LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 25 Juni 1919. Nederland an da Vrede. STADSNIEUWS BKUND. FEUILLETON, PRIJS DER ADVERTENTIENi 80 Cts. per regel* Des Zaterdags 40 Ots. per regel. Kleine advertentiSo Woensdag Ï5 Ots., Zaterdag f 1.— bij een maximum tantal woorden van 30. Incasso volgens posx- reobt. Voor eventucde opzending van brieven 10 Ots, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: .Voor Leiden p. S mnd. 12.10, p. week f0.10 Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd zijn, per week t. 0.13 Franoo per past rjc 2.50 Nummer 18194. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EEKSTE BLAD. Nu de formeel c vredo tussphen de geal lieerden en Duitschland, dus tusschen die belligeranteii, waarbij onze interesse het grootste is, nog slechts een kwestie van eenige dagen is geworden, lijkt het ons niet ondienstig, in groote lijnen eens aan te stippen, wat dit voor Nederland zal be- teekenen. Allereerst zal doior den vrede tot het verleden gaan behooren de blokkade, sinds den wapenstilstand! reeds eenigszins ge- temperd, door de geallieerden bedoeld als middel om Duitschland klein, te krijgen, dooh tevens de neutralen fel treffende en in de eerste plaats, dank zij ligging als anderszins, ons land. Dit wil zeggen, dat wederom ingevoerd mag worden van elk artikel, althans voor zoover de uitvoerende landen zelf daaromtrent geen beperkende maatregelen hebben getroffen, zooveel^als men hier te lande hebben wil en zonder de fatale clausuledoorvoer naar Duitsch land verboden. Herstel m. a. w. van vrijen invoer en doorvoer. Weg met N. O. T. en N. U. M. en wat er nog meer bestond op dat gebied. Dat allemaal gaat nu geheel in liquidatie Onze oigen voor uitvoer bestemde pro ductie zal wederom vrijelijk op de wereld markt kunneu worden gebracht, d. w. z. verkocht aan de meest biedende. Niet langer zullen allerlei gedwongen schik kingen inzake verdeeling en prijs noodig zijn. Do handel keert terug in de oude banen. De thans ontbrekende grondstoffen, door velker afwezigheid tal van industriën Vcaar werden gedrukt of zelfs geheel tot stilstand zijn gekomen, beide factoren waardoor de werkloosheid in belangrijko mato toenam, zullen wederom kunnen wor den aangevoerd. En zoodoende zal nieuw .even ontstaan in de door den oorlog tijde lijk tot niets doen gedoomde bedrijven, zul len tal van werklrr achten wederom werk vinden. Een belangrijko factor bij dit alles is de staat van het verkeer- cn vervoerwezen. Beide staan er niet rooskleurig voor, zoo als men weet. Gebrek aan steenkool, slij tage aan hot materiaal zonder voldoende vervangingsmogelijkhekl door nieuw, zie daar t-e land do situatóo geschilderd. Ter zee is het aspect niet boter. Weliswaar krijgen wij langzamerhand wederom de volle beschikking over onze door Amerika cn Engeland gecharterde schepen, maar de Duitsohe duikboctoarlog heeflt onze vloot eer) beduidend verlies toegebracht, dat niet door nieuw-bouw is vergoed. Redenen waarom men nu zich niet eensklaps gou den bergen moet gaan voorstellen. Op zich zelf genomen al erg genoeg, het euvel wordt niet weinig vergroot door het feit-, dat de geschetste toestand van verkeer- en vervoerwezen'dezelfde is over de geheele wereld, dus slecht. Waarbij alleen nog ge voegd worden kan moer of minder. Vooral ten aanzien der prijzen make mon zich derhalve de ccaste tijden geen te groote illusies. Een groot dcol van Europa ia totaal bezitloos aan verscheidene goe deren, ander o verkeer en in wcini'g betere omstandigheden. Gevolg zal dus worden: zoer groote vraag, waartegen het aanbod niet direct-zal kunnen opwerken; hetgeen beteekent: hooge prijzen. Nog verhoogd door de dure