LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 12 Juni 1919. Offscieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND FEUILLETON. ZIJW iriBB. PRIJS DER AD VERTENT I EN» BO Ots. por regel. Des ZateTdags 40 0c3, per regel. Kleine adveT ten tien Woensdag 75 Cts., Zaterdag f 1— bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens post- reeht. Voor eventueele opzending va a brieven 10 Cts, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ct3* Bureau Nocrdeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: (Voor Leiden p. 8 mn<L f2.10, p. week £0.16 Buiten Leiden, waar agenten ge vestigd Sjjn, per week u 0.16 Franco per post M H M 2.50 Nummer 18183. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. COLLECTE VOOR HET FONDS TOT AANMOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DEN GEWAPENDEN DIENST IN DE NEDERLANDEN. Burgemeester en Wethoudiri van Leiden; Gelet op de circulaire van den Commis saris der Koningin in deze provincie, da. 20 Maart 1919- brengen ter algemeene kennis, dat- op Donderdag, Vrydag en Zaterdag. 19, 20 en 21 Juni aanstaande, door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteu ning' van den Ge wapenden Dienst in de Nederlanden langs de huizen de gewone Jaarlijksche collecte, ingesteld bij Z M. dispo sitie van 16 November 1820 No. 81, zal worden gehouden; .Bevelen deze collectie, die strekt tot in- stand-houding van het fonds tot onder steuning van personen, die in hun strijd voor het yallerlandverminkt of invade de zijn geworden, dringend in de liefdadigheid der ingezetenen aan. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 11 Juni 1919. DANKDAG SLAG BIJ WATERLOO. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland van den 21 en Augustus 1831 (Provinciaal Blad No. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het. Koninklijk Besluit van den len dier maand No. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 15en dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Juni 1919. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van J. H. L. BRUM- MELKAMP, om vergunning tot*o.p rich ting van een smederij in perceel Olarasteeg No. 5, gedeelte van perceel Lange Mare No. 54, Ivad. Sectie H, No, 2905, waarin geplaatst zullen worden een draaibank, en een boormachine, elk gedreven door een electromotor van 2 P. K., benevens een slijpsteen Overwegende, dat het onderzoek ter zake nog niet geëindiga is Gelet op artikel 8 der Hinderwet; HEBBEN BESLOTEN de beslissing op het verzoek te verdagen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Juni 1919. STEUNCOMITÉ LEIDEN. De uitbetaling aan gedemobiliseerden zal plaats hebben op ZATERDAG, 14 Juni des VOORMIDDAGS tusschen 9 en 11 uur in de Siadsgehoorzaad (ingang Breestraat). Geen uitbetaling zal plaats hebben indien uit het zakboekje niet blijkt dat ALLE WAPENS zijn ingeleverd, dus ZAKBOEKJE medebrengen HET DEMOBILISATIE-COMITE. Leiden, 12 Juni 1919. fl/laatschappij der Nederlandsche Letterkunde* In do gisteren .gehouden jaarüjkschc verga dering kwamen ook nog eenige voorstellen van het bestuur ter tafel, t.w.: a. tot instelling van een vaste Commissie voor Schoone Letteren: b tot instelling van een di-iojaarlijkschen prijsv voor een work op het gebied der Nederlandsche Schoono Letteren; c. tot afschaffing yan de uit gave van Levensberichten en d. tot dienover eenkomstige wetswijziging. Deze voorstellen waren door het bes'tuur uit voerig schriftelijk toegelicht. Daarover ontspon zich