LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 15 September 1919. Verkort Kamerverslag. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS FEUILLETON, HEEST TE KOOP. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175,vRedactie 1507.. f 00,000, voor ©lectriscke verlichting f 10,500 en hot totaal voor dit hoofdstuk geraamd© bedrag is f 298,877. De ontwe-rpbegrooting voor 1919 ver meldde f 197,372. Dat is voor dit hoofd stuk in één jaar een toeneming van meer dan een ton. Er staat ons na de annexatie der gemeente nog een belangrijke uitbrei ding der politie te wachten. De kosten der plaatselijke zorg voor volksgezondheid en huisvesting, onder hoofdstuk vier genoemd, zijn ook niet ge ring. In het geheel is daarvoor uitgetrok ken f 232,152, togen f 108,730 op de vorige begrooting. De reden voor deze aanzienlijke vermeer dering is te zoeken in de steeds toenemen de zorg van de gemeente voor de volkshuis vesting. Voor annuïteit, aan het Rijk ver schuldigd ter zake van voorschotten in het belang der volkshuisvesting, is nu f 129,900 uitgetrokken, tegen f 53,745 op de vorige begrooting. Hoo meer er krachtens de wo ningwet d*oor bouwvereenigingen met voor schot van het Rijk gebouwd wordt en wij zijn in dit opzicht nog niet aan het eind hoe grooter deze post zal worden. Deze annuïteiten komen echter ten laste van de bouwvereenigingen zelfde bedraa- gen vindt meer onder de inkomsten weder terug. Dit is echter zoo niet voor den vol genden post, groot f 49,679, waarin de bij dragen zijn opgenomen, welke de gemeente in de tegemoetkoming van de hooge bouw kosten aan genoomde vereenigingen in den vorm van huurbijslagen toekent. En daar aan zal zij, zoolang do woningbouw zoo ab normaal duur is, nog wel meer moeten offeren. Natuurlijk hebben ook de verhoogde sa larissen tot do meerdere kosten van dit hoofdstuk bijgedragen. De kosten van de bouwpolitie en het woningonderzook zullen dientengevolge stijgen van f 7865 tot f 12,910 mede door aanstelling van twee nieuwe ambtenaren en voor de kosten van dien keuringsdienst voor 1919 geraamd op f 12,034, is nu uitgetrokken f 14,728. Het vijfde hoofdstukkosten voor open bare werken, wijst in totaal een cijfer van f 499,530, tegen f 383,318 op de vorige be grooting. Toch zullen er weinig buiten gewone werkzaamheden worden uitge voerd en bepaalt men zich hoofdzakelijk tot de gewone onderhoudswerken. De hooge prijzen der materialen spelen hier oen voor name rol, terwijl de factor loonsverliooging zich ook heeft laten gelden. Het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen, om slechts een voorbeeld te noemen, zal volgens de raming f 20,635 kos ten, terwijl er verleden nog maar f 14,705 voor uitgetrokken werd. De gemeentereiniging en de vuilverbran ding deelen natuurlijk ook in de algemeen© verhooging. Verleden jaar op f 138,933 ge raamd, is er nu f 174,519 voor uitgetrokken. Er staan ©enige ontvangsten tegenover, doch deze vallen bij dit groote- bedrag iil heb niet. Het hoofdstuk, omvattende de kosten van inrichtingen van nijverheid en bedrijf, wijst ook wed'er een hooger bedrag aan, f 54,800 tegen f 28,504gevolg van die te wachten nadéolige saldo's der bedrijven, reeds door ons genoemd. Het zevende hoofdstuk: kosten van on derwijs, waaronder ook de uitgaven voor kunst en wetenschap gebracht zijn, is in totaal geraamd op f 859,989, tegen f 678,695 het vorig jaardat is bijna twee ton meer. Het lager onderwijs eischt daarvan f 567,870, het Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs f 211,703. Dc kosten van bet armwezen, in het vol gende