vrachtprijzen, te land als. ter zee Maar trots difc allesde mogelijkheid tot hot verkrijgen is er weer en zoodoende zal langzamerhand het noodige komen ook, zij het aanvankelijk in beperkte hoeveel heden en tot gepeperde prijzen, waartoe, bohalvo hot reeds genoemde, ook nog mee werkt de in eenige landen zoo hoog opge dreven stijging der arbeidsloonen. Handel en industrie zullen herleven en in aansluiting daarnevens, de landbouw, die toch zoowel terugkrijgt afzetgebied als ge legenheid tot aankoop van wat noodig is voor een ihtensen verbouw, beide punten, die veel te wensolien overlieten gedurende do oorlogsjaren. Verder komt voor vele Nederlanders wederom het uitzicht op een betrekking in het buitenland, vooral nu dinar in veler lei opzicht handen te kort zullen komen door de geleden verliezen aan i lenschcn- levens. Men denke b.v. aan de onmetelijke taak, het vernielde in België en Noord- Frankrijk te herstellen. Het laat zich aanzien, dat Nederland, vroeger meer op gebied van handel enz. naar hot Oosten georiënteerd, in de naaste toekomst den blik meer haar 't Westen zal hebben te richten. In hoeverre dit juist is, zullen wij niet pogen na te gaan. Het ver- doro vorloop van zaken zal dit van zelf duidelijk uitwijzen. Kortomde vrede voert ons betere tijden tegemoet op elk. gebied, zelfs ook op dat dor wetenschap, waar het exclusieve opsluiten in een kringetje nu kopenlijk ook tot het verleden zal gaain behooren. Voor één moeilijkheid zal Nederland echter binnen korten tijd worden ge-, plaatst: de entente zal vragon de uitleve; ring van ex-keizer en ex-kroonprins van Duitschland. Bij doorzetten der geallieer den en de waarschijnlijkheid daarvan is maar al te grootzal onze rogeering komen te staan voor een zeer delicaat ge val. Vertrouwen wij, dat zij den juisten weg zal weten te vinden l Het H. 6.- of Anne Wees- on Kinderhuis. Regenten en Regentessen van het H, G.- of Arme Wees- en Kinderhuis, de heeren A Beets, voorzitter; W. J. Suringar, secretaris; J. Baak Jzn., B. J. J. N. Troost, A. J. Wen- sinck, ea de dames A. M1- O. Muller—Verdam, A CL MontagneVan der Lee, M. A. van GenderenDe Veer, I. ML Snouck Hur- grenje—Oort en W. H. de Blécourt Royaards zeggen in een oproep aan de Leidscho burgerq: „Wanneer het bestuur vahet Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis er toe overgaat zich dit jaar ten tweeden male tot de Leidscho burgerjj te rjphten, geschiedt dit om zeer dringende redenen. Het Weeshuis heeft den naam van er warmpjes bq te zitten. In werkelijkheid was toestand deze, dat in normale tijden do uitgaven door de inkomsten juist gedekt wer den. Het spreekt vanzelf, dat deze staat van zaken in den loop der laatste jaren ver anderd is. De rekening over 1917 sloot met een tekort van bijna 7000 gulden; het Wees huis moest van zijn landerijen verkoqpen om een deel van dit tekort aan t9 vullen. De re kening over 1918 we.es een tekort van ruim 5000 gulden aan, niettegenstaande deh zeer belangrijken indirecteu steun van "het Ge meentebestuur. In stede nu van de uitgaven j te kunnen beperken, ziet het bestuur zich j genoodzaakt de salarissen van liet personeel te verhoogen. Het vermoedelijk tekort over 1919 zal plm. 10.000 gulden bedragen- Het- gevolg van dezen financieelen toe stand is geweest, dat heb bestuur de ver- f-leeggelden heeft moeten verhgogen. Onze' verpleegden kunnen op weinige uitzon deringen na in twee groepen verdeeld werden: volle weezen, die om niet opgevoed worden; en halve weezen, gewoonlijk moe derloos, die tegen een jaarlijksche vergoe ding door ons verzorgd worden (zoogenaam de contractkinderen). De verpleeggelden voor j deze tweede groep moesten het vorige ja3r