LBIDSCH DAGBLAD. Woensdag 12 November 1919. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. PEIJS DEK ADVERTENTIES. M Ota. P«x ree®3- 40 "ti JL «S5r Kleine advertentie Woensdag Sf (te Zaterdag II.- bij een maamum. iLtal woorden van 30. Incasso volgens po^. Voor eventAJoelo opzending van bneven JoOta, porto te betalen. Bewijsnummer BOM. Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZEK COURANT.- Voor Leiden p. 3 mni 12.10, p. week 1019 Luiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, per week 0.14 Franco per post n u n n 2.50 Nummer 18313. jjjt nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. directe belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeen® kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele Belasting No. 13 van den dienst 1919, executoir verklaard dén 8sten November j.l. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, den 12den November 1919. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de missive van den Voorzitter van het College van Gedeputeerde Staten in de provincie Zuid-Holland van den 6Jen November 1919, B. No. 3965 (1ste afd.), waarbij wordt teruggezonden hun verzoek om vergunning tot vernieuwing en uitbrei ding der Stedelijke Gasfabriek aan de Lan- gegracht, kad. Sectie A. No. 1067, met een complete koolgasstokerg voor machinale Jedieuing; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is alsmede, dat op Woensdag den 26steu November e.k., des namiddags to halftwee op 't Raadhuis, gelegenheid zal werden ga- geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves- stigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur oi een zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 November 1919. treurmarsch met hot zoo vertroostend klinken de tusschonstuk; hiorna het Presto, waarin, door beide handen gespeeld unisono het waaien van den wind wordt voorgesteld. Dit alles werd tot oen geheel van hoogo kunstuiting. Tausig's „Nachtfalter" d'après „Valse caprice de Shaun" was gelijk eene schoone schijn met weinig in houd. Veel mooier de compositie van den com ponist-politicus Paderewsky „Dans lo Désert"; do stemming van de broeiende woestijn is hierin knap volgehoudon. Met een banale paraphrase van Pabst over Eugène Onéquine van Techai- kowsky werd het concert gesloten. Een concert, dat tusschon de talrijke solisten-concerten van dit seizoen or een van beteekenis te noemen is. De pianist werd omlauwerd door zijn leerlingen on gehuldigd met twoe bloemstukken. Gemeentelijke Duurtecommissie. ZooaJs do vorige week afgesproken was, vond gisteravond op het Raadhuis do tweede samen komst mol do Loidscho klomp onwi n kei ier s plaats. De voorzitter, de heer Hugos, word op zijn vorzock weer geassisteerd door movrouw Groe nveld en do heeren Nijhuis, Baart en Van den Berg, terwijl mr. Van der Eist, ook lid van de D.-C., ais belangstellende do vergadering bij woonde. Laten wij direct vermelden, dat het resultaat van den avond goheol aan de verwachtingen vol daan heeft. Een zeer beduidende prijsverlaging is op komst. Aangezien meerdere handelaren thans klom pen hadden meegebracht, die evengoed, zoo niet heter, waren dan dio van den leverancier van de D.-C., terwijl de te bedingen prijzen dezelfde waren, is afgesproken, dat op 1 December a.s. iin de meeste klompenwinkels hier ter stede, de goedgekeurde modelion (afkomstig van minstens verschillende leveranciers, waarbij ook die van de D.