LEIDSCH m DAGBLAD. Woensdag 6 Augustus 1919. Officieel® Kennisgevingen. STÏDsiEÜWS BINNENLAND. FEUILLETON. MIET TM KOOF. PRIJS DER ADYEItTEXTlJin i BO Ots. per regel. Des Zaterdags '40 Ots. per regel. Kleine adver ten tién YT oensdag K ets., Zaterdag f L— bij een maximum jantal woorden van 30, Incasso volgens post; reoht. Voor eventueele opzending van brieven J Ots, porto te betalen. Eewijsnummer 5 Ct5. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COÜEANTt Koor Leiden p. 8 mnd. f2,10, p, week fOJ-8 Kuiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, pet .week u 0.13 (Franco pet post u ,x „2.50 Nummer 1823d Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GELDIGHEID BON 12 DER NORMAAL- NI ARGARI NEK A ART. De burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat bon 12 dor Normaal- Margarinekaar l geldig is vanaf Donderdag 7 'Augustus 1919 tot en met Donderdag 14 Augus tus 1919. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 6 Augustus 1919, U ITBRFl DINGSPT.AN DER GEMEENTE De Burgemeester, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leiden Gelet op art. 29 der Woningwet en op art. 14 van het Koninklijk besluit van den 25sten Juli 1902 (Staatsblad No. 160), tot «uitvoering van de arct. 7, 8, 9, 26, 27, 28, -30. 34, 35 en 3G dier wet, /.ooals dit be sluit laatstelijk is gewijzigd bij dat van 12 .Februari 1913, (Staatsblad No. 52) Brengt ter algemeene- kennis, dat een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding dezer gemeente met uitvoerige kaarten en-grondtcekeningon, een staat van 'de namen en van de woonplaatsen van de eigenaars der in dat ontwerp begrepen per ceelen met. vermelding van de kadastrale secties en nummers, een situatiekaart, waaruit de aansluiting van de in het ont werp begrepen gronden aan het overig grondgebied der 'gemeente en zijn verkeers wegen blijkt en eenige toelichtende bc echrijving gedurende vier weken op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE G IJS El-A AR. Leiden, 3 Augustus 1919. De vuurwapenwet. Uit de Officieele Kennisgeving van net Hoofd der Politie in ons blad van Maandag, betrekking hebbende op de Vuurwapenwet, vindt men do verschillende zeven gevallen genoemd, waarin wordt aangegeven aan wien de bevoegdheid wordt toegekend een vuur wapen voorhanden te hebben. Men zal echter daaruit zien, da.t buiten do genoemde categorieën er nog tal van aersonen zijn, die in bat bezit zullen wezen van een vuurwapen of aan wie het wen- schelijk voorkomt dit te bezitten. Dezulken zullen verstandig doen zich tot den Com missaris van Politie, of wanneer in een ge meente geen commissariaat gevestigd is. tot den burgemeester te wenden. Indien aange toond kan worden, dat eenig redelijk belang het bezit van een vuurwapen vordert en geen misbruik er van is te vreezen, wordt maca- tiging daartoe verleend. Zonder het bezit dezer machtiging kan het voerhanden hebben van eenig vuurwapen ïr.oeilvhheden opleveren en strafvervolging na zich sleepen. Ook houders van jachtakten kunnen bui ten zulk een machtiging geen gebruik van hun vuurwapen maken. De machtiging kan schriftelijk worden aangevragd. - - Uit het verslag van het Wijkgobouw van den Ned. Protestantenbond „Geloof, Hoop, Liefde", loopende over de maanden Juni 1918, Juni 1919, blijkt, dat het go- bouw 9 Januari van dit jaar reeds 25 jaren bestond, welk feit feestelijk werd her^ dacht- Intusschen werd) het bescheiden werk voortgezet, zij het dan ook onder dikwijls moeilijke omstandigheden. De bibliotheek met haar 207 lezers en uitgifte van 4000 boeken c 'd clringefid vernieuwing en aanvulling npodig en de speeiclubjed hebben behoefte aan