LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 16 April 1919. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. FEUILLETON. FU1JS DEK ADVERTENTIEl 80 üta. par ree®1- Da3 ZetbidugaiO Ots. fcgoi, Kkine advertaatiëa Woensdag 76 ets. Zaterdag f L— bij een maximw» aantal woorden van 30. Incasso volgene post- recht. Voor eventueels opzending van brieven 1J0 Cts porto te betalen. Eeirijsnummer 8 CtS. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1597. PRIJS DEZEB COUKANTi Voor Leidon p. 8 mud. 12J0, p. week 10.1S Luiten Ledden. waar agenten ge- ïesrtigd zyn, per wook B 0.13 franco per post u n u ra n 2X0 Nummer 18138. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. g£gg~ Op Goeden Vrijdag verschijnt het „Leidsch Dagblad" niet. Hun, die in ons Blad van Zaterdag ais. wonscben te advertecren, wordt verzocht en dringend aanbevolen advertenties reeds raer gen Donderdag, bij onze Adininistratio in to zonden, daar bij late indiening voor plaat- Bing in hot Zaterdagnuiumor niet kan wor den ingestaan. GELDIGHEID BON 11 DER VETKAARTEN. Do Burgemeester dor Gomooiito Leidon brengt ter algemeeno kennis, dat bon 11 der yotkaarton geldig ia vanaf Donderldajg 17 'April tot en met Donderdag 24 April 1910. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 16 April 1910. DISTRIBUTIE BEVROREN RUNDYLEBSCH. De Burgemeester, van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat p&n het eind van deze week een aanvang zal .worden gemaakt met de distributie van bevroren RuncLvleesch. Dit vleesch is afkomstig van de beste kwaliteit vette runderen, welke aan het Openbaar Slachthuis zijn geslacht en ingevroren. Het vleesch is bij de verschillende ^sla gers tegen de navolgende maximum-prijze?i verkrijgbaar. I Biefstuk, Haas, fl.75 per K.G. ftib, Rollade Raastbeef f T.00 per Vs K.G. n, Gehaktf, Soep- vleesch, Klapstuk f 1.25 per 1/2 K-G. Het is den slagers verboden het zich aan het vleesch bevindende vet te verwijderen, met. het doel dit afzonderlijk te verkoop en. Bij overschrijding dier maximumprijzen of het in andere opzichten niet opvolgen der gegeven voorschriften, zullen de slagers van den verkoop van bevroren vleesch worden uitgesloten., terwijl him geen vérgunning tot het slachten va.n runderen gedurende den tijd, dat bevroren vleesch wordt gedistri bueerd, zal worden verleend. N. C. DB GIJSELAAR, Burgem. Leidon, 16 April 1919. GEMEENTELIJK WASCHBUREAU. Burgermeester en Wethouders van Lelden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, met het oog op den 2den Paaschdag, net bezorgen vTan waschgoed aan de Ge meentelijke Waschinrichting in de week. van 21 tot en met 26 April a.s. geregeld is als volgt: het goed, genumimerd van 1 1/m. 50 moet bezorgd worden Dinsdag 22 April van des co er middags 8V2 tot ll uur; het goed, genumimerd van 51 1/m. 100, di enz elfden dag van 's middags 2 tot b uur; het goed, genumimerd van 101 i/m. 150 moet bezorgd worden Woensdag 23 April van des voormiddags 8V2 tol 11 uur, en het goed, genummerd 151 en Jiooger dien selfden dag van 's middags 2",tot 3 uur. Teneinde hei goed woder op lijd te kunnen af leveren, worden belanghebbenden uifgenoodigd de bovenaangegever. tijden stipt In acht te nemen N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 April 1919. Verccuiguig „De Ambachtsschool". Hedennamjddag had in een der school lokalen de algemoene ledenvergadering van bovengenoemde Vereeniging plaats, ook bij gewoond door directeur en leeraren en van ouders en verzorgers der leerlingen. Voorts waren vertegenwoordigd zustei- v ereenigingen, zooals „Mathesis iScientiarun; Genitrix" en de Vereen, tot bevordering van