LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 27 Juni 1919. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. FEUILLETON. ZIJN IDEE. niUÜ i/JÊK ADVEliTKTS^IENi SO Ota, per regelt. Dos ZateT&a-ga 40 Ots, p« TCgeL Kleine advoitenti&i Woensdag 76 Ote., Zaterdag f 1.— bij een maximum taartal woorden, van 30. Inoasso volgens post' pocht. Voor eventueel© opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ctö< Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. JavaEDSch strafrecht", op'13 Juni 1882 en m de taal- en letterkunde van den Qost- Indischen archipel op dissertatie: „Ben oud- Javanasch wetboek vergeleken met Indische rechtsbronnen" op 2 Juli 1885. Op 16 No vember 1885 werd hij in Indië benoemd tot ambtenaar voor de beoefening van Indische talen, met bepaling, dat hij zich te Makasser zou vestigen. Daar legde hij zich vooraf toe op at studie der Bimaneesche taal, waarover van zjjn hand verscheen: „Bimageesch-Hol- landsch Woordenboek, Bimaneesche teksten en Bimaneesche Spraakkunst" in de Ver handelingen van het Bat. Genootschap. Nadat ziekte hem genoodzaakt had 6 maart 1902 tot herstel van gezondheid naar Ne- deilanü te vertrekken, schreef hij hier te lande: Eenige verhalen in talen, gesproken op Soerabawa, Timor en omliggende eilanden (brjdr. Taal-, Dand- en Volkenkunde 1902), Rotineesche verhalen (Bgdr. als voren 1905), en over de eind-medeklinkers in het Roti- neesch en Timoreesch (190G). Zijn hoofd werk is echter het Rotineesch-Hollandsch woei denhoek (1908). Den 24sten November 1908 werd mr. dr. Jonker benoemd tot hoogleeraar in de fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit alhier, om als opvolger van wglen prof. Vreede onderwijs te geven in het Javaanscb. Ook als hoogleeraar bleef mr. dr. Jonker medewerker aan de -Bijdragen van het Kon. Inst v. d. Taal-, Land- en Volkenkunde van N.-I. Zoo schreef lift in 1914 over „de ver- Toegde werkwoordsvormen in de Maleisch- Polynesische talen", in 1914 over de vraag of men bg de talen van de Indische archipel een oostelijke en westelijke afdeeling kan onderscheiden. Den dag vóór zgn overladen nam hg nog examens af. Prof. Jonker was buitengewoon muzikaal Aan dp tweede H. B. S. voor Meisjes te Rotterdam is benoemd tot leerares in de na tuurlijke historie mej. D. D. C. M. Immink, alhier. De Engelsche gezant sir Walter Town- ley, heeft in het gebouw der Engelsche le gatie in Den Haag onderscheidingen uitge reikt aan Nederlanders, die zich bij het werk ten behoeve der Britsche krijgsgevangenen hier te lande verdienstelijk hebben gemaakt; o.a. aan dr. Murk Jansen, alhier, exorthopae- dist voor de Britsche krijgsgevangenen, O. B. E. (Officer of the Order of the British Em- pire.) Wij 'vestigen de bijzondere aandacht op d'e Offi.cdec.le Kennisgeving omt-rent de opeoistolling der Gemeente-secretarie al hier. In een ten kantore der Twentsche Bank gehouden vergadering van het comité van voorbereiding is te Amsterdam de akte van oplichting gepasseerd van het Nederlandsch Instituut voor Volksvoeding. Het doel van dit Instituut, voor He op richting waarvan het initiatief is genomen door den hoogleeraar Van Leersum alhier, is in den ruimsten zin werkzaam té zgn in het belang der verbetering van de voeding van ons volk. Voor de tot-stand-brenging van het Insti tuut mocht het comité in de eerste plaats als blijk van sympathie een belangrijke schen king van H. M. de Koningin ontvangen, ter wijl verder een aantal vermogende particu lieren en