AGENDA VAN DE WEEK, GENSENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. SPORT. met toekenning van gelijktijdig eervol out- slag als burgemeester dér gemeente Rau- werderhem; is de kapitein der artillerie van het Ned.-Indische leger gedetacheerd bij de koloniale reserve in Nederland A. 11. W. Gey van Pittius, benoemd tot adju dant in "gewonen dienst van H. M. de Ko ningin. Dinsdag. Hoogewoerd 131: Vergadering bespreking versiering JHoogewoerd. S uur. Woensdag. Stadszaal (foyer): Feestelijke herdenking 134-jarig bestaan „M. S. G.'\ 8 uur. „Zomerzorg": Openb. verg. afd. Leideü Alg. Ned. Werkmoestersbond. 8 uur. Alphen: Jaarlijksche vrije paarden markt. Van 8 tot 4 uur. Donderdag. „Zomerzorg": Feestavond Ver. Vrouwen kiesrecht. 8 nur. Waalsche Kerk: Concert Oorry van Voorfc- huysen, Hanna Striening en C. M. de Haas. 8 uur. Vrijdag. Nutsgebouw: Algem. Ledenvergadering Ver. „Öosfc eu West", afd. Leiden 4 nur. Zaterdag. Stadszaal: Leidsche Accordion-Ver. On derling Kunstgenot". 3 uur. Dagelijks. „Hokandia-Bicscoop- en Variété-theater": Dageljjks te 8 uur. 'sWoensdags en ^Za terdags matinée 2 en 5 nur* „Luxor-Theatex", Stationsweg: Bioscoop- en Variétévoorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's "Woensdags en 'sT Zaterdags matinée te halfdrie. Rembrandt-Bioscoop-theater," Hoog&- \7oerd 49. Woensdag- en Zaterdagmiddag te 3 uur. Dagelijks om 8 uur des avonds. „Th ali a-Theater". Haarlemmerstraat 52, Woensdag, en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks te zeven uren des avonds, behou dens des Zondags, dan te 8 uren. Tot 1 October tentoonstelling in 's Rijks F/bnographisch Museum, Rapenburg 67, van Hindoeïsme en Boeddhisme, van 10 tot 4 üur. eiken werkdag. Den Haag, „Scala". Dagelijks "s avonds te 8 uur. Ixie week zullen 's avonds na acht uren Zoterdag na tien uren en des nachts geopend zrjn de apotheken van C. B. Dtyster, Nieuw e-Rjjn, tel. 523 en P. du Croix, Rapenburg, tel. 807. plichlingen hun ingevolge art. 1 en 2 van die beschikking opgelegd, zal mogen worden uit gevoerd 18 pet. der productie over de week van 31 Aug.6 Sopt. j.L Aan dezen uitvoer is tevens de voorwaarde verbonden, dat vorenbedoelde producenten voor eigen rekening en risico eventueel voor re kening en risico van de verkoopcomhinatie, waarbij zij zijn aangesloten een hoeveelheid boter, gelijk aan 2/3 der hoeveelheid, waarvoor ■/Jj consenten zuilen ontvangen, in koelhuizen opslaan en iusschen 1 Nov. 1919 en 15 Febr. 1920 op eerste aanvrage door of immens den Minister afleveren tegen den prijs van f 2.80 per K.G., verhoogd met een in overleg met be langhebbenden nader te bepalen bedrag aan opslagkosten. Rijkskantoor voor Vries- en Koelruimten. De Minister van Landbouw heeft met 1 Oct. opgeheven het Rijkskantoor voor Vries- en koelruimten; met ingang van dien datum is aan prof. dr. Remmolts, inspecteur van den vee- ai*tsenijkundige» dienst, eervol ontslag verleend als hoofddirecteur van de Rijkskantoren voor Vries- en Koelruimten, Veo en Paarden (in li quidaties) en Vetten (in liquidatie). Uitvoer van snaren. Dc Minister van Landbouw heeft met 20 Sèpt. as. tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van snareny vallende onder het uitvoerverbod van schapenvleescb, inge steld bij K. B. van 2 Sept. 1915, en brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, zoolang do in deze beschikking verleende dispensatie niet zal zijn ingetrokken, de uitvoer van snaren aan geen enkel voorschrift of beperkende bepaling zal zijn onderworpen. De tentoonstelling voor Volkshuisves ting in dc 2alen van den Haagschen Kun2t- kring in Den Haag, is gisteren bezocht door de Koningin, vergezeld door den ad judant- jhr. Reigersberg Versluys en freulo Van