LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 27 Augustus 1919. Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS BINNENLAND. FEUILLETON. STXET TE KOOP. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Nummer 18248, dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. KINDERMEEL. De Burgemeester der gemeente Lei den brengt ter kennis van belanghebben den, dat vanaf Donderdag Augustus wordt geldig verklaard. 1) De Augustusbon van de oranje kin dermeel-, en ronizenakaart (voor kinderen van tot 2 jaar) voor 1.5 lv.G. KINDER MEEL. 2) de Augustusbon van de gele kinder meel- en maizenakaart (voor kinderen tot 1/2 jaar) voor 0.75 K,G KINDERMEEL De prijs van het Kindermeel is 30 cent per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 27 Augustus 1910. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN DER 3c EN 4e KLASSE. Burgemeester en "Wethouders, van Lei den Gelet op artikel 6 der verordening vad 25 Januari 1894, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad No. 5 van dit jaar); Brengen ter algemcene kennis lo. dat tot hut doen inschrijven van loer lingen voor do Openbare Scholen der 3e en 4e klasse gelegenheid zal gegeven wor den van den 2en tot- en met den 13en September e.k., op alie werkdagen van ihalfnegen tob halftim des voormiddhgs, in de gebouwen hierna vermeld: voor de school der 3e klasse No. 1, in het schoolgebouw op het Plantsoen; voor de school der 3e klasse No. 2, in het schoolgebouw aan de Van der Werff- straat voor de school der 3e klasse No. 3, in het schoolgebouw aan de Mare; voor de school der 3e klasse No. 4, in het schoolgebouw aan de Duivenbodestr.'; voor de school der 3e klasse No. 5, in het schoolgebouw aan den Maresingel; voor de school der 3e klasse No. 6, in het schoolgebouw aan de Paul Krugerstr. voor de school d3r 3e klasse No. 7. in het schoolgebouw aan den Zuidsingel; voor de school der 3e klasse No. 8, in het schoolgebouw aan de Medusastraat; voor de school der 4o klasse No. 1, in het schoolgebouw aan de Haverstraat; voor de school der 4e k'asse No. 2, in het schoolgebouw aan de Vrouwenkerk- steeg 2o. dat bij de inschrijving heb bewijs van geboorte-inschrijving moet worden ver toond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 27 Augustus 1919. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelet op de artt. 12 en 37 dor Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door THEODORA PETRONELLA BELT, h.vr. van N- J. H. MOL, wonende te Leiden, een verzoekschrift is iugediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de achterkamer van het per ceel Haarlemmerstraat 2-89. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeestor. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Augustus 1S19. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gezien het verzoek van F W, NIJSSEN, om vergunning tot uitbreiding van de waschinrichting, gelegen aan den Maredijk No. 131, Kad Sectie L, Nos 519, door bij plaatsing van een stoomketel met 14 vierk. Meter vecwarmingsoppervlakte en een waschmachine Overwegende, dat het onderzoek ter za ke nog niet geëindigd is; Gelet op artikel S der Hinderwet; Hebben besloten: de beslissing op heb verzoek te verdagen. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Loiden, 25 Augustus 1919. Arbeidsduur voor Werklieden eu ambte naren der gemeente Leiden. Onder voQrzitterschap van den heer Schoonhoven hield de afdecling Leiden van den Centr. Ned. Ambt.