TELEGRAKN JAATSTE BERICHTEN^ RECHTZAKEN. v{ TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogst» barometerstand 777.8 te Ham burg. Laagje 749.8 te Yefftmancer. Ver- irachting tot den avond van den 21sten t Zwakke Ubt matige Zuid-Ooatelijke tot Zui delijken vind. Nevelig tot Hoht of hadfoe- wolkfc. Droog weer. Kane op nachtvorst, vooral in het Oosten. Dezelfde tempera tuur overdag. bied voor ieder al te dwingen en allen recht te doen wedervaren. Hij wees op den droeven toestand van het land, en op de finantiSele en eoonomlsche vraagstukken, die oplossing «dach ten. Echter was er geen reden voor vertwijfeling. „Hot heerlijke stuk van den aardbodem dat wij bewonen", due sprak hij, „het arbeidzame, be gaafde, levenskrachtige volk dat wij vertegen woordigen; onze gunstige ligging te midden van het verkeer van midden- en Zuid-Europa, «taan ons borg voor onzen wederopbouw. We hebben vrede gesloten met de naburige volken, en nu moeten de verkeersbelemmerlngen tusschem hen «n ons van lieverlede weggenomen. We rijn nu tn het diepste punt van ons lijden. Zware ar beid ligt voor ons. Maar deze voert ons nit on- sso vernedering. Wagen wij te hopen en we «ui len kracht hebben om alles te trotseeren." Hét kabinet bestaat uit 8 socialisten, 7 chris ten-socialisten en 4 neutralen. De gemeenteraad van Ween en heeft tot het Amerikaansch© volk en congres volgende bede om hulp gericht: „Weenen staat aan den rand van een onont koombare ramp, tóó gruwelijk sis nog nooit te voren over een wereldstad ia gekomen en die onder vernietiging van de geheele maatschap pelijke ordo honderdduizenden met den dood bedreigt. Door eigen kracht kunnen wij deze vreeselijke ineenzinking niet afweren. Indien Iemand, dan zijn de Voreenigde Staten in staat redding te brengen. Er is geen twijfel mogelijk of het Amerikaansche volk zal, als het maar in werkelijkheid weet, wat er voor Ween en op het «pel staat, niet werkeloos blijven toekijken bij onzen ondergang." ITALIË. Sonnino, do vroegoro minister van buitonland- eche zaken, stelt «lch niet beschikbaar voor oen Kamercandidatuur. Naar het heet om gezond heidsredenen. RUSLAND. Kroonstad heeft werkelijk Vrijdagavond ge capituleerd en generaal Joedenitsj is genaderd tot de buitenwijken van Petrograd, waar hevige straatgevechten woeden. Do heole kust der Fin- eclie galf ie bevTljd en een Engclsch eskader is de Newa opgetoomd. Do vaJ van Petrograd is dus op handen. Welken invloed zaJ dit hebben op Moskou en omgeving? Temeer, waar Denikinzijn op mars cvh voortzet en den bolsjewisten in de buurt van TBaritsjine een nieuwen noderlaag heeft toegebracht Don lSen October trokken de Ko- takken over -de Don en namen 1200 gevange nen. Iets westelijker namen zij Kalasj Paflopsk en 2150 gevangenen. De berichten, dat in Moskou en op andere plaatsen reeds onlusten uitgebroken zyn, hou den aan, doch mep vergete niet, dat, nu de ineenstorting der bolsjewistische heerschappij verzekerd schijnt, men met do berichtgeving soms een beetje „vroolijk" is. Zelfs verluidt, dat hi bolsjewistische kringen een streven tot uiting komt, om, nu het «pel is uitgespeeld, mee te helpen aan don val om zich aldus zelf te red den. VEEEENIGDE STATEN. Gompcrs, de welbekende leider der arbeiders, Is evenals Wilson na een rede physisch ineen gezakt Voor het toch reeds niet eng goede ver loop ter ni)ve^heidsconferentie zou het wel eens een slechts ding kunnen zijn. BUITENLANDSCH GEMENGD. De Engelsohe koning heeft majoor Eric Kingscote tot keldermeester benoemd. Do gewelven, die zich onder bijna het geheele paleis van St. James uitstrekken, worden gebruikt, om den wijn voor de verschillen de koninklijke verblijven te bewaren en