LEID SCH Donderdag 17 Juli 1919. Officieele Kennisgevingen- STADSNIEUWS. SIJrfIDBE. pbijs deb advertenties BO Ota. per regel, Des Zattri&gs '40 9ts' at rogol. Kloinc aivertentiBQ. W oensaag 76 Ota. Zaterdag f 1.— bij een maximum aantal Voorden van 30. Incasso volgens post- recht. Voor evcntoeele opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 6 CtS. Nummer 18213. Bureau Koordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GELDIC VERKLAARDE BONS. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeens kennis dat vaaaf Vrijdag 18 Juli tob en met Donderdag 24 'Juli zijn geldig verklaard Bon M él voor 31- ons Suiker. Bon M 45 voor 1 ons Capucijners a 27 'cent per pond. KINDERMEELBOEKJE. Bon 10 voor 31- Suiker. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 17 Juli 1919. M AI SBLOEM—M AISGRIES. [Do Burgemeester dor ge menante Leiden jengt .ter algemeen0 kennis, dat ingevolge idc beschikking van den Minister van Landr bouw, Nijverheid en Handel, do maïsbloem jen maïsgries, welke het Zuid-Afrikaan9che folk ten geschenke heelt gegeven aan de Nederlandscho bevolking, binnenkort tor be schikking zal worden gesteld «aan houders fan Normaal-Margarinekaartem In verband hiermede zullen aan houders .van Normaal-Margarinekaarten bons wor- iden uitgereikt, welke na aankomst van de maïsbloem en maïsgrieS zullen worden get uig verklaard. De uitreiking van deze l ons aal uitsluitend plaats hebben aan het Broodbureau Nieuwe- Ilijn 22 en wel op: Vrijdag 18 Juli, Zaterdag 19 Juli, Maandag 21 Juli, van 's morgens 912 uur en 'a middags van 25 uur, op vertoon van de levensmiddelen kaart on de daarop - ontvangen Normaal- margarinckaarten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 17 Juli. PROVINCIALE COMMISSIES VAN VOORLICHTING IN ZAKE VERGOEDING WEGENS KOSTWINNERSCHAP* flDc Burgemeester der gemeente Leidei biengt ter algemecnc knni3, dat bij Ko ninklijk besluit van 1 Juli ï919. No. 62, met ingang van 1 Augustus tus. zijn ontbon den de provinciale commissies! van voor lichting in zake bezwaarschriften over de 'door de burgemeesters genomen beslissingen nopens aanvragen om vergoeding wegelfS kostwinnerschap. Bezwaarschriften als hierboven bedoeld moeten na 19 Juli a.s. niet meer door tus- schenkomst van genoemde commissies, doch rechtstreeks bij de betrokken Ministers wor den ingediend. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, Lei k-n,. 17 Juli 1919. De burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf heden tot 21 Juli a. s. op do Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een lijst, vermeldende J. de namen- en adressen der 'landbou wers in do gemeente Leiden die voor in levering van granen in aanmerking komen. 2. De door liet met tarwe, rogge, spelt, gerst en boekweit bebouwdo oppervlakte 3. De maximum hoeveelheden van go- noemde producten, die door ben tegen do vastgestelde prijzen aan het Rijk mogen worden geleverd. Bezwaarschriften tegen de vaststelling van de maximum-hoeveelheden kunnen uiterlijk tot 24 Juli ter Secretarie worden ingediend. