No. 18261 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 11 September. Tweede Blad Anno 1919. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. INGEZONDEN. VRAGENRUBRIEK, Duurteloeslag spoorwegpersoneel. Van- woge den Neutralen Bond van Spoorweg personeel wordt het volgende medegedeeld Door do drie samenwerkende vereenigin- gen St.-Raphael, Neutrale Bond en Prot. Chr. Bond is een voord 1 voor duurteboe- slag aan de directie der Nederl. Spoorwe gen gericht, dat neerkomt op een. uitkeering ineens van f 150, benevens voor elk kind boneden den 19-jarigen leeftijd f 15. Voorta oen toeslag voor het 4de kwartaal groot 40 pCt. der bezoldiging met een minimum van f50 per maand. Gevraagd wordt om zoo spoedig mogelijk deze voorstellen in een conferentie te mogen toelichten. In het adres wordt ter motiveering van het gevraagde een vergelijking gemaakt tusschen loonen van spoorwegpersoneel met de loonen zooals het rapport der salaris- commissie voor Rijkspersoneel aaugeeft. Het maximum in de laagste loonschaal is daar voor de categorie zonder vakbekwaam heid f 1600, terwijl dat vo.~r spoorwegper soneel, f 1119.75, alzoo pl.m. f <150 of 10 pCt. lager Vervolgens wordt gewezen op de stijging der levcnsmiddelenprijzen en den achter stand in kleeding en dekking, die vooral met den komenden winter zich sterker zal doen gevoelen en waarvoor een uitkeering ineens als gevraagd dringend noodzakelijk is. Betoogd wordt, dat, ongerekend do groote kans, dat do door die salariscom missie voor post- en telegraafpersoneel voorgestelde loonen nog zullen worden ver hoogd. nu reeds al dio loonen zeker wel 40 pCt. boven de spoorwegpersoneel-loonen gaar.. De Vereeniging van Aardappelmeelfabri kanten. Op de vragon van den. hoer Wed kamp I[eeft de Minister verplichtingen aangegaan tegenover de Vereeniging van 'Aardappel meel fabrikanten? Zoo ja, is de Minister dan bereid mede te deden wat die verplichtingen inhouden? heeft dc heer Van lJsselsteijn, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, het volgende geant woord Met do Vereeniging van Aardappdmeel- fobrikantcn, thans in liquidatie, is een overeenkomst aangegaan, waarbij deze de aardappelen uit den oogst 1918 voor den prijs, dien dc Regeering gegarandeerd had, heeft, overgenomen Aan deze Vereeniging zou dan betaald zijn geworden de kostprijs van het meel, waarbij een zekere winstmarge boven de exploitatiekosten in uitzicht werd gesteld. Daar de uit laatstgeinelde verplichting voortvloeiende financieele gevolgen niet on belangrijk koicten zijn, is met de Vereeni ging overeengekomen, dat den fabrikanten f 46.85 per IOC K. G zal worden betaald voor de in hot binnenland verbruikte hoe veelheden. Deze zijn versteekt aan de glu- cosefabrieken en andere industrieën en voor distributie gebezigd. De bestaande maximumprijzen van aard- app 'lrneel bleven gehandhaafd, zoolang 't meel van bovenvermelden oogst nog niet was afgeleverdterwijl het meel van de campagne 1919 tot 1 Januari 1920 niet zom der speciale vergunning van den cnclerge- ieekendo mag worden verbruikt, vervoerd en afgeleverd. Door bovenvermelde regeling was dus de gcheele geproduceerde hoeveelheid aard appelmeel het eigendom der „Vereeniging" géworden. Voor zoover deze niet voor bin- ncidandsch gebruik wordt gebezigd, wor den uitvoervergunningen verstrekt Duitsche steenkolen naar Frankrijk via Rot terdam. Uit de beste bron verneemt „De Msb.", dat de verzending van steenkolen, door Duitschland aan Frankrijk te leveren, via Rotterdam zal plaats hebben. In de transport-overeenkomst is alleen sprake geweest van verzending via Rotterdam. De contracten zijn reeds afgesloten en de eerste verzending zal dezer dagen via Rotterdam plaats hebben. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, met klein^ gevolg, kwamen gister middag met den~ gewonen passagierstrein, aan welken het Kon. salonrytuig was ge koppeld, te i uur 40 m. te Gorkum aan. Ter ontvangst wa-^ op het perron aanwezig d? burgemeester, de heer Gaarlandt. In vier auto's, voorafgegaan door bere den politie, werd, onder daverend gejuich der menigte, naar het stadhuis gereden, al waar het dagelïjksch bestuur aan de Ko ninklijke Bezoekers werd voorgesteld- Voor het stadhuis had zich een zangkoor ongesteld, onder leiding van den hesr Ger ritsen, directeur van de Kon. Harmonie „De Bazuin". Dit koor bracht eenige Va- deriandsche liederen ten gehoore. H. M. liet den heer Gerritsen aan zich voorstellen en begaf zich vervolgens te midden van het volk, te» einde zich met verschil1 mkle aanwezigen te kunnen onder houden. Daarna werd naar het tentoonstellingster rein gereden. Het dochtertje van don voor zitter der tentoonstellingscommissie, mej. "Po lak, bood aan den ingang H. M. een tuil bloemen aan. Wandelende begaven Koningin en Prins zich naar de tribune, waarop het défilé van zwartbond Ilollandscli v;esa on klein vee een aanvang nam. De vorstelijke •bezoekers werden voorgelicht door de hee- ren rnr. Boll, Ducroo en Van der Koogb. H., JVI. droeg een tullen kleed met point lacé overkleed en tullen hoed met struis- veeren. Prins was in burgerkleeding. Na het défilé werd de tentoonstelling be zichtigd. De hooge gasten verlieten Gorkum mét 'den jrein van 3 u. 35 m De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Van IJsselsterjn, heeft 'gisteren de Staatscommissie, ingesteld bij Bon. besluit van 23 Augustus j.l., tct hot instellen van een onderzoek inzake de be- duurte van de voornaamste levens behoeften, geïnstalleerd met een rede. 's Ministers rede werd beantwoord door <Ln voorzitter der commissie, mr. dr, G. ii W'. Bruin. Den 17den Augustus was het 150 jaar geleden, dat het Bataafsch Genoot schap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam werd opgericht Deze heug lijke gebeurtenis zal 20 September a.s., ter. gelegenheid van de algemeens leien- vergadering, „plechtig worden herdacht In de aula der Ned. Handels-Hoogeschool. De' praoses magnificus, mr. A. R. Zimmerman,- zal de openingsrede houden. Verder trekt op do agenda de aandacht een voordracht van pref. dr. H. A. Lorentz, lid-honorair B. G. Het onderwerp daarvan luidt: „De electrïsche stroom, oude en nieuwe denk beelden". Na afloop der vergadering zal den leden een thé worden aangeboden in een der be nedenvertrekken van de' Handels-Hooge school. Gedurende de morgenuren van lonzelfden dag zullen genoodigden een rondvaart on dernemen door de haven van Rotterdam. In het dagblad „Het Volk" van 9 Augustus komt een artikel voor, waarin o.a. wordt beweerd: „dat de Minister van Justitie eeu schreven gericht had aan alle hoofden van politie, inhoudende, dat al wat tot de S. D. A. P. behoort, uit de rijen dör. politie moest worden geweerd." Van de zrjdo van het Departement van Justitie wordt medegedeeld, dat een derge lijk schrijven niet bestaat, Naar men verneemt is binnenkort te verwachten de instelling van een beroeps commissie in zake de ondersteuning van ge- demobiliseerden, wier verblijf onder de wa penen eindigt in het tijdvak 1 Augustus tot 31 December 1919. Zooals men weët, bestond er reeds een zoodanige commissie voer de vóór «voormeld tijdvak gedemobi- liseerden, In verband met de voorlichting, ver strekt aan- de indertijd vanwege de Neder- landsche marine naar Zweden uitgezonden commissie ter bestudeering van de Zweed- sche gymnastiek zijn benoemd in de Oranje- Nu^jm-orde, met de zwaarden; tot comman deur, prol. W. F. Sellen, luib.