-Bond in het Nutsgebouw gisteravond een vergadering waarin als spreker optrad de heer A. C. Noordhoff, bezoldigd bestuurder aan ge noemden Bond. Het doel van deze vergadering was een bespreking van het Zaterdagavond in het Leidsch Dagblad gepubliceerd praeadvies van B. on W. op de verschillende adressen van ambtenaren- en werkliedenverenigin gen, waarin aangedrongen wordt op in voering van don achturigen werkdag en vijf en veertigurigo werkweek. De heer Noordhoff wees op liet eigenaardig ver schijnsel dat, zoowel in de arbeidswet zelf, als ook in het voorstel van B. en W. dezer gemeente het de meest strijdbare en econo misch sterkste groepen zijn aan wie de 8-rendag wordt toegekendanderen mo gen zich met een tienurigen werkdag te vreden stellen. Zoo bijv. het verplegend personeel, een groep, wier werk al bijzon- dop afmattend on geestkracht fnuikend is. De ambtenaren in het algemeen worden daardoor ook achter gesteld bij de beter georganiseerde arbeiders. Zij mogen er in hun eigen belang de voor de hand liggende consequenties er uittrekken. Na Ideze algemeqne beschouwingen be sprak hij het onderhavig praeadvies. Aller eerst laakte hij het dat men nog vóór don nieuwen Raad zitting neemt deze zaak haar beslag wil geven en nog wel zoo kort na de publicatie van het praeadvies. Liefst zou hij uitstel willen, wil de Raad dit niet, dan moet worden aangedrongen op verschillen de wijzigingen. Met nadruk kwam hij op tegeu de op vatting, dat de Hoofden van dienst te allen tijde bevoegd zijn om wanneer de dienst dit z.i. vordert de ambtenaren langer dan den gewonen werktijd te laten arbei den, zonder dat dit door de betrokkenen voor overwerk mag aangezien worden. Ook kwam hij er tegen op dat voor de ambtenaren der z.g. wacht- en waakdien- sten doen verrichten zonder onderscheid de 55-urigen werkweek zal worden voorge schreven. Ook het verschil tusschon ambte naren in adminislratieven en tecünischen dienst werd afgekeurd. Ten slotte werden de grieven en wen- schen belichaamd in een adres door het bestuur ontworpen en door de vergadering goedgekeurd. In de op Üiet gesprokene gevolgde ge- dachtenwisseling deed een der aanwezigen uitkomen dat wethouder Van der Pot zich in een onderhoud met ambtenaren nog niet lang geleden had verklaard dat vergoeding voor overuren moet worden behouden, ter wij] men het nu wil laten varen. De afdeeling Oegstgeest van bovcn- genoemden Bond heeft ook een adïes aan den gemeenteraad gericht met ongeveer dezelfde strekking. Met leedwezen heeft deze afdeeling er kennis van genomen dat het verplegend personeel der gestichten „Endegeest", „Rhijngeest" en „Voorgeest", welke groep ressorteert onder genoemde afdeeling niet den achturigen werkdag erlangt, doch voor deze groep do 10-urige arbeidsdag wordt voorgesteld. In verband daarmede verwijzen zij den Raad naar üiet gesticht „Duin en Bosch" te Castricum, waar voor verplegenden de acht-urige werkdag reeds is ingevoerd en wijzen zij op het besluit der Prov. Staten van Noord-Holland tob in voering van den acht-urigen arbeidsdag voor het verplegend personeel der provin ciale gestichten Op grond van een en ander dringt do afdbeling er op aan alsnog voor het ver plegend personeel de acht-urigen werkdag in te voeren. Adres aan den Raad. De Ned. Bond van Werklieden in Open bare Diensten en Bedrijven, afd. Leiden, gevestigd alhier, Vaartkado S. heeft een adres tot den Raad gericht, waarin zij zegt. dat zij met ingenomenheid