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 17 Juli 1919 Eon Yolksgobenw voor do Arboidersbewegiuj.' In November Van het vorig jaar werd uit ecu drietal organisaties: de aid. Leiden van de S. D. A. P., den Leidschen. Bestuurders- bond en do Coöperatie „Vooruit", alhier, een commissie benoemd, welks in opdracht bad voorbereidende stappen te doen voor! de stichting van een Volksgebouw. Deze com missie, beslaande uit de heeren M. T. Oost veen, T. Groenevekl en J. P. de la Ris. stak haar licht op in andere plaatsen, o.a. in Den Haag en Schiedam, waar men reeds een eigen gebouw heelt, zocht hier en daar in de stad naar een pand, hetwelk voor Volksgebouw ingericht zou kunnen worden, doch met positieve plannen kon 2ij gister avond op een in het lokaal „Vooruit1' gehou den vergadering van belanghebbenden nog niet komen. Er zat, zooals de voorzitter der commissie, de heer Oostveen, opmerkte, zoo- veer aan vast, dat de commissie het beter achtte, dat daarvoor een "Vereeriiging werd opgericht. I>e heer Van Eek, die. -naar aanleiding van dit voorstel, het eerst het woord voerde, was het daarmede eens. Vroeger had hij tegenover het denkbeeld van een eigen ge bouw wol eens sceptisch gestaan, thans ech ter. nu de arbeidersbeweging is gegroeid en nog steeds toeneemt, gelooft hij in da levensvatbaarheid er van. En dan is een Ver. eOniging, die zich met de stichting Gn de exploitatie belast, het meest wenschelijk. mede omdat zij rechtspersoonlijkheid kan aanvragen. Dit is Voor het aangaan van transacties verkieslijk. Bovendien zal een vereenigings- gebouw allicht van belasting vrijgesteld kun nen'worden, - Nadat nog anderen zich hadden laten hoeren én de heer Groeneveld had meege deeld, dat in 1918. naar hem door deze or ganisatie was bericht, door 14 van de 28 organisaties f425.80 aan zaalhuur was be taald, aoodat alleen van vergaderingen van de vakvereenigingen op een f 1000 kan wor den gerekend, werd tot oprichting aener vm.eniging „Volksgebouw" besloten, waarbij 57 leden toetraden. Behalve de bovengenoem de heeren, werden no'g tot bestuursleden be noemd mr. D. A. van Eek, S. de Roos, M. Baart en J. H. Schnsyder. Hierna ;werd overgegaan tot een huis houdelijke vergadering ter bespreking van interne aangelegenheden, de Vereeniging be treffende. Prof. mr. I. E. Heeres, is als voorzit ter var. het Leidsch Steuncomité afgetre den In zijn plaats treedt thans ds. W. T. Roscam Abbiog als voorzitter op, terwijl de heer F. van Romhurgh vice-vaorzitter wordt. Voor het- Notarieel Staatsexamen, tweede gedeelte, is to 's-Uravenhagc ge slaagd do heer J. O. van Eek, alhier. Van de cadetten der Kon. Militaire Academie worden van 29 Juli8 Aug. alhier gedetacheerd bij het 2de reg. veld-artillerie: Van 't Woudt, Korten, Wisse* Ot, Daniöls, Rümer, H, Ch. Meijer, Van der Burg, Van dor Werf, Schmits, Von Bergb, Onderstal, Mas Sardjono, Ketelaar, Wesselink, Van den Erdc, Lidner, Kroese, Waalewijn, JSuijsen, Van Luik. En van 9 Aug.9 Sept.: Van 't Woud, König, Schuts en Van der Minne, Op' het programma der tentoonstelling „Opvoeding van de Jeugd boven den leer plichtigen "leeftijd", te 's-Gravenhage. lcomt voer a.s. Maandagmorgen van elf tot twaalf uren voor: een uitvoering van Zweedscke gymnastiek door de leerlingen der Zeevaart school alhier, onder leiding van luitenant J. ,C- Backer Overbeek, .Gisteravond is in een der laboratoria alhier een vergadering gehouden van tech nisch -personeel, werkzaam aan de Rijksuni versiteit alhier, om te protesteeren tegen de lage salarieering van bedoeld personeel en met pile ten dienste staande middelen te ijveren voor een regeling, gelijk die thans is ingevoerd, te Amsterdam. Een jong fietsrijder reed gisteren lus- schtn don spoordijk en Woutereu'brug alhier in den Vliet. Zélf kroop hij er weer uit, STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. fa