No. 18265 LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 16 September. Tweede Blad Anno 19l£. BINNENLAND, FEUILLETON, lOET Tlï KOOF. INGEZONDEN. OU DE OMSTREKEN. Nederland eri Bclgic. Do lieer Van Doorn lid der Tweede Kamer, heeft (len minister van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister aan de Kamer eeruge mededeeling doen omtrent den stand cler besprekingen met België en omtrent de nou- ding van de Nederlandsche gevolmachtig den te Parijs? 2. Kan do minister aan de Kanier eenige mededeeling doen omtrent het gerucht, dat door België beslag zou zijn gelegd op Ne derlandsche schepen? De heer Van Karnebeek, minister vnn Buitenlandsche Zaken, heeft hierop geant woord: 1. De internationale oommissie voor do herziening der verdragen van 1839, heeft op 29 Juli 1.1. haar eerste vergadering ge houden. Nadat de Belgische gedelegeerden in den loop van vjjf vergaderingen naddeii u.tu.ngeiet welke veranderingen België in den bestaanden toestand verlangt te zien aangebracht, is op 20 Augustus de Neder landsche delegatie aan hot woord gekonten en heeft zij bjj monde van den eersten ge delegeerde, jhr. mr. R. de Maree6 van Swinderen, in algemeene trekken uiteenge zet welk standpunt de Nederlandsche regee ring inneemt en in welke opzichten met de verschillende n*enschen van België rekening gehouden kan worden. Met betrekking tot dit laatste punt heeft 'de delegatie, gelijk bekend is, verklaard, dat Nederland bereid is met België een onderzoek in tel stellen naar de vraag van een uitbreiding van de bestaande gemeen schappelijke zorg voor de bruikbaarheid van het vaarwater der Schelde, in dien zan, dal waarborgen in het leven geroepen worden dat de Schelde steeds zal beantwoorden aan de toenemende behoeften der handelsscheep- vaart Verder werd medegedeehj, dat er dezerzijds in beginsel geen bezwaar bestond tegen e n scheepvaartkanaal tussobea Schel de, Maas en Rijn, mits daarbjj een voorzie ning werd getroffen voor een behoorlijke ver binding van het kanaal met don scheepvaart weg op Nederlandsoh grondgebied. Ook te gen het kanaal AntwerpenMoerdijk had Neairland in beginsel geen bedenking. Bo vendien bleef Nederland zich bereid ver klaren de eventueel gewenschte verbetering van het kanaal GentTerneuzen op Neder- laaqrch grondgebied aan te brengen, mits de kosten daarvan voor een zeer groot deel docr België werden gedragen en onder voor- waaroe, dat aan enkele bez,waren welke voor Nederland aan den bestaanden toestand ter plaatse zijn verbonden, werd tegemoet geko men, l&genover deze concession achtte Ne- derlaud zich gerechtigd de medewerking van Deigie te bedingen voor een voor Nederland bevredigende oplossing van het vraagstuk der scheepvaartverbindingen in Limburg, met inbegrip van een nader overeen te komen vei betering van de scheepvaartverbinding tusschsn Maastricht en Luik. Deze medwer king werd eveneens gevraagd voor een voor tvedtrfand bevredigende regeling van den 3fv oor van het ievloeiingswater uit de Kem pen, over Nederlandsch grondgebied. lrtsideratie van anderen aard of van an dere strekking werden afgewezen. Terwijl de gedelegeerden der ov.rige mo gendheden de van waersztjden gegeven uit eenzettingen in studie namen, hebben de Nederlandsche gedelegeerden van een ver- Wijf hier te lande gebruik gemaakt om per soonlijk de regeering te raadplegen over een zoodanige toepassing van ho; gedeelte der resolutie van 4 Juni 1.1., dat betrekking heeft op de door Nederland en België voor te stel en gemeenschappelijke rormules no pens de waterwegen, dat de mogelijkheid wordt geop nd de grondslagen van het mot betrekking tot de waterwegen te voeren oveileg reeds in dit stadium tusschen Ne- doland en België te Parijs vast te stellen. Met deze toepassing heeft de regeering zich kui nen vereenigen in het belang van de af wikkeling der onderhandelingen. De vergaderingen der commissie zijn op 11 Sept m e" hervat; ook is r.ed3 met het afzonderlijk ever eg der Belgische en Neder- lar.dsch gedelegeerden een aanvang ge naakt. Voor zooveel noadig werd aanget e- kend. dat het overleg gevoerd wordt op den (Nadruk verboden.) 