de opleiding van Instrumentmakers, terwijl ook de Schoolcommissie afgevaardigden'naar deze vergadering had gezonden. De Voorzitter, ir. A. M. Touw, heette do aanwezigen welkom en zeide hun dank vooi hun tegenwoordigheid- Het afgeloopen jaar gad reden .tot tevre denheid, al had het bestuur, evenals het vojig jaar, te kampen met duurte en schaarschte der leermiddelen. Ook al bracht de griep een gevoelige stoornis in den ge- regelden gang van het onderwijs te weeg, .toch mogen de verkregen resultaten, dank zjj de onverflauwde toewijding van directeur en leeraren aan hun taak, zeer bevredigend worden genoemd- Vervolgens ga£ spr. verslag over, het alge- loapen jaar, waaruit bleek, dat in iiet l>e- gin van 1918 de school 200 leerlingen telde. Einde Maart verlieten haar 70 leer lingen, waarvan 62 met een diploma, zoodat tij het einde van den cursus 19171918 130 leerlingen aanwezig waren. Het totaal der leerlingen, dat gedurende den nieuwen cursus de school bezocht heeft, bedraagt 202, verdeeld als volgt: 55 voor het timmeren, 21 voor het meubelmaken, 108 voor de metaalbewerking, 18 voor het huisschilderen. De machinist-leerlingen J. Eradus en J. H. Vervat, die het 4de leerjaar der ©fdss- ling' smeden-bankwerkers volgden, slaagden voot het voorloopig diploma van machinist voor de groote vaart en gingen in dienst der Kon. Paketvaart-Mij. naar Oost-Indië. Op 31 Dec. 1918 waren nog aanwezig 190 leerlingen, waarvan 134 uit de ge meente Leiden en 56 uit de buitengemeen ten. Het schoolgeld, varieerde van Ü60 tot f2.50 per jaar, terwijl 30 leerlingen b os- te. oos de lessen volgden. De leerlingen bezochten dit jaar ook weder verschillende bouwwerken, fabrieken en werkplaatsen. De lessen der vakavondschool voor vol wassenen werden gevolgd door 148 deel nemers. Een viertal slaagde voor het exa men van de Ned. Vereeniging van Electro- technische Werkgevers. Wegens het heersohen der griep is de school van 25 October ,tot 25 November gesloten geweest- Na het uitbrengen van dit verslag werden de leerlingen binnengeleid en richtte de Voorzitter zich tot dezen, las hun namen voor en verzocht den directeur de diploma's er, geschenken uit te. reiken. Bevorderd werden: Van de 3de naar de 4de klasse: A. J. J. L. Veerman, B. Stigter, D. Wijsman, én -ï. G. Wagemans. Van de 2de naar de 3de klasse: O. II. Nclet, P. van den Bosch, M. Barkema, A. Kriek, J. S, van 5® Werf, M. N. van Heeswijk, L. Moolenaar, M. ,0. den Ouden, E P. Mugge, J. Massaar, G. van Wijk, J. J. Lokker, J. van Leeuwen, W- van Leeu wen, C. G. Beukering, P. J. van der Walls, K. Knotter, P. J. Bemsen, M. Boon, K. Schoneveld, P. J. de Gunst-, J. P. Bochove, W. do Roode, N. Brêeddveld, W. B. yan Bemmei, E. Helverstein, M. Meinesz, T. C. Stuivenberg, P. H. Hermans, H. F. de Wek ker, J. L. Lambermont, A. de Bes, J. A. van don Ouweelen, C. van Dijkeren, P. J. Baars, A. de Bes en G. Marseille. Voor waardelijk: A. ,T. H. Van der Steen, P. N- Hoogstraten, J- 'i HaTt, H. G. van Loon, C. Lasander, H. Zaalberg, P. G. Broers en -J. van Deventer. Van de 1ste naar de 2de klasse: M. Lageman, A. de Bruin, G. E. Groenendijk, L. Oudshoorn, P. J. Arts, P. T. Mizeo, tW. Hoogstraten, A. J. Langeveld, O. O. "van Egniond, A. J. Naber, T. F. A. Driessen, B. N. Hartwijk, H. Zirkzee, A. J. MeijS, \Y. Priechers, P. Neuteboom, A. Kiel, T. P. de Konink, H. de Mey, O. van Rijs, T. van der Veur, J. van Leeuwen, A. Bok- kers, G. J. Zeegers, J. Roos, A. J. van Hou ten, W. G. van Velzen, J. SiJpesteijin, J, van Ulden, J. Hoogendoorn, P. van der Pom pc, P. van Leeuwen, J. Gijbeis, W." Stou te, F. Karreman, P. Vogelenzang, W. van Beek, W. F. van