een levendige gedaohtenwisseling. Zij wer den mot name door de heer-en prof. J. W. Mul ler, prof. Blok, mr. Levy en dr. G. P. Biirger bestreden Punt a werd ten slotte met groote meerder heid aangenomen. Ten opzichte van de toe kenning van een prijs werd besloten, dit denk beeld ter overweging aan de in te stellen com missie voor te leggen, opdat deze commissie op do volgende jaarvergadering daarover voorstel len kan doen Eindelijk nam men een door prof. Blok gedaan voorstel ean. om de afschaffing der uit gave van de Levensberichten aan 'een referen dum onder do loden te onderworpen. Do noodigo wetswijzigingen werden vervol gens aangenomen. Tot leden ^an de nieuwe Commissie voor de Schoono Letteren; werden vervolgens benoemd do hoeren Edward B. Koster, Marcellus Emants Johan do Moester, Herman Robbers en Annie Salomons. Tot lid van het bestuur in do plaats van prof. dr L. Knappert (niet. herkiesbaar) werd be noemd prof. dr. G. Kalff; dr. J. Heinsius werd als penningmeester herbenoemd, terwijl tot bi bliothecaris word benoemd dr. R. v. d. Meulen. Hierna werd de vergadering-gesloten. Yoreonigiug van Chr. Onderwijzers on Onderwijzeressen in Nederland cn do O.verzeesche Bezittingen, Nadat prof Slotemaker de Bruine in de r.cmiddag-vergadering de verschilendo op ponenten had beantwoord en zijn stellingen •gehandhaafd, verlangden de leden blijkbaar naar huis cn de verge.derin.g_, die beide dagen druk bezocht was, begon te -vcrloopen. De enkele huishoudelijke punten, welke nog ter behandeling over bleven, kwamen daardoor in het gedrang. Dit betrof vooral een voorstel van de hee- xen A. L. Söetekouw en J. J. La Maitre, be- oogendo een uitspraak uit te lokken over aansluiting der Vereeniging bij den „Bond aan Plaatselijke Keuze", dat reeds voor de derde maai op de agenda was geplaatst. Dit lokte een levendig protest uit van de voorstellers. Bij zitten cn opstaan toonde de groote meerderheid voor het voorstel te zijn, doch de stemming afdeclingsgewijze kon geen doorgang hebben, omdat-de meeste afgevaar digden bleken vertrokken te zijn. Het Hoofdbestuur zal nu overwegen het voorstel aan een referendum te onderwerpen. Hierna werd- de vergadering op de gebrui- k-lijke wijze gesloten. Geon maskerade in 1920; wel een lustrumviering. Het. Leidsah Studentencorps hield gister? avond in do sociëteit „Minerva'' een druk' be zochte ledenvergadering ter behandeling van de voorstellen der daarvoor 'benoemde com missie inzake de 345ste lustrumviering io liet volgend jaar. Na een zeer levendige gedaohtenwisseling werd overeenkomstig het voorstel der com missie, besloten het volgend lustrum wel te vieren, doch geen maskerade te houden. Verdor werd besloten het groenentheater af te schaffen en te doen vervangen door een meer serieuze vertooning, en zioh aan te slui ten bij do algemeene studenten-sportvreeni- ging, die onlangs werd opgericht. Met enthusiasrae werd ontvangen de me- dedeeling van het bestuur der 3-October-Ver- ceniging, dat zij Leiden's Ontzet weder op de oude wijze zal vieren. Het Corps zal daar toe gaarne zijn medewerking verkenen. Jaarvergadering Leidsche Chr. Oranje-Yer. Gisteravond werd in het gebouw van „Pnicl" do jaarvergadering van boven genoemde Vorceniging gehouden. De niet druk bezochte vergadering werd met gebed geopend door den Voorzitter, ds. H. Tho mas, nadat gezamenlijk gezongen was Psalm 75 1. In zijn openingstoespraak herdacht de Voorzitter het pas overleden bestuurslid den heer Meiners, die vele jaren de Ver- eeniging als zoodanig had gediend en die do Ver. een warm hart toeroeg. Niet alleen de vrouw en den kinderen van den over ledene treft het verlies, maar ook do L. Ohr. O.