grocte maatschappijen een groot gedeelte van het kapitaal hebben bijeenge bracht. Krachtige medewerking is voorts onder vonden van het Rgk, dat een bedrag van vocrloopig f 50.000 als bgdrage in het kapi taal op de begrooting heeft gebracht en dat ook de jaarlgksche kosten van het Instituut een bijdrage van f20.000 heeft toegezegd. Als lid van den raad van bescherming treden o.a. op prof. mr. dr. Ant. van Gijn, bufengowoon hoogleeriaar alhier, prof. dr. E. O. van Leersum, voornoemd; en de heer A. G. Kröller, lid der firma Wm. Muller en Co., te Wassenaar. Prof. dr. Van Leersum is ook lid van den raad van bestuur en tevens ondervoor zitter der beide raden. In verband met de organiseering van het van het Instituut zal prof. Van Leersum zich binnenkort op een studiereis naar de Vereen. Staten begeven. Bij do lieden in heb koffiehuis „Den Burdht" door den architect den heer L. van der Laam,""alhier, gehouden aanbeste ding van de verbouwing van het perceel Galgewater No. 13, waren in heb geheel 13 inschrijvingen ingekomen, nl. van do heeren L. M. Groenewegen, Loidsehcndcum, voor f 3(5,529A. A. van Tienhoven, voor f 33,973A. M. Vis en A. van Wijk, Ledd- sohendam, voor f 32,566W. van der Hoogt voor f 30,715Gebrs. Van Riet, voor f 30,100 W. OucLakoorn, voor f 29,800A. G. Boekwijt, voor f 29,500Joh. Dietz, voor f 28,897 H. Korswagen, voor f 27,950 Th. G. Bar-then Jr., voor f 27,200A. Harte- velt en A. de Vrind, voor f 26,500N. F. Oosze, Don Haag, voor f 24,880, en K. M. Mugge en H. D. van Weizen, voor f 24,865. Waar de plaatsnamen niet is vermeld, is deze Leid on. In de hedenmiddag in het eafé ,,ïn den Vergulden Turk" gehouden vergade ring van aandeelhouders der Loidsoho Bouwmaatschappij is het dividend over 1918 evenals over het vorig jaar vastgesteld op 6V& pöt. Tot commissaris werd her benoemd do heer L. J. C. A. Gordon. De Raad van Voorschoten heeft beslo pen aan de Vakschool voor Meisjes, alhier, voor 1919 een subsidie te verkenen van twin tig gulden per leerling. Huismoeders mogen or wel op bedacht zijn, dal, ten gevolge van do in-werking- treding van do verordening op het verbod van nachtarbeid voor bakkers, Maandag ochtend geen brood wordt bezorgd. Zij moeten dus ook het brood voor het ontbijt voor Maandag a.s. des Zaterdagavonds in- <5 laan. Dat. langzamerhand de verschillende bedrijven wéér op de gewone wijze gaan. f motionrieerèn, werd hedenmorgen duide lijk op de Breestr&at, waar men zooals het vóór den oorlog pleegde te geschieden, lange rijen kaasbrikken, zag staan, gevild met ter markt aangevoerd wordende kaas, welke aan de Waag moest worden gewo gen. Deze groote aanvoer trok zeer de aandacht en deed menig voorbijganger den. zocht slakonWas zij maar niet zoo duur! Met de hooge kaasprijzen toch houdt ook de melkprijs verband. De boenen vra gen daarom één cent meer voor de melk. Willen tie me Ik verkoop ers de melk daar- i voor niet nemen, dan wordt- er kaas van bereid, -wat nog wel zoo voordcclig is. Door de politie is aangehouden de koopman G. N., alhier verdacht van holing van een gestolen rijwiel. Hij had een zoo goed als nieuw rijwiel van uitnemend fabrikaat voor oen zeer klein bedrag gekocht, zoodat hij kon we ten, dat dit rijwiel op onreohbmatige wijze in het bezit van den houder moest zijn ge komen. Uit Roelofarendsveen meldt men ons: Do „Rijkscontroleur", die de vorige week met een rijwiel van den hear L., uit Leiden, aan den haal ging, is dezelfde persoon, die door do Leidsche politie werd ingerekend