Swinderen. H. M. werd ontvangen 'door het bestuur: mr. dr. H. J. R-omeyu, voorzitter: Jan Wils, secretaris en W. v. öBoven, voorzitter der afdeeling Bouwkunst Zij werd rondgeleid door den secretaris. Ruim drie kwartier vertoefde H. M. om do bijzonderheden van de verschillende 1 plannen te vernemen terwijl vooral de wo ningbouw in groot© steden en het plan van de Eerste Rotterdamsche Tuindorp-Mij. Haar belangstelling trok. In do gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad van 's-Gravenhago 'as in de vacature in het dagelijksch bestuur ontstaan door het bedanken van jhr. mr. Wittert van Hoogland, met 36 stemmen tegen 4 blanco tot wethouder gekozen de heer A. O. A. van Vauren, die de benoe ming heeft aanvaard. De dienstplichtigen der lichting 391S, idie in het tijdvak van 17 tot 20 Juni 1918 zijn ingelijfd bij de genie voor opleiding tot milicien-telegrafist, of -telefonist', zoomede sdj, die in hetzelfde tijdvak bij de ponton- ïiiers werden ingelijfd, zijn in hot genot van groot verlof gesteld. Aan de officieren vah het leger hier ïe lande-, die gedetacheerd worden in Frankrijk, zullen de volgende toelagen per maand worden toegelegd: aan hen, die te Parijs worden geplaatst, f 7E0 voor de ge huwden en f 500 voor de ongehuwdenaan 'de overigen f 600 voor. de gehuwden en 400 voor de ongehuwden. Bij Kon. besuit is met ingang van 24 September 1919 benoemd tot burgemeester 'der gemeente Utingeradeel J. Bleeker,- Dr. Th. de Visser, Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, ver vulde Zondagmorgen een predikbeurt voor do Ned.-Herv. Gemeente te Almelo, waar hij vroeger predikant was. Ex-keizer Wilhelm heeft, zegt het „Hbld.", to Doorn reeds eenigo villa's ge kocht voor zijn personeel. Hij schijnt het voornemen to hebben ongeveer twintig villa's te koopenindien hem dit niet ge lukt, zal hij tot zelfbouw overgaan. Op een to Amsterdam gehouden ver gadering van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederl. Spoorwegen is een motie aangenomen, waarin nog eens uit eengezet wordt, wat de bond eischt: Invoering van den achturigen arbeidsdag een rustpoos per week van 36 uur, één vrije Zondag per drie weken, hot rekenen van de uren nachtdienst op 1V4 maal de uren dagdienst; invoering van den vrijen Zaterdagmiddag, voor zoover mogelijk, en 14 dagen verlof per jaar, met voor elk jaar dienst één dag meer tot een maximum van 21 dagen. Dringend noodig is vaststelling van de toegezegde lconraad. Er is gevraagd een minimum van f 1500 en een maximum vau f 400 grondloon. In afwachting daaraan verlangt- de orga nisatie thans uitkeering van twee Wj&£en loon per maand in voorschot op de loon regeling 1921 en f 20C in eens. Te Apeldoorn is de bondsdag gehou den van den Nederl. Bond van Horloge makers. Besloten werd tot samenwerking met den R. K. Horlogemnkersbond „Do Hanze". Op de begrooting is een post uitgetrok ken ten behoeve der restauratie van Hof- wijck, de woonplaats van wijlen Christiaau Huijgens. Hoe groot deze post zal zijn, wordt bij referendum uitgemaakt, waarbij tevens gestemd zal worden over de vraag of te Maastricht dan wel to Assen de vol gende vergadering zal worden gehouden Voorloopig voor een jaar zal met de be diendenorganisatie een collectief contract- worden aangegaan, dat in werking treedt, nadat het door de beide betrokken bon den aan een referendum is onderworpen. In het' concept-contract is neergelegd een 54rurige arbeidsweek met een maximum arbeidsdag van 9 uur en een uurloon voor de verschillende categorieën der werkne mers van 6?, 09, 51, 44 en 23 cent. Voor de thans geëindigde akte exa mens land en tuiabouwkunde te WugeDin- gen hadden zich aangemeldlandbouwkun de L. O. 88 candidaten Hiervan slaagden 42 of ruim 47 pCt. en werden afgewezen 26 of bijna 39 pCt.11 kwamen niet op en 9 trokken /ich tijdens het< examen torug. Tuinbouwkunde L. Oaangemeld 48 can didaten, geslaagd 31 of ruim 64 pCt-, afge- wezea 9 of bijna *20 pCt 6 kwamen niet op en 2 trokken ?i«?h onder het examen terug. Tuinbouwkunde M. O., aangemeld 3, geslaagd 2 candidaten, afgewezen 1. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Donderdag 18 Septem ber a. s. niet plaats hebben. Tegen een trammast.' Zater dag leunde do Zandvoorter Zwammer te ver uit het raampje van de electrische tram Zand- voortAmsterdam. Hij kwam in aanraking mot een trammast en werd zóó gewond, dat de man aan de gevolgen is overleden. Zwaar onweer. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft to Eerbeek en in de omstreken buitengewoon zwaar onweer gewoed, 't Hemelvuur trof daar o.a. de woning van den" landbouwer D. van der Veen. In een oogwenk stond 't huis in lichte laaie. Met groote moeite kon het rundvee nog worden ge red, doch drie varkens en een schaap kwamen in de vlammen om. De inboedel en de oogst gingen mede verloren. Een en ander was, of schoon veel te laag, tegen brandschade ver zekerd. In den nacht van Zaterdag' op Zondag is de bliksemgeslagen in do boerderij van de we duwe Braakman te Almen, eigenaar de heer Markvoort te Gelderraalsen. Drie stallen en een schuur werden in de asch gelegd, en eenig veo is in de vlammen omgekomen. To Klein-Dochteren is een schuur met hooi mijt afgebrand. Te Gorssel is een boerderij van het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutphen door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Inbraak. Toen de heer W. Hols- nnüler to Alkmaar Zaterdagnacht van een feest in zijn woning in de Emmastraat terugkeerde, ontdekte hij, dat er inbrekers aan het werk waren geweest, want alles was overhoop ge haald. Nauwelijks in huis, zag hij plotseling een man met een zak op den rug zijn woning ijlings verlaten. Bij onderzoek bleek, -dat een waarde van 5 a 600 gulden aan zilver en 100 gulden aan geld vermist werd. Wijl do dienstbode bang was alleen in huis to blijven, was er dien avond nog een vriendin tot gezelschap bij haar komen logeereen, doch beiden hébben van do inbraak niets gemerkt. De heer Holsmuher was tegen inbraak verzekerd, en- kon van den inbreker aan de politie slechtseen flauw, signalement geven. Geprikkeld. Te Lanteren Heeft Vrijdagavond éen opgewonden menigte bij den predikant dor Ned. Herv. Gemeente, da. Kuil man, een aantal ruiten ingeworpen, een tuin hek vernield en andere baldadigheden gepleegd. Oorzaak: dommee wilde.zdet^ dat een_overi gens uitstekend geslaagd, kinderfeest met mu ziek zou worden opgeluisterd. Op een stuk land in de nabij- heid van den provincialen weg tusschen Scliats- borg en Godliuze (Groningen) zijn bij het gra ven van pijpga-ten, verscheidene geraamten en urnen gevonden. Verder nog koralen. Dr. A. E. yan Giffen te Groningen stelt een onderzoek in. De turfschipper T., te Appin- gedam, heeft Zondag bij een benzineontploffing hevige brandwonden gekregen; hij is in het Acad. Ziekenhuis te Groningen overleden. Spaansche griep. In de ge- meente Opsterland (Fr.) komt weer Spaansche griep voor. Het aantal gevallen neemt toe. ATiKF.MAPE. Tot- zetter van de directe belastingen, aftreding 1 Jan. 1923, is benoemd de heer J. J. v. d. Meer. HILLEGOM. Zaterdagmiddag is bij het baden in een- zanderijpias op Veenen- burg alhier de bijna 12-jarige Inte Rooclie verdronken. Toen het lijk na geruimgn tijd eerst opgehaald was, bleken pogingen tot opwekking van de levensgeesten vruchte loos. Het verlies van dit aardige, oppas sende ventje is een zware slag voor de oudersde verslagenheid onder de ge meentenaren was groot. KATWIJK-AAN-ZEE. - Yan