AGENDA VAN DE WEEK, GEMENGD UIT DE OMSTREKEN Tijdens den Wapenstilstand Zondag. „Den Burcht'Eerste Concert Stafmu- ziek 4de reg inf. S uur. „Zomerzo rg^- (tuin)Openluchtspel. 8 uur. Woensdag. Kantoor Leidsche Pumwater-Mjjj Buiten gewone alg. verg. van aandeelhouders. Halfelf. Donderdag. Den Haag, Daguerrestraat 103: Jaarl. alg. verg. van aandeelh. N. V. Boekdruk- kerrj v.h. L. van Nifterik Hzn., Leiden. leden Bepaald) op 33 cents per K.G. en voor niei-léden op 37 cents per K.G. Levensmiddelen naar Duitschland. Het Bericht, dat de uitvoer van levensmiddelen uaar Duitschland grootendeels is stopgezet, heeft geen betrekking op den uitvoer van Nederlan-dselie levensmiddelen naar Duitsch land. Wat den uitvoer van hier te lande uit de geassocieerde landen geïmporteerde le vensmiddelen betreft, ook deze gaat door, doch heeft op het oogenblik te kampen met moeilijkheden, die echter niet van ernstign aard zijn. Z. K. H. de Prins is voornemens Zaterdag 28 dezer te Amsterdam een be zoek te brengen aan de Historische Ten toonstelling van de Yereeniging Koloniaal Instituut, tor hordenking van het 300-jarig bestaan van Batavia. Op 58-jarigen leeftijd is, na betrekkelijk kortstondige ongesteldheid overleden de wethouder van openbare werken der ge meente 's-Gravenhage, de heer J. Jurriaan Kok. Het Kamerlid E. W. N. Hugenholta heeft bij een fietsongoval een arm op tweo plaatsen gbroken, waardoor het hem on mogelijk ia vooreerst de Kamervergade- - ringen te bezoeken („Vodk"). De Eerste Kamor is in vergadering bij eengeroepen op Dinsdag 24 Juni a. s., des avonds te half negen. Te Amsterdam hebben politieke bespre kingen plaats gehad van Statenleden van Noord-Holland in verband met de a. e. ver kiezing van Ecrste-Kamerleden voor en le- den van Ged. Staten van deze provincie. Eerst vergaderden öe Unie-Liibera'le Staten leden, waarna in den laten namiddag ver schillende rechtsche en vrijzinnige Staten leden confereerden. Bepaalde besluiten zijn evenwel nog niet genomen. B. en W. van Amsterdam"stellen voor de openbare verlichting uit te breiden met 3325 lantaarns. Deze uitbreiding geschiedt over vijf jaar dan zijn er ruim tien dui zend lichtpunten. De heer J. C'. T. Utermöhlen, voor zitter der Kamer van Koophandel, en Fa brieken to Hoorn, heeft aan den Raad van Hoorn in overweging gegeven, den naam Roode Steen waarop het standbeeld van Coen staat, te verandoren in Jan-Pieters- zoon-Coen-plein. De. naam RoocBo Steen is aan de Kaasmarkt gegeven, omdat daar vroeger het schavot wa%s opgericht. Hot volgende telegram is, volgens „De Tijd", 17 Juni verzonden: Clémenceau, president Yredes-Confercn- tie, Versailles. Do aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland, in hun jaarlijksohe vergadering te Haarlem bijeen, betreuren ten zeerste, dat in het vredesverdrag bepalingen voor komen, waardoor aan een groot aantal Duitsdhe missionarissen het missiewerk onmogelijk wordt gemaakt, en komen op voor het. recht der Katholieke Kerk, om overal onbelemmerd het geloof te verkon digen. Het hoofdbestuur der Ned.. Yereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel schrijf! aan „De Tel'': In de laatste maanden is de administra tie, opgedragen aan het treinpersoneel onzer Spoorwegen, zóó sterk uitgebreid, dat daar door aan de veiligheid geen voldoende aan dacht meer kan worden geschonken. Aan gezien verschillende dezer werkzaamheden, óf overbodig zijn, öf elders kunnen verricht worden als op den trein, heeft het hoofdbe stuur der Nederlandsehe Vereeniging der directie verzocht daaraan haar aandacht te willen schenken en vereenvoudiging in te voeren. Gisteravond was er in Den Haag zanguitvoering in de open lucht, uitgaande van do Raagscke afd. van