de afgeloopen week meldden zich om steun aan 12 pers. Maakt met hot totaal der vorige week a 5913 pers. 5355 pers. Hiervan werden tot- 9 Juli onder steund 3360 pers. In de afgeloopen week kwamen voor stoun in aanmerking 5 pers. 3305 pers. Thans worden door het Steun comité ondersteund 510 pers. Verder worden door liet Oris's- Comité ondersteund 115 pers. Door de wachtgeldregeling wor den ondersteund 337 pers. BINNENLAND. Schoolbadcn. De alg. verg. van deu Bond van Ned. Ondorwijzors, te Utrecht op 27 cn 28 December 1918, nanï met algemeene stemmen het voorslei aan het hoofdbestuur op te dragen, een krachtige propaganda voor schoolbalen te voeren, welk besluit door het referendum werd bekrachtigd. Naar aanleiding hiorvan droeg het hoofdbestuur aan het bureau voor Kinderbe scherming op, een rapport samen te stellen over Schoolbadon, ton einde den afdecliogen do noodige gegevens te verschaffen, om de actio inderdaad krachtig to kunnen vooron. Dit rapport is thans in druk verschonen cri wij ontleonen or het volgende aan: Volgens do samenstellers is het met dc lichame lijke reinheid van de meeste kinderen nog treu rig gestold. In Duitsc-hland wordt nog geen 1/2 procent der schoolgaande kindoren eenmaal por week geheel gowasschcn en schr. betwijfelt of het in Nederland in <lit opzicht zooveel beter is. Als bezwaar togen schoolbadon wordt aange voerd, dat de ouders zich g-dkrenM voelen, als de school ook doze taak van de moeder over neemt, of dat do ouders zorgloos zullen worden, als do sohool meer en moer in het gozinsleven ingrijpt. Do practijk lieoft ovonwel reeds bewe zen, dat het liiermco zoo'n vaart niet loopt; deze gevallen bohooren tot de zeor grooto uitzonde ringen. En vergeet men dan dio grooto schare ouders, dio het dankbaar zal aanvaardon, dat hun kindoren op doelmatige wijze en onder des kundig toezicht gereinigd worden, wat, tenge volge van do woningtocslandon, meestal thuis niet mogelijk is? Wat betreft do vcrschillondo systemen komt bet rapport tot do volgende conclusies: Schoolbaden, verbonden aan iedere school, zijn in aanlog en exploitatio le duur, daargelaten nog de bezwaren van de bediening. Dit soort baden kunnen we dus gevoegelijk uitschakelen. Do combinatio volks- on schoolbad is voos kleinere gomeenlen, met bet oog op do kosten, de eenige oplossing. De beste combinatie geven de volks- en schoolbaden aan Hernstorkuisstraat en Reamurstraat to 's-Gravenhage Zonder al to veel afbreuk te doen aan het volksbad komt het schoolbad zoo goed mogelijk tot z'n recht. Centrale schoolkinderbaden zijn do oplossiug. Gemeenten van eenigen omvang dienen ovor lo gaan tot stichting van doze baden. Rapporteurs zijn voor baden onder schooltijd. Hiorlegen wordt dikwijls aangevoerd, dat hier door zooveel tijd wordt onttrokken aan het ge wone onderwijs. Deze zaak is in een enquête onder de oogen gezien. Er bleek, dat voor een jengonsgroop gemiddeld ongeveer 40 minuten nooclig waren, voor een meisjesgroop 45 minuten hieronder begrepen het loopen van en naar het bad. Zou het nu werkelijk zooveel schade doou aan do vorderingen dor leerlingen, zoo vraagt het rapport dat deze tijd afgenomen wordt van hot gewone onderwijs? Dc onderwijzers mee- nen van niet. Dc vraag toch, of het nadeel, ver bonden aan bet baden onder schooltijd, vah over wegend bezwaar is, zoowel voor de badende kin deren als voor het overblijvende deel dor klasse, werd in bet bondsrapporl door 103 onderwij- zorsfessen) ontkenncn-d