heeft ken nis genomen van liet voorstel van heb col lege van B. en W., inzake de acht-urigen werkdag (vijf en veertig-urigei werkweek) voor het gemeentepersoneel; dat zij even wel tot haar leedwezen weder moet con- st ate eren. dat de tijdruimte tussohen de publiceering van dit voor de gemeente werklieden _zoo belangrijke voorstel en de behandeling Tlaarvan in den Raad zoo danig is, dat het haar onmogelijk is, de leden gehoord, haar bezwaren, welke zij o. a. heeft tegen het voorgestelde, be doeld onder A sub c en d, behoorlijk ge argumenteerd onder do aandacht van den Raad te brengen. Redenen, waarom zij den Raad be'ecfd, doch dringend verzoekt, wel te willen be sluiten hjet voorstel bovenbedoeld dn dc zitting van Augustus niot te behandelen, maar t'ot een volgcp.de zitting uit te stel len. Aan het verzoek van het Leidsche Drankweercomité aan den Gemeenteraad om op 31. Aug. en 1 Sept. de vergunningen en verlcfelccaliteiten gesloten te houden subs, deze inrichtingen alleen te doen open zijb I zonder dat die dagen sterke drank of bier weidt verkocht) is adhaesie betuigd door <f9n Ktikeraad der Ned.-Hervormde Gemeente alhier, evenals door het bestuur der afd. Leiden en Omstreken der Unie v. Chr. on derwijzers en onderwijzeressen in Neder land, en de Kerkeraad der Geref. Kerk alhier. Ook de vereeniging „Vooruitgang", afdee- ling Leiden van den Vrijzinnig-Democrati- I schen Bond. heeft instemming betuigd aan j bovenvermeld adres. j Brj beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en "Wetenschappen, zqü c-m. benoemd in de commissie, in 1919 be last niet het afnemen der akte-examens in de Fransche, de Italiaansche en de Spaansche taal voor de in December en, zoo noodig m November dezes jaars te houden examens: dr, K. Sneyder's de Vogel, lector aan de universiteit, alhier, mej. dr. G. Berrurier, priTaai-docente aan de universiteit, alhier. Benoemd zijn tct ambtenaren brj den Raa'd van Arbeid, alhier, de dames A. M. Verbeggen en D. A. Spuijman. alhier, en de neeren J. Buurman Hzn., te Lisse; J. Iloo- grrndam. te Alphen a. d. Rijn; J. van der Molen, te Rijswijk; Tj. Dan:, te Zwammerdim; H. Nieuwenburg, J. Slechtenhorst en H. Jan sen. alhier. Op een gisteren te Zutphen gehouden vergadering tot oprichting van een ver eeniging van gemeente-archivar'sien ter behartiging der vakbelangen, is o.irt. in het bestuur gekozen mr. dr. J. O. Overvoerde, alhier. Uitvoer vau hout- Bij Kou besluit if tüde!ük opgeheven het veïbotl van uitvo.r van hout voor zoover betreft dwarsligger?, telegraaf- en telefoonpalen, bereid of onbe reid, bezaagd en beslagen hout, dat geen verdere bewerking heeft ondergaan. Kerkelijke ïcestdagcu. Dc mini tcv var. Oorlog heeft vastgesteld, welke dagen zijn aan te merken als kerkelijke feestdagen in de Rrglementen op den Invvendigen Dienst vermeld. Als feestdagen zullen worden be schouwd I. Algemeene voor alle militairen geldende: biievwjaarsdag. Goede Vrijdag, 2e Paasei? "dag. 2e Pinksterdag, le en 2e Kerstdag, 2e mksterdag, le en 2e Kerstdag. II. Bij zondere voor Roomsck-Kathplieke militairen geldende: Driekoningen (6 Januari), H. .Sa cramentsdag (2e Donderdag pa Pinksteren), Jiar.a Hemelvaart (15 Augustus) en "Aller heiligen (1 November). Voorts zal op de vergende dagen vrij van dienst tct 10 uur gegeven worden teneinde in de gelegenheid te zrin de H. Mis bij te wonen: Feestdag-van den II. Jozef (19 Maart), feestdag van de rl.H, Petrus en Paulus (29 