Weizen, J. Rademaker, D. van den Gevel, P. de Mey, A. Bonarius, P. Corba en O. Rigter. Voorwaardelijk: G. J. Gijsman, P. Tuinhof de Moed, J. van Wijk, T. G. P. L. Ie Pools, O. H. Croeae, A. de Hen, B. M. Vreeburg, K. de Vries, W. Kooreman, P. H. Hens, M. J. Serdgn, L. van Duin en W. Duk. Niet overgegaan 21 leerlingen. In de 1ste klasse zijn geplaatst 74 leer lingen. Met diploma werden ontslagen: 22 metaalbewerkers: W. Ie Maire, boekw. Electr., G. Verschragen, idem, H. de Haas, boekw. stoom, J. Karreman, bbekv. electr., O. Tacoma, boekw. motoren; L. Neuteboom, boekw. electr., J. F. Servaas, boekw. stoom, P. J. Webbers, idem, W. de Jong, boekw. electr., A. L. C. Veerman, boekw. stoom, B. gtigter, idem, Th. J. Bik, boekw. ijzercon structie, J. van der Weegen, boekw. motoren, D. Wijsman, boekw. stoom, S. W. v. Leeu wen, boekw. electr., J. do Jong, ibóekw. motoren, H. Schrijnder, boekw. elect-r., T. B. van Ingen Sch&nau, boekw. schee'psb., M. Smits, boekw. electr., A. de Jong, idem, J. G. Wagemans, boekw. motoren en P. J. Bodenstaïf, boekw. stoom. 2 meubelmakers: j. P. van .Schravendjjk on J. Keij, beide geschenk gereedschap. 20 timmerlieden: H. Kriek, S. A. Sprui- tenburg, A. B. van den Oever, Th. G. Ober, JV I'. van Leeuwen, G. de Regt, A. Valent- goed, M. F. van der Hoven, L. Bink, W. H. van der Kaaij, W. Lomeijer, W. van Weerlee, L. J. Bolt, J. van 'c Zelfde, J. M. Moolenaar, H. A. van Zwieten, S. P. Ouwerkerk, M. de Tombe, J. Kriek, P. yan den Bosch, allen geschenk gereedschap. 1 schilder: J. A. Verwer, geschenk ge reedschap. Ten slotte richtte de Voorzitter zich nog toj de jongelieden, die met het diploma da school gaan verlaten. lig wenschte er hun geluic mede in de maatschappij. Zrj moeten echter bedenken, dat zij nog veel hsbbon te leeren Gjj zult zoo zeide spr. onder, allerlei invloeden komen te staan; mogen dan daarbij -plichtsbesef en de overtuiging, dat onze maatschappij noodig heeft goede werkkrachten, u daarbg tot richtsnoer die nen. Een der gediplomeerde leerlingen, Th. J. Bik, dankte vervolgens nametis jdlen voor hot genoten onderwijs. Hierna richtte de Jneer Touw zich nog in zeer waardeerende woorden tot den direo- teur en de leeraren. Hij herinnerde er voorts aan, dat door het Rijk een betere salarisregeling voor het vakonderwijs zal worden ingevoerd. De voorstellen daartoe zullen waarschijnlijk in den loop van dit jaar werkelijkheid worden; l daarvoor is reeds door het bestuur een aan vrage om verhooging van subsidie aan den I Minister ingezonden. Aan de plannen tot uitbreiding der school kon nog geen uitvoering worden gegeven; doch er bestaan gegronde vooruitzichten, dat spoedig daartoe kan worden overgegaan. Met den wensch dat de Ambachtsschool moeg groeien en bloeien, besloot de Voor zitter zijn heldere, met opgewektheid uitge sproken rede.. Hierna werd de tentoonstelling yan dë door de leerlingen vervaardigde voorwerpen, 'bestemd voor de verloting, bezichtigd. Het werk is keurig uitgevoerd, solied en munt voor "het meerendeel uit door doelmatig- beid. De hoofdprijzen zijn: een brandkast, Lips' niodel, een salonkast, een heersn-schrgf- bureau, 'een boekenkast, een tuin-ameuble- ment, fauteuils, enz. Bovendien zijn er c-en aaQtsl artikelen voor huishoudelijk gebruik, welke ook nog gaarne als een zeer begee- rigen prijs in ontvangst zullen worden geno men- Velen zullen er zeker twee kwartjes aan wagente meer, waar zij overtuigd zgn, daar mede een goede zaak te steunen. Onze polilieke partijen. Gisteravond is de door da Leidscho Sfdce- lingen van den Ned. Bond van Vrouwen kiesrecht on de Ver. voor Vrouwenkies recht, in samenwerking mot den