LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 16 Juli 1919. STADSNIEUWS. FEUILLETON, BINNENLAND. PRIJS DER 'ADVERTENTIEN: SO Gts. per regcfl» Des Zaterdags 40 Ots. per regel. Kleine advertentiêu "Woensdag f5 Ots. Zaterdag f 1.— bij een maximum jantal woorden van 30. Incasso volgens post- reeht. Voor eventueel© opzending van brieven J0 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 CtSi Nummer 18212. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PEIJS DEZER COÜBANT: (Voor Leiden p. 3 mnd, f2.10, p, week" f 0.18 Luiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, per week u ols 0,18 [Eraaoo per. post a u u n p 2.50 Rnbinl. De faam, die Eugen de Rubini was vooraf gegaan, was van dien aard, dat gisteravond de groote Stadsgehoorzaal met balkon vrij- .wel uitverkocht mocht heeten. De bezoekers waren van de meest uiteenloopend3 plui mage. Een volledig compliment kunnen wij 'de zoo talrijke belangstellenden niét maken. (Vereischen experimenten als van Rubini 'de grootste kalmte en rost, willen zij vol ledig tot hun recht komen, op die rust en kalmte viel af en toe nog wel esns wat af te dingen. Hoewel acht uur toch zeker ook een goede aanvangstijd mag heeteD; begon de onrust reeds door talrgks laatkomers, hetgeen noopte tot wachten. En een paar maal later kon Rubini slecnts jnet "de grootste moeite de vereisente rust •verkrijgen! Toch is de avond goed geslaagd. Zoo wel de telepathische als suggestieve expe rimenten kwamen bijna zonder uitzondering itot hun volle recht. Aan het slot was echter duidelijk merkbaar, dat Rubini vermoeid was. Trouwens geen wonder, na al hetgeen presteerd werd. Rubini, een Oostenrijker van geboorte, 27 jaar oud, is in zijn korte militaire loop baan feitelijk tot telepaath geworden. Opviel toen nl. hoe h\j de gedachten zijner supe rieuren wist te raden. Hij heeft zich daarop verder ontwikkeld om! te worden wie bij' thans is. Zijn plan is echter ook hot In dische Oosten te gaan bezoeken, om' kennis te maken met de geheimenissen der fakirs enz, reden, waarom hij ook deze seances geeft, nl. om zoo voldoende geld voor ver dere onderzoekingen te verkrijgen. Le telepathie op zichzelf wil mén dik wijls toeschrijven aan een bijzonder sterk ontwikkelde opmerkingsgave. De telepaat zou 'dar. toch uit onwillekeurige bewegingen van den opdrachtgever weten op te maken, wat zijn bedoeling is. Rubini ontkent, dat z\jn 'groote gaven op telepathisch gebied hier ook maar eenigszins mee in verband staan en schrijft deze toe aan een bijzonder groote gevoeligheid, een hypersensibiliteit. Waar dé mannen der wetenschap het in ^dezm nog niet geheel eens zijn, zullen wij ons begrijpelijkerwijs niet aan een uitspraak wagen- In hoofdzaak komen de telepathische expe rimenten neer op het weghalen van isen voorwerp, omi dat ergens anders te depo- neeren enz. Rubini heeft al deze proeven (bewaakt door een BewachungscommissioD, die te zorgen had. dat Rubini geen gelegen heid had tot gedac.htenwisseling met wie ook, over de te volvoeren opdracht) bijna zonder vergissingen volbracht. Slechts één opdrachtgever werd wegens gemis aan ernst ter zijde gesteld, terwijl een and ar blijkbaar niet beschikte over voldoende concentratie vermogen vaft wil. Overigens Jukte net met allen, zoowel met als zonder con tact. Speciaal de laatste .experimenten zon der contact waren subliem. De al ol niet aanwezigheid van den impressario, dat bleek overtuigend, was evenmin van invloed; door enkele aanwezigen werd dit een oogenblik gemeend. In actie heeft Rubini voel van een slaap wandelende, de oogen neergeslagen; een automaat, onder