op bijna het dubbele gebracht worden, niet- tegenstaande de lasten, welke deze verhoo ging oplegt aan hen, die haar betalen. En ten slotte heeft het bestuur moeten bepalen, dat voortaan contractkinderen slechts opgenomen zuflen worden, wanneer voor hen de kostende prijs betaald wórdt. Deze noodmaatregel sluit het Weeshuis voor een niet geringe categorie van kinderen, die tot nog toe in onze inrichting met de hun toekomende zorg opgevoed werden- Het bestuur is er zich van bewust, dat deze kinderen voortaan dikwijls onder de ongun stigste omstandigheden zullen opgroeien; maar al te vaak blijkt de plaatsvervangster der moeder voor de kinderen een in moreel opzicht weinig navolgenswaardig voorbeeld te zrjn. Juist voor deze half-weezen was onze inrichting van zoo bijzonder belang. Het is aan ook met groot leedwezen, dat heb be stuur dit besluit heeft genomen. Maar er was geen andere weg open. Dc burgerij van Leiden zal beseffen, dat heb voor een groot deel van haar milddadig heid afhangt, of fies Weeshuis voor de Kin deren der behoeftigen zal kunnen blijven, wot het eeuwen lang geweest, of niet." Wij hopen, dat deze oproep niet onver hoord zal blijven en dat menigeen e£n gave zal offeren. Omtrent aanvaarding van wethou dersfuncties, alhier wordt ons vanwege de afd. Leiden der S. D. A P. geschreven, dat ons bericht omtrent het verhandelde in de afdeelingsvergadering der S. D. A P. den -indruk moet wekken, dat de afdeeling zich reeds in beginsel heeft uitgesproken voor h»t aanvaarden van wethouderszetels en dat nu alleen gewacht wordt op een aannemelijk aanbod van burgerlijke zqde. Dit is echter fciet alzoo. De afdeeling heeft geen uitspraak gedaan noch v<5<5r, noch tegen het aanvaarden van wethouderszetels te Leiden op dit oogen- bl'k door een sociaal-democraat. Ztj heeft ot er deze zaak het nemen van een beslis sing nitge3teld, totdat zij hierover, door een mogelijk aanbod van burgerlijke zijde, in concreteo vorm een besluit zal hebben te nemen. Benoemd is aan de Rijksuniversiteit al hier tot lector in do faculteit der wis- en natuurkunde, om onderwijs te geven in de wiskunde, dr. J. Droste, thans privaat-dooent aan die universiteit. Mej. W. H. Wiencke, alhier, is benoemd! tot onderwijzeres aan de Chr. school te Leiderdorp. Zondag 29 Juni a.s. hoopt onze stadge noot S. van Weozel den dag te herdenken, waarop hij vóór vijf en twintig jaar als gas- en waterfittfcr in dienst trad bij den heer W. H. Marles, Hoogewoerd, alhier. De ,.Sts.-Crt.M bevat do statuten van de Vrouwelijke Studenten-Roei ver. „De Vliet" alhier. Verleden Vrijdag werd van een schuit, liggende in de Oude-Vest, een zoo goed als nieuw Burgersrijwiel ontvreemd. Niemand had het gezien, zoodat men vreesde, dat de daders wel altijd onbekend zouden blijven. Aan de activiteit van den d.d. inspecteur der recherche is het evenwel te danken, dat de diefstal ontdekt is geworden. Het' wa ren drie bekende Leidenaars, die reeds meer malen mot de politie in aanraking kwamen, die den diefstal hebben gepleegd. Na elkaar in verhoor genomen, hebben 2q bekend en zijn nu ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Rijksmiddelen. Bij beschouwing van de niaandopbrengsrt der Rijksmiddelen geeft Mei hetzelfde verschijnsel op te merken als de afgelcopen maand April, n.l. een sterke stijging der inkomsten {vergeleken bij verleden jaar), van die bronnen, welke direot in verband staan met de herleving van het handelsverkeer. Het acorès van ruim 5 millioen gulden, waarmede Mei haar naamgenoot van 1D18 overtrof, is voor het grootste deel te danken aan de verhoogde opbrengst van de invoerrechten, het statistiekreoht en de loodsgelden, al hebben de zegel- en