Ned. Bond van Huisvrouwen alhier gehouden cursus over onze politieke partijen besloten met een uiteenzetting dor beginselen en van het program van de Anti-Rovolutionoiro partij on van d'e Liberale Unie. Daarvoor waren uitgenoodigd do heeren Smeemk, lid der Tweede Kamer, to Arnhem, on prof. dr. B. D. Eerdmans, van hier. Het aantal belangstellende vrouwen, dat bij de eerste lezingen zeer bevredigend was, nam gestadig af en gisteravond was het i>c- zoek zelfs slechte zeer matig. De heer Smeenk, die eerst aan hot woord kwam, zotte voorop, dat zijn partij Uitgaat van bet beginsel, dat het gezag uit God is on cla-t do overheid geroe-pe-n is de wet Gods, zooals deze ia neergelegd in do alge meeno Christelijke beginselen, te handha ven, ook in het maatschappelijk leven. Do Anti-Revoiutionairo partij is niet olericaaJ, in dien zin, dat zij de Kerk wil laten heershhen over don Staat of omge keerd don Staat over de Kerk. Zij erkent, het recht eener zelfstandige Kerk. Daarom was zij van den aanvang af tegen de openbare school, die de bedoeling had dien Staat te modlerniseeren. Do strijd is nu geëindigd met een principieële overwin ning do gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs is thans verkregen. Spr. zette vervolgens uiteen, wat cie partij wil niet betrekking tot do sooiale wetgeving, do belastingen, het militaire vraagstuk en ten opzichte van de koloniale vraagstukken, om te besluiten met de op merking, cfat do partij, rekening houdende mot den geèst van dezen tijd, recht en ge rechtigheid in het Staatsleven, wil toepas sen. Desgevraagd verklaarde spr. zich zoo veel mogelijk tegen directe belastingen en zeido persoonlijk op het standpunt t-o staan, dat hot vakonderwijs niet behoorde gesplitst te zijn in confessioneel en niet- confessioneel. Prof. Eerdmans, de partij der Liberale Unie besprekend, ving ter verklaring van het ontstaan zijner part-ij aan nret een historische uiteenzetting. Tijdens de Repu-bliek heersehio onder de Regenten een liberale geest, een geest van verdraagzaamheid, waardoor ons land een toevluchtsoord kon worden voor allen, die elders werden vervolgd en verdrukt. Die liberaliteiit bleef voortduren, ook, nadat ons lac-d een Koninkrijk was geworden. Dit beginsel bracht mee, dat do Staat zioh ten ten het economisch en maatschappelijk levon hield, wat bij do voortgaande econo mische ontwikkeling der maatschappij niet wel mogelijk bleek en zich wreekte. Verder organiseerden zich tegenover het algemeens liberaal begiiiBel de kerkelijke partijen, terwijl de economische noodën het- socialo vraagstuk aan do orde stelden. Toen organiseerden zich ook de liberalen in Idcsvereenigmgenzonder program even wel. De strijd spitste zich meer en meer toe. Onder hot oud liberaal regime was op sociaal gebied sobromelijk misdreven. In 'SI werd dit d'oor een deel der liberalen in het Parlement gevoeld. .(Kinderwetten van Van Houten). De schoolstrijd hield do liberalen bijoendo strijd om hot algemeen kiesrecht bracht scheuring. In 1894 ging het rechtsche smaldeel der grooto liberale partij do Liberalo Unie verlaten, in 1901 scheurden zich af cï'o latere vrijzinnig- democraten. De eersten schotsto spr. als t-e behoudend, de Tu-atsten als te heet ge bakerd. Hij wees op het goede socialo werk van het Unie-Liberale kabinet Goeman Borgesins on betreurde nog altijd do scheu ring in d-rio partijen en do Unie wil ge trouw aan haar traditie nog gaarno lier- eeniging. 