imeer speelgoed. Dezen winter werden de Dinsdagavond- lezingen tob het bijbrengen van algemeene ontwikkling goed bezocht. Do Donderdagavond godsdienstoefenin gen bleken voor een niet groot gehoor een ware behoefte te zijn. De kinderclubs telden gezamenlijk 220 kinderen, de Zondagsschool was steeds cSruk bezocht. Een 40-tal jongens volgden de lessen in he-fc hand- en bouwkundig tee- kenen. De Spaarkas ondervond dezen winter grooto moeilijkheid. In plaats van een in stelling tob coöperatieven inkoop van brandstoffen te zijn, kon zij dit jaar niet meer doen. dan haar naam letterlijk aan duidt. De bespaarde gelden werden door de 250 Spaarders teruggehaald,.telkens als er een bon uitkwam. Heb colportagewerk ging als altijd rus tig zijn gang. Een 400 geschrifttjes werden verspreid, benevens 276 kalenders cn 111 exemplaren van het jaarboekje ,,De Liefde Sticht". Met het „Vrijzinnig Zangkoor" gaat het in den laatsten tijd niet zoo goed als vroe ger. Er is een kern, die heb ernstig meent maar bij het vele, dat afleiding biedt, ver dwijnen de nieuwe leden soms even gauw als zij gekomen zijn. Heb totaal dor ontvangsten en uitgaven bedroeg f 2038.91%, met oen voord'eelig sal do van. 41.23% Heden herdenkt onze stadgenoot W. A. de Jong dén dag, dat hij vóór veertig jaar in dienst trad bij de firma D. Sala en Zonen. j Na door den patroon te zijn toegesproken, j werd den jubilaris een enveloppe met intioua j overhandigd. Ook van het personeel ontving hij een geschenk. Na een woord van dank te hebben ge sproken, ptocht de jubilaris den dag verder in den huiséljjken kring doorbrengen. Zaterdag a.s. zal de hear N. de Zwart zijn 25-jarig jubileum als onder-commandant der Leidsche Brandweer herdenken. Zoo lang deze bestaat is het nog niet voorge komen, dat een der hoofden van dezen dienst zi;n functie een kwart-eeuw waarnam'. Ongetwijfeld zal het den nog-krassen 70- jarigen jubilaris op dien dag niet aan belang stelling ontbreken. De deelneming aan de in „Zomerzorg', alhier. Zaterdag en Zondag a s. te houden kampiceDstentoonstelling van Duitsche her dershonden is zeer bevredigend. Voor hat examen Fransch M. O., akte A, is in Den Haag geslaagd mej. M. Sleyser, a:hier* Voor het examen Fransch L. O. is in Don Haag geslaagd mej. A. A. M. van Par- reeren, alhier. Voor het examen Engelscli L. O. is in Den Haag geslaagd de heer H. v. d. WVrff, alhier. Voor het akte-examen handteekenen L. G is in Den Haag geslaagd Je 'reer A. van Weeren, alhier. Do Raad van Groningen benoemde tot directeur van den geneeskundigen gezond heidsdienst den heer G. Kapsenberg, al hier. Saïarisregelmg Rijkspersoneel. De Cen trale van Ver. vau personeel in 's Rijks dienst deelt mede: Den 4den Augustus werden door den Minister van Financiën in oarticuliere au diëntie ontvangen de heeren Bossen, Lint- jens, Perdok en'Vermeulen, vertegenwoor digende alle Rijksambtenaren, aangesloten resp. bij de Centrale vaa Hoogere Rijksamb tenaren, de Algemeene R.-K. Ambtenaars- vereeniging, de Centrale van Vereenigin- gen van Personeel in 's Rijks dienst en het Permanent Comité uit de bij het Christelijk Nationaal [Vakverbond aangesloten orgian'i- safees van personeel in pfublieke diensten; iSij verzochten met klem de voorgenomen algéiveele salarisherziening van "kracht te doen zijn van af 1 Juli 1919.; De Minister echter wenschte "e handhaven het eenmaal door de Regeering ingenomen standpunt^ 'dat bedoelde regeling niet vóór 1 Januari 1920 zal gelden, waarover de vertegen woordigers namens hun centrale organisa ties hun zeer ernstige teleurstelling te ken nen gaven. Bij deze besprekingen deelde de Minis ter mede, dat de Regeering