beantwoord, slechts door 12 bevestigend. Ook komt hot rapporteurs gewonsoht voor, dat het toezicht wordt uitgeoefend door onderwijzers en onderwijzeressen. Do enquête van 1910 sterkt hen in dio mecning. Ten slotte wijst het rapport nog op de propaganda, dio in. do ver- soliillendo gemeenten voor het schoolbaden wordt gemaakt. Hot beslo propagandamiddel is, volgens het rapport, het gemoedelijk woord van do onderwijzersCessen) tot dc ouders Gisteren had in het gymnasium aan do Laan van Meerder voort te 's-Graveu- hage de opening plaats van de tentoonstel ling Op voeding van de Jeugd boven den leerplichtigen -leeftijd. De aula /was druk bezet. Onder de aan wezigen merkte men vele autoriteiten op, o a. do Ministers van Onderwijs, van Oor log en Marine, verscheidene Kamerleden, burgemeester Patijn, eenige wethouders, Raadsleden, hooge militair en marine- autoriteiten en autoriteiten op onderwijs gebied. Do Voorzitter van het uitvoerend co mité heette de aanwezigen welkom bij de opening van do tweede nationale tentoon stelling op hot gebied van opvoeding cn onderwijs. Dankbaar herinnerde hij aan de vele hulp bij deze tentoonstelling onder vonden. Deze was zeer noodig, want de moeilijkheden waren zeer groot. Er was echter aan deze tentoonstelling een idieele zijde. De inzenders konden niet bijdragen tot de kosten dezer tentoonstcliing, dio enorm waren. De inrichtingskosten moes- ton dus komen uit- subsidies en vrijwillige bijdragon. Er waren ook moreele moeilijk heden, zij bestonden in den moreelen terug val na dbn oorlog. In den ijver om tot economisch berst-el to komen, raken dik wijls dé geestelijke belangen op den ach tergrond. Toch moest met de ontwikkeling der economie, do geestelijke ontwikkeling gelijken tred houden, daardoor wordt slechts materieele welvaart verzekerd. Met voldoening kan worden teruggezien op het voorhereidond werk, dat thans was tob stand gebracht. Do voorzitter bracht in fc bijzonder dank aan den Minister san Onderwijs en de andore autoriteiten, die hadden bijgedragen tob het succes van dezo tentoonstelling. Hij gaf daarop het woord aan den Mi nister van Onderwijs, den heer De Visser. Dezo begon hulde te bregen aan hen, die deze tentoonstelling hadden georgani seerd. De Minister herinnerde aan de eerste tentoonstelling, elf jaren geleden op het gebied der opvoeding van het kind, die zulk een veelbelovend begin bood. En do tentoonstelling werd verbonden aan het congres dat beheerscht werd door één wilte werken voor het scheppen van gelukkiger voorwaarden voor de opvoeding der jeugd. Geen wonder dat men toen ver langde naar een herhaling en dat men er op bedacht was do tijdelijke combinatie, destijds in het leven geroepen om te zetten in een federatie, die in 1909 tot stand kwam door de oprichting van den Bond tot Be hartiging der Belangen van het Kind. Spr. wees op dé uitbreiding van don werkkring van den Bond door het betrek ken van de geheel e jeugd onder haar werkkring. De Bond kan, ondanks de bezwaren, PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden p. 3 mndL f2.10, p. week £0,13 Buiten Leiden,- waar agenten ge vestigd zijnj per week at». 