IDSCH Vrijdag 26 September 1919. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS, FEUILLETON. RIET TE KOOP. BINNENLAND. PRIJS DER 'ADYERTEKTIENi SO Ots. per regel. Des Zaterdags 40 Ots, por regel. Kleine advertentiSn Woensdag ?B Cts.j Zaterdag f 1.ojj een maximum iantnl woorden van 30. Incasso volgens post. ccoht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Qta, porto te betalen. Bewijsnummer. BCts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Mummer 18274. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. VEE- EN KAASMARKT- Burgomeostor cn Wethouders van Leiden bren gen tor kennis van belanghebbenden dat, in [Verband met do viering van den gedenkdag van Leiden's Ontzet, do Veemarkt en de Kaasmarkt in plaats van>op Vrijdag 3 October a.s. zullen gehouden worden op Woensdag 1 October te voren. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 2G September 1919. ONTHEFFING VERBOD BAKKERSARBEID IN VERBAND MET 3 OCTOBERVIERING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brongen ter algemcene konnis: dat door hen ontheffing is verleend: a. van het verbod, bedoeld in art. 2 sub I b dor verordening van 17 April 1919 lot beper king van den nachtarbeid, tevens houdende ver bod van Zondagsarboid in broodbakkerijon te Leiden (Gem.bl. 12) voor zooveel betreft don nacht van 1 op 2 October 1919, evenwel met 'dien verstande, dat met don bakkersarbeid in den avond van 1 October niet vroeger worde aangevangen dan to 10 uur; b. van bet verbod bedoeld in art. 3 sub b 'der sub a genoemde verordening, op Vrijdag, 3 October 1919, doch uitsluitend voor zooveel be treft het vervoer van brood van do broodbakke- rijen naar do Waag van des voormiddags 6 tot U uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 October 1919. BENOEMING RAADSCOMMISSIE. Do Burgemeester van Leiden brengt tor alge meen e kennis dat de Gemeenteraad, in zijne zit ting van 25 September J.I., uit zijn midden heeft benoemd tot lid der Commissie voor het Oud- Archief, do heer A. J. Oostdam. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 26 September 1919 BRANDSTOFFEN-COMMISSIE LEIDEN. De Directeur van bet Brandstoffen-Bureau maakt bekend, dat do maximum-prijs dor Ame- ribaanscbe kolen is bepaald op f 66.per ton. Wanneer deze kolen aan oen Industrieel wor den toogewezen zal dit op bot toewijzingsbiljot worden aangeteekend mol vermelding van den maximum-prijs. Do Directeur vjï., KRAMER. Leiden', 25 September 1919. Winkelweek en 3 Oktoberviering. '(Een en ander uit den Feestwijzer)". De Feestwijzer voor do buitengewone' - 30ste feestviering op Vrijdag 3 October Ss verschenen en verkrijgbaar gesteld. Dat 3iet een buitengewone feestviering zal zijn, blijkt reeds uit den omvang van het pro gramma, dat, buiten de advertentierubriek, 42 bladzijden tolt. Natuurlijk neemt de Leidscbe Winkel week, die zich waardig bij den feestdag aan sluit, daaTvan ook een deel in. beslag. Over de advertenties, die menige bladzijde vul len, een'enkel woord. De uitgever de heer Ed. LJdo heeft het limineus idee gehad om aan deze rubriek een voor de koopers aardige attractie to verbinden. In één der advertenties staat nl. een verkeerd huisnummer. En nu is het werkje geduld uit de vele annon ces, die ééne te vinden. Doch de moeite, daaraan besteed, komt niet alleen den ad verteerders, wier reclame nu van allen kant wordt bezien, ten goede, doch kan ook d'en zoekers een fortuintje opleveren. Er zijn nl. voor hen, die de juiste advertentio opgeven, 10 prijzen van f 2.50 beschikbaar gesteld. De opgave moet in dichtvorm wor den gesteld en hoogstens 4 