43) Hij wist. nu, dat hij, toen bij die maakte, gehoopt had dat hij zijn gastheer iets be paalds zou kunnen vertellen. Hij voelde, dat hij nu niet gaan kon, en hij schreef daarom een briefje, ora zich te verontschul digen. HOOFDSTUK XIII. Toen Esther van haar eerste verbazing .over Herbert's aanzoek bekomen was, kwam zij tot- de zonderlinge ontdekking, dat hij haar zes maanden vroeger gevraagd had, zij hem aangenomen zou hebben. Hij had haar verbeelding niet getroffen, maar zij hield van hem, zooals men zegt, „ge noeg om hem to trouwen", en dat was alles, wat hij vroeg. Hoe meer zij over de zaak nadacht, des te duidelijker zag zij in, hoe oen huwelijk met Herbert haar toe komst eenvoudiger zou maken. Het zou haar ontslaan van de verantwoordelijkheid die zij, volgens Jiaar vader, verwaarloosde. In plaats van de toekomstige meesteres van Trevo9e te zijn, mot al de banden en ver plichtingen, aan dien stand verbonden, zou zij do vrouw worden van den toekomstigen heer. Haar man zou natuurlijk alles behce- ren, terwijl zij de voordeden van den rijk dom zou genieten, die zij volstrekt niet ge ring schatte. Zes maanden geleden zou zij niet teruggeschrikt zijn voor deze gemak kelijke regeling van haar zaken. Nu aarzelde zij. Alsof zij op een hooger grondslag der Resolutie van 4 Juni, vol gens welke de herziening der verdragen van 1839 niet zal mogen leiden tot eenige over dracht van souvereiniteit of het in het le ven roepen van internationale servituten. 2. Voer zoover bekend is het gerucht, dat door België beslag zou zjjn gelegd op Ne derlandsche schepen, geheel uit de lucht gegrepen. Hooghouden cn opdrijven van prijzen. Minister Van IJsselsteijn heeft op vragen van het Eerste Kamerlid den heer Polak inzake kunstmatig hoog houden en opdrij- van van prijzen van Levensbehoeften, -het volgende geantwoord: De liquidatie van crisismaatregelen heeft slechts in die mate en daar plaats gehad, waar of groote waarschijnlijkheid bestond, dat deze opheffing geen prijsopdrijving ten gevolge zou hebben of waar handhaving dier crisismaatregelen onmogelijk was ge bleken. De minister is geenszins voornemens bij de maatregelen, die hij neemt, den uit slag af te wachten van het onderzoek der sedert het. stellen van de vragen ingestelde staatscommissie inzake de duurte. Reeds thans worden bij tal van artikelen maatre gelen genomen of gehandhaafd welke kunnen leiden tot beteugeling van het op drijven van prijzen Do minister zal niet nalaten om, voor zoover zulks nooclig mocht zijn en tot den werkkring van zijn departement behoort, wetsontwerpen ter bestrijding van levens- middeleuwoeker in te dienen. Evenwel moeten naar zijn meening niet in do eer ste plaats wettelijke voorzieningen het kwaad keeren zeer veel hangt in dezen ook af van de samenwerking der bevolking zelf o. m. van coöperatieve verbruiks- vereenigingen en van medewerking der gemeentebesturen. De mini-ster aarzelt niet, om zoover zulks noodig is. ingrijpende maatregelen te ne men. In verband hiermede merkt hij op, dat in voorbereiding of uitvoering zijn maatregelen o. m. ten opzichte van zuivel producten in den ruimsten