Juni), feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen (8 Decem ber). III. Bijzondere voor de Oud-Katholieke militairen geldende: Driekoningen (6 Ja nuari» Witte Donderdag, Sacramentsdag, H.H. Apostelen Petrus en Paulus (29 Junij. Maria Hemelvaart (15 Augustus), Allerhei ligen (1 November). IV. Pnzcndcre voor de ,sr, clietische militairen geldende: Het Paaschfeest (de twee eerste en de twee laatste dagen), het Wekenfeest (twee da gen). het onmiddellijk cp het Loofhutten feest volgende Slotfeest (twee dagen), de tweede dag ook „Vreugde der Wet" ge naamd. AI deze feestdagen treden, evenals ds Sabbath, reeds bij het begin van den vooravond in. Wanneer op een der algemeene feestdagen diensten moeten werden gecommandeerd, morton vcor die diensten in de eerste plaats btïtemd worden zjj, voor wie die dag, in verband met hun godsdienst, geen bepaalde feestdag is. Nederlanders in Duitschland. D: leden der op 36 Juni j.l. opgerichte Vereeni ging van Nederlanders in Hannover en om streken, welke zich o. m. ten doel stelt, het stin'.bewuïtzijn onder Nederlanders in het consulaatsdistrict Hannover te bevorderen en door gemeenschappelijk overleg elkaar als bnagenooten in deze moeilijke' tijden 'te steunen, hebben een adres gericht aan den minister vau buitenlandsche zaken. Zij brengen daarin aan de Nederlanilsche regee ring hulde voor het vasthouden aan ie neutraliteit van het vaderland gedurende den wereldoorlog; betuigen hun instemming met het verleenen van hulp door de Ne- derlaDdsche regeering aan duizenden slacht offers van verschillende nationaliteiten ge durende den oorlog; zijn erkentelijk voor de hulp, die do Nederlandsche regeering aan de in Duitschland gevestigde Nederlanders door middel van de levensmiddelencommis sies in den laatsten tijd heeft verschaft, maar moeten er tot hun groote teleurstelling op wijzen, dat deze hnlp door het dalen van de Duitsche valuta geheel te' niet wordt ge daan, aangezien de prijzen voor de levens middelen uit Holland, die de levensmiddelen- commissies verdoelen, nog hooger zijn dan de reeds zoo hooge prijzen, die in Duitsch land in den vrijen handel en in den smok kelhandel voor dezelfde levensmiddelen wor den betaald. Z(j richten tot de regeering het drin gende vefzoek, op de een of antiera wijze te bewerkstelligen, dat de in Duitschland ver blijf houdende Nederlanders in staat zullen worden gesteld, levensmiddelen uit hun va derhand tegen een matigen en vasten prijs in Duitscn geld door de levensmiddelencom missies te verkrijgen. Vee-arbitrage. Door het lest nr van den Alg. Bond van Dorpsslagers zijn stappen gedaan onv tot een wettelijk verplichte vee- FBIJS DER 'ADVERTÊHTÏRNi tO Ots. per regel Des Zaterdags 40 Ots. jwe I- gel Kleino adveitentitta iWoensdag Ots., Zaterdag f 1.—. bij een maximum Aantal woorden van 30. Incasso volgens post- rwflit. Voor eventueele opzending vaa brieven 10 Pts, porto te betalen, Bewijsnummer BCtS, (Nadruk verboden.) 