regels rijm be vatten. Aan die 10 goede, tevens geestigste oplossingen vóór 1 October ingezonden, worden de prijzen toegekend. Men beproove zijn geluk. En nu het programma, waarbij reeds da delijk dient opgemerkt, dat voor elk num mer een afzonderlijke commissie voor de regeling is aangesteldeen maatregel, die ongetwijfeld den goeden gang zal bevor deren. To halfnegen zal met Koraalmuziek de feestviering wordien geopend. Elke 'zange res en elke zanger wordt uitgenoodigd aan dit eerste nummer van het programma oen werkdadig aandeel te nemen. Repetitie: Woensdag 1 October, 's avonds te halfne gen in de Stadszaal. Yan 8 tot 10 uren uitdeeling van brood en haring aan ruim 2100 personen in de Waag. Te 10 uren bespeling van het carillon en springen van de fontein op de Vischmarkt. Dan komt er kleine pauze, waarin be langstellenden gelegenheid hebben de op stelling van den Historischen Optocht, voor stellende de geschiedenis van de stad Lei don, waaraan verschillende Leidsche Ver- eenigingen en groepen van personen (500 in aantal, waarvan 150 te paard), zullen deelnemen. De weg, dien de optocht volgen zal van het uitgangspunt, Kweekschool voor Zee vaart, is zoo uitgezocht, dat zooveel moge lijk Leidenaar8 van uit hun woningen den st-oet zullen zien passeeren. Voor den weg moeten wij naar het programma zelf ver wijzen. Voorafgegaan door het bestuur der 3- Octobcr-Voreeniging per rijtuig on het mu ziekkorps van het 3de Reg. Huzaren to paard, komen eerst een groep Romeinen voor het voetlicht. Daarop volgt een groep Batavieren. Vandaar springen wij over naar den tijd van den bouw van de St.-Piet.ers- kerk, gepersonifieerd in bisschop Godebald van Utrecht met gevolg. Een vrij uitge breide groep, voorstellende den intocht van Graaf Willem II, handvesten verleenend aan do stad Leiden, komt daarachter, ge volgd door do kleurrijke groep Jacoba van Beieren, waarachter muziek in histo risch kostuum. Dan volgen oenige middoneeuwsche Gil den en Ambachten, waarachter weer een der belangrijkste groepenBeleg en Ontzet van Leiden. In deze groep komt o.m. een wagen voor, getrokken door vier paarden, allegorisch hot ontzet der stad/ voorstellend. De stichting van de Academie, waarbij de intocht van Prins Willem I, door Leid sche studenten voorgesteld, sluit zich hier bij waardig aan. Een groep van ernstige Leidsche geleerden, waaronder dtie dames, als 't ware omstuwd door het Stedelijk Muziekkorps in historisch kostuum sluiten de tweedb afdeeling. Nu krijgen we nog Studententypen en Leidsche Schilders, die Intocht van Willem Hendrik Prins van Oranje op 4 Nov. 1659 (een zeer uitgebreide groep), Vestiging der Republiek, Intocht van Keizer Napoleon^ I, Intocht van Koning Willem I, terwijl met groepen weesjongens cn padvinders de lange stoet eindigt, die gesloten wordt door muziek van het 2de Reg. Veldartillerie te paard. Een der in den optocht rijdende karos sen wordt in bruikleen afgestaan door het Openlucht Museum te Arnhem. Het komt ons voor, dat men, om van dezen schitterenden en met historisch in zicht samengesteld'eii optocht recht te kun nen genieten, goed zal doen vooraf het pro gramma ernstig te bestudeeren. Wij hopen, dat het weer ons niet zal teleurstellen en dat aan het verzoek, door het bestuur aan de ingezetenen gedaan, om bij eventueelen regenval gedurende het paseeren van den stoet hun woningen voor de gekostumeerdén open te stellen, geen gevolg behoeft te worden gegeven. Met betrekking tot het avondfeest stip pen wij aan: Conoerten in „Zomerzorg" en op het schitterend verlicht feestterrein, waarbij zich allerlei