wegens fietsdiefstal te Sassenlieim. Na con frontatie met verschillende personen is hij naar Den Haag overgebracht. Arbeidswet. Omtrent de Arbeidswet is eindverslag uitgebracht. De heer DRESSELHUYS heeft met den heer VISSER VAN IXZENDÖORN een araeu- dement ingediend, om, in het belang der productie en rekening houdende met de buitenlandsche concurrentie, bij de beper king van den arbeidsduur in het algemeen niet verder te' gaan dan tot acht en een half uur per dag en acht en veertig uren per week. Zij men nen, dat zulk een regeling voor do arbei ders niet bezwaarlijk behoeft te worden geacht De heer SCHAPER heeft een reéks amen dementen ingediend, aan de toelichting waarop wg het volgende ontleencn: Artikel 9. Do bedoeling is, kinderarbeid tot 14 jaren in iedei^ geval terstond te verbieden, terw'gl na twee jaren een arbeids- verbod tot 15 jaren wenschelgk wordt ge acht. In dien tijd 'zal de leerplichtwet moe ten worden herzien en een uitbreiding der scholen voorbereid. Artikel 12. De bedoeling is te bevor deren, dat het (voor de jeugdige personen) gewenschte onderwijs zooveel mogelgk wor de gegeven in de uren, waarin volgens liet ontwerp de jeugdige' personen arbeid zouden moeten verrichten. Artikel 14. De bedoeling is voor alle arbeiders de Zondagsrust als regel vet- pljchtend to stellen, zoodat bg de toepas sing der wet zich de regeering van de uitzonderingen op diei^ regel nauwgezet rekenschap zal moeten geven. Artikel 16. De 8-urige arbeidsdag zij ook voor de arbeiders buiten fabrieken enz. regel. Het bepaalde in het tweede lid geeft altijd nog gelegenheid van dezen regel af te wgken voor bepaalde gevallen, waarin dit beslist niet anders mogelijk" zou zijn. Artikelen 19 en 20. Deze amendementen bedoelen het aantal overuren, waartoe ver gunning zal mogen worden verleend, be langrijk in te krimpen; terwijl tevens meer gelijkheid onder de verschillende arbeiders groepen ten. aanzien van de overuren wordt gebracht. Artikel 2-5. De bepaling omtrent den leeftijd voor het begrip „jeugdig persoon" wordt ten deele illusoir gemaakt, indien to;-h telkc-ns aan personen beneden dien leeftijd gelegenheid wordt gegeven om onder abnor male omstandigheden arbeid te verrichten. -Fen ander amendement op dit artikel heeft de bedoeling om bij toepassing van het twee- ploegenstelsel slechts een 7-urigen arbeids dag toe te staan, terwijl een derde amende ment den arbeidsduur voor bewakingsdien sten in geen geval langer wil stellen dan 10 uren per dag. Artikel 26. De Minister zal „lelkens in I geen geval voor een tijdvak van meer dan i-os maanden'' één uur per dag en 5 uur per week langer arbeid mogen laten ver richten in fabriek of werkplaats dan volgens het bepaalde in artikel 24. Deed de minister do toezegging, zulk een vergunning telkens in do „Staatscourant" te publiceeren, dan zouden de vakvereenigingen en de volksver tegenwoordiging geregeld kunnen controlee reu hetgoen op dit oogenblik wordt getole reerd. Artikel 28. Met de aanneming van dit amendement zou worden bereikt, dat de over uren voor mannen en vrouwen gelijk zijn en dat die overuren voor mannen zeer worden vei minderd. Artikel 46.. Het is gewenscht, dat jeug dige personen na 6 uren in winkels niet meer arbeiden. Dat voor vrouwen niet hetzelfde wordt voorgesteld, spruit voort uit de vrees, dat bg aanneming van zulk een voorstel de vrouwen als winkelpersoneel minder gewild zouden zijn dan dé. mannen. Atiikel 47. Des nachts van 10 tot 6 uren moet althans