-Ver. De vriendelijke en welwil lende man zal ook bij ons in goede nage dachtenis blijven. De notulen van den secretaris, den heer Spaa, werden gelezen en goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeoster, den heer C. J. Eggink, bleek, dab er oon batig saldo van f 365 is. Staande do vergadering werden door een commissie de boeken van den penningmeester nagezien en a-ccoord bevonden. De heer Spaa, secretaris, deed nu ver slag over het afgeloopen jaar. Het vorige jaar nog oorlogsellende, nu nog wel geen definitive vrede, maar toch vooruitzicht daarop, al zal het niet de vrede zijn dien wij ons hebben gowenseht. Maar wij hebben roden van dankwij werden gespaard. Ons land, ons volk, onze Vorstin werden bewaard voor de gruwelen van den oorlog. In het afgeloopen jaar werden 12 be- stuurs- en één ledenvergadering gehouden.' 102 nieuwo leden traden toe en 58 bodank- ten voor het lidmaatschap hoofdzakelijk om finantiëele redenen. Op het oogenblik zijn er 333 leden. De bewaring van onze schoone banier was in goede handen. Ver schillende openbare vergaderingen hadden plaats. Ook het tienjarig bestaan der Ver. werd herdacht. Verder herdacht de secr. het aandeel, dat de L. Chr. O.-Ver. had gehad in de be kende Novemberdagende groote verga dering in de Stadszaal, waar ieder leem spreken, die daartoe lust gevoelde en waar de opkomst reusachtig wasde telegram men aan do Kon. familie; en den mili tairen liahtstoeb en den kinder optocht op 19 en 20 November. Dit keurig en met zorg samengestelde verslag werd met stille aandacht gevolgd cn aan het eind met applaus beloond. Hicna had een bestuursverkiezing plaats. Nu deed de secretaris verslag van de door hem bijgewoonde vergadering van de 3-October-Ver., die do besturen der Leid- sche Ver. had bijeengeroepen, tor bespre king van een te houden historischen op tocht op 3 Oct. De 3-October-Yer. heeft be sloten om dit jaar de Stad-szaal aan de Leidsdhe Chr. Oranje-Ver. af to staan, voor het houden van een feestbijeenkomst met haar leden. Na gehouden besprekingen, dio een zeor vriendschappelijk karakter droegen, werd besloten om aan den historischen optocht deel te nemen met een groep, waarschijn lijk voorstellende Leidens Beleg en Ontzet dit zal nog een punt van bespreking uit maken, terwijl do kosten voor de Ver. zijn. De avondbijeenkomst van de Ver. op 3 Oot. wordt te half acht geopend en zal tijdig genoeg gedaan zijn om eventueolo liefhebbers van het vuurwerk in de. gele genheid te stellen te gaan kijken. Wat dien avond in do Stadszaal te doen zal zijn, blijft vooralsnog een geheim van het be stuur, maar het zal zóó zijn, dat do leden allen tegenwoordig zullen wezen. In een volgende ledenvergadering zullen de plan nen voor dien avond worden besproken. Nies meer aan do orde zijnde, word de vergadering op de gebruikelijke wijze met gezamenlijk Psalmgezang en dankgebed van den Voorzitter gesloten. Chr. Ver. voor Huispersoneel. Gisteravond kwam bovengenoemde Ver- ceniging weer in een propaganda^vergade- ring bijeen. Do vergadering was flink bezet en de heer A. J. Sohoneveld, Voorzatter van den Chr. Best.