LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 2 September 1919. STADSNIEUWS, BINNENLAND. FEUILLETON. VIET TE KOOP. ?BÏJS DEB 'ADYERTKNTIKi* I BO Cts. per regel, Des Zaterdags 40 Ota, „gei. Kleine advertentie Woensdag. JS Cts., Zaterdag I 1,— bij een masimimi Aantal woorden van 80. Incasso volgens pest- redht. Voor eventneele opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 6Ct«, Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZES COUBANT: Koor EeHea p. 3 mud. f 2J.0, p. week 10.18 Buiten Ledden, .waar agenten gen vestigd zjjn, pet .week u sj D.lü Eranco per post 2.50 EP5 Nummer 18253. KONINGINNEDAG. Leidscho Christelijks Oranje-Vereeniging. iDe grooto Stadszaal was gisteravond an de zijde van het- podium feestelijk ver sierd met planten en bjoemen en drape rieën, waarbij het oranje den boventoon voerde. Ook stonden er een buste van de Koningin en banieren, van de Oranje- Vereeniging en «een der gezelschappen, iWelke op haar feestelijke herdenking van $en ver jaar-dag der Koningin medewer king verleenden. De zaal was zoo boven als beneden dicht bezet met belangstellenden. Weldra dééd het strijkorkest ,,Ad nos- tTam utilitatem" (dir. de heer J. Noor- danus) het „Wien Neerlandsch Bloed" en het „Wilhelmus" van het podium weer- kinken, welk laatste door allen, met oranje gettooid, werd meegezongen.En kort daarna klonk heb „Wilhelmus" andermaal, toen do burgemeester aan do bestuurstafel plaats nam, om een deel van den avond do samenkomst met zijn tegenwoordigheid te verecren. •Toen heette, nadat door hem een ge deelte van Psalm 95 was gelezen, de vice- voorzitter, de heer A. J. do Lange, allen W-elkom, inzonderheid het hoofd der ge meente, en gaf in oen inleidend woord o.m. te kennen, dat heb doel van deze bijeen komst was vreugde te betoonen op dezen dag der vreugden. Tevens deed bij voor lezing van het aan do Koningin verzonden telegram en deelde medé, dat ds. H. Thomas, de voorzitter, wel niet in de zaal, maar toch wel in het gebouw aanwezig was; dat die heden zijn verjaardag vierde én dat het bestuur besloten had hem thans voor alles, wat hij als voorzitter voor de [Vereeniging wac geweest, een huldeblijk aan te bieden. Toen ds. Thomas de zaal werd binnen geleid, klonk hem het „Dat 's Heeren zegen op U daal" te gemoet en daarna werd hem door ds. T. Sap, van Gouda, met een hartelijke toespraak het hulde blijk aangeboden. Vooral in de November dagen, zoo liet spr. uitkomen, had ds. ThomaG zijn kracht getoond en van hem was hier toen uitgegaan de grootsche Oran j e-betooging. Het geschenk bestond in een mooi por tret van H. M., in oud-gouden lijst. Toen heb zichtbaar was geworden, werd weer het „Wilhelmus'' aangeheven. Ds Thomas dankte voor het schoone fyukfebiijk en eindigde met een „Leve de Koningin Nadat de muöiek zich nogmaals had doen hooren, hield ds. T. Sap, van Gouda, vice-voorzitter van den Bond van Chr. Onanje-Verecnigingen in Nederland, de feestrede, beginnende met oen woord van hulde aan het gansche Koninklijke Huis, bovenal aan de Koningin. Als onderworp had spr. gekozen„De band tusschen Oranje en Nederland". Die band, aldus spr. in hoofdzaak, is een hechte, welke ook in deze kritieke dagen van omwenteling en gezagsverplaatsing is gebleven. Dio band is een door God ge legde, zooals de historie aantoont, welken men wel heeft getracht los te rafelen, maar tevergeefs; een band, door geen duizend Wijnkoops en Troelstra's te verbreken, zoo lang God in Zijn wijs bestel dit niet wil toelaten. ,Die band is een schoone: de onderdanen eeren de Koninginandere naties ontdeden zich van hun Vorsten, maar Nederland keeft. zijn Vorstinno lief met oprecht ge- c&oed. Die