0.13 Eranco per post ol® ui n t* 2.50 waarmede hij te kampen had op vele da« den wijzen. Vervolgens besprak de Minister de plan* nen voor de tegenwoordige tentoonstel* ling, die op grootcr schaal zou herhalen: wat bij do vorige tentoonstelling was ver richt. Met den wensch, dat Gods zegen op dezo tentoonstelling zou rusten, verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. Daarna zong in do hal een driestemmig zaDgkoor onder leiding van Arnold Spoel „Melaenus" van Gottfried Mann en ,,Frühling", met pianobegeleiding, door O. H. Cositer. Vervolgens had de bezichtiging van do tentoonstelling plaats en werd een theo aangeboden door de commissie van ont vangst. Dij Kon. bes'uit van 14 dezer zijn be noemd: in de provincie Zuicl-Hollaud ic het bestuur van de polders Oud- en Nieuw Rozenburg, Blankenburg, De Lange en Ruige Plaat, tot dijkgraaf J. A. Baren- dregt en tot heemraad C. M. Verheul, bei den to Rozenburgtot dijkgraaf van den polder de Oost- en West-Zomerlanden van Heinenoord, W R. A. O. graaf van Rech- teren Lirnpurg, te Arnhemtot hoogheem raad van Delfland, W. O. J. J. baron van Voorst tot Voorst, te 's-Gravenhage; tot dijkgraaf van den polder do Oude en Neuwe Uitslag van Putten, L. Schipper, te Hekelingen. Prof. dr. P. E. Verkade, benoemd tot hoogleeraar aan de Ned. Handelshooge- school te Rotterdam, is eerst 23 jaar oud, Hij werd te Zaandam geboren en na al daar do H. B. S. te hebben afgeloopen, ving hij in 1908 zijn studiën voor scheikun- dig-ingonieur aan. In 1913 slaagde hij voor het ingenieursexamen en m i:)15 promoveerde hij tot doctor. Het volgend jaar werd dr. Verkacle benoemd tob assis tent aan de Handelshoogeschool te Rot terdam en 2 November 1916 tot privaat docent aan do Technischo Hoogeschool. In 1917 werd hij bevorderd tot conservator en lcoit. daarop aangesteld als lector «aan de Handelshoogeschool. B. en W- van Haarlem .stellen voor de Sociëteit „Trou moet Blycken" voor. f 125.000 aan te koopen. In dien koop zijn niet- begrepen do pelikaangroepen op het dak en de wijnrekken in den kelder. Verder steil, n B. m W. voor f 2500 beschikbaar, to et ellen voor het maken van een ontwerp voor een concertgebouw te Haarlem, waar dan het 'orgel uit het Paleis voor Volksvlüt het schoonste in Nederland, een goede plaats kan erlangen. Besprekingen met ©en der grootste bouwmeesters zijn reeds gevoerd. iGistermiddag had to Haarlem een con ferentie plaats tusschen de directie d^r E. S, M. en N. Z.-HoH. Tr. Mij. cn de besturen der vakveroenigingen. Het resultaat was, dat toegeeqgd^ werd, «lat de looneu verhoogd zullen wordea; dat de {kcurtetoeslagen worden omgezet in vast loon, dat: met November de 8-uren-dag met, waar dit mogelijk is, den vrijen Zaterdag* middag wordt ingevoerd; dat de pensioen-; regeling haar beslag krijgt en het tegen woordige klassenstelsel verdwijnt. Aan d^ gemeente zal worden gevraag! hot tarief te mogen verhoogen. B. cn W. van Amsterdam stellen den Raad voor Ret straatgeld te verhoogen niet pl m 50 pOt. Voorstellen tot verhoo ging van het havengeld, de precario-be- lasting en de Beursbelastïng volgen spoe dig. Bij den Raad van Amsterdam is inge komen oen adres van mr. Ed. Löhnis, te Sloten (N.-H.), om hom het midden-Dam- terrcin voor ten hoogste f 67,000 in eigen dom af te staan. Lit werd voor kennis geving aangenomon. B. en W. van Amsterdam hebben den Raad overgelegd een missive van Curato* Naar het Fransch van VICTOR CHERBULIEZ. (Nadruk verboden.) fcl) Het was dan ook met dit idee, dat hij alle salons betrad; hij zocht er een blon dine, waar hij dolverliefd op kon worden. Maanden verliepen, zonder dab hij daarin slagen mochtmaar dat nam niet weg, dat hij zich toch genezen waande. Gp een 'dag, dat hij de rue do la Pais doorging, om