TFI FGR8ÏW» LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. K«T EN LETTEREN, TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogkto baromterstand 760.1" te Munchen. La'ag9lo 7473 to Sylt. Verwachting tot don avond van den isten Juli: Matige tot krach- tigon, later wolKcht afnemenden wind uit wes telijke richtingen. Betrokken tot zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen. "Waarschijnlijk regen buien. Dezelfde temperatuur. iwe, goed1 beschouwd, toch ie>ts te boud ge weest, want Ghina heeft uit protest ne gens de regeling der Shantung-kwesti© ge weigerd to teekenen. Veel notatie heeft men er niet va.n genomen en zal men ook wel niet doen! Eindigen we niet den inwendigen toe stand van Duitschland. Deze is nog steeds precair. Weliswaar schijnt de spoorwegsta king af te z$n 'gewimlpeld, doch te Breslau hebben communistische en Spartacistisohe elementen nog een gewelddadige poging gedaan, omi de staking daaiTte doen voort duren, waarbij wederom slachtoffers zijn gevallen. Troepen hebben daar het' station bezet en de staat van beleg is afgekondigd, [Verder dreigt nu te Berlijn weer een staking op de stadbaan en detraan! en hebben te Maagdenburg, en Bielefeld plunderingen plaats gevonden. Heb wegtrekken der croe- pen uit Hamburg is naarachteraf blijkt, feitelijk gedwongen geweest. Toch zal tot do bezetting worden overgegaan met het oog op de levensmiddelenvoorziening ook van Tsjecho-Slowakije, die via Hamburg ge schiedt, om' ingrijpen van entente-zjjde te Voorkomen. En met dit overzicht van vandaag nemen wij afscheid van den algemeenen toestand onder het hoofd „Tijdens den wapenstil stand". De vrede is in West-Europa terug gekeerd en dies keersn wij terug tot de pormale indeeling van onze rubriek Bui tenland. Het teekenen van den vrede. Over het teekenen van den vrede wordt door deoi Parijsdhen correspondent van het „Kh-ld." o.m. meegedeeld; Reeds Zaitordagmorg-roi was Parijs in feestebenKmimgoveral wapperden de vlag gen en bewogen zich vreeslijke wandelaars in ZondagcMeedij. De vreugde zit in cle lucht. De wegen, die naar Versailles leiden, zijn afgezet. Een is besteovi voor de officieel© gedelegeerdende andere voor de genoo- ddgden en de pers. De organisatie is uit stekend. Te Versailles bewoog zich reeds vroeg een menigte door de stratenin het deel van het park, dat voor het publiek is ge reserveerd, beeft een groot aantal toe schouwers den nacht doorgebracht pm een goede plaats te hebben. Hot weer is frisch, maar mooi. Bij den ingang van hot slot is heb een prachtig schouwspelde gohedle „Place d'Arines" is afgeaet door troepen in veld- tenue met dien helm op in het midden, op een prachtig paard, de commamdeerende gen oraal van Versailles. Verderop staat do „garde rópublicaine" van Parijsmen heeft gewild, dat deze vreedzame soldaten aanwezig waren bij hot oogenblik van het sluiten van den vrede In het kasteel hebben de „gardes muni- cij!>aux" in groot' tenue de wacht betrok ken. Hun witte broeken en hun bepluimde helmen zijn geheel in overeenstemming met de schoonheid uit het verleden van de groote, hooge, spiegelzaal. Men zou iich geèn meer toepassëlijke omlijsting kunnen denken Jvoor deze plechtigheiddie öen ongekende weiw.dbeteokenis heeft. Tot dusver zijn de overheorschende kleu ren goud en rood. De „gardes murmoipaux" vormen een afscheiding tusschen het iet wat verhoogde middengedeelte en de plaat sen, voor cle gencodigden en de pers ge reserveerd!. 