LEIDSCH DAGBLAD. Dinsdag 3 December 1918. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. FEUILLETON, G-3S KO O ÏIT, THIJS DER ADVERTENTIEN: «Van 1—6 segela f 1.06, Iedere regel meet f 050. Kleine advertenties van 30 woor-t 3en 60 Cents contant; elk ïiental woorden meer 121/» Cent.—Incasso volgens postiecht, Voor eventueele opzending van brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents,. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZER COURANT. Voor leiden p. 3 mn<L f 2.10 p. week f Ö.ïêf (Buiten Ze'den waar agenten. gevestigd zijn per week 0.1G Franco per post 2.50/ f Nummer 18026. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD GELDIGE VLEESCHKAARTEN. De Directeur van het Distributiebedrjjï Voor Vleeseh en Visch brengt ter kennis van belanghebbenden, dal morgen ("Woensdag) voor goedkoop vleeseh geldig is Serie D No, 1—360. -Het beschikbare vleeseh bestaat voor on geveer 1/8 uit gesteriliseerde vleeseh, het welk niet vóór half elf verkrijgbaar is. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, Leiden, 3 December 1918, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. De Burgemeester van Leiden brengt Ier kennis van de ingezotenen, dat met ingang van morgen, 4 December, wordt opengesteld een tweede gemeentelijke vischwinkel, we(ke is gevestigd in perceel Pieterskerkgracht 8. Vanaf dien datum zullen aan bet Open haar Slachthuis geen regeeringsvisch e.i mosselen meer verkrijgbaar zijn, doch "uit sluitend aan heide gemeentelijke vischwia- kels. N. G. DE GIJSELAAR, Burgomeosfar, Leiden, 3 December 1918, GELDIG VERKLAARDE BONS. De Burgemeester der Gemeente Leiden1 brengt ter algemeene kennia dat vanpf Woensdag 4 December tot en met Vrijdag 0 December zij a geldig verklaard: Bon No. I 30 voor 1 K.G. Veen aardappelen] ia 5 1/2 cent pGr K.G. Bon No. I 31 voor 1 K.G. veen aardappelen b 5 1/2 cenl per K.G. MELKKAARTEN. Bon No 7 voor 2/10 liter volle melk. Bon No. 8 voor 1/10 liter volle melk. (Deze hoeveelheden mceten strekken tot en met Vrijdag.) N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, Leiden. 3 December 1918, INTREKKING VERBOD VAN VERVOER VAN MOTORBRANDSTOFFEN IN MOTORRIJ-, MOTORVOER- EN MOTORVAARTUIGEN. De Burgemeester der Gemeente Leiden' brengt ter algemeen© kennis, dat de Minister 7f>n Landbouw, Nijverheid en Handel; Gezien zijn beschikking van 29 Augustus 1918, La A, (N), Afdeling Crisiszaken, Bu reau Nijverheid; Heeft goedgevonden: met ingang van heden in te trekken het in artikol 2 dezer beschikking gestelde ver bod op het vervoer van motorbrandstoffen in do reservoirs van motorrij, motorvoer en motorvaartuigen. Het verbod van aflevering en vervoer van lxnzino anders dan in restrvqirs van motor- rij, motorvoer en motorvaartuigen blijft dus ongewijzigd gehandhaafd voor ruwe benzi ne, benzol on al haar derivaten, alsmede mengsels daarvan een en ander tor beoor- decling van het Rijkskantoor voor verlich ting en aanverwanto Prcducten, af deeling 5. N; C. LE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 3 December 1918. TUSSCHENHANDELPRIJS VAN KOFFIE De Burgemeester der Gemeente Lei de l brengt ter algemeene kennis dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributie wet 1916, Gezien zijn beschikking van 30 Januari l 1918, No. 8, II, •4idèeling; Crisiszaken, Bu reau A.Z. Heeft goedgevonden to bepalen: L De in vorengenoemde beschikking ge noemde tusschenhandelprijs dat is de prijs aan detaillisten in rekening te brengen, voor koffie wordt in afwijking van het Te dier plaatse bepaalde, vastgesteld op: f 1.21 por 1/2 K.G. los, f 1.24 per 1/2 K.G. verpakt. 2. Deze beschikking is in werking 'getre den op 27 November 1918. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 3 December 1918, KOFFIE. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat: Geduren de het tijdvak aanvangende op 1 December en eindigende op 15 December 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: Bon No-. 42 eener thee- en koffiekaart 6.05 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 December en eindigende op 31 December 1918 zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: Bon 43 eencr Thee- en koffiekaart 0.05 K.G koffie. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 3 December 1918, Door B. en W. is een matig gebruik gemaakt vaai het crediet, hun College voor eenigen tijdl geleden verleend, voor de in richting eener varkensmes ter ij onder Zoe- terwoude. Was het oorspronkelgk plan met heb mesten van 400 varkens te beginnen, het is gebleven bg èen proef aan het Open- bear Slachthuis. Daar worden thans, onder leiding van den directeur, 50 jonge varkens gemest en daarmee gaat het goed. De dieren, Jij iii een der stallen zijn ondergebracht, worden gevoed met gekookte aardappelen- se lillen, vermengd) met bloed, een voeder, da zo gaarne lusten en waarvan ze goed 'gloeien. De gewichtstoename is zeer bevra- c >7. tl. Als de inkoopsprijs der varkens jets minder hoog en er meer ruimte op het ter rein van het Openbaar Skichthuis aanwezig was, zou men zeker aan deze welgeslaagde jp/oc^ Uitbreiding geven. iDen lsten Dcc. j 1. wae het vijf en twintig j-aar geleden, dat door den heer F. van Rom- burgh het Secretariaat van de Leidsche afdee- ling der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkundo werd aanvaard. In „In den vergulden Turk" had gisteravond dan ook een feestelijke bijeenkomst der loden plaats, waarin de heer van Romburgh gehul digd werd. Do groote zaal was feestelijk versierd en na dat de jubilaris met hartelijk applaus was be groet, werd hij toegesproken door den Voorzit ter der afdeeling, dio in herinnering bracht, wat hij gedurende dit lange tijdvak voor de afdee ling had gedaan en hoeveel hij tot haar bloei had bijgedragen. Vooral als uitstekend admi nistrateur en punctueel secretaris zeide de voor zitter hem dank, waarna hij hem namens een groot aantal leden een fraaie electrische kroon aanbood, alsmede een oorkonde. Do algemeene secretaris der Maatschappij nam daarop het woord om namens het hoofdbestuur den heer Van Romburgh dank te zeggen, voor hetgeen hij voor do Maatschappij vooral ook gedurende de laatste jaren als lid van het Hoofdbestuur gedaan heeft. Namens den algemcenen Voorzit ter ,die door bijzondere omstandigheden verhin derd was, aanwezig te zijn, bood hij den jubilaris een prachtige krans aan. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren be handeld, hield de voorzitter een korte voordracht over de geschiedenis der afdeeling gedurende de afgeloopen vijf en twintig jaar, waarbij de ver diensten van den heer Van Romburgh duidelijk aan het licht kwameh. Hierna werd door den Voorzitter in ccn har telijke toespraak hot Eere-Diploma met zilveren medaille der afdeeling uitgereikt aan den heer J. J. van den Blom, wegens vijf en twintig-ja rigen trouwen dienst bij den heer J. G. Eggink, alhier. In de nu gehouden pauze hadden lal van vrienden gelegenheid den heer Van Romburgh geluk te wenschen, waarna door den heer E. H. J. Cunaous, hortulanus te Dolft, een boeiende voordracht werd gehouden, getiteld: „Schetsen uit het Plantenrijk", welke voordracht met fraaio lichtbeelden werd toegelicht. Ook de.por tretten van den jubilaris van voor vijf en twin tig jaar en thans verschenen daarbij op het doek. 1 Zondag 1 December j.l. was het 25 j. geleden, dat de heer A. C. van Vuuren als leerlooier op de lederfabriek van de firma J. Van Koolbergen en Zoon alhier in dienst kwam. Als een bewijs dat de dieven ook de* rechterlijko macht niet ontzien, kunnen wij medcdeelen, dat uit de rechtzaal van het gebouw van het Kantongerecht aan het Rapenburg, waar dagelijks veldwachters verkeeren de klok is gest-olen. Door de N*. V. Leidsche HandeJsver- eeïig. directeuren ~W. de Mooy en TL de Röo domicilie kiezende ten kantore van haar advocaten mrs. Hermans en Bolsius, alhier, is een adres aan den Gemeenteraad gericht waarin zij meedeelen, dat op 20 Juli 1918 door eemge ambtenaren van de gemeente Leiden, in hun hoedanigheid van ambtenaar van den keuringsdienst van eet- en drink waren is medegenomen eenige partijen spe cerijen, aan requestrante toebeh'oorende. De ze specerijen, bestaande uit kaneel, nootmus- caafc, foelie, peper en nagelen, worden in het adres afzonderlijk genoemd. Het medenemen geschiedde op grotid van twijfel aan deugdzaamheid. Sinds den datum van 20 Juli jl. mocht re questrante niets meer vernemen over deze specerijen. Op 30 Augustus wendde de fir ma zich tot den directeur van den gem. keu ringsdienst over het fn net onzekere blij ven en wees er op, dat zij, zonder in het bezit te zgn van een rapport van