band is een intieme: de onderwijzer op do Chr. school wekt bij hot kind liefde op voor Oranje; de predikant spoort aan tot bidden voor de Koningin, en zóó wordt êen iptiemo band gelegd. Die band is onverbrekelijk, als de kern van ons volk" maar blijft vragen naar Gods ordinantiën; oin den zegen, door God ver bonden aan de liefde van ons volk voor het Oranjehuis, tot welke voortdurende liefde Spr. ten slotte in geestdriftige woorden opwekte. - Vóór de pauze kreeg men nog een paar mooie muziekstukjes te hooren en er na voerde de Chr. zangvereonigihg „Halle luja", onderafdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond, afd. Leiden (dir. de heer L. Kooien) zeer ten genoegen uit: „Ne derland en Orange" „Beleg en Ontzet van Leiden", met soli, van R. Gernetson; en „Volkslied", van J. F. van Egmond. Do op heb programma verder nog voor komende muzieknummers moesten* met het oog op den tijd, vervallen. De vice-voorzitter sloot met dank te bren gen aan allen, die medegewerkt hadden tot het welslagen van den avond, ook aan de heeren Verbiest, alhier, en Van Egmond, te Oegstgecst, voor planten en bloemen, en aan den heer Bonte voor diens medewerking inzake het huldeblijk. Met heb zingen van Gezang 96 werd be sloten deze recht feestelijke samenkomst, waarin het aan applaus en gezang niet ontbrak. Concerten en illuminaties. Konioginnoverjaardag is gisteravond ook op straat met opgewektheid goviord. Er waren tot laat in den avond veel menschcn op de been. Brandpunten van de drukte waren de Bree- stra-at, waar het schitterend electrisch verlichte Raadhuis grooto aantrekkingskracht uitoefende en het Van-cler-Werff-park en de Lammeren- markt, waar concerten werden gegeven door het Stedelijk Muziekkorps en „D. en T.". Na afloop der muziekuitvoeringen concen treerde de drukte zich voornamelijk op de Bree- straat. De straten, waarin men versieringen had aan gebracht en die nu met lampions waren ver licht, hadden ook een druk bezoek, zooaLs eon gedeelte van het Levendaal en de Garenmarkt. Do bewoners, die zioh daarvoor moeite en kosten hadden getroost, smaakten de voldoening, dal menigeen er een kijkje nam. Do koffiehuizen hadden het ook druk. In „In den Vergulden Turk", waar ook een strijkje zat, was het tot laat in den avond zeer levendig. Menigeen zocht er zelfs tevergeefs oen zitplaats. Was de stemming vroolijk en opgewekt, wan ordelijkheden hadden niet plaats en de politie behoefde nergens op te treden, om de orde te bewaren of te herstellen. CHRISTELIJKE H. B. S. Hedfe nil amid dag leeft, in oen bijeenkomst in heb Nutsgebouw de opening plaats ge had van de nieuwe Chr. Hoogere Burger school alhier. Aldaar waren, met het bestuur der Ver- eeniging tot opriohting en in-stand-houding van een Chr. H. B. »S. te Leiden, den directeur en do leeraren, en vele leden tal van genoodigdon bijeen, w.o. vertegen woordigers van den Senaat der Rijks- Universiteit alhier, de Commissie van Toozicht op het M. O., Kerkeraden van Hervormdo en Gereformeerde Gemeenten te Leiden en uit omliggende plaatsen, be sturen en boofden van Chr. M. U. L. O. en andere scholen, enz. Ook was do direc teur van heb gemeentelijke H. B. S. alhier, in W. Massink, aanwezig. Burgemeester en Wethouders hadden be richt van verhindering gezonden wegens do Raadsvergadering. De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter, ds. H. J. Kouwenhoven, pred. bij de Geref. Gem. alhier, die de openings rede hield, waarin hij o.m. con kort over zicht gaf van de wordingsgeschiedenis der inrichting. Op 3 October 1917 vormde zich, na een gehouden bijeenkomst, waarin ver schillende bezwaren onder de oogen wer-» den gezien, een voorloopig