-C.) ter verkoop zullen worden aange boden. De prijzen zullen worden vastgesteld als volgt: mansklompen, bewerkt, f 1.10; vrouwen- klompen. bewerkt, f 1.00; drielingen, bewerkt, i 0.75; halve, bewerkt, f 0.60; alles per paar. De Duurte-Commissie zal zorgen voor publi citeit en voortdurendo controle. Naar wij vernemen, hebben thans ook de be sturen van de georganiseerde groentcnvcrkoo- pera r van de sigarenwinkeliers zich tot de D.- P. gewend, om besprekingen over prijsvaststel ling te mogen houden. Piano-avond S. van Groningen. Hel programma voor dozen avond gaf een raadsel op te lossen: Door wien zouden de op het programma vermelde klavierwerken worden uitgevoerd? Dit raadsel loste zich op, toen de persoon van onzen stadgenoot S. van Groningen het po dium betrad; evenwel werd een nieuw raadsel ons ter oplossing gegeven: waardoor heeft deze pianist, ondanks hot Voortschrijden der jaren, zijn klavierspel op hetzelfde peil weten te hou den? Het moet de kunst zelve zijn, die jong hoi 11 Met haast onfeilbare techniek, met stalen geheugen, met toewijding en volhardende opge wektheid zijn de verschillende klavierwerken uit gevoerd, waarbij do pianist zichzelf vergat, om zich geheel en al te vordiepon in den geest van de componisten, die hij vertolkte. Do voorgedragen klavierwerken waren voor het meerendeel niet voor het groote publiek; het was s)echts een klein publiek waaronder ver scheidene pianisten met boekon gewapend idat dezen avond bijwoonde. Die pianisten hebben genoten; allereerst van de 33 Veranderungen Van Beethoven op een"eenvoudige wals van Di- abelli. Do studio en do uitvoering van dit piano- iwerk kan men met recht een heele kluif noe men. Gok voor de aandacht vergt het veel van den toehoorder. En van de te laat komende toe hoorders, dio bijna een uur moesten wachten al vorens naar binnen te kunnen komen. Dit wach ten werd beloond door do heerlijk-poëtische uit- Voering van Ohopin's sonate opus 35. Dit was Chopin, de toovenaar van do klaviergeheimen, in zijn volle kracht ,in afwisseling van de teer ste poëzie met magistrale klanken. Het agitante in het eerste deel; het levendige scherzo; met het verrukkelijke middendeel, (waarvan wij ons den aanvang nog zachter denken, maar dit is hen kwestie van eigen 0pvatting)j de sombere Gisteravond Waren in een der zalen van „Den Burcht" in vergadering bijeengekomen de afdeelingsba-turen van de neutrale organisaties: Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren, Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- cuxius", Centrale Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, Neutrale Timmerliedenbond, Nederlandsche Grafische Bond, Bond van Per soneel bij het Gevangeniswezen en Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel. Het doel dezer bijeenkomst was de definitieve oprichting van den Neutralen Bestuurden?bond, waartoe in be ginsel reeds eer was besloten. Door het voorloopig bestuur werden de be sprekingen ingoleid, een ontwerp statuten en huishoudelijk reglement werd, na uitvoerige be spreking in enkele artikelen gewijzigd en aange vuld, door do vergadering goedgekeurd, waarna tot do verkiezing van een definitiof bestuur vol gens de juist vastgestelde statuten werd over gegaan. Nadat nog ©enige andere punten waren behandeld en bij de rondvraag mcdedeelingen verstrekt, word do vergadering gesloten. Het secretariaat is gevestigd: Vree wijkstraat 16, Lei den. Uit het verslag, door de directrice van het Ziekenhuis der Rijksuniversiteit al hier, mej. W. O. M. Bloemers, over 1918 aan B. en W. uitgebracht, blijkt aa., dat het aantal patiënten, in den loop van het jaar \oor rekening van de gemeente ver pleegd, bedroeg 1343, waarvan 591 man nen en 752 vrouwen. Het vorig jaar wer- aen 1214 personen opgenomen en wei- 513 mannen en 701 vrouwen. Heb