26) Dë betrekkelijke onervarenheid van de overlevenden, alsof men minder van bon had kunnen verwachten, maakte indeuk op haar verbeelding: de kok en twee jongens van achttien en negentien jaar! Deze wraakneming van menschelijke waarde deed haar van de courant opzien naar de blauwe, wit gevlekte zee achter het eiland, met een uitdagenden blik. Rosewarne liep opgewonden de kamer op oen neor on legdo met luide, toornige stem de oorzaak van de ramp uit. Hij gaf den kustwachters ai iet do schuldiemand! kon niet op twee plaatsen te gelijk zijn. Maar wat een kortzichtigheid, wat een schandelijke zuinigheid van den kant van de admiraliteit, om een enkelen nacht een deel van do kust onbewaakt te laten! Om dat er oil die plaats nog nooit een schip breuk had plaats gehad. Hij haalde een stafkaart uit de bibliotheek, en vorken en lepels op zijde duwend, spreidde hij ze op d'e tafel uit. Mevrouw Rosewarne, die alleen maar voor don vorm haar spijt over het verlies yan menschenlevens had uitgedrukt, begon nu ongeduldig te worden. Zij drukte op 'den' electriscken knop op tafel naast haar. Er kwam niet dadelijk iemand, en zij schei- do nog eens .met gefronste wenkbrauwon. (Ditmaal kwam het meisje verschrikt bin nen. „Ja, mevrouw, het komt door Botje, zei ze, in antwoord op een strengen blik van mevrouw Rosewarne. Esther keek snel op. „Neem de soep van mijnheer mee en breng warme," zei mevrouw Rosewarne. „Zij is flauw gevallen Bert. Carbines was op de „Sunderland" en het meisje begon zenuwachtig te snikken. „Arm kindzei Esther, haar stoel ach teruit schuivende. „Ik zal naar haar toe gaan." Rosewarne keek boos van zijn kaart op. „Hemel, wat een drukte," zei mevrouw R'osewarne met tergende kalmte„wie ter wereld is Bert Carbines.?" Esther begon haastig te vertellen, maar mevrouw Rosewarne viel haar in de rede met een begrijpende blik en zei met zon derling kalme stem „Ik geloof, dat 't beter is, dat ik ga, Esther." Esther aarzelde en keek haar verbaasd aan. Zij keerde naar haar plaats terug en had het gevoel, of zij misschien nu en dan de goedhartigheid van haar stiefmoeder onderschatte. „Wat vreeselijk voor het arme kind!" zei ze tot haar vaderzij had al zulke toebe reidselen voor haar huwelijk gemaakt. Zij had bijna 240 gulden opgespaard, om meu belen te koopen, en ieder vrij oogenblikje was zij bezig met naaien." Met oogen en vingers op de kaart gaf Rosewarne iets van een teeken van oplet tendheid. „Er moest eigenlijk," zei hij, „een kust- wachtstation zijn vlak over de plaats* waar do „Sunderland" stranddq. De landtong overziet de beide kanalen, en heb is tame lijk wel halfweg tusschen de twee bestaande stations. Ik ben benieuwd', wanneer een onderzoek zal ingesteld worden. Ik zal zorgen er bij te zijn en een beroep op de admiraliteit voorstellen. De mensclien den ken niet na. Er is een gebeurtenis als deze noodig, om ze wakker to schudden." „Zij zouden zoo gelukkig zijn geweest," zei Esther, alsof zij hardop dacht. „Ik ver moed, dat Betje nu bij ons zal blijven." Na een paar minuten kwam mevrouw Ro sewarne terug. Vastberaden, maar niet ruw, nam zij de kaart voor haar echtgenoot weg en vouwde ze op. „Je hebt je soep weer koud laten wor den," zei ze; „er was geen visch te krij gen door het weer. Wil je een cotelette of wal; pasteitjes hebben?" „Is ze erg van streek?" vroeg Esther. „Wie Bet-je O, ik heb om dr. Ken- wyn gestuurd," „Dus is zij werkelijk ziek?" Mevrouw Rosewarne glimlachte koel, ter wijl zij zichzlf wijn inschonk. „Het is een onderwerp, dat ik liever nu niet meteje bespreek, Esther," zei zo, „maar met zijn ongewone ongegeneerdheid zal dr. Kenwyn er jo zeker alles van vertellen. Esther bloosde van boosheid. „Dr. Kenwyn is niet gewoon over zijn patiënten te spreken, noch met mij, noch met iemand anders," zei ze. „Blanche, je bent onbillijk," zei Rose warne scherp. Mevrouw Rosewarne antwoordde niet. Haar gelaat toonde zelfvoldoening, alsof het haar