er is ook een heolo bottelarij aan verbonden. In don oorlog heeft de koninklijke huis houding geen wijn gedronken. In vredes tijd wordton elk jaar groote wijninkocxpen gedaan, en men gebruikt zelfd" deskundigen, die de wijngaarden van het vasteland af reizen om gesohikte gewassen te zoeken. De koning en de koningin houden voel van de lichte Australische" wijnen, waar van er een groote voorraad in de kolders is. Roode wijn, Ohablis en port worden op fust gekocht en, na gerijpt te zijn, gebot teld en in de kelders opgeborgen, die het vierde gedeelte van een acre beslaan. Het is de taak van den- keldermeester, the Gentleman of te Cellars, en rijn onder hebbenden om voor den wijn to zorgen en nieuwen voorraad in te slaan. De volkstelling gaf als voorloopig resul taat voor de stad Berlijn 1,897,844 inwo ners, n.m. 864,609 van het mannelijk en 1,033,235 van hot vrouwelijk geslacht. De Emgelscho admiraliteit heeft een op gaaf openbaar gemaakt van het geheele verlies van de Engelsche koopvaardij- en VTSsoheroviloot in don oorlog, met inbegrip van gemolesteerde, beschadigde en buitge maakte schepen. Het geheele aantal En gelsche schepen, dat verloren ging, be droeg 2479 met eon tonnemaat van 7,759,090 ton. Daarbij verloren 14,287 men- Bchen het leven. Vijandelijke duikbooten boorden alleen 2099 eohepen (0,635,009) ton) in den grond, met een verlies van 12,723 mensch en levens. Het grootste aantal, dat de duikbooten in den grond boorden, was 115 schepen In April 1917, die ongeveer een half millioen ton vertegenwoordigden. Het aantal men- «chenlevons dat in die maand verloren, ging (907) werd maar een keer overtroffen, in Mei 1916 toen het tot 1208 «teeg, mot Inbè- de 1193 dooden van de „Lusita- -De vier gevaarlijkste maanden wa ren Maart tot Juli 1917. w,I?Q2L'fiin6n efaeen verloren 239 schepen toot 973,417 ton en 1493 levens, door loeht- aanvallen 4 schepen met 7912 ton en 19 levens, Het verlies van de visscherevloot was 675 «diepen (71,765 ton) en 434 dooden, waarvan door duikbooten 678 6ohepen met 57,583 ton en 96 levens. Bovendien werden 1885 koopvaardijsche pen met 8,007,967 ton en 592 mensohen aan gevallen, waarvan 44 schepen door lucht vaartuigen, do andere door duikbooten. UH de bijzonderheden blijkt dat de meeste koopvaardijschepen, die gewapend waren, rich met succes tegen de duikbooten kon den verdedigen. Voor ongewapende sche pen was de grootste factor voor hun vei ligheid hun snelheid. Soms werden ook met 8ucoeB rookwolken gebruikt. In het Vereenigd Koninkrijk waren, vol gens een officieel e opgave, in September 2,816,773 ton scheepsruim te in aanbouw, of ruim 1,070,000 ton meer dan een jaar ge leden. De landen, die de meeste schepen in aan bouw hebben, rijn: Engeland 781 schepen (2,810,773), de Yereenigde Staten 767 sche pen (3,470,748 ton), Britsche dominions 174 schepen (308,465 ton) en Japan 64 schepen (280,600 ton). Het wereldtotaal van «eheepsruimte in aanbouw is 8,046,582 ton. Heden zal in Engeland onder leiding van het ministerie van landbouw de groote oor log tegen de ratten wier aantal op 50 mil lioen geschat wordt, beginnen. De plaatselijke overheidspersonen zullen alle mogelijko verdelgingsmiddclen toepas sen. Boeren landeigenaars, hoveniers, kip- pefokkers zullen, geholpen door padvin ders en meisjes, den strijd voeren. Het mi nisterie hoopt dat het aantal ratten dezen winter tot ongeveer 40 pet. verminderd zul len worden. Te Londen wordt druk gesproken over het verdwijnen van een gedeelte van de Russische kroonjuweelen uit de woning van prins Joessoepof, die ze onder zijn berus ting had. Do „Evening Standard" verneemt nu, dat de waarde van het vermiste pakje met juweelen 40,000 