vermakelijkheden, aan sluiten, terwijl het geheel met een vuur werk wordt besloten. In den Schouwburg oen cabaretvoorstel ling door het ook in Leiden goedbekende Adriana-Ensemble, waarvan velen een aan gename herinnering hebben bewaard. En nu nog de Winkelweek, die 30 Sept. te 12 uur precies ten stadihuize door den burgemeester in tegenwoordigheid der com missie van de Winkelweek (voorzitter H. M. Pierrot) en vele genoodigden zal wor den geopend en tot en met 4 October zal duren. Gedurende de winkelweek zal het Stadhuis van halfnegen tot halftien des avonds worden verlicht en het carillon wor den bespeeld. De winkelweek omvat drie verschillende wedstrijden, nl. die der éta lages en der gevelversieringen, waaraan ieder Leilsch ingezetenen gelegenheid heeft gehad mede te dingen, benevens raadwed- strijd, alles opengesteld voor leden d'er 3- October-Vereeniging. Een groot aantal medailles, prijzen en geldelijke bijdragen werden beschikbaar ge steld, waaronder een medaille door de Ko ningin-Moeder geschonken. De Vereeniging ,,Ned. Fabrikaat" looft extra-prijzen, uit voor hen, die op de meest doeltreffende wijze goede eigenschappen van de produc ten onzer nijverheid weton naar voren te brengen. Men zal do prijzen kunnen bezichtigen in de étalage van het sigarenmagazijn van den heer Arnold, Breestraat alhier. Do bcoordeeling der vijf groepen is op gedragen aan juryleden, die allen buiten Leid'en woonachtig zijn. Het aantal mededingers bedraiagt 198, terwijl 33 firma's buiten mededinging mee doen. Voegen wij volledigheidshalve er bij, dat in tal van straten versieringen zullon wor den aangebracht, dan zal ieder gelooven, dat wij een mooie focstweek tegemoet gaan. Op Woensdag 1 October a. s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer N van der Walle in dienst trad als onderwij- zei aan de openbare jongensschool 2de klasse, alhier, waar hij nog steeds werk zaam is met groote opgewektheid. De heer G. H. Kokxhoorn, president- commissaris der gemeentelijke Bank-van- Leening alhier, zal morgen den dag her- donken, dat hij door den Raad in zijn zit ting van 27 September 1894 benoemd werd tot commissaris van genoemde instelling. Hij heeft dus 25 jaren onafgebroken zitting gehad cn gcdtorendle dien fijd de belangen der instelling op nauwgezette wijze be hartigd. Het aantal nieuwe leden van het Loidsch Studentencorps bedraagt thans 72, verdeeld als volgt51 rechten, 15 medicij nen, 5 wis- en natuurkunde, 1 lettoren. Op 10 October, des namiddags fco vier ren, heeft de ontgroening in den Schouw burg plaats. Afgescheiden van de officieele f eest nering op 3 October, zal de Leidsche Chr. Üranjevcreeniging de3 avonds van der, feestdag in do Stadszaal o. a. doen ver- toonen een Historisch lichtspel, d. w. z. lovende beelden en ta-fereelen op een doek, een pracht-bioscoop, welke voorstelling des Zaterdagsavonds zal worden herhaald. Wij vestigen de bijzondere aandacht op do officieele kennisgevingen in dit Blad (Nadruk verboden.) 52) Haar met een arm ondersteunend, bracht hij Ijaar in het koele, donkere salon. Hij leidde haar naar den divan en zette <fe blinden open, zoodat het zonlicht binnen kon komen, dat schuin door het raam viel. Van waar zij lag, kon zij de kinderen zien spelen met hun onhandige bewegingen, en kon zij hun aardige, zwakke kreten van blijdschap hooren. Zij keerde haar hoofd af. Haar echtgenoot ging met een bezorg den blik naast haar zitten. ,rWaar ben je geweest?" vroeg hij. „Ik ben bij de Kenwyns geweest. Ik wil de Betje Curnow opzoeken." „O, zei hij koel„ik heb gehoord, dat zij haar in huis-hebben genomen. Hij