No, 18251 LËIDSCH DA05LAD, Zaterdag 30 Augustus. Derde Blad Anno 1919. Onder onze Vroede Vaderen. UIT DE OMSTREKEN. GEMENGD NIEUWS INDISCHE BRIEVEN. 0— Het zal cte laatste maal zijn dat wij dezen titel kunnen geven aan do Raadsoverzich- ten. Dinsdag, als de nieuwe Raad is ge ïnstalleerd, zullen ook de twee vrouwen zitting nemen en zij zullen wel niet weder uit de Raadzaal verdwijnen, veeleer zal bij een volgende verkiezing haar aantal ver meerderen. Van .Vroede Vaderen-' alleen zal dan geen sprake meer kunnen zijn. De" oude Raad, waarvan er zestien niet weder terugkeeren, heeft met zeldzame ge trouwheid zijn taak tot aan het einde ver vuld en in. cleze laatste Raadsziting zijn nog een paar belangrijke besluiten geno men. Allereerst het aangaan van een over eenkomst inzake den aanleg van kunstwer ken in verband met den aanleg van een electrische tramlijn s-Gravenhage—Voor burg—Leiden. .D'at deze tram tot stand zou komen on een herhaalde en vlugge verbinding zou vormen tusschen deze gemeente en Den Haag, was reeds lang bekend, dat zij tevens een nieuwe ruime verbindingsweg van het Steenschuur naar den Zoeterwoud- schen Singel zou brengen, was slechts bij geruchte bekend. In het uitbreidingsplan der gemeente op do vrij verre toekomst gebaseerd, was reeds een brug over den Singel tegenover den Vestwal aangegeven, niemand had echter kunnen denken dat zij er zóó spoe dig zou komen. Zij zal den sleutel blijken te zijn tot het openen van. een belangrijke Stadsuitbreiding in en om het oude buiten goed „Zuiderzicht". Voor wie alleen dacht aan het heden kon dc richting Heeren straatDoezastraat en Steenschuur mis schien beter bevredigen, voor wie zijn blik richtte op Leidens toekomst is de thans vastgestelde weg veel verkieslijker. Terecht zeiden B. en W. in hun praeadvies dat dit plan der gemeente een offer van f 110,000 wel waard was. De Raad heeft zich er dan ook zonder op of aanmerkingen van eenige beteekenis bij neergelegd. Het zal onzen lezers genoegen dóen tevens te mogen ver nemen d'at met de uitvoering van het plan weldra een aanvang zal worden gemaakt. Zoo wordt ook nog in dezen moeilijken tijd aan Leiden's vooruitgang gewerkt. Het tweede punt van belang was het voorstel inzake den arbeidsduur van de werklieden en ambtenaren in dienst der gemeente in verband met de invoering van den 8- en 10-urigen arbeidsdag. Daarover had heel wat kunnen gepraat zijn. Dat het niet is geschied zal men ech ter niet behoeven toe te schrijven aan de levensmoeheid van een stervenden Raad. Het voorstel is gebaseerd op do wet- Aalberse zelf en geeft'slechts algemeene lijnen aan. Straks zullen deze bij algemeene maatregel aan bestuur, als wij het zoo eens mogen noemen, nader kunnen worden uit gestippeld. Als men dit wil inzien, kan men niet zeggen dat de oucïo Raad dit nog even voor het scheiden van de markt wilde af doen. Er blijft voor den nieuwen Raad nog genoeg in bijzonderheden te regelen over. Over do vrijwel mislukte gemeentelijke bruine-boonenteelt, die een schadepost van ruim driekwart ton heeft opgeleverd is niets gezegd. Critiek zou nu echter ook te laat gekomen zijn. Met de beste bedoeling heeft men in den penibelon oorlogstijd dit middel ter bestrijding van een mogelijken voedselnood aangegrepen. Het zou toen onverantwoordelijk geweest zijn het na te laten. Trouwens de mislukking heeft niet gelegen aan den opzet, noch aan de uit voering, maar aan de weersomstandighe den, waartegenover