LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 8 Augustus 1919. Officieels Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND FEUILLETON HIEf TE l£@@Pa ritIJS DEM ADYEBTJENTIENi SO Cts. per retjeJ. Des Zatt,Tiisj;s 40 CJts, per lepel. Kleine adveitentifn Woensdag 75' ets., Zaterdag f 1.— bij won maximum Santsi woonden van 30. Incasso volgens post- recht. Voor eventuede opzending van brieven 10 Cta, poTto te betalen. Bewijsnummer BOtS, Bureau Noordejndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Nummer 18232. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Burgemeester 3er Gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat danai Zaterdag 9 Augustus, de Levensmid- dilenkaartea, welke bij de laatste uitgifte van de broodkaarten zïjn ingenomen, Kun nen worden ontvanger, op het Broodbureau Ni'-uwe-iffin 22. Het Bureau is daarvoor geopend van 's morgens 912 uur en 's mid dags van 25 uur. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester, leiden', 8 Augustus 1919. Nog eens: het dienstboden vraagstuk. Er is tusschcn de organisaties van het Huis personeel en do Vereeniging van Huisvrouwen, welke Vereeniging voor de werkgeefsters op- treods, nog geen overeenstemming verkregen. De organisaties (Ghr. en Neutrale) hebben liaar eischen geformuleerd; do Huis vrouwen ver eeniging heeft de voorwaarden, wolke zij wen- sohelijk acht, er tegenover gesteld, zooa-ls onze lezers bobben kunnen lezen, en in dit stadium blijft het aan belanghebbenden overgelaten in dividueel do overcenkomstan te regelen. Intusschen is do afdeeling Leiden van don Nod. Bond van Huispersoneel niet voornemens het or bij te laten. Gisteravond hield zij weer oen openbare ver gadering in hot Nutsgebomv, waarin als spreek ster optrad, me vrouw Barbiers, hootdbostuurster uit Amsterdam, met het onderwerp: ,.Het ant woord van de mevrouwen''. Dc vergadering was goed bezocht; voor het meerendeel door dienstmeisjes. Dc Vei'eenig.iug voor Huisvrouwen was niet vertegenwoordigd, wel waren er enkele ouderen, maar dit leken ons belangstellenden zonder meer. Ook waren enkelo werkvrouwen aanwezig. De spreekster, oen nog jonge vrouw, met een vurig temperament, die, zooals zij liet door schemeren, zelf ook dienstbode is geweest, werd met een kort woord ingeleid door de afdeolings- voorzitstcr, moj. Nasvold. Spr. achtte de ar beidsvoorwaarden, waaronder de dienstmeisjes, in het bijzonder in Leiden, werken, in geen en kel opzicht voldoende. Do verzuchting van me nige arbeidersvrouw: „Mijn kind zal geen dienst bode worden!" bewijst dit roods. Het leven in dc fabriek is ook geen pietje, maar naast meer loon hebben zij daar veel meer vrijheid, Een loon van f 125 a f 150, oil zelfs met dc uitzonderingen van f 175, achtte zij bepaald onvoldoende, ook al onderschat zij den kost niet. Een bedrag van f 250, fooien inbegrepen, was wei bet minimumbedrag, dat voor eeu goede dienstbode mag worden geoischl Spr. zette achtereenvolgens haar program van eischen tegenover de voorwaarden der Huis vrouwen, en onderwierp deze laatste herhaalde- lijk aan scherpe critiek. F 170 voor een meisje van 18 jaar, fecisn ©n wascbgold inbogrepen, leek haar veeleer een achteruitgang dau een. verbetering. Het verdere loon naar bekwaam heid tor beoordcoling van mevrouw, deed haar sarcastisch de twijfelende vraag stellen of de mevrouwen wel bekwaam zouden zijn, dit te be- oordeeden. De billijkheid der eischen ten opzichte vaj werktijden, vacancies met vacantiogold, enz. word nog eens nadrukkelijk gestipuleerd en be toogd, dat, wat do vereeniging van Huisvrouwen daartegenover stelt, absoluut onaanneembaar is. In de conferentie met het bestuur der Vereeni ging van Huisvrouwen heeft spr dat voldoende doen uitkomen en zij. nam