pond sterling bedroeg. Er is geen spoor van inbraak in het huis te ontdekken. De vermissing werd ontdekt na een avondpartij, die de prins en rijn vrouw Maandagavond j.l. gegeven hebben en waaraan 14 mensohen, meerendeels Rus sen uit de voorname kringen, deelnamen. De laatste gast vertrok om half een. Yelo s teem en waren zeer groot en van een volmaakte kleur, en men gelooft daar om, dat men ze wel zal kunnen opsporen. De schranderste speurdoro van Scotland Yard rijn in de weer, maar tot dusver heeft men geen spoor van do dieven kunnen vin den. Voor den rechter in Willesden (Midd lesex) legde Donderdag eon oude dame een verklaring af, die wegens hceschheid van do spreekster nauwelijks te verstaan was. Zij verontschuldigde zich jegens den rech ter, door to zeggen, dat rij en haar man kou hadden gevat, omdat rij in een kamer zonder ramen en deuren moesten slapen. Zij eeide, dat de huisbaas hen 'uit het tl) uis wildo hebben, ofschoon zij géén huur schuldig waren, en daarom al hun-deuren en ramen weg had laten nemen. De rechter merkte op, dat zij don huis heer om schadevergoeding kon aanspreken, en hem waarschuwen dat zij hem aanspra kelijk steldé voor elke nieuwe koude, die rij en haar man vatten. De „Times" verneemt uit New York, dat vier leden der bemanning van den Engel- schen schoener „Onato" naar Philadelphia zijn overgebracht, waar de Engelsche con sul een sensationeel© aanklacht tegen hen heeft ingediend in zake muiterij. De „Onato", die te Now Foundland is ingeschreven, werd op duizend mijlen af stand van deze haven opgemerkt, door het Amerikaanscho stoomschip „Zirkel". De kapitein van laatstgenoemd schip verklaart dat, toen hij do ,,ODato" in zicht kreeg, een algemeen gevecht aan boord van den sohoener aan d»n gang was. Men hoorde twee pistoolschoten.; middenscheeps was duidelijk het lichaam van een man zicht baar. dio met uitgestrekte armen op het dek lag. Op'dat oogenblik raakte de stuur inrichting der „Zirkel" onklaar, zoodat het schip afdreef. Een uur later kwam de „Onato" echter opnieuw voor den boeg van do „Zirkel", die, toen de bemanning der „ODato" om hulp vroeg, een boot uitzette. Vier schepelingen werden van boord ge haald. Zij verklaarden, dat de „Onato" een lok had gekregen en zinkende was. Zij ontkenden dat er muiterij zou hebben ploata gehad; volgens hun zeggen was tij dons oen storm een stapel nat geworden zakken zout, die In het ruim waren gebor gen, omgevallen, waardoor de kapitein en den «tuurroan verpletterd zou rijn. Hun lijken werden later overboord geworpen. Na eenige aarzeling verklaarden de man nen, dat de pistoolschoten als signalen wa ren bedoeld. Entente-bezettingen. PARIJS, 20 Oct. (Draadloos). Maar schalk Foch kwam met de «taven der an dere geallieerde mogendheden overeen dat Oppersilerië, Memel en Sloeswijk niet door troepen eener enkele mogendheid doch door gemengde occupatietroop en bezet zullen worden. De schuldigen aan den oorlog. BERLIJN, 19 Oct (W. D.) Tot do 40X818 openbare zitting dor tweodo sub-commissie van do oommissio van onderzoek rijn opgeroepen Bethmann Hollwsg, Jagow, Zimmermann, Helf- ferich, Capelle en Ludondorff. BERLIJN, 10 October. (V. D.) De „Ween- scho Mitlagpost" meldt, dat ét Bulsaarsche boerenpartij besloten heeft aan do Sobranjo oen voorstel to doen den vroegeren toaar Ferdinand, den minis ter-president Radosl&wof en Maiinof voor «en stnatagerechtshof te brengen. Do Bul gaars cbo regeering zon Duftediland om uitle vering van den rroegeren tsaar verzocht heb ban en tot verbeurdverklaring van zijn goedoren besluiten. In hel bezette gebied. DUISBURG, 19 Oct. (W. B.) De protest staking tegen het optreden der Belgische bezet ting -in do