-Bond-, leidde haar en opende haar met gebed. Hij bracht, alvorens over te gaan tot het eigenlijke punt van behan deling, nogmaals het doel en streven der Chr. Vereeniging voor Huispersoneel naar voren dat zij streeft naar billijke arbeids voorwaarden in harmonie met de thans bestaande tijdsomstandighedenmaar tevens, dat zij oc?k wil werken voor gees telijke belangen van het huispersoneel. Hierna ging men over tot bespreking van hot program van actie, hetwelk na eenige bespreking aldus werd vastgesteld Loon voor keukenmeisje (20 jaar) f 250; voor tweede meisje (18 jaar) f 200; voor eerstbeginnende (16 jaar) f 150voor werk sters, gerekend mot een 10-urigen werkdag met voeding, f 0.20 per uurvoor werk sters, gerekend met een 10-urigen werk dag, zonder voeding f 0:30 per uur. Bij vaste werksters met vacantie der fa milie doorbetaling van het loon. Arbeids tijd van halfaoht v. m. tot half acht nam. Rusttijden een half uur voor ontbijt, een uur voor koffiedrinken, een halfuur voor middagmaal. Zondagsdienst1ste Zondag geheel vrij 2de Zondag vrij van 9 uren v.m. tot 1 uur nam.3de Zondag vrij van 1 uur nam. tot 11 uur nam. Vacantie regeling. Drie avonden vrijaf in de weektwee weken vacantie in het jaar met kostgeld van f 1 per dag plus reis geld vergoed om naar huis en wederom te rug naar betrekking te komen, plus een dag per maand vrijaf voor boodschappen, enz. Wascligeld f 40. Nieuwjaarsfooi 10 pöt. van het loon. Daarbij kwam nog een bijzondere bepaling, als Christelijk georganiseerde, om des Zon dags niet te reizen. Spreker zeido, dlat.do eisdhen als van Christelijk georganiseerden mooten zijn eischen, dio kans van slagen kunnen hebbendat zij moeten zijn geheel en al in verband met de thans bestaande tijden en in verband moeten bezien wor den met den bestaandten chaos in de huis- personeelwereld. Wij moesten, aldus spre ker, onze voorstellen, ons program van actie, niet te hoog stellen, willen wij een en ander ingang doen vinden. Wij weten immers, dat wij ons program na verloop van tijd, zegge één jaar, weer herzien en wijzigen kunnen. Na deze woorden van den heer Sohone veld kreeg de vergadering gelegenheid om zidh als lid der organisatio op te geven. Hiervan maakten buiten hen, die zich reeds aangesloten hadden, 13 personen gebruik, zoodat thans de vereenigiüg een 34-tal le den telt. Voorts ging men over tot vaststelling van statuten en reglement, welke door het voorlcopig comité waren ontworpen. Deze werden na eenige bespreking en wijziging vastgesteld en door de vergadiering aange nomen. Nogmaals wekte do heer Sohoneveld ci'e aanwezigen op, om propaganda tc maken voor do Vereeniging, aantoonende, dat een Vereeniging van 200 leden meer tot stand kan brengen en meer waarde heeft dan een van 50. De heer C. Veerman sloot de vergade ring met dankgebed. De rodelbaan op het terrein naast „Zomorzorg" maakt zaken. Maar dit moet ook, want anders zou de Sanatorium- stiohting van onderofficieren er niet wèl bij varen. Het bloemenfeest morgenavond bedoelt te zijn een élite-avond, waarop al- Ion diames bloemen worden a-angebodon en de inrichting met bloemen zal versierd zijn. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In do afgeloopen week meldden zich' oen steun aan 4 pers. Maakt met het totaal der vorige Consorveoron van wild- Do Minister van' Landbouw hoeft ingetrokken zijn beschik king, 'betroffendo hot .verbod tot conservee- ren van wild, tamme on wild© konijnen en pluimvee en een nieuwe regeling vastgesteld' voor het invriezen van wild, wilde en tam me konijnen en tam pluimvee, met uitzon dering van hennen, hanen en tamme eenden* Blik als verpakkingsmateriaal. De uit voer van blik als