hoofdstuk ondergebracht, zijn be groot op f £05,976, tegen f 23=1,159 een jaar te voren. Tot deze verhooging draagt voor al bij do post: „Onderstand aan behoefti- gen", die nu uitgetrokken is op f 77,000 tegen f 27,900 op de begrooting van 1919. Die meerdere kosten staan in verband met de in afwachting van de invoering van een Burgerlijk Armbestuur ingestelde Commis sie voor Burgerlijke Armenzorg, waardoor oen meer stelselmatige bedeeliug van be- hoeftage-n plaats heeft. Heb hoofdstuk„Rosten voor landbouw, handel en nijverheid" eischt. uitteraard geen groote sommen. Er is voor uitgetrok ken f 22,075, toch nog ongeveer f 5000 meer dan heb vorig jaar. Do kosten aan beheer en onderhoud der bezittingen, bijeenge b'rachb in hoofdstuk X, bed'ragen f 54,642, tegen f 46,049 op de vorige begrooting. Dit verschil is te verklaren uit het toenemen der gemeentelijke bezittingen door aankoop. Het elfde hoofdstuk: „Rente en aflos sing" geofb geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. Er is voor uitgetrokken in totaal f 717,039. Verleden jaar f 520,553. De gemeente heeft sinds do vorige begrooting echter nog een groote leening gesloten, do rente en aflossing daarvan vinden wij in hot verhoogde bedrag terug. Dit hoofdstuk zal in den loop van het jaar, als een leening moet worden gesloten voor de crisisuitgaven, nog wel met een niet onaanzienlijk bedrag word'en verhoogd. De kosten inzake pensionneering in het 12de hoofdstuk bijeenverzameld bedragen f 149,089 tegon f 122,488 verleden jaar. Een nieuwe post „Pensionneering van Wethouders'- is pro momorie aangebracht. Er zal, nu de heer Van Hamel niet weder is herbenoemd, een bedrag voor moeten worden uitgetrokken. „Andere uitgaven, niet tot de vorige hoofdstukken behoorende", niet oneigen aardig in het dertiende hoofdstuk onder gebracht, vormen samen een bedrag van f 76,663. Over „onvoorziene uitgaven" in het 14de hoofdstuk spraken wij reeds en ook het laatste hoofdstuk„buiitongewone uitga ven" waarvoor uitgetrokken f 2,134,653, te gen f 2,109,298 geeft geen aanleiding tob bij zondere opmerkingen. Trekken wij dit be drag van het totaal der uitgaven af, dat voor de gewone huishouding der gemeente in 1920 noodig geacht wordt een bedrag van f 3,770,010 tegen f 3,394,902 volgens de vorige begrooting. Genootschap „Kennis is Macht". Zaterdagavond had in een gecombineer de vergadering van bestuursleden en leeraren van bet genootschap „Kennis is Macht" in het Nutsgebouw de uitreiking der diploma's aan de geslaagde leerlingen plaats. De voorzitter, de heer G. W. Zandvoort, opende de bijeenkomsteen wees met voldoe ning op den vooruitgang der school, het geen medo te danken is aan den directeur en de leeraren, dio steeds met grooten ijver en nauwgezetheid hun taak vervullen. Met blijdschap maakte hij gewag van de laug- zame, doch gostadige genezing van den j. directeur den lieer A. J. J. Yerbrugge, van het hem overkomen ongeluk en wenschte hom een spoedige algeheele genezing toe. Daarna werden de leerlingen door den waarnemenden directeur, den heer J. M. Mazurel, toegesproken. Hij wees er hen op, dat dit diploma nog slechts den grond slag aan gaf van hun kennis en dat ov nog veel meer te leeren viel. Dank zij het legaat Hartevelt had het bestuur kunnen instellen een diploma met lof en daaraan een boek werk kunnen verbinden. Een zevental viel deze onderscheiding te beurt. De heer Zandvoort reikte nu met harte lijke gelukwenschen de diploma's uit. Daarop volgde nog .een plechtigheid. Een der leeraren, de heer J. G. Enders, die wegens hoogen leeftijd ontslag had ge