de ha- ringvisscherij kwamen Zondag te lJmuiden binnen de loggers KW 5 met 30 last; KW 7 met 25KW 17 met 30KW 21 met 24 KW 16 met 37KW 3d met 24KW 35 met 34KW 45 met- 24KW 47 met 25 KW 52 met 16KW 53 met 34KW 78 met 10; KW 85 met 14; KW 124 met 24; KW 131 met 30; KW 135 met 19; KW 143 met 21; KW 164 met 24; KW 166 met 26; KW 26 met 30; KW 33 met 32 last en 180 kistenKW 74 met 20 lastKW 87 met 24 KW 89 met 25KW 110 met 33KW 121 met 25KW 143 met 30 en KW 163 met 27i/o last-. Yan Noordwijk kwam binnen de logger NW 3 met 26 last. NOORDIVIJK. In de zaal van café „Fortuin" alhier, wis Maandagavond een vergadering belegd om to pogen een man nenkoor op to richten, waartoe door vele deelnemers aan den zanguitvoering op do laatstgehouden oranjefeesten rctds de wensch was geuit. Deze bijeenkomst, dio zeer druk bezocht wis, wrd geleid door den heer O. G. J. Alkemade. Niet minder dan 56 heeren gaven zicli als lid op. Een bestuur werd gekozen uit d© heeren C. G- J. Alkemade, voorzitter; G. Thjjssen, 1ste secretaris; W. A. P. M Peters, 2de secre taris; Th. Oostveen, penningmeester en A. van Wijk, n!gi<3ecn bestuurslid. Tot directeur werd benoemd de heer W. v. d. Bent-, Katwijk aan Zee. NOORD WIJK ERHO LT. Met vreugde begroet men hier de kermispret waarvan men juist zes jaar verstoken was. Druk is men bezig me-fc het bouwen van spellen en kramen, terwijl do deelneming voor hot a- a. fcedesfeest euorm groot is. De rijksveldwachter De Kievit slaag de er in alhier op te sporen verschillende goederen, welke te Noordwiik gestolen waren. Tot kerkmeester der St.-Jozef-kerk alhier is benoemd de heer P. Yerdegaal. OUDEWETERING. Gistermiddag geraakte het vierjarig .zoontje van den heer V. in de vaart. Verschillende perso nen begaven zich te water. Jammer genoeg mocht het niet meer gelukken de levens geesten weer op te wekken. ROELOF ARENDSVEENHet feest alhier is bepaald op 24 en 25 Sept. a.s. De eerste dag is er kinderfeest, de tweede dag volksfeest gecombineerd met de jaarlijksche wedstrijden van „Het Stalen Ros". Onder groote belangstelling, vooral van de zijde van het jongere geslacht, zijn gisteren de brandbluschmiddelen beproefd en in orde bevonden. 6ASSENBEIM. Onze gemeente gaat ook feest vieren. Hedenavond komen een aantal genoodigden in het Raadhuis samen ten einde do werkzaamhedïen te regelen en plannen te maken. TER-AAR. De veldwachters J. Snij ders en H. Brouwer is het mogen geluk ken te ar resteer en zekere v. d. N., van Zwammerdam en v. d. P., van Bodegra ven. Beiden hebben bekend 21 kazen bij den landbouwer H. alhier te hebben ont vreemd en zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage. De ka-a-s is aan den oorspronkelijken eigenaar ter hand gesteld, terwijl ook tegen zekere v. T. proces-verbaal is opgemaakt wegens heling. VALKENBURG. Ongeveer midder nacht Zaterdag werd een fiets, tijdelijk in de schuur van W. J. alhier gezet, ont vreemd. Zondagochtend evenwel ontdekte de rechtmatige eigenaar zijn kar en ont nam hem weer den nieuwen bezitter. De laatste bekende aan de politie 't rijwiel van een ander persoon te hebben aangepakt en er mee weggereden te fcijn, ofschoon hij wist, dat 't zijn eigendom niet was. Veel kwaad zag hij er ïiefc in, want het was zijn bedoeling geweest, do fiets d'en volgenden dag weer terug te bezorgen. Of 't heel en al waarheid is? We zullen zien: „Het muisje kan nog wel een staartje hebben." Op lastgeving van den heer officier van justitie te 's-Gravenhage is liet paard, 12 dezer alhier in beslag genomen, onder borgstelling aan de eigenaars, de heeren G. en L, Scholten te Den Haag terug gegeven. WARMOND. Bij het watersporten op het „Wijde" werd onzen burgemeester, door de aanzetslinger van den motor, bij onverwacht