niet kon schelen, to zwijgen. Esther was erg ongerust. De ramp, waar over zij gesproken hadden, waa bijna ver geten voor deze dichter bij zijnde zorg, wat die ook zijn mocht. Van kind af was zij bang geweest voor geheimzinnigheid. Bleek en angstig probeerde zij met eten door te gaan, on zij begreep niet, hoe haar vader kon blijven praten over vuurtorens en vluchtkavens, en nu en dan wierp zij tersluiks een blik op het onbeweeglijk ge zicht van baar stiefmoeder. Zij voelde, dat haar stiefmoeder een beslisscnden slag be raamde tegen haar, of ten minste tegen wie zij liefhad. Een of andere crisis was op handen. Het was alsof zij zelf iets kwaads gedaan had en op het punt was ontdekt to worden. Toen zij de kamer verliet, zei mevrouw Rosewarne, haar plan voorkomend „Ik geloof, Esther, dat het beter is, dat je niet naar Btejo toegaat, voordat dr. Kenwyn er geweest is. Zij beeft een ergen schrik gehad. Juffrouw Edwards is nu bij haar." „Heel goed," zei Esther, wetend, dat zij haar teleurstelling verried„wie is bij Kitty „Ik heb Olara naar do kinderkamer ge stuurd." „Ik ga naar hen toe," zei Esther. Mevrouw Rosewarne ontving Kenwyn in het salon. Zijn houding tegenover haar was koel beleefd. Zij van naar kant was zeer vriendelijk, ofschoon zij niet trachtte te verbergen, dat haar vragen naar de ge zondheid van zijn zuster alleen voor den vorm was. „Ik geloof," zei ze, toen zij hem had ver teld waarom zij om hem gezonden had, „dat het beter is, dat ik niet met u meega. Mijn bijzijn zou mogelijk uw patiënte hin deren. Zij zal in ieder geval vrijer mot u spreken, als ik er niet bij ben. Juffrouw Edwards, do huishoudster, zal met u mee gaan. Ik zal haar laten roepen." Kenwyh boog en zij sohelde. PRIJS DEZER COURANT a yoor Leiden p, 3 mud. f2,10, p. week KLKJ Buiten Ledden, waar agenten ge vestigd zijn, per week M n (H'J (Franco pet post u H M u 2.50 arbitrage te komen voor veehandel, vee-* houder en slagers en is het verzoek daartoa. aan den Minister van Landbouw reeds ge-< daan. Daar èn veehouder èn veehandel zoa goed als de slagers gaarne de geschillen deer een arbitrage-commissie zagen opgei- lost en het niet gemakkelijk gaat al de De-» lang hebbenden in één lichaam1 op "te nemen, werdt niet getwijfeld of dit verzoek zal zeker door allen, die er belang brj hebb?ii,- krachtig gesteuud worden. Do typografeu-actic. De kden m t'ö Arbitrage-commissie in de typogralie zgn gistermiddag overeengekomen den heer mr. dr. Van Santen, referendaris Arbeidszaken ter. gemeente-secretarie van Amsterdam, verzoeken het voorzitterschap van deze Ar bitrage-commissie op zich te nemen, welk verzoek door mr: dr. Van Santen is aan* vaard. De commissie vangt hedenochtend ha delf haar. werkzaamheden aan. De Nederl. Bond van Boekbinderspatroons heeft volgende motie met appiaus aanvaard: ,,De Ned. Bond van Boekbinderspatroons in jaarvergadering bijeen te Hilversum opt 26 Aug. 1919, kennis genomen hebbende van het conflict in de typegrafie, waarbij de briteande collectieve arbeidsovereenkomst docr een der partijen, eigenmachtig is verr broken, gezien het feit, dat een dergelijks oviieenkcmst haar totale waarde verliest, indien deze niet op wettelijke regeling is gebaseerd, wendt zich tot dan Minister van Arbeid met het verzoek ten spoedigste te willen overgaan tot het indienen van een dergelijk wetsontwerp." De Koningin heeft, vergezeld doon jonkvr. Röell, in een aantal gezinnen tei Apeldoorn, waarin door