vraagd, nam afscheid van zijn collega's. Yan don heer Yerbrugge was een brief ingekomen, die werd voorgelezen, waarin hij met groote waardeering van don veel jarigen arbeid van collega Enders ge tuigde. De heeren Zandvoort, Mazurel en Dirks spraken den beer Endfers toe en de heer Mazurel bood den scheidenden leeraar uit aller, naam eenige stoffelijke blijken van waardeering aan, welke door dezen onder hartelijke bewoordingen werden aanvaard. Een der geslaagde leerlingen, J. G. Boter, dankte namens allen voor het ge noten onderwijs en' op Voorstel van een der meisjesleerlingen werd een telegram aan dien heer Yerbrugge gezonden, waarin hem een spoedige beterschap werd toe- gewenscht. Nog werd medegedeeld, dat de nieuwe cursus is aangevangen met niet minder dan 435 leerlingen, verdeeld in twee klas sen. In klasse A bevinden zich 115 en in klasse B 320 leerlingen. Wij laten hier onder de gelukkige bezit ters van een diploma volgen Nedcrl. HandelscorrespondentieC. M. J. Boom, J. Gros, J. J. Heemskerk, inej. A. M. den Holder, mej. M. Klinkenberg, H. C. van Leeuwen, J. Rothert, en mej. H. Wismeijer. Franscho Handelscorrespondentie: H. W. Allers, mej. W. F. v. d Brander, D. de Bruyn, mej. F. IV. v. Rijkom en G. Yeer- man. Engolsche HandelscorrespondentieJ. J. Aalbcrsbcrg, J. van Benten, mej. E. W. Ohristiaanse, mej. M M. Doove, mej. O. 0. M. van Halderen, F. N. Leddv, J. de Pree, F. F. C. Romanesko, J. Rothert, H. J. Teeuwen, J. C. Tonnissen, J. J. A. Wel ling en mej. H. Wismeijer. Duitsche HandelscorrespondentieJ. v. Bentem (met- lof), G. J. Boter, Mej. M. H. Doove, mej. 'A. M den Holder, H. J. Koe voet, mej. B. E. L. Scholz (mot lof), H. van der Vlist, J. J, A. Welling en mej. H. Wismeyer Machineschrijven, verklaring van vol doende geoefendheid; H. J. W. Bourgonje, A. J. van Dissel, H, van Dijk, mej. S. J. van D'ijk, JP. J. Eikerbout, mej. H. de Heer, K. W. Poldervaart, J. de Pree, mej. B. E. L. Scholz. J. P. Stam, J. O Ste- phanus, mej. G. P. do Vries, B L. J. Wolff, G. J. Ammerlaan, W. F. Kloots, W. A Oudshoorn, B. Th. Rutgers, mej. F. de Boer, mej. W. F. v. d. Brander, mej. E. A. M. v. Bruggen, mej J. M. Jansen, mej. A. M. Raadsen on Chr P. Rozier. Machineschrijven: Chr. S. Rozier, mej. J. D. Theinert, J. van Til, mej. M. v. d. Wijngaard en mej. T. Zwart. Stenografie: (.1401 lettergrepen per mi nuut) mej. E. B. Ohristiaanse, Chr. P. Ro zier en Chr. S. Rozier. Steaotypiemej. O. Optendrees en mej. B. E. L. Scholz Schoonschrijvenmej. A- M. Smits. Algemeen© Handelskennis: J. van Ben- tem (met lof), G. J. Boter (met lof), mej. E. H. Ohristiaanse (met lof;, mej. M. M. Doove, O. H. Dusoswa, J. J. Heemskerk, mej. A. M. den Holder, mej. H. Hogen- doorn, A. J. Karreraan, mej. M. Klinken berg, H- 0. van Leeuwen, mej. E. M. Mugge, J. Mulder, J. de Pree, mej.- F. W. v. Rijkom, J. W. Schneider, J. Selicr, G. Veerman, II. v. d. Vlist, J. J. van Waas en Ch. Wetselaar. BoekhoudenM. L. J. Groffie (met lof), W. 0. van Hal, J. A. de Mey, J. Mulder (met lof), L. Noorb, F. C. Öttb, A. W. J. Schild, M. Tegelaav en D. Zaalberg. Ned. Vrouwenbond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel. Zaterdag is namens den Nederl. Vrou wenbond van Post-, Telegraaf en Telefoon personeel, opgericht alhier 29 Mei 1919, aan het landhuis Ruigehoek, te Scheveningen, waar H. M. de Koningin thans verblijft, een request met bijlage afgegeven, crider- teekend door mej. H. H. v. d. Loos-Koole man, presidente cn mej. W. Jansen-Schrij vers, secretaresse der afdeeling Leiden ©n mej. Geels, secretaresse der afdeeling Haar lem. In do bijlage