AGENDA VAN DE WEEK. GEftMD NIEUWS UIT DE GESTREKEN Vrijdag. Schouwburg: Dr. Ludwig Wiillner *n Coenraad Bos. 8 uur. Leiderdorp, Café Ramaker: Ver gadering van melkveehouders. 8 uiur, Zaterdag. ..In den Vergulden Turk: „Electrici- teit-s- en Gas-Mij., voorheen De Vrie-3 en Stevens. Ja-ar lijksclie alg. vergadering. 8 uur. Schouwburg: „Alleen op do wereld". 8 uur. StadszaalJubileum feestavond en bal .van den heer H. J. van Leeuwen Jr. 8 uur. ,,Zomerzorg'r<„Leidsche Sportvereeni- iging", Soi-rée amusante met baL Halfncgen. Zondag. Schouwburg r Leidsche Tooneelver. „Ja cob Cate S uur. Stadszaal (foyer)Bal van den heer H. 'J. Plantfeher. Maandag. Schouwburg: „Als de kersen bloeien", .8 U/UT, Dinsdag. Stadszaal1: Buitengewoon concert Mij. voor - Toonkunst door het ^oheemsdhe Strijkkwar. ftet''. 8 nur4 Woensdag. Schouwburg: „Mama Sans-Gêne". Halfacnt Den Haag, „Pulchri Studio" (kamer 25): N. V. ValR's Pianofabriek m liq., 's-Graveu-. hage. Buitengewone algemeen© vergadering yan aandeelhouders. 2 uur. Dagelijks. „Hollandia-Bioscoop", Oranjegracht: Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 an van 5 tot 7 uur. Dagelijks om 8 uur 's avonds. „Luxor-Theater", Stationsweg 19: Woens dag- en Zaterdagmiddag van halfdrie tot halfvijf. Dagelijks om 8 uur 's avonds. Rembrandfc-Bioscoop-theater, Hoogewoerd 49. Woensdag- en Zaterdagmiddag ta 3 lut. Dagelijks om 8 uur 's avonds. „Thalia-Theater", Haarlemmerstraat 52, Woensdag, en Zaterdagmiddag te 2 uren. Dagelijks te zeven uren des avonds, behou dens des Zondags, dan te 8 uren. Woi den geheven. Het word-: echter twijfel achtig geacht in ter zake kundige kringen, of dit de aangewezen weg zou zijn om den gesehetsten misstand blijvend uit den weg te ruimen, daargelaten nog, of de Sta ten- Genera al dergelijke maatregelen zouden goedkeuren. Immers, de markenk oer s is o. a. daarom thans zoo laag, omda*: Duitseh- Jand niet voldoende kan esjporteercn e»i eleolits hij ruimer uitvoer van Dui:sche -irfi- kelen is hierin verbetering te wachten. Van daan: dan ook, dat" het nog geeus/ins vast staat, of speciale maatregelen teg^n het gevaar van „dumping" zuken worden geno men, al moge het waar zijn1, golijk de zer dagen werd bericht dat deze kwes tie in ambtelijke kringen een onderwerp van onderzoek en overweg!nw uitmaakt. De verlichting van rijwielen, enz. De Mi nister van Waterstaat heeft, nu de reden, di9 tot het nemen van bedoelde beschikking heeft feeleid, nJ. hot gebrek aan kaarsen en calcium carbid ten behoeve van de verlichting van rij wielen motorrijwielen en andere rij- en voertui gen niet meer bestaat, besloten met irg. van 1 Juni a.s. in to trekken de beschikking van 30 November 1917, waarbij afwijking werd toege daan van het Motor- en Rijwielreglement. In Verband hiermede heeft de Minister bepaald, dat 'do maandolijksohe opgave in de „Staatscourant'' van de tijdstippen van opkomst en ondergang der maan, alsmede van haar schijngestalten en Van de tijdstippen van opkomst en ondergang der zon, mert ingang van Juni 1919 niet meer 2aJ worden gedaan. Het tractaat van 1839. Hot Corr.-Dur. vorneemt van de meest bevoogde zijde, dat het bericht uit Parijs, dat versoberdeae Ne der la n'-dscli© gedelegeerden, onder wie jbr. Loud'on, te Parijs zouden zijn aangekomen, ten ©inde de herziening van het tractaat van 1839 te bespreken, geheel uit de lucht ge grepen is en dat de heer Loudon, sedert zijn aankomst te Parijs in het afgeloopen na jaar. Frankrijk n-og niet verlaten heeft. Verkoop vau schepen. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis heeft F. Hall mot het oog o-p de mededeeling van Hovem- iber, dat geen overdracht van vijandelijke Beliepen aan onzijddgen zal worden erkend, gevraag-cl, of de Regeering van plan is, den •verkoop van 'de schepen „Johann ITei nrich •Burehard" en „Wiliam O'Swald5' der Ham- bu/rg-Aflnerika-lijn, aan één Nederlandsohe Maatschappij goed te keureu. Harms worth antwoordde: de Regeering is op het oogen- bldk niet bereid de-overdracht van de vijan delijke schepen aan neutralen te erkennen. De betrokken Regeeringen zijn daarvan ver wittigd. Hall zei daarop: Voor de overdracht van deze stoomschepen zal dus geen toe- fetomming yorden verleend. Hamsworth antwoordde: Dat volgt uit mijn antwoord. =- H. M. de Koningin-Moeder stelde-1*100 ter beschikking van het comité ter huldi ging van de nagedachtenis der in den] wereldoorlog verongelukte Scbeveningsche visschers. Hot „HM." meldt: Wijlen prof. dr. P. K. Pel, te Amsterdam, doceerde in de ziektekunde en de geneeskunde en de physische diagnostiek. Et zijn thans maatregelen tot regeling der opvol ging getroffen. Het college van curatoren heeft ïU. aan B. en W. voorgesteld het professoraat van wijlen prof. Pel te splitsen in twee leer stoelen. De voordracht van hot curatorium heeft öu de strekking, dat een deel van de door prof. Pel gedoceerde vakken rullen Novergaan op prof. dr. P. Ruitinga, terwijl dr. I. JSnapper, gewezen assistent van prof. Pel, zal worden benoemd om do overige leervakken van prof. Pel, en wel de clindsche, te docceren. Naar wij vernemen, heeft de gemeenteraad zich in comité-generaal met dezo voordracht vereemgd. Do tentoonstelling ter herdenking van het 300-jarig bestuur van do stad Batavia zal op 30 Mei, den sfciahtingsdag, in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden geopend. Dit zal geschieden door den tegenwoordigen voorzatter van het Kon. instituut, dr. H. F. R.' Hubrecht, die den heer J. T. Cremer als zoodanig is opge volgd. Dr. N. Japikse, directeur van de commissie van 's Rijks Geschiedkundige publicaties, zal een rede houden over de beteokenis van Batavia voor ons land en volk. Do tentoonstelling blijft geopend tot 15 Juli. Verschenen is de voordracht van B. en W. van Amsterdam in zake verhooging van het tramtarief. Het luidt: gew. rit 10 cents, vxoegrit 5 cents, vrocgrit-rctour 10 cents, netkaart f 12, Ujnkaart f 6, ochtend- en avondscholier f 1.25, dagscholior f 3.75. Raming hoogere opbrengst f 2.175.000 per jaar. De Minister van Buiten! Zaken, jhr. mr. Van Karnebcok, heeft in bijzondere audiëntie ontvangen de heören D. Hans, S. Bruysten en J. J. de Roode, resp. voorzitter, secretaris en lid van de Publiciteits-commissie van dén Neder- landsohen Journalisten-Kring. Als gevolg van dit onderhoud is een nadere bespreking noodza kelijk gebleken. De commissi© heeft daarom haar arbeid nog niet kunnen aanvangen. Door do arrondissemonts-rechtbank te Dordrecht is ter vervulling der vacature van kantonrechter te Dordrecht, de vofgende alfabetische lijst van aanbeveling opge maakt: mr. S. R. Bakker, kantonrechter te Zierikzee; mr. H. Kingma Boltjes, kanton rechter te Onderdendam; mr. P. J. A. van Voorst Vader, griffier bij het kantongerecht te Dordrecht -Benoemd is tot gewoon hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen, om onderwijs te geven in hoofdstuk ken uit de meohanica, in cultuurtechniek en in tropische land- en bosohbouwarahitec- tuur de heer J. H. Thai Larsen aldaar. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Bolsward de heer B. W. C. van Rijn, thans in gelijke betrekking te Nijkerk. De Raad van Groningen vergaderde voor de loonregeling voor de gemeente werklieden. B. en W. stelden voor f 20 en een kindertoeslag van 75 cents per week voor elk kind. Daartegenover kwamen de sociaal-democraten met een voorstel om f 22-L-f 24 te geven en den kindertoeslag te doen vervallen. Dit voorstel werd ten slotte aangenomen met 17 tegen 12 stem men. Aan de afd. Haren (Gr.) der vereenl- gïng „Het Groene Kruis" is door wijlen <Ten heer B. Dorhout f5000 vermaakt. De Staatscommissie inzake de ontgin ning van woeste gronden zal op Donderdag 8 dezer, des middags te halfdrie, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Had- del worden geïnstalleerd; In antwoord op een schriftelijke vraag van het Kamerlid mr. Treub heeft de Mi nister van Financiën medegedeeld, dat door de ministerieele commissie, -welke -door den ambtsvoorganger van den Minister werd in gesteld tot het uitbrengen van een rapport over reorganisatie van den kadastralen dienst een voorloopig rapport is ingediend over de wijze van schatting der perceelen voor de herziening dér grondbelasting. Aan genoemde commissie is machtiging verleend dat rapport te publiceeren. Vanwege het Ned. Verbond van Neu trale Vakvereenigingen wordt meegedeeld^ dat dit Verbond een schrijven heeft gezonden aan de vier vakcentrales, waarin het ver klaart te meenen goed te doen zich tot genoemde lichamen te richten, ben einde over de volgende punten een samenspreking te houden: a. invoering en toepassing van den aefit- urigen werkdag, voor alle groepen van werk- nenieTs; b. herziening Ongevallen- en Ar beidswet, wettelijke regeling van werkloos heids-, invaliditeits-, ziekte- en ouderdoms voorziening; c. onmiddellijke voorziening in den woningnood. Het bestimr van het Verbond mieent, dat het, vooral m dezen tijd van snelle ontwik keling der sociale wetgeving, meer dan ge- wensenb is door vooroverleg met de hoofdL strooroingen in de vakbeweging te komen tot de juiste en meest bevredigende formu leering van deze inzichten, waardoor èn de Regeermg èn de Volksvertegenwoordiging beter en sneller kunnen werken. Waar. jle overtuiging bestaat, dat met spoed aan de voorbereiding dezer werkzaamheden dient be worden gearbeid, stelt het bestuur voor noemd de besturen der vakcentrale voor, de eerste bespreking te houden op Maandag a.s. te Amsterdam. 1i In e&n brief "aan. den procureur- generaal bij de gerechtshoven zegt de Minister van Justitie, dat hem, naar aan leiding van een vraag van een lid van do Tweede Kamer, is gebleken, dat bij het overbrengen van arrestanten, in een be paald geval van een in een spoorweg station voor hen aangewezen wachtlokaal, uit onbekendheid met het bestaan daarvan, geen gebruik werd gemaakt. In verband daarmede verzoekt de Minis ter or de aandacht van de Rijksveldwacht op te vestigen, dat de geleiders van trans porten, indien op een spoorwegstation moet worden gewacht, zich steeds er van hebben te vergewissen, of een lokaal aan wezig is, dat daarvoor beschikbaar kan worden gesteld en daarvan, zoo mogelijk, steeds moeten gebruik maken. Yoorts verzoekt de Minister, de officie ren van justitie uit te noodagen, met de stationschefs van de spoorwegstations in him arrondissement, waar vrij geregeld vervoer van arrestanten voorkomt, en nog geen afzonderlijk wachtlokaal voor arres tanten aanwezig is, omtrent het aanwijzen van een daartoe geschikt vertrek in over leg te treden. RECLAMES a 60 CENTS PER REGEL. A LA CORSETIERE RAMONDT. LEIDEN. Breestraat 34. Tel. Int. 1425 Postchèque-Girorekening 5732. Corsets naar maat. Ook volgens medisch advies. 