wachtte even en ging teen voort„Werkelijk, lieve, ik wil niet den schijn hebben alsof ik je je vriendelijkheid verwijt; maar ik ben er Piet geheel zeker van of jo haar moot op zoeken. Het was iet-s anders, toen zij wer kelijk in nood zattoen was het Christen plicht te zorgen, dat zij geen gebrek had aan iets, dat zij dn haar toestand noodig had. Nu zou het me spijten als fatsoen lijke gemeenteleden geërgerd werden. Hot zou voor hen den schijn kunnen hebben, weet je, aJsof jo mot 'opzet work van haar maakte. Zij zullon gaan redeneeren ^Waarvoor zouden we fatsoenlijk zijn?" Mevrouw Loventhorpe lachte zóó spot- bend als het met haar zacht karakter mo gelijk was. „Nu," zei ze; „zou ik niemand radon haar liefdadigheid aan te bieden?" Hij bewoog zijn voeten, maar sprak niet en zij ging peinzend voort: „Haar kleintje is juist zes weken oud. Bijna vijf maanden jonger dan het mijne. Het ziet er minstens drie maanden ouder uit. Sterk .en dik en blozendkraaiend in moeders armen. Is dr. Kenwyn er geweest Dora zei,-dat hij plan had te komen." Haar echtgenoot keek onrustighij schraapte vrij luidruchtig zijn keel. „Ja, in het voorbijgaan kwam hij even. Hij zegt, dat we niet beter kunnen doen dan mot de voeding, zooals nu, verder gaan. Hij vindt de kleine een beetje opgewekter; dat zij meer notitie van andere dingen neemt. Maar d'e kindormeid zal er je alles van zeggen. Kenwyn gaf haar uitgebreide aanwijzingen." Hij sprak haastig, alsof hij van heb onderworp wilde afkomen. „Eigen lijk," voegde hij or bij, „hadden we in het begin met de anderen ook veel zorg." Zij keerde haar hoofd even om en hij be greep, dat zij in de richting van het kerk hof keek. De Leventhorpos waren veertien jaar getrouwd. Zij hadden zeven kinderen gehad. Twee hadden den eersten kindertijd niet overleefd; één was met moeite tien jaar geworden, drie speelden buiten, een treurige bespotting van kinderspel, en het klaaglijk gehuil van de la:ttstgeboreno kwam van boven. Mijnheer Loventhorpe nam de hand van zijn vrouw. „We mogen niet morren," zei hij zacht, „of vragen naar do onnaspeurlijke wegen van God. Wien Hij liefheeft, kastijdt Hij." De klank van het laatste woo^d deed haar ineens opkijken. „Moesten we zoo ving er mee zijn, ande ren te beoordeelen vroeg zij. „Ik begrijp je niet." „Nu, is het nooit bij je opgekomen, dat we misschien om een fout bestraft wor den?" „Lieve Julia," zei hij op verbaasden toon en haar hand los latende. „God handelt heden ton doge niet als in de tijden van het Oude Testament'. Je bent oververmooid en gedrukt cn daardoor vol ingebeelde gedach ten. Laat ik een glas sherry voor je halen." „God," zei ze„neon, misschien God niet maar het ontbrak haar aan moed om den zin te eindigen. Loventhorpe stond op. „Heeft Kenwyn wat tegen je gezegd?" vroeg hij met harde stom. „Neen, maar ik heb het kindje van Betje Curnow gezien," antwoordde zij bitter. Hij liep de kamer onrustig op en neer. „Ik hoop, dat je niet aan dien godde- loozen onzin denkt, die op zulke gevallen toegepast wordt van getrouwd te zijn in heb oog van God?" zei hij. „O neen. Ik zou alleen willen weten of het goede en kwade er van afhangt van een huwelijk of van iets diepers. Zij is vol strekt niet berouwvol en ik zie ook niet in waarom zij dat zijn zou met zoo'n prachtig kind. Zij beschermde nrij eigenlijk; vroeg naar zijn kleintje, terwijl zij naar haar eigen keek, alsof zij de vrouw was, die ge slaagd was, terwijl ik gefaald had." „Zij dacht toch zekor niet aan een ver gelijking?" „Waarom niet? Wij zijn beiden vrouwen,, beiden moeders." „Maar, Julia, jo ergert