aantai ver plecgdagen bedroeg 33.970 tegeu 33.138 in het- daaraan voorafgaande jaar. De kosten per verpleegdag werden vast gesteld op f 0.82y2, tegen f0.75 in vroe gere jaren. De gemeente betaalde dus aan ko3len van verpleging aan het Rijk f 28.025.25. In 1917 bedroegen deze kosten f24.853.50. Uit een opgave van het aantal ca 1918 in deze gemeente gevestigde geneeskundigen, enz., blijkt, dat het aantal geneeskundigen bedroeg 43; het aantal vroedvrouwen 3; het aantal tandartsen 7, waarvan één in Den Haag woont, doch tweemaal per week te Lelden te consulteeren is. Het aantal apotheheis bedroeg 13. Fet plaatselijk comité voor verbetering van de salarissen voor kantoorbedienden ver ga a erde gisteravond, ten einde de verdere actie te regelen, waar ten opzichte van die voor den geld- en effectenhandel het woord aan do patroons is. Geconstateerd wordt dat successievelijk de antwoorden van pa troons gaan binnen komen en spoedig daar over een voorloopig rapport kan worden opgesteld. Aan de beurt is nu de actie voor de metaalnijverheid, de gral'srhe vakken ca. de electrotechnieknijverheid. Maatregelen werden genomen, om de personeelen in deze branches ter binnen enkele dagen te houden vergadering bjjeen te roepen. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren geregeld in verband met de met 1 November toegetreden Katholieke organisa tie, werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is met ingang van 1 Januari 1919 benoemd tot ar-Pfcenaar van administratie bij 's Rijks Eth- nographisch Museum, de heer H. O. A. van Duur en, thans amanuensis eerste klasse bij dat Museum. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen de dames F. G. Bergmans en M. A. Veilekoop, en de heeren C. F. Führung en P. J. Wierstra, allon alhier. Wjj moeten de directie van het „Luxor-theater" ons compliment maken over de voortdurend goede bezetting van het va riété-gedeelte barer programma's. Pauline Hervé, voordrachtsoubrette, en Willy Derby, gent'eman-humorist, die er nu optreden, en van wie de eerste enkel Hollandsche en de tweede voor 't meerendeel Hol andsche num mers geeft, leveren weer superieur werk. Daarnaast gaan o.m. als bioscoop-nummers de tweede episode van „De Twee Weezen", uitiTu tint end gespeeld, en de eerste serie van „De Circuskoning",, een reuzenfilm met tal van gedeelten er in, welke te zien geven dingen, die aan het ongelooflijke en onmoge lijke grenzen. Do meesten derganen, die gis teravond het goed verwarmde theater vul den, waren nu en dan of eigenlijk! aldoor in enthousiaste stemming onder de vertoo- nirg, van deze film; Gi» teravond te ruim tien uren werd in een wachtkamer van het station der H. 1.1. S. M. een nog jonge vrouw in hoogst zenuwachtig n toestand a mgetroffen, zoofat de politie er bij te pas moest komen. Hei bleek, dat de vrouw uit Rotterdam! was overgekomen wegens huiselijk ongenoegen. Zij had familie te Leiden en de politie wist niet beter te doen dan, na de vrouw eenigs- zins gekalmeerd te hebben, haar naai* de fa milie te brengen. Met een der familieleden vertrok zij later weer naar Rotterdam. Militaire werklieden bij de Kon. Marine. Bij Kon. Besl is ingesteld het Korps Mili taire Werklieden. Aan dit besluit ontleenen wij het vol gende; Als militair werkman kunnen worden aan- gen< men gepensionneerde en afgekeurde mi litairen der Zeemacht, die geen hoogeren rang bekleed hebben dan dien van korporaal Zij moeten voldoen aan zekere keuringsvoor waarden, (wat lichaamsbouw en gezondheid betreft voldoen aan de eischen van de hen op te dragen dienstverrichtingen en bestand zijn tegen de vermoeienissen, daaraan