6129 C e 1-M ei-vieringen in het land hebben overal een rustig verloop gehad. Tot het programma van de door de S. D. A. P. en den Haagschen Bestuurdersbond te 's-Gravenhage georganiseerde 1-Mei-viering behoorde ook een straatdemenstratie, een opt.ebt ,die ach omt wee uren van de Prin- segraeht in beweging zou stellen. Tegen dien tijd whs het in den omtrek van het Volks gebouw aldaar zeer druk van betoogers, met of 2ouder vaandels en van geschriften voor ziene doeken, en niet minder van nieuws gierigen, die het opstellen van den stoet gadesloegen. Een stuk of wat bereden politie agenten en politie te voet zorgden .er voor, dat het verkeer zoo min mogelijk werd be lemmerd. De opstelling, verliep in de beste orne. Om nalfdrie was men zoover, dat de wandeling kon beginnen. Voorop ging een doek van de S. D. A. P. en den Bestuurdersbond, daarachter volgcfet groole of kleine troepen uit organisaties van allerlei bedrijven en beroepen, in 't geheel 42 groepen. Verder namen aan den optocht deel de so ciaal-democratische Kamerciub met een praal wagen, die o.a. het opschrift; „Wij wenschen algemeen vrouwenkiesrecht" droeg, da Bond van Dienstplichtigen, de Bond van Ned. On- derwijzers en een drietal muziekkorpsen. Be halve de praalwagen van d'e wouwen, waarop een vrouw in een wit-en-goud gewaad, was er een praalwagen van de S. D. A. P. en den' Haagschen Bestuurdersbond met het op1- schrift: „Plaats voor den arbeid" en „Wy eifchen invoering van ons Novemperpiro- gram." Op dezen wagen was de Internationale verzinnebeeld door een .wereldbol, waarom zich een opschrift: „De Internationale" slin gerde. De wagen was evenals die van de Vrouwenclub met groen en met bloemen ver sierd. Ook de gemeente-werklieden hadden een praalwagen, die het opschrift: „De over heid kenne haar gemeenschapsplicht", en schilden, waarop de namen der gemeentebe drijven, die er zijn, en die, welke geweuscht worden droeg. Verder waren er praalwa gens van de metaalbewerkers en do meubel makers. Op dien van de meubelmakers zag men een groote roode klok met o.a. het bij schrift; „Luidt den nieuwen tijd in." De an dere wagen, waarop vier jonge meisjes ston den, droeg opschriften, die op de strekking van de demonstratie betrekking hadden. Der gelijke opschriften waren er ook overigens veie. Het spoor- en tramwegpersoneel voerde een transparant mede, waarop de woorden: „Heel het raderwerk staat stil als uw mach tige arm het wil", en verder: „Wij eischen intrekking van de Stakingswetfen." „Over- heidserploitatie van spoor en tram"; verder werd er een gevleugeld wiel van bloemen in deze groep meegedragen. De bakkers had den een doek met het opschrift: „De nacht arbeid is overwonnen. Wij eischen den acht- urigen arbeidsdag." De Ned. Bond van Dienstplichtigen demonstreerde voor hoogere vergoeding en amnestie aan dienstwei geraars. Het publiek, lief den optocht kalm voorbij trekken, een enkelen keer werd er voor een afzonderlijke groep een mvak gejuich aange heven, van de groep der sociaal-democrati sche vrouwenclub verwekte de vrouw in haar witte kleed, die op den praalwagen meereed, nogal" wat gelach. Gezongen mocht er niet worden. Wel speelden de muziekkorpsen afwisselend. Cnder de demonstranten waren vele vrou wen. HetvoorjaarsfeesïïndenHaag- schen Dierentuin zal worden gehouden van 17 Mei tot en met 1 Juni a.s. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage looft een premie uit van f500 voor het verstrekken van in lichtingen, welke leiden tot de ontdekking van den dader of de daders van den brand, die vermoed wordt te zyn gesticht in de Oranjekazerne te 's-Gravenhage, Bj de firma Bonn en Mees, te Botterdam, is een staking uitgebroken om loonsverhooging onder 100 man personeel, werkzaam op het stoomschip „Madioen." In een vergadering van de tram- stakers te Botterdam is gisteren de houding van den Baad en vooral van het Eaadslid! Schouten door Moltmaker scherp veroordeeld. Hy deelde voorts mede, dat op het congres te Amsterdam door den voorzitter der Duitsche spoorwegorganisatie Brnmmer zoo noodig rui ma steun was toegezegd. Spr. meende, dat de staking voor de directie niet aangenaam zal zijn. daar deze haar f 12.000 per dag kost. Gisteren werd de eerste f5000 steun uitgekeerd. Hef