-kol. directeur van het Kon. Centraal-Gymnastiek-Instituut te Stockholm; J. L. A. Bentzen, luitenant- kclcnel, directeur van de Oentrale Staats- gynr.j-fitiekschool to Christiania, en K. J. S.; Ulrich, luitenant-kolonel, comm:.ndant van de Militaire. Gymnastiekschool te Kopenka- gen; tot officier, de heeren P. J. G. Moberg, kapitein, secretaris van het Kon. Ceatraal- i Gymnastiekinstituut te Stockholm; S. Blom, kapitein-instructeur bij do Centrale Gymna- ptrekschocl te Christiania; toé officier, zon der de zwaarden, de heer K. A. Kundsen, in specteur van het gymnastiekonderwijs in De ne marken. Zitting van gisteren. Twee dames in de Kamer. Bij den aanvang der vergadering van gis teren bleken er plotseling twee dames in de Kamer te zijn. Van waar nummer twee? Suze Groenoweg is de ©ene, maar wie is de andere? Het raadsel werd spoadig opgelost: het was een ambtenares van het Departement van Arbeid, mej. mr. Stemberg, die mi nister Aalberse zal bijstaan in de verde diging van de verzekeringsontwerpeD, en, evenals een manlijk ambtenaar, achter den Minister plaats nam, zoodat dus than3 ook de eerste vrouwelijke' ambtenaar in het par lement was doorgedrongen- Interpellaties. Verlof werd verleend voor de' volgen Ia interpellaties: Interpellatie-HELSDINGEN om l rent de salarieering der ambtenaren in het alge meen, mear in het bijzonder over de invoe ring der nieuwe salarisregeling od 1 Juli 19i9. Interpellatie-K. TER LAAN ovex do na dere regeling van de salarieering van het militaire personeel van land- en zeemacht en over de circulaire van den Minister van Oorlog naar aanleiding van het optra den van dit personeel. Interpëllatie-OSSENDORP: lo. of de Re geering bereid is de onderwijzers ook te doen deelen in de extra-uitkeering, die zjj voornemens is aan de ambtenaren uit te kee- ren; 2g. of zij bereid is de onderwijzers te doen opnemen in de algemeen© salaris regeling der Rijksambtenaren. De interpellaties worden op een nader te bepalen dag gehouden. Wijziging Invaliditeitswet en Vrijwillige Ouderiiomsverzekering. Voortgegaan wordt met de wetsontwer pen tot wijziging der'vrijw llige Ouderdoms- verzekering. De MINISTER VAN ARBEID, de heer AALBERSE, vervolgt zijn rede. Met de voorgestelde wijzigingen heeft spr. de Inva liditeitswet uit de politiek willen halen; het principe der wet-Talir.a wordt er niet door aangetast. De positie der arbeiders zal er zeer door verbeteren, in economisch opzicht; daarvoor wordt een bedrag uitgegeven, dat-, gekapitaliseerd, niet minder dan 2 milliard gulden bedraagt. Niettemin gevoelt een 'deel der arbeidersklasse zeer weinig voor do in validiteitswet. Spr. hoopt, dat dit pu ver anderen zal, wanneer men de be teek en is dezer wet 'beter beseft. Van een compromis ten aanzien van deze wijzigingen heeft de Minister opzettelijk niet gesproken. Hij kan niet voorstellen, dat men er zich voorloopig bij neerlegt; daarom sprak hjj uitsluitend van bevredigen. Hij is zoo ver gegaan als hemi pnogelijk was, financieel en principieel. Ei* zqn allerlei misverstanden; punten, waarover uien het vroeger eens was, maai nu niet meer, omdat men- het er, niet over, eens is, wat" onder, een bepaald begrip ta verstaan; dit geldt nu voor het begrip ..Ar menzorg", dat opgevat kan worden als voorkoming der armoede en als leniging er van. ,Was men het eens over, de begrippen, dau zou het toch niet zoo moeilijk geweest zqn oeüj de zaak gezamenlijk te bespreken. Inzako do vrijwillige ouder doms verzekering wijst spr. het beroep op België, waar deze mis lukte, af. Men kan niet vooraf zeggen, dat de vrijwillige verzokering hier zal mislukken. In België is de verzekering feitelijk niet mislukt voor de