anderer invloed. Vaak z:et anen aem als het ware inkrimpen, om de hnrtgolvingen van den opdrachtgever inte'a3 te kunnen opnemen. Ook de wichelroede-proeven, de masm- suggc-stie en enkel-suggestie waren een succes. Bij dc suggestie waren natuurlek niet allen geschikte' proefkonijntjes, dat spreekt. Toch wist Rubini het meerendeel zijn wil op te leggen bij de enkel-suggestie en hen aan den grond vast te nagelen, og een stoel te' doen vastkleven, enz. De aanwezigen waren over *t algemleeh dan ook ten zeerste voldaan over den avond on tooüden dit door. luid applaus. In de pauze en na afloop, misschien zelfs heden nog wel, werd echter druk gede libereerd over oorzaak, befceekenis én wat dies meer, zij STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. STAAT VAN ONTVANGSTEN EN UITGAVEN over do maancf Juni 1919. Vorige opgave f 455,611.78^ Sedert ontvangen van: Collecte dubbeltje of cent f 221.82 Maandbijdrage f 455,833.60^ f 10.— f 455,843.60J/^ UITGAVEN lo tob 248e week f477,512.06 248e tot 252e week f 14,989.85 f 492.501.91 Saldo to kort f 36,658.30V& Saldo tegoed van hot Konink lijk Nationaal Steuncomité over Mei 1919 f 10,488.76 Idem over Juni f 7,494.93 Saldo tegoed Van de gem. Leiden f over Mei 1919 f 10,011.51 VS Idem over Juni 1919 f 7,263.10 Voorschotten f 1,400.— f 36,658.301/2 Saldo nihil Aan den heer D. G. >W. Voorthuyse'n is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor de neus-, keel- en oor heelkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, en buiten bezwaar van 's Rijks schatkist tijde lijk tob en mét BI December 1919 als zoodanig benoemd de heer E. Doijer. arts, alhier. Voor het examen Nederlandsche han delscorrespondentie', vanwege „Mercurius'i3 geslaagd de heer Th. de Tombe, alhier. Door de Nederlandacb^ Vereeniging van Elect re-Te dinische Werkgevers, afh Leiden, is oen adres geridht a?n den Raad, waarin te kennen wordt gegeven dat ka ar 1< den door de willekeurige handelwijze van den directeur der Stedelijke Lichtfabrieken ten zoorste in Hun bedryvon worden bena deeld. Op 25 Juli 1918 werd door het- oen sohrij ven van den directeur ontvangen, waarbij zij aangemaand werden zelf voor de benoodig- do leidingmaterialen te zorgen zulks naar ar.n leiding van verschillende besprekingen, waarbij de directeur zijn bemiddeling tot he. verkrijgen van N. G. A.-draad had toege zegd. Zfj hadden regelmatig hun magazijn© kunnen aanvullen en op peil houden uit?> zonderd wat betreft het bovegenoemde N. G. A.-draad, waarvan de distribueering doe* Regeering-smaatregelen aan den directeur was opgedragen. Het spookt vanzelf, dat. dc Leidsche werk gevers daardoor -en zeerste werden gedu peerd. Verder wordt in het adres meegedeeld, dat plotseling op 8 Januari van den directe ir aanschrijving we-d1 ontvangen, dat de insta1, latiofirma's werden verplicht het voor huui- loidingcn benooligdo materiaal van de Ste delijke Lichtfabrieken te betrekken en dat op 10 Juni d.a.v. Ie hoeveelheid der verplichte afneming nog werd verhoogd. Eindelijk memoreert het adres, dat op 11 Juni 1919 een schrijven van tien directeur werd ontvangen, dat de Vuurleidingen van 140 huizen in „De Kooi" zouden worden aan besteed, terwijl op 20 Juni weder een schrij ven werd ontvangen dat deze xeidincen we der in eigen boneer zouden worden uitge voerd door het personeel der Lichtfabrieken, 'De afdeeling verzoekt den Raad aan der gelijke willekeurige handelingen van dezen directeur een einde te maken, waardoor de werkloosheid wordt bevorderd en de verlie zen in de bedrijven tot grootcro afmetin gen worden opgevoerd. Hot adres is door een 12-tiI leden