regis tratierechten, de accijns op gedistilleerd en die op het geslacht, evenate de dividend en fc anti èm eb el ast in g en de immer wissel vallige successierechten er ook het hunne toe bijdragen. Met de direobe belastingen was het min der gunstig gesteldalleen do inkomsten- en vermogensbelastingen overtroffen hot bedrag van Mei 1918, maar grond- cm per soneel© belasting konden het bedrag van verleden jaar niet halen. Laatstgenoemde middelen bleven succes sievelijk met f 200,000 cn f 139,000 bij ver leden jaar ton aohter. De inkomstenbelas ting bracht f 472,000 meer op, terwijl de tantièmebelasting vcior do eerste maal in Mei f 548,092.92 opleverde. Do vermogens belasting gaf f 470,000 meer. Wat de accijnzen betreft, do suiker wees een lager bedrag van f 875,000 aan, waar tegenover een som van f 838,000 meer, uit dien o-p het gedistilleerd werd ontvangen. Van de overige accijnzen gaf die op den wijn f 12,000 ctn die op het geslacht f 366,000 meer, maar de zoutacoijns cn die •op het bier gaven f214,000 en f 49,000 minder. De zegelrechten stegen met f 390,000, de registratierechten met f 129,000 en do suc cessierechten met f 248,000, terwijl de in voerrechten bijna 5-maal het bedrag van Mei 1918 opbrachten, nl. f 2,972,516.23, togen f 593,973.32 verleden jaar. Ook viel weer een stijging waar te nemen bij de be lasting ap goudion en zilveren werken, en wel van f 17,000. Het statistiekreoht gaf wel bijna ICHmaal de som van verloden jaar n.l. f 660,247.11%, togen f 67,521.32% in Mei 1918. De domeinen gingen met het geringe be drag van f 8000 terug. Ten slotto mag de stijging der loodsgelden worden geconsta teerd f 96,720.36 tegen f 12,048.16 in het vorig jaar. De geheole opbrengst van Mei 1919 be droeg f 28,857,970.36, terwijl in Mei 1918 werd ontvangen f 23,800,S30.34%. Nag zij medegedeeld!, dat de geheele op brengst over do eerste vijf maanden van dit jaar was f 109,438,463.28% en in het zelfde tijdperk van 1918 totaal f 100,413,360.55%, dus thans f 9,025,109.73 meer. Het Koogovonbedrqf. Er bestaat in de kringen van do onmiddellijk belanghebben den een sterke strooming om de uitvoering van de plannen betreffende het hoogovenbe- öiijf op te schorten. De materialen blijken zóó hoog in pry's, dat een rendabele exploi tatie bij den bouwsom van thans onmogelijk wordt geacht. („Hblcl.") Biutenlaudsclie rogge en zelfrijzend bak- meel en bessensap. De Minister van Land- bouw heeft ingetrokken: a. het verbod van i vervoer en de aflevering van partijen buiten- lanasche rogge, voor welke €en volgbrief is afgegeven door een xegeeringscommissaris, belast met do Rijksgraanverzameling; b. het vedbod van vervoer en de aflevering van par tijen zelfrijzend 'bakmeel. De Minister van Landbouw heeft met in gang van heden opgeheven dc maximumprij zen voor bessensap. De ox-keizor. De Duitsche officieren- bond heeft het'volgende telegram tot de Ne- derlandsche regeering gericht: „Vervuld van dankbaarheid voor de 'gast vrijheid, welke Nederland den Duitschen keizer verleent, verzoekt de Duitsche officic- renbond, mede uit naam vr.n millioenen Duitschers, aan dc regeering der Nederlan den, de uitlevering van den keizer te weige ren. Wij kunnen onzen voormaligen krijgs heer thans niet meer met ons leven verdedi gen, maar verwachten van de edelmoedigheid 1 der Nederlandsche regeering, dat ons deze laatste en meest vernederende smaad be- spaard zal blijven". Bezoek van Franscho land- en tuinbouwers. Op initiatief van de Vereeniging tot Ver- breiding van Kennis over Nederland in den vreemde, zal een gezelschap van 25 Fransclie land_ en tuinbouwers een bezoek aan ons land brengen. De Fransohe regeering heeft haar groote belangstelling uitgesproken in de voorgenomen reis, terwijl de Nederland sche regeering niet zal nalaten allc3 in het werk te stellen, om deze excursie zoo vrucht dragend mogelijk te maken. Het gezelchap zal einde dezer maand hier te lande aankomen. Het bestaat uit 25 per sonen, van wie er 5 zich in het" bijzonder voor zaad-culturen inleresseeren, 5 voor vee teelt, 5 voor tuinbouw, 5 voor visscherij en 5 voor zuivel en voor molk voorziening van groote steden. Iedere groep van vijf perso nen zal een afzonderlijke studiereis maken; slechts enkele dagen zullen voor ge mee n- sohappclyke bezoeken gebruikt worden, o.aé voor eeu bezoek aan de Landbouvrhooge- sohool te Wagemogen. In overleg met den directeur-generaal van den landbouw, zal do heer Th. A. Mansholt de leiding op zich nemen van de sectie zaad- teelt, tewijl de heer It. P. Bonthuis de sectio tuinbouw zal vergezellea. Iedere icis zal on geveer tien dagen duren, het geheele ver blijf in ons land wordt op veertien dagen ge schat. De programma's voor tuinbouw cn zaadteclt worden ontworpen door hot secre tariaat van den Ned. Tuinbouwraad in over leg met de leiders van beide secties Het hoofdverblijf van liet gezelschap zal te Amsterdam zijn en van daar zullen do excursies worden ondernomen. De Regeering zal het gezelschap officieet ontvangen. („Hbld.''.) Prins Hendrik is gister namiddag kwart vóór zessen mot gevolg per motor boot „Brandaris" van Terschelling op Vlieland aangekomen. Z. K. H. bracht een bezoek aan don burgemeester van Vlieland en aan de kunstschildieres mevrouw Aker- sloot. Om halfzeven werd de terugreis naar Terschelling aanvaard. Mr. H. graaf van Hogendorp vierde gisteren zijn 40-jarig jubileum als lid den Commissie van Toezicht van het Kon. Con servatorium' voor Muziek te 's-Grav enhage. Een commissie had zich gevormd piet het doel dezen dag eenigszins feestelijk te her denken. Door de vele blijken van belang stelling en medewerking, welke deze com missie ondervond, is het haar inderdaad1 gelukt den heer Van Hogendorp een hem! waardige en passende huldebetuiging te brengen. Toen gisteren te lialtvijf de jubilaris en zijn dochter, begeleid door den burgemees ter, mr. J. A N. Patijn, en de Commissie van Toezicht de feestelijk versierde zaal van het Conservatorium binnentraden, zette net a capella-koor, gevormd door de leerlingen en talrijke oud-leerlingen van de school, onder leiding van den waarnemenden direc teur, Arnold Spoel, het Bondslied, een comJ- positie van den jubilariszelf, in. Namens de Commissie van Toezicht werd hierna allereerst het woord gevoerd door d >n burgemeester, die den jubilaris namens di^ Commissie een huldeblijk aanbood. Hierbq overhandigde de burgemeester oen fraaie bloemenmand aan den heer Van Hogendorp'. De waarnemende directeur, A. Spoei, voerde hierna het woord. Namens de Ver. van Leeraren sprak de heer Völlmar. Als bewijs van dankbaarheid bood spr. den jubilaris namens het onder wijzend personeel een zeer fraaien inkt koker op marmeren plaat aan. Hierna werd gelegenheid gegeven den heer Van Hogendorp te com'plimentecren en; daarna was het woord aan graaf Van Ho gendorp. De Middelbaar Technische School ba Haarlem, die 1 Sept. zal geopend worden, 231 de volgende afdeelingen omvatten: bouw* kunde, waterbouwkunde, werkluigbouwkun- de. electrofcechniek en schcepsbouwkunde. Zij wil in de eerste plaats een voorbereiding zijn voor het practische leven: dit denkbieia heeft tot richtsnoer gediend bij de vast stelling van liet leerplan. De leerstof voor de ZïJl^ SS~>Ï3"B. Naar het Franscli van VICTOR CHERBULIEZ. (Nadruk verboden.) 42) „Och kaïn, niet wèl l En dan zoo'n scène te makenHemolsche goedheid, wat een opvoeding 1 Ja, natuurlijk!... 't Zal wel weer heetcn, dat zij geen moedor heeft go- had, maar is zij dan niet vijf jaren op do kloostersohool gewces? Een schitterend resultaat, dat moet ik zeggenNu is het waar, dat zij zoowol vóór als na dien tijd altijd met mannon is sa-men geweest." „En met gevaarlijke mannen ook,'- riep freule De Sadigneux, op haar vader wijzond. „Alweer zoo'n onbehoorlijk gezegde," meonde d!e gravin, vol gekrenkte majesteit. „En zal hot laatste"nog wel niet wezen." „Neem mij niet kwalijk, tante," zei Olaire„maar ik voel mij toch niets goed en ik ga maar liever naar bed." „Zij gaat naar bed. Ja, dat is nog wel het beste, wat zij doen kan, want wat zij zegt, is took altijd even shooking. Wat is dat toch een tijcl, waarin wij leven I Allo eerbied gaat heen." „Ik ga ook heen," sprak mademoiselle Dp Saligneux tot haar vader. En de daad bij het woord! voegend, stak zij een kaars aan en verliet het salon, Hij ging haar ach terna, zoogenaamd om haar zijn diensten aan te bieden; haalde haar midden op.de trap in, cn terwijl hij nu opeens van hou ding veranderde, sprak hij „Waarlijk, voor een meisje van ver stand, daar ik je tooh altijd voor hield, heb je mij dan wel verwoncÖQid. Hoe kan je nu denken, dat ik het'recht meende? Vatte je dan niet, dat ik je maar eens op de proef stelde? Denk je nu ooit, dat ik zelf zou verlangon, dat je met een Tê t-e rol in hot huwelijk tradt? 't Is waar, dat ik dien op snijder mijn woord heb gegeven; maar tot mijn cor kan ik getuigen, cÊat ik nooit van mijn leven van plan was het na to keenon I" „Dan zoudt u tooh maar beter gedaan hebben heb niet- te geven." „Och, wat zal ik je zeggen; je woord geven en het weer inlassen, daar bestaat de heele politiek uit. Vraag dat maar cena aan den heer Bismarck of aan prins Gout- chakof, oif aan wien je ook maar zoudt wil len. Voor ons zit e>T niet veol anders op dan Saligneux to verknopen. Claire's gelaat betrok geweldig: „Saligneux verkaopon?" riep zij. „Mijn geliefd Saligneux? Maar dat zou niet alleen een ongeluk, heb zou een schande wezen 1" „Ach, maar lieve kind, dün zal jo een voudig moeten kiozen. Als die oudo muren nu eenmaal onontbeerlijk zijn voor je geluk, dan zal jo wel moeten trouwen met cl en buitengewoon knappen jongen man." „Nooit!" riep ze. „Ja, dat zeg ik ooknooitEn heb ik het al niet gezegd, waar of niet? Maar iets anders is het-, dat ik mij volstrekt niet meor ongerust over je zal behoeven to ma ken, als we die oude muren eenmaal ver kocht hebben, want je hebt altijd oen veilig tehuis bij den heer -De Virevielle, Waar ik zelf blijven zal, dat is mij nog niet goedi duidelijk; maar kwel jo daar "maar niet over. Ik zal mij wel verhuren aan den eige naar. van een menagerie of een kermistent, dan kan die mij, tegen vrij kost cn inwo ning, aan het publiek vertoonen, als de laatste De Saligneux „SpTeek tocih niet zoo," drong zij aan „er zijn van die aardigheden, die pijn doen Vlug liep zij even weer eenige treden verder. Maar hij riep haar terug en zij keek om. „Ben jo boos, kleintje? Kan er niet eens een nachtzoen op overschieten Zij liep weer terug, tot vlak bij hein maar van een nachtzoen kwam niets in. „Hoor eens hier, kindje. Ik kan het toch niet helpen, dat we geen millionnairs zijn „Baron Do Virevielle beweert anders van weldat u oen groot zondaar is'; een eohte booswicht; een, .die alle mogelijke ondeugden bezit." „Die goede man! En geloof je dat alles dan maar?" „Ja, natuurlijk!" „Lieve Hemel, wat moet ik tooh begin nen, om weer bij je in de gratde te komen? Maar waoht, daar valt me iets in," zei hij met een gezicht of hij opeens een verras sende ingeving kreeg, terwijl hij die oplos sing