do winkelbediende in ieder geval vrg zijn, ook op buitengewoon drukke dagen, als den Zaterdag, enz. Bovendien dient de winkelbediende dertien uren onafgebroken rust gewaarborgd. Do bedoeling van twee andere amendemen- ten is, ook voor^ den winkelbediende den 1 8-urigen werkdag'als norm vast te stellen, waartoe ciesnoocrs een tweeplcogenitelsel kan worden ingevoerd. Artikel 62. Voor jeugdige personen mag in geen geval een arbeidsduur van langer dan 8 uren worden toegestaan, en zeker niet in de slechte atmosfeer van de koffiehuizen en hoteis. Voorts kan toegegeven worden aan der. dringenden wensch der koffiehuisbedien den om den 8-uren-dag als norm in do wet voor to schrijven. Artikel '64. Het komt den voorstellers volslagen onjuist voor de verpleegsters en verplegers, die louter uit toewijding hun werk verrichten, van de bescherming door de wet uit te sluiten. Artikel 65. Het hier gedaan voorstel geeft j den minister gelegenheid de invoering van j den 8-urendag voor verplegend personeel I twee jaren uit te stellen, om nieuw perso neel te doen aankweeken. Juist bij geringere afbeuling zullen moer meisjes en mannein den verpleegdienst begeeren. Do vendien be hoort de bepaling, dat ia geen geval de be perking van den arbeidsduur verder dan tot 8 uren per dag mag gaan, met het oog b.v. op de krankzinnigengestichten, te vervallen. De heer VAN RAPPARD heeft eindelijk ©en amendement op art. 83 ingediend om te voorkomen dat, bg overtreding dor wette lijke bepalingen, tweede herhaling binnen, twee jaar nadat de eerste veroordeeling W6gens herhaling onherroepelijk is gewor den, uitsluitend met hechtenis zal wor den gestraft. Het verdient de voorkeur, dab de rechter bij do strafbepaling grootere vrij- heia van beweging heeft. Do ex-kroonprins ontvlucht? Naar Reu ter ons uit Londen seint, publiceeren de En gelsche bladen een telegram uit Parijs, mel dende, dat de voormalige Duitse he kroon prins naar Duitschland is ontsnapt. Naar men uit Brussel seint, heeft ook de Belgische regeering' bericht ontvangen, dit de Duitsche kroonprins naar Duitschland is ontsnapt. Deze tijding heeft in parlementaire kringen en in de atad groote ontroering ver-, oorzaakt, Belasting op wceldc-artikclon. Naar aan., leiding van berichten en geruchten over een belasting op weelde-artikelen, schrijft het weekblad van den A. N. D. B.: „"Wij merken hierbij op, dat een belasting op grondstoffen, zelfs als deze bestemd zijn1 voor de vervaardiging van weelde-artikelen, niet te verwachten is. Er blijft zulk oen ge ring deel der hier bewerkte diamanten in ons land, dat een belasting op ruw diamant geen ander getodg zou hebben, dan een stag natie onzer nijverheid, In dit verband zij er. aan herinnerd, dat de Fransehe regeering tijdens den oorlog geen gevolg gaf aan sora- miger drijven naar ceh invoerrecht op (let wel) geslepen diamant, omdat de bijouterie- industrio daaronder te lijden zou hebben." De broodkaart. De broodkaart van het -101ste tijdvak loopt van 30 Juni tot en met 8 Juli. Prijzen voor brood on aardappelen. Do Sociaal-Dcmocratisclie Arbeiderspartij in Ne derland on het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen hebben oen adres gezon den aan den Ministerraad en aan de Staten- Generaal naar aanleiding van de plannen en beschouwingen, neergelegd in het wetsont werp tot aanvulling en verhooging van het 16de hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1919. Daaruit blijkt, dat de Regeering het voor- 1 r.emen heeft, haar