omgeving van den Rijn breidt zich uit. Heden verklaarden de Rijnschippers zich solidair met de «takenden. Zij dreigen dat als met geweld togen hen wordt opgetreden, do Bijnschcepvaart, die voor de kolenleveripg deT entente van het grootste belang ia, zal worden stilgelegd. Frankrijk's vertegenwoordiging te Berlijn. PARUS, 20 Oct. (Draadloos). Volgens de „Temps" zal do Mareilly, thans consul- generaal van Frankrijk te Genua, waar schijnlijk ak zaakgelastigde naar Berlijn gezpnden worden. De periode dat Frankrijk nog niet t© Berlijn door een gezant verte genwoordigd is, zal waarschijnlijk dhiren tot Januari. Amnestie In Frankrijk, PARUS, 20 Oct. (Draadloos). De Ka mer nam do amnestiewet aan. In Lotharingen. BERLIJN, 19 October. (V. D. Het aan tal stakers in de metaalindustrie in Lotha ringen wordt geschat op 35,000. De staking is alleen te wijten aan looneischen, waar tegenover Me Fransohe regeering tot nu toe nog een weigerende houding aanneemt. De arbeiders bij het gas- en electriciteitsbedrijf te Metz hebben rich bij de staking aangeslo ten. Metz rit sedert vier dagen zondier wa ter, gas en electridteit. De Franschen tre den tegen do stakers militair op. Het is reeds tot heftige botsingen gekomen. In Diedenko werd een stakersvergadering door cavalerie uit elkander gejaagd, waar bij talrijke stakers zwaar werden gewond. Ook de werklieden bij bet gasbedrijf te Muhlbausen hebben de loonstaking gepro clameerd. Kroonstad niet gevallen? BELSENGF0RS, 19 Oct. (W. B.). De rooda vlag wappert hedenochtend nog steeds boven Kroonstad. De batterijen van Kzaanaja Marfa waren den geheelen nacht in actie. Wilson. NEW-YORK, 19 Oct. (Draadloos). Giste ren werd dr. Hugh Hampton, ccn jong profes sor van de Johns Hopkins's universiteit, op het Witte Huis ontboden,-wegenB een zwelling van Wilsons voorstands klier. Vannacht werd zijn toestand door kunstmiddelen verzacht, maar zonder operatie. Het bulletin van heden luidt: Nieuwe ver schijnselen deden zich niet voor; de president moet verscheidene weken het bed houden. WASHINGTON, 20 Oct. (Draadloos). Het bulletin van heden luidt: de president heeft een goeden nacht gehad; zijn toestand is nagenueg onveranderd. Volgens een bulletin van den vo- rigen avond maakto hij fhet Zaterdag heel wel; hij eet flink on ia'iets sterker. STADSNIEUWS. Heden werd in bet Waaggebouw van wege de gemeente weder eeu ver kooping gehouden van manufacturen. Ditmaal werd -porttlauel in verschillende kleuren ver kocht in coupons van 4 el tegen f 2.63 per coupon. Dc belangstelling was ook nu weer buitengewoon groot, zoodat er in deD voormiddag pl.m. JOü coupöns werden ver kocht. Des middags werd do verkoop voort gezet, doch er meesten een aantal liefheb sters worden teleurgesteld. De verkoop werd onder loiding van den inspecteur van polities den heer Eskens, uitgevoerd door ceudgo dames van den Crgentieraad. De politic zorgde voor do goede orde. Db uitslag der door B. en W. alhier heden gehouden openbare aanbesteding van het dempon van een sloot, het maken van bestratings- en rioleeringswerken aan de Heerenstraat, >s, dat ingeschreven werd door de heoren J. C van Evert, alhier, voor f 13.800 G. Spruit, nïhièr, voor f 31.424T. de Waard, Lekkerkerk, voor f13.200; W. Aafjee, No or e>.v i jik erho ut, voor f12.780; O. J. Molhoek, Utrecht, voor f 12.750W. Yie- 8er, 's-Gra.venha.ge, voor f 12.698; H. I. de Heydtor, Leidton, voor f 12.455 en Gebrs. J. en M. Huiberts, Alkmaar, voorf 10.833. H u u rcoro m i ssi ewet» In den laalafen tijd doen in de pers al lerlei geruchten de ronde over een aan staande wijziging van de Huurcommissie- wet, die mot een beduidende huurverhoo- jring gepaard zou gaan. Men noemt