een visite te maken, be merkte hij, dat hij zijn handschoenen ver geten had. Hij trad binnon bij den leve rancier uit zijn goeden tijd. Nog slechts enkele minuten zal hij daar geweest zijn, toen een coupé voor de deur stil hield, waarvan het portier werd open gedaan door een lakei in kasfcauj ebruine livrei. Hot volgend oogenblik kwam een oudé damo plechtstatig den winkel binr nen, gevolgd door een jong meisje. Die oude dame was gravin De Juineshaar kendo Lionel niet. Het jonge meisje had hij echter herkend, eer hij nog haar gelaat gézien had. Al zijn bloed vlooide opeens naar zijn liart terug hij had wel duizend mijlen "ver ■willen zijn. Maar, daar dit voor het oogen- bldk een onmogelijkheid was, trok hij zich wat meer achter in het magazijn terug, on de hoop, dat men wel gauw klaar zou arm. Toch vergiste hij zioh daarin; Madame o Juines had een lastige hand eri was bovendien niet gemakkelijk in haar keuze. Mademoiselle De Saligneux, die dit wel wist, nam plaats en ging oen krant zitten lezen, die haar lakei voor haar gekocht had aan een kiosk Lionel had zijn handschoenen nu aan en betaald had hij ook, zoodat hij niet veel anders meer kon doen dan heengaan On gelukkigerwijze zat Mademoiselle Do Sa- ligneux vlak bij de deur cn hij moest dus wel langs haar. Dit deed hij dan ook, met opgerichten hoofde en meb de oogen afge wend, ofschoon hij toch, toon de winkel deur achter hem diohtging, wist, dat zij hem had aangekeken en dat het blad, waarin zij zoo ijverig zat te studeeren, juist datgene was, waaraan hij meewerkte en' waar een artikel van hem in stond, waar hij zelf zeer tevreden over was Ook wist hij, dab men zich dikwijls genezen waant, als men dit in waarheid toch niet is Don volgenden dag ontving Lionel een brief van den heer Pointal, bij wien hij nu geregeld eenmaal per week dineerde. De notaris schreef, dat hij op hem rekende voor den volgende Maandag, en hij voegde er nog bij Bij uitzondering cn ik hoop, dat je dit niet onaangenaam is, zullen wij eens onder vier oogen zijn; nu moet je mij niet in don steek laten, want ik dineer niet graag alleen." Lionel was precies op tijd. Aan tafel be sprak men de vragen van den dag en was het daar niet altijd over eens. Na het diner verzocht de heer Pointal zijn gast, om hem to vergezellen naar do ruo Ponthieu, waar een dringende zaak hom riep. ,,Op do Champs Elysées zullen we ons sigaartje rooken," sprak hij, „en heb be zoek zal zoo lang niet duren, dus dan kun nen wij don avond besluiten in het eon of ander theater. Ik voel mij bijzonder jong en opgewekt en heb lust het er eens van te nemen." Zood'ra zij beneden aan de trap stonden, vabto de notaris ons jongmensch bij den arm, zoodat hij niet meer ontsnappen kon, en zei „Dus je hebt haar nog niet vergeten?" „Wie bedoelt u?" vroeg Lionel op stroe ven toon, en terwijl bij met goweld zijn arm trachtte los te maken. „We haddon immens afgesproken, dat u daar niet meer op terug zoudt komen?" „Ja, beste jongen, maar één ding moet ik je nog beusch eens vragen. Is dab nu wel verstandig; je ontmoet haar in een winkel en doet net, of je haar niet hor kent?" „Heeft zij zich bij u beklaagd „Neen, maar zij heeft er haar verwon dering over to kennen gegevon. En zou dat nu zoo erg zijn geweest, als je ha-ar ge groet kadt?'