het den leidsters der Chr organisatie kwalijk, dat deze op sommige punten "wilden toegeven. Dat is niet noodig. meende spr., want de huis vrouwen zitten meer verlegen om de dienstbo- d?h dan dozo om de mevrouwen. Na ook nog do oischen voor de noodhulpen en over de werksters, zooals deze oorspronke lijk door de organisatie zijn gesteld, onverkort te hebben gehandhaafd, besloot spr. met een krachtig© opwekking tot de aanwezigen om zich aan te sluiten. Een contributie van 10 cents per week moet haar daarvan niet weerhouden, even min de vrees voor de mevrouwen. Met de orga nisatie achter zich staat het dienstmeisje veel sterker, wat zij met enkele voorbeelden aan toonde. Van do gelegenheid tot debat of van het stel len van vragen werd geen gebruik gemaakt. Als spr. af on toe een aanval deed op de mevrouwen, hoorden wij een enkele maal roe pen: „Jammer, dat zij dat niethooren!", waarop eohtor als troost volgde: „Maar het komt toch in de krant". Aan hot einde der vergadering werden dc niet-lfden aangezocht tot cle organisatie toe to troelen, waaraan versoheidenen gevolg gaven. Als typisch staaltje van dsn hier ter stede heerscheden woningnood diene. dat bij dc bouwvereeniging „Eensgezindheid' zich d%. laatste drietal weken zeventien personen aanmeldden als lid dier Vereeniging, dia allen oin de een of andere reden hun huis moesten ontruimen. Natuurlijk is het onmo- gelijtdie personen onmiddellijk aan een huis te helpen. Met kracht wordt- daarom door deze vereeniging gewerkt aan een uk uw bouwplan, dat, doordat het een ver binding brengt met de Oosterstraat aan de Rijnkade, van zeer groot belang' voor dit stadsgedeelte ie, en te gelgk den slacht offers van den woningnood ten goede komt. IM secretariaat dezer Vereeniging is thans gevestigd bij den heer S. S. de Koning, De- Rnyter-straat 2. De dansacademie van den heer S P. Wielinga wordt gevestigd in het voormabge kantoor van de „Credietbank voor Neder land", aan den Nieuwe-Rijn. Het bouwen van oen post- en tele graafkantoor met directeurswoning te Leid- schf-cdam is opgedragen aan den heer H. Korfwagen Nzn., aannemer alhier, voor f GS.OOO. - Hedennacht zag de bewaker van den- rarticulieren Bewakingsdienst, dat zich een persoon begaf ïn een onbewoond perceel lvi den Leidsche-Straatweg. De politie, die, na waarschuwing, direct ter plaatse was ei een uitgebreid onderzoek instelde, mocht er n'et in slagen den man, die docr middel vrn Draak binnen was gekomen, te vatten, wijl deze w:ar:chftnltjk, z'eh ontd ko ge oc- lènae, door een brandgang', wolke langs en achter de huizen loopt, evlucht is. In aansluiting aan ons bericht over ck> aanhouding der vermoedelijke daders van don diefstal van twee runderen (een koe en een vaars) uit een weide onder Wassenaar, kunnen wij nog mededeelen, dat do dieren in deze gemeente waren ge slacht, na eerst te zijn doodgeschoten. Het. vleesch zou hier waarschijnlijk in den han del zijn gebracht. Het werd nu naar het. Slachthuis vervoerd. Ook d© huiden zijn in beslag genomen. Do verdachte personen, twee Leidenaars, hebben nog niet bekend, doch de verden king tegen hen is zdó sterk, dat hun schuld vrij wel vaststaat. Door de eigenaren, de he aren v, E. en B werden 's nachts een paar bloaniand:;?