ver bonden). Zij mogen niet ouder zijn dan 50 jaar en nog geen 5 jaar geleden den Zee dienst verlaten hebben. Zij worden aangenomen voor één jaar, welke verbintenis na elk jaar stilzwijgend kan worden verlengd met een jaar tot het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. Ver zoeken om ontslag worden een maand te voren ingediend. Zij zijn ondérworpen aan de militaire wet ten, dragen voorgeschreven uniform (ont vangen bij in-dienst-treding voor eenmaal voor rekening van den lande 1 jas, 1 broek en 1 pet van serge, terwijl het onderhoud en de vernieuwing van uniform vcor reke ning van de betrokkenen komen). Zij voorzien voor eigen rekening in huis vesting en voeding, zonder recht op eenige toelage. De regeling van het gebruik der maaltijden wordt vastgesteld in verband met den huishoudeljjken dienst. L'e werkuren worden vastgesteld in over eenstemming met den Inwendigen Dienst (pirn. 8 u. per dag). Zy hebben recht op 14 dagen verlof per jaar, hetwelk ineens, dan wel in twee ter mijnen kan worden genoten. Zij genieten een soldij van f 3 per dag, met twe§ driejaarlijk- sche verhoogingen van f0.25 per dag. Zjj génieten gratis-verpleg!ng in een ho» I pitaal, terwijl aan hen en' hun gezinnen vrrje genees- en heelkundig!3 hulp en genees- en verbandmiddelen van Rijkswege kan worden i verstrekt. Overjarige kalkeieren. Het. vorige jaar heeft de Regeering in daarvoor gehuurde putten te Landsmeer on geveer acht millioen kippeneieren laten kal ken (verduurzamen) voor binnenla d;cti ge bruik, n.l. voor zieken en zwakken Het percentage, dat echter voor dit doel ge distribueerd werd, was zoodanig, dat een partij van ruim 2 millioen overbleef Deze eieren moesten nu op een andere wij zo van de hand gedaan, daar langer in de kalk houden, de kwaliteit zeer doet schaden. Op dat tydst.p (het voorjaar 1919) is er echter niet veel vraag naar kalk- eieren, zoodat verkoopen niet gemakkelijk ging En export naar Engeland werd niet voortgezet, nadat een partij daar bedorvea was aangekomen. Ook de handel in het binnenland toonde geen koop'ust. De eieren bleven dus in de kalk zitten. Later besloot de Regeering, int de eieren cp de binnenlandsche markt zouden worden Verkocht. En dit wordt nu gedaan. By ge deelten wordt de party „overjarige" Re- geeringseieren op de eierveilingen in Dan Haag en Amsterdam verkocht. Daar de kwa- liteic niet best meer is, brengen de eieren 8 a 9 cents per stuk op. Gezien den hoogeren inkoopsprijs en de groote kosten voor bewerking, vervoer,enz, is dit een nadeelig zaakje. De Regeering heeft nog meer eieren te koop. Eenige maanden geieden zijrr eenige willioenen eieren in bezit genomen, welke t9gea het verbod van den Minister in, waren gekalkt. Aan de betrokken over treders werd voor de eieren eeu taxatie prijs van 11 cents per stuk betaald. Ook dezs eieren worden door de Regering op de binnenlandsche markt verkocht, zoodat ieder in de gelegenheid is te koopen. De kooplieden zijn het echter met elkander eens, weshalve geen hoog a prijzen worden besteed. De eieren brengen meestai 11 h 12 cents per stuk op en worden veelal door de handelaren, van wie zij in bezit genomen zyn, weer teruggekocht. Behalve de boete, welke velen moeten betalen, heb ben deze handelaren dus niet zoo veel schade van de in-bezit-neming. Nabij Amersfoort zal een tweede ■Rijksopvoedingsgesticht worden gebouwd met het oog op vestiging daarin van werk schoten. De heeren H. G. A. Yerkaart, te Roer mond, en P. Wijdenes, te Amsterdam, heb ben een adres aan de Tweede Kamer ge richt met verzoek in art. 132 van het or.t- werp-Lager Onderwijswet te willen schrap pen het vak p en dit vak to voegen in arti kel 135. De bedoeling hiervan is, om de akte wiskunde als afzonderlijke bevoegd heid te behouden, zoodat alleen aan bezit ters van deze akte het wiskunde-onderwijs, evenals tot nu toe, mag worden toever trouwd. Gistermiddag is te Utrecht het Kamer lid Jan van Rijzewijk, gaande naar een ver gadering, gevallen tengevolge van de glad heid, waarbij hij zijn enkel brak. Na in een café binnengedragen te zijn, is hij na voor- loopige geneeskundige behandeling naar het St.