zin, vleescli, suiker, aardappelen, eieren, veevoeder, terwijl de distributiemaatregelen van brood 'en steetilcolen in hun vollen omvaug ge handhaafd zijn. Mijnwerkers. De beido groote vakbonden in het mijnbedrijf, de Algem. Ned. Mijrt- werkersbond en de Christelijke Mijnwer- kersbond, hebben Zondag tc Heerlen bui tengewone vergaderingen gehouden, tot het bepalen vari hun houding inzake de aanhangige loonshe-rziening voor de boven- grondsche werkkrachten. Besloten werd, van do mijndirocties liet invoeren van een persoonlijk minimumloon te blijven vorde ren en niet in to gaan op het van werkge verszijde in «Ie contact-commissie gedaan voorstel tot invoerng van een gemiddeld uurloon per arbeidersploeg In do vergadering van den Christelijker! Bond is nog besloten, een beroep op de regeering te doen, iudion de directies in de-aanstaande bijeenkomst der contact-com missie geen blijken van toenadering geven. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Katwijk. ir. Nog allesbehalve rooskleurig stond heb in het begin 1918 mot de bloembollenteelt voorlater zijn de vooruitzichten in gun- stigen zin gewijzigd. In het handelsseizoen waren de prijzen al aanmerkelijk opgeloo- pen, wat betreft tulpen en narcissen. Al is het geen groote winst geweest, toch kon worden vastgesteld, dat er in dit vak winst is gemaakt. Door do veilmgvereeni- ging „Bloembollenteelt" zijn 4 voilingen gehouden met een totaal bedrag van f 51098.42, zijnde f 217.S6 meer dan in het vorig jaar. Het ledental der Tuinbouwvereeniging „Katwijk en omstreken" is met 21 geklom men en gestegen tot 185de omzet over 150 veilingen beliep f 560043.58. Verschillende werken werden wed'e-r uitgevoerd, als het plan gestegen was, keek zij uit op een breeden horizon, en zag in, dat daarachter nog vragen konden liggen, die door haar huwelijk met Herbert niet opgelost zouden worden. Zij voelde ook, dat zij wachtte op iets, dat gebeuren zou dat het misschien niet noodig zou zijn, dat zij besliste. Ze wilde tijd vinnen. Herbert's vcrradon van de wenschen van haar vader verontrustte haarzij voelde, dat 'zij geleid werd, ge haast naar een besluit, voordat zij wist, wat het was. Achter den horizon moesten er onzichtbare grenzen liggen. Zij werd ach terdochtig, evenals een veulen, dat ge wend is vrij rond te loopen, bij het eerste tcoken, dat zijn schijnbaar eindelooze speel plaats eigenlijk een gevangenis is, de lief- koozendo hand, het voorspel van don teu gel. Haar vader liet haar niets blijken, dat hij vist, dat Herbert haar ten huwelijk ge vraagd, en dat was op zichzelf al een ver dachte omstandigheid. De eenige, met wie zij over het onder werp sprak, was Dora Kenwyn, die zeitle: „Heb je hem lief?" ,,Ik houd van hem, ik acht hem, en ik ge loof, dat ik hem vertrouw." „Geloof je niet, dat dat misschien vol doende is?" „Ik weet het niet." Dora zuchtte en keerde zich om, om een maat om ie spoelen. „Do liefde van een man is niet iets," om lichtvaardig op zij te zetten," zei ze. v „Ik wilde, dat vadeT, hem verboden had met mij te spreken," zei Esther, die met haar kin in haar hand -zat. „Waarom „Dan zou hij gesproken hebben, als hij wat om me geeft." „Esther, je bont onverbeterlijk roman- bouwen van een paardenstal, weegbrug, vergrooten van veilingloods, maken van schociing werken. De Boerenleenbank te Watwijk-aan-Zeo bedroeg 174hot saldo tegoed der inleg gers op het einde van 't boekjaar bedroeg f 265.571.67, der uitstaande voorschotten f 138.449.65. Dezelfde instelling te Katwijk a. d. Rijn 51 leden; het saldo der spa'argelden was f 82.959.80, dat der uitstaande voorschotten f 34.800. Er werd in 1918 zeer