- vtn, thuis behoorende alhier, te Rijnsbufg gesnapt. Al sedert eenigen tijd misten ver schil! inde kweekers aldaar snijbloemen van bui: land. Reeds geruimen Lyd werd dan ock gewaakt; tot het eindelijk aan boven- gencemflen geiukte een der twee dieven in handen te krijgen, nadat men ze eerst een partijtje bloemen had laten afsnijden. De andere persoon is ook bekend. Opleiding Rijksveldwachter. In een circu- ia.re aan do procureurs-generaal, .lungee- rerde directeuren van politie, deelt de Mi nister van Justitie mede, dat, nu door .len wetgever de middelen beschikbaar zijn voor 'd voorgenomen oprichting van een oplei dingsbrigade voor de Rijksveldwacht, tliansf tot die oprichting kan worden overgegaan. Er wordt te Amsterdam gevestigd een brigade tot opleiding van beambten der Rrktveldwacht. De opleidingsbrigade zal tet ten hoogste 25 beambten bestaan. Iedere cursus ter opleiding duurt uiter lijk zes maanden voor iederen leerling. In verband met- de gebleken geschiktheid wor den de leerlingen als regel gebezigd voor voorziening in vacatures. nJdien na afloop van een cursus geen vacature voor een leer- l:r,g beschikbaar is, zal bij gebez'gd kunnen werden voor dienst in de brigade Amster dam of voor het voorzien in noodzakelijke detachementen elders. 'De opleidingsbrigade staat onder dage- Jijksclie leiding van een daarvoor bijzonder geschikt te achten brigadier-majoor, zoo uoo- dig bijgestaan door -een brigadier-ondeTge- scïiikte. De districts commandant te Amster dam heeft do hoofdleiding. De brigade-commandant geeft onderwijs in de vakken, waarvoor niet een bijzondere onderwijzer is aangewezen; zoo noodig kan daarmede ook de eventueel toegevoegde bri gadier worden belast. De leerlingen van de opleidingsbrigade zulkn zoo weinig mogelijk worden gebezigd tor voorziening in detachementen, tenzij zulks om reden van de opleiding noodig wordt geoordeeld. Nog niet als zoodanig geheel geschikte Rijki veldwachters kunnen aan de opleidings- bugade wor'den gedetacheerd, indien van hun verdere opleiding aldaar resultaten wor den verwacht. De bijzondere onderwijzers worden vlaar- tee dcor den Minister op voordracht van den districtscommandant benoemd. De noodige leermiddelen worden door het Rék verschaft. Le Rijksveldwachters, geplaa'st in de op!- ieidmgsbrigade, worden in net genot ga- steiö van de gewone defcachementstoela.ge, voer zoover zij gehuwd zijn en n'et te Am sterdam wonen. De benoem'ng van degenen, die terstond bjj de benoeming bij de opleidingsbrigade geplaatst, worden, geschiedt als regel voor tijdelijk. Do benoeming wordt een vaste, wanneer na het einde van den cursus een gunstig verslag omtrent den beambte aan den Minister van Justitie wordt ui gebracht. Jn verband met zijn beschikkingen be treffende de vaststelling, van regelen be vattende de eischen, waaraan een sollici tant voor het Rijksvelclwacbtersambt moet voldoen, ten einde voor een benoeming in aanmeikiüg te kunnen komen en betref fende de vestiging: van een opleidingsbri gade voor de Rijksveldwacht le Amsterdam, welke beschikkingen beoogen door opvoe- lir.g tot hooger peil van 'de ontwikkeling en van'de praetische en theoretische kenn:s van den Rijksveldwachter en het korps Rijks veldwacht opgewassen to doen blijven voor •te belangrijke taak, welke voor dat insti tuut is weggelegd, heeft de Minister van Justitie vastgesteld een reglement betref fende een examen, waarvoor een Rijksveld wachter (brigadier-titulair) moet zijn ge- Maagd, om in aanmerking te kunnen wor den gebracht voer een benoaming tot briga dier. Door z'oodanigeu maatregel beoogt de Minister vooral te verkrijgen over do ge- hcetea lijn brigade commandanten, die volko men, berekend zijn voor hun taak, om hun ond.-rgescliiktcii leiding te geven, die in itaat zijn om hun vertrouwen in to boeze men en die door hun voorbeeld steeds tot behoorlijke plichtsbetrachting weten op te wekken en zulks op het voetspoor van bri gadecommandanten, die thans als -een sie raad van het korps zijn aan te wijzen. De Minister van Justitie heeft eanige al ge meene régelen vastgesteld, bevattende de éi?chen, waaraan een sollicitant vcor het ambt van Rijksveldwachter moet voldoen, ten einde -voor een benoeming daartoe in aanmerking te kunnen komen." In een circulaire te dezer zake aan de procureurs-generaal fungeerende directeu- ien van politie deelt de Minister mede, dat te Miner tijd zal worden overwogen of het weoschelijk is tot de instelling van een af zonderlijke examen-commissie o-ver te gaan, die de geschiktheid van sollicitanten voor het Rjjksyeldwachtersambt zal hebben t? oé- ocrr.