1 Met een korto bespreking der verschik lende program-punten besloot spreker. Ook op deze rede volgde eenigo gedach- tenwisseling, waaraan ook den heer Smeenk deel nam. De Voorzitster, mevrouw Alings—Van Mels, die een lans brak voor do epoedigo invoering van het Vrouwenkiesrecht, sloot met een woord van dank aan de sprekers dezen la-atsten cursusavond), welke even als de vorige avondon zeer leerzaam was ge weest. Als laatste der reeks ouderavonden hield mevr. L. S. Hartz in het Volkshuig voor een klein, aandachtig publiek, een voor dracht over „Onze Kleeding Spreekster begon met uiteen te zetten hoe de kleeding ten allen tijde een belang rijk vraagstuk ïs geweest en nauw verband houdt met gezondheid en lichaamsvorm. Aan vankelijk btfleeld als beschutting tegen koude, ontaardde zij maar al te vaak in op tuiging van het lichaam en slaafsche na volging der mode. Men kan haar in Zuide lijke en Noordelijke onderscheiden; ds eerste bepaalt zich hoofdzakelijk tot de ver siering van de huid (tatoeëeren) cn het dragen van een rokje van vezels; de laatste lot het dragen van beestenvellen; in be schaafde landen is met beide kleedwgzein' gebroken en bedekt men zich met geweven stoffen. Do fraaiste kleeding was wel, die der Grieksche vrouwen, los en sierlijk. Ook die in de middeleeuwen was mooi, doch veel te zwaar en onhygiënisch. Later kwamen keurs en crinoline en als reactie daarop de korte,- nauwere rokjes, kleine mouwtjes en uitge sneden hals; deze laatste mode kan pis voor loopster van de reformkleeding worden be schouwd. Ongeveer twintig jaar geleden waagde mtei den strijd tegen 'de toen heerschende kleed- wjize, niet alleen door te breken met het ccset, doch ook door afstand' te doen van lrooge hakken en kousenbanden, welke even zeer de gezondheid' benadeelen. Konden de eerste proeven van de nieuwe' frovenkleeding niet op sierlijkheid en bruik baarheid bogen, gaandeweg wist men nieuwe wegen te vinden en het was mevr. Thierbacb, te Keulen, die er in slaagde een model aaii te geven, dat naast eenvoud van bewerking, schoonheid en bruikbaarheid paarde. EeD hetere b&venkleeding is echter niet mogelijk zonder ©en gewijzigde onderklee- ding, en zoo moet do laatste, die maar al te omslachtig vaak is, plaats maken voor de zg. hemdbroek, uit Engeland tot ons ge komen Een poreuze stof, die de uitwase ming van bet lichaam bevordert, vervaagt wol en katoen en kenmerkt zich door een- eenvoudigo waschbehandeling en soepelheid in het dragen. Detegenwoordige goederenscnaarschte noopt vele huismoeders van oud nieuw te maken en het is de 'Vereeniging iot Ver betering van Vrouwenkleeding, die daartoe de meest pract-ische aanwijzingen geeft Na in denzelfdcn geest ook de kindc-rr ldet-ding behandeld te hebben, eindigde spreekster haar onderhoudende causerie met een korto toelichting te geven op een reeks interessante lichtbeelden. -In den Schouwburg werd gisteravond' door de N. V. „Tooneelvereeniging", dir. Herman Heyermans, nogmaals gegeven het bljjspe. „Kok en Springer". Toen een be zoekster vlak vóór den aanvang het parterre betrad, zei ze: „Tammer, dat het zoo akelig leeg is". Dit typeerde zeer juist het be zoek aan deze voorstelling. Aan den Raad dezer gemeento is per adres.te kennen gegeven door de heeren T. Groencveld en J. J. v. Stralen, resp. voorz. en secretaris van den Leidschen Bestuurders- bond; dat zij met verwondering hebben ken nis. genomen van de mededeelingen, in de laatstgehouden Raadszitting gedaan door web houder mr. Van der Pot, ter zake van de vervaardiging van het machinale timmer werk, benoodigd voor het bouwwerk aan „Do Kooi"; dat im'msrs door den wethouder Novelle- van WILHELM POECK. (Nadruk verboden.) 