de Nat. Ver. voor den Volkszang, in het Bezuiden- boutkwarlier. Op het; voorplein van het Pa leis in hot Bosch kwamen cfe zangers en zangeressen bijeen. De beschermvrouw van de Vereeniging, de Koningin, en de Konin gin-Moeder en de Prin9 stonden, omgeven door een talrijk gevolg, op het bordes v^n het Paleis, toen om halfacht de medewer kers aan den zangavond het voorplein kwa- men opmarcheren, waar zich reeds een vrij talrijke menigte had verzameld. Verscheiileno liederen werden door het pu bliek medegezongen. Koningin en gevolg zong-: n meermalen mede en na verschillende liederen, bijv. „Wij willen Holland houen", van Spoel, en het „Vlaggclied'', werden h r- telijke ovaties gebracht aan de Vorstelijke personen. De avond word besloten mot het „Wilhelmus'' in do oude toonzetting, dat weer tot een huldebetooging aan de Ko ninklijke familie aanleiding gaf. Toen deed H. M. alle executanten van de beide medewerkende Vereenigingen en hun leiders, benevens eenige andere heeren, die tot de zanguitvoering in betrekking stonden, bij zich iu het Hui9 ten Boseh noodigen, waar ververschmgen werden rondgedien-d. In het verdere deel van den avond1 werden te openbare lucht-uitvoeringen in andere doelen van het Bezuidenhoutkwartier voort gezet. De vliegenier Fokker, beeft deelgenomen aan de Haagsche Win kelweek. Tienduizenden hebben den moedi gen vlieger op betrekkelijk geringe hoogte boven de stad duizelingwekkende kunststuk jes zien uitvoeren, looping the loop, vliegen op één vleugel, enz. De reclames, die hij uit zaaide, wapperden als witte vlokken tegen het blauw. De Haagsche tram weg maat schappij, heeft"dezer dagen wederom 4 groote motorwagens (2-cylinder-type) uit Duitschland ontvangen, zoodat er nu bin nenkort 14 van deze nieuwe wagens in ge bruik zullen zijn. De laatste der 15. bestelde wordt dezer; dagen verwacht. De directie heeft er opnieuw 15 besteld roet het oog op de doortrekking van de Jijnea 9 en 10 voor den zomerdienst 1920, welke wagens in de maanden Januari, Februari en Maart afgeleverd zullen worden, indien ten minste ook do electrische installaties in orde komen. Duitschland vraagt daarvoor op dit ccgenblik zulk een buitensporigen prijs, dat de dii^ctie der H. T. M. offerten hiervoor, in Amerika heeft aangevraagd. Do staking in de haven te Amsterdam. Gisteravond hebben de ar beidersorganisaties van bootwerkers en veemarbeiders vergaderd. De besturen der organisaties adviseerden, dat de staking als oen protest moet worden beschouwd. De R.- K. eu Clir. arbeiders hebben besloten aan hefc werk te gaan, met algemeene stemmen, do moderne arbeiders met groote meerderheid en de syndicalistische met kleine meerder heid besloten de staking op te heffen. He den zou dit besluit worden medegedeeld aan de niet-georganiseerde arbeiders. Verwaoks wordt dat de staking vandaag algemeen zal worden opgeheven. Aan de Damkade te Zaandam heerschte groote bedrijvigheid, aan den wal van toeschouwers, die het geval stonden te bepraten en op het water van werklieden, die met emmers en vuilnisblikken een dikke, geel-bruine smerige olielaag stonden af te roomen om deze in vaten te vergaren. Ter hoogte van de broodfabriek „De Ruyter" der firma Verkade en (3omp. was een met 40,000 K.G. ongeraïfinesude lijn olie geladen schuit gekanteld, met gevolg, dat het water in en de olie uit de tank vloeide, waarna de schuit zonk. In een oogenblik had de olie zich over de Zaan verspreid, door den wind spoedig in de ricn- ting van den Dam gedreven. Doordien op verzoek de sluisdeuren zooveel mogelijk gesloten werden gehouden, werd de olie belet, verder weg te stro omen. Een graofc aantal mannen en jongens was er dadelyk op uit een deel machtig te worden en