2 uur 15. Te twee uur beginnen de eerste gedelegeerden binnen te komen. Zij komen zonder eenige plechtigheid binnen, «ander te worden aangekondigd en spreken in groepen met elkaar. De fotografen begin nen reeds hun toestellen te richten; een schilder legt, in een hoek, de bijzonder heden op zijn doek vast. Tob dusver heeft de ceremonie niets plechtigs hetgeen waar schijnlijk ook ligt aan de sombere kleedij, bij onze moderne plechtigheden. Do uni formen der militairen onder de gedelegeer den geven een vrocalijker aanzien aan het geheel. Terwijl de gedelegeerden plaats nemen loop en sommigen rond om handtee- keningen te vragen op hun agenda voor de plechtigheid. Deze agenda, aardig ver lucht door den teek ©naar Naudin, vermeldt als punt„Onderteeke aing van het vre desverdrag tusschen cle geallieevdon en ge associeerde mogendheden en Dairschland.'' Olemenoeau moet een ovaitdo van het pu bliek in ontvangst neraen, en oak generaal Caet-elnau wordt luide toegejuicht. Hij is niet goed te zien, zoo achter in zijn auto, en men houdt heen voor Foch, die mot aan wezig zal zijn. Ook President Wilson en Lloyd George worden luid bejubeld. Do Duitsch© gedelegeerden komen eenige minuten voor 3 uur aan, zonder eenig inci dent. In de Spiegelzaal zijn nu alle gevol machtigden aanwezig, evenals de vertegen woordigers van de geheelo wereld, waar onder eenigo neutralen en een aantal ge il oodi.gd'en. Om kwart over drieën treden do Duit- Bche gevolmachtigden binnen. Het is vol- maaikt stil in do zaal, een kil-pleohtige stilte. De Duitschers, lang en mager, zijn in zwarte gekleed© jassen gestoken. Zij zijn zeer bleek, maar zij loop en met vasto schre den over don gladden parketvloer en de dikke tapijten, meldt men aan het „M. O." 7«;i nemen plaats aan een der korte zijden V: o. do tafel der gevolmachtigden, naast de Jaonnsche gedelegeerden. Clemenceau staat op en zegt ,,Er is overeenstemming bereikt tussonen 'de geallieerde en geassocieerde naties en Duitschland. Do tekst, die dadelijk door u goteekend zal worden, komt overeen met die welke aan de heer en Duitsdh© gevol machtigden is tor hand gesteld. Dadelijk full en de onderrbeekeningen gerwisseld wor den. Zij beteekenen ©en onherroepelijke overeenkomst, die loyaal moet worden uit gevoerd. De Duitsche regeering heeft de voorwaarden van het verdrag in hun ge heel aanvaard. Daarom heb ik die eer de heeren gedelegeerden 'van de fegeering van het Duitsche Rijk te verzoeken hun hand- teekening te komen zotten." Daarop staan de .vijf Duijtoohe gevolmachtigden op en gaan naar de kleine tafel in het midden der zaal, waaraan zij zich neerzetten en een voor een het verdrag teekenen. Nadat zij geteekend hebben, wat geschiedt zander dat. er eenige stoornis plaats heeft en zon der dat er eenig protest geuit wordt, wor den de gedelegeerden van de geallieerde en geassocieerde mogendheden in de vooraf vastgestelde volgorde afgeroepen om even eens het verdrag te teekenen. Om kwart voor vijf hebben de laatste afgevaardigden hun handteekening gezet. Dan klinken buiten de eerste schoten van een salva van 101, dat aankondigt, dat het vrede is. Ole menoeau staat op. „De vredesvoorwaar den, zegt hij, tusschen de geallieerde en ge associeerde mogendheden en het Duitsche Rijk zijn thans een vaststaand feit. De zit ting is opgeheven." 4 uur 20. Do fonteinen zijn in werking, vliegtuigen bewogen zich door de lucht. De menigte op het terra® is niét groot, daar er slechts weinig kaarten zijn uitgegeven. Bij het vertrek der Duitschers ontstaat er groote beweging. De menigte verbreekt de afzetting der „municipaux" en kcimt op de Duitschers toe, doch zander eenige vij andige bedeeling. Do Duitschers nemen in twee auto's plaats. Al® zij vertrokken zijn, verzamelt de menigte zich onder gejuich voor Clemenceau voor den uitgang. 