êclen. Brandstoffen. Vanwege de Rijkskolcndis tributie wordt gemold- Het publiek blijkt nog steeds de meening te zijn toegedaan, dat er dozen winter voor huis brand zeer rijkelijk brandstoffen beschikbaar zuilen zijn. Ifet lijkt daarom wenschelijk, er nog maals cle aandacht op te vestigen, dat de voor uitzichten niet van dien aard zijn, dat op meer dan het minimum rantsoen (10 eenheden voor hel tijdvak 1 Oc-tober-l April) to rekenen valt. Wol verhoeren wij thans in de gelukkige om standigheid, dat de voorraden het toelaten, reeds nu in mindering hiervan kolen ter beschikking te stellen, waard«>or ook de. aflevering aan hen, die hiervan geen gebruik maken, gedurende de wintermaanden vlotter zal kunnen geschieden dan in hef vorige jaar. De te verwachten aan voer is echter niet van dien aard, dat in uit zicht kan worden gesteld, dat moer zal worden gedistribueerd. Er wordt dan ook dringend in overweging gegeven zuinig te zijn met de zwarte brandstoffen. Zij, die aan het minimum-rant soen niét voldoende hebben, kunnen zich tijdig van turf voorzien, welke, zooals bekend, mag worden verondersteld, geheel vrij is en dus on- gerantsoeneerd te verkrijgen. De 8-urcndag voor Ihet spoorwegpersoneel. Woensdagmiddag had oen vertegenwoordiging van het hoofdbestuur der Nedorlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een bespreking met vertegenwoordigers van den Mi nister van Arbeid over de invoering van den 8-uren-dag in het spoorwegbedrijf. Door de ver tegenwoordigers der Spoonvegvereenigingen werd er de nadruk op gelegd, dat het spoorweg- porsoneel thans ia beroering komt. nu. allerlei verschijnselen er op wijzen, dat er reden tot on gerustheid is, wat betreft de nieuwe regeling van de diensttijden en het tijdstip der invoering Uitvoerig werd stilgestaan, bij de kwestie van het personeeltekort, dat thans zoo ernstig is, dat de uitvoering van de bestaande dienst rege ling. waarvoor nog dag- en nachtdiensten van j2 tot 13 uur moeten worden verricht, niet an ders kan geschieden dan door het intrekken van vrije- en verlofdagen én het in dienst stellen van los personeel. Evenpens werd bepleit, om te bevorderen, dat voor het personeel der groote- en kleine spoot- wegwerkplaatson, hetwelk onder de arbeidswet aal vallen, spoedig de 8-uren-dag zal worden ingevoerd De secrotaris-generaal van arbeid deelde mede, clat -de ontwerp -regeling der dienst en -rusttijden voor het spoorwegpersoneel van het Departement van Waterstaat was ontvan gen voor advies. Verzocht werd de wenschon en bezwaren het Departementvan Arbeid te doen toekomen waarmede evenals met de tijdens de bespreking geuite opmerkingen, ernstig rekening zal wor den gehouden. De actie hij de spoorweg-Mij. GentTerneuzen. De Ned. R -K. Bond van Spoor- en Tram vesrper.soneel .,St.-Rapha,el" verzoekt het volgende te publiceeren Laat het zich aanzien, dat een conflict tussclien do directie en haar personeel zeer waarschijnlijk was, op het- laatste oogen- folik heeft, de directie aar. de eischen van het personeel toegegeven. Na een bespi*c Icing met den districts-inspecteur van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten te Breda, besloot de directie de loonen te verhoogen. Deze verhooging bedraagt voor de ambtenaren GOO tot 900 frs. per jaar, terwijl bet miuimum-dagloon der beamb ten is gebracht op frs. Aan deze verboo ging is overeenkomstig den eisch van „St.