der afdeeling ondertèskend, allen etectro-tachni- sche werkgevers hier ter stede. By het in Den Haag in Maart M. ge houden examen voor Rrjkstelegralist is o m. geslaagd onze stadgenoot de heer H. J. Foppes, Clarasteeg 2a, die tot dusver in het zilversmidsvak werkzaam was. Hij is dezer dagen benoemd en reeds in functie getreden aan het hoofdtelegraafkantoor te 's-Gravenhage. Merkwaardig is hierbij, dat een zilversmid zich de kunde voor telegrafist in zijn snipperuren weet eigen te maten, en nog merkwaardiger, dat hij zijn oplei- diag daarvoor ontving van den heer H. de' ,Wit, zijn pleegvader en voogd, die zelf ook aan dat vak vreemd is. Een en ander pleit wel voor den ijver en den goeden wil van het 19-iarig jong- mensch en mede voor de veelzijdige ont wikkeling van den oudere'. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het liefdadigheidsconcert, dat morgen avond in „Den Burcht" zal gegeven worden door het stafmuziekkorps van het vierde reg. infanterie. Wij doen dit, omdat het een muziekuitvoering zijn zal, welke in veler smaak zal vallen, en vooral omdat z'j wordt gegeven ten voorde ele van het Sanatorium!- fonds van onderofficieren. Zaterdag a.s. wordt alhier een bloe mendag gehouden ten bate der. kas voor op te richten herstellingsoorden voor handels- en kantoorbedienden, handelsreizigers "en handelsagenten. Op den avond van dien dag zai een concert gegeven worden in „Zo- merzorg", waartoe het strijkorkest „A. N. U.", directeur de heer Noordanus, en mej. Jo Trip, mezzo-sopraan, inej. Jo Hemerik, pianiste, hun medewerking wel willend 'nebben toegezegd Een en ander gaat uit van de afd. Leidea der, handelsreizigers ver. „Eendracht". Zondag 20 Juli a.s. zullen de leiders van den arbeid van het Leger des Heils in Nederland, commandant en mevrouw Howard, onze gemeente en het Korps, Lam mermarkt, alhier, bezoeken tot het houden van samenkomsten, des morgens en des avonds. Deze commandant, die gedurende een groot aantal jaren in verschillende lan den van Europa heeft gearbeid, is een zeer begaafd spreker en presteert ook op muzi kaal gebied zeer veel, naar ons wordt ver zekerd. 4- Gisteren voeren twee jongedames met een roeibootje in de Zoetorwoudsche-Singel- gracht, op do hoogte van „Zuiderzicht", to«n een moeder Zwaan met haar jongen, die het blijkbaar niet kon dulden, dat deze vreemde indringsters zich op haar gebied waagden, nijdig op de meisjes toevloog Do jongedames echtten het geraden de wjjk te nemen, en deden dit door uit het bootje te springen. Het waren goede zwem sters, zoodat het haar weinig moeite kostte den wal te bereiken. Toevallig passeerden langs doa Singel eea tweetal mariniers, die, .dé meisjes in gevaa* achtend, galant genoeg waren tot .redding zich ook in het water te-begeven. Weldr waren alle vier aan den wal. Moeder Zwaan zwom trotsch, met opge hoven hals, verder, gevolgd door de jong* zwanen. Zij had haar kinderen schitterend verdedigd tegen een, gelukkig' vermeen gevaar. Gisternamiddag kwam in de Sionsteeg" een door een paard bespannen wagen in onzachte aanraking met een. handwagen., ZIJN IDKB. Waar het Fransch van VICTOR CHERBULIEZ. (Nadruk verboden.) 