steungeld stroomt van alle zyden, vooral uit Den Haag toe. Te Botterdam is aangehouden «de chauffeur A. H., verdacht van een Belg, dien hy met zijn auto naar de Schiestraat moest brengen, beroofd te hebben van een gouden sigarettenkoker en Ï900. Later zijn m de auto de sigarettenkoker en f700 te ruggevonden. Een paar dagen geleden werd in de Sociëteit van Gezagvoerders, boven bet. restaurant „Ricbe". om de Korte Hoogstraat te Rotterdam, vastgebonden op een stoel en met een prop in den mond aangotroffon do 18-jarige werkster M. E. B. Zij vertelde, dat drie gemaskerde man nen met regenjassen aan en petten op haar hadden overvallen, toen zij de kachel poetste. Zes biljart-ballen waren er gesto len. Gisternamiddag kreeg do politie in do Groote Paanwensteeg, waar men weinig geloof hechtte aan het verhaal der werk ster en haar daarom voorloopig op het bureau hield, telefonisch bericht van de maréohaussee uit Essen, dot daar nabij de grens is aangehouden zekere L., eon deser teur van het 3de regiment infanterie, die in het bozit was van zes biljartballen, waar mee hij naar Antwerpen wilde. In verhoor genomen, bokende hij, na afspraak met zijn meisje, de werkster M. E. B. hiervoren ge noemd, de biljartballen uit do gezagvoer ders-sociëteit te hebben gestolen. Hij zelf bond haar op den stoel vast om haar ver haal een schijn van waarheid te geven. De deserteur wordt uit Essen naar Botterdam gebraoht. Gisteren is uit Vlissingen geen boet van de Maatschappij „Zeeland" naar Engeland vertrokken in verband met het slechte weer. Tydens een muziekuitvoering in Den IBriel ontstonden W oensdagavond eeni ge relletjes waarvan het gevolg was. dat by den iosepeteur van politie een paar rui ten werden ingeworpen. Door snel en krach tig optreden, zoowel van de .burgerlijke als d9 militaire macht, werd de rust hersteld en liep alles met een paar. schoten in de lucht af. Moord te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam, d.d. 1 Mei: Hedenmid dag heeft zich in een woning aan het Sar- palhiepark een ernstig drama afgespeeld. Om tot dusver nog onbekende redenen loste do bewoner K. Hendrik met zijn revolver een schot op mej. A. Otto, die zich daar in de kamer bevond. Zij werd in het oog getroffen. Hi richtte hierna de revolver op zichzelf en schoot zich in den slaap. Beiden werden stervende naar het ziekenhuis overgebracht. Op de tweede verdieping, Sarphatipark 71, leefde de 30-jarige Karei Hendrik se dert 3 jaren met de 21-jarige juffrouw Anna Otto. In den laatsten tyd werd de jaloezie van den man opgewekt-, doordat de vrouw betrekkingen aanknoopte met yyn Fransch- man. Zy heeft hem meermalen getart totdat hij ten slotte hedenmiddag zijn browning voor. den dag haalde met het bekend gevolg. Bei den werden badend in hun bloed door, de politie aangetroffen. De Noor d-H ollandsoho Bond van Melkveehouders heeft voor Mei en Juni de productieprijs van melk bepaald op 14 en 15 cents. Bij nietrinwilliging zullen dë boereu direct aan het publiek loveren 18 cents. Yan het kleine aantal schepen, dat reeds ter harmgvisschery uitvoer, keer den reeds 3 schepen terug, alle zoo goed als zonder vangst. Eén keerde terug zonder vangst met lekke vlampijpen, de twee ande ren met 1 en 18 ton pekelharing, doch met belangryke vleetschade veroorzaakt door myneo. De heer T. Mensch, onderwyzer aan de Thimotiusschool te Enkhuizen wordt vermist. Hy ging, na by zijn ouders bet mid dagmaal gebruikt te hebben, Woensdagmid dag een wandeling doen. Hy verliet het huis om één uur, is hier en daar jyi en by de stad gezien, zelfs om vijf ,uren nog op den Noorderweg. Sedert heeft niemand hem meer gezien en maakt de familie zich over zrjn af wezigheid ongerust. De politie te Nijmegen had ver- nomtn, dat