verpakking, eveneens voor blikverpakking van goederen, bestemd voor krijgsgevangenen en voor seheepsprovisie, kan voortaan weder vrij worden toegelaten* Gisteravond had in de zalen van Ho- I tel „De Witte Brug" Den Haag, de offi- cieele ontvangst van bet Nat. Congres voor Vakonderwijs door het Haagsche Gemeen tebestuur plaats. Tal van autoriteiten, waar onder velen met him dames, waren aanwe zig. De burgemeester hield een toespraak, waarin hij het congres namens het gemeen tebestuur welkom heette. Do voorzitter van het congres, mr. Roo- cfenfrurg, beantwoordde 's burgemeesters rede Te Bennebroek is aan den vertrek- kenden burgemeester, jhr. mr. L. A. van Schurjlenburgh, door een commissie uit de burgerij een aandenken aangeboden als be wijs van erkentelijkheid voor hetgeen hrj in de zeven jaren va iv'ijn burgemeesterschap voor Bennebroek heeft gedaan. Dit ge schenk bestaat in een groote tuinvaas, ver gezeld van eea album met oorkonde- en dorpsgezichten en een lijst van hen, die tot dit souvenir bijdroegen. Gistermiddag had in de vergaderzalen van het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel, in Den Haag, de instal latie plaats van de Staatscommissie in zake ae Visscherrj en Visscherij-inspectie. Do Minister van Landbouw, hield daarbij week a 5493 5497 Hiervan werden tot 4" juni on dersteund 3543 In d'c afgeloopen week 'kwamen voor steun in aanmerking 3 3546 Thans worden door het Steun comité ondersteund 595 Verdor worden door het Crisis comité ondersteund ~204 Door de wachtgeldregeling wor den ondersteund 480 een rede, waarin hij een uiteenzetting gaf van hel ontstaan der commissie, en van ha~r doel en werkzaamheid. De Minister sprak zijn groot vertrouwen uit in het werk, der commissie en hoopte, dat het zou strekken tot bevordering van dezen belangrijken tak van welvaart. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, 'de voorzitter der nieuw-ingestelde commissie, be antwoordde de rede van den Minister en dankte Z. E. voor het bevorderen van bet ontstaan der commissie en H. M. de Ko ningin voor de instelling ervan. Hij gaf vervolgens in groote lijnen aan, hoe de com missie zich voorstelde baar taak t9 volbren gen ezi eindigde met de hoop uit te spreken, dat de commissie het vertrouwen, in haar gesteld niet zal beschamen. Aan de officieren, die aan de Techni- schö Hoogeschool te Delft, in verband mét hun verdere technische opleiding een cur- sus moeten volgen, wordt, ter tegemoetko ming in de studiekosten, een vergoeding van f150 toegekend. De 60sto algemeene vergadering van de Utrechtsch© Zendingsvereeniging is te Utrecht gehouden, voorafgegaan, door een wijdingsstan- de, waarin ds. Barger, uit Utrecht, voorging met gebed en toespraak. De voorzitter, dr. J. 'A. Cramer uit Den Haag wees in zijn openingswoord op de moeilijkheden ven den Zendingsarbeid in dezen tijd Besloten werd, de Nod. Zendingsvereeniging te Rotterdam toe te laten tot de Vereeniging Nedorl. Zendingsschool, op gelijken voet met het Ned. Zendeling-Genootsohap en de Utrechtsdie Zendingsvereeniging^ dio deze school .n 1905 hebben gesticht. Dcao samenwerking is een be langrijk punt in do geschiedenis van de Neder landsche Zending. De xector, dr. A. M. Brouwer gaf oen ovorzioht yan do geschiedenis der school gedurende hot laatste jaar en van het on denvijs. Tot leden van hot hoofdbestuur werden her kozen do lieeren. ds. A. Drost, te Arnhem, J. L. de Raadt, te Muidon, mr. M. P. van der Hoop van Slochteron, te Breukelen, prof. dr. A. van Naar het Fransch van VICTOR CHERBULIEZ. (Nadruk verboden.) 