van alle kanten liep men met emmers en too- bens vol olie weg, tob de politie er --en eind aan maakte. j Op het Dampad torste een tweetal man nen een tobbe vol van de dikke vette vloei- I stof, toen, even vóór zij hun woning be- reikten, de bodem losliet en de geheele met zooveel moeite vergaarde hoeveelheid over de straat wegvloeide. Vanwege den heer P. Bon, die de olie vervoerde, werden toen een aantal werk lieden aangesteld, om de olie van het water te scheppen in inmiddels aangevoerde ledige vaten, met welk werk den geheelde nacht werd voortgegaan.^ De waarde van deze partij ongeparaffi neerde lijnolie werd op meer dan een halve ton gouds geschat. Het van Londen te IJmuide'n binnengekomen Engelsch stoomschip „Fal con" kreeg wegens de staking te Amsterdam order naar Rotterdam1 te vertrekken, waar heen het dadelijk koers zette. Gister middag is brand uitge broken aan de Zuidzijde der IJmuider vi3- schershaven. Afgebrand zyn de vischdro- gery en -rookery V3n de firma Gebroeders Taat, aldaar. De vlammen sloegen over naar i de aangrenzende drogerij en rookery van de firma H. Glastra en Co., waarvan mede: een groot gedeelte werd verwoest. De oor zaak van het ontstaan van den brand is onbekend. Er werd een belangrijke mute- rieele schade aangericht. Beide perceelen zijn verzekerd. De rijkspolitie heeft by P. M., te Valkenswaard, een geheime branderij ont dekt, Een hoeveelheid van 110 liter jenever werd in beslag genomen. Door den exportslachter Wil- terdink, te Kotten (gein. Winterswijk), werd een varken ontvangen van den landbouwer J. W. Grevink, op Kolenberg, dat het kolos saal gewicht had van 581 pond; voor dezen tijd iets zeldzaams en waarvoor hij de som I van f507.68 ontving. Aan de mynbouwkundige wei keu te Heerlen is het personeel in staking gegaan. De eisch da* werklitdsnorganisaties is, dat de loonen in de fabriek der mijnbouw- kundige werken gelijkgesteld zullen worden aan die, welke te Amsterdam voor enkele weken na de werkstaking zijn ingevoerd, en overeenkomen met gameenteklas 1, groep 1. De kilometerbookjes wor- J den o-p de Nederlandsehe Spoorwegen in gaande 1 Juli geheel afgeschaft. Met ingang van 1 Juli a.s. kun nen de leden van de Byenteeltvereeniging hun bijenvolken verzekereu tegen schade, veroorzaakt door brand, diefstal, vervoer en overstrooming. De premie bedraagt veer korven en boogkorven 10 cents per volk I en voor kosten 15 cents. Ook kunnen de bijenstallen en gereedschappen worden ver zekerd. Eij eventueele schade wordt ten hoogste 80 pCt. der marktwaarde uitbetaald. Nadere inlichtingen dienaangaande zijn oe 1 bekomen bij den directeur van de afdaling I Handel der Bijonteeltvereeniging, den neeu I W. A. van Os, te Wageningen. ALPHEN. De 36ste jaarvergadering van de „Martha-Stichting" zal worden gehou den Dinsdag 24 Juni op het terrein der Stichting „Rijnstroom", alhier. Des voormiddags te elf uren zal de voor zitter van het bestuur, dr. J. Th. de Vis ser, een feestwoord spreken, waarna de di recteur mededeelingen zal doen, en de kin deren een Cantate zullen zingen. Te twee uren zal in de Kerkzaal oen bazaar worden geopend, uitgaande van ae leden van den Rijnstroomkrans, waarbij van zang en muziek (door een dames-quartet) genoten zal worden. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Onze vroe gere plaatsgenoot, de res. 2de-luit. van de mil. administratie P. Verbeek, thans werk zaam aan het Departement van Oorlog, is bij .ministerieele beschikking benoemd tot hoofdambtenaar bij de Raden van Arbeid, m'et standplaats Hoorn en zal 23 Juni zijn functie aldaar aanvaarden. Ged. Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit dezer gemeente, waarbij aan mej. P. W. de Bruin, wegens haar huwelijk, tegen 1 Sept. eervol ontslag is verleend als onderwijzeres te Katwijk aan den Rijn. KATWIJK-AAN-ZEE. Door den eter- ken wind is er een schokker vlak voor. het dorp aan het strand gezet. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Een van de vele vliegmachines, welke hier voorbijtrek ken, was gisteren in dienst gesteld van de reolaine. Biljetten van de Haagsche winkel week werden omlaag geworpen en om bet curieuze van het geval gretig opgezocht en bewaard. NOORDWIJKERHO UT. Het plan van een diaken der Ned.-Herv. Gem., om het batig saldo der diaconie-gelden te gebrui ken voor het fonds eener Christelijke sohool is niet goedgekeurd. "WOUBRUGGE. De secretaris van de Comrie-tentoonstelling kwam in 1900 op zeer eigenaardige wyze door koop in ÜH bezit van den zeldzamen Statenbijbel, velke ruim; tweehonderd jaren op den kansel te Hoogmade had gelegen. Dit keurig exem plaar, uitgave Joh. Elzevier 1663, met La- tydsche letter gedrukt, was de op tentoon stelling aanwezig, aangezien Comrie te Hoogmade meermalen bij zyn prediking al daar dien Bijbel heeft gebruikt, 0, aook op Zondag 21 September 1762, toen nrj daar na het overlijden van ds. Koning een lijkrede hield naar aanleiding van Psalm* S9 vers 49 IVylen ds. K. Olivier hoopte, dat nog eens die Bijbel, waaraan zooveel historische ner- inneringen zyn verbonden, zijn oude plaats zou mogen innemen. Ook de tegenwoordigs predikant van Hoogmade, ds. Hofstede, had zijn wensch daartoe reeds te kennen ge geven en tijdens de tentoonstelling deed ds. Israels, van Koudekerk, als consulent van Hoogmade, het bepaald verzoek aan den eigenaar en deze besloot dien Bijbel weder aan den Kerkeraad der Ned.-Herv. Gem'. te Hoogmade, ten geschenke aan te bieden. KATWIJK. Gemeenieraadc (Vervolg). Dn 'de voortgezette vergadering waren des namiddags aanwezig de heeren D, Ouwehand Az., Dt. Ouwehand, V. d. Perk, v. PandoD, De Ruiter Zijlkcr, Van Wal som, Parlevliet, De Klerk en L. Kruyt. Do behandeling van het- werklieden-re- glemon gaf tot weinig debat aanleiding, al vorderde de behandeling der ongeveer 40 artielen, kdie achtereenvolgens werden voorgelezen geruimen tijd. Kraohtens het vastgestelde reglement is de werktijd be paald op 48. uren per week; een voorstel va® den heer De Klerk tob invoering van den 8 uren-arbeidsdag met vrijen Zaterdag middag werd door de overige leden op prin- cipieelo redenen ontraden. Het reglement bevat verschillende bepalingen omtrent uit betaling van loon bij ziekte, eervol ontslag op verzoek en niet overeenkomstig verzoek, met-eervol ontslag, beroep, scheidsgerecht, enz. Vérder is bepaald, dat het een werk man in gemeentedienst, verboden is arbeid voor anderen te verrichten. Vervolgens kwam in behandeling en werd voorgesteld de verordening, regelen de de inrichting en het personeel ten dien ste der openbare jwerken. Krachtens deze verordening zullen' werkzaam zijn een ge meente-opzichter, een voorwerker 1ste kl., een voorwerker 2de.kl., arbeiders 1ste kl. en 2de kl., een gemeenteverver en een ge- meentetuinman. De bezoldiging dezer amb tenaren en beambten wordt tevens gere geld en becöraagt voor do gemeente belang rijk meer, dan de thans gehotefie. Volgens de verordening, regelende de in richting en het personeel der Gasfabriek en Duinwater-leverantie zullen voor de be drijven werkzaam zijn 1 directeur, 1 boek houder, 1 baasn-tter, 1 fitter-machinist, 1 buitenfitter, 1-magazijnfitter, 1 mêterop- nemer tevens geldinner, drie lsto stdker3, drie 2de stokers, 4 terreinwerkers, 2 lan taarnopstekers en 2 hulpopstekers. De be zoldiging der verschillende titularissen werd voor velen eveneens belangrijk hon ger gesteld dan de tegenwoordige. Op de stokerij der gasfabriek wordt het 3-pïoc- genstelsel ingevoerd. B. en W.' gaven vervolgens in overweging de duurtetoeslagen in t-e trekken, doch daar entegen de salarissen van cle overige amb tenaren en beambten te verhoogen, waar toe overeenkomstig het voorstel werd be sloten. De jaarwedde van den gemeentcboóe werd als gevolg daarvan gebracht op f 1025 tot f 1425, van* den controleur der gem. be lasting op f 1100 tot f 1500, brugwachter f 18 per week, id. Noordwijker weg f 200 met vrije woning, hoofd bewaarschool K.