ook een cultuurcom missie machteloos etaat. Aan het slot der laatste vergadering van een onherroepelijk voorbijgegane periode in ons gemeenteleven, volgden eenige toe spraken. De heoren Boot en Reimeringer hebben ieder voor hun partijen de gevoe lens van de aftredende leden vertolkt, de burgemeester heeft namens het Ooilege van het Dag. Bestuur dezen alleen toegespro ken. Aan weerskanten hartelijke waardee ring. Wij kunnen ons daarbij aansluiten. De oude Raad heeft naar zijn beste weten en met de hem toebedeelde krachten de be langen dor gemeente behartigd. Critiek is !hem niet bespaard gebleven, vooral niet door de partij die in vrij grooten getale Dinsdag a.s. haar intrede zal doen. Ha afloop van deze laatste vergadering heeft de Raad den burgemeester een af scheidsmaaltijd' aangeboden. Heb zou niet betamelijk zijn, om, ook al waren wij daar toe in staat, over dit intiem samenzijn iets in het openbaar te zeggen. Maar wel mogen wij er uit concludleeren dat bij alle verschil van meening wat in menige zitting tot uiting kwam, er onder do leden van den ouden Raad een goede harmonie heeft geheerscht. Moge die blijven bestaan ook in den nieuwen Raad. Zij is een voornaam factor voor een* vruchtbare samenwerking. STOKSCHOTEN* Gemeenteraad. [Voorzitter: de burgemeester. Afwezig met kennisgeving: de heer J, M. van Kempen Sr. Ingekomen is o.a. een missive van Gedepu- teeida Staten van Zuid-Holland, vaststellenl- "de de regeling der jaarwedden van den bur- buigomeester. gemeente-secretaris en ont vanger,. Een adres van J. de Graaf, gemeente- •bv£teller, "houdende verzoek voor een toeslag) op zijn Icon, daar dit de laatste fcjjd niet meer .heeft bedragen dan f16 per week gemid deld.^ Volgens de voorzitter kan He Graaï üröb in aanmerking komen voor een toeslag fliaar stelt hg voor dit adres in handen te 'geven van B.; en Wl, die daarover later advies zullen uitbrengen.- Conformi besloten. Jjten aantal dankbetuigingen van personen in uienst der gemeente, voor. de verleende duur de- en kindertoeslageu,- Schrijven van de vommissie der huisvl^jttentoonstelling, hoa- dende verzoek, gebruik te mogen maken van een localiteit in de openbare school. Besloten ■wordt gratis hiervoor het Gymnastieklokaal in de openbare lagere school ter beschikking te stellen,, "Vervolgens werdb de gemeentebegrooting 1920 aangeboden, die bij de leden zal cir culeren. Deze gemeentebegrooting is van een toelichting voorzien.: raama heeft- de voorloopigè vaststelling der gemeenterekening plaats. De heeren be last mes het nazien van deze rekening hebben alles in orde bevonden en hiervan racdedee- ling gedaan.; Voorloopig: wordt deze vastge steld in ontvangsten en uitgaven op een dra?: van f 230.238.021/2 en f259.654.25V2, alzoo een nadeelig saldo. van f39.416.23. De Voorzitter merkt op dat dit nadeelig saïdö slechts schijnbaar is, daar een deel der distributie-kosten bg de gewone uit gaven is ondergebracht, waardoor het voor-» deeli# saldo van f 17.549.66 komt te ver- V/ilIen.; Een gedeelte is bestemd voor het doen van buitengewone uitgaven.. Een aan tal besluiten comptabiliteit worden genomenw; Bet vermenigvuldigingscijfer voer des hoefdelijken omslag zal zijn in plaats van 1! maar 0.7, zoodafc het hoogste percentage 28/10 pCt. zal zijn. Het vorig jaar was dit 3 pLfcDaarna wordt een boekhouder-kassier voor het badhuisbedrijf benoemd. In alphabet tirche volgorde is door B. en Wi de navol gende aanbeveling gemaakt: M.