de door de sa lariscommissie voorgestelde bedragen als vol doende zou beschouwen voor een gezin met 2 kinderen, zoo'dat het voornemen bestaat, over 1920 een kindertoelage toe te kennen, beginnende met het derde kind. De ter sp ake gebrachte middelen tot ocgenblikke- lijke leninging in den nood uonden bij Jen Minister geen ingang vinden. Door de vertegenwoordigers werd niet' voldoende geacht het plan der Regeering 'betreffende de uitkeering van een maand extra-salaris. Handhavende de in eerste in- s^ntie te kennen gegeven wensch. oordeelde de vertegenwoordiging in het Regeerings- voorjjel het minimumbedrag le laag, terwjjl elke beperkende bepaling, waardoor niet aan alle ambtenaren het volle maandloon, onge acht de grootte,van het salaris, zou wor den toegekend, onredelijk werd geachtt De bladen bevatten het bericht van een 'bespïï/king fcusschen den Minister van Fi nanciën en de vertegenwoordigers van drie postale organisaties, over maatregelen, wel ke de Regeering wenscht te nemen, ten einde de rust onder het personeel te doen beru gkeeren. Htu hoofdbestuur van den Centralen Ne der iandschen Ambtsnaarsbond vestigt er in dit verband de aandacht op, dat deze be spreking heeft plaats gehad op initiatief der Regeering, en dat van het gepleegde overleg de Centrale Ned. Ambtenaarsbond is uitgesloten, hoewel deze .organisatie meer dan 1/5 deel van het postpersoneel onder haar leden telt. Het hoofdbestuur vreest, dat deze opval- lenciu houding van de Regeering tegenover een <?root dee/van haar personeel, in stede van de door haar gewenschte rust, eerder meerdeel'e verbittering zal brengen. Liquidatie Rijkskantoor voor Veevoeder. De Minister van Landbouw brengt ter al gemeene kennis, dab de liquidatie yan het Rrjeskantoor voor veevoeder en de provin ciale kantoren voor veevoederaangelegen heden in den vervolge dient te worden ge richt aan de directie van den landbouw van het departement. De Minister heeft met ingang van 5 dezer eervol ontslag verleend met dank betuiging voor de in hun functiën aan éeto lande bewezen diensten, aan de heereu uir. Ed. Winkelman, mr. D. Koel en H. Rijfsnq- der, als liquidateuren van het Rjjkskantoor veer Veevoeder; de heeren F. H. Meijer, G, Schilthuis, J. Kolk, Jacq.. Smeets, J. H„ van Rede, A. J. Looxma van Weideren baron Rengers en J. Warner, respectievelijk als li quidateuren der Provinciale Kantoren voor Veevoeder te Amsterdam, Groningen, Leeu warden, Roermond, Rotterdam, Utrecht en Zwolle; de heeren J. J. Hagenbeek, te Rot terdam; P. Oly, te 's-Gravenhage; O. rS. van Beu ij in gen, te Maarsfcergen, en W. Nqkamp LLG&ïl, te Enschedé, als ieden van de Com- fri-rio van Advies, toegevoegd, aan het Rijks kantoor vcor Veevoeder^ è- Opgeheven uitvoerverboden. Bij Kon. be- 1 sluit zijn tijdelijk opgeheven, voor zoover be- treit wierook, het verbod van uitvoer van terpe.Dtjjn, alle harsen, gommen, asphalt -en. verdere harsachtige stoffen, alsmede meng- 1 sejs ©n producten daarvan, 'uitgevaardigd bfl Kon. besluit van 13 Januari 1917; voor zogv.t betreft sierveeren, net verbod van uitvoer, vap alle soorten vogels, zoowel le- veud als gedood, Uitgevaardigd bij Kon. besluit van 4 Mei 1917; het verbod van uit voer van alle gedistilleerd; heb verbod van uitvoer van vulmateriaal (veeren, criu vé- g'óóal, alpengras, zeegras (zeewier en varens, in eiken vorm) vcor matrassen en derge lijke^ Demobilisatie-voorzieningen. Do ministe rie-I.' kennisgeving van 26 Juli 1919 be treffende „demobilisatie-voorzieningen, pteun voor huiswaarts gezonden vrijwilligers bij den landstorm", houdt in, dat le steunrege ling van 21 Maart 1919 ook van toepas sing is op