Comité, en na diens voorbereidende werkzaamheden werd do Vereeniging geconstitueerd en een bestuur van acht leden gekozen, vier be- hoorende tot de Hervormde en vier tob de Gerof. Kerk. Bepaald werd, dat min stens drie leden tot de buitengemeenten j moeten behooren. Groote en kleine bijdra gen kwamen weldra in die mede zijn te danken aan den ijverig en penningmeester, dr. Van. Es, en anderen. Eindelijk kon men overgaan tot den aankoop van een groot heorenhuis, Witte Singel 7, dat zich uitnemend leende tot de inrichting van een schoolgebouw. Thans is dit gereed gekomen. Tot direc teur werd benoemd dr. S. C. Meijering, leoraar te 's-Gravenhage, met een aohttal leerkrachten, waarvan drie leoraressen.. Ook werd aangesteld een leeraar in gods dienstgeschiedenis en zedenleer. Na heb uitspreken van de rede ver- klaarde de Voorzitter de school voor ge- i opend en installeerde hij den directeur en do leeraren, die bij monde van den lieer Meijering hun ambt aanvaardden. Verschillende sprekers voerden daarna nog het woord, die allen, hun beste wen- schen voor den groei en den bloei der nieuwe school idtsp raken. Morgen worden nog aanvullende admis- sieoxamens gehouden en a.s. Vrijdag van gen do lessen aan voorloopig met één eerste en een tweede klasse. De eerste klasse telt 25 leerlingen, do tweede klasse voorloopig acht. Na afloop der openingsplechtigheid werd heb schoolgebouw, waaruit de vlag wap perde, bezichtigd. Naar het uiterlijk is het no£ een deftig heerenhuis. Beneden vindt men rechts van de breeden gang een ruime, keurig in gerichte directeurskamer en links een dito leeraarskamer. Achter de laatste een gfoot vertrek met serre er achter. Dit is de bestuurskamer en tevens conservatie- zaal voor de leerlingen, dio er gelegenheid zullen hebben tot koffiedrinken. Dit laat ste achtte heb bestuur met het oog op de leerlingen uit de buitengemeenten raad zaam. In de serre is gelegenheid voor verpoo- zing met verschillende spelen en in den zomer kunnen de knapen en meisjes van den grooten tuin genieten, waarin ook een rijwielenloods is aangebracht. Achter de directeurskamer vindt men do vertrekken van den concierge, voor wiens gezin op de tweede verdieping nog ruime slaapkamers zijn aangebracht. De lokalen op de eorato verdieping zijn tot leerlokalen en oen teckenzaal inge - richt, een en ander gemaakt naar de eischen, door den tegenwoordigen stand van het onderwijs gesteld. Onder leiding van den architect W. Fon tein werd een en ander door den heer Visser, Haarlemmerstraat, ingericht. Ge leidelijk hoopt men de lokalen te vermeer deren de groote tuin biedt gelegenheid tot uitbouw. Zoo is dan aan een te Leiden door velen lang gekoesterden wensch voldaan en. dit op een wijze, waarover men zeer tevreden kan zijn. Na de bezichtiging zullen het bestuur en do directeur en de leeraren zich aan een gemeenschappelijken maaltijd vereenigen, mede in het Nutsgebouw, door een dér be stuursleden aangeboden, terwijl, zooals wij reeds meedeelden, hedenavond een bijeen komst in de Pieterskerk zal plaats hebben, waarin als sprekers zullen optreden prof. dr. H. Bavinck, van Amsterdam, en prof. dr. H. Visscher, van Utrecht. Dr. D. J. van Katwijk, Geref. predi kant te Zwammerdam, is benoemd tot leeïa.ir, aan de Chr. H. B. S., alhier. Kapitein der infanterie J. E. Schnei ders is overgeplaatst van Assen naar hier. 