- Laiioman en Laverman. Laatstgenoemde wordt met 5 stemmen van 'de 9 gekozen verklaard.; Op verzoek van den voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden, moet er een lo caliteit aangewezen worden. Hieraan zal wor den voldaan en wordt het aan B. efn iWl over gelaten welk locaal zij hiervoor zullen be stemmen, hetzij een locaal in de openbare lagere school of het Ambachtshuis en aan den Rijndijk een locaal van de openbare la- gtro school. Daarna wordt besloten het genomen raads besluit, betreffende de opheffing van het dirfcributie-bedrijf, te niet te doen en dit tijdelijk te doen doorgaan, daar er nog oude rekeningen loopen en enkele artikelen nog gedistribueerd worden. Hoewel er aan den directeur ontslag was verleend, had deze nög geregeld hieraan zijn werkzaamheden te verrichten, de voorzitter vindt 't onregel matig indien er wel een joedrijf is en geen directeur.; Voorgesteld wordt aan den heer Westdijk een salaris te geven van f35 per maand en dit nog tijdelijk te do efn doorgaan,, j De heeren C. Eggink Sr. en P. I. Bakker j vragen inlichtingen, ook wat betreft de werk zaamheden van mej.: v. Geest en vragen of 't niet mogelijk zou zijn dit aan één persoon over te laten: De Voorzitter zegt, dat mej.: v< Gtcst, ten deele voor de distributie en haar resteerende tijd voor de gemeente werk zaam is en vindt het niet in t belang van de gemeente één persoon alles te laten doem: Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen,. Bij de rondvraag Waagt de neer L. 0. de Jong over het slecht vorderen met de werkzaamheden aan het werk aan den Rijn- dijk* De Voorzitter brengt hem onder het oog dat de gemeente geen blaam treft, maar j in üit geval het rijk, daar dit voor het met- j seiverk moet zorgen, Hij meent echter te moeten aannemen, dat de werkzaamheden spoedig haar einddoel zullen naderen. Daar na neemt de voorzitter afscheid van den Rasó. voor wat betreft de vijf heeren, welke vertrekken. In het bijzonder richt hij zich tob den heer Jac. v. Santen, die 22 jaren als Raadslid heeft zitting gehad en steeds met toewijding en trouw de gemeentebelangen heeft behartigd. De heer Jac. v. Santen en daarna de heer L C de Jong, bedanken daarna den voor zitter voor -zijn waardeerende woorden en spreken den wensch uit, dat het den Raad zoowel als de gemeente goed mag gaan. men, als particulier eigendom, voorloopig niet zullen verlicht worden. Als de eigenaars ze afstaan, zal de ver lichting plaats vinden, terwijl dan tevens van gemeentewege: met het in beteren toe stand brengen, begonnen kon worden. Het zal de gemeente' geld kosten, doch er. zaï veel verbeterd kunnen worden. Het salaris van den lantaarnopsteker, zal nader vastgesteld worden. De heer v. Stijn meende, dat dit dan ook wel wat hooger, mocht zijn en van 25 gld. b.v. op, f35 gebracht worden. A an het einde der, vergadering bracht' de Voorzitter eenige woorden van waarde'eTing en dank aan den heer v. d. Maat voor het geen hij tijdens zj'n raadslidmaatschap in het belang der, ge -eente gedaan had, waarna de cpenbaro vergadering werd gesloten. WASSENAAR. Gemeenteraad. Voorziter: de burgemeester jhr. B. P. S. Storm van 's-Gravesande. Tegenwoordig alle leden. Tn verband met heb feest, dat gevierd wordt, herinnert de Voorzitter er aan, dat het Huis van Oranje ons land steeds langs veilige wegen heeft geleid, ondanks de donkere wolken, welke dikwijls over ons land kwamen. Zoo ook weer in deze tij den. Spreker brengt hulde aan H. M. de Koningin, waarmede alle leden instemmen. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De begrootin'g voor den dienst 1919 wordt verhoogd in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 8455.01^. De gemeenterekening dieneb 1918 wordt vastgesteld met een nadeelig saldo van f 688.42Vt, na een opmerking van. den heer Beelaers, dat op den post: onderhoud to rens, niets is uitgegeven, ofschoon het ge meenteverslag vermeldt, dat do torens goed werden onderhouden. Met algemeene stemmen wordt hierna vastgesteld de balans, alsmede de winst en verliesrekening van het Gasbedrijf over heb jaar 1913. Daaruit blijkt-, dat een bruto winst is gemaakt van f 16843.77M> Di bedrag wordt aangewend voor de ge wone afschrijvingen en voor extra afschrij vingen op machines en toestellen. Even eens worden met algemeene stemmen vast gesteld de balans en winst- en verliesreke ning van het Levensmiddelenbedrijf over het jaar 1913. Over 19 J.3 is een verlies geleden van f 37177.62. De heer Van der Kroft infor meert of in den post „aardappelen" ook begrepen is het verlies door bederf op dat artikel geleden. Do Voorzitter zegt, dat dat verlies eerst op.de rekening 1919 zal voorkomen. Hiermede is de agenda afgehandeld. De Voorzitter noemt alsnn het woord, om afscheid te nemen van de heeren Ver steeg en Van Wissel, die in den nieuwen Raad niet zullen wederkeeren. Spr. zegt beiden hoeren dank voor alles, wat zij ;a het belang der gemeente hebben verricht en hoopt voor <cleh heer Versteeg, dat diens fractie zoo moge toenemen, dat hij weder spoedig in den Raad terugkeere. Nadat heide heeren den Voorzitter hebben daDk-* gezegd, wordt- de vergaderng gesloten. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren Kruseman en v. d. Maat, de laatste met kennisgeving. Na opening der vergadering en voorlezing der, notulen, doet de Voorzitter mededee- ling van eenige ingekomen stukken, w. o. de aanvraag van den voorzitter van den Raad van Arbeid tè Leiden, om een Zokaai beschikbaar te stellen voor het houden van zittingen voor. het inschrijven van personen in deze gemeente door. den Arbeidsraad. De Voorzitter stelt voor hiervoor aan te wijzen de Raadzaal, wat wordt goedgekeurd. Verder is van Ged. Staten ingekomen een schreven, waarin gemeld wordt, dat dit col lege de legesgelden te hef Dn voor naspo- ringeu van den Burgerleken Stand, n.l. resp. flö en f20, te hoog oordeelt en in over weging geeft deze te brengen op f2.50 en f 10, wat goedgekeurd wordt. Verder deelt de Voorzitter meda, dat eerstdaags een woningtelling zal gehouden worden, waarvoor van Rijkswege een ge deelte der, kosten zal worden vergoed. Van den nachtwaker, Vlugt is ingekomen een verzoek om loonsverhooging, wjjl hg in deze dure dure tgden er niet meer van kan komen, welk verzoek voor onderzoek naar B. en W. verwezen wordt. Door, een commissie, bestaande uit de hee ren v. Stegn, Heyl en De Vroomoh, wor den de geloofsbrieven onderzocht, in orde 'bevonden en wordt tot toelating van de nieu we leden besloten. De Voorzitter zegt hierop, dat de com missie voor nazien der rekening 1918 ac- coord-bevinding rapporteerde, waarom nft tot voorloopige vaststelling adviseerde. De ontvangsten hadden in totaal bedra gen f 104.537,06, de uitgaven f 102.252,52,; voordeelig saldo alzoo {2284.62. De Voorzitter deelt mede/, dat B. en .Wi voornemens zjjn om met het oog op dé feestdagen volgende week alvast een 3-tal lantaarns te laten branden ('s avonds). Na eenige besprekingen hierover, waarbij de heer v. Stijn de regeling niet aan B. en iW. wenscht over, te laten en de heer De Vroomen betoogde, dat niet te schriel ver licht moest worden, werd besloten voor loopig met 16 te beginnen, terwijl dd D&m- B H do Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens, directie J. J .Bey- nes te Haarlem, ia een restauratiewagen ver vaardigd, door den heer W. Penaat ontworpen, bestemd voor den dienst op de lijn Batavia- Soerabaja der Staatsspoorwegen op Java. Hot is de eerste maal, dat do staat, in casu het mi nisterie van Koloniën, voorzulk een opdracht samenwerking heeft gezocht mot een kunste- 1 naar en Penaat heeft met -goeden smaak en juist overleg, zijn taak volvoerd. Hij werd ge- stold voor de oplossing van een wiskundig- aesthetisch probleem, daar de maten van den 1 te ontwerpen wagen tot in de détails vooruit waren bepaald en hij deze maten in overeen- stemming moest brengen met zijn kunstzinnige I inzichten. Penaat ging uit van het begrip, dat we hier niet alleen met een werktuig, maar te vens mot een interieur te doen hebben, een in terieur, dat echter weer niet al te intiem mocht I zijn, daar dit in strijd zou zijn met het karakter van een spoorwagen. Deze werd vervaardigd van vier soorten hout, teak, palissander, ber ken-trip lox en eschdoom. Reeds dadelijk valt op, hoe prachtig materiaal werd gebruikt, de wanden zijn egaal van kleur, zonder overma tige kleur wisseling. Dit was mogelijk door ze uit één stuk teakhout te zagen, waardoor te plotselinge kleurverschillen in het hout werden vermeden. Bij de constructie van het interieur, werd voortdurend in het oog gehouden, dat do hori zontalen, de verticalen on de assen met elkaar correspondeerden, wat de rust van het geheel ten zeerste heeft gebaat. Do versiering is op het quadraat gebaseerd: boven de kleino, vier kante raampjes, (ook ter wille van de rust zoo klein genomen, daar het landschap in zijn ge heel, groot aanschouwd door breedb ramenj noodeloos cnerveerend werkt) zijn vierkante vlakken, houtsnijwerk aangebracht, op Kelti sche motieven geïnspireerd, alles heel strak, bijna wat nuchter van opvatting. De lijsten, dubbel genomen, om de naden te bedekken, welke deze wandversieringen met de ramen af sluiten, zijn doorloopend, worden nergens plot seling afgebroken on. vormen zoo een rustig omvattend cadre. Ook bij de constructie der tafeltjes on met rundleer bekleede baqken, is zooveel mogelijk, daar de maten vooraf waren bepaald, rekening gehouden met hot quadraat. Ventilatoren, pla- fonniers, deurknoppen, lampjes (en aschbak- ken, werden alle opnieuw ontworpen, steeds in aansluiting met het begrip der overeenstem ming tusschen horizontalen, verticalen en assen. 'Alle imitatie werd vermeden, hout koper en brons zijn de gebruikte materialen. Alleen de vloerbedekking: werd van imitatie-rubber in plaats van rubber vervaardigd, tegen den zin van den ontwerper. Achter in den wagen bevinden zich! drossoir en buffet, een gangetje voert naar de in lichte tinten gehouden keuken, waar hetzelfde orna ment, iets vereenvoudigd, het interieur siert. Een betere verbinding van wand met kap dan in de tot nu toe vervaardigdo wagens werd gevonden: het eenige bezwaar tegen deze op lossing i3 do bijzondere duurte. Ook de buitenzijde van den wagen is zeer eenvoudig en sober: onder de ramen werd een waterlijst aangebracht, welke tot nog toe niet bestond. Het voorschrift