15) Hij hief zijn glas legen haar op, zijn oogen schitterden en Aslaug voelde het bloed naar haar- wangen stijgen on haar hart een seconde sneller kloppen. Waarom sprong het niet op 1 Waarom sprak Björn al_den tijd slechts over levertraan, als zijn oogen toch iets an der g bedoelden? Dom liarb Domme Björn IX Tot dasver had Aloör het huishouden op de grooto hoeve bestierd zij had dat al gedaan, toen Aslaug's moeder nog leefde. Do tcere, ziekelijke Dcensche vrouw was niet berekend geweest voor den inspannen- den arbeid van een IJslandsoke boeren vrouw. De verzorging der runderen en sclia- pon, do uitgebreide melkerij vereischten veel beleid en flink aanpakken. Een ge deelte van de wol werd in huis gesponnen cn tot kleeren verwerkt. Do groote slach ten, het toebereiden van het vleesch, de zorg voer het grasland en de-n groenténtuin, bot inhalen van het hooi hadden aan haar zwakke krachten bovenmatige cischen ge steld Dc voorraden moesten beredderd wordon. Al het brood werd op de hoeve ge bakken. Met den hooioogst kwam een heele ccharó daglooners, mannen, vrouwen en meisjes, op de hoeve. Voor dezen moest ook gezorgd worden. Het was een geluk, dat zij Aloör hadden. Het oudjo had reeds jaren lang op de hoevo gediendzij was een echte werkezel en wist met do dienstboden om te springen. Wel klaagden zij veel over haar voortdurend be knorren en over haar gierigheidmaar het "werk kwam toch altijd klaar Als lcind had Aslaug evenals andere boe renkinderen de schapen gehoed. Later leerde zij van Aloör hét spinnen en weven. Haar moedor had haar in verschillende handwerken onderwezen. Ook moest zij in de keuken helpen on leerde zoo de spijzen bereiden, de gewone IJslandsche gerechten, die door de huisgenooten meestal koud ver orberd werden, en de fijne Deenscho. Zij had echter nooit liet grove werk in den stal en op de woido mogen verrichtenmaar wel had zij van do meiden het melken en van Aloör het boter- on kaasmaken geleerd. Ook na den dood van haar moedor was do leiding Aan do huishouding in Aloör's handen gebleveD. Aslaug had nooit den wensch gekoesterd die zelf to bestieren slechts voor één ding in huis droeg zij al leen zorg. Zij vervaardigde namelijk alle kleeren voor de meiden en hield ook do kleeding der mannen in orde. Zij had een hekel aan versleten rokranden en aan hui zen met gaten. Nu echter besloot zij die oude dienstmaagd van de zorg voor het huishouden te ontlas ten. Zij wou voortaan zelf alles bestieren zij moest dat immers toch eenmaal doen als zij trouwde Het was ook noodig, dat de huishouding in andere bandon kwnm. Het oudje word stumperig on vergeetachtig cn praatte den' hcelen dag over spoken cn geesten, die teruskwamen. Finnur beweer de in allen ernst, dat zij gek was gewor den daarbij keef zij in den plaatsten tijd erger da-n ooit en ging haar gierigheid alle grenzen to buiten. De knechts en meidon begonnen in opstand te komen. Zij klaag den er over, dat do melkbrij, die Aloör be reidde, stonk, dat het brood vol scliimmel zat en het gedroogde sohapevlcesch eeuwen oud was en zoo hard als een steen. Aslaug was met- hen begaan. Zij hield de oude vrouw voor, dat het toch het boste zou we zen, als zij hoa>r moeilijken post er aan gaf en na al -die lange, werkzame jaren rust nam. Aloör's neus werd nog eens zoo spits. ,,Hoe nu, mijn beste kind, je schertst t<?ch zeker maar? Geloof me, de sleutels zijn het best bij mij opgeborgen. Ik zou do handen in den schoot leggen? Wat zou er dan wel van de Oddurhoeve worden? Wil jo met je kleine handen do schapen molken en de worsten stoppen? Laat dat maar ge rust achterwege. De engelen mogen jo be hoeden en de booze geesten je slaap mijden. Wacht maar, totdat ik eens jo kind wieg, dan zal ik op de bank zitten, terwijl jij met de sleutels do t-ra.p opklimt