bemoeienis ten aanzien van dé- levensmiddelenvoorziening te beëin digen, en dat zij met name reeds tbans het gedurende do* oorlogsjaren toegepaste bij- slagstelsel ten opzichte van de voornaamste levensbehoeften wenscht te verlaten. Tegenover deze plannen en beschouwingen handhaven adressanten hun overtuiging, dat in het belang van do voeding van het Neder :andsche volk de levensmiddelen voorziening behoort te zijn gemeensehapszorg en dat de bemoeienis van de Regeering te haren op- z-.chte een blijvende moet zijn. Moge er aanleiding zijn, om het stelsel van rant-soeneoring voor de meeste levensbehoef ten te laten varen, aan het bijslagstelsel dient, naar de mecning van adressanten, in bet belang van de voeding van het Neder landsehe volk te worden vastgehouden, zeer zeker voor die artikelen, die behooren tot do allor-eerst en aller-meest noodige levensmid delen. .Met name moet dit gelden yoor broed en aardappelen. Adressanten zijn van meening, dat, waar de voordooien der garantie-prijzen den pro ducenten blijven ten goede komen, in elk geval de nadoelen daarvan niet op 'do ver bruikers mogen worden verhaald, waaruit volgt, dat dus voor brood en voor aardappoieu ce prijzen ook gedurende herfst, winter «.o voorjaar 1919/1920 niet hooger behooren to zij li dan zij gedurende den -winter 1918/1919 waren. Boter en kaas. Het bestuur van de Ver- eeniging van handelaren in melk, boter, kaas eieren en Geldersche waren te 's-Gra- venhage heeft een adres tot den Minister van Landbouw gericht naar aanleiding van het feit, dat de Nederl. Bond van Zuivelfabri- kanten van de door hem op den uitvoer be haalde winsten aan de erkende melkinrich tingen een bijslag zal verkenen op de con-^ sumjtiemelk. In het adres wordt gezegd, dat deze bevoorrechting boven andere in richtingen en melkslijters onbillijk is. Te vens wordt verzocht, den uitvoer van boter en kaas tot het uiterste te beperken, ten 'einde te verzekeren ,dat voor de consumptie vol doende melk beschikbaar zal blijven, daar, in verband met het heerschen van mond en kjauwzeer onder het vee, verwacht wordt, dat de melk zeer schaarsch zal worden. Uitvoer vau levensmiddelen naar Duitsch land. Ant. Ju-rgens' Margarinefajbricken te Oss verzoekt plaatsing van 't volgende De „Yoss. Ztg." en de „BÖrsen Zbg.'- deèlden inede, dat onze vennootschap groo te winkels in Berlijn zou hebben opgekocht en die zou gaan exploiteer en. In verband met dit bericht, moeten wij uitdrukkelijk verklaren, dat noch door onze vennootschap, nooh door eenige onzer zus- tervennoatsdhappen winkels, van welken aard ook te Berlijn of elders zijn op gekocht. Evenmin bestaat bij ons of bij een onzer zustervennootschappen liet voor nemen winkels, van welken aard ook, te exploiteoren. Het vermelden van onze vennootschap in bedoeld berioht is dus ten eenenmale onjuist-. Wij willen hieraan toevoegen, dat bij voormelde vennootschappen ook geenszins J Nummer 18196. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. GELDIG VERKLAARDE BONS. De Burgemeester der Gemeente Lolden brengt ter algemecne kennis, dat vanaf Zn*- terdag 28 Juni tot en met Vrijdag 4 Juli zijn geldig verklaard: Bon M 34 voor 2 K.G. KLEI AARDAP PELEN a 7 cent per K.G. Bon M 35 voor 2 ons OAPUCIJNERS a 27 cent per pond. Bon M 36 voor 3 ons BRUINE BOONEN a 11 cent per pond. Bon M 37 voor 31/-1 ons SUIKER. KINDERMEELBOEKJE. 