4 uur 35. Het vertrek van de drie groote staatshoofden Clemenceau, Wilson en Lleyd George was aanleiding tot een betocging zooals ik die nog nimmer heb gezien. De drie, die elkaar bij den arm hielden, wer den onmiddellijk omringd door een zoo geestdriftige menigte, dat zij er haast onder te lijden hadden. Heen en weer geduwd, vooruit en achteruit loopend, slaagden zij er slechts met grooto moeite in bij hun auto te komen, tegen hun opgewonden be wonderaars beschermd door officieren en soldaten. Toen zij eenmaal in de auto za ten, waarin men nog een groot bloemstuk wist te plaatsen, reden zij ened weg. Zij moeten toen wel tegen .elkaar een „oefl" van verlichting geslaakt hebben. Over het verdrag enz. nog de volgende bijzonderheden De zegels zijn bevestigd met een fint van roodo zijdeeen roodè draad gaat dbor alle bladzijden heen en is met een cachet beves tigd, waardoor voorkomen wordt, dat er ooit een bladzijde wordt uitgenomen. Er kwamen op* elke bladzijde zes of zeven on- derteekeningen. Het verdrag, dat in kastanjebruin leer gebonden is, heeft een waarde van ongeveer 40.000 francs. Het is door Frankrijk aangeboden. Wegens de broosheid der lakzegels werd besloten, aat het verdrag niet ter onderteökening zeil worden aangeboden aan de hoofden der groote mogendheden, doch op de kleine tafel in het midden, zou blijvccn. ligjgon, waar allen zonder uitzonde-ring het gingen teekenen De penhouder, waarvan Clemenceau zich bediende, werd hem door Elzassers en Lotharingers aangeboden. Hij is van ver guld brons vervaardigd en eindigt in een vliegtuigpijl. In het midden zijn twee me daillons aangebrachthet eene stelt een „poilu" voor in veldtenue, het andere een toren uit den Elms. Do inkt is van oen bij zondere soort en onuitwischbaar. Bethmann Hollweg en de ex-keizer. De vroegere rijkskanselier von Bethmann- Hollweg heeft, nadat hij reeds vroeger een der- gelijken stap op uitdrukkelijk verzoek van de Duitsche rijksregeering heeft nagelaten, een brief aan Clemenceau gericht mei het verzoek het volger-de ter kennis van de geallieerde en gessociaeerdo regeeringen lo brengen: In artikel 227 van do vredesvoorwaarden kla gen de geallieerde en geassocieerde regeerin gen Wilhelm n von Hohenzotlern, -vroeger kei zer van Duitsoliland, aan, wegens zware over treding van do internationale zedewetten en inbreuk op de heilige macht der verdragen. Zij kondigen tegelijk een besluit aan, om de regee- ring van Nederland te verzoeken den ex-keizer, met hel oog op zijn veroordeeling, uit te leveren. Mot betrekking hierop veroorloof ik mij tot do geallieerde en geassooieerde regeeringen het verzoek te richten de beraamde procedure to gen mij, instedo van tegen den ex-keizer te openen. Met dal doel stel ik mij ter beschik king van de geallieerde en geassocieerde re- draag ik voor hetgeen in den tijd van mijn georingen. Als voormalig Daitsch rijkskanselier ambtsvervulling geschied is, de uitsluitende verantwoordelijkheid, zooals dat geregeld is in de Duitsche grondwet, voor de politieke han deling des keizers. Hieruit meen ik te mogen afleiden, dat de rekenschap, die de geallieerden en geassocieer de regeeringen vorderen voor deze handelingen, alleen door mij kan worden gegeven. In de overtuiging, dat de geallieerde en go- associeerde mogendheden voor een door het openbaar staatsrecht geschapen rechtstoestand ook de internationale geldigheid zullen willen erkennen, geef ik uitdrukking aan mijn hoop, dat zij geneigd zullen zijn aan mijn dringende bode gehoor te verleenen. KORTE BERICHTEN. De raad van drieën heeft' besloten, dat de opperste economische raad in een ge wijzigden vorm bestendigd zal worden, ten einde de organisatie in stand te houden en te dienen als verbinding tusschen de ver schillende bondgenooten. Op de kermi? te Mendt in het Wesfcer- woud werden bij een vechtpart-ü twee Ami?ri- haansche soldaten gedood en drie zwaar ge wond. Aangezien de daders in het onbezette gebied vluchtten en zoodoende niet achter haald konden worden, is het dorp een boete van 20.000 Mk. opgelegd, die binnen drie dagen betaald moeten zijn. Een Hongaarsche vertrouwensman zegt in de 'Zwitsersche bladen, dat er^ sommen voor de bolsjewistische propagan da uit Hongarije naar Zwitserland zijn ge zonden. Ook zijn er tal vain Hongaarsche rad draaiers in Zwitserland of aan de grens ge arresteerd. De bolsjewisten hebben reusach tige sommen voor de propaganda in Europa beschikbaar gesteld. Alleen in Weenen ig door de politie 81 millioen kronen in be slag genomen welk bedrag heimelijk Duitsch' Oostenrijk was binnengesmokkeld. 