60) Maar zelfs een sultan kan niet alles heb ben, zooals hij hot verlangtDaarom moest hij wel het voorstel en do diensten aan nemen van den man, dien hij verachtte. Hij nam zich evenwel voor, dat het eerste van de tien geboden, die hij zijn vrouw wildo inprenten, aldus luiden zou „Bedenk altijd, dat je broer een sluwe vos is, dio jo uit eigenbelang aan den heer Têterol heeft uitgehuwelijkt; jo zult hem nooit spreken van jouw zaken, noch van de mijne, en voor meerdere veiligheid meet je maar van do eerste, de beste gelegenheid profiteoron, om met hom te breken on hem dan eenvoudig de deur to wijzen." Op een dag, cüat do heer Grépin hem was komen opzoeken, hield hij dien te eten en zoo onder het dessert vroeg hij met een veelzeggend knipoogje. „Nu, vriendlief, heb jo haar gevonden?" „Wio dan?" „Do onvergelijkelijke vrouw, die je voor mij bestemde?" „Ja Maar neem mij niet kwalijk!" riep de heer Crópin, die blij was, dat dit onderwerp nu eindelijk ter sprake kwam, „mijn voorstel werd laatst zóó slecht ont vangen „Het was ook dwaas," viel do heer Tête rol liom in de rede, allerdwaasten dat is het nog!" „Laten wij dan van wat anders spro ten," raadde de zaakwaarnemer. En dit deed men dan ook, maar na een paar minuten knipoogde de heer Têterol zijn gast weer toe nu ditmaal met het linkeroog en zei: „Als u wilt, schrijf haar d'an, mijnheer Crépin." „Wie moet ik schrijven?" „Kom, houd jo nu niet zoo van de dom me! Maar, hoor eens goed: je moet haar vooral niet zeggen, wat je met haar voor- hebt, want ik verbind mij tot niots. Ik ben geen man, om do kat in den zak te koo- pen, en ik wil volkomen vrijheid van han delen houd on. "Verzin er het een of ander op, om haar te laten overkomen, on, als 't moet, zal ik de reiskosten wel betalen. Is zij cfian eenmaal hier, dan zal ik wel eens verder kijken." Hij sprak van haar, als van een koe, die men op de markt koopt. Dion avond schreef de heer Crépin twee brievenéón naar Londen en één naar Pa rijs. Abt Miraud, die het adres van den heer Pointal had weten uit te vinden, had dien do ziekte van den heer Têterol go- meld, met het verzoek, or Lionel van in kennis to stellen. Die maakte zich juist ge reed, om naar Saligneux te gaan, toon een t'weedb telegram van den pastoor, hem meedeelde, dat do zieke buiten gevaar was. Lionel was intusschen hevig ontroerd. De gedachte, dat zijn vader had kunnen sterven, zonder dat or een verzoening tot stand was gekomen, leek hom onverdraag lijk. Rij besloot een brief te schrijven, waarin hij zijn verlangen zou te kennen geven om zijn vader eens op te zoeken, en waarin hij onder andere schreef: „Ik weigerde het huwelijk te doen, diat u mij voorstelde waarschijnlijk zal ik nu nimmer trouwenin ieder geval zal ik het niet zonder uw toestemming doen Tk smeek u, mij toch te willen vergeven al het leed, dlat ik u mocht hebben aangedaan, en mij weer opniouw uw genegenheid te willen schenken. U is ziek geweest en vreemde, gehuurde hulp heeft u opgepast. Ben ik dan niets meer voor u? Beloof mij, dat u zich, bij eventueel geval van ziekte, door geen mensch anders dan door mij zult laten verplegen." De heer Têterol had zich niet verwaar digd, persoonlijk eenig antwoord te geven op diien brief, maar hij had dit opgedra gen aan den heer Crópin, die zich daar vol- genderwijze van gekweten had „Mijnheer. Tot mijn leedwezen moot ik u meedeelen, dat, na de heftige scène, die er heeft plaats gegrepon tusschen u beiden, uw vader u voorloopig nog niet wenscht te zien. Ofschoon hij in beterschap toeneemt, moet hij, op voorschrift van den dokter, allo pijnlijke aandoeningen vermijden en ongetwijfeld zou dit weerzien hem te veel opwinden. Al hooft hij nu oók gegronde grieven tegen u, dan moet u nog niet den ken, dat het hem spijt, dat er van het hu welijk niets gekomen isdaar zou hij niet meer van willen weten. Hij zal den heer De Saligneux en zijn dochter nooit vergeven do trouw el ooze wijze, waarop zij in deze gehandeld hebben. Yoor de rest neemt hij goede nota van uw belofte, niet te trouwen zonder zijn toestemminghij vindt, dat