31) Lionel schoof onrustig heen en weer op zijn stoel en volgde- met de oogen den rook, dien hij uitblies: Daarin zag bij een nog heel jong, heel lief gezichtje, waar hij dan ook veel aan dacht. Een paar minuien lang be waarde hij een dof stilzwijgen. „Ik. vind, dat het je ontbreekt aan geest drift, man van de waterlelies!'' riep de heer iTêlerol, die daar het geduld bij verloor. „Maar wat heeft u er mee voor, om mij met Mademoiselle De Sajligneux te laten trouwen?" vroeg Lionel, toen hij eindelijk Weer wat tot ziehzeiven was gekomen. „Hij vraagt mij mijn redenen!" „Geeft u er mij ten minste één!" „Welnu zou jij het dan wiet aardig vin- Wen als de mensohen hier en de flaneurs uit Parijs op oen gooien dag tegen elkaar zei- Wen: „Hel) je het al gehoord, dat de zoon van 'Jean Tèterol getiouwd is mot de dochter van baron De Saligneux?'' O.p die wijze uitgesproken, leek het wel, of de naam tien in plaats van drie letter grepen had. „Daar trek ik mij in het -geheel niets van ean". „Nu, ik wèl, En je vat toch zeker, dat we dien schoonvader van jouw dan al heel gauw dwingen de plaats te verlaten? Wij zullen' ihem ©eu jaargeld geven, dan mag hij. weer wat op zijn geliefde boulevards gaan rond stappen: als hij Salagnoux maar aan zijn dooktor laat! En wat zij heeft is van jou; wat jij hebt, is van mij.-Alles zal gemeen schappelijk eigendom wezen; geen omhei ning, geen grenzen, geen Limourde; wij zul len de oude heerlijkheid De Saligneux her stellen, die dan domein zal wezen van de Icterols; wij zulen ze weer onverdeeld be zitten. Zeg eens, Lionel, is dat niet aardig?" En toon kwam liij vrijwel schuchter nog to voorschijn met hot idee: „En dan, do baron heeft niet het eeuwige loven. Bij zijn dood zou hij je kunnen nalaten Dat kamt wel nieor voor Zij beweren zélfs, als je jo tot do Regeering wondt. Waarom zou jij ook niet eens baron wezen?" „Neen maar, hoor ik nu goed'? Zegt u dat d'aar n'u? U, die mij nog zooeven aan do beginselen van '89 herinnerde? Aan do gelijkheid van do menschen, mot alle min achting voor titels, dio daar noodwendig mee samengaat?" Met druk gebaar kaald'o do heer Têterol opeens een handvol goudstukken uit zijn zak en gooide die op tarel, dat zij overal heenrolden. Dat was een echt Oostersch weeldovertoommaar uit liefde tot de waarheid diene er bijgevoegd, dat hij zich haastte, do gouden schijven, één voor één weer op te rapen en ze zorgvuldig na te tellen, alvorens hij ze weer bij zioh stak. Ook dat miste zijn indruk op Lionel, die weer even stil was als te voren. „Weet je wat ik haast geloof, Lionel", sprak de oude heer, „dat je een „vriendin" te Parij3 hebt achtergelaten?" „Daar vergist u zioh toch in", luidde, het- koele antwoord. „Ik heb ze in mijn koffer meegebracht. Ik zal ze morgen uitpakken." „Ik heb al meer gezegd: als ik ernstig ben versta ik geen schertssprak de heer Têterol veibolgen. „Nu, zonder scherts, vader, maar als ik verklaar, dat ik er van afzie, om Made moiselle De SaligLcxx te trouwen, dan is dit ni 't, omdat- ik er eer. „vriendin" op na houd„vriendinnen" hebben nooit een plan-te in mijn hart of in mijn leven inge nomen Eu evenzeer is het mij ernst, als ik u beloof dat ik nimmer zonder uw tos stemming zal trouwen. Maar daartegenover vraag ik van u, dat u mijn iTijheid dan ook eerbiedigt. Gunt u mij dus den tijd, om eens rond te kijken. Misschien, als ik het meisje heb gezien, dat u graag zoudt heb