11 Augustus zal te Luzern wederoml een socialistencongres worden gehouden. De Tsjecho Slowaksche nationale ver gadering heeft een crediet toegestaan voor de stichting van een universiteit te Press- burg. Men schat dat de staking te Winnipeg, iu Canada, die den 25sten Juni eindigde, en van 15 Mei af geduurd had, de stad aan arbeidsloonen, winstderving van neringdoen den enz. op een verlies van 800.000 pond sterling te staan is gekomen. Be blokkade. PARIJS, 20 Juni. (R. O.). Clemenceau heeft op 27 Juni een. schrijven tot de" Duit sche vredesdelegati© gericht, waarin hij de ze mededeelt, dat volgen® het wapen-stil stand® ver drag de blokkade zoolang gehand haafd moet. blijven als dit verdrag van kracht blijft, n. 1. tot aan de uitwisseling der ratificaties vAn het vredesverdrag, doah dat de geallieerde en geassooieerde regee ringen bereid zijn de blokkade op te heffen, zoodra zij offioieei bericht hebben ontvan gen dat de Duitsche Republiek volledig en in allen vorm het vredesverdrag heeft ge ratificeerd. China niet geteokend. PARIJS, 29 Juni (R.O.) Aan Reuter werd officieel mededeeling gedaan van de weigering der Ghineesche delegatie oen het vredesverdrag te teekenen. In de drukte, die het teekenen enz. te Versailles medebracht, was het feit aan de algemeene aandacht ontsnapt. In haar verklaring, waarin de Ghineesche de legatie de motieven barer weigering uiteenzete, herinnerde zij aan de onreohtvaaxdige wijze, waarop de Shantung-kwestie werd geregeld en dat op 4 Mei de Ghineesche delegatie deswege bij don Raad van Vijf protesteerde. Verder werd er in de verklaring op gewezen .hoe de beslis sing der conferentie, om aan Japan de Duitsche rechten op Shantung over te dragen, protesten van den kant der gëheele natie ten gevolge hadden, en dus met het oog op do eenstemmige oppositie der openbare meeding in China, de regeering genoopt is, te weigeren do bewuste bepalingen te aanvaarden. Na hot sluiten van den vrede. PARIJS, 30 Juni. (Draadloos). Hoewel de vrede met Duitschland is geteekend, moeten nog een groot aanbal hangende kwesties van groot belang geregeld wor den, en na het vertrek van Wilsoon en L/loyd George zal dit werk worden voort gezet en wel van heden af door den Raad van Tiendeze za-1 o. a. hebben op te loe- sen do kwestie van tenuitvoerlegging van den vrecle met Duitschland, vaststelling der aan Oostenrijk, Turkije en Bulgarije op te leggen vredesvoorwaarden. Leden van den Raad van Tien zullen zijn voor Frank rijk Clemenceau en Piohonvoor Amerika Lansing en kolonel Housevoor Engeland Balfour en Lord Milper of Bonar Law; voor Italië Tittoni en waar ah ij n lijk Maroo- ndvoor Japan Makino en Chinda. Wilson's vertrek. BREST, 29 Juni. (R.O.) President Wilson is aan boord van de „George Washington" naar New-York vertrokken. Do Duitsche vredesdelcgatie. PARIJS, 29 Juni. (R. 0.) Morgen vertrekt von Haniel met 80 loden der delegatie; alleen baron von Lessner met 20 secretarissen zal dan nog achterblijven. Lloyd George te Londen. LONDEN, 29 Juni (R.O.) Lloyd Goorge en do andore gedelegeerden zijn hedenavond uit Parijs teruggekeerd. Aan het station werden zij door den Koning, den prins van Wales en do leden van het kabinet welkom geheeten. De koning en zijn zoon reden onder stormachtige ovaties der menigte naar het Buckinghampa- leis. Vervolgens