u hem dit tenminste dan wol verplicht bent! Als belooning voor uw goede gevoelens je gens hem, heb ik last, u mee to deelen, dat gij u in het vervolg over hem naet on gerust behoeft te makenhij zal nooit meer aan vreemde hulp zijn overgelaten, want hij heeft plan binnenkort te hertrouwen. Hij twijfelt niet, of dat besluit zal u hoogst aangenaam zijn, en hij haast zich u daarvan kennis te goven, ter geruststelling van uw welke laatste vrij wat schade opliep. Per- soonMjke ongelukken hadden niet plaats. iGisteravond werd in het Van-der-Werif- park het eerste concert iii> lit seizoen ge houden. Er was veel belangstellte g, doöh niet allen schenen te zijn gekomen om met aan dacht naar de inderdaad goede muziek van het Stedelijk Muziekkorps to luisteren, Vaartverbeterir.g van den Rijn. In hot Raadhuis te Woerden kwamen gistermiddag afgevaardigden van de gemeentebesturen van Utrecht, Oudenrijn, Veldhuizen, Harmeien, Vleuten, Linschoten, Kamerik, Barsvouts- waarder. Rietveld, Zwammerdam, Waardér, Bodegraven, Alphen aan den Rijn en Woer den" brieen, met het doel te geraken tot de oprichting van een Vereeniging tot vaart- verbetering van den Rijn, speciaal van den Ouden Rijn, van Alphen tot Utrecht. .Van daar. dat de gemeentebesturen van Leiden en Katwijk niet tot deze bijeenkomst waren uitgenoodigd. Het gedeelte tusschen Alphen en Leiden eischt niet zoo dringend verbe tering, al is het niet uitgesloten, dat deze gemeenten, vooral als de plannen voor 2eehaveD te Katwijk vasteren vorm) mochten aannemen, waardoor de beteekenis van ge meld vaarwater van enorm grootér belang zou worden, tot aansluiting zullen worden verzocht. Het initiatief tot deze' beweging is uitge gaan ypn de Kamfer van Koophandel en Fabrieken te Woerden, wier secretaris, tevens secretaris der gemeente Woerden, de heer C. J. A. van Heivoort, over ,,de(n) Oude(n) Rijn als vaarwater" in 1917 reeds een belangwekkende en van groota studte getuigende' brochure schreef, waarin hij deed uitkomen hoe dit vaarwater, van zoo groote beteekenis voor de Rijnstreek, door de betrokken Provinciale besturen en door het Rijk in den loop der jaren vrijwel is verwaarloosd geworden en dringend vérbe tering vraagt. Nadat gisteren de burgemeester van Woer den, de heer H. G. van Kempen, de talrijke aanwezigen welkom had gehesten de Kamer van Koophandel en Fatr'eken dank had gebracht voor haar initiatief, opende' de heer K. Schouten Hoogendrjk, voorzitter dier Kamer, de vergadering en deelde mede, hoe reeds van een aantal Verenigingen van verschillenden aard en strekking, sym pathiebetuigingen waren ingekomeïi met het doei dezer bijeenkomst. De heer Van Heivoort gaf hierna nog eens een uiteenzetting van hetgeen dit gedeelte van den Rijn is en wat het zou kunnen zijn, om te sluiten mot de opwekking tot de be langhebbenden om zelf de hand aan den ploeg te slaan. Daarna werd, na eenige' gedachtenwisse- ling, waaraan o.a. de he-eren Le Coultre en Visser, resp. burgemeesters van Bode graven en Alphen, deelnamen, die evenals anderen het plan van harte toejuichten, tot de oprichting van een „Vereeniging tot Vaartverbetering van den Ouden Rijn" be sloten. Met het voorloopig comité uit de Woer- densche Kamer van Koophandel werden de burgemeesters der gemeenten Utrecht, Bode graven, Alphen en Oudenrijn aangewezen het "voorloopig bestuur te vormen. Dit voorloopig bestuur zal zich belasten met het ontwerpen van statuten en huis houdelijk reglement, waarop nogmaals zal worden bijeen gekomen t?r bespreking van verdere stappen om tot de bereiking van hel Ttoel te komen. Het is te hopen, dat de' nieuwe .Ver eeniging succes zal hebben, wat zeer in het belang zal zijn van de vruchtbare en nijvere Rijnstreek en de welvaart van deze reeds nu welvarende gemeenten nog zeer sa! verhoogen. Da predikantstraktementen. De Bond van Nodorlandsche Predikanten verzond een ont- kinderliefde, die hij wel zeer op prijs stolt. Geloof mij, Mijnheer, steeds met de meeste hoogachting, Uw dienstw. dnr., Nicolaas Orópdn." xvn. Als de heer Têterol gemeend had, dat hij 7.ijn zoon echt wanhopig zou maken met de kennisgeving, dat hij op het punt stond te hertrouwen, dan was dit toch verre van do waarheid. In don gemoedstoestand, waarin Lionel op het oogenblik verkeerde, was hij zóó dol verlangend naar zelfstandigheid, dat hij met genoegen afstand zou hebben gedaan van zijn rechten op eeu erfenis, die men hem van to voren als het ware be twist had. „Ik hoop maar, dat wij recht talrijk zijn, cwn te dieeion," dacht hij, nadat hij den brief van den heer Crópin gelezen hadals zij voor mij alleen was geweest, zou zij mij veel te zeer bezwaard hebben!" Overigens had hij het zeer druk; zijn hoofd en hart werden zoodanig in beslag genomen door allerlei plannen, verwach tingen en teleurstellingen, dat de wraak neming van zijn vader hem nu al niet- bij zonder treffen kon. Zijn eerste schreden op het gebied der journalistiek waren zeer ge lukkig ^eweedt; binnen enkele maandepi had hij zich een eereplaats weten te ver werven. Hij bezat nog geen beroemdheid! maar hij stond dan toch aan het begin er van en de dageraad heeft van die bekoor lijkheden, die do volle middagzon mist. Hij had nu gebroken met zijn afzonde ring en verliet dikwijls zijn cel, om zijn oudo relaties te onderhouden en er weer andere bij aan to knoopen, daar hij wel wist, dat een kamergeleerde een slecht po liticus is en dat het even noodzakelijk mag heeten, wrijving te houden mot do wereld, werp-rogToment op het predikantstraktement en -pensioen. In. dit onlwerp-rogloment woidt o.m. voor- gestold, dat de Korkeraad voor den predikant do trak temen te-regeling vaststelt, aangevende allo baten en emolumenten, welko hij zal gc-< nieten, daaronder begrepen periodieke verhoor gingen, kindergeld en pensioen. Deze trakte- mente-regeling wordt, evenals latere wijzigin gen, onderworpen aan do goedkeuring van bet1 Provinciaal Kerkbestuur, het classicaal bestuur gehoord Het bedrag der baten on emolumenten be-< draagt, buiten liet kindergeld, ten minste f 2500 bij genot van vrije pastorie, benevens tien twee-* jaai'lijkscho verhoogingon van f 200. Indien het' traktement goheol of gedeeltelijk bestaat uit wisselvallige inkomsten, wordt hot minimum van f 2500 op do traktementsrogeling gewaar borgd. Daarenboven ontvangt ioder predikant vanwege de gemeente f 100 per jaar voor elk minderjarig kind. Wij lezen in dit concept-reglement betref-i fendo het pensioen do volgende bepalingen: Ongeacht zijn aanspraak op pensioen van-' wege het Rijk, de gemeente of uit bijzondere fondsen, beeft een predikant recht op pensioen' vanwege do Kerk. Pensioengerechtigd is elk predikant, die na 10 of moor dienstjaren wegéns ziekte, 65-jari- gen leeftijd of 40-jarige ambtevervulling eervol ontslag of emeritaat verkrijgt. Het pensioen vanwege do Kerk bedraagt 2/3 van het hoogst genoten traktement verminderd met het bedrag van het toegewezen Rijkspon-; sioen. "Weduwen, nagelalen door dionstdoendo of gepensioneerde predikanten, hebben, onge acht haar aanspraak op woduwenpensioen vanwege het Rijk, de gemeente of uit bfjzon-i dore fondsen, recht op een weduwenpensioen vanwege do Kerk, ingaande op den dag, waar* op het recht op het door haar