weinig gebouwd, met inbegrip van 37 woningen der Katwijk- echo bouwvereeniging, verrezen slechts 46 panden. Omtrent de fabriek der sociëteit voor chemische industrie wordt medegedeeld, dat de Chemische Industrie ook in 1918 den druk bleef gevoelen van de dure prijzen der grondstoffen, waardoor de concurrentie op de wereldmarkt onmogelijk werd en nieuwe gevaarlijke concurrenten in het buitenland konden opkomen. Daarentegen legde zij zich op tal van nieuwe producten voor de binnenlandsche vraag toe, zoo o.a. op do bereiding van gasmaske rvullingen en formaldelyde, het bekende ontsmettingsmiddel. De toestand der broodbakkerijen was verre van rooskleurigde oorzaak daarvan is te vinden in de rantsoeneering, welke in den loop des jaars zoo gering was, dat het bedrijf bijna niet meer loonend was. Ook de brandstoffen-voorziening v. n. steen kolen was mede oorzaak, dat men die toe vlucht moest nemen tot duur hout enz. Op 31 December waren aan het gemeen telijk duinwaternet aangesloten 876 pan den, nl. 353 abonnements- en 523 meter- contraeten. De hoeveelheid water, in het af geloop en jaar uitgeslagen door bet stoomscheprad- gemaal aan de binnensluis van Rijnland's uitwateringskanaal bedroeg 58.243.000 M3. terwijl er tevens 85.513.000 M3. langs na tuurlijke weg is geloosd. Door de gcm.- gasfabriclc werden geproduceerd 710.190 M3. gas, waarvan afgeleverd voor verlichting 503.331 M3. Het aantal leerlingen der ambachtstee- kensehool bedroeg bij den aanvang van den 14 cursus 35. Over het algemeen kan ge zegd worden, dat er flink en met lust door hen is gewerkt. De visscherijschool \verd bezocht door 23 leerlingen on wel 7 voor het voorbereidend en 16 voor het zeevaartkundig onderwijs. In Februari en Maart werd door 6 leer lingen aan het examen ter verkrijging vari het diploma voor schipper of stuurman worden deelgenomen, niet het gunstig ge volg, dat aan 2 hot schipper- on aan 4 het stuurman-diploma kon worden uitgereikt. Tot de voornaamste handelsartikelen in deze gemeente bckooren in de eerste plaats do viseli on vervolgens de aardap pelen, koolsoorten en bloembollen. De, geringe hoeveelheid graan, welke hier ver bouwd wordt, is enkel voor eigen gebruik bestemdde veestapel is hier van weinig beteekenis. Doordat in 1917 de liaringvisscherij geheel en in 1918 tot het late najaar heeft stil gelegen, is er-in haring gedurende 1918 wei nig of niets omgezet. Het geringe over schot van 1916, waarmede 1918 werd inge gaan en waarvoor nog altijd dte bepalingen van het Nederlandsch-Engelsch Haringvis- scherij-Contract golden, vond bij kleine hoevcelhedien zijn weg in het binnenland. Eenige handel werd voorts gedreven in Noorschc haring, welke voornamelijk door de Belgion Relief Commission, ook wel door binnenlandsche detaillisten werd af genomen. In tuinbouwproducten werd geen handel op het buitenland gedreven, daar bijna alles door het Rijk'in liet binnenland werd gedistribueerd. Door het post- en telegraafkantoor te Katwijk-aan-Zee zijn ontvangen 181.612 brie ven, 237.416 briefkaarten, 316.602 drukwer ken en 49.764 dienstbrievenhet bedrag der gestorte postwissels bedroeg f 231022.78V2, dat der uitbetaalde f 206.231.23. Aan kwitanties werd ingevor derd f 138.115.52-VJ» en uitbetaald f 7250.07\t ingelegd werd' in de Spaarbank f 82.030.43 en uitbetaald f 83.030.24. De postchêque en girodienst telde 17 rekening-couranthou- tisch. Je doét me denken aan Lydia Lan guish." Ik ben niet romantisch, ik ben alleen vrceselijk achterdochtig. Ik zeg niet, dat ik hem zelfs dan getrouwd zou hebben. Nü schijnt het me alles zoo prachtig geschikt. Het is een schikking, die iedereen