-Anthonius-gasthuis gevoerd. De en kel is gezet. Naar aanleiding van het gerucht.dat mr. P. J. Troelstra hoofdredacteur zal wor den van het nieuwe eoc.-dem. dagblad, kan „Het Volk" uit de beste bron vermeiden, dat. het gerucht thans ten eenenmale onge grond is. Bij Kon. besluit is de luitenant-gene raal W. F. Pop, chef van den generalen staf, met ingang van 15 November 1919, eer vol ontheven van de waarneming van de functie vain opperbevelhebber van land- en zeemacht, en is aan voornoemden opper- officier dank betuigd voor de belangrijke diensten, door hem in laatstbedoeld func tie den lande bewezen. Naar wij in „Het Volk" lezen, heeft do burgemeester van Tholen aan den Raad voorgesteld, zijn salaris met f 200- te verla gen, om daardoor het salaris der beide wethouders elk met f 100 te kunnen ver- hoogen. Dit voorstel is echter verworpen. Het bestuur van den Ned. Journalis tenkring heeft een beroep op de journalis ten van alle landen gedaan, om hun volken aan te sporen tot snelle en krachtige hulp aan de bevolkingen van Oostenrijk en Hon garije. Zooals reeds is gemeld, zullen de mili taire buitengewone kommiezen met ingang van 1 Jan. e.k. geheel afgeschaft worden. Het ,',Hbl." meldt nog, dat velen hunner zullen worden aangesteld als buitengewone kommiezen op daggeld, in gewone burger- kleeding gekleed. De gewone audiënties van de Minis ters van Justitie cn Financiën, zullen deze week niet- plaats hebben. Van verscheidene gezantschapsgebou wen in de Residentie is gisteren gevlagd wegens den verjaardag van het- sluit on van den wapenstilstand. Te Rotterdam heeft de provinciale bond van rundvee-fokvereenigingen zijn achttiende algemeene vergadering gehou den, onder voorzitterschap van den heer P. Jas, uit Dubbeldam. Als bestuursleden wer den herkozen de heeren P. Jas en A. Stee houwer. In plaats van den heer W. F. Brunt werd als bestuurslid gekozen de heer J. Middelen, te Oud-Bodegraven. Het Internationaal Tabakswerkers- congres te Amsterdam heeft besloten, dat het internationaal secretariaat in Neder land zal worden gevestigd. Tot secretaris is benoemd de heer H. J. Eichelsheim. Do burgemeester van Velsen mr. dr. H. Verloren van Thema-at, heeft- gisteren in de Raadsvergadering meegedeeld, dat hij tegen 1 Mei 1920 ontslag zal vragen. BijTKon. besluit is benoemd, met in gang van 16 dezer, tot directeur van het tijdelijk Rijksopvoedingsgesticht te Leeu warden de heer G. H. Honing, thans direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar. In de vacature-mr. H. Th. 's Jacob is benoemd tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland de heer E. Luden, commis- sionnair te Hilversum H.). Raast den bouw van houten wo ningen, hier en daar ter hand genomen, met het oog op den woningnood, begint men ook weder meer en meer dea gewapend- beton-wc-ningbouw in toepassing te bren gen. Deze woningen hebben het voordeel, dat zij goedkoop zijn en spoedig gebouwd kunnen worden. Wij zullen in onze nabij heid weldra een proef op vrij groote schaal kunnen in oogenschouw nemen, daar de N. V*. Jc-uret en Sneltinckx, te Krimpen aan de