aller lei bedragen. „Het Volk" meldde onlangs, dat do hu ren met 50 pOt. verhoogd zouden worden. Naar men ons te bevoegder plaatse me dedeelt, is het bericht in „Het Volk" van allen grond ontbloot. MeD woee ons er op, dat het publiek ver standig zal doen door aan dergelijke ge ruchten geen geloof te slaan, en betreurde die in hooge mate, omdat zij de speculatie in woningen aanwakkeren. Houten woningen. Naar wij vernemen, zendt do Regeering een deskundige naar Engeland, om een on derzoek in te stellen Daar en een rapport uit te brongen over den bouw van houten woningen. De predikant der Waalsohe Gemeente kn Den Haag, ds. A. A. Ohovillet, herdacht gisteren in de Kerk dier gemeente aan het Noordeinde onder veel belangstelling rijn 26-jarige ambtsbediening in die Gemeente. Hij sprak in rijn leerrede naar aanleiding ran de woorden in fi Timotheu» 4 vers 7 en 0 en do Gemeente zong hem spontaan toe Psalm 118: 6. Na afloop was er een receptie waarop o.s. vertegenwoordigers van de Alliance frangaise, waarvan ds. Chovillet vice-pre sident is, en van de Zondagsschool der Waalsche Gemeente, namens welke instel lingen den jubileerenden predikant bloe men werden aangeboden. Hedenochtend is door den logger „Sch. 803" in de Scheveningsche haven behouden bin nengebracht, de geheele bemanning, bestaande uit 5 koppen, van den vrachtlogger „Mathilda Louise", van do rcederij H. J. Wrrgere, le Rot terdam, welk vaartuig in den nacht van Woens dag op Donderdag 15 op 16 October bij storm weer in de Noordzee is vergaan. Do vrachtlogger was geladen met 119 ton steenkolen en bevond zich op weg van Seaham naar Caen. KATWIJK AAN ZEE. Benoemd is tot koster bij dto Geref. Kerk alhier onze plaats genoot L. de Kleer. Benoemd tot ouderling bij de Geref Kerk alhier de heer H. Dijkers. Zaterdagmiddag werden alhier aan de markt aangevoerd eenige partijen haring. De prijs was ah volgt: volle har\ng, kuit- ziek f 31.SO. Idem dubbeldood f 28.55. Zachte haring f 23.60. IJharing f 28.90 tot f 29.15. Steurharing. f 21.05 tot f 24.50. KANTONGERECHT TE LEIDEN- P. J. W:, broodbakker te Warmond, moest terecht staan wegens het laten wer ken van twee gezellen in zijn bakkerij vóór des morgens zes uren, in strijd met de plaat selijke verordening. Beklaagde was niet ver schenen. Getuige A- van E., een der knechts, deelde medey dat de baas hem ge roepen had op te staan; verder had hij hem niets gelast Eisch f 25 of 5 dagen. K K. van A., uit Den Haag, had in ra zende vaart met een motorfiets over de Breestraa-t gereden en was deswege door den agent van politie Harteveld geverba liseerd. Eisch f 20 subs. 10 dagen. G. 0., te Leiden, had bij een buurman Geen jaar met veel kracht op de schutting geslagen. Eisch f 10 of 5 dagen. Marie S., wed. W., stond terecht wegens het verhoogen der huur van een huis aan J. 0. van der Stel. Beklaagde bekende, maar was dit met den huurder overeenge komen, omdat zij zooveel reparatie aan 't huis gehad heeft. De Ambtenaar eischte niettemin f 10 of 5 dagen. H. v. «i. L., vrachtrijder te Oegsigeest, had koolrapen weggenomen van het Umd van H. van Klaveren, te Rijnsburg Bekl. bekende. De koolrapen waren slecht, wat door den eigenaar werd ontkend. De kan tonrechter vond het niet mooi van bekl., die een goede zaak heeft. Eisch f 15 of 15 dagen. C. van H., huisvronw van G., te Leiden, stond terecht wegens het koopen van la kens van een militair Nadat de militair, die uit preventieve hechtenis was gehaald, was gehuord, werd togen beklaagde f 20 of f 10 geëischt. H. K., chauffeur, in Den Haag," had op de Hoogewoerd gereden met cdn snelheid groot-er dan 15 K. M. met. een vierwielig motorrijtuig. Beklaagde bekende. Eisch f 10 