aanslaan, horloge en ketting afgerukt en met kracbjj overboord in het wabea^ geslageax. Daar het een kostbaar uurwerk was, wat voor den eigenaar ook als gedachtenis veel waarde bezat, werd door de gemeente- baggerman e*n wegwerker, naar het verlo rene gevischt, en heel spoedig werke lijk in de baggerbeugel naai* boven ge bracht, wat in zoo'n wijde, diepe plas wel onder dé „boffers" gerekend mag worden. Een ruime belooning wérd den vinder deel. Door onbekenden zijn gisternacht 2 zeer groote vischfuiken, behoorende aan de Gebr. Yam Nieuwkoop uit de Kaag, ter waarde van ruim f 100 uitgezet in Kager- en Norremeer, weggenomen. De politie zoekt de daders van deze diefstal. hardst moeten werken. Zij hieven maar met 65 de meerdere van het pas gepromoveerde Hercules. Voor de Ilde klasse E ontving Vitesse (L.) II de reserves van H. S. V. Het was een slecht gespeelde wedstrijd met veel lukraak gooien, o.i. meer vierdo dan tweedo klas spel. Met oen geliik spel mochten beiden zich tevredenijtailen, DE OORLOGSLIQUIDATIE. WASSENAAR. Zondag zijn door de politie weder een groot aantal berijders van automobielen en motorrijtuigen gever baliseerd, 'wegens te snel rijden in de be bouwde kommen. Ook werd een heer ge verbaliseerd, die voor de politie waar schuwde. Docr het breken van de voorvork zij ner fiets bezeerde een jongmenseb zich zoo ernstig, dat hij naar het ziekenhuis in Den Haag moest- worden overgebracht. ZOETERWOUDE. - Inzake liet- verzoek om aanhouding van den sergeant der infan terie M., in garnizoen te Amsterdam,, wo nende alhier deelt men ons medeDoor den betrokken officier was aan hem eenige d'agen geleden ter hand gesteld een bedrag van f 400 om daarmede diverse rekeningen te betalen wegens leveranties. De volgen de dag was de sergeant echter ziek, zoodat hij de kazerne niet heeft verlaten. Den daarop volgenden dag, toen hij de reke ningen wilde gaan betalen, was het geld gevlogeD. In plaats daarvan melding te maken, is hij met. verlof naar zijn ouders gegaan die alhier wonen. Om alle onheil te voorkomen, daar hq van oordeel was, dat 1 het geld toch niet meer terecht kwam en J bij verantwoordelijk er voor was, heeft hij tijdens zijn verlof getracht het geld te krij- geD, wat echter door samenloop van om standigheden hem niet gelukte. Ben en ander schijnt hij medegedeeld te hebben aan zijn chefs. Daar hij eiken dag bet be- noodigde geld kon verwachten, is hij niet teruggekeerd naar de kazerne na liet. ver strijken van zijn verlof. Daarom, is hij waarschijnlijk opgespoord en aangehouden als verdacht van verduistering en desertie. KORFBAL. Overzicht. De grootste verrassing van Zondag was wel de overwinning van Fluks op D. T. V. Het doet ons plezier, dat zij onze voorspelling te niet deed. Zij heeft echter hard voor de zege moeten vechten. Alle vakken vertoonden subliem spel cn het enthusiasme der jongere spelers vergoedde veel de routine. Vooral voor de rust stond het spel op hoog peil en speelden de Fluks ere al« razenden, met de gedachte er is niets te ver liezen, maar wel tc vrinnen. D. T. V. verscheen wel is waar met een invaöer voor Van Yueren en 5 dames, maar dit doet niets aan de over winning af, die zeker verdiend is. Het spel was nog geen twee minuten oud of Saarberg Sr. geeft met een gelukkig ver schot de leiding aan D. T. V. Dit kon Fluks niet over haar hans laten gaan, en zij zette dan ook overweldigend op. De verdediging retourneert alles onverbidde lijk, het middenvak speelt schitterend, terwijl de aanval zich aardig vreet vrij te maken. Suc ces blijft echter voorloopig uit. Door een font in de D. T. Y-verdediging maakt Popp gelijk. De volgende aanval is de Amstcrdamsche verdedi ging te vlug af en weet door toedoen van Van Bemind twee