en alle voorra den natelt." Aslaug drong niet verder aan, om het oudo schepsel niet nog meer op to winden. Zij wachtte een geschikte gelegenheid af om haa<f~~wil door to zotten. Die deed zich ook spoedig voor. Een bedelares met een klein ldnd was op de hoevo verschenen en werd door het oudje bairsch afgewezen. Aslaug hoordo dat en kwam tusschenbcido. „Geef toch, Aloör do armen zijn Gods kinderen. En kijf niet weer zoo, anders maak je mij bcos." In dit oogenblik kwam Orm, de herders jongen, het erf op loopcn. In de ceno hand hield hij oen hooivork en in de and'cro een pot met vet. Hij wierp Aloör den pot voor de voeten, zcodat het vet haar kleeren be- spalte, en riep „Daar ligt de drek. Vreet die zelf. Geloof maar niet, dat ik dat zal doen. „Wacht eens, jij vlegel, waarom doo jo dat? Wil je dat vloeken wel eens laton! Met vloeken worden do hclsche geesten ge voed." „Houd jo mond, jij heks, anders stop ik dien dicht met een handvol van jo vet. ïs dat aten voor en eerlijken knecht? Het is voer voor de zwijnen. Denk je, dat ik een visscber ben? De bo-ter in je vaten- wordt mettertijd zoo ranzig, dat je ze aan het fjord kunt ruikenmaar voor ons gehemel te is ongel en traan goed genoog. Spoedig zul jo in jo vervloekten heksenketel klei en zeep voor ons, knechten, dooreen brouwen. Ja, ja, ja, ik bedoel jouKijk mo maar niet zoo aan «als een gebraden schaapskop. Als" je mij weer met zulk tuig aankomt, strijk ik jo met do hooivork over jo rug, dat- hij blauw wordt, jij gierige draak. Daarvan Iain jo verzekerd zijn „Scheer jo oogen blikk el ijk van do hoevo jij slungel," Schreeuwde do oude vrouw. „Hoe durf jij „je" en „gierige draak" tegen mij zeggen!" „Halt!" riep Finnur, die op het lawaai was komen toesnellen. „Wie moet zich van hot erf scheren Wie heeft te bevelen, Aloör, jij of ik?" Aloör begon den knecht aan te klagen, maar Orm hield den boer den gebroken pot roet vet onder den neus en riep Vroeger kregen wo onze boter, al stonk die ook; maar nu vril zij ons zeker nel dit smerig goed hcelcmaal misselijk maken. Proef Jiet' toch eens of dat een knecht kan eten." Finnur probeerde 't vet cn spuwde 't uit. „Bah, Aloör, wat is dat voor kc-st?" ,,'t Ia ongel met traan, zooals do vis scber aan, het fjord eten," zei Orm met ver achting. „Is dat niet goed genoeg voor die vle gels?" riep Aloör verontwaardigd. ,,Je moest ze maar 's zien slikken. Zij zoeken stukken groot er dan mijn vinger uit den pot en slokken d'io naar beneden als forel len een regenworm. Wij hebben van 't jaar zoo weinig melk on do botor is. zoo duur. Moet ik dan dat goede vet. aan de katten geven?" „Er is weinig wat 011 kattentong niet vindt,'' zei Orm hoon end. „Maar het spreekwoord is op jou niet van toepassing, want zélfs een kat vindt in dit huis niets, zoo goed sluit je allo etenswaren weg." „Geef botor voor het personeel uit," ze! Finnur toornig, „en doo niet weer zulke malligheden. Het zou het beste wezen, dat jij er bij ging zitten en Aslaug het huishou den liet doen." Gebelgd tastte Aloör hl haar zak en wierp do sleutels op den groncl, juist op do plaats waar het vet lag. „Daar heb je zo!" riep zij huilend. „Heb ik dat aan u verdiend, baas, dat ik nu op eens niet meer het huishouden mag doen, nu ik nog zoo jong en zoo flink ben? En al leen om dien pot met vet. Wacht maar, ik ga naar mijn nicht in Reykjavik," zei zo brommend tegen Aslaug, „en dc el ten zul len jc eerstgeboreno tegen een leelijk on dergeschoven kind verruilen.' Dat lieb ik gedroomd en als ik hier niet meer ben, is or niemand, die liet ongeluk kan verhinderen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1919 | | pagina 1