den keu ringsdienst, indien het onderzoek mocht leiden tot afkeuring der specerijen, haar j leverancier niet kon aanspreken. Dit ver zoek, evenals een later, namens requestrante herhaald, bleef onbeantwoord. Requestrante besluit het adres met de opmerken, dat zij haar rechten moet re serveeren, om, zoo noodig, langs gerechte- lëker weg. verhaal te zoeken voor d'e door haar geleden schade, doch liever dien weg niet inslaat. Zij is yan oordeel, dat haar belangen, zijnde toch de belangen van een te Leiden gevestigde Handels-Vennootschap, beharti ging mogen vinden bij) het vertegenwoordi gend orgaan der gemeente en zij méént dssxom den Raad in kennis te moeten stel len van deze feiten, daaraan uitdrukkelijk den wensch toevoegende, èafc zij langs de zen weg sohadeloossti-Ling bekomt der scha de, door de zeer groote nalatigheid van den betrokken gemeente-ambtenaar veroorzaakt De gisteravond alhier ge-houtJe n verga dering van winkeliers, uit geschreven - door db winkeliers commissi o van de Hanze, nam na uitvoerige besprekingen, waaraan velen der talrijke aanwezigen_ deelnamen, de vol- 1 gende motie aan Do vergadering van belanghebbenden bij den verkoop van Rijksklceding spreekt als haar overtuiging uit, dat alle winkeliers medewerking moeten verleerten bij den ver koop vanbovengenoemde kleeding, terwijl rij naar aanleiding hiervan verwacht dat da gemeente dsn verkoop ctier goederen niet zelf al ter hand nemen. Aam het postkantoor Leiden en de daaronder ressorteerendc hulppostkantoren werd gedurende de maand November 191S ingelegd f 99.261.76 en terugbetaald f 91.341.251/2. Het laatste door dat kalntoor uitgegeven boekje draagt het nummer 44232. Bg de Leidsche Spaarb. is gedurende cie maand November ia gelegd f 146.428.92 eh terug-betaald f 178.095.88, terwrjl 84. nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 50 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed' der 14583 inleggers bedroe'g November f 3.272.7224.08. Zondag 1 December hield de afdeeling Leiden der Alg. Ned. Bond wan Arbeiders in het Bakkersbedrijf een Openbare Verga dering, ter bespreking van de loonactie. De Bondsbestuurder B. Roeg zette rle toestand uiteen. Sterke verontwaardiging heerschte er onder de gezellen, die in flinke getale opgekomen varen, dat de patroons niet tot onderhandelen bereid zen. Er gingen vele stemmen op, om, wanneer de patroons blijven weigeren te onderhan delen, over acht dagen te staken. Door Hoofd- en Afdeelingsbe3tuur werd dit alsnog ontraden. A.s. Zaterdag zal een gecombineerde be stuursvergadering gehouden worden. Inmiddels zal nogmaals een schrijven naar de Patroons-Organisatie gezonden worden, 'om een antwoord op de ontwerp-loonre- geling, welke in September is toegezonden. Rectificatie. Niet in een pakhuis toe- behoorende aan de firma Dekker alhier werd zondagnacht getracht in te breken, zooals wij gisteren meldden, maar in do Eerste Coöperatieve inkoopcent rale van de Leidsche Ver. van Sigarenwinkeliers aan den Ouden Rijn. Feestavond militairen. Zooals bekend, had zich onlangs uit de Leid sche burgerij een commissie samengesteld om, ter erkenning van de trouwe plichtsbetrachting door onze militairen in de laatste veelbewogen dagen betracht, dezen een feestavond aan te bie den, van welke feestcommissie optraden als voorzitter Dr. J. A. Sehrouder, P. A. de Gooyer als secretaris, terwijl de hoer P. C. F. van Ginkel zich welwillend met het penningmeesterschap had belast. Deze feestavond had gisteravond plaats in de groote Stadszaal, waar vele honderden lands verdedigers, alhier in garnizoen en ook cenige van elders waren opgekomen om van de hun aangeboden gelegenheid tot aangename ont spanning gebruik to maken. Aan de ultnoodi- ging tot bijwoning der soiree hadden ook tal van ingezetenen gevolg gegeven, ook waren aanwe zig onze burgemeester en de wethouders de hee- ren Mrs. Van der Lip en Van der Pot, Kolonel De Block en vele officieren van hoogcren en la- geren rang. Mede een aantal jeugdige padvinders namen namen aan de feestvreugde doel. De gezellige bijeenkomst werd te klokke 7 uren geopend door Dr. J. A. Schreudor met een toespraak, waaraan wij het volgende ontlcenen: „Van harte heet ik u, militairen, hier "wel kom, ook TJ Burgemeester en Wethouders, ver tegenwoordigers van het wettig gezag, