LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 7 Juli 1919. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS BINNENLAND. FEUILLETON. pnus DEXt ADVERTENTIENi gfl Ota. per regal* .Dea Zatcrdigs 40 CHs, DM regel. Kleine adTeTteatiïn Woensdag 55 Ots. Zaterdag f 1.— bü oen maximum »antal woorden van 30. Incasso volgens post- recht. Voor eventneele opzending van 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Sloor Leiden p. 3 mnd. f2J.O, p. weelc £0.19 Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, per week 0.10 franco per post u 2.50 Numnur 18204. De Burgemeester en Wethouders van Deiden doen t« weten dat door &n Raad dier gemeente, in zijn vergadering van der 19den Juni 1919, is vastgesteld de volgende jyexordenin g VERORDENING, houdende wijziging der verordening van den den 26sten Mei 1893 np de Markten (Gemeenteblad No* 10), laatstelijk gewijzigd bij verordening van 11 April 1918 (Gemeente blad No. 12), EENIG ARTIKEL. (Het dorde lid van ürtikel 20 van bovenge noemde verordening wordt gelezen als volgt: ,yfeurgemeester en Wethouders zijn echter bevoegd, wanneer zulks door buitengewone omstandigheden wordt gevorderd, tijdelijk ivaatwerk, vervaardigd van eikenhout van een andere herkomst of vaatwerk, veivaar- 'dagd van beuken- of without, toe te laten, in welk laatste geval tevens afwijking van 'de in het eerste lid van dit artikel ge noemde soorten kan worden toegestaan". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergadering van den 19den Juni 1919. De Burgemeester, N. C. DE GIJSfcLAAR, De Secretaris, VAN STRIJEN, Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Hollland, volgens hun bericht van den 80 Juni/2 Juli 1919, B. No. 1095 (2de afd.) G. S. No. 86 in afschrift medogedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7den Juli 1919. N. G. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Zaterdag heeft die cremati-o plaats go- had to Wester veld van wijlen orof. dr. A. P. N. Franchiimont, oudbhooglcorvar aan de Rijksuniversiteit alhier. Onder do aanwezigen .rïri >a opgemerkt de reotor-magnificus der Uniiv rwiteit, prof. dr. P. C. T. van dor Hoeven en de hoog- leoraren prof. dir. K. Martin, prof. dr. J. J. Blanksma, prof. dr. J. M. Janse, prof. dr. van Itallie, prof. dr. A. W. Nieuwen- huis, prof. dr. J. C. Kluyver: Voorts waren or prof. d!r. H. A. Lorente, Voorzitter van de wiskundige afdeeling der Hon. Academie van Wetensohapoc-n, prof. dr. S. Hoogewerff, de Amsterdaansdbe hoog- leera-ar prof. dr. A. T. HoLoman, d!e Utreohtsoho hoogleerar-^i prof. dr. Ernst Cohen, prof. dr. P. van Romburgh, prof dr. H. R. Kruyt, enz. Op uitdrukkelijk verlangen van don over ledene werd er niet gesproken. Nadat de baar was neergedaald^ bedankte dr. D. A. H. van Eek, conrector van hot gymnasium alhier, uit naam van d'c weduwe voor de groote deelneming. Benoemd ds tot lecraar in bet hand- en rechtlijnig teekenen aan do Ohr. H. B. S. piet. vijfjarigen cursus te Vlaardingen de heer B. Mer oma. De heer L. A. M. van der Spek, alhier 'tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve- ófficier van gezondheid bij de landmacht. Luitenant ter zee 2de k!. D. G. Bomima iyordt geplaatst bij db Kweekschool voor Zeevaart alhier. Voor heb examen m. u. 1. o., te Utrecht, zijn geslaagd voor diploma B P. W. F. Verhoef en. P. H. Valentgoed. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ia de toelating van dr. J. Droste, als privaat docent in do faculteit dor wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit alhier, ten gevolge van zijn benoeming tot lector aan die universiteit, ingetrokken. Voor don dionsb in Ned.