-a. Zee f 700 tot f S50 met f 125 vergoeding huishuur, id. Kahwijfc-a.-d-Rijn f 600 tot f 750, strandpolitie tevens nachtwacht f 1300 Daarna word voorgesteld do verordening verhaal pensioensbijdragen, waardoor va® loonen van f 900 en lager geen verhaal zal plaats hebben, terwijl voor salarissen ran f 1800 en lager, f 900 wordt afgetrokken en sleohts de rest voor verhaal in aanmerking komt. De Voorzitter kon mededeel en, dat de verhoogingen der salarissen, met inbegrip van die van politie, waartoe reeds vroeger werd besloten, eri met die van den Burgë- meester, secretaris en ontvanger, di© nog dooa- de Kroon nader moeten worden vast gesteld, alsmede die van de ambtenaren ter secretarie, waarvan de regeling wacht op laatstbedoelde vaststelling, in totaal zal bedragen ongeveer f 17,000, zoodat de plaat selijke belasting in niet geringe mate zal moeten worden verhoogd. Op de subsidie-aanvraag van de Vak school voor meisjes voor Leiden en Ometre ken, werd overeenkomstig het advies van B. en W. afwijzend beschikt. De Raad stol de zich op het standpunt, dat een vergelij king met de Ambachtsschool, zo aal s door het Bestuur in heb verzoek werd gedaan, niet opgaat. De Raad ging daarna gedurende' een nalf- uur over in een vergadering met gesloten deuren: Na heropening stelde de heer Kruyt de vraag of het prikkeldraad, aangebracht by het plankier over het „Hotel du Rhin" niet door glad draad kau worden vervate gen. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. Op een door den heer N. Parlevliet schrif telijk ingediende vraag betreffende ie zee- liaven. luidde het antwoord, dat B. eu ,W. ten deze dilligent zyn. De vergadering werd daarna te halfzee gesloten. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest: Ned.-Herv. Gern. -Zon dagmorgen te tien uren, ds. J0I1. Rauws, dc zendelingen Eckenhausen, De Neef, Scholten en ds. A. J. Ruys; en In de Bewaarschool aan den Morsch de e?rw. heer W«. D. van Wyn- gaarden, theol. docts. te Voorschoten. s Avonds te halfzeven, in Irene", dr. N. Adriani, taalgeleerde van het Ned. Bijbel genootschap. Zwam m er darn: Rem.-Geref. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, ds- L. R Hout- gast, van Nieuwkoop. Financieele Mededeelingen. Nedeil. Hnndel-Mij. De directie der Nederlandsehe Handel-My. maakt bekend, dat, te® gevolge van de goed keuring der balans over het boekjaar 1918 besloten is het dividend vast te stellen op 14 (v. j. 12) pCt. Loon ing Drente. Do leening, groot f 100.000, ten laste der provincie Drente, is niet gegund. (Op deze o-pCts-leening, 19 ingeschreven tegen "koer sen, wisselend tusschen 927* tot 100 pCt. Hoeveel er is ingeschreven, wordt niet ge meld). SCHEEPSTIJDINGEN. STV. MIJ. NEDERLAND. GR,OTITIS, thuisr. pass, 9 Juni Perfan.- JAN PIETERSZ. OOEN, Maandag te Am sterdam verwacht. HOLL-AMERIKA LIJN. NIEU W-AMSTERDAM, ultr. p%-;s. 10 Judï Cape Race. ZIJLDIJK, uitr. 14 Jan. van Port Tanpa* KON. NED. ST00MB. MIJ, AMOR, 10 Juni van Genua. ROTTERD. LLOYD. SINDORO, thuisr. pass. 9 Juni Perim, ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd zijn tot doc tor in de rechtswetenschap, op proefschrift: „Het ontstaan derAmbachtsgilden", de heer J. B. Akkerman, geb. te Tiel; op Stel lingen, mej. W. C. Kobus, geb. te Pasoe- roean, en de heer B. E. <R. N. D. Engelbert van Bevervoorde, geb. te Soerabaja. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen in de geneeskunde de heeron S. A. de Graaff en G. A. Jtademaker: voor het doctoraal examen in rechten de heeren J. Ph. van Hasselt en A. J. "W. van Veijfeerghe de Co- ningh; voor het candidaatsexamen in de rechten de heer H. Vos. Geslaagd is voor het semi- arts-ex amen de heer M. Oud-kerk en bevoTdèrd tot arts de heer C. Mout. Groningen. Bevorderd zijn tot arts de heeren G. J. A. Essink, geb. te 01- denzaal en H. Th. "van Heuvoln, geb. t© Stadskanaal. Amsterdam. -Bevorderd is to-t doctor in de geneeskunde, op proefschrift „Ervaringen uit de praktijk omtrent kinder sterfte", de heer I. van Daal, geib. te Amers foort. Do a]gomcono toestand. Het verloop -der diverse besprekingen ts ITeimar over de vrar.g of Duitschland al dan niet zal teekenen, is zoodanig, dat zonuer ve,l gevaar geprofeteerd word;n kan, dat de vraag bevestigend beantwoord zal worden. Meer en meer neemt de gezindheid om te teeltenen toe, zoodat in de Nationale Ver gadering reeds een kleine m.cr ierh id voor het teekenen van de vredesvoorwaarden is, bestaande uit de meeste meerderh. idssocia- listen, alle onaihankol^ken, vier vijfde van net centrum en enkele democraten. Na het weigeren der vredesdelegatie om het verdrag t3 teekenen, waardoor dus reeds zekerheid was ontstaan, dat bij wel-teekenc-n 'een andera delegatie gezonden zou moeben worden hebben ook de Seskundieen. aan de delegatie verbonden, als hun meening uit gesproken, dat onderteekenen onmogeljjk war, men zie de telegrammen. De regoering zelf hoeft gisteravond vergaderd, met ge volg, dat het kabinet-Scheidemana heden nacht even 1 uur, zijn ontslag heeft inga. diend. De verhouding in het kabinet moet 7- tegen 7 geweest zijn, aldus verdeeld: Tegen aanvaarding: Scheidemanu, Lands- berg, Giesberts, Dernburg, Graat Brockdorff- Eantzau, Preuss en Gotheim. Vóór aanvaarding: Erzberger, Noske, Wist-- sell, Schmidt, Bauer Bell en David, Gelet echter op de stemming in de N^-: tionale Vergadering, heeft Scheidemann het .ontslag vau- liet ministerie gevraagd. De „Freiheit", het orgaan der onaihanke- lflko socialisten, was trouwens gisteren ree'ds verheugd, dat Scheidemann's bewind in ieder, geval een einde nam, hetzij dan voor, hetzg tegen aannemen van de vredesvoorwaarden werd besloten. Het heeft zjjn zin. De directe vraag is nu natuurljjk dezef .Wie zal Scheidemann opvolgen? Drie Uamen worden als kabinetsformateur genoemd, n.l. Hermann Müller (meerderheidssocialist), Nos. ke en Erzberger, beiden welbekend. Von Kichthofen zou in ieder geval de opvolger van Brockdorff Rnatzau worden. Men zal zien, hoe het centrum aan haar, bereidwilligheid tot onderteekenen eenige voorwaarden nog verbindt, maar men mag. gerupt aannemen, dat het ook deze laatste bezwaren, die trouwens op 't geheel gere kend, van bijkomstige waarde zjjn, zal la-, ter: vervallen, wanneer de geallieerden, ge- lijk niet anders te venvachten is, van niet de geringste wijziging meer zullen willen weten. Heden wordt toch tegelijkertijd te Lorden en Parijs de volledige tekst gojj'iblL coerd der voorwaarden, zoor Is dia definitief zyD geworden. Per vliegmachine zijn 45: exemplaren naar Engeland overgebracht, oi ter beschikking der bladen te worden steld. i De „Vorwarts", opmerkend, hoe de soc dem. fractie van de Pruisische Landsvt_ gadtiing met 3 tegen 1 van oordeel is, dal onderteekenen niet zal zijn te vermjjdon, detd gisteren een poging, om het tot een volksstemming te doen komen, verklarend: ,,Voor de regeering kan er slechts Mn oplossing bestaan, dat is die, welke in de grondwet is voorgeschreven, n.l. een vol' s- stomming. Ook heden spreken w'rj ons niet ten gunste eener ouvoorwaardeljike endertea- kening uit, doch verklaren, dat er eerst met alle middelen een volksstemming moet worden beproefd en dat het besluit der re geering slechts onder den uitersten dwang van wapengeweld vallen mag." riet heengaan van Scheidemanu scb\jni dit idee echter meteen te do.