reden de gedelegeerden naar het ministerio van bui^enl. zaken; hier sprak Lloyd George de menigte toe en verzocht het vólk zich -in de overwinning niet op pralende wijzo te verheugen wegens den val van Duitsch land, doch in eerbiedigen geest. De vrede in Amerika. NEW-YORK, 80 Juni. (Draadloos). Zoodra hier bekend werd, dat de onderteekening van het vredesverdrag te Versailles had plaats ge had, begonnen de sirenen van allo in de haven liggende schepen te fluiten. Do vrede met Turkije. PARIJS, 29 Juni (R. O.). Olemenoeau heeft tot de Turksch© delegatie een schrij ven gericht, waarin hij haar namens do ge allieerden en geassocieerden dank zegt vootr de aan de vredesconferentie voorge legde verklaringen, welke zorgvuldig wer den overwogendaar deze echter interna tionale kwestie® raken, waaromtrent het onmogelijk is onmiddellijk een besluit te nemen, en eenige vertraging derhalve on- vermijdelij-k is, zijn zij van meening, dait het voor do Turksche delegatie niets geeft thans nog langer te Parijs te blijven toe ven. De gedachten wisseling met de Turk sohe regeering zal onverwijld worden voort gezet en gunstige resultaten daarvan wor den de dielegatie beloofd. Do toestand in Duitschand. BERLIJN, 80 Juni (Draadloos). Naar uit betrouwbare bron onder voorbehoud wórdt ge meld, is dr. Max Levien, leider der Münche- ner oommimisten, in hechtenis genomen. Een tweede bericht meldt dat Nickiesoh, een ander. dier leiders, door het slandgcrecht te Müii- chen tot tweo jaar vestingstraf is veroordeeld. BERLIJN, 30 Juni. (Draadloos). De staking der Borfijnsche telegrafisten is geëindigd. De Franscha meiaalarbeidersstaking. PARIJS, 30 Juni. (Draadloos). De staking der metaalbewerkers, die bijna een maand, ge duurd haeft, en waarbij te Parijs verscheidene- honderdduizenden werklieden waren betrokken, is geëindigd; de besturen der vakvereenigingen van oordeel dat er niet de minste kans bestaat dat de nog niet aanvaarde eischen der werklie den alsnog zullen worden ingewilligd, besloten de beweging te doen eindigen, en noodigden de arbeiders uit heden, het werk te hervatten. Russische protesten tegen Ko'ltsjalfs erkenning. PARIJS, 30 Juni. (Draadloos). Do afge vaardigden t^er staten, die zich binnen hot gebied van het vroegere Russische rijk heb ben gevormd, hebben aan den voorzitter der -vredesconferentie schriftelijk medegedeeld, dat do vertegenwoordigers der republieken Azerbeidsjam, Esthland, Georgië, Letland, Noord-Katikasië, Wit-Rusland en Oekraine, na konnis to bobben genomen van de brief wisseling tusschen de geallieerden en geas socieerden en admiraal Kolt-sjak met betrek king tot de voorwaarden, waarop de gealli eerden aan de regeering van Omsk bijstand zullen verleenen, uit naam hunner regeerin gen verklaren, dat genoemde republieken zijn uitgeroepen krachtens de vrije wilsuitingen barer respectieve bevolkingen, dat thans constituties voor die landen worden samen gesteld en hun betrekkingen tot hun rrabuur- staten bepaald of vastgesteld zijn of worden door hun verschillende, reeds gekozen of nog te kiezen constitueerende vergaderingen. Be sluiten eener Russische regeering kunnen dus geen betrekking, hebben op voornoemde soevereine staten en hun betrekkingen met Rusland, zoo dat deze alleen op voet van vol komen gelijkheid geregeld kunnen worden. Voornoemde republieken herhalen hun ver zoek aan de vredesconferentie en de groote mogendheden, om onverwijld hun -politieke onafhankelijkheid te erkennen. Italië's belastingen. ROME, 25 Juni. (Stefanil. De ontvangsten uit directe belastingen voor 19181919 bedra gen ongeveer 148S millioen lire, hetgeen ruim 451 millioen meer is dan het cijfer voor 1917— 1918 bedroeg. Aardbeving in Italië. FLORENCE, 29 Juin (R. 0.). Onï {ïalfoe© namiddag werd hier een hevige aardschok gevoeld. Een groot gedeelte d?r bevolking vluchtte uit haar woningen. In de stad zelf werd geen schade aangericht, doch in plaatsen in de provincie is de schade daar entegen groot.