me!" zei hij met luider stem. Hy werd in de rede gevallen door een inzake opheffing van het verbod van bak kersarbeid in verband met de 3-October- viering en inzake te houden markten. Gedurende de winkelweek zal ook do Maar&manssteeg werden versierd en extra werden Verlicht van Maandag tot en met Zaterdag. Er zal muziek dcor de straten gaag van af a.Se Dinsdag. Men deelt ons mede, dat> het adres van het plaatsverv. arbeiderslid in den Raad van Arbeid J. Alt isRijnsburgersingel 17. De bureaux voor de Raden van Arbeid. Op een vraag van den heer Engels betreffende de prijzen, besteed voor porceelen ten behoeve van do bureaux voor de Raden van Arbeid, beeft do Minister van Arbeid geantwoord: Het zal wel geen nadero verklaring behoe ven, dat de voorzitters van de Raden van Ar beid bij hot rondzien naar een gebouw, geschikt om daarin de bureaux van him Raad to vesti gen, evenals elk particulier, die thans een wo ning tracht te vindon, ten gevolge van den heer- schenden woningnood, groote moeilijkheden on dervinden, welke nog vergroot worden, doordat de voorziening in- do behoefte aan kantoorruim te, in verband met de aanstaande inwerking treding van de invaliditeits- en oudordomsverze- kering, geen uitstel lijden kan. Er is naar gestreefd, zooveel mogelijk Üoör huur in de huisvesting van de Raden van Ar beid te voorzien. Op een tien-tal plaatsen slaag den de voorzitters daarin. Aangezien eventueel in de groote meerderheid der gemeenten, waar do ztftel yan een Raad van 'Arbeid is gevestigd, geen woningen of kantoren te huur worden aangeboden, staat don voor zitters dor Radon mitsdien in den regel geen andero weg open dan door koop zich do be schikking te verzekeren over een gebouw van voldoende grootte om het personeel, do archie ven, enz. van den Raad te bergen.'Uiteraard zijn do gevraagde koopsommen voor dergelijke gebouwen onder den invloed van den bestaan- den woningnood aanmerkelijk hooger dan eenigo jaren te voren voor dezelfde perceelen zou zijn gevraagd Tot den aankoop van een perceel wordt intusschen- niet overgegaan dan na over leg met het bestuur der Rijksverzekeringsbank', wolk bestuur het beheer voert over het Invaii- dileitsfonds, waaruit de koopsommen worden gekweten. Hierbij worde nog opgemerkt, dat na do invoering van de Ziektewet een dool dezer koston .bijvoorbeeld in den vorm van huur, zal komen ten laste van de ziekenkassen van de Raden van Arbeid. Zonder goedkeuring van voornoemd bestuur wordt niet tot aankoop van een perceel overgegaan, zoodat de bsdocldc voor zitters bij hun zoeken naar geschike kantoor ruimten niet ovor R/jksgelden vrijelijk' de be schikking hebben. In den regel wordt bij aankoop van een per ceel de volgendo weg gevolgd. Wordt do aan dacht gevestigd op oen perceel, dat in aanmer king komen kan, dan wordt in overleg met het bestuur der Bank veelal, nadat een der inge nieurs dor Bank of een andor betrouwbaar des- kundigo een onderzoek heeft ingesteld naar do deugdelijkheid der perceelen uit bouwkundig oogpunt, naar do praclische geschiktheid nage gaan. of het perceel voor het doel dienen kan en of de gevraagde prijs, in aanmerking geno men do tegenwoordige omstandigheden, redelijk is. Voor do laatstbedoelde taxaties wordt de hulp van betrouwbare taxdSburs ingeroepen. Op buitensporig hooge aanbiedingen wordt niet in gegaan. Wel doet zich ook hier meermalen Ket ge wone verschijnsel voor, dat, wanneer eenmaal een huis is gekocht, men aanstonds verneemt, dat or andere huizen voor lager prijs to koop zouden zijn geweest. Afgezien van de vraag, of dio andere huizon ook voor het