of 10 dagen G. Sch., te Rijswijk, stond voor hetzelfde feit terecht Beklaagde had zich voorgeno men niet harder dan 15 K. M. te rijden. Maar dat is ;»o weinig, oat men het niet ka.n nagaan, iets harder to rijden. Eisch f 10 of 10 dagen. J. van A., motorschipper, had zonder vergunning van Rijnland gevaren in de z. g. „sloot", te Warmond. Eisch f 5 of 5 dagen. C. B., ■fabrikant te Leiden, etöud terecht wegens het verrichten van arbeid (linnen goed strijken) op Zaterdag na één uür. Eisch f 10 of 5 dagen. Beklaagde was daarover slecht te spre ken, want hij wist nergens van, omdat hij niet thuis was. De kantonrechter zeide, dat hij niettemin aansprakelijk was. 8 0 J., vr, Sp., had voor de® voormid- dags elf uren uit haar broodwinke1 versch brood verkocht. Beklaagde was niet ver schenen, maar nadat rnej. 0. H. van Bon ten, die het brood had gehaald, was ge hoord, eischte de Ambtenaar f 10 of 6 dagen. H. H. W„ uit Arasterdam, had te Sas- senheim mei een groote snelheid op een tweewielig motorrijtuig gereden. Beklaag de m®ende, dat do politie dit onmogelijk heeft kunnen constateeren, wat do veld wachter Posthumus bom daarop duidelijk maakte. Eisch f 10 of 10 dagen. Uitspraak in al. deze zaken over veertien dagen. HAA6SCHE RECHTBANK. Deze rechtbank veroordeelde heden: ÏI- J- v. L., wegens diefstal van sigaren en dekens op het Seminarie te Voorhout, lot 9 maanden gevangenisstraf W. Ph. J. K., te Leiden, wegens zeden misdrijf tot 8 jaren gevangenisstraf. B. v. d. B., te AJphen, wegensdiefstal van geld, tot 4 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. N. L. O., te Leiden, wegens huisvredebreuk lot f 3 boeto of 2 dagen hechtenis*. A. V., huisvrouw B., te Leiden, wegone be- loodiging, tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Ca. M., huisvrouw L., te Oegetgeest, we gens mishandeling van een ambtenaar tot 14 dagen gevangenisstraf. B. J. CL, to Leiden, wegens beleediging, tot f 10 boeto of 6 dagen hechtenis. Voor de rechtbank stonden heden terecht; H. M. H. v. d. N.,'22 jaar, werkman te Rot terdam, en C. v. d. P., schipper te Bodegra ven, ter zake dat zij in den nacht van 8 op 9 September in een schuur van den landbou* ver H. to Ter-Aar, hadden ingebroken en daaruit 21 kazen hadden gestolen. Beiden bekenden volledig. De vischhandelaar v. T. had hen aangespoord hem een partij kaas te leveren en omdat zij geen werk hadden, waren zij door den hoogen prijs dien van T. voor de kaas boodt, aange lokt en hadden den diefstal gepleegd. In verband mot den jeugdigen leeftijd van bekl., wilde do officier van Justitie, mr. v. Traa, eenigazins clement zijn in zijn eisch en vorderde tegen v. d. N., die reeds eerder veroordeeld was, 1 jaar en tegen v. d. P. 8 maanden gevange nisstraf. Do yerdediger, mr. Roes, bepleitte oplegging eener voorwaardelijke straf Al9 heler stond hierna terecht de 26-jarige vischhandelaar H. v. T., te Lang er a ar. De zen was ten laste gelegd, dat hij de door de vorige beklaagden gestolen kaas had verborgen, met het doel deze kaas te koopen. Deze beklaagde ontkende alles pertinent. Hij* had nimmer met do beide vorige beklaagden over het koopen van kaas gesproken. De kaas was zonder rijn voorkennis in zijn pakhuis ge bracht. V. d. P. was den volgenden morgen bij hem gekomen om de kaas te koopen; hierop was bij echter niet ingegaan. V. d P. en v. d. N., nu als getuigen ge hoord, verklaarden vóór den diefstal met be klaagde over den verkoop van kaas te hebben gesproken. In den nacht, dat zij de kaas had den gestolen, hadden zij deze onmiddellijk naar v. T. gebracht, die het pakhuis voor hen had opengemaakt. Van betaling is echter nimmer iets gekomen, omdat de zaak vóór dien is uit gekomen. De officier van justitie achtte de ten laste golegde heling bewezen. ZE.A. beschouwde bekl. als den hoofdper soon m deze- Bekl. is een zeer gevaarlijk per soon, een ver derver van jonge menschen. Spr. vorderde daarom 2 jaren gevangenisstraf tegen hem, met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. De verdediger mr. de Glercq achtte het ten laste gelegde geenszins bewezen, omdat de 2 hoofdgetuigen in deze volgens pi. niet volkomen betrouwbaar zijn. PI. drong aan op vrijspraak en verzette zich tegen een onmiddellijke gevangenneming, omdat z. i. hiertoe geen reden bestond. G. B., werkman te Boskoop, had op 13 Sept. te Alphen een 'fiets gestolen. Bekl bekende volledig. Armoede was oe dró'fve-^ tot dit misdrijf geweest De eisch tegen hem luidde 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Vollmar, pleitte clementie. A. v. D., arbeider te V.oorhout, had ten nadeele van zijn patroon, den bloemist 0., een half mud bloembollen gestolen en deze verkocht aan zekeren W. voor j?15. De eisch ttegen hem luidde 6 maaudea gevangenisstraf. De bloemistknecht EL J. W*, te Voor hout, stond hierna terecht wegens heling van deze bloembollen. De bekl. ontkende geweten te hebbel^ dat deze bollen gestolen waren. Hij ver klaarde dat hg voor deze bollen f55 be taald bad. De officier achtte heling bewezen en vorderde 9 maanden gevangenisstraf tegen bekl. Ww P. R., eveneens niet verschenen, had zich bij herhaling schuldig gemaakt aan verduis tering van geraniums, welke hij als schipper van A a 1 s m eer naar W assenaar moest vervoeren. Met het oog. op de recidive werd 8 maan den gevangenisstraf tegen hem gevordord. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden: Geslaagd zijn voor het doc toraal examen geneeskunde de heeren R. Speleers (cum laucle) en A. Pieard. Utrecht: Gepromoveerd zijn tot doc tor ir. de rechtswetenschappen de heeren J. H. A. Westrik en J. J. Sprenger van Eyk en toe doctor in de geneeskunde de heer ilY. C. Klasens. Groningen: Bevorderd is tot doctor in de artsenijbereidkunde mej. A. J. Welt, CORRESPONDENTIE. Bestuur R.-K. gymn. en sckermver. „Jeanne d'Arc". Wij kunnen aan Uw verzoek tot opneming in onze* Agenda niet voldoen. Alleen als ti het vermelde gexfegeld in ons Blad advert teert, kunnon en zullen wij daartoe overgaan. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 18 October. Botermarkt-. De prijzen van boter op do heden gehouden markt waren als volgt-: prima fabrieksbo- ter (controle) van f 3.40f 3.55* per kilo. Prima boerenbober van f 3.40f 3.60 per kilo. Aangevoerd 104 /S, 20 /16 vaten, we* gende 2280 K.G. Handel stug. Turfmarkt van 13 tot en met 17 Oct. Lange turf aanvoer nihil f 12.50—f 15.00 per duizend. Korto turf aanvoer nihil. ROTTERDAM, 20 Oct. Op de markt waren heden aangevoerd: 815 magere run- duren, 78 'vette runderen, 719 nuchtere kalveren, 312 schapen. Men noteert: Vette kpeien 1ste kw. f2.10 a f2.20, 2de kw. fl.90 k f2.05, 3de kw. PI.70 a fl.80, ossen Istê kw. f2.10 f 2.20, 2de kw. f 1.95 a f 2.00; 3d© kw. f 1,75 a f 1.80; ossen 2ste kw. f 2.10 f2.15, 2de kw. f 1.95 h f2.—; Sda kw. fl.75 fl.SO; schapen 1ste kw. fl.2<) fl.SO, 2de kw. f 1.05 k f 1.15, 3de kw. 10.90 fl.lamineren fl.15 f 1.25; varkens lst-e kw.'f 2.12.05, 2de kw. fl.SO k fl.90, 3de kw. fl.60 h fl.70, licht soort fl.40 k 11.50. AMSTERDAM, 20 October. 407 vebte koeien le kw. f S.00—2.20; 2e kw. f 1.65 1.76; Se kw. f 0.85—1.35. 60 melk- on kalf* koeien f 460—900. 98 graskalveren f 100— 180. 56; nuchtere kalveren f 3060. 379 Bcha- pen f 3050. 320 vobtte varkens le kw. f 2.20 2e en 8e kw. f 2.10—2.15 por K. G. 9ohoon gewicht.

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 3