d© in L. O. 1919, B. 8, be deelde vrijwilligers brj den landstorm, die'bij landmacht onder de wapens zijn geweest bij do Iandstor maf deeling of het landstorm- korps, waartoe zij behooren of behoorden, terwijl van die afdeeling of dab korps een militair gebruik is gemaakt, zoomede op de in L. O. 1919, B. 84, bedoelde vrijwilligers bij den landstorm, die, na het bereiken van den veertigjarigen leeftijd, van den dienst plicht bij de militie, de landweer of den. land storm zijn ontslagen en krachtens een bij den landstorm aangegane verbintenis vrijwil lig bij de landmacht onder de wapenen ble ven of terugkeerden* Lichtingen huiswaarts. (Officieel). Behou dens onvoorziene omstandigheden zullen huis waarts worden gezonden: 1. op 15 Augustus 1919: de dienstplichtigen der Liohting 1918, die in het tijdvak van 37 Juni 1918 zijn ingelijfd-bij de wielrijders; 2. op 13 September 1919: a. do dienstplichtigen der liohting 1918, die in het tijdvak van 1720 Juni 1918 zijn inge lijfd bij de genie en bestemd voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telefonist; b. do dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1720 Juni 1918 zijn iuge- lijfd bij do pontonniers; 3. op 1 October 1919: a. do dienstplichtigen der iic-hting 1917, die iu het tijdvak van l4 Augustus 1917 zijn in gelijfd bij de cavalerie; b. do dionspliclitigen der lichting- 1917, die in het tijdvak van 15 October 1917 zijn in gelijfd bij do bereden artillerie; c. de dienstplichtigen der lichting 1918, dio in het tijdvak van 14 Mei 1918 zijn ingelijfd bij do regimenten infanterie (hieronder begre pen de grenadiers on jagers); d. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 37 Juni 1918 zijn inge lijfd bij do vesting-artillerie; o. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak Yan 812 April 1918 zijn inge lijfd hij de geriio; 4. op 22 October 1910: clo dienstplichtigen der lichting 1918, die ia hot tijdvak van 2226 October 1917 zijn inge lijfd bij do bereden artillerie; 5. op 31 Oo'lober 1919: de (licnstplichtigon der lioktig 1918, die in het tijdvak van 15 October 1918 zijn ingelijfd bij den molordiensl; 6. op 3 Docomber 1919: do dienstplichtigen der lichting 1917, die in het tijdvak van 3—6 December 1917 zijn in gelijfd bij do cavalerie; 7. op 13 December 1919: de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 15 October 1918 zijn inge lijfd bij de genie en bestemd voor opleiding tot rail .-telegrafist of -telefonist. Voor den vrede. Het Haagsche Comité lot feestviering bij lie; sluiten van den wereld vrede, een stichting van een plaatselrjken bond van zang- 'én muziekvereenigingen, deelt' mede, dat de repelitiën voer de Vra- descantate een aanvang hebben genomen. Twintig zangvereenigingen nemen er aan dee/Uitgeev.oerd zullen worden: de Vredes oor, tate (gecomponeerd door Joh. J. Berg- hcud) door 2500 zangeressen on zangers, met een symphonie-orkest, waaraan zal wor den deelgenomen door het Syphonie-orkest van de Kon. Militaire Kapel, de StrqkcrkesN verceniging „Euterpe", directeur de h'eer Jac. v. d. Burg; Reicha, directeur de heer HoLwilder, en de Symplionie-orkest-vereeni- ging van de Jonge Mannenvereeniging, di- recreur de heer Munters. "Voorts zaï ten' tr.omïmarsch van den Leer jcïï. L Berghoud worden uitgevoerd door de gezamenlijke har monie- en fanfarekorpsen. i Voor de #ensemble-repetitiën heeft hét Co mité de beschikking gekregen over de Rid derzaal- i Men hoopt, na 'daartoe verkregen toe stemming, de uitvoering te doen houden in het Malieveld. liet Comité verzoekt allen ingezetenen van Den Jiïaag mede te werken, om "den 2den September te maken iot een algemee- nen