zeer bepaalde dool geschikt zouden zijn, blijft hot zeer questi- eus, of dio andere huizen ook werkelijk voor 'dien lageron prijs to krijgen zoudon zijn ge weest, wanneer do voorzitter van den Raad van Arbeid, nog niet oen ander huis had kunnen koopen. verlegon klopje aan de deur. Een meisje van ongeveer dertien jaar kwam de kamer in. Haar groofc hoofd met uitpuilend voor hoofd hing een beetje over naar één zijde en haar bleeke lippen hingen met een uit drukking van pijn. Zij liep mot sleepende voeten over het kleed, tot waar haar moe der op de sofa lag, Mevrouw Lcvcnthorpe nam de handen van het kind en keek haar met groote teederheicL in het bleeke ge zicht. „Wat is er, lieveling?" vroeg zij. „Juffrouw Bannister stuurt me, om te vragen of ik naar bed mag gaan. Ik heb zoo'n hoofdpijn." „Heb jo je drankje vandaag genomen2" „Ja, moedor." „En heb je gewandeld?" „Ja, moeder." Mevrouw Loventhorpe trok het geziekt van het kind naar zich toe en kuste hef-. „Heel goed, lieveling, ga maar gauw naar bed. Ik kom straks boven om naar jo te zien." Met een verlegen blik op baar vader ging het kind even stil heen als het gekomen was. Loventhorpe had de courant opgeno men en sloeg do bladen om ofschoon hij niet las, alsof hij zich schaamde, om naar zijn dochter to kijken. Mevrouw Levcnthorpo bècflekto zich het gezicht met de handen. Haar man logde de courant neer en kwam bij haar. Hij was heel zenuwachtig. „Je bent geheel van streek," zei hij„en do oorzaak is niet ver te zoeken. Ik zal je maar zeggen, dat ik Kenwyn gevraagd heb, zijn rekening te zenden. Totdat je thuis kwam, had ik een gevoel, dat ik misschien iets laags gedaan had. Nu ben ik er van PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p, 3 mnd, f 2AO, p, week lO.lfl 'Buiten Leiden, waar agenten ge-» vestig'd zijn, per week n u M O.ltl Kraneo per post u 2.5(1 De uitspraak der looncommissie in de typo grafie. De looncommissie, ivelko naar aan leiding; van de uitspraak van de Commissie van Arbitrago is samengesteld, heoft Woensdag 24' September uitspraak gedaan. Da vraag, of da economische omstandigheden der laatste maan den aanleiding geven, om de loonen van af 29 September 1919 voor den verderen duur der contractperiode te wijzigen, word met al gemcene stemmen bevestigend beantwoord. Tevens werd met algoraeene stemmen vastge steld, welke de wijzigingen zullen zijn. Voor do werknemers der eersto loonklassó werd een crisistoeslag vastgesteld van £3 50 voor de eersto gemeenteklasse, van f3.40 voor de tweede gemcenteklasse, van f3.20 voor do derdo gemcenteklasse en, zoo vervolgens afda lende met 20 cents per gcmeentcklasso tot f 3 voor do negende gemcenteklasse. Voor de werknemers der tweede loonklassei werd een crisistocslag vastgesteld van f2 voor ile eerste gemeenteklasse, van f 1.90 voor do tweede gemcenteklasse en zoo vervolgens afda lend met 10 cents per gemeentcklasse tot f 1.20 voor do negende gemeenteklasse. Do werknemers der tweede loonklasse, die ge-* huwd zijn .zullen denzelfden crisistoeslag ge nieten als voor de werknemers der eerste loon klasse in de verschillende gemeenteklassen is bepaald. De leerlingen zullen geen verhooging ontvangen. 