naar den zin zou zijn, en daarom juist verdenk ik ze inwendig. Ik ben bang voor geschikte op lossingen. Waarom wil jo, dat ik met Her bert zal trouwen, Dora?" „Ik?" Dc maat gleed af op den hals van do flesch, en de inhoud viel op den grond. Ik weet niet, dat. ik verlang, dat je met hem trouwt," zei Dora, licht kleurend, toen zij zich bukte, om haar schort af te vegen„ik probeer te denkon wat het beste voor je is." „Is een huwelijk het besto?" „Is het niet de hoogste bestemming van een vrouw?" „Maar je hebt dikwijls gezegd, dat je noot zult trouwen." Dora antwoordde niet dadelijk, en zei toen zacht: „Je weet, Esther, dat ik pleeg zustor zou geworden zijn, als ik het niet om Morley gelaten had." „Dat is dan nog hooger," zei Esther, spottend glimlachend. „Je vindt er mij alleen maar *niet toe geschikt.. Is het dat, wat jo meent?" „Esther, hoe kom je er bij?" zei Dora verlegenl „Je geeft rao lic-t gevoel, dat ik me zelf op een voetstuk plaats. Het schijnt mij zoo eenvoudig. Als men gelooft roeping te hebben, moot men die volgen tenzij er, zooals in mijn geval, een sterke recten voor het tegendeel is. Ik kan niet nalaten tc denken, lieveling," voegde zij er bij, nader bij komend, terwijl zij haar handen aan d-en handdoek afdroogde, „dat, als je je ders, bedrag en stortingen beliep f 224.488.061/», dat der uitbetaalde chêquea f 571.346.47Vb en dat- der overschrijvingen i 766.868.13i/j. Behandeld werden 17.398 telegrammen, ingekomen 18,097 en uitgegaan 21.466 tele foongesprekken. Het hulppostkantoor te Katwijk-aan-den- Rijn behandelde 53.501 brieven, 40.326 brief kaarten, 127.218 drukwerken en 15.912 dienstbrieven. Verzonden werden 1347 en ontvangen 1956 aangetcekende brieven gestort werden 3025 en uitbetaald 3331 postwisselsuitbetaald werden 686 kwi tanties en ingev. 3159 terwijl 1974 post pakketten werden verzonden en 5898 ont vangen. Omtrent de Lissesche Bankvereeniging wordt medegedeeld dat de resultaten van haar bedrijf over 1918 bijzondere reden tot tevredenheid geven. Van de Nationale Bankvereeniging wordt gezgd, dat ook 1918 zich kenmerkte door een algemeene malaise in den handel, noch- thans breidde het aanJtal barer relaties zich te dezer plaatse regelmatig uit en wa ren deze zeer bevredigend. Tot do voornaamste werkzaamheden der Karaer behoorden o.m. het zenden van een adres aan den Minister van L. N. en H., waarin verzocht werd medewerking te wil len vcrleenen tot het treffen eener vis- scher-overeenkomsl met Engeland, beschik baarstelling in ruimere mate van visscherij- bcnoodigdheden tegen billijken prijzen, overneming of bijdraging voor oen overwe gend deel van molestrisico, bevordering van binnenlandbch gebruik van visch, waarbij prijzon vast te stellen voor regeeringsviseh, die meer aan de exploitatiekosten beant woorden. De directie der N. Z. H. Tramweg-Mij. werd andermaal gewezen op den hoogst onvoldoenden toostand van de laad- en losplaats van de tram te Katwijk-aan-Zee. Gewezen werd op de slechte uisluiting dio sommige trammen tc Leiden hadden met treinen van Amsterdam on Rotterdam. Aan don Raad der gemeente Katwijk word verzocht tc willen terugkomen op zijn besluit d.d. 24 Juni 1918, opdat niet wor den gebouwd een Gemeentehuis ter plaatse waar geon menschen wonen en waar ook moeilijk voor de toekomst van bedrijven is tc denken on welke plaats gelegen is op fce grooten afstand van do bewoners en do zqken doch voor den nieuwbouw een plaats te bèstemmen in dc nabijheid van vijfzesde der gemcentenaren, nabij den pol slag van het gemeentelijk zakenleven en dus in de Voorstraat van het zeege.ieelto der gemeente. Tevens werd in het belang van handel en nijverheid gevraagd, nu reeds dadelijk zonder uitstel, dén gemeenteontvanger te verplaatsen naar Katwijk-aan-Zec (de Rijksontvanger is aldaar reeds sedert jaren gevestigd), alsook, dat de Burgemeester spreekuur houdo in dit overwegend belang rijkste deel der gemeente. 