'Bon 7 voor 3l/n on9 SUIKER. N, G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 27 Juni 1919. GELDIGHEID BON 7 DER NORMAAL- MARGARINEKAART. De Burgemeester der Gemeente Lelden brengt ter algemeeno kennis, dat bon 7 der Normaal-Margarinekaart geldig is vanaf Za terdag 28 Juni 1919 tot en met Zaterdag >Juli 1919. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, Lelden^ 27 Juni 1919. OPENSTELLING GEMEENTE-SECRETARIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennio, dat do bu reaux der Gemeente-Secretarie vanaf Maan dag 30 Juni as. voor hot publiek geopend zullen zijn als velgt: op Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Vrijdag, van des voormiddags 9 tot dos namiddags 12Vs uur en van de9 namid dags l1/» tot des namiddags 3 uun op Zaterdag, van des voormiddags 9 tot c'es namiddags 12Vs uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Juni 1919. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van LiMddn; Gezien het verzoek van de Naaml. Ven- nootséhap „REMBRANDT", om vergunning tot oprichting van een fabriek van drops en suikerwerken in de perceel en 4de Bin nenvestgracht No. 5, Levendaal No. 215 en Pakhuisstraat No. 8. kad. Sectie D. No. 1036—723. Overwegende', dat hst onderzoek tïr zake nog niet geëitdigd is; Gelet op artikel 8 der Hinderwet Hebben besloten: de beslissing op het verzoek te verdagteh. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 23sten Juni 1919. DRANKWET. Burgmeester en Wethouders van Leiden Gedet op de arbt. 12 en 37 der Drankwet Brengen ter algemeene kennis, dat door A. van Dijk, wonende te Leiden een ver- zooksohrifb dis ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in den winkel van het peroeel Mare- dijk No. 28. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 27 Juni 1919. Prof. mr. dr. J. O. G. -T(inker, f Gisteren overleed plotseling te Amsterdam jfT'ji mr. dr. Jonker, koogleeraar in de Javaausehe taal en letterkunde hier, te Lei- flen. Joh. Cbristoph Gerhard Jonker werd 24 Jnn! 1857 te Amsterdam geboren, studeerde alhier en promoveerde achtereenvolgens in 'de rechtswetenschap op proefschrift: „Over Naar het Fransch van VICTOR CHERBULIEZ. (Nadruk verboden.) 44) AI dietn tijd-, dat zijn vader aan het .woord' wojs geweest, had Lionel zich ellen dig klein en vernederd gevoeld!; hij bad wel onde>r den grond willen wegkruipen. Het antwoord van den heer De Saligneux nu gaf hem opeens weer een heel andere Onbehaaglijke gewaarwording en hij voelde dat hij een kleur kreeg tot over de ooren. „Wat den heer Têterol betrof, die moest oens oven nadenken, of hij dat antwoord van den baron nu goed- of kwaadschiks zou opnemen. Een Wik op diens onschuldig ge laat stelde hem echter gerust en zijn stem ming bleef behouden. „Waar is toch Mademoiselle De Salig- r^ux?" vroeg hij. „Het oogenblik is nu daar'. Ik brand van verlangen haar mijn coon voor te stellen 1" „Dat is anders niet meer noodig," ant woordde de baron, „gisteren heeft er al een wodbrzijdsche voorstelling plaats ge had, toon bedde jongelui elkaar toevallig ontmoetten."- „Hè, suffend, dat hadib je mij toch wel eens wat eer kunnen zoggen!" viel de heer Têterol uit, zijn zoon met den vinger drei gend. „Mijnheer Lionel,'' hernam de baron, „ik wilde nog eens even het pen en ander,, ovenlegegèn met uw vader, die immers zoo goed op de hoogte van het boomsnoeien is. Mijn dochter ia hier ergons in den tuin; gaat u haar vast opzoeken. Zij is voor bereid op uw komst." Lionel liet zich dit niet tweemaal zeggen. Hij ging, maar met een bezwaard gemoed. Wat hij daar zooeven hoorde, had hem dan wel zeer gehinderd, hem