'Gisteren herdacht onze stadgenoot J. van Hoven den dag waarop hij vóór veertig jaar ïu dienst trad bij de firma Van 'Ora- nenburgh Heringa, sajetfabrikanten. Door de firmanten werd hem onder waardeereride wcorden voor "3e in dit tijdsverloop be wezen diensten, een enveloppe met inhoud overhandigd. Bovendien nam hij van bet personeel verschillende: blijken van belang stelling in ontvangst "Toen gisteravond de stoomtram Den HaagLeiden te tiea uren onder Zoeter- woude arriveerde, had de 16-jarige: T., wo nende in de Rustoordstraat aldaar, de on voorzichtigheid uit die in gang zijnde tram- te springen, met het gevolg, dat zij er ouder geraakte en haar linkerbeen en voet deerlik werden verwond. In haar woning gebracht, legden de geneesheer^n Kist ten Van der Sluis, alhier, een noodverband, waarna zy per politie-brancard naar het Aca demisch Ziekenhuis alhier, wérd vervoerd en aldaar opgenomen. In het water langs de Rijn- én S.cfiie- kade fcad hedenmorgen een klein groente- drama plaats, vlak achter on3 bureau, zoa dat men ons als het ware de copy thuis kwam brengen voor deze medeieeling. Deden ze dat maar altijd, werd ter redactie Jreeds gezucht, maar dat blijft ent-re nous. Hoe ;j ons onbekend, maar een schuit, geladen met ettelijke manden mat peul vruchten, is gekanteld, vlak bij den wal, zcodat de man aan boord zich nog ilroogs- huids heeft kunnen redden. De' manden met peulvruchten dreven echter lustig in het water. Direct ging de eigenaar natuurlijk aan de vangst en met behulp van een schippersboom, en, vooral niet :e vergeten liet vlotje van den bruggewach'ter, slaagde' men er nog spoedig in, alle drenkelingen, waarvan eenige reeds in zinkenden toestand verkeerden, te redden. Uit de korven gé vallen boonen werden vervolgens ook opge- visciit, de schuit weer gekeerd, opnieuw ge laden en klaar was Kees. Een drama met goeden afloop! - 'Aan het postkantoor, Leiden en de daaronder ressorteerenda hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1919 ingelegd een bedrag van f 111,560.57, terug betaald f 105,650.20V2- Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het num mer. 45,645. LEIDSCHE SCHOUWBURG. HET BOUWMEESTER-TOONEEL. „Luilekkerland", vroolijk £oc- venspel in drie bedrijven van A. Engel en J. Horst. Gisteravond is het schouwburgseizoen 1919 1920 geopend. Hot was een feestdag, immers de verjaardag van H. M. de Koningin. Boven genoemd tooncelgezelschap onder directie van Adolf ^Bouwmeester heeft zeker gespeculeerd op de feeststemming .die er wel zijn zou, toen hij met dit vroolijk boerenspel hier kwam. Maar hot heeft zich tocji bedrogen,'want de feeststem ming zat niet zoo dik er op of misschien beter gezegd niet zoo diep er in, dat het in matige hoeveelheid aanwezige publiek goedsmoeds dezo klucht als zoodanig versleet. Voor een ware feeststemming was hier ook te weinig te doen, dat zij erkend. Toch moet er bopaald een zeer joligo stemming hij de toeschouwers aanwezig zijn, wil dit stuk het doen. Voor een kermis mis schien geschikt, maar in de heden^aagscho tij den, nu langzamerhand de smaak van het pu bliek, ook, wanneer liet zich louter en alleen maar in vroolijkhcid verzotten wil, meer gedis tingeerd is geworden, niet pakkend. Het is een zeldzame verzameling van de meest verwarde en onmogelijke situaties, zoo echt op ouden Duitschen voet geschoeid, maar nergens op waarschijnlijkheid gebaseerd. Na tuurlijk ontbreekt in de drie bedrijven, een en kele maal een goede mop niet, maar de trouvail les zijn bepaald zeldzaam. Het geheel is geco- pieerd naar do in Duitscho kluchten gewoon lijk toegepaste trucs en wendingen. Toch komt het gezicht onwillekeurig een enkele maal uit do plooi tengevolge van de zeldzame opeenhoo- plng van goedkoopo aardigheden. Tc veel van iets heeft immers altijd een bijzondere uitwer king. Is het stuk op zich zelf al allerdolst, de ver tooning wordt het nog meer door de manier, waarop het gespeeld wordt. Dat chargeert, dat het een lieve