- PRIJS DEZER COURANT: üVoor Lelden p, 8 mnd, f2.10, p, week ÏÖ.tfl Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zyn^ per week M H 0.15 SFrani» per post 2.50 E iphaol terugwerkende kracht verleend tot I Mei 1910 In een nacht vergadering onder leiding van het hoofdbestuur van „St.-Raphael", te" Sas-van-Gcub gehouden, heeft het per soneel deze verhooging aanvaard, en is be sloten, dat de actde voor verdere verbete ringen in de loonregeling, cle invoering van een arbeidsreglement en de erkenning der organisatie zal worden doorgezet, De directie wil de organisatie niet er kennen. Postverkeer met Engeland. De cliroclcur- generaal der posterijen én telegrafie maakt bekend, dat, met Wijziging van hatgean ch*. zaKo werd medegedeeld ia de „Staatscou ranten"- No. 94 van 23 Arrd j.I en No. 112 van 14 Mei daaraanvolgende, het ver voer van de briefport tusschen Nederland en Engelancï in het vervolg- zal plaats heb ben als hieronder is aangegeven A. Verzending naar Engeland en verder gelegen lauden lo. op iederen Maandag, Woensdag cn Vrijdag met de van Vlissin- gen uaar Engeland vertrekkende schepen der stoomvaartmaatschappij „Zeeland" 2o. op iederen Zondag met het van Hoek van Holland naar Engeland vertrekkende s.3. van de „Great Eastern Railway Com pany". De schepen vertrekken vapi Vlissingen en Hoek-van-Holland bij het aanbreken van den dag. De via Engeland te verzenden mails voor Nederlandsch Oost-Indië worden uit sluitend verzonden met de te Vlissingen aankomende schepen van de stoomvaart maatschappij „Zeeland". B. Ontvangst- uit Engeland en verder gelegen landenlo. op iederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag met de te Vlissin gen aankomende schepen van do stoom vaartmaatschappij „Zeeland" 2o. op iede ren Woensdag, Vrijdag en Zondag met de te Hoek-van-Holland aankomende schepen van de „Great Eastern Railway Com pany". Docr de „Nationale Landstomcommis- sié is ingesteld een gewestelijk comité ,,'/.uid-HolIand West.' Tu dit comité hebben zitting genomen de boeren: J. M. Krijger Jr., Kanaahveg 26, l#lft voorzitter; E. Wildenberg, Steynlaan 137, Den Haag, secretaris; H. W. J. J. van Deventer, Elandstraat 35, Den Haag, pen- iv>gmeester; J. H. M. Balvers, HiHeg'om; nr. clr. F. W. Donker Curtius, Den Haag; pater F. C. Frigge, Leiden; J. C. de Haan, Lisse; J. B„ M. Hendriks, Den Haag; D. Houtman Jr., Den Haag; H. Juta, Leiden; D. J. Karres, Den Haag, overste P. W. C. Ku.ser. commandant landstormcorps „Zuid- bolland West"; J. H. Lamers, Leiden; I. van der Loo, Scheveningen; kapelaan J. J. C. M. Looyaard, Den Haag; L. <van Pelt, Schiedam; K. Vuik, Scheveningen; H. "\room, Heiden; W, Warnaar, Sassenheim; jfte mr. E. B. F. F. Witter!" van Hoogland, Den Haag, en J. Zandberg, Den Haag? Prinses Juliana, die enkele dagen ten paleizc te Soestdijk vertoefde*, keerde gis teren te vier uren naar het Loo terug. Ka merheer jhr. Reigersberg Versluys haaldo de Prinsoa met den automobiel af. Uit Apeldoorn schrijft men aan het .Hold,": Tweehonderd jongens van het vacantie- kamp te harderwijk, dat onder leiding staat van den heer W. Steerstra, te Amsterdam, brachten Woensdag een bezoek aan bet Ko- nirkirjk park bij het paleis Het Loo, waar 2tj begroet werden dcor H. M. dé Koningin. Dc jongens hieven het „Gymnastenlied" on den „Bondsklap" aan, welke liederen door H. M. met aandacht werden gevolgd. Ais geleiders van den tro&p fungeerden de heer6n P. Hast, uit Appingedam; T. de Leeeuwe, van Leeuwarden; W. Boer, van 's-Giavenhage; C. de Bruin, van Leiderdorp; en de heer Reijenga, inspecteur van politie to Amsterdam. (Nadruk verboden.) 