noodzaaklo Penaat den buitenwand van schrootwerk te maken, zonder definitieve voltooiing. Adn alle zijden door be perkende bepalingen, belemmerd, is deze res tauratiewagen het voorbeeld voor een geheelen trein, welke in Indië zal worden voltooid, oen uiterst gelukkig resultaat van samenwerking tussohen industrie en kunstenaar. Het is te ho pen, dat do staat in deze eerste poging aanlei ding vinden zal doze samenwerking te besten digen en uit te breiden. Een jonge .rekonhunsfie- naar. Óver den jongen rekenkunstenaar eer\, schooljongen, over wien we voor ©eni gen tijd een bericht gaven, schrijft de heer H. W. Odink, hoofd der school te St.-An- naland, in „Het Onderwijs" „Op het eerste gezicht noemt hij het antwoord van vermênijgvuldigingen van een getal van 4 en 5 cijfers met één cijfer; do productie van twee willekeurige getal len, boide van twee cijfers. „Bij .een paar seconden nadenkens noemt hij ook de producten van getallen van 3 cijfers met getallen van 2 cijfers. Toch gaat hij op de gewone m?,nier te werk: moet hij berekenen 7S maal 365, dan telt hij gewoon de producten van 70 maal 365 en 8 maal 365 te zamen". In verband hiermee herinneren we aan andere „rekengenieën", die de wereld net zoo verbaasd deden staan als de kleine jongen, over wiea de heer Odink schrijft, he4 zijn onderwijzers doet We geven enkele voorbeelden, waarvan de echtheid vaststaat, zegt het "Hbld." De snelrekenaar Dase, in 1824 te Ham burg geboren, vermenigvuldigde twee ge tallen elk yan 60 cijfers uit het hoofd met elkaar, voor wolk kunststuk hij slechts 2 uren en 59 minuten noodig had. Bij ©en voorstelling te Munchen trok hij in het pu bliek uit een getal van 100 cijfers den vier kantswortel (uit zijn hoofdi) en had daar voor maar 52 minuten noodig. Eenige jaren geleden hielden de Fran- sche geleerden Binet en Henri zich bezig •net den in 1830 geboren Grdekschen re kenkunstenaar Porikles Diamandi. Hij liet zich na elkaar 200 getallen opgeven, rang schikte die in gedachte in een rechthoek van 40 bij 50 on was dan in staat, elk der getallen in de juiste rangorde te noemen, bijv. het 457sto, het 1587ste, enz. Van den negerslaaf Thomas Fuller wordt verteld, dat hij ninnen twee minuten, uit het hoofd berekende, dat in anderhalf jaar 47.304.000 seconden verloopen. Toen hem gevraagd werd, hoeveel varkens iemand in acht jaar zou hebben, die met zes' zeu gen begon, als elke zeug ieder jaar zes vrouwelijke biggen voortbracht, was zijn antwoord dadelijk: 34.539.806." Eon dergelijk buitengewoon getalbegrip heeft niets met intellect te maken. De be kende herdersjongen Inaudi, dio dé wis kundigen verbaasde een 25 jareD geleden door zijn buitengewone rckenpraestatres slaagde er niet in, lezen en schrijvon te loeren en behoorde tot die eenzijdig in het rekenen begaafden, die men „rekenidio- ten" noemt. Belangstelling voor getallen komt bij idioten dikwijls voor. "VVo kennen er een, van ruim 50 jaar, dio verstandelijk niet meer beteekent dan een kind van 7 jaar. Hij gaat dian ook liefst met kleine kinde ren om. Zijn getalgeheugen is evenwel merkwaardig; hij weet onmiddellijk te zeg gen, op weikon datum de karmis to Arn hem meer dan 25 jaren geleden word af geschaft, op welken datum daarna een op roer uitbrak, op welken datum"^aschen of Pinksteren viel bijv. in 1873 of in 1913- Dr. Schuyteo. te Antwerpen vertelt van een imbeciel, die in staat was, twintig ach tereenvolgende kalenders in chronologi sche volgorde op te