lust is. Hoo zwaarder hoe heter, is blijkbaar het parool geweest, door den regis seur uitgegeven. Totaal overbodig, want de types op zich zelf zonder charge, zoudon al meer dan genoeg hebben aan komiekerigheid. Vast zat het stuk er ook nog niet in, do souf fleur kwam eenigo malen wat te luidruchtig te hulp! Veel namen noemen zullen we niet en vol staan met te zeggen, dat de hoofdrollen in han den waren van Max Wober, mevr. Caroline van Dommelen, Cor Smits en Adolf Bouwmeester, die aan deze gekkenhuis-historie bun beste kracht gaven. Bouwmeestor heeft nog altijd dat gesis met de s'en. Het applaus van het publiek was ook meer een succes d'estimo. Matigjes. De schouwburg zelf is nieuw gewit, hier en daar govorfd en de koffiekamer heeft lino- leinnop de vloer gekregen. Dat is een felicita tie waard. Koninginnedag. Van tal van plaatsen be reiken ons berichten over feestvieringen* Wij kennen er het volgende van mededeelen: Te Amsterdam had de Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak wederom een aantrekkelijk programma samengesteld, dat voor duizenden en duizenden toeschou wels in het Stadion werd vertoond onder be gunstiging van prachtig herfstweer* Ook oo de „Regata" hadden ter gelegen heid van den verjaardag Van H. M. de Ko1- ninrin verschillende festiviteiten plaats. Mob een vuurwerk werd de viering van den Koninginnedag op de „Regata" des avonas besloten.. Als vanouds vormde ook dib jaar het groote vuurwerk op den Amsfcel een aantrek kelijk slot van den Koninginnedag. Opf den Au&tel bewogen zich talrijke roeibootjes., ve len met kleurige lampions .versiérd. Het vuurwerk slaagde schitterend. In Den Haa^ was er iu den namiddag feest in den Koekamp, Er waren 17.000 kaai ten uitgegeven, terwijl honderden, die geen kaarten hadden bekomen, zich in dé nabijheid in heb gras hadden gezet* Op het» terrein feestelijk met 'kleurige vlaggen gesierd werd de stemming er in de eerste plaats ingebracht door de mu ziek van de Harmonie der drie vereenigingeu* Verder trof men op( verschillende punten specialiteiten aan, werd Kellenbach's paec 'dagogisch poppenspel vertoond, en hadden kei f bal wedstrijden plaats. Veel belangstelling trok cok de vliegerwedstrijd, en niet min der attentie werd geschonken aan den dans Pierrots et Pierrettes. Tusschen de bedrijven door besteeg de voorzitter van het comité, de heer Driessen, een der podiums en sprak de aanwezigen toe Duizenden en nog eens duizenden hadden zich gisteren tegen 4 uren opgemaakt om dö muziekuitvoering, we'k'e vanwege he; Haag- sche comité tot stichting van een plaatse- lijken bond van zang- eh muziekverenigin gen werd gehouden iu het Malieveld en wat r op do „Vredescantate" van den com- "r.onict Joh. C. Berghout, uit Rotterdam werd ten gehoore gebracht. Een deel van het Malieveld was afgezet; daarop had men een estrade voor de zangers, een muziektent en een tribune opgericht, terwijl achter de af scheiding duizenden zich ean plaatsje hadden veroverd. 'sAvonds^vas het zeer druk. Te Haarlem is de Koninginnedag met opgewektheid gevierd. Des morgens gaven' op de Groote Markt 3000 schoolkinderen een aubade. In optocht trokken de kleine zangers daarop!