daar eenige personen waren raet het oogmerk valsche bankbiljetten van 101)0 Mark in omloop te brengen. Spoedig nam zy vijf zulke biljetten in beslag en d« recherche stelde een uitgebreid onderzoek in. Dit leidde tot de aanhouding van den 19-jarigen arbeider Ant. Michels, uit Has- sum (D.), die bekende te Nymqgen 50 val sche bankbiljetten van 1000 mark te hebben uitgegeven. In verband met deze zaak zjjn Woensdag door de marechaussee te Gennep aangehou den en naar Nijmegen overgebracht de 18- jarige slagersknecht A. Andriesse, wenende aldaar, en de 25-jarige koopman A. 0. de Vries, wonende te Rotterdam. Dezen hebben 102 valsche 1000-Mark-biljetten in handen gehad, waarvan 50 aan genoemden A. M. werden overhandigd, terwyl de overige 52 vermoedelijk aan een Belgisch soldaat bij) de grens te Ottersum zjjn overgegeven om 2ta m Duitschland te „plaatsen." De Vries verklaarde, dat hy de 102 bil jetten te Botterdam van een Belg had ge kocht voor ruim f28.000. Deze Belg, ver moedelijk Simons genaamd, is inmiddels te Bergen-op-Zo om aangehouden. Nadere aanwijzingen hebben voorts Woens dagavond geleid tot de aanhouding in een café te Nijmegen van den 28-jarigen arbeider A. Thjjssen, wonende te Groesbeek, die even eens in het bezit moet zjjn van een aantal dier biljetten. Op een door hem gehuurde ka mer in de Nieuwe Marktstraat vond de poli tie 171/s K.G. tandrubber, eenige revolvers en munitie. In een volkslögement op het Sehoolholm te Groningen is een geval van vlektyphus by een vrouw geconstateerd. Se dert Dinsdag, toen de zieke vervoerd werd, hebben do 43 gasten van het logement dit niet kunnen verlaten. De noodige maatrege len zijn genomen om de verspreiding vaiü de ziekte tegen te gaan. Te Leeuwarden zjjn Woensdag den laatsten dag, waarop nog kievitseieren mochten worden verhandeld nog ongeveer 6000 van deze eieren aangevoerd. Zij werden verhandeld tegen den prjjs Van 8 tot 9 cents per stuk. Bovendien zijn nog een 4000-tal eieren van kemphanen, scholeksters, Btrand- kieviten, enz. enz. te koop aangeboden, wel ke gemiddeld 4 cents per stnk opbrachten. Sedert Ootober 1917 werd te Enschede van gemeentewege op het in Lonneker gelegen terrein der stadsreini ging een varkensmesterij geëxploiteerd mot het oog op den nood der tijden, Een paar honderd krulstaarten werden gemest hoofdzakelijk met keukenafval, dat door in gezetenen belangloos werd afgestaan en tweemaal per week afgehaald. Dezer dagen hiold de mesterij op on werd hun, dio zoo welwillend waren medewerking te verlee- nen, daarvoor dank betuigd. Dinsdag en Woensdag werden echter deze gezinnen nog bovondien aangenaam verrast, wijl zij elk namens B. en W. bweo K G. gezouten spek ontvingen. Dat zij in dank worden geaccep teerd, behoeft eigenlijk niet gezogd. Grafschennis. Enkele !aagr hartige individuen hebben, waarsehijnlyk dooi roofzucht gedreven, op het R.-K. kerkhof te Steenwijk op beestachtige wijze een paar, graven geschonden. Eerst hebben zij uit het haarbuisje, na door oen raampje ingeklom men te zijn, een kantschop en een vork ge haald. Met deze gereedschappen hebben zy het graf van mej. K., voor ongeveer een half jaar aan Spaansche griep overleden, ge opend. Daar nu in genoemd graf het stoffe lijk overschot van den heer K., echtgenoot van genoemde juffrouw, zou worden byge- zet, was het graf ten deele geopend en dekte slechts een dunne laag aarde de daarin aanwezige kist. Nadat de hyena's in men- scheDgedaante, die laag aarde verwijderd hadden, werd het deksel afgeschroefd, en, na een waarschijnlijk onderzoek daar binnen weer ondersteboven op de kist geworpen. ,Vervolgens werd het daarnaast liggende graf van den eveneens aan Spaansche griep over leden heer J. R. opengelegd. Deze kist, die op andere