feestdag, door heb uitsteken van de vlaggen, en aan patroons, om hun personeel dien dag vrijaf te geven. Ook wordt ver zocht cm zooveel mogelijk versieringen aan te brengen, Aan ieder der deelnemende ver- ee nigingen Zal een gedenkpenning worden uitgereikt. Hoog invoer recht, Do reizigers voor Duitschlahd, die wenschen te profileeren van do hnn geboden gelegenhelid, om 4 K.G. levens middelen, oen honderdtal sigaren en sigaretten, enz. mede te nemen, komen, meldt het „Hbld.'V aan do Duitsohe grenscontrole meestal zeer be drogen uit. Van dezo artikelen toch eischt do Duitsolie fiscus een zeer hoog invoerrecht, te betalen in goud. Zijn deze reizigers tot dit laat ste niet iu staat, dan stelt men zich aan het Zollamt ook tevreden met een betaling in! Duitsch papier, echter tot- con bedrag van 240 procent van de aangegeven waarde dier artike-< len. Tal van reizigers worden op die wijze da-* gelijks gedupeerd of zenden, Zoo mogelijk, hun moegenomen artikelen naar de-naast bijgelegen' Nedorlandscho grensplaats terug, om zoodoende aan do betaling van dit ongekend hooge invoer recht le ontkomen. Vee voor Frankrijk. De Fransche commis sie hoeft op de vooraarkt te Groningen 150 koeien gekocht voor uitvoer naar Frankrijk. Nederland en België. De Parijsche corres pondent vau het „Hbkl." meldt d.d. 4 Augustus: Hodenochtend heeft de tweede bijeenkomst van do Commissie van Veertien plaats gehad. De Belgische afgevaardigde Seghers is begonnen met do lezing van het memorandum zijner ïte-« geering. Hoden heeft liij slechts hot gedeelte be handeld, dat betrekking heeft op de Belgische desiderata inzako do Schelde en het kanaal GentTerncuzcn. Morgen en overmorgen krijgt' hij golegenheid de lezing van zijn memorandum te beëindigen. Tot zoolang luisteren de andere afgevaardigden alieen maar Na beëindiging der lezing zal de Ncderland- sehe delegatio waarschijnlijk eenigen tijd noo-» dig hebben om het antwoord te prepareeren. Ten opzichte van Segbers' uiteenzetting wordt het stilzwijgen bewaard. Ik meen echter uit de door mij ingewonnen.' inlichtingen te mogen opmaken, dat het memo randum zonder de souverciniteit-skwestic en de territoriale vraagstukken direct aan te raken, toch zekere wenschen iaat doorschemeren, die er verband mede zouden kunnen houden, maar dat is slechts een persoonlijke indruk. De ex-kroon prins. Een inwoner van ltijns- burg do heer M. B., heeft op 3 Augustus den Duitsch en ex-kroonprins op Wieringen gespro ken Hij vertelt er ons hot volgende van: He't was een dag, welke mij mi.in geheeld leven zal bijblijven. Ik had het genoegen van den heer M. J. Bos- ke.r, to Wieringen, een* teekening van zijn. zoontje Jan te ontvangen geteekond door do kroonprins. Ik verzocht den hoor Boskev ook zulk een tookemng van zijn dochtertje te mo gen erlangen on hot gelukte hem den kroon prins te bowegen ook zijn dochtertje te teeke pen on zoo bevond ik mij te zijnen huize, ten' einde deze teekening in ontvangst te nemen. Ik gaf den heer B te kennen, dat ik Zijno Hoogheid er gaarne persoonlijk voor wilde be-* danken; te meer, omdat ik de teekening zoo; kunstig vond uitgevoerd. Het dochtertje van B. ging met een schriften lijk verzoek naar Z .H. of dit kon. Een kwai> (Nadruk verboden.) 