zeggen, en men kon hem laten beginnen waar men wilda, "Werd hem oen datum genoemd, bijv. 26 Maart 1897, dan gaf hij dadelijk de juiste? week en den juisten dag aan, als ïnen wilde, noemda hij daarbij ook den dag- heilige on de rangorde in het jaar. Hij weerstond allo pogingen, om hem van de wijs te brengen, maar daartoe bepaaldo aich dan ook zijn geheel© verstandelijke begaafdheid. Hij kon bijv. niet onthouden hoeveel vingors oen hand heoft. Ook bij overigens geheel normale kin deren (treftj men soais een merkwaardig goed getal geheugen aan. Zoo kennen we een tienjarig meisje, dat in staat was,dhet getal 31415920535 na bot gedurende hoog stens drievierde rninuulb voor oogen te hebebn gehad, zonder fout op te zeggen on zes weken later, toen haar onverwachts gevraagd werd hot getal ong eens op to zeggen, bood zo aan, he van achteren naar voren te doon, hetgeen 2e vlot deed Gustav Major, de bekende directeur van het gesticht Sonnenblick bij Berlijn, voor psychopathische kinderen, vertelt van een zonderling, dio van geschiedenis, aardrijks kunde en natuurkunde niets kon onthou den, zonder het met een getal to verbin den. Houdt men hieroij nog in het oog, wat geschreven is oyer do rekenende paardon te Elbeïfeld, dan kan men zeggen, dat ge tal geheugen en rekenaanleg niieite met in tellect te maken hebben. Misschien omge keerd. Het is jammer, dat de heor Odink niets beeft meegedeeld omtrent de begaafdheid van zijn leerling in andero vakken. (Nadruk verboden.) Uit het Indische leverv IL Wio als ambtenaar of officier naar Indië gaat, begint lol op zekere hoogte een zwer vend loven. Hijkrijgt zijn standplaats, zelfs krijgt hij achtereenvolgens vele standplaatsen. Hij is aan overplaatsingen onderhevig en in menig ambtonaarsleven speelt het artikel „over plaatsing" eön voorname roL Ik heb officieren, gekend, dio bijv. in negen jaar tien garnizoenen! hadden gehad. Zelf had ik na vier en een half jaar mijn vijfde standplaats. Om ee;ilgr idoo te geven zij meegedeeld, dat is tusschen be gin 1889 en eindo 1915 gewoend Lc-b te: Pontianak 13 maanden, SoertJ.-aia 8 maanden, Ternato 16 maanden, Banrïa 10 maandeu, Sa- latiga 3 en een half jaar, Semarang 4 jaar, Banjoemas 3 en een half jp-ar, gemarang 0 jaar, Weltevreden 2 jaar, Semarang 1 jaar,- Bandoeng 10 maanden. Tusschentijden werden aangevuld met de noodigo reizen van standplaats tot standplaats of heen en weer tusschen Nederland cm Indiër Natuurlijk heeft dit zijn beswaren. Men kan ook in Indië zeggen, dat driemaal zulk een verhuisdrukte gelijk staal me; eenmaal don boel afbranden. Niet altijd zijn de overplaatsingen gowenscht. Zij zijn ook om andere redenen dan do duurto wel eens een tegenslag. Als mcit ergens woont, gaat men niet graag weg. Doch. het gebeurt ook, dat een overplaatsing als oen goede hemelsche gave van het departement wordt beschouwd, zoo bijv. in geval van ziekte, van promotie, van noodzaak voor de opvoeding der kinderen. Mijn overplaatsingen hadclen de volgende oorzaken: Van Pontianak naar Soerabcda: Iemand, die protectio had, wilde om familieomstandigheden gaarno to Pontianak geplaatst worden on dus moest ik springen, zeer teg.en mijn zin Van Soerabaia naar Tornate: Promotie. Van Ternato naar Banda: Als jong ambte naar was ik in verzet gekomen tegen den toean, besaar, den resident en moest het veld ruimen. Van Baüda naar SaJatiga: Mijn echlgonoote kreeg de beri-beri en mocht niet blijven, had een koud klimaat noodig. Zoo