de centrale com missie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten uitgezonden kinderen zijn opgenomen, bezoeken afgelegd. De Koningin-Moeder wordt in liet' laatst dezer week, ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin, voor eenige dagen op Het'Loo verwacht. Bij Kon. besluit van 23 dezer is, met ingang van 1 October, benoemd tot gewoon hcogleeraar in de afdeeling der algemeene wetenschappen aan de Technische: Hooge- schcol te Delft, om1 onderwijs te%geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica, II. J. van Veen, burger-leerair, aan de Koninklijke Militaire Academie tei Breda. De beoordeeliug van de inzendingen op de prijsvraag uitgeschreven door het comité ter be vordering van geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk, luidende: "Wat zon van overheidswege kunnen worden gedaan, opdat geneeskundige raadpleging vóór het huwelijk zoo spoedig mo gelijk in de practijk toopassing vinde, door de javy, beslaande uit mr. H. C. Dresselhuys, lid van do Tweede Kamer; mevrouw van Itallie—s Van Ernbden en dr. R. Bromberg, heeft plaats gehad. Bekroond is dc inzending onder het mollo: Zonder goedo konnis geen ware hygieuo. Deze inzending bleek te ziju van de hand van don heer W. Schuurmans Stekhoven, semi-arts le' Utrecht. Verder is bekroond het antwoord,- ingezonden d«or de heeren J. J. A. Zuidweg, jur. cnH en J. Zuidwcg, stud. chem. techn. to 's-G raven hage. Hel comité heeft het eere-voorzitterschap aan geboden aan mr. H. G. Dresselliuys, die dezo benoeming heeft aanvaard. 's Rijks Ethnografisch Museum heeft van den heer A. J. Gooszen, gep. kolonel te 's-Gravenhage, een zeer groote verzame ling ethnographic^ ten geschenke ontvaa- gen, n'. 344 voorwerpen van Ceram, 315 van Boeroe, 14 van Boeion, 151 van de Kei-eilanden, 198 van de Tenimoer-eilanden,- 5 van Babar, 34 van Halmaheira, 27 van Ambon en 4603 van Nieuw-Guinea, te zamen 5651 voorwerpen. Deze verzameling is geïnventariseerd als serie 1971: Aan den schenker, 'is de dank der Re geering betuigd. Toen hij met de vrouw de kamer ver liet, zei ze „Als het u niet kan schelen, wilt u mij dan zeggen, wat -u van haar vindt?" „O zeker," zei hij„natuurlijk zal ik ui komen zeggen hoe zij is." Terwijl hij weg was, ging mevrouw Rose-» warne aau een tafeltje brieven zitten schrijven, ©ogenschijnlijk zeer kalm ge stemd. Bij zijn terugkomst keek zij vriende lijk glimlachend op. „Ik geloof niet, dat er eonig gevaar, voor ernstige gevolgen bestaat," zei hij j „zij heeft een uitstekend gestel. Zij moet vandaag cn morgen maar stil to bed blij ven, en dan kom ik nog eens kijken, voor dat zij opstaat." „Maar is zij niet begon zij haar! wenkbrauwen optrekkend. „O, er moot natuurlijk iets gebeuren,'Tj zei hij kalm. Mevrouw Rosewarne lachte onaan genaam. „U spreekt, alsof hot de natuurlijkste zaak van de wereld is, dat dit met onge trouwde vrouwen gebeurd, zei ze„ik voor. mij vind het schandelijk. Hij keek haar ernstig aan en zei toen, als bedaohfo hij zich „Ik ben op het oogenblik niet in een; stemming om vragen over abstracte zede lijkheid te behandelen, mevrouw Rose warne. Ik denk alleen aan- mijn patiënt, en hoe ik haar door een zeer ernstig gevaar moet helpen, Het meisje heeft een vreese- lijkon schrik gehad, eji tenzij zij met do grootste zorg behandeld wordt, sta ik niet in voor de gevolgen. Mevrouw Rosewarne haalde de schou- doi'ö of). (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1