gekwetst in zijn •gevoel van eigenwaarde en hem bovendien een soort onrust bezorgd). Op dat oogen blik kwam zijn geluk hem voor een schocane vrucht te zijn, maar waar een worm aan knaagde 5,Nu ja," troovsftte hij zich ton slotte, eigenlijk is bot todh maar iets tussohon haar en mijde rest kan mij niet veel schelen." Terwijl hij langs de gevel van het kas teel ging, trof een onaangenaam golnid hem het oer. Hot wats het schor en sner pend gekras van een klokkenspel, dat een deel van zijn tenen miste. Die oude, al sinds lang kindsoh geworden zanger kende zijn liedje niet meer, hij had or wel de helft van vergeten. Eindelijk sloeg do klok vier uren, met trillende stem, heesch en afgesleten door een gebruik door vele eeuwen heen. De klank er van deed niet aangenaam aan; Lionel althans leken de tonen een voor spelling van naderend onheil. Hij sond nu voor het open hek van eon groot-en tuin, die indertijd de bewondering van de bezoekers gewekt had door zijn mooie, rechte wandelpaden, omzoomd door onberispelijfc-geschoren heggen en bod- co- kegelvormig gesnoeide boomen, met overal priëeltjes tusschen het groen en met beel den tusschen het gras van de keurig onder houden perkon, terwijl in het midden een groote vijver prijkte, waarvan het water, door dolfijnen opgestuwd, in allerlei sier lijke figuren naar beneden viel. Het was een van de klassieke tuinen, waarin de aanleggers de natuur zeker eens een lesjo in de meetkunde en het Techtlijnig teeke nen wilde geven, maar de natuur heeft niets op met al die rechte lijnonzij is dlus een weerspannige leerlinge en eens springt zij toch uit den band. De tuin, dien Lionel nu binnentrad, was heel slecht onderhouden, eigenlijk baast verwaarloosd, sinds den tijd van baron Adhóraar, die meer voor het nuttig dan voor het sierlijk bezit van zijn heerlijkheid gezorgd had. Maar na hem was het vervol hand over hand toegenomen de boomon waren overmatig gesnoeid, het- gras groeide over de paden heen, vele iepen waren half vengaan van ouderdomdc groote vijver gaf geen water meer en de dolfijnen kekei met den troosteloozen blik van iemand, die zich afvraagt, waartoe hij nu eigenlijk wel van dienst is op de wereld. Toch hadden de beelden ncsg het meest ge loden en waren groen van het vooht en voor een deel met mos overdekt, zooclat van hun oorspronkelijk verblindende wit heid niet veel meer over was; zij schenen PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 3 mnd, f2.10, p. week f 0.18 Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, per week M 0.13 Franco per post u m u u m 2.50 door een soort melaatsobheid aangetast althans de onverbiddelijke tijd had hun zijn beleedigingen niet gespaard. Het eene had zijn arm, het tweede een been en bijna alle hadden zij den neus v.erloren. In dien vijver prijkte een Neptunus, die ook al geweldig geschonden washij had niet veel meer dan den baard en de helft van zijn drietand over. Wat verderop zag mon een Jupiter zonder hoofd, in zijn hals verza melde zich het regenwater en die gelegen heid deed nu dienst als drinkensbak voor de brutale mussohenkinderen, die immers niets te heilig achten voor hun vrijpostig gebruik. Midden in een boechje stond een kleine- Pan tegen een rots geleund cn bijna twee eeuwen lang had die trouw op zijn fluitje geblazen. Maar nu had hij geen fluitje en geen handeu meer en geen adem, om te bla zen of om de-rots de reden van stilzwijgen mee te deelen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1