kleine zelfstandigen, wel voor de ar beiders. Hier zal de vrijwillige verzekering juist voor de kleine zelfstandigen zijn. Boven dien kunneu deze zich té zijner tijd in do On gevallenverzekering doen opnemen. De ervaring van de Raden van Arbeid wijst uit, dat er reeds veel belangstelling is voor do vrijwillige vorzekering. België heeft ook het uitscheiden met de verzekering te gemakkelijk gemaakt. De hier voorgedragen regeling is ook wat de uitkceringon betreft beter. Met de voorgestelde regeling is do zaak niet definitief in orde. Alle arbeiders zijn verze kerd: van de niet-arbeider zij, die kunnen en willen. Blijven dus over zij, die kunnen, maar niet willen; doch daarmede beeft spr. geen medelijden; en zij, dio willen'maar niet kun nen. Laatstbedoeldcn zullen gesteund moeten worden om zich aan te sluiten. De Armbestu ren zullen hierbij belang hebben. Men zal moeten afwachten wat er met deze wet wordt bereikt, bijv. gedurende vier jaar. Spr. heeft daartegen geen bezwaar. Spr. betoogt dan, dat de vraag wie de premie betaalt, niets te maken heeft met do verzeke ring. Alleen op practischo gronden meent hij de zaak te moeten regelen, doch er was een ze delijk motief, om de arbeiders de premie te doen betalen. Daardoor zouden zij heter besef fen, dat de verzekering geen aalmoes is, dio meening geeft hij niet prijs. Art. 69 der Invaliditeitswet betreffende de vrije rente kan naast do vrijwillige ouderdoms- verzekering blijven bestaan. Er zijn menscken, waarvoor dit van belang is. Spr. heeft alle hoop binnen een jaar of an derhalf jaar do ziekteverzekering in werking te brengen. Daarom wilde hij de wijziging der Invaliditeitswet niet uitstellen. "VVal do wijzigingen aangaat, spr. is ter tege moetkoming van bezwaren zoo ver gegaan al9 men van een tegenstander van liet Staatspen sioen kon verwachten. Men late do wet nu eerst conigo jaren rustig in werking. In dien tijd kan ook voor do generale herziening gezorgd wordon. Hetgeen thans wordt voorgesteld kost al 9 millioen meer, dan aanvankelijk door den Minister van Financiën was toegestaan. Maar verder wil deze nu ook niet gaan. Do ingediende amendementen betreffen Diet tientallen, maar 25-tallou millioenen. Bijna allo amendementen hebben spr.'s volle sympathiemaar men moet de uit gaven voor do verzekering niet nog meer verhoogen. Er is ook voor andere sociale belangen geld noodig, voor gezondheids zorg, woningbouw, ziekteverzekering en ziekte-behandeling. Do alge meen e beraadslaging wordt ge sloten. Wijziging Invaliditeitswet. Aan do orde is een amendement-Duys Re- treffende artikel A der Invaliditeitswet. Do VOORZITTER meent, dat het amen dement bij het ontwerp niet aan de orde kan worden gesteld. De heer DUIJS (S. D. A. P.) is het hier mede niet eens, maar trekt zijn amende ment in, om verzekerings-technische reden. Spr. dient dan een motie in, luidende „De Kamer, overwegende, dat de indee- j ling der loonklassen van art. 58 der Invali- diteitswet en de premiebetaling, bedoeld in j art. 180 dier wet, in verband met de 'sedert j 1919 sterk veranderde loonbedragen dienen J to worden gewijzigd of aangevuld, noodigt de Regeering uit, om, na zich daartoe do noodige gegevens te hebben doen verschaf fen, ten spoedigste een wetsontwerp in te dienen tot wijziging der invaliditeitswet op deze punten.' De motio komt thans in behandeling. De heer NOLENS (R.