10) Haar oogen stonden vol tranen en haar lippen trildenmaar, zich behcer- schende, gehoorzaamde zij aan de zwijgen de vermaning var. haar vader, om stil te zijn. Met do tevredenheid van iemand, die er iets goed heeft afgebracht, hervatte de heer Leventhorpe het gesprek met een nieuwtje uit do couranten. De eene gast na de andere ging er op in, en toen de kalmte teruggekeerd was, stond mevrouw Rosewarne van tafel op. Een nawerking van heb ongeval was te bespeuren in de blikken en woorden van de mannen, dlio zich om Rosewarne schaar den, als om hem hun vriendschap to over tuigen. Maydenstone vond, dat hij er dank baar uitzag, en toen hij weer sprak, om wijn te presenteeren, was zijn altijd bestu deerde stem nog zachter, als om te zeggen „Ik kan u ten minste goeden wijn schen ken." Om zijn gastheer nog wat meer op te wekken, begon Kitte over het instituut, dftt Rosewarno zijn geboorteplaats ten ge schenke gaf. ,;Wq zullen in Juni gereed zijn voor do plechtige opening, denk ik," zei Rose warne, in antwoord op een vraag„de juiste datura zal afhangen van lord Laun- oe-stejn, ciie er vriendelijk in toegestemd beeft, voorzitter to zijn," on hij keek r.aar sijn üchf'Qnhroeder. „Dat geeft geen bezwaar," mompelde kolonel Trevolyan zenuwachtig binnens monds, terwijl hij aan zijn langen knevel trok. „Launceston gaat overal heen, als hij zichzelf kan hooren spreken, vooral als men hem goed te eten geeft." Kolonel Trevolyan was vrij kalm en slor dig. Hij had eon grauw gezicht, een lan gen en heel dunnen neus, en kleine, beven de handen als de klauwen van een vogel. Zijn houding deed aan een cynisch, her haaldelijk schouderophalen denken, alsof hij zeide: „Beste kerel, dat moet je mij niet vragen." „Ik hoop, dat het instituut voor den win ter in vollen gang zal zijn," ging Rose warno voort. „Met den graafschapsraad zijn schikkingen getroffen voor cursussen in metaalarbeid, machine-Teekonen, schoep- vaart, chemische landbouwkunde en land bouwbedrijf. Ik bon in onderhandeling met de visscherij-maatschappij over iemand, dio lezingen zal houden, en een aantal da mes uit do stad hebben op zich genomen lessen to geven in koken, huishoudkunde en dergelijke onderwerpen." „Hoe staat het met Kenwyn," zeide de heor Kitto. „Heeft hij nog wat beloofd?" De heer Leventhorpo fronste het voor hoofd en hoestte, maar Rosewarno zeide kalm, „Neenhij zegt, dat hij geen reden ziet, waarom hij eens in de week tegen men- schen zou praten over iets, wat hij hun practisoh tracht aan to toonen ieder uur van zijn loven. Ik wil geen woord tegeii Kenwyn zeggon," ging hij voort, oen boos protest van Kitto onderbrekend, „in veel opzichten is hij een beste kerel, maar zóó zeide hij het, en men moet het nemen vooi- wat hot is. Voor onderricht in de beginse len der gezondheidsleer, een zeer noodig en ook waardig onderwerp, zou ik gedacht hebben, zullen wij ons tot de wijkverpleeg ster moeten wenden." „U zult zeker ook nu en dan loziugen laten houden, behalve op de gewone cur sussen, over onderwerpen, die niet zoo be- paald technisch zijn?" zei de heer Leven- I tliorpe. „O zeker. Blanchard heeft bijv. beloofd I lezingen met lichtbeelden over de oude meesters te houden en daarenboven als een soort, van tijdelijk leeraar voor do teeken klasse op to treden, die drie dagen in de week geleid zal worden door iemand van de kunstschool van Talcarne. De inrich- i ting en het beheer van de bibliotheek is nog niet besproken. Indien ik tijd kan vin den, neem ik mogelijk zelf de keuze der boe ken op mijmisschien wil mijnheer May denstone mij wel met zijn raad bijstaan." Zonder op antwoord to wachten ging hij voort:. „Wij zullen ons in den loop van den tijd zeker nog vérder ontwikkelen. Mijn plan is," voegde hij er met neerge slagen oogen en zachte stem bij, „het insti tuut op kleine schaal de plaats te doen innemen van een practische universiteit aangepast aan de plaatselijke