'Alle verhoogingen, om welke roden ook, na! den 30stcn Juni 191Ö aan alle werknemers in eenig'e inrichting collectief gegeven, mogen vaxï den hierboven bedoelden crisistoeslag wordeiï afgetrokken. Do percentage-getallen voor overwerk worden niet verhoogd. Uitvoer van kaas. Naar het „Hbl." ver neemt, zal de uitvoer van. kaas thans binnen! enkelo dagen worden herval. De voorbereidende besprekingen zijn beëindigd. Duitsche krijgsgevangenen. De „Dewsbu- ry", hot schip, dal met het eerste transport Duitsche soldaten uit de krijgsgevangenschap' in Engeland is aangekomen, lag gistermorgen" om 8 uur voor den wal te Rotterdam. Men schat liet aantal Duitsche krijgsgevan genen, die gaandeweg zullen repatrieeren, op 96,000 man; waarschijnlijk zullen er 40 a 50,000 over Rotterdam komen. Via Zevenaar of Olden- zaal zetten zij dan do rei3 naaT Duitscblanct voort «alwaar in de militaire kampen te Frie- drichsfeld, bij Wesel, Duimen en Munster hun" aangelegenheden worden geregeld. Als doorvoorhuis doet to Rotterdam diens? de loods van de Union Sulphur Gie. Dames en hoeren van het Duitsche comité waren daar gistermorgen present, om het eer ste transport, pl m. 400 man, feestelijk te ont vangen. Voorls waTen aanwezig de Duitschol gezant, dr. Roscm, met echtgenoote, do Duit sche consul ic Botterdam, dr. Roh, Hauptmaniï ron Scheven, vertegenwoordiger van het Duit sche Ministerie van Oorlog en de le-Iuitenan? Wolfson, van. het bureau van doorvoer vat! krijgsgevangenen. Dr Rosen sprak' de Duitsche soldaten toe, nadat dezo in de mot vlaggen getooide loods eetf flink bord Hollandsche erwtensoep hadden ge nuttigd. Op voorstel van een der militairen werd ooif driewerf „hoch" uitgebracht op den gezant en' do comité-leden. Om halfelf vertrok 'de hospitaaltrelh naaf Elten. Wat do volgende transported betreft, mod hoopt het tot 6000 man per week te kunnen brengen. B. on W. van 's-GravenHago stellen den Raad voor aan hot gemeentepersoneel benedon f 3000 salaris een uitkeering to doen van f 200 voor gehuwden cn kostwinners, benevens f 20 voor olk kind, en van f 150 voor do anderen. In verband hiermede wordt nog voorgesteld de gemeentelijke inkomstenbelasting voor 1919 tê verhoogen met 20 pCt Het verhoudingscijfer van 1 3 wordt dan 1 5. 1 De Raad van Rotterdam is na vier vef- geefscho stemmingen over de vervulling van de overtuigd, dat ik goed heb gehandeld. Hij is een gevaarlijk man." „Waarom heb je dat gedaan, Arthur? Ze> zijn zoo arm',' zei ze verwijtend. „Ik was niet van plan je met de zaak lastig te vallen," ging hij voort, zonder op haar vraag te letten „maar ik geloof nu, dat het maar bet-er is je alles te zeggen. Hij sprak tegen me hier in mijn eigen huis, zooals nog nooit iemand met me gesproken heeft. Ik wil mijn lippen niet bezoedelen met de herhaling van do afschuwelijke din gen, dio hij zei .Hij tolde de heiligste men- scbelijke banden licht. Dat was, waarom ik je vroeg of hij met je gesproken had. Je bent zeker, dat hij hot niet gedaan heeft?" Zij schudde het hoofd. „Ik ben blij, dat hij ten minste nog zoo fatsoenlijk geweest is, maar er bestaat geen twijfel aan, dat je, of hij met je gesproken heeft of niet, onder zijn arglistigen invloed gekomen bent. Ik dacht vroeger, dat Rose- warne misschien wat onbillijk was; Maar hij heeft gelijk. Menschen zooals Kenwyn moeten onderdrukt worden zij moeten uit geroeid worden. Zij werpen de kern dor maatschappij omver." Zijn stem verhief zich bijna tot een kreet van 6chrik; de schrik van den man, die zijn gemakkelijke stelregels in gevaar ziet, het gevreesde dag licht, dat doorbreekt tot in de verborgen schuilhoeken van zijn levendo schrik, die het vuur der vervolging ontsteekt. „Ik weet niet waar de wereld toe komt," ging hij afgetrokken voort„al het oude wankelt en wordt in twijfol getrokken. Aan allo kanten is opstand on ontrouw, openlijk of vermomd." Mevrouw Leventhorpo schreide stilletje^. Hij ging naast haar zitten. (Wordt vervolgd»)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1