wyze dan eerstgenoemde geslo ten was, hebben de onverlaten niet kunnen opc-neo. Een koperen plaat, vermeldende naam, datum van geboorte en overlijden, werd echter van het deksel afgerukt. Men vond deze in of by het openliggende graf terug. Marechaussee en politie, er. mede in ken nis gesteld, zy'n direct met een onderzoek begonnen. Dit is reeds binnen betrekkelijk korten; tyd de derde of vierde keer, dat op dit kerkt hof grafschennis plaats vond. Omtrent deze grafschennis deelt men aan het „Hbl." nog mede, dat louter roofzucht de drijfveer moet zijn geweest. Het was be kend, dat het lijk van den heer J. R., die voer ongeveer een half jaar voor zaken te Amsterdam vertoefde en daar is overleden, in een looden kist, omsloten door een houten, naar Steenwijk was overgebracht. Dat lood heeft men willen stelen. Het lijk van den ODlangs overleden pastoor, den heer J. J. y. d. Maat, was ter bezichtiging gesteld in de kerk, men kon er zich van overtuigen, dat de bandtn van den doode een gouden kelk omvat hielden. Het verhaal, dat de overle den geestelijke met die kelk in de handel! was begraven, vond hij zeer velen geloof. De misdadigers hebben zich echter met bet graf van den pastoor vergist. Bovendien was by de ter-aarde-bestelling de gouden beker vervangen door een van was mot een laagje verguldsel bedekt. nAARLEMMEBMEEB. De door de An ti-Rev. en R--K. party ingediende Candida- tenljjsten voor de a.s. Raadsverkiezingen zyin op de ten Raadhuize gehouden zitting geldig verklaard als tot één groep verbonden. Een brutale inbraak heeft Woensdag nacht plaats gehad bij den arbeider W„ ft Zwanenburg. De dieven hebben het slot var een kast in de kamer geforceerd en zacfi vaD verschillende goederen meester gemaakt. San de daders geen spoor. In deze gemeente doen zich weer drie nieuwe gevallen van mond- en klauwzeen voor. HOOFDDORP. By de in de Ned.-Her vormde Kerk alhier plaats gehad hebbende verhiriug van zitplaatsen, werdc 1 weerhoo- ge prijzen besteed. Voor één plaats werd boven de gewone vaste huursoni zelfs 1175. geboden. KATWIJK-AAN-ZEE. Te IJmuiden kwamen binnen de loggers: KW, 19, met f1452 en KW 28, met f1268 bet min'g. By de reederij N. Parlevliet, alhier, kwam bericht in, dat de KW 95, welk vaar tuig is omgebouwd geworden tot vracht- schoener, wegens zware averij de haven te Antwerpen is binnen geloopen. Of deze averij door den storm is opgeloopen of door aan varing is niet bekend. De bemanning is wèl. Gisternamiddag werd alhier op de kust een buitengewoon zware ontploffing in zee gehoord, even ten zuiden van Katwyk-aate Zee. De binnengekomen kustvaartuigen vree zen, dat er een vaartuig met een mijn in aaDrakingi is gekomen. De „KW 58", van de reedery „Coöpt Onderl. Spaarkas", is van IJmuiden naai hier gesleept om in de haven te worden ver timmerd. Dit had wegens den oorlog in geefi jaren plaats. Het gewas bloembollen in deze omge ving staat vrij goed. De vroege soorten e.v.L staan byna in vollen bloei. Voor de d.U- soerten, is het maar te hopen, dat er geen regen, meer valt, anders is het te vreezen of deze wel in bloei zullen komen. VOORSCHOTEN. Het gespuis begint,' '3 avonds na zevem uren, langs de straten» wederom zijn triomftochten. In het byzendet moeten dit ontgelden personen, die, volgens deze jongelui, er te netjes uitziefl. wordt dan onthaald op straatmil, enz. Cisteravond heeft de heer dit onder vonden. Toen deze, omstreeks dien lijd, del Achterstraat passeerde, werd hij door lie»1 gepeupel gemolesteerd en Zelfs aangerand. Enkele burgers schoten toe om dezen per-" soon te ontzetten, hetgeen hun ten deefe ge-' hikte. Dat er dan tevens nog pers ont worden gevonden, die het voor dat gesp®3'

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 2