behoeften. Ik wil iedereen een kans geven. Enkel zij, die, evenals ikzelf, den strijd om het bestaan alleen en zondor hulp hebben moeten strij den, kunnen waardeeren, wat dat betee- kent." „Volstrekt niet, mijn waarde Rosewar ne," viel Leventhorpo mot geestdrift in „wij kunnen allen uw edel doel waardee ren. Het is er een, dat den steun van ieder mensch verdient, wien het welzijn van zijn medemenschen tor harte gaat." Toen zij zich bij de dames in het salon voegden, was Esther niet. te zien, en May denstone verbond dadelijk haar afwezig heid met het zonderlinge voorval, dat in cle vestibule had plaats gehad. Hij begreep de beteekenis van het voorval niet, maar hot maakte zijn belangstelling in bet meisje sterker, en steldo haar voor zijn verbeel ding in een zachter en aantrekkelijker licht, ofschoon het haar tegelijkertijd nog verder afzonderde van de vormelijke om geving van haar stiefmoeder. Aan den kreet van den ouden man: „He wil geen heer zijn," voegde hij irr den geest haar klagend antwoord: „Ik wil geen dame zijn." Daar zij niet in het salon was, kon het hem niet schelen met wien hij sprak. Aan zijn even aarzelen bij cle deur werd een eind gemaakt door een bijna gebieden den blik van mevrouw Rosewarne, en bij ging naar haar toe. Hij vond haar buiten gewoon mooi op haar zware, statige wijze een mooi dier, trotsch, zinnelijk en lui, maai* zonder de opgewekheid, die gewoon lijk die soort van vrouw kenmerkt. Haar diepo ademhaling verried een groote mate levendigheid ondor haar zwijgen. Zij zou vreoeselijk zijn, hetzij in toorn, hetzij in liefde zoo dat gevoel mogelijk voor haar was. Haar gesluierde, glansloozo oogen maakten het moeilijk voor hem, te beoor delen, of haar blik vriendelijk of alleen onderzoekend was. „Denkt u, dat het wonen in Porth Enys bevallen zal?" vroeg zij hom. Hij trachtte haar uit te leggen, dat alios er 'van afhangen zou, of hij hier zou kun nen werken. Hij had altijd wat moeite zich mondeling goed uit te drukken en was gewoon zijn bedoeling met gebaren duide lijk te maken. Mevrouw Rosewarne zat-, met. een elleboog op don arm van haar stoel en haar kin in do hand, kalm to kijken, alsof zij er op stond hem te begrijpen en niets als vanzelf sprekend wilde aanne men, en dit maakte hem ia cle war, zoodat hij zich nog minder goed uitdrukte dan gewoonlijk. 'Toen hij uitgesproken had, zweeg zij een oogonblik en zei toen „Ik heb uw boek nog niet gelezen. Ik houd niet van lezen. Wilt u er mij nu cn dan stukken uit^yoorlezen Ziende, dat hij aarzelde, lachte zij en keek hem door haar neergeslagen oog leden aan. „Het- is wel een last, dat weet ik; maar het zal uiij genoegen geven," zei ze, „of ik verondloratel ten minste, dat het dat doen zal. Als het. niet zoo is, zal ik het u dadelijk zeggen. Toen ik jonger was, las ik veel, en ik verknoeid© veel tijd met te bedenken, wat ik mooi vond en wat niet.Nu beslis ik dadelijk, of een boek dc moeite waard is of niet. Maar ik lees heel weinig Engelsche boeken. Salembo is een van mijn uitverko renen, en ik houd van Pierre Loti, en er zijn sommigo hoofdstukken van Théophilo Gautier, die ik altijd weer lezen kan. ik lce3 graag over juweelen en tropische land schappen, en de geschiedenis van oude be schavingen. Ik geloof, dat ik graag te Rome in d!en tijd van Nero zou geleefd heb ben. Toen ik in Spanje was, ging ik iederen Zondag naar het- stierengevecht." Zij sprak blijkbaar niet berekening, en in weerwil van, of misschien juist door iets sombere in haar voorkomen en doen, ging Maydenstone steeds meer belang stellen in haar rustige zekerheid. Zij sprak als een heel oude vrouw, ofschoon zij niet veel ouder dan veertig jaar kon zijn. (Wordt vervolgd)).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1