Lek, een 40 tal dezer woningen voor de firma Van Kempen, te Voorschoten, in be- wer'.ing heeft ten behoeve van het perso neel der fabriek. Inzake den diefstal bij den juwelier Goudsmit. te 's-Gravenhage, ver neemt men nog, cht van de tw?e verdach ten, die ter beschikking van de justitie zijn gesteld. aTleen de jongste. H. A., een bekentenis heeft afgelegd. De oudste, J. W. K., schuift steeds de schuld van zich ai en beweert, dat niet hij, maar een hem bij naam onbekend persoon de mededader zou zyn. Ui t- Rotterdam wordt be richt, dat gisternacht voor het machine-per soneel van de Rotterdamsche Tramweg-Mij. do staking is geproclameerd, waardoor <üe bowoners van de Zuid-Hollandsc-he eilanden vrijwel ran het verkeer met de buitenwe reld zullen zijn afgesloten. Men vreest, dat als gevo-lg van dezen strijd de melkvoor- ziening van Rotterdam in gevaar zal komen. De staking is echter niet. algemeenzoo goed en zoo kwaad als het gaat, wordt c>e dienst onderhouden. De dienst op Flabkee en in Zeeland is normaal .Op don dienst van de Hoekschewaard en Voorne en Put ten, waaronder ook Rotterdam ressorteert, wordt- door het machinepersoneel grooten- deels gestaakt, doch er wordt een beperkte personendienst onderhouden. Naar het „Rotterd. Nieuwsbl." ver neemt, is de stand der staking als volgt: Met het machinepersoneel, dat riet staakt, is een groot deel van den dienst, zij. het beperkt en met vertraging, volge- -houden. Op de hoofdlijnen Rotterdam Numa-nsdorphaven, RotterdamHellevoet- sluis en overigens op Flakkee en in Zee land. De zijlijnen SpijkonisseOostvoorne, MiddeldijkZvrijndrecht, Blaakschedijk Strijen en KrooswijkGoudswaard, worden niet bereden. Naar Nieuwesluis, Zwarte- waal en Brielle vaart van Yloardingen een boot. Er zijn een aantal beveiligingsmaatrege len genomen. Op het grondgebied der ge meente Rotterdam rijden politie-agenten met de tra-ma mee en de verschillende eind punten - worden door de politie bewaakt. Een geheele afzetting van de lijnen door militairen wordt overwogen. Het ge Koele personeel van de Cacao- en Chocolaadfabriek 'O. Driessen, te Amsterdam, meer dan zeshonderd manlijk* èn vrouwelijke arbeiders, heeft gisteren ééni uur zonderbetaling gewerkt. Al het fabri kaat, dat in dat uur is gereed gekomen,- is ten geschenke gegeven aan het nood lijdende Oostenrijk en Hongarije. De oorzaak van de ramp bp'de firma Daalmans Co. te Gouda is nog niet vastgesteld. Het personeel van de wasschjrp zal geen schade van het ongeval ondervinden. Het bedrijf toch zal worden voort-gezet.. Ter voorbereiding van da werkzaamheden voor gedeeltelijke droog legging der Zuiderzee is te Wieringen een. groote sfcoombaggermolen met drie stoom- eleopbooten aangekomen. De baggermolen is druk bezig, op verschillende plaatsen ia zee, v.n.l. daar, waar men den afsluitdijk van Ewycksluis naar Wieringen hoopt te leggen, met het opbaggeren van zeeklei en modderspecie. De sleepbooten brengen dan de modderbakken, welke met deze specie gevuld zijn, naar Stavoren, waar een en ander wordt gelost en in kelders bewaard en gedroogd, om daarna te worden onder zocht, in hoeverre men de opgebaggerde specie voor den te maken afsluitdijk kan gebruiken. Aan boord van het uit de haven van Zaandam vertrokken stoomschip „Loppersum" zijn 40 schuitjes tin onge veer 1500 K.G. gevonden en door den kapitein in beslag genomen. Een der Hol landsche schepelingen zeide deze tin ge kocht te hebben, maar tegen zóó lagen prijs, dat de kapitein daarin aanleiding vond, aangifte te doen van vermoedelijken diefstal. De schuitjes zijn gemerkt: „Spe ciaal H S en Co." en wegen per stuk onge