werd ik dus ge holpen en op afdoende wijze. Van Salaliga naar Semarang: Aangezocht om op te treden als leeraar in de geschiedenis, nam ik een bzetrekking aan de H. B. S. aan on het heeft mij nooit berouwd. Van Semarang naar Holland met .een jaar verlof en terug komende geplaatst te Benjoemas. Van Banjoemas naar Semarang: Op verzoek, omdat mijn kinderen in de termen vielen de H. B. S. te bezoeken. Ik werd dus weer gehol- pou en heb nog altijd reden tot dankbaarheid. Van Semarang naar "Weltevreden: Op ver zoek van andoren, die mij te Batavia (Welte vreden) meenden noodig te hebben. .Jaarna nam ik pensioen en heb ik geheel vrijwillig een paar j'aar te Semarang en Ban doeng gewoond, vóór ik naar Nederland terug keerde. Een veelbewogen leven dus. Niet altijd gaat dat overplaatsen oven zacht zinnig. Soms komt do ambtenaar voor het on aangename feit te staan, dat hij plotseling heeft te vertrekken. Zoo ontving ik met de Batavla- boot, die ce3 per maand Pontianak aandeed, de cpdracht op een Dinsdagavond om Donderdag morgen daaraanvolgende te vertrekken naar Soerabaia. Daar zat ik. Men houdt bij zulk een overplaatsing vendutie van zijn meubilair en vertrekt met zijn koffers. Hoe moest dat?, Jk ging naar den resident, die me vroeg, of ik klaajp kon komen. Be was zoo verstandig om. te zeggen: Natuurlijk, a's het moet Men moet nooit bo^eron tegen zulke heeren, dat een op dracht niet kan worden vervuld. Toon vroeg hij: MaaT kunt u goed klaar k<P men? Mijn antwoord luidde toen natuurlijk; Neen resident, dat gaat niet. „Dan houd ik u oen maand aan." En klaar was Kees. Ik kon wachten tot cïö volgende boot. To Sosrabaia verni.m ik des Woensdags middags, dat ik 's Zondagsmorgens aan boord had to zijn Yoor Ternale. Daarheen moest ik" echter mijn meubelen vei meenemen on dlö moesten 'a Vrijdagsmo. gena ingeladen worden. Voor fatsoenlijk inpakken was geen tijd. O# alleword een visitekaartje geplakt, en des Donderdagsavonds gingen we nog in ons eigon huis te bed. Des morgens vroeg lagen twee laad- prauwon in de rivier, die langs mijn aohteiN galerij stroomde, We stonden op, rolden ma-< trassen, enz, op sloegen het ledikant uit elkaar en allee ging in de prauwen. Om 7 uren zakten zij, de huisjongen op een stoel boven op al dein rommel, de rivier af naar de reedo. Tö Ternate vond ik drie weken later alles terug in behoorlijken toestand. Zulke dingen gebeuren meer. Het ergste is do duurte. Vroeger kreeg mon voor hot vervoer Vatf meubelen niets vergoed. Tegenwoordig op Java per Staatsspoor wel. Maar de ambtenaar krijgt alleen het reisgeld vergoed yoor zijn gezin, 0A wel liij, die minder dan f 500 per maand in- komon heeft per 2de klasse spoor, boven da 500 per 1ste klasse spoor. Doch daggelden krijgt men alleen voor zioh zelf, niet voor het gezin. Dat daggeld wordt berekend naar dsn maatstaf van 200 K.M. a-floggen per dag en. dan ook f 6 daags vóór iemand beneden dé f 500 en f 8 daarboven. Nu kan bet op Javt" noodig noodig zijn, dat men 2 of 8 dagen relat. Dan moet men natuurlijk in hotels overnachten en dat is verlies. Men betaalt dan bijv. voor een gezin van 5 personen 20 25 glcL en krijgt of 8 gld. Neemt men daarbij de noodzakelijk» hoteldagen in de plaats van vertrek en in dl» van aankomst, bonevans het verlies cp meil* bilair en vordere nadeelsn, dan vc«elt ieder, Jat een overplaatsing geen financieel yorcrdoei opk levert, x v v A'- r. W

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 9