wordt gezegd HoogEdele Vorstin! Ondergetcekcnden, allen vrouwen van het Rijkspersoneel der Posterijen en Telegra fie, nemen eerbiedig de vrijheid, Uwe Majesteit op de hoogte te stellen, van den j grooten noodtoestand waarin het ondier dit Staatsbedrijf werkende personeel, ver keert; dat dc gezinnen in de jaren van oorlog en -daarvóór zelfs, steeds met een nijpend tekort hebben te kampen gehad, waardoor de ontreddering in de huishoudens van dat personeel steeds schriller vormen heeft aan genomen Dat d/e postale organisaties zich ontel bare malen tot Uwer Majcsteibs regeering liebbe-n gewend en aan de band van vele betrouwbare statistieken den grooten nood toestand onder Uwer Majesteits trouwe landsdienaren hebben kenbaar gemaakt, waarna voor een oogenblik, door een of anderen partiëclen maatregel, aan die or ganisaties het zwijgen werd opgelegd; dat door deze halve maatregelen het per soneel der P. T. T. steeds dieper in het moeras werd gebracht, en cr een geest van vorbifctering onder dit personeel is gescha pen, waarvan Uwer Majesteits regeering zich don omvang niet volkomen bewust is. Ondergeteekenden stellen zich als tolk van het geheelo Rijkspersoneel d'er Poste rijen, Telegrafie en Telefonie en beschou wen bet in deze als haren plicht, Uwe j Majesteits getuigenis af te leggen van den 1 geest, welke onder alle lagen van dit por- soneel heersebt. en door Uwe Majesteits Regeering door een dralende houding wordt aangewakkerdhot demonstratief congres gehouden op 7 September j.l., in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te - 's-Gravenhage, heeft daarvan wel een. overweldigend bewijs geleverd. Requestranten wijzen Uwe Majesteit eer biedig op de groote verantwoordelijkheid, welke Uwe Majesteits regeering op zich neemt, en de ernstige gevolgen, welke zou den kunnen voortvloeien uit het langer be stendigen dier twijfelachtige houding der regeering. Redenen waarom ondergeteekenden de laatst© hulp bij Uwe Majesteit inroepen, om door Uwer Majesteits tusscbenkomst zoo mogelijk voor nog groot-ere ellende te worden behoed. Namens alle vrouwen, aangesloten bij den Ned. Vrouwenbond van P. T. T. Personeel, hopen ondergeteekenden, dat dit eerbiedig verzoek bij Uwe Majesteit een goedgunstig gehoor zal vinden, en dat door Uwer Majesteits tusschenkomst, der Regeering machtiging worde verleend, de gereedlig gende salarisverhooging niet op 1 Januari 1920, maar op 1 Juli 1919 te doen ingaan, waardoor de rust onder het geheele perso neel .van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie zal wederkeeren. In den laten namiddag van Zaterdag werd op de begraafplaats der Ned. Herv. Gem. alhier, „Rhijnhof onder Oeg3t- geesib onthuld het monument op het graf van dr. J. Pcerenboom, in leven prosector aan het Boerhaavc-Iaboratorium der Leid sche universiteit, reserve-officier van ge zondheid en voorzitter van de gemengde zangvereeniging „Sursum Corda", die op, 13 September van het vorige jaar zijn le ven verloor bij het spoorwegongeluk bij Weesp. Zooals men weet, had zich te dezer zako een commissie gevormd uit vrienden vaa den overledene-, o. w. studiegenooten en leden van genoemde zangvereeniging. Deze commissie zag haar doel weldra verwezen lijkt en zoo kon nu de plechtigo onthul ling van het- monument plaats vinden. Daarbij voerden bet woord prof. Goslin- ga, hooglecraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, de heer Kooiman, van De Steeg, namens de weduwe en de vader van het slachtoffer der spoorwegramp, na mens do familie. Het monument is entworpen door den' beer Willem Brouwer, te