prachfschoten door den korf te jagen. Schothuizen c.s. snellen daarna door de verdediging heen, maar hebben geen geluk' met doelen. Na een halfuur spelen moet het spel onderbroken worden door een ongeval van een der Fluks-spelers. Deze brak zijn sleutelbeen en kon mot meer verder 6pden. Een invaller werd toegestaan, waardoor Van Zimmeren ou der gejuich van het publiek binnen het strijd perk komt. Een snelle aanval van D. T. V. be zorgt haar een tweede punt. Rust komt met 32. Direct na de rust weet Schildluizen den Toorsprong tc vergrooten.x Dan krijgt men een langdurig gelijk opgaand spel met Fluks iets in de meerderheid. Popp inaakt dan zijn tweede punt, waarna Saai-berg Jr., geholpen door zijn lengte nummer drie van D. T. V. voor zijn re kening neemt. Men bemerkt daarna een alge- ra een 0 inzinking door vermoeidheid der spc- lers(.sters). Alleen het Leidsche middenvak speelt nog onvermoeid door en keert hal op bal. Gescoord wordt er echter niet meer, zoodat einde komt met 53 voor de rood-witte Lei- denaars. Bij Fluks waren allen goed op dreef. Zelfs de spelers, waarop men niet veel vertrou wen had, hebben getoond een plaats in het eerste waardig te zijn- Vit esse (L.) stelde ons eenigszins te leur, door gelijk le spelen tegen D. E. D. Het begin was geheel voor D. E. D., dat goed middenvak- spel levert. Van dameshanden komt het eerste punt der Amsterdammers. Dan komt Vitesse er meer in, maar weet eerst na een half uur spelen gelijk te maken. Direct na wisseling komt het tweede punt van D. E. D., waarop Nysingh weer gelijk maakt. Rust 22. Na de rust is het 6pel weer verdeeld en om beurten nemén beide partijen de leiding. Vitesse maakt eerst 32, waarna D. E, D. opkaald tot *43 in haar voordeel. De vo-lgende twee punten zijn voor Vitesse. Even voor het einde inaakt D. E. D weer gelijk, met welken stand inrukken geblazen wordt. D. E. D. speelde zeer onspor tief. door misbruik te maken van haar lange spelers en doolde steeds gedekt, wat o.i. zoo langzamerhand uit den booze bij eerste klassers moest zijn. Voor West IB zorgde Velox voor de verras sing. De sterke Haagscbe ploeg werd met een 52-nederlaag naar huis gezonden. Deetos en 0. S. C. PL verdeelden do punten broederlijk, hoewel het in den wedstrijd allesbehalve broe derlijk en zusterlijk toeging. Er werd tenmin ste meer geworsteld en gebokst, dan gekorf bald. In IC hielden 'de oude IA'ers zich aan onze voorspellingen door hun tegenstanders te ver baan. D, 0. S. 0. heeft daarvoor wel het Het aftreden van het Roemeensche kabinet Bratianu is eveneens geschied omdat hat *t verdrag piet Oostenrijk op de bekende gron den niet wilde teekenen. Dat de minder^ beden overigens de bescherming hard noo dig hebben, kan blijken uit hel feit, dat te )Veenen 22 verdreven Duitsche profes-, soren van de universiteit te Csernowitz zijn aangekomen. d'Annunzio heeft te Fium© liet regeerings- gebouw in bezit genomen, den generaal Peltaluga kalmpjes geïnterneerd en het bs- etuur der stad uit naam van Italië op zich genomen. De Eugelsche wdcht is ge;- hoond, doch het kwam nog slechts tot on- beteekenende botsingen. De Franscüe en. Engelsche troepen zijn in de kazernes ge consigneerd. De Engelsche kruiser „Car diff* is met 500 man van Malta te Fiume aangekomen? Wat nu? Frankrijk en Engeland praten thans over Syrië. Tt Gaat goed, wordt bericht. Ame rika zou tbans definitief voor elk mandaat bedankt hebben. Of dit zou samenhangen met het verzet in Amerika tegen dergelijke actie Wileon's strijd tegen rijn Senaat-tegen standers wordt niet weinig beïnvloed door een. verklaring van Emery Bullitt, een voor malig hoofdambtenaar van. de Amerikaansche vredeedelegatie fce Parijs, die er '3ctiter was uitgeloopen, omdat men zich om