veer 5 K.G. De beroemde Koningslaaa van het Paleis Soestdijk naar de Naald wordt gekapt en is reeds gedeeltelijk ge schonden door het vellen van prachtig ge boomte. Fürst Otto zu Salm Horgfc* mar, wonende te Rosfeld, in Westfalen, heeft de gronden Linzebosch en Vijverberg van de gemeente Ambt-Doetinchem aange kocht. Wat voor bestemming aan deze gron den, die een oppervlakte van plm. 50 H.A. beslaan, gegeven zal worden, is niet bekend. D e 500 a 600 te Gronau wer kende Hollandsche textielarbeiders hebben gisteren het werk gestaakt wegens onvol doend loon, ten gerolge van den lagen mar- kenkoers, waarop slechts een toeslag van 15 cents per Mark -vordt gegeven. Zij trok ken in optocht naar den burgemeester van Lonneker, dié toezegging deed, dat, in af wachting van nadere maatregelen, nog deze week een uitkeering zal geschieden, gelijk vroeger van het Steuncomité, werd ont vangen. Dé directeu r-k assier der Boaz-bank te Sneek is, op voorstel van het bestuur, door de ledenvergadering ge schorst, wegens handelingen, in strijd met het belang van die Bank. Geen bezoek, geen bloemen:. De conc'erge-bode, in dienst van de ge meente W ymbritseradeel, had bij de jongste» behandeling van de begrooting dier ge meente ook verhooging van salaris gekregen, i voor zyn dubbele functie een totale ver- 1 hooging van f7.50 per jaar. Hij adverteert" in een der te Sneek verschijnende bladen, dat hij hoopt verschoond te blijven van ver dere felicitaties ïflet z\jn vermeerdering van salaris. In Friesland kan door het fy3 in Iandwyken al niet gevaren worden. Wo- gens sneeuw en vorst is alle arbeid op fiet' veld en in de bosschen gestaakt moeten werden. De arbeiders lijden groote schade door den vroegen winter. „De Zuid-Limburger" meldt, dat Maandagmorgen vroeg, geestelijke en ge neeskundige hulp werd ontboden in de wo ning van E. F., te Blyerheide, te Kerkrada Toen een pater het huis binnentrad, Iagea een ongehuwde, een gehuwde dochter en de moeder bewusteloos. De> gehuwde dochter, overgekomen om haar zieke moeder te ver plegen, was inmiddels reeds overleden. Een klein kind lag bij het lijk en speelde met haar moeder. De toestand van de 27-jang& dochter Marie F. is ernstig, doch er bestaat nog fans op herstel. De toestand van moeder F. is hopeloos. Om halftien den vangen avond hadden alle huisgenooten rijstepap ge geten. Ook de mannen hebben er van ge geten, zonder dat zij er een nadeoligeu in vloed van hadden ondervonden. De commis saris van politie nam den ketel pap en eeni ge Ierse rijst in beslag. Deozelfden oc-htend is, naar V. D. meldt, te Kerkrade overle den de 42-jarige mijnwerker H. De man had Zaterdagavond een poeder, niet voor in wendig gebruik bestemd, ingenomen. Het was een z.g. „asthma-poeder" Korten tijd latei* werd hij bewusteloos. De politie heeft het lijk in beslag genomen, dat gerechtelijk zal worden geschouwd. Ook de niet-gebruikte poeders zijn in beslag genomen. Den 22sten November zal er een ringvormige zonsverduistering zijn waar ta nemen. De centrale lyn, waarop men zich moet bevinden om deze eclips als eea ringvormige te zien, loopt van Midden- Amerika naar Noord-Afrika. Op een groo te r gebied daarnaast zal de verduistering das .slechts als een gedeeltelijke kunnen wordèn waargenomen. Het totale gebied van waarneming zal zich uitstrekken over een deel van Amerika, den Atlantiscnen Oceaan, een deel van Afrika en het wes ten van Europa^ Een lijn, getrokken over. Dortmund naar Darmstadt, vormt ten wes ten de grens van waarneembaarheid. „Hemel en Dampkring" vermeldt, dat na 3 uur 20

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1