- naar het Hertenkamp, waar kinderfeesten georganiseerd waren. Het con cert in de SL-Bavokerk werd de or velen bij gewoond. Des middags was veel belangstel ling voor de harddraverij met handicap aan de Dreef. De uitslag daarvan was 1ste prijs (f 1001 (^lenience berijder D. de Vlieger, te Nieuw-Vénnep, afstand 340 M.; 2de prijs (I 75), Aura, berijder J. Verdegaal, te Lisse, afstand 330 M„ 3de prijs (f25) Charlotte Ccrday, berijder J. Verdegaal, te Lisse. De heer Verdegaal reed met een wagentje te gen den eindstreep-paal, waardoor het paard op hoi sloeg. Het werd spoedig gegrepen, do berijder bekwam een hoofdwonde en werd verbonden. liet glansnummer van bet feestprogramma was des avonds de gondelvaart en wedstrijd, voor versierde vaartuigen. Langs de Spaarne- c&vcrs 'bewogen zich tienduizenden kjjklua- fcigen, aan het Zuider-Buitènsnaarne wer<J een vuurwerk afgestoken. In enkele zalen werd 's avonds feest' ge vierd. Een spontane feestroes had Rotterdam aangetast, en zond'er dat er van eenig pro gram sprake is, geuoot de binnenstad van een ouderwetschen Koninginnedag, vol ge joel, gehos, gedans en verkleedpartijen. Muziekuitvoeringen op de groote pleinen der stad lokten duizenden toehoorders. Koninginnedag werd dit jaar te Maas tricht met bijzondéren luister gevierd. Een comité uit muziekgezelschappen had zich gevormd en beloofd haar medewerking to vcrleenen. Reeds Zaterdag verschenen de vlaggen en Zondag was de stad werkelijk in vlaggetooi. Fraaie nationale uitstallin gen verhoogden don feosteiijken indruk, dien de stad maakte. In do SL-Servatiuekerk werd Zondag een H. Mis opgedragen gedurende welke d'e banieren en vaandels van de vereenigin- gen der stad in het middenschip waren op gesteld en die tijdens de consecratie den va-aiidelgroofc uitvoerden. Het zangkoor van St. Servaas zong toepasselijke canta ten, terwijl de Mi3 bijgewoond werd door geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Van 12 tot 1 uur was er concert op het Vrijthof. Van 5 tot 6 uren uitvoering van volks liederen op de Markt door hot kinderkoor van den Volkszang, 's Avonds weer mu-. ziekuitvoeringen op verschillende plaatsen. De parade werd afgelast wegens het kleine aantal geoefende troepen. Maandag werd een reveille door de ba- tal jonsmuziek gehouden. Om 12 uren was er receptie ten Gouvernom entshuize, 's avonds concerten in Stadspark en op alle pleinen; de Koninklijke Zangvereeni- ging „Mastreechter Staar" zong gewaste- lijke en nationale liederen en tot slot was cr een taptoe met tamboers, hoornblazers en militaire muziek, welke een ommegang door de stad maakte. Op initiatief van de Vereeniging „Koninginnedag" heeft Enschedé Zaterdag oen groot en prettig feest gevierd, waar aan het overgroote deel der bevolking deel nam. Het feest werd des middags 12 uren ingezet door klokluiden en een concert op. de markt.. Daarna had een concert van ge wijde muzaok plaats in de Ned. Her^ Kerk. Een bloemencorso met allegorische- en reolame-optocht, bestaande uit 47 nummers welke vervolgens door do hoofdstraten trok, bracht duizenden op de been, tewiji het slot van 't feest, een vuurwerk, tien- (Nadruk verboden.) &1) „Bijna hadden we elkander oen slag in het gezicht gegeven, of onze tong uitge stoken," zei hij. „De zaak is, dat u mij verdenkt." „Waarvan zou ik u verdenken?" „Vooreerst verdenkt u mijn werk, Ju eekeren zin billijk maar het is het éenige, wat ik kan doen. Ik kan niet gra ven om te bedelen schaam ik mij, dus moet jk wel doorgaan met schrijven. Als ik een* zeeman of een scheepsjongen was, zoudt u het niet moeilijk vinden, om met mij te praten. Jjaat mij u betere denkbeelden om trent mijn werk geven. U denkt, dat het alleen mogelijk is, nadat het echte werk gedaan is, dé tapijten gelegd en de gor- 'dijnen opgehangen zijnmaar ik verzeker u, dat het al lang diaarvoor begonnen is. Heel in het begin, toen de mannen uitgin gen, om hun vijanden of hun eten te doo- den, was er altijd één man, die thuis wilde blijven, om met de vrouwen te praten, ver zen te makenden schetsen op beenderen t© teekeaen. Nu, ik en mijns gelijken zijn de nakomelingen van dien man, en zoo wij onze spelletjes doen in