- Ook te Pisa en Venetië wird de schok gevoeld. Uit Tsjecho-Slowakije. PRAAG, 30 Juni. (Taj. Korr. Bur.) Ton opzicht© van het bericht uit "Weonon, dat door de vredesconferentie aan de nieuwe sta ten elk 20 pCl. van de Oost.-Hong. staats schuld wordt opgelegd, verklaren de middag- bladen een-p arig, dat nooit of nimmer Tsecho-Slowakije zal meebetalen aan een te gen dat land gevoerden veldtocht, die het enorme offers oplegde. PRAAG, 80 Juni. (Tsj. ÏCorr. Bur.) Offi- cieele uitslag der verkiezingen in Moravië. Uitgebracht werden 724.000 Tsjchische, 181.000 Duitsche, 8000 nationaal-Joodscho stommen. D© Duitschers verloren 9 pCt. STADSNIEUWS. Wegens de begrafenis van prof. mr, dr. J. G. G. Jonker was de Academie heden ge sloten, en werden de examens in het gebouw in de Kloksteeg afgenomen. Op „Zorgvlied", te Amsterdam, werd prof." Jonker in leven hoogleeraar aan de Rijks universiteit alhier, heden tor aarde besteli. Tal van Indologen en professoren van hier woonden de plechtigheid bij. De rector-magnificus der Leidsche univer siteit, prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, prof. Snouck Hurgronje, van hier, mr. Lind, vrienl des overledenen, en de heer Fromberg, deze laatste namens vele Indische vrienden van wijlen den Leidschen hoogleeraar, voerden aan de geopende groeve het woord. Een broeder van den ontslapene bedankte voor de bewezen deelneming. Yam morgen af zullen door do Spoor- weg-aRminist-ratio worden uit-gegoven tien- ritten-boekj es LoidenDen Haag. Onze stadgencate mej. Jo Hem er ik, slaagde heden voov do piano-Looc'J'classo van hot Conservatorium voor Muziek te Amsterdam. Mon meldt ons uit Amsterdam; Gisteren is in hot Stedelijk Museum do Reanopstrantscho herdenkingstentoonstel ling geopend, waar eon grooto colleoti© por tretten van Remonstrants oho strijders van vóór 300 jaar en van leaders van het Re- .monstrantdsmo gedurende zijn 30O-jarig be staan bijeengebracht zijn. Do openingsplechtigheid werd door een groo-t aanbal vooraanstaande personen uit verschillende kerkgenootschappen bijge woond. Namens het tentoomstellingscomité de heeren dr. J. N. Beyerman, mr. J. Wiar- da en B. C. E. Zfwa«rt, werd door dr. Bey erman, predikant der Reononstrantsclie Ge meente, een toespraak gehouden. De herdenkingsrede werd uitgesproken docw prof. dr, H. Y. Groenewegen. Z. K. H. de Prins is hedenochtend per Staatsspoor naar Zwitserland vertrokken tot het maken van bergtochten. Evenals vorige jaren wordt de Prins op deze reis vergezeld door jhr. A- 5Y .G. van Riemsdjjk. Omtrent het ongeval, hetwelk Vrijdag1? avond aan het strand te Scheveningen bij "het Gemeentelijk Volkszeebad plaats vond, vernemen wij nog, dat het lqk van het derde slachtoffer nog steeds nifit gevoiw den is. De toestand van den eenigen redde, den heer Kuipers, was gisteravond zeer ernstig. Op den Hangweg, bij do Dolftsche Man chinefabriek Reinevold, bij Delft, zijn gis teravond de dames W. en B. uit Delft over reden door een automobiel van don heer L< K., te Rotterdam. Mej. W. was bijna onmiddellijk dood mej* B. werd met eep gebroken arm en inwen dig zwaar gekwetst opgenomen. Zij werd met oen andore auto naar het ziekenhuis „Bethel" vervoerd. Het stuur van de auto van K. kon werken, ton gevolge van hot breken van-eeii veer van de vooras. De auto werd door do politie in beslag genomen. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden: Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer W, R< de Jong, geb. te Apeldoorn. Geslaagd zijn voor het doctoraal-examen in. de geneeskunde de heer A. van Dongen en de dames G. J. "Wijckersheld Bisdom cn A. Ver-t maas on voor het propacdeuusch examen in do godgeleerdheid mej. A. J. van den Ban. Geslaagd zijn voor het propaedeuliseli examen in de Godgeleerdheid mej. A. M. L. Frovel en de heeren D. A. Visser 't Hooft en' J. W. Samberg; voor het dochtoraal examen in de rechten de heeren H. M. Planten en A. J. Kessler. Utrecht: Bevorderd zjjn tot doctor in de rechtswetenschap de heeren W. M. Al "Weltjens, geb. te Eemnes en B. H. D. Hermesdorf, geb. te Kerkrade, beidm og Stellingen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er worden in den laatsten lijd heel wat pro cessen-verbaal opgemaakt wegens ovoi-tre dingen van de motor- en rijwielwot. Berijders van auto's en motor-rijwielen waren zoo langzamer hand blijkbaar vergeten dat er in de bebouwde kom slechts met een snelheid van 15 K.M. per uur mag worden gereden. De Ambtenaar van het 0. M. verklaarde vandaag, dat er meer dan honderd verbalen loopende vraten- De eerste, die hedenmorgen overkwam, was een Leidsch fabrikant, die raet een snelheid van 24 K.M. over de Hoogewoerd had gere den, een zeer bescheiden wijze van over treden; er waren er, die mot veol grootore snelheid re den. De geverbaliseerde kon bovendien niet zeg gen of hij zelf wel op het voertuig heeft geze ten. De verbalisant had alleen het nummer gc- noteord en bet personeel rijdt -er ook wel op< Eis oh f5 of 5 da gen. A. v. d_ K., winkelier te Leiden, voor een zelfde feit gedagvaard en die met een snel heid van 33 K.M. langs het .Noordoinde zou hebben gesnord, verklaarde op het uur, dat de overtreding werd geconstateerd, thuis te zijn goweest. De Ambtenaar nam dit niet aan en eischle ook hier f 5 of 5 dagen. Toen beklaagde zeide, dat hij een getuige kon meenemen die wilde verklaren, dat hij dit uur in huis was, werd dc zaak een week uit gesteld. Tegen H. van L., ook winkelier te Leiden, werd wegens eenzelfde overtreding eveneens f 5 subs. 5 dagen geëischt. Er zullen er straks nog meer volgen, even als ook personen, die des avonds por rijwiel ronder licht hebben gereden. Ook moest weder een juffrouw, zekere H. V., yoorkomen, die z.g. liefdadigheidsbonnrijes aan de huizen haï verkocht zonder vergunning van den burgemeester. De magazijnhouder T., aan de Breestraat, verklaarde een zoodanig bon netje te hebben gekocht, meenende daarmede een goed werk to doen. De Ambt. eischte bij verstek f 5, subs. 5 dagen hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF. Dit Hof heeft bevestigd Let vonnis tegem J. Th. v. d. V., te Leiden, van do Haagsche reohhbank, veroordeelende heen tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens oplichting Journalistiek, Na 180 ja-ir ts hebben bestaan, houdt I Juli de „Nieuwe Groninger Courant'' og te bestaan. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 30 Juni. Veemarkt. 856 vette koeien, 1ste kw. f2.20 it f2.40, ?.da k\v. f 1.80 a f2, 3de kw. fl.10 h fl.60 per K.G.; 60 melk- en kalfkoeien f500 k f605 per stuk; 90 graskalvcren f50 4 f 100; 129 nucht. kalveren f18 4 f36: 70 schapen f50 4 f80; 273 vette varkens lste kw. fl.SO, 2de en 3de fl.50 4 fl.60 per K.G. ROTTERDAM, 30 Juni. Veemarkt. Op de markt waren heden aangevoerd: 407 vette runderen, 212 vette- en graskalveren, 27 nuchtere kalveren, 192 varkens, 1. bokken o£ geiten, 268 schapen of lammeren. Men noteert: Vette koeien prima lstJ kwal. f220 4 f 230, 2de kw. f210 4 f195, 3de kw. f175 4 f185; ossen lste kw. f215 4 f225, 2de kw. f190 a f2 5, 3de kw f175 4 f 180,;'kalveren lste kw. f225. 4 f235, 2de kw. f195 4 Ï215, 3de kw. f135 4 f180; schapen lste kw. f140 4 f155, 2de kw. f120 4 f130, 3de kw. fl 4 f110, lammeren f145 4 f 160; var kens lste kw. f220 4 f230, 2de kw. f2 4 f210, 3de kw. f180 4 f190; licht 6oor# f 160 4 f 170.

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 3