al lang bedacht, maar slechts bewaard had, voor hot geval zijn andere voorstel len niet in den smaak mochten vallen. „Vol gens een van do bepalingen van do her roeping heb ik de verplichting op mij ge nomen, om mijn schuld af te doen bdi de eerste aanmaning van den heer Têterol, of binnen aoht dagen, die velgen zullen op het verbreken vaji de huwelijksplannen maar dat is in geval van weigering van mijn kant of van den jouwe. Als het huwe lijk niet tot stand kwam, om een andere reden, buiten mij om, dan zou lie vier ja-ar hebben, om mijn schuld af te doen en in zoo'n tijdsverloop kan men er heed waft bovenop zijn. Dat voorbeeldige jongemensoh niet trouwen en Saligneux niet verkoop en, dat zou nu wel het beste wezen. Als jij kans zag om uit te lokken, dat dit wonder van reohtkundige geleerdheid, dat toonbeeld van ridderlijkheid, jou afschreefDat is moeilijk, dat weet ik ook wel, want je ziet er zoo aardig uit. Maar, bedenkt maar eens iets heel slims; daar ben je immers toch ock vrouw voor 1" „Goed, wo zullen zien," sprak zij. Zoodra zij op haar eigen kamer was, ging zij daar aan het voeteneinde van haar bed zitten en terwijl zij het haar vloalitt ver viel zij in, vcor haar, ongewoon droef ge peins, waar zij opeens zolf een einde aan maakte door haar verzuchting „O, Théod'ore, Théodore!" Want bijna onmiddellijk daarop riep zo; „Dat is een idee! Eens zal Théodore clan toch althans ergens goed voor wozen." Een kwartier later sliep zij gerust. D.cor een gunstige beschikikn van het lot kon die laatste erfgename van het geslacht Dc Saligneux slapen en lachen beide haast even gemakkelijk. xni. Twaalf September 1875, klokke drie uur in den namiddag, overschreed do heer Tê- terol, in gezelschap van zijn zoon, de brug van de Limourdo, nadat hij eerst met een groeten sleutel het hek van genoemd brug getje had opengedraaid. Een witte das zat vrij gespannen om ziju stierennek. Eveneens droeg hij een zwart- lakensohe jas, speciaal voor do gelegenheid vervaardigd! en waar hij zich ook al niet ge* makkelijk in bewoog. Nieuwe kleeren zaten hem noodt prettig, want niet alleen had hij tooh al zoo'n geweldigen omvang, ma.r, als hij aan sommigo dingen dacht, zetten zijn longen zioh zóózeer uit, dat alle naclen van zijn kleeren gevaar liepen. Hot was moei lijk genoeg voor een kleermaker, om een lap te kiezen, groot genoeg om den hoog moed van Jean Toterol in te kleèden. Hij was echter op dit oogenblik in zulk een goede stemming, dat bij zich over uie- mand en niets beklagen wildeniet over zijn jas, niet over zijn kleermaker, nieti ovc-r zijn das en niot over zijn schoenen, die hom tooh knelden. Nog nooit had zich zoo'n stralende glimlach op zijn gelaat ver toond zijn clikke, grijzende wenkbrauwen trilden af en toe van geluk. Den heelen weg langs had hij hot deuntje van Marl borough geneuried en, terwijl hij de brug overliep, had hij zelfs de verzoeking niot kunnen weerstaan, om met cl'v punt van zijn st-ok een steen in-het water te schop-, pen, die heölemaal los zat, terwijl hij tot Lionel sprak „Kijk eens, zóó mooi weten die land jonkers nu hun boel to onderhouden, dat wij op het eind nog wel zoo goed zullen moeton zijn, hun brug te laten reparcercn." Gravin De Juines zag hom niet. Had zij den heer Têterol daar -zoo do brug zien. overstappen en had zij ecnig. vermoeden gehad van wat hij in het kasteel kwoni doen, dan had zij waarschijnlijk hot ver stand er bij verforen, of .zij had een ongeluk begaanin ieder gevail zou zij geweeklaagd hebben ove-r de jammerlijke gevolgen van' haar „zonde" en zou zij den hemel did gruwelijke wraakneming verweten hebben* (Wordt Vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1