zijn denkbeelden en adviezen niet in n?t minst bekommerde, thans door de Senaats-com- irj&sie voor de buiterR-ndsche aangelegen heden gehoord. Hij heeft van z'jn hart geen moordkuil gemaakt Buliitt vertelde van ge sprekken, die hij met den. presidsnt had ge had Ook deponeerde Hrj ia het archief van de evmmissie het ontw'erp-volkenboi^ver- dragj zooals Wilson het op zijn eigen schrijf machine had getikt en dat door kolonel House aan heim Bullitt, was ter hand ge steld. Er was onthulde Buliitt al boel weinig contact geweest tusschen het hoofd van de Amerikaansche legatie en de daar aan verbonden deskundigen. Lansing had hem Bullitt in Mei 1.1. te Parijs ver klaard, dat indien de Senaat en het Ame rikaansche volk wisten, vat het vredes verdrag beteekende, het zou worden ver worpen. Op den dag van zrjn (BnllitFs) af treden had Lansing hem Vcitèld, gekant te zqri tegen dit gedeelte van de volkenbonds-? overeenkomst, hetwelk op Armenië betrek-: king had; dat hij het besluit nopens Sjan- toeng verkeerd achtte cn dat de Volken bond volslagen nutteloos zou wezen. De mo gendheden hadden de zaken in de wereld zóó geschikt, als zij Inx.zelf wilden: Enge land en Frankrijk hadden wat zij wenschten. Nadat "lensmg nog had verklaard te go- looven, dat de Senaat den Yolkeubond 7.0a verwerpen, wanneer hij de •.care beteekenïs daarvan had doorgrond, had hij ook ge zegd te denken, dat Lodge het verdrag wel zou doorzien. De positie van Lodgei zou in dat geval uitsluitend politiek worden. Buliitt vertelde ook nog, dat het te Parijs geen geheim was geweest, d3fc Lansing en Bliss zich krachtig hadden verzet tegen verscheiden punten van het verdrag. Lodge merkte op, te meenen, dat de opinie van den secretaris van Staat over Sjantoeng bekend was. Belangrijk waren de onthullingen, die Bul- lilt deed over ?ijn zending naar Rusland» Secretaris van Pri&t ^Lansing had hem daar heen gestuurd om van de Sovjet medede^ ling te krijgen van de voorwaarden, waarop zij bereid zou zqn, het vechten op alld fronten te staken, golonel House had aan Buliitt verteld, dat indien de bolsjewiki be reid waren, er pmt vechten uit te scheidm en een wapenstilstand te sluiten, da Ver. Staten daarin zouden treden. Uit Relsingfors nu, had Buliitt een ge heim* telegram gezonden aan den Presi dent, aan Lansing en aan House, waarin hij een uiteenzetting gaf van den stand van zaken. Kolonel House zond hem een telegram van geinlvwenséhing, waarin werd meegedeeld, dat hij er vóór was, dat Bul iitt den vrede zou tot-stand-brengen op dé door dezen geseinde voorwaarden van le sevjet-regeering een keer, dat Buliitt het ontbij't ge bruikte met Lloyd George en Smuts, drong, eerstgenoemde er op aan, dat Buliitt z£n rapport over Rusland zou publiceeren; en deze laatste stelde een med^desling op voor de pers. Echter wilde geen van de leden van de Amerikaansche missie de verant woordelijkheid op zich nemen voor de publi catie. Later, had House aan Buliitt uitgelegd, dat „de President een één-spoor-verstand had" en dat bij. nu h(j bezig was run de regeling met Duitschlaiid, zich niet kou inlaten met Rusland. Deze verklaring zal "Wilson geen goed dcenT naar het zich laat aanzien. Skandinavië en Denemarken moeten wei geren aan de arbeidsconferentie fce Washington in October te houden, deej té nemen, waarvan de centralen daarvatc uitge sloten zouden worden. BELGIE. Te Gent is tweemaal oen. poging tot brand stichting gedaan, in de Fransche Hooge School door middel van een. heïsohe machine. Beide malen werden de vlammen spoedig gebiuaebt, zoodat geen schade van beteekenda Is aangc- richt Naar verluidt zou een groep; soldaten, Waarbij officieren, de daders yormen. 1

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 2