-K.) is persoonlijk van oordeel, dat verhooging der loongrens gewenschfc is, en heeft geen bezwaar tegen do motie. De zaak zou toch onder do oogen gezien moeten worden. Do MINISTER zegt. dat de motie onmo gelijk aanvaard had kunnen worden. Do geheole materio moet overzien worden. Houdt de motie niet meer in dan een ver zoek om overweging, clan wil spr. deze ook zonder motie wel toezeggen met het oog op de tijdelijke stijging van de loonen. Do heer DE SAYORNIN LOHMAN (C. H.) zal na deze verklaring tegen dé motio stemmen, indien er over gestemd wordt. Dc motio kan nu worden ingetrok ken. Do heer DUYS betoogt, dat vastgelegd moet worden, dat de Invaliditeitswet aan de gewijzigde omstandigheden wordt aan gepast. Spr -stelt prijs op, een uitspraak der Kamer. De heer RUTGERS (A.-R.) wijst er op, dat financieel de motio van zeer verre strekking is. Hij zou aanhouding der be slissing wenschen en doet daartoe een voor stel. Do heer NOLENS merkt op, dat men aan de motie toch geeft te vèr gaande betecke- nis moet toekennen. Met toevoeging van een nieuwo loonklasse is reeds aan de motio voldaan. Do heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) is voor uitstel, 't Kan zeer goed zijn, dat oen onderzoek uitwijst dat do wet net ver anderd moet worden. Het voorstel-RUTGERS tot uitstel van behandeling der motie-DUYS wordt met 53 tegen 19 stemmen verworpen. Do motie-DLTYS wordt z. h. sfc. aange nomen. De heer DE SAVORNIN LOHMAN ver klaart, dat deze uitslag volstrekt niet zeg gen wil, dat hij en met hem verscheidene lecDen het met de motie eens zijn. Spr. heeft niet gehoord, dat er gevraagd werd of iemand stemming verlangde Bij art. II licht de heer DUYS een amen dement toe, om de weezenrente niet op 14-, maar op 16-jarigen leeftijd te doen eindigen. Eerst op dien leeftijd toch gaan de kinderen meeverdienen. De MINISTER zegt, dat dit amendement ongeveer 1 millioen 's jaars kost. Do positie wordt bovendien reeds verbeterd, doordat er naast de weezen- en weduwe-rente komt. Het amendement-DUYS wordt met 46 tegen 30 stemmen verworpen. Artikel II wordt z. h. st. aangenomen. Bij arb. III verdedigt de heer DUYS een amendement" tot invoeging van een nieuw artikel, om ook voor arbeiders, dio vóórdat zij pensioengerechtigd zijn, 's Rijks dienst verlaten en in loondienst gaan bij een ander do contante waarde der verzekering te storten evenals geschiedt voor werklieden, die van den eenen particulieren dienst naar den anderen overgaan. Anders zouden be- J doelde werklieden bij dezen achterstaan. Do MINISTER geeft een n'adero aanvul ling van het amendement in overweging; dan heeft hij geen bezwaar tegen het amen dement. Do heer DUYS brengt de verlangde wij ziging aan. Het artikel wordt z. h. st. aangenomen. Vervolgens is aan dto orde een amende- ment-DUYS betreffende de wijziging der omschrijving van „invaliditeit", dat de VOORZITTER niet toelaatbaar acht. De heer DUYS bestrijdt deze opvatting en be roept zich op den considerans. De heer NOLENS meent, dat men het amendement maar moeb behandolen met tjsr-zijde-slfcelling der staa/bsrecbbelijke be schouwingen. De heer DUYS licht dan het amende ment toe, dat inhoudt te bepalen, dat in validiteit intreedt, wanneer de arbeids kracht zoodanig verminderd is, dat niet een derde, doch slechts de helft der normale verdienste boreikt kan worden. De MINISTER verklaart, dat do kosten van dit amendement niet zouden zijn te be- rekencn.De definitie van invaliditeit kan niet zonder nader onderzoek in eens wor den gewijzigd. Bet amendement-DUYS wordt met 58 tegen 20 stemmen verworpen. Bij art. VI verdedigt de heer DUYS een amendement, om op de renten een jaar- lijksche toeslag to geven van f 100. De MINISTER heeft financieel© en prin- cipieele bezwaren. Een permanento bijdrage te geven gaat niet aan. Het amendement-DUYS wordt met 55 tegen 22 stemmen verworpen. Het artikel wordt z. h. st. aangenomen. Hierna licht de heer DUYS een amen dement toe. om als minimum bedrag voor de uit to keeren rente f 3 vast te stellen. De