echtgenoot go* noten traktement of pensioen eindigt. Het woduwenpensioen bedraagt 2/3 van het vol prodikantspensioon, verminderd met hef! bedrag van het Rijks weduwenpensioen. Minderjarigo predikantskindcren, nagelaten! door oen dienstdoend of gepensioneerd predi* kant of door een ponsioentrokkendo prodi* kanteweduwc, genieten, elk voor een evenredig deel, tot hun meerderjarigheid het weduwen pensioen. Ieder predikant stort jaarlijks voor het we* duwonpensioen 5 pet. van het door hem genoten ami)tsInkomen ia do Algemeone Kas. In do mermorio van toeliobting wordt er op gewezen, dat do algemeene depressie, die in' het kerkelijk leven heerscht, verband houdt met het feit, dat do Kerk sinds jaar en dag werkt met halve ca ondervoede krachten. Do prodikantolraktementen moeten noódzan kelijk nu dadelijk zeer belangrijk worden ver hoogd, geheel op nieuw geregeld, opdat do pres dikant mot zijn gezin van zijn ambt kan leven overeenkomstig do eischen, door zijn opleiding en door do gemeente gesteld. Ook wordt in het lioht gesteld van hoe groote botoekenis het voor: de positio der predikanten' is, dat zij niet afhankelijk zijn van allerlei dorpsautoriteiten. „Alleen al het feit, dat in liet algemeen ver hooging van traktement, verbetering van de pastorie, enz. samenvalt met wisseling van pre dikant, dat zelfs een gewaardeerd predikant eerst eon beroep naar elders moet ontvangen', voor do gemeente verbetering in zijn bezoldi ging aanbrengt, doet zien, dat het met de fi* nancieelo verhouding van den predikant té genover zijn gemeonto niet in orde is. Nog sterker komt dat aan het licht, waar d© gomoente oventueole aanmerkingen op den prC- dikant direct omzet in het zevende tuchtmid* del. Hoeveel predikanten wonen in slecht on* derhouden pastorieën en staan op sinds lang verjaarde traktementen, omdat zij zich het misnoegen van dozen of genen dorpsgroota hebben op den hals gehaald!" staat in de toe* lichting." Het ontwerp wil do benoodigde gelden vin-1 don uit do vorpliohte bijdragen van de ge meenten en van de leden der Kerk. De nieuwe broodkaarten. Naar aanleiding, van hetgeon wij dezer dagen schreven over. als het gevaarlijk is zich geheel aan haar, over te geven. Zijn gelaat, zijn succes, zijn aangename manieren en fijne beschaving des geestes maakten, dat hij overal met open armen ontvangen werd. En hij was zeer gevoelig voor de vleiende attenties, die men hem beweeshoe rein ook van karakter, bezat hij toch zijn eigenliefde. Volkomen belangloosheid is een hersen schim en heb „ik" is dan alleen onuitstaan baar, als er niets bij zit. Lionel was eerzuchtig, vastbesloten zijn weg te vindenmaar hij gruwde van ver dachte paden en kronkelwegenhij wilde) er eerlijk komen, om des te beter do zaak te kunnen cienen, die hij liefhad en dió één was met zijn eigen belangen. En freule De Saligneux? zal men allichb denken? Was hij daar nog altijd zoozeer van vervuld Helaas, jal Had hij haar dan niet kunnen vei* geten Neen, dat was hean onmogelijk geweeste- En had hij haar nog altijd zoozeer lief i Hij maakte zich wijs, dat hij haar niei meer liefhad. Zij boezemde hem een gevoel in, dat veel had van haat. Hij was hard bezig, haar van haar voetstuk te rukken. Zóó dikwijls had hij gezegd, dat zij klein van geest en klein van hart wasdat hij het ten slotte wel moest gelooven. Eveneens trachtte hij rich op de mouw te spelden, dab haar bruino oogen hem feitelijk misleid hadden dat haar schoonheid toch maar hoogst twij felachtig was, want d!at het de allereerste plicht is voor een mooie vrouw, om blank te zijn. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1