-Indic zijn be stemd do heeren J. Terpstra, alhier, als an ail y sb bij den Burgerlijken Geneeskun digen Dienst, en J. M. Schöder, alhier, inede als zoodanig en mej. A. M. J. Maas, alhier, als verpleegster 1ste kl. bij de mili taire hospitalen. De alg. vergadering van de vereeni- ging „Oost en West", gehouden te Deven ter, heeft herkozen als hoofdbestuursleden de heer-en J. A. van Hamel, afd. Leidien, en H. J. Hoekstra, studentonafdeeling Leiden. Het publiek in het llembrandt- bioscoop-bheater schijnt zich wel te kun nen vormaken, lettende op de aandacht, waarmede dc beelden op het doek worden aanschouwd, 't Is ook een aangenaam, rus tig zitten in het niet te warme zaaltje, ter wijl goede muziek en af en toe wat expli- oatie op juiste wijze -zich bij heb vertoonde aanpassen. Door het bestuur van de afd. Leiden van den Centralen Nederlandschen Amb- tenuarsbond werd aan dea Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te legrafisch het driDgend verzoek gericht, om het Ooilege vau Curatoren ten spoe digste te willen machtigen tot uitbe taling van het voorschot op den duurte- toeslag aan het losse zoowel als het vaste lT ni ve rsitei tsp e rsom el In de Stedelijke Werk-inrichting zijn opgenomen van 29 Juni tot 5 Juli 172 vol wassen personen, 45 kinderen, totaal 217. Slecht brood. Van verschillende zijden ko men voortdurend klachton tot ons over hel sicohte brood, en terecht. Terwijl toch langza merhand overal weer goed brood gebakken wordt en o.a. in Frankrijk weer de heerlijke halve maantjes op de ontbijttafel prijken, blijft bij ons te lande het brood steeds van inferieure qualiteit. „Waarin ligt dit toch?" vraagt de re dactie van hot „Tijdschr. voor Soc. Hygiëne". Moeten wij eerst onze oude voorraden, ver mengd met allerlei minderwaardige meelsoorten en oud-aardappelmecl, opmaken? Laat men dit dan althans zoggen en ons een termijn noemen, waarop die lijdenslijd voorbij zal zijn. De Rogeering vergete niet, dat het brood voor velen het hoofdvoedsel is, en dat zelfs het gehoorzaamste geduld zijn grenzen heeft." De economische overeenkomst met de geas socieerden. Naar „De Tel." meldt, zal de pconamischo overeenkomst mot de geas socieerde regeeringen, het General Agree ment, in het begin cTezer week worden op geheven. [Het General-Agreement werd op 20 Dec. 1918 van kracht, voor den tijd van één jaar echter van maand tob maaind opzegbaar. In de vergadering vam im- en exporteurs op Vrijdag j.l. word medegedeeld, dat do N. U. M. in liquidatie zou treden zoodra het Agreement word ingetrokken. Heb tijdstip der liquidatie hangt samen met dö opheffing van de blokkade, zoodra de vrede zal zijn geratificieerd. Daarna aal do N. O. T. nog tijdelijk in werking blijven voor binnen Landsdho cont-róle op levens middelen en industrieel© artikelen]. Onderzoek naar kalizouten. Do Minister van Landbouw heeft het oordeel van dr. Tesch govTaagd omtrent de kans op het vindon van ontginharo kalizoutafz et tingen. Volgens hot oordeel van dr. Tesoh bestaat er goen reden, om de hoop op kalizout uit eigen bodem geheel op te geven, zoolang niet alle pun ten, waar do pormische zoutformatie behoorlijk bereikbaar, is, grondig zijn onderzocht. Een zoo danig niet ouden-zocht terroin ligt Ion westen van Winterswijk. Hot grooto belang, hierbij be trokken, wottigt, naar de meening van den Mi nister, volkomen de uitgaven, aan een nader boorondorzook in dit gebied verbondon. Boven dien zijn de hierdoor te verkrijgen nadere gege vens ook noodzakelijk te achten voor de te ne men boslLssing in zake de wijzo van exploitatie van do onderworpelijke terreinen. De kosten van het geboele onderzoek worden geraamd op f 215.000, waarvan vormoedolijk f 64.000 nog ten laste van dit jaar zal koimon. Hierbij is ge- rokend op 0 voorafgaande peilhoringcn en op een di op boring tot uiterlijk 1400 M^-waarvan do peilhoringen nog dit jaar zijn uit te voeron. De Minister heeft daarin aanleiding gevonden bij suppletoiro begroothig voor dit doel f 65.000 aan to vragen. De Nijverhcidsraad. De Nijverheidsraod heeft in zijn laatste vergaderingen dte be vordering van hot economisch gebruik van brandstoffen dooi- do nijverheid en de stich ting van vaste gebouwen om de Jaarbeurs to Utrecht behandeld. Hot eerstgenoemde vraagstuk word ©eni gen tijd geleden door den Minister van Landbouw persoonlijk in den Nijverheids- raad aanhangig gemaakt. Naar aanleiding van de daarover gevoerde besprekingen werd een nadere studie opgedragen aam een commissie van prae-advies, bestaande uit de heeren G. J- E. van Yrijberghe do Ccwningh, C. J. Asselbergs, J. Verheynen, Simon A. blaas, W. van Leeuwen en H. Steketee. Op grond van het rapport dezer commissie en van met andere deskundigen gepleegd overleg werd in de 2 dezer ge houden vergadering van den Nijverheids- raad een voorstel aan den Minister van Landbouw vastgesteld, strekkende om zoo spoedig mogelijk do oprichting van een in stituut voor wetenschappelijk onderzoek en voorlichting aan de nijverheid omtrent heb gebruik van brandstoffen te bevorderen. De stichting van vaste, gebouwen voor do Jaarbeurs te Utrecht kwam in den Nijver hcidsraad ter sprake naar aanleiding van het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot heb van Rijkswege verstrekken van een leening voor de stichting van dio gebouwen. In dit verslag werd omtrent sommige punten een bepaalde meening aan dte nijverheid toege schreven, zonder dat bleek, waarop die be rustte, en derhalve achtte de Nijverheids- raad het noodig vast te stellen, wa/b inder daad de meening van de nijverheid omtrent deze zaak was. De Nijveiheidsraad onder wierp de kwestio van de stichting van vaste gebouwen aan een nauwkeurig onderzoek en pleegde daarover herhaaldelijk met hot Jaarbeursbestuur o veil eg. Aanvankelijk be stonden in den Nijverheidsnaad verschil lende bezwaren, die echtor bij nadere over weging in een geheel ander licht, kwamen en werden opgeheven. De slotsom van de beraadslagingen was dan ook, dat de Nijverheidsraad eenstem mig besloot, aan den Minister van Land bouw mee te deelen, dat naar zijn meening de stichting van het vaste gebouw, waar voor van Rijkswege een leening zou worden verstrekt, voor oen goede werking van de Jaarbeurs bepaald noodig is en tot een be langrijke besparing op do uitgaven zal lei den dat uitstellen van dan bouw hoogst belangrijke uitgaven voor tijdelijke ge bouwtjes zooi meebrengen, die feitelijk ver loren zijn, terwijl bij verschaffing van de leening een vast gebouw zou worden ver kregen, dat blijvende waarde bezit, ook al mocht de jaarbeurs op den duur géén suc- ses hebben, als wanneer het voor andere doeleinden te Utrcöht zeer wel bruikbaar zou zijn. Ten slotte meende de Raad, dat in dezen tijd alles moet verricht worden, om de al gemeen© welvaart, in ons land te verhoo- gen en dat oen kradhtigo steun aan heb instituut van de Jaarbeurzen daartoe kan bijdragen en dus moet verleend wordon. Uiivoerrcchl van Ned.-Indische rubber. Hot Persbureau Vaz Dias ontvangt vau be voogde zijde de mcdedeeling, dat er niet slechte plannen bestaan, om een recht te heffen*van uit Java uitgovoerdo suiker; doch ook van rubber, welke uit Ned.-Indic verzonden wordt. Hot ligt ovenoens in de bodoeling don produ cent te belasten met liet te heffen, bedrag,-als hetwelk genoemd wordt 10 a 15 cents per pond- rubbor. De internationale verceniging vau rubber planters to 's-Gravónhago, waarin nagenoeg alle in Ned.-Indië gevestigde ondernemingen zijn opgenomen, en door de Amsterdamsche ver- oeniging voor don Rubberhandol, waarvan han delaren, makelaars on ondernemingen deel uit maken, is een protest tegon deze rechten inge diend, waarin hun bezwaren uitvoerig zijn ont wikkeld. Men vreest n.l. dat hoogere prijzen, welke van de invoering- fan oen dusdanig recht, als voorgesteld, zeker hot gevolg moeten zijn, de mededinging van de Ned.-Indiisoho rubber op de wereldmarkt ten zeerste zou belommeren Dreigt een uitvoerrecht, als waartoe het voor nemen bestaat, roods voor do oudere onder nemingen, tot belangrijke winsbdorviug te lei den, de jongere ondernemingen, dio met veoi hoogere kostprijzen te kampen hebben, zullen ton govolge der belasting nauwelijks loonende resultaten kunnen behalen. Do ex-keizer. Prins Ei tel Friojrick 'van Pruisen heeft den koning van Engeland het tolgende talegram gezonden: ,,Aan Z. M. den Koning van Groot-Britaii- nië to Ierland. Om ta voldoen aan den vanzelf sprekenden plicht als zoon en offi cier, stel ik mij met mijn vier jongere broe ders in plaats van mijn keizerlijken heer en vader voor het geval van zijn uitlevering, t6r beschikking van Uwe Majesteit, om hem jloor ons offer den onteerenden gang to besparen. Namens de prinsen Adalbert, August Wilhelm, Oscar en Joachim van Prui sen Hindenburg heeft naar aanleiding vaJi zijn altreden het volgende telegram gezonden aan den Rijkspresident: De onderteekening van den vrede geeft mij aanleiding tot de Vol gende verklaring: Voor alle bevelen en han delingen van de opperste legerleiding sedert 29 Aug. 1916 draag; ik alleen de- verant woordelijkheid. Ook zijn alle met de oorlog voering. verband houdende besluiten en he velen van Z. M. den Keizer en Koning se dert dezen dag op mijn uitdrukkelijk ad vies en onder mijn volle verantwoordelijkheid genomen en uitgevaardigd. Ik verzoek deze verklaring ter kennis te brengen van het Duitsche volk en de geallieerde regeeringen. Voigens de .Times" zal het verzoek tot uitlevering vjm den ex-keizer eerst dan lot de Nederlandsche regeer'ng worden gericht, als het bijzondere gerechtshof zitting houdt. Tot nog toe is geen der vjjf leden benoemd. Alie geallieerde regeermgen hebben haar eigen lijst van personen die uitgeleverd moe ten worden. De Engelsche lijst bevat 71 namen. De Engelsche pers aan het hoofd da volksbladen verkneutert zich in het vooruitzicht, dat de ex-keizer te Londen zal terechtstaan. Waar aanvankelijk nog alle bladen, met uitzondering van de ^Manchester Guardian", er zich van onthielden, te schrijven over wat Nederland in deze zat doen, nevatiea de meeste bladen nu een verklaring, dat men niet verwacht, dat (le Nederlandsche regeering moeilijkheden zal matten tegen da gevangenneming van den keizer. De Times" schrijft, dat de geallieerden niet zullen aandringen op een doodvonnis, daar zij Duitschland niet aan een martelaar willen helpen. Eon andere opvatting, evenwel is, dat de .Vereenigde Staten enkel hun toestemming zonden willen geven tot gen berechting, op do voorwaarde, dat geen doodvonnis zal wor den opgelegd. Over de plaats, waar het proces zat plaats vinden, wordt nog gediscussieerd. Achter af heeft men bezwaar tegen de Old Bailey, maar Westminster Hall zal waarschijnlijk piot beschikbaar zijn, omdat de bekapping gerestaureerd wordt, welk werk nog niet is afgeloopen. Sommigen beweren, dat do keizer, totdat zijn proces voorkomt, zal worden opgeslo ten in den Tower. Anderen weer zeggen, dat in een rustige omgeving nabij Londen een huis voor hem iu gereedheid zal worden ge bracht. Inf de Daily News" publiceert Gardiner een krachtig artikel tegen het plan, speciaal wat aangaat het kiezen van Londen. Alle verleiding, om er een vertooning van te maken, moet worden bestreden en kwalijk genomen. Er bestonden ongetwijfeld moeilijkheden, om een buiten de partjjen staand gerechtshof in te stellen op neutraal gebied; maar in dien die moeilijkheden niet kunnen worden ondervangen, zou het op één na beste ding, dat zou kunnen zijn gedaan, het kiezen ge weest zijn van de hoofdstad van een der klei nere oorlogvoerende Staten, brjv. Lissabon, om daar het proces te laten houden. Bovendien gevoelen Gardiner, on vele ra dicalen met hem, dat er werkelijk reden be staat. om het proces te vreezen: „liet kwaad, dat dit geding, 't welk maanden mis schien een jaar boven Londen zal han gen, zal toebrengen aan het openbaar ge voelen van dit land. Hetgeen de natie op dit' oogenblik het meest noodig heef:, is, dali zg zal terugkeeren tot verstandigen arbeid en tot normale denkwijzen. Maar hier (met het proces) heeft men een plan, 'dat da wonden van den oorlog geopend, en het tclksgemoed in opwinding en verhitting zal honden." Dan zinspeelt Gardiner op de familiebe trekkingen tusschen den keizer en het Brit- Eche Koningshuis. Hij noemt het &?n buiten gewone onachtzaamheid, dit proces te laten plaats vinden binnen een musketschotsaf- etand van Buckingham-paleis. Maar Gardiner veroordeelt ook het proces zelf. Moet de ex-keizar terechtstaan, dan dient hij berecht te worden door een competent hof, geko zen uit de neutrale Staten. Is dat .on mogelijk, dan kan er in het geheel niat bo- weerd worden, dat hij terecht kan staan in eenige erkende, wettelijkb beteiekenis van [iet woord. Enkel kan men dan zeggen, dat hjj veroordeeld wordt. Gardiner besluit zijn artikel met de vraag te stellen, of wellicht de regeeringen er nieli op rekenen, dat Nederland zal staan öp het asylrecht, zoodat zij reeds van té voren weten, dat er geen geding zijn Zal. Indien dat het gevalIs, zou het een .ge vaarlijk spel zijn, dat ge3pedld wordt, tenzjj men zich vooraf nauwkeurig er van heeft vergewist, hoe Nederland er over denkt. En ook indien dat' zoo ware, zou het onplei- zierig zjjn te denken, dat de openbare mee- oitig met zooveel deftig vertoon kan worden vcor den gek gehouden. Het gedeelte van Lloyd George's rede, dat betrekking heeft op het proces van den ex-keizer, is met verbazing ontvangen in welingelichte kringen in Frankrijk, waar da lieerschende opinie is, dat volgens den tekst van het vredesverdrag, het in-beschuldiging- rletlen van Wilhelm uitsluitend een mom-Ie en politieke beteekenis heeft. De verbazing is echter nog grooter ia Amerika. Telegrammen uit Washington too. ccr. dat men er niets afweet van een over eenkomst als waarover Lloyd George sprak. Op Woensdag en Donderdag 9 ca 10 Juli, zal in liet Gebouw voor K. en W. iu Den Haag door den R.-K. Centralen Raad van Bedrijven eeu congres worden gehouden over do grondslagen der collectieve arbeids overeenkomst in dezen tijd. Na de openings- redo van prof. nrr. J. A. Veraart, voorzitten van het congres, zullen conclusies worden behandeld. Bij den kcrkeraiwl dor Gerei. Gem. te Delft is bericht ingekomen, dat bij testamentaire be schikking door wijlen mevr. de wed. P. A Tuk ker-Brandt, to Ede, is gelegateerd, de eigen dom van f 10.000 aan de Geref. Kerk te Delft, en f 10000 aan de Gkr. school aan den Nieu wen Langendijk aldaar. Het vruchtgebruik hier van komt tijdelijk ten goede aan de zusters der overledene („D. Ct."). Beroepen is bi> de Ned.-Herv. Gom. to Niouwo-Tongo, <ïs. B. van der Wal, to Delflt. Tot secretaris der gemeente Gouda werd benoemd do heer G. J. J. Pot, hoofdcommies lor secretarie te Veendam. Een groot gedeelte dor Raadsvergadering was gewijd aan de be noeming van een geneesheer-directeur aan het Van Iterson-ziekenhuis. Na een geheime zit— tftg van ruim andorhali uur werd. tot do be noeming overgegaan. Bij eerste stemming wer den uitgebracht: op don heer P. C. Gleyndcrt Jr., Arts to Midd.elharnis, 7 stemmen; op don heer A. H. J. Hintzen, oud-geneeshcer-directonr van een ziekenhuis te Heerlen, hans te Hilver sum, 8 stemmen, en op den heer B. V. G. Ivap- penburg, arts te Utrecht, 4 stemmen. De tweede vrije stemming had hetzelfde resultaat. Bij de hierna volgende herstemming tusschen de hee ren Cleyndert en Hintzen werden op beiden 9 stemmen uitgebracht en 1 blanco, zoodat er een loting moeat plaats hebben, waarvan de uitslag' was, dat do heer Clcyndort werd benoemd. Over den uilslag van deze benoeming word daarna nog tot bij mid-dernacht gediscussieerd; vooral do doctoren-Raadsleden bleken teleurge steld; zij meenden, dat do Raad een domme daad had vorrioht. Afgekeurd werd. ook de hou ding van heeron regenten van 't ziekenhuis. De Voorzitter zcide, dat de regenten in geen geval varen beïnfluenccerd. Hij sprak ten slotte do hoop uit, dat aan dr. Cleyndert de meest mogo- iijko medewerking zal worden verstrekt. Daar zich te Haarlem de gemeentelijke bemoeienis met de lichamelijke opvoeding, hoe langer "hoe meer uitbreidt, o.a. doordat de gemeente verschil'ende sportterreinen en iu eminrichtiogen exploiteert* stellen B. en \Y. voor een afzonderlijken dienst in te stel len voor de lichamelijke opvoeding en aan br.t hoofd van dien dienst te stellen een in specteur op; een aanvankelijk salaris van f3500. Door de arrondissementsrechtbank te Alkmaar is, ter vervulling eener vacature van rechter in "haar college, de volgendo alfabetische lijst van aanbeveling opge maakt: pnr. Tli. Maassen, substituut-griffieü brj gemelde rechtbank; mr. H. L. Mees, substituut-griffier bg de nrrondissementó- recitbank te Arnhem; mr. F. F. Niehoff, substituut-officier van justitie bij de arron- dUsements-rechtbank te Heerenveen. Mr. A. C. Leendertz, ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het airordissementi Zwolle, waarnemend substi tuut-officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Arnhem, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde candiaateo. Bij Kon_ besluit is aan D. van den Borg, op zijn verzoek, met ingang van 15 dezer, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris lo Ovcrschie. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 dozer benoemd lot burgemeester van Mijdreciht en Wilnïs L Padmos, mot toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Tienhoven (U.), cn tot burgemeester van Won- seradeel W. Beukenkamp, mot toekenning vanf gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Den Ham. zure IDEE. Naar het Fransch van VICTOR CHERBULIEZ. (Nadruk verboden.) 62) Een paar dagen -later zat hij in een be- Boheiden gemeubileerd kwartier, op do vierde verdieping van de Rue Racine. Wel had hij Heed zwaarmoedige buien onder het verhuizen, want wat een droevige tegen stelling vormde zijn nieuw kwartier met het vorigeWat een ongelukkige, donkere trap met vette leuning voerde naar zijn benauwd o cel, met versleten, waggelende meubelen, en waarvan het eenigo venster op de binnenplaats uitzag, waar nooit do zon kwam, en met een gordijn er voor van twijfelachtige tint, waar .althans! de vlie gen menig spoor op achtergelat-en hadden. Do muren waren doortrokken van dat vet tig© stof, waartoe van de bewoners het g® beeft bijgedragen en dat ten slotte met goen stoffer meer weg te vegen is. Lionel ging voor het venster zitten, maar hij moest den hals uitrekken, om een stukje van de lucht te zien te brijgenen toen hij een oogenblik later zijn handen had laten rusten op de rondo tafel, die het mooiste meubel uit dit nieuwe kwartier was, droe gen zijn vingers daar onmiddellijk de spo ren van. Dit was hem weer geen verras sing; maar hij deed zijn best, zichzelven de gedachte op te dringen, dat hij ook zeker wat al te precies was. Tijdens zijn verblijf in Engoland had Lionel betrekkingen aangeknoopt mot een van de grootste Parijsche bladen zijn brie ven uit Londen en Berlijn waren zeer in den smaak gevallen en hadden hem aanbie dingen bozorgd, dio hij echter van de hand gewezen had), omdat hij nog niet besloten 'was zijn weg in de journalistiek te maken. Den dag na zijn verhuizing schreef hij over de politiek van den dag een artikel, dab wel blijk gaf van zoo'n helder doorzicht cn dat zóó kernachtig en goed gezegd was, dat c.r onmiddellijk do aandacht op viel en dat het oen besproking uitlokte, waar hij het antwoord niet op schuldig bleef; met dit gevolg, dat hem een voste plaats door de redactie van het blad weird aaaigebodon. Zoozeer was hij echter op zijn vrijheid ge steld, dat hij weigerde: slechts als vrij williger zou hij de Republiek mot zijn pen dienenhij schreef enkel, als hij wat te zeg gen had, als het hart hem tot schrijven dwong; en daar zijn artikelen zeer in trek waren, ontving hij er ook een goed hono rarium voor. De rest van zijn tijd gebruikte hij om-zich voor to bereiden op het schrij ven van een verhandeling voor een weten schappelijk tijdschrift over het vrede- goreoht in Engeland. Het eerste geld, dtit hij zelf vordiend bad beschouwde hij met oneindig meer voldoe ning dan al wat hij vroeger zoo gemakke lijk kreeg. Dio enkele francs sloot hij zorg vuldig in zijn 611 hij nam zich voor, er zoo zuinig mogelijk naeo to wezon. Hij was bang, dat men' zo hem ontstellen zou, en hij vreesde haast gierig te worden. Toch was hot minder uit gierigheid d-an uit verstan dig overleg, dat hij streng allo overbodige uitgaven van zijn budget schrapte en dat hij zich in alles tot hot hoog noodigo be perkte. Hij at in een gaarkeuken op den boulevard Sfc.-Michelbet vleescli was er taai, toch zag hij kans, het naar binnen te werkenveel meer hinderde het hom ech ter, dat het tafellaken van zoo'n verdachte zindelijkheid was. Hij deed nu maar als Diogenes, die zijn nap wegwierp, toen hij een jongen uit de hand zag drinkenin plaaitg van de gaarkeukens bezocht hij in het vervolg een cabaret, waar hij een kop siterkon bouillon gebruikte en waar dus van een tafellaken niet meer kwam. Het begin van December bracht ail grooto koude. Lionel zat heele dagen zonder vuur in zijn cei te werken, en cfcat-, terwijl het venster zoo gebrekkig sloot, dat het gor dijn voortdurend op en neer bewogen werd door den wind. Als zijn vingers stijf wer den, blios hij er maar op als zij even rust wilden hebben, deed hij net, of hij dit ver langen niet begreop en, als zij geheel den dienst 'weigerdon, ging hij een minuut of vijf met een paar halters werken, waarna hij d'e pen weer opnam, zichzelven troos tende met do opmerking „Kijk, nu zal 't weer ééns zoo. goed gaan 's Avonds gundo hij zich do weelde van een vuurniet, dot hieraan goen gevaar verbonden zeu zijn, want zoodra de vlam men wat lustig opflikkerden, ging zijn ver beelding ook aan het werk en werden er in zijn brein slapende gedachten gewekt', dio daar, evenals slangqn, zoo Lang verstijfd van koude hadden gelegen, tot zij nu op eens ontrolden en nog cle hand trachtten te bijten, die zo zoo lang gevoed had. Achterin den haard meen do hij. zwarte ha ren en bruine oogen te zien opdoemen en mot dit visioen hield hij dan lange gesprek ken „Wié ben je tochl" „Je doet net, of je het niet weet, maar je weet 't heel goed l" „Waar kom je vandaan J" „Uit do diepten van je geheugen en van j e hartj o dacht, dat ik daar niet meer was, maar ik was or wel." „Wat kom je hier doen 1" „Je overtuigen van de onmacht van jo wil, waar je zoo trotsck op bent. Je wilt vergeten, maar je kunt het nietl" „Wat. geeft dat nu nog? Ik heb je met meer liefDie liefde was dan ook slechts een grilik had j e lief mot de oog end at was al." (W°rdt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1