8) „Maar u en juffrouw Rosewarne zijt vriendinnen?" vroeg hij, onbewust zijn ge dachte luid aanvullend. „Ik houd van haar," zei zij eenvoudig. Die verzekering stelde hem gerust en nam zijn vrees weg, dat hij haar bcleedigd had, door zoo dadelijk en openlijk zijn be langstelling in een andere vrouw te ver raden. Blijkbaar hield zij er van, dat de menschen belangsteldon in Esther Rose warne. Zij'n gesprek met juffrouw Kenwyn was geheel in den toon van den avond, het vermakelijk spel van raadsels en misver stand. Hij hield er van verhoudingen tus- schen menschen voor zichzelf uit te werken, cn hij begon nu eenig denkbeeld te verkrij gen van de verhouding tusschen de Rose warne's en de Kenwyn's. Zijn gevoel voor een „toestand" werd geprikkeld door het denkbeeld, dat dovijandschap, of ten min ste koelheid, tusschen Rosewarne en dr. Kenwyn ingewikkelder wend door cle war- mo vriendschap tusschen do dochter van den een en de zuster van den ander. Hij begreep niet waarom mevrouw Blanchard hem niet vroeger in den avond aan juf frouw Kenwyn had voorgesteld. De uitleg ging, dio hij later hoordé, was, dat zij het met opzet gelaten had; d'at zij haar op deze fijne wijze van de andere menschen in do kamer onderscheiden wilde. „Ik wilde, dat zij voor u zou opgaan", zei zij. Het trof hem als oen overgevoelige beschrijving van hot geheimzinnige barer parsoonlijkheid, dat eon zoo zorgvuldig voorbereide kennis making hem in de ontknooping aanleiding geven zou om over oen derde persoon to spreken, (Ho hij toevallig ontmoet had. Deze rol van medegevoelende persoon ver klaarde, zoo hij meende, de algemeene ge- liefdbeid van juffrouw Kenwyn. Tegen het einde van den avond, zag hij twee of drie menschen tegelijkertijd met Kenwyn spreken, alsof zij trachtten hem tot iets over te halen. Hij knikte ernstig en liep naar zijn zuster, die ond'er do ga lerij zat, en boog zich liefcl/evol over haar heen. Maydonstono hoorde haar zeggen: „O ja!" als een zucht. Kenwyn ging naar de piano on hij begon verwarde muziek te spelen. Maydonstono stond afgetrokken naar hem' to kijken, en hij zag niet, dat juf frouw Kenwyn zich bewoogmaar toon hij woer opkeek, stond zij midden in de kamor, een slank, bleek meisje met strooblond haar. De menschen waren aan weerszijden achteruitgeweken, en vormden een kring van aandachtige toeschouwers. Geheel on bewust van al de gespannen verwachting, stond het meisje ernstig met gebogen hoofd en gevouwen handen. Men zou bijna ge dacht hebben, dat. zij bezig was te biddden. Maydenstone, die haar invloed voelde, ver zette er zich tegen en probeerde dien weg to praten. Hij vend, dat zij abnormaal, on gezond, gedegenereerd wasmaar moest daarna erkennen, dat zij, hoewel teer ge bouwd, van gezondheid blaakte. Hij werd geprikkeld, omdat hij wist, dat hij in den grond van zijn hart bang was voor wat zij doen zou. Zij scheen bezield mot een soort van godsdienstige opwinding, diie niet ge bonden werd door de gebruiken van tijd of plaats Het was alsof hij Jets onkiesch zou zien, en hij had het gevoel, dat wer kelijk iemand haar moes terughouden. Ken wyn voegde ernstig de eene geheimzinnig heid na de ander in zijn voorspol. Maar toch binnen in, gelijk aan een vonk in. een rookwolk, vormde zich een melodie, een innerlijk gedeelte, dat zich tastend voort bewoog, opgestuwd werd door het voortdu rend zwellen van den bas, en teruggehou den werd door de eentonige herhaling van do hooge tonen in een werveling, gelijk aan die van den wind, die de oppervlakte van de woelige zee vlak houdt. Het wachten werd bijna ondraaglijk. Langzamerhand kreeg do melodie kracht en samenhangieder oogcnblik kon zij to voorschijn komen in een bepaaldon rhyth- mus. Juist toen Maydenstone verwacht-te, dat het meisje de lippen zou openen, om te zingen, trilde een siddering door haar witte japon, zij stak een voeb vooruit, spreiddo haar armen uit, zij danste. Eerst bewoog zij zich aarzelend, als een blinde, die haar weg door een bosch zoekt, maar toen de melodie vlugger werd, werd zij los ser en bewoog zich