ben, dat ik „Graag zoudt hebben, dat je trouwde" brulde de heer Têterol, bedoel je d'at soms? Maar, jongen, er is geen kwestie van graag willenwillen is de zaakAlles is al zoo- goed als afgesproken. En, al ta Mademoiselle Do Saligneux nu ook kreu pel, gebocheld, of leelijk om bang van to worden, dat komt or allemaal niets op aan jij moet haar toch trouwen, omdat ik het wil Lionel stond op en verontschuldigdo zich „Ik ben 'n beetje moe, vader. Neem mij dus niet kwalijk, dat ik wat vroeg naar bed ga. Als u wilt, zullen wij morgen hier over verder spreken". En hij sloeg de armen om zijn vader heen, die zioh kalm otnih elzen liet, zonder eenige liefkoozing terug tc geven. Maar, terwijl hij hem nog even bij den knoop van zijn jas hield sprak hij „Morgen, mijnheer, moet ik naar Bourg, waar ik nog iets- te regelen heben ik zal niet eer dan vóór den avond terug zijn. Tob zoo lang heb je dus tijd van beraad en traolit jezelven te overtuigen. Ik. zou niet graag nog veel woorden verspillen over deze zaak." Toen hij alleen gebleven was, begon de heer Têterol onrustig het vertrek heen en wcor te stappen. Hij was maar matig vol daan over dezen dag, waar hij zoo smach tend naar uitgezien had. Hij was zoo pas tot d'o ontdekking gekomen, dat zijn „prins van Wales" muizenissen in het hoofd had, zooals hij dat noemde, en die zou hij verdrijven. Hij had hem veel ver wijten et doenlo*. Lionel had niet genoeg het Witte Huis en 2o. te zeer die wa terlelies bewonderd3o. hij had toegege ven, dat de landjonkers tooh wel ergens toe dienden 4o. hij had drirven beweren, dat er op deze wereld nog iets meer te eer biedigen valt dan enkel millioenen5o. hij had gratie gevraagd' voor een strooper. Maar wat nog veel ernstiger was dan dit alles: hij had gevraagd Mademoiselle Do Saligneux te zien eer hij haar trouwde, en luid vcor dat verheven denkbeeld van zijn vader meer afkeer dan ingenomenheid ge toond. D'o heer Têterol liep dus steeds onrustig heen en weeren, om toch op iets zijn hu meur te koelen, schopte hij. uit den weg icderon ©tooi dien hii ontmoette, of hij daarin zag een landjonker, een padden- stoelendief, een reaotionnair of een socialist. X. Lionel Têterol had geen oog toegedaan in den nachttrein en die rondgang door het heele landgoed had hem bijna zeven uur aan één stuk op do been gehouden. Hij was dug erg moe bij het naar-bed-gaan maar ondanks do kwellingen van dat laatste on derhoud, had hij zijn hoofd nog niet op het kussen, of hij sliep al in. Bij zijn ontwaken wachtten dezelfde gedachten hom echter weer. Hij stond op en kleedde zioh aan, zonder evenwel de beide nagelborstels in te wij den, of de flesch echten Eeau de-Cologne. Nadat hij zijn toilet voltooid had1, stond hij een heelen tijd aan hot venster te ge nieten 'van het schoone ochtend-landschap. Uit do bedauwde velden steeg een heerlijk- frissoho geur op. Het water van de Limour de dartelde vroolijk langs de oevers on ginds stond een boekweitveld in vollen bloei, omlijst door een rij hooge populie ren. Aan den horizon dreven een paar met zilver-omrande wolkjes, die rils met volle zeilen op een vroolijke onderneming sche nen af te trekken. Over liet gchcole dal lag andera een plechtige stilte, nog niet ontwijd door ecnig mensohelijk geluid, tot-, dat Lionel in de verte een zeis hoardo aan zetten, oven later het regelmatig kloppen van een dorsdhvlegel vernam, cn toen weer het slaan van een hamer op het aambeeld. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1