-n verdwijnen, afgezien nog van de onmogelijkheid, om voor Maandagavond 7 uur een volksstemming, te-hönden. Of was het de „Vorwarts" er om te doen, op die 'manier een poging tot het verkrijgen van uitstel te zien gewaagd? Inmiddels komen er tal van bochten over troep enverplaatsingen der geallieerden in het bezet gebied, die doen zien, hoe inderdaad direct de opmarsch een aanvang zon nemen, wanneer tot niet-teekenen besloten werd. Zooals gezegd, schijnt daarop e hter geen kano meer te zijn, onvoorziene omstandig heden buitengesloten. Ir Italië is het eve neer tot een minister- ciitis gekomen. In de Kamer vroeg Orlando een geheime zitting aan, ten einde mededeelingen te doen omtrent de buitenlandsche politie.Hij stel de de quaestie van vertuin. De Karnen verwierp het voorstel met 259 tegen 70. stommen. Waarop maar éón antwoord over bleef: heengaan. Italië's inueudige toestand moot verbete ren, De stakingen, die er zjjn, zijn, evenals in Frankrijk van economischen aard en te gen Be duurte gericht. Eén lid van den Raad van. Vier verdwe nen Wederom heelt Clemenceau namens da geallieerden telegrammen tot de Hongaarscha raoenregeering gericht. Hongarqe worden de ter vredesconferentie vastgestelde ;-ren- zeu meogedeeld men zie hieronder «ai voorts geëischt, dat de Hongaarsche troepen zich achter die grenzen zullen terugtrekken voor 18 dezer. Het telegram is n.l. reeds van dea I4en, Voldoet Hongarije daaraan, dan zullen Ook de Roemeensche troepen wordon teruggenomen. Beia Kun heeft toestemmend geantwoord, alleen opmerkend, dat aan den gestelden termijn niet voldaan worden kan, dU3 tea aan zien daarvan uitstel gevraagd, waaraan, naar we vermoeden, w-1 zal worden voldaan, temeer, waar Kun het telegram eerst 15 de er ontving. Het kan verkeeren, zei Breêroo reed in zijn tijd en gelijk had hij. Een radenre- geering erkend Toch over Bolsjewisme sprekend, zjj tea alotte nog. meegedeeld, dat de Lithanen- rche troepen binnen 40. K.M. afstand van Dunaburg (Dwinsk) staan, hetgeen de Rus- sisfte Bolsjewisten reeds bezig zijn te ont ruimen en dat de Bulgaarsche socialistische partjj zich heeft aangesloten bjj de derde oftewel communistische internationale. Wilson in Brussel. Wilson wordt overal geestdriftig ontvan gen. België's hoofd-tad is geheel ia feesttooi. Met den koning bracht Wilson een bezoek aan Charleroi, waar hij door den gemeents- raad werd begroet. In het Amerikaansehe gezantschapsgo- bouw was gistermiddag halitwee een feest maal. Wilson ontving een socialistische depu tatie on vertegenwoordigers der Belgische pers. Om halfdrie werdde hooge gast in de Kamer ontvangen. Natuurljjk met de grootste placht en praal. Minister Hymans sprak een rede uit, waarin o.m. deze zinsnede: „Het vredesverdrag heeft aan België niet ten volle de genoegdoening verschaft, waar het op hoopte. Het rekent op de kracht der arbei dersklasse, en den ondernemingsgeest dor zakenmannen om het economische, moresla en geestelijke leven weer op de been te helpen. Het is overtuigd, op de hulp en de vriendschap te kunnen rekenen. België hoopt opi een rechtvaardigen vrede van herstel. Het behoeft doeltreffende waarborgen voor zijn economische ontwikkeling en veiligheid. Het is besloten .volhardend en kloek daarnaar, to

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 2