MINISTER betoogt, dat dit amen dement niet voldoende overdacht' is in zijn gevolgen. Er valt ook niet te zeggen wat het zal kosten gering zal het. ntert zijn. Voor;s zal de Staatsbijdrage moeten worden verhoogd Er kunnen- ook misbruiken uit voort vloeien. Heb amendtómenb-DUTS wordt met 49 tegen 26 stemmen verworpen De MINISTER brengt in' art IX een wij ziging aan, waardoor een weduwe rente zal krijgen, wanneer zij voldoet aan do gewone eischen voor invaliditeit. Tot dusver moest zij daarvoor geheel invalide zijn. Bij art IX licht de heer DUYS een amendement toe, om aap de weduwe recht op rente te gevenzonder daarvoor speci ale eischen te stollen. Heb ontwerp geeft haar recht op rente, mits haar eclrtgenoot in het genot zij van een invalicliteits- ojf ouderdomsrente of haar echtgenoot 40 pre mies in rekening kon doen brengen. Spr. heeft ook bezwaar tegen beperkin gen in, volgende artikelen. Hij verdedigt vervolgens een amendement om ook op de weduwenrente een jaarlijk- schen toeslag van f 100 te geven, en een amendement om haabovendien oen bedrag ineens van f h/) te g-won. Een volgend amendement van spr. heeft ten doel voor de weduwenrente niet to doen gelden do omstandigheid, dat do „ver zekerde" zich opzettelijk invalide werkt of de invaliditeit tot oorzaak heeft; deel neming aan een misdaad. Do heer VAN DEN TEMPEL (S. D. A. P.) komt eveneens op tegen verschil lende bepalingen betreffende de weduwen- rente Inzonderheid heeft, hij bezwaar to gen de bepaling, dat de weduwe 60 jaar moet zijn, om do rente te ontvangen. Doze bepaling moet geheel vervallen. Do MINISTER noemt do amendemen ten op zichzelf sympathiek. Zij moeten ech ter op financieble gronden bestreden wor den. Naast do weduwenrente staat trou wens do weezenrente en beide vullen el kaar aan. De weduwenrente moet daarom binnen zekere perken worden gehouden. De heer DTJYS (8. D. A. P.) trekt zijn. amendement betreffende het opzettelijk in valide maken in. Het amendement-DUYS betreffende weg neming van beperking voor de weduwen rente woifit mot- 42 tegen 28 stemmen ver worpen. Het amendement-DUYS voor eon jaar- lijksche toeslag van f ICO wordt met 47 te gen 22 stemmen verworpen Het ameodement DUYS" voor leen uit keering ineens van r luö wordt mot 47 tegen 22 stemmen verworpen. Het artikel wordt z. k. s. aangenomen. Ingetrokken wordt e*:n amendement Van de Laar in verband met do aanneming der motie-Duys. Do heer DUYS (S. D. A. P licht oön amendement too om te bepalen, dat de premie, verschuldigd door werkgevers, die in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangesla gen naar een inkomen van minder dan f 1500 per jaar, door den Staat wordt ge dragen. De lieer VAN DE LAAR (Chr. Soc. P.) bestrijdt het amendement, omdat het al lerlei gevolgen zal hebben. Naaml. vennoot schappen, die geen winst hebben gemaakt, zouden van premiebetaling worden wijge» steicl. Spr. verdedigt vervolgens een amende* inent, om aan de werkgevers, die bij laag inkomen niet in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen van overheidswege de pro mies te restitueer en. De MINISTER bestrijdt de amendemen ten, juist omdat hij voorstander is van rise belangen van den middenstand Geen <n- kele middenstandsvcrccniging heeft dan ook bezwaar gemaakt tegen de premie-be taling. De heer DTJYS (S. D. A. P.) trekt zijn amendement in op het amendemenb-v. Laar. Hij vraagt de restitutie der premie voor werkgevers die minder dan f 1500 ver- dienen- Het sub-amendement DUYS wordt met 39 togen 24 stemmen verworpen. Het amendoment-Van de Laar wordt rnet 40 tegen 23 stemmen verworpen. Het artikel wordt z. h. st. aangenomen. Bij art. LU verdedigt de heer DUYS een amendement, om te zorgen dat zij, die op het oogentlik van t in werking-treden der wet invalide zijn niet aan hun lot worden overgelaten. De MINISTER betoogt, dat wij met cla verzekeringswetten reeds veel verder zijn gegaan dan Duitschland. Spr. wijst ver volgens op de hooge kosten der wetten, doordat er zooveel ouden van dagen in be trokken zijn, die nooit zelf hebben bijge dragen. De kosten van het amendement zijn niet te berekenen, doch zullen enorm veel zijn, zeker 10- millioen. Spr. verklaart het amendement onaan nemelijk. De heer NOLENS (R.