- Spreekt u haar dan en heeft u de eer haar vertrouwen te genieten?" „Sedert eenigen tijd. Ik zal je vertel len Neen, je zult mij nu niet ontsnap pen. Je moet even naar mij luisteren. Ik wou je nu zeggen, dat, drie maanden ge leden, haar oudoom, markies De Vire- vieille, aan een beroerte is gestorven. Zij is toen naar Parijs moeten gaan, eerst om tegenwoordig te zijn bij de begrafenis, en toen om de nalatenschap te aanvaarden, dio ik onder mijn berusting had en waar door jo dan wel begrijpen kunt, dat ik nogal eens in de gelegenheid was haar te spreken. Het was een vreemde man, die markies Do Virevieille; evenals jo vader had hij óók zoo zijn idee! Zijn achter nichtje had hij innig lief en door haar va der werd zij ten gronde gericht, beweerde hij altijd Hij had haar tot universeel erfgename benoemd, en, opdat de erfenis des te meer de moeite waard zou zijn, leefde hij maar heel zuinig, oni niet te zeggen armoedig, waardoor hij meteen geen last had van menschen, die hem geld te leen kwamen vragen." Stel jo nu voor de verbazing van den baron en van ieder ander, toen, na aftrek van de kosten, Mademoiselle De Saligneux zich in het bezit van ruim een mdllioeil ver heugde of duidelijker gezegdvan vijf duizend! pond rente." „Goede Hetmolriep Lionel. „Maar ook haar brengt de fortuin geen geluk. Integendeelzij is nog nooit zoo ongelukkig geweest als nu." „Wat hindert haar clan?" „Zoo, zoo, mijnheer worclt nieuwsgierig!" „Mijnheer Pointal, spreek dan liever van do koersnoteering of waarvan dan ook, en ik zweer u, dat dit alles mij voel meer interesseert." „Hoor toch eens wat oen grootsprank! Waarom je nu onverschilliger te houden, dan je bent? Als mademoiselle De Salig neux in waarheid! niets voor je was, dan zou jo haar wel herkend hebben in den hand schoenenwinkel." „Maar waarom blijft u toch maar steeds van haar prat-cn?" riep Lionel driftig. „Omdat ik goon onrechtvaardigheid dul den kan en ik zeker boa, dat jo die aller liefste jongedame vorgeven zult, als jo hoort, dbt zij evenzeer to- beklagen is als jij. Men wil haar absoluut uithuwelijken aan een man, waar zij niets mee op heeft: aan graaf Do Préval.Haar „vader heeft. kennis gemaakt met dien kwast in St.-Pe tersburg, waar hij gezantschapssecretaris was, maar zich intusschen gruwelijk ver veelde. Bij gelegenheid, dat hij met verlof naar Parijs ging, ontmoette hij daar weer den baron, die hem van de erfenis vertel de. Als voorziclitig man kwam de graaf toen allereerst eens naar mij toe, en, nadat hij zich voldoende op dé hoogte gesteld had, liet liij zich aan de erfgename voor stellen, werd verliefd op haar en vroeg haar hand. Een mooie naam, een goedo positie, fortuin, oen aangenaam uiterlijk, een groofce mate van zelfbewustheid, wat wil je meer Die man is immers een schit terende partij I" Ongelukking wil Mademoiselle De Salig neux niets van hem weten. Als-allereerste voorwaarde heeft ze gesteld dat men haar drie maanden meb rust liet na den dood van haar oudoom, aan wien zij wel zeèr ge hecht was. Die rouwtijd is nu voorbij.. Graaf De Preval heeft zijn aanzoek her haald, en, daar hij het er zeker voor hield, dat ik wel eenigen invloed had op mijn cliënto, heeft hij getracht, mij voor zich to winnen. Jo begrijpt, dat ik daar niet voor te vinden was; maar den baron heeft hij op zijn hand. Het arme kind wordt dus voortdurend gekweld, achtervolgd, be rispt en vermaandvoor die laatste wijzo van ondérhouden zorgt voornamelijk haar tanto Kon jo Gravin De Juines?" „Neen; on ik kan ook niet zeggen, dat ik bijzonder op kennismaking gesteld ben (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1