eindelijk als in extase. De beteekenis van haar dans was niet in Woordon uit te dtrukken. Het kon de gang der jaargetijden zijn, of cle vorming van de wereld uit den chaos, of de la-atste samen komst der zomerfeeön, of do triomf van een koningin na een slag. Ook kon hot slechts het genot der beweging zijn. Ver moedelijk was de beteekenis voor iedere aanwezendo verschillend. Voor Mayden stone was heb openbaring van ware vrou welijkheid hot was als een Indische dan seres, die uit haar zinnelijk beroep opge nomen werd iu een sfeer van zuivere rede. De muziek hield plotseling op, en voor- dab hij wist wat er gebeurd was. zat juf frouw Kenwyn weer op haar plaats met gebogen hoofcl en gevouwen handen. HOOFDSTUK IV. Maydenstone stond iu het salon van Tro- yoso te praten met dominee Levenbhorpe, dien predikant van Porth Enys, een groo- ten, stevig gebouwd en man met een rood gezicht en kleine, grijze bakebaarden, toen do deur openging en Rosewarne zei: ,,Dit is mijn doohter Esther." Zij kwam de kamer haastig binnen, alsof zij tob liet laatsto ooge-nblik weggebleven was en nu tegen haar zin binnen kwam. Maydenstone had zooveel aan haar ge dacht in dten tijd, nadat hij haar aan het véer gezien had, dab zijn begroeting mis schien al te familiaar wasen, alsof zij daardoor beleedigd was, legde zij haar hand koel in de zijne on keek hem onder zoekend aan. Toen ging zij onmiddellijk alleen in een anderen hoek van de kamer zitten. In een witijzijden avondjapon, dio zij met tc-genzin scheen te dragen, hoewel de vreemdo bekoring van baar slank figuur er d/oqr verhoogd werd, maakte zij nog sterker den indruk, van 'er niet bij to behooren. Zij scheen wel een gevangene in dit huis. Vooral, omdat er in haar om geving iets was, dab aan roof deed denken. Maydenst-one was geen kenner, maar men bohoefde hem niet te zeggen, dat bijna ioder meubelstuk in de kamer zijn geschie denis en waarde voor den verzamelaar had. Do vloer was gepolijst parket, do muren waren bohangeii met gobelins in oen groot bloempatroon, uit d'e zestiend© eeuw, en do gebeeldhouwde schoorsteenmantel boven den grooten haard reikte tot een plafond van dezelfde, soort als de vloer. Toen hij het huis naderde was Mavdan- stono getroffen door het bij'na oud-adellijk karakter. Trevose was coii zestiende- ecuwsoh kasteel met kanteelen, aan drio zijdlen om een vierhoek gebouwd, ter zij do en van achteren begrensd door bosch en met oen open uitzicht op de stad cn da zee. Een onderdrukt gegons, dat hij ge hoord had, toen hij de oprijlaan doorliep, kwam dit begreep hij nu van de dy namo's, die door ©en snellen stroom ge dreven. Trevose van electrischen stroom voorzagen, waardoor de indruk van een onafhankelijk bestaan voltooid werd. Heb was buiten twijfel, daelit Maydenstone, dat bij do ontwikkeling van Porth Enys Rose warne boven aan gekomen was. Rosowarne's half trotsche, half spotten-* de waardeering van zijn bezittingen strekte zich ook uit tot zijn vrouw, aan wie hij Maydenstone met een glimlach voor stelde, oplettend welken indruk zij op dezen maakte, alsof hij wilde zeggen„Nu, hebt ge ooit een mooier vrouw gezien?" Maydenstone had dit inderdaad niet. Zij - ook had een gevangen koningin kunnen zijn, die zich schikte in haar lot, haar ju- weelen tevreden droeg, maar met een dolk in het haar. Maydenstone wist, ofschoon men het hem niet behoofde tc zeggen, nadat hij haar gezien had, dat zij niet Esther's moe der, maar Rosewarne's tweede vrouw was. Mevrouw Rosewarno's zwaar haar, zóó goudblond als maar mogelijk is, kroonde een onverschillig, hoewel lang niet dom go laat. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1