-K.) merkt bij heb verdere debat op, dat de Minister het amen dement onaannemelijk heeft verklaard.: Wie er voor stemt maakt dus d© wet ou- mogelijk; dat zullen de arbeiders ook eens moeten begrijpen. Ook de heer RUTGERS (A.-R.) voert nog liet woord, er op wijzend, dat d© heer Duya voor het z. g. verbandwetjo sbemde, waar bij art. 371 buiten werking werd gesteld, betreffende de invoering van de ïnvalidl- teitsrente. Bij de verdere discussie tusschen de heeren Duys en Rutgors onistaat her haaldelijk tumult. Het amendement-DUYS wordt met 39 tegen 19 stemmen verworpen Het artikel wordt z. h. st. aangenomen. Bij art. LIll brengt de MINISTER een wijziging aan, om den verzekerde, die geen 5 jaar loondienst beeft gedurende do eer ste 5 jaren na het irirwerking-treden der wet oen rente van ten minste f 3 per wteek too te kennen. Het artikel wordt z. h st. aangenomen.. Bij art. L IV is een amendement DUYS aan de orde om geen korting op de icnte to rekenen toegekend aan echtgenooten to zamen. De heer TEENSTRA (V. D.) verdedigt een amendement van gelijke strekking, om n.l. de twee echtgenooten te zamen dezelf de renten te doen trekken als twee renfce- trekkeudon, niet echtgenooten. De MINISTER he-efb financieel e bezwaren tegen de amendementen. Bij nader over leg gisteren met den Minister van Finan ciën gevoerd, wenschte deze niet verder te gaan. De heer TERNSTRA (V. D.) trekt zijn amendement in Het amendement-DUYS komt in stem ming; er worden uitgebracht 15 stemmen vóór en 28 tegen, zoodat clo vergadering niet meer voltallig blijkt De vergadering wordt verdaagd tot Don derdagmiddag te één uren. Avondvergadering- Besloten is, heden, Donderdag, een avondvergadering te houden. Salarisactie Gemeentepersoneel. Naar aanleiding van het stukje betref fende samenwerking van de organisaties van gemeentepersoneel kunnen wij den heer G. v. D. gerust stollen en hem (en zijn col lega's) mededceJen, <dat do „Ambtenaars- bond", doordrongen van den nood van het gemeentepersoneel. als altijd, ook nu weer op zijn post is. Deze organisatie belegt, n.l. Vrijdag a.s. in „Den Burcht" een vergadering, waar heb door G. v. O. bedoelde zal worden be handeld. Hem zal dan blijken, dat het niet alleen bij deze vergadering van dc ambtenaren zal blijven, doch clat het geheel© personeel in dienst dezer gemeente a. s. Maandag waarschijnlijk reeds bijeenkomt. Bijzonderheden «uilen nog wel in het „Lo L." bekend worden gemaakt. Men zij dus gerust, want onder de be kwame leiding van één der Hoofdbestuurs leden zal de salarisactie wel in do juiste banen worden geleid. Het Bestuur der afd. Leiden van den Ccntr. Ned. Ambtonaarsbond G. J. B. Op uw vragen of het geoor loofd is, dat een brugwachter telkens ge meente-materiaal leent aan een buur van z'tfn wachthuis, en dat een provinciaal werkman provinciale teer bij werk te Leiden ten ge schenke geeft in ruil voor wat anders, moeten wc beslist ontkennend antwoorden» U vraagt daarmee echter naar den bekenden weg en u zou beter doen autoriteiten ta metden waan u dat hebt zien gebeuren of ons te machti gen uw naam: bi) navraag aan nen oekena te maken.

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 5