Leiderdorp, en uit roode terra-cotta vervaardigd in Brou wers Aardewerkfabrieken aldaar. Het draagt den naam van den overlede ne, do data van diens geboorte- en sterven (21 Febr. 1369 ©n 13 Sept. 1918) en het tekstwoord uit Joh. 14:19: „Ik leef cn gij zult leven". De gedachte, welke den ontwerper van het monument, die er steeds naar streeft, dat worde voorkomen, dat er over iemands graf geloopen wordt, heeft geleid, is te verkrijgen oen apart geheel, vooraan laag, naar achteren steeds hooger oploopend, het symbool als 't ware van een wieg waar in de teederc moeder haar lieveling te rusten legt. Door het aanbrengen van een urn in een nis is tevens 's menschen ster felijkheid gesymboliseerd. Te Utrecht slaagde als kantoorstsno- graaf (130 lettergrepen per minuut) systeem „Pont'' de heer G. W. van der Lelie', alhier. De heer P. Sneeuw, alhier, is te Breda voor de hoofdakte geslaagd. Dc uitslag der examens vanwege do Vereeniging tot Bevordering van de Op leiding tot Instrumentmaker alhier is, dat geslaagd zijn als eerstbeginnend instrument maker: J, Voigt, Amsterdam; A. Wismeij er. Amsterdam; M. Ouwerkerk, Leiden; A. Splcthof, Beek, bij Didam; J. H. Bek- keriug, J. Kukler en J. S. Pont, allen te Leiden; als lleotviach' instrumentmaker: J. 8. Loman Amsterdam en P. Meuter, Amsterdam; als natuurkundig instrument maker: J. C. P. Schaap, Amsterdam; als •eerstbeginnend glasblazer: J. H. Welber gen, Meppel. Gisteravond gaf dn de StacLszaal het Nieu we Tooneel-Euscmble (dir. J. Gosschalk Jr.; artistiek lei-der J. Lomaire) „Mooie Juultje van Volenclara", ccn oorspronkelijk spel met zang en dans van het dorp on de groote stad in rijf bedrijven door Joh. Lemairo. Do volo aanwezigen zoowel het ba-lkon als de zaal waron bijna geheel bezet werden den ganschen avond in spanning gehouden door het vlot gespeelde en lang niet onver dienstelijke stuk. „Mooi© Juultje", het lichtzinnige Volendamn meriimetje, dat, allen waarschuwingen ton spijt, van liot goede pad afraakt en daardoor in schande en ellende komt, wist haar rol juist uit to beelden, terwijl ook de andere me- despelenden een woord van lof verdienen voor de waarlijk knappe wijze, waarop zij hun taak' volbrachten. Met gonoogen bobben wij een en ander ge zien en gehoord, ook omdat het zich gunstig onderschoidt van den bombast, dien men 's Zondagsavonds het publiek dikwijls tracht te doen slikken, iets, wat, jammer genoeg, maar al te gauw gelukt. Een stuk, dat naast een goede tondenz gelegenheid tot goed spel biedt is een witte raaf onder o zooveel zwarte. FBIJS DER 'ADVERTENTIES SO Cts, per regeh Des Zaterdags 40 Cts, peg rcgoL Klein© advertentiSn Woensdag 75 Gts., Zaterdag f 1.— bij een maximum fcantal woorden van 30. Incasso volgens post- recht. Voor eventueel© opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Otfc BIr Nummer 18264. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Wij stellen onze* Abonné's wederom in de gelegenheid het Verkort Verslag der Tweede Kamer op dezelfde voorwaarden als te voren en tegen vooruitbetaling, van on ze Administra tie te ontvangen. KINDERMEEL. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt [ter [kennis van [belanghebbenden, dat vanaf Dinsdag 16 September wordt geldig verklaard: 1) do Septemberbon van de oranje kinder meel- en maizenakaart (voor kinderen van 1/2 tot 2 jaar) voor 1.5 K.G. Kindermeel. 2) De Septemberbon van de gele kindermeel- en maizenakaart (v-oor kinderen tot. 1/2 jaar) voor 0.75 K.G. Kindermeel. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 September 1919. GELDIGHEID BON 4 DER NORMAAL MARGARINEKAART. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeono konnis, dat bon 4 der Normaal- margarinekaart 5e tijdvak geldig is vanaf 16 September tot en met Dinsdag 23 Septem ber 1919. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 September 1919. 0 De begrooting voor 1920. •De uitgaven.) II. Bij openbare lichamen pleegt mon eerst te vragen wat cr voor d© huishouding noo dig is, ora daarna t© vinden de inkomsten tot dekking der uitgaven, welke in laatste instantie uit do heffing van een hoofde- lijkcn omslag worden gevonden. Wij zullen, aan die gewoonte getrouw, dan ook met de „uitgaven" beginnen. Hoofdstuk I omvat de uitgaven voor het algemeen bestuur, ditmaal geraamd op f 188,710. Verleden jaar was voorgedragen f 140,768 en een jaar vroeger slechts f 102,641. Wij gaan dus met sprongen om hoog. Hiertoe dragon in de eerste plaats bij de salarisverlioogingen over de geheele linie, beginnende bij d!en burgemeester en eindigende bij den eenvoudigsten beambte, ten St-adhuize. Doch ook andere zaken dra gen er het- hare toe bij. Zoo is bijv. voor diruk- en bindwerk nu uitgetrokken f 13,000 tegen f 9200 voor 1919. Haast geen ©nkeje post, die niet verhoogd is, en toch komen er slechts weimg buitengewone uitgaven op voor, waaruit blijkt, dat B. en W. in dat "opzicht hebben getracht zoo zuinig mogelijk t© zijn. De kosten van toe-zicht op en van invor dering van do plaatselijke belastingen on der het tweede hoofdstuk zijn geraamd op f46,962. Verleden jaar raamde men deze kosten op f 40,852. Ook hier veroorza ken voornamelijk de verhoogde jaarwedden der betrokken ambtenaren deze verhoo ging- Hetzelfde geldt voor het volgende hoofd stuk de kosten der openbare veiligheid en aan do brandweer. Do belooning van de inspecteurs en politie-agenten vereischt nu f 180,675, terwijl in 1918 daarvoor werd uit gegeven f 108060 of f 72,000 minder. De kleeding cn uitrusting die in 1918 even f 17,000 kostte, zal nu moetep kosten ruim f20,000. De kosten van brandweer en openbare verlichting zijn ook wel iets hooger ge raamd, dooh maken met een tot-aal bedrag, van f 9877- tegen f 7751 in 1918 niet zoo'n slecht figuur. Men bedenke, dat wij een vrijwilligo brandweer hebben. Hadden wij een beroepsbrandweer, waarnaar het ver langen van enkele autoriteiten wel eens uitging, dan zouden wij anclers moeten bloe den. Voor gasverlichting is uitgetrokken (Nadruk verboden.) 42) „Esther, Esther, dat moet je niet zeg gen," zei Herbert, diep gegriefd. „Je weet, dat het niet waar is. Je bent volkomen vrij, om te trouwen met wien je wilt of in 't geheel "niet te trouwen. Maar daar je later de eigenares van een groote bezitting zult zijn, is het natuurlijk,dat je huwelijk een zaak van meer belang is dan het anders zou zijn. God weet, dat ik wilde, dat het anders wasmaar wjj moeten de zaken nemen zoo als zij zijn, en toegeven, dat er groote be langen mee gemoeid zijn." „Ja," zei ze hartstochtelijk, „ik kan daarom geen voet verzetten. „Belangen, düe mij valsch jegens mij zelf maken, en mijn vrienden van mij vervreemden." Hij was te bescheiden, om onmiddellijk met haar te redeneeren. Hij wachtte, tot atf wat kalmer was. en zei toen: „Ons leven is zelden zoo eenvoudig, als we wel zouden wenschen. Een reeks om standigheden komt er bij. Ma-ar eerlijk, ik kan het- niet geheel en ul betreuren, dat het zoo is. Juist zonder de omstandigheden, waartegen je in opstand komt, zou ik je nooit gekend hebben. Maar kunnen wij dat alles niet vergeten? Laten we nu alleen man en vrouw zijn. Denk alleen aan me als aan een man, die je zeer