3-0ctcber-Fecsien. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een bescheiden plaatsje in Uw veelgelezen blad. Hot deod mij genoegen hot voornemen te le zen der voorloopige commissie van de Hooge- woord-bowoners, om in de as. feestweek, ge noemde straat een feestelijk aanzien te geven. Zoo ook in de Doezastraat en misschien wel in meerdere straten, en nu vraag ik mijzelf af: „Waarom ook niet do Breostraat? Deze mooie, drukke straat, die altijd het centrum is van belangstellenden, moot nu deze hij dc andere ten achter staan?" Juist nu, na 4 jaren stilzitten moeton alle ingezetenen medewerken de herdenking van Leiden's Ontzet op grootscho wijze te vieren cn de hoofdstraten moesten feitelijk het voorbeeld gegeven hebben Ik hoop on verwacht, dat nog deze week commissies zullen gevormd ziju voor Breestraat, Rapenburg, Haarlemmerstraat, Hooigracht, enz. Ook zou ik gaarne bet geacht bestuur van de 3-0elober-vcrecniging in overweging geven, do vrijheid te nemen, ieder welgesteld Leidenaar neef weigert zonder ernstige overweging, je i jo grootste kans op geluk zult missen." Voor het eerst in hun vriendschap was Esther niet goheel tevreden over Dora. Zij was er heel zeker van, dat haar meening oprecht gegeven wasmaar er scheen een reden voor te bestaan, die niet in het ge sprek gonoemd werd. Dora behandelde haar wel wat als een kind, vond zij. Zij stond op e«n strekte haar armen uit. - „Wil jo geen thee blijven drinken?" vroeg Dora treurig. „Dat kan ik niet," zei Esther; „het is moeders ontvangdag." „Dat maakt voor jou toch gepn verschil, wel „Gewoonlijk niet, maar vandaag zullen or een massa menschen een visite maken na het bal." „O," zei Dora met een verstrooiden blik. Zij stond vrij stijf, met haar handen ge vouwen, voor baar. De twee meisjes kusten elkaar niet dikwijls maar nu boog Esther zich haastig voorover, alsof een betuiging van genegenheid noodig was. Dora's wang voelde koud aan. Esther vond een kamer vol menschen te Trevose, en eenigen tijd was zij bezig met bedienen. „Mijnbeer Maydenstoue is vroeg ge weest," zei mevrouw lxosewarno, toen zij haar een kopje gaf; „hij wilde geen thee blijven drinken." „Niet?" zei Esther. Zij vond het verve lend, dat baar stiefmoeder ccn van de tweo redenen voor haar komst geraden had. „Ik dacht, dat u graag hulp zoudt hebben," voegde zij er bij, koel de andere reden noemend. „Dat heb ik ook," zei mevrouw Rose- warne glimlachend ..dat. is bet kopje voor een lidmaatschapskaart aan te bieden. Veioh bullen er zijn, dio er niet aan denken of zich1 geen Lijd gunnen zich op te geven; degenen, die zoo krenterig zijn voor een luttele gulden deze le weigeron (en dat zullen er niet veel zijn) kunnen gemist wordcm. 3400 Jeden van de 40.000 inwoners, 't is belachelijk. Ik wensen do 3-Oclober-vereeiiiging hier mede veel succes. Met vriendelijken dank vcor do plaatsing, heb ik do eer te zijn, Hoogachtand, JOH GEIJTENBEBK, Breestraat 79. Burgerlijke Stand. Leiden. ■ONDERTROUWD. - N. A Kriek jm. 25 j. en J. F. L. Voorbij jcl 27 j K. Borsboom jm. 23 j. en B. Piket jd. 20 j. R. v. Kooy wedr. 40 j. en T. Koele wijn jd. 38 j. J. van der Laan wedr. 45 j. en O. Starre wede. 35 j. J. Gertenaar jm. 26 j. en L. Veilbrief jd. J9 j. G. Hueting jm. 22 j. en M. O. v. Bemmelen jd. 22 j. H. J. v. d. Heo jm. 30 j. &d A. Groene wegen jd. 39 j. J. Bul jm. 23 j on H. Bonte jd. 13 j P. Min jm. 22 j. en E. A. Franse jd. 23 j. E P. J. M. van Dijck jm. 25 j. en N. A. v. Vuurëu. jd. 21 j. K. van der Neut jm. 25 j. en J. A. van der Kooij jd. 26 j. H. W. G. Ras jnn 26 j. en A. Bonn jd 26 i. Jhr. L. J van lngen jm. 21 j. cn J. Munk jd. 24 j. F. O. Bogaard jm. 25 j. en A. O. Bosch jd. 25 j. H. D. v. M/edjcnfcldt jm. 22 j. en M. I'. Beumei* jd. 21 j. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken W. da Haan. aannemer. Zeist P. de Blieclc, winkelier. Utrecht. A. Schi'evink, veehouder, Harkema-Op- einde. Opgeheven J. O. Schmidt, handelsagent. Apeldoorn. P. J. Vermeer, to Amsterdam. S. van dar Meer, installateur, Itoelof- ar endsveen. D. Delman, opzichter,. Tilburg J. H. de Klerk. Oost- en West-Souburg. P. J. Zut-, koopmau, Rotterdam. ALKEMADE. Gemeenteraad. Vocrzitfcer da burgemeester: Aanwezig atte leden. In zake de notulen der vergadering van lc Aug. jl. zegt de héér Verweij dat daar staat dat de lieer en Verwerj en Van Deern hebben bedoeld gean uitwoaing te verlc-enc-u aan msj. M. Ahlers. onderwijzeres te Gudewebering. Dit als rectificatie van de notulen der vorige vergadering. "Met deze uitdrukking is de heer Verweij het niet eens. Er is niets bedoeld, er is besloten geen uitwinning üd geven. Hij wil er nu wel van afstappen, maar k?t wordt al'esteha ve ver kwikkelijk en is niet correct. Wat de notulen van de vergadering van 30 Aug. betreft, zegt de hee: Van Doorn, naar aanleiding van de bkote vermelding van een genomen besluit met 7 tegen 3 stemmen, dat de notulen in 't sfremeen niet de gedachtengang der ver gadering weergeven. Hrj zou altijd nadere motiveering en vermelding van jnïrsconljjkft m< .'.ningea wenschen. Zoo vermelden de no tulen wel de inlichtingen die bij rondvraag gevraagd worden, maar niet de antwoorden De notulen moeten kunnen concurreeren met e~~n courantenverslag. Ingeko-msn is een adres van ingezetenen van de Kaag, houdende verzoek om het daarheen te willen leiden dat ook hun dorp zoo spoedig mogelijk electrisclie buis- en straatverlichting krijgt. De heer Verwejj zegt, dat een vorige maai naar aanleiding van een opmerking van hem dc Voorz. meedeelde, (lat toon- aangf vende kringen niet veel voor straat verlichting voelden. Dat i3 hem onjuist ge- mevrouw Kitto. Ik weet, dat zij graag met je praten wilzij vroeg waar je was." Mevrouw Kitto keek haar door haar lognefc aan met een tevreden lachje van iemand, dio -verder dan de anderen kan zien, maar Diets wilde vertellen. Esther had cr een ondeugend plezier in, haar slimme en geheimzinnige toespelingen tot do werkelijke .beteekenis terug te brengen. „Ja," zei zij vrij H'd, „ik vond- de wals met mijnheer Maydenstono heerlijk. Hij was de beste danser in de zaal." „O, vindt ie c'.at?" zei mevrouw Kitto verlegen. „Jadat zei iedereen." „Ik vond, dat,mijnheer Trevelyan heel mooi danste." „Yondt u? Hij doet heb toch niet." „Maar ik zag hem met je dansen." ..O ja," zei Esther met heldere stem „ik had vijf of zes dansou mot mijn neef." Mevrouw Kitto, die schrikte, dat haar gcmompcldo persoonlijke aanvallen in het volle gehoor gabiacht werden, kreeg een kleur, en krv:mélde haar koek. Geprikkeld door haar ontevredenheid over Dora, bed Esther een gevoel, alsof zij van een tooverdrank gedronken had. dio haar alles in werkelijkheid deed zien, en zij had een ondeugeu.on lust de lcalè feiten te noemen, zonder op de gevoelens van de menschen acht te slaan. Zij scheen tegen haar zin do beweegredenen van de men schen te zien met het geheele machanismo van glimlachjes en beleefde grimassen. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 5