salons en tusschen mooie dingen, is dat de schuld van de vrouwen, omdat zij niet in de open lucht willen komen, om te praten. Wij moeten ons gehoor zoeken, waar wij het vinden kunnen, Als u mij in een hol vondt, ge kleed in dierenhuiden, zoudt u mij nog bezig vinden met praten en kleine boekjes schrijven. O, wij bluffen op on3 werk. An dere menschen doen de dingenwij zien ze. En als wij zien, zal geen macht ter wereld ons beletten te probeeren het te zeggen. Sommige menschcn kiezen we voor ons uit. Evenals de Bruiloftsgast met den Ouden Zeeman", moeten zij naar ons luis teren." „U behoeft ons niet in 'de ooren te schreeuwen," zei ze, het onmogelijk vin- dénde, om boos op hein te zijn„misschien als u minder sprak en meer schreef p.Heelemaal verkeerd," zei hij. „Zou ik u niet een wanhopig druk man noemen." „Niet?" vroeg hij met een opgowekten lach. „Bijvoorboeld vandaag?" „Drie regels," zei hij pleohtig, „drie regels." „Voor een buitenstaander klinkb dat niet overweldigend." „Om de tweede verdieping van het In stituut, dat uw vader zoo edelmoedig laat boowen," $ei hij, „loopt een rij kleine gebeeldhuowdo rozetten, die er op dien at- stand zoo mooi er> teer uitzien als primula's. Een half dozijn stooten met een beitel, zou men zeggen een kleinigheid. Ja, maar voor dit half dozijn stooten met den beitel zijn groote palen en ruw, planken noodig en buizen en diepe fondamentten en mas sa's kalk en onhandige werklieden en vleescji en bier." „Nu, dat gaat me te ver," zei ze onver schillig; intusschen heeft de regen opge houden ja. U mag met me meegaan, als het u niet kan schelen langs een omweg naar huis to gaan." Achter de kaap. warden de rotsen hooger en woester, en eindigden in een reeks top pen. Do verst zichtbare eindigde in een ge broken rif. „Hoe heet die top?" vroeg hij. „Dat is Tregiffian." „O," zei hij, en aan zijn gezicht zag zij, dat hij op de hoogte was van het. onaan gename, dat aan dien naam verbonden was voor haar. „Ik ben juist teruggekomen van de Tre- giffian-boorderij," zei hij. „Ik wilde eenige bijzonderheden weten omtrent het huisje op de heide. Ik sprak dén jongen Jelbart en hij vertelde me, dat dr. Kenwyn de be zitting gekocht had, zoodat, als ik het huisje wil huren, ik naar hem moet gaan." „Waarom ter wereld wilt u daar liean gaan?" vroeg zij, hem verwonderd aanzien de, „is u niet naar uw zin in Porth Enys?" „Och, een gril van me. Ik verteer meer geld dan waarvan ik de waarde krijg. O, niet hi stoffelijke dingen, juffrouw Rowè is oen juweel maar op andere ipanieren. ïk vind het dwaas, niet te krijgen, wat je geld waard isfT Maar.' misschien zal ik in 'b geheel niet verhuizen'' „Het is afschuwelijk," ze£ te treurig, „dat men door ruzie liefc land krijgt aan plaat sen, waarvan men hield. Ik hield altijd veel van Tregiffian, en nu haat ik het.-' „Ik begreep van den jongen Jelbart, dat er ccnigo onaangenaamheid geweest was." „O, u heeft er alles van gehoord," zei ze, en hij begreep, dat zij zijn meening wilde hooren. „tk houd van Kenwyn," zei hij; „maar mij dunkt, dat hij anders had kunnen han delen." „Het is te laat, om dat nu te bespreken.'* „Het brengt- u wel in moeilijkbeden." „Ja," zei ze, „ik ben niet gemaakt onj op eierschalen te loopen." „Neen, dat is zoo," zei hij, met eert lachenden blik op haar. .Natuurlijk," ging zij voort, „staat det- gene, dio er voor mij het meest op aan komt, Dora Kenwyn, er geheel buiten.-f „Als men zich eenmaal aan voorwaarden: onderworpen heeft-, heeft iedereen er moe te maken," zei hij cenigszins bitter. „Dat is dé onbillijkheid van de geheele zaak, voor éoóvor als zij u betreft." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1