liefheeft. Dat wil je toch wel gelooven, nietwaar?" „Ja, dat geloof ik." „Nu, als je dat gelooft, vraag jo dan af, of je genoeg van me houdt, om je leven aan mijn handen toe te vertrouwen." Zij wachtte enkele oogenblikken, from melde haar zakdoek in haar handen en keek naar c3e zee. Herbert, met zijn kin in de hand, bespiedde haar oplettend en trachtte uit haar gezicht te lozen, wat haar deed aarzelen. „Ik weet het niet, Herbert, ik weet het werkelijk niet, zei ze eindelijk: „Ik geloof, dat ik liever jou dan iemand anders zou trouwenmaar ik weob niet zeker, of ik eigenlijk wel trouwen wil." Hij zag, dat het tevergeefs zou zijn thans nog meer aan te dringen. „Jo verbiedt me toch niet, nog eens met jo te spreken misschien als ik van den zomer overkom?" vroeg hij. „O ja, je moogt het me nog eens vra gen," zei ze haast-tig bereid in alles too to stemmen, waardoor haar besluit uitgesteld werd, „Je moet- m© niet dwaas linden, Her- bert, dat ik niet weet wat ik wil. Ik ben verrast on in de war." „Het spijt jo niet, dat ik gesproken heb „Ja, en neen. We hebben het altijd zoo goed samen kunnen vindon. Ik stelde ver trouwen in je, zooals ik het in niemand anders deed. Je bent een soort bloedver want en zóó onzelfzuchtig en zonder eigen belang, dat ik het gevoel had, of ik je alles kon vertellen alsof je mijn broeder waart. En nu natuurlijk vind ik het prettig en ben ik gevleid-, dat je me trou wen wilt; maar het ziet er alles zoo akelig geregeld en in orde gemaakt uit, alsof bet toch mijn werkelijke wensch niet zou zijn, wolk antwoord ik je ook gaf." Zij stond op, om verder te gaan,.maar vóór zij weggingen, zei Herbert: „Het spijt me, dat ik je moot hinderen. Esther, maar ik moet er iets van aan je vader zeggen. Mag ik hem zeggen, dat je niet geweigerd hebt over mijn vraag te denken, dat je me het antwoord zult geven terug komt." „Is het noodig om hem dat t© zeggen?" zei zij, vrij kool, en naar beneden ziende. „Hij zal het wel vinden." „Nu," zei ze met ©en zucht, je kunt hem zeggen, dbt ik beloofd heb je mijn ant woord te geven, als jo van den zomer hier terug komtt." Rosewarne was zeer tevreden, toen Her- bert hem den uitslag van zijn aanzoek ver telde. „Ik begrijp het niet," zei hij„het is niets voor Esther, niet te wetten wat zij wil. Ik moest maar eens met haar praten." Hij dacht blijkbaar, dat Herbert de zaak verknoeid had. „Ik ben er zeker van, dat dit verkeerd zou zijn vergeef me, dat ik het zeg," zei Herbert. „Persoonlijk ben ik niet ontmoe digd. Zonder eigenwaan heb ik reden te PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden p. 3 mud, 12.10, p. week ïö.ïfl Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zjjn, per week ee u u 0.16 Franco per post q m n m es p» 2.50 gelooven, dat Esther gunstig over mei denkt." „Waarom -zegt zij het dan niet," zei Rosewarne. Herbert begreep, c5at het vergeef sche moeit© zou zijn te trachten hem de inge wikkelde werking van een vrouwelijk ge moed uit to leggen, dat misschien haar lief ste wenschen zelfs voor zichzelf verborg.- Hij had persoonlijk geen ervaringen in hartszakenmaar zijn beroep van advocaat bereidde hem voor op een ontwijking van; de zijde van Esther, en tevreden met wei-< nig to gelijk, was hij niet onvoldaan. Haar zeggen, dat er niemand anders was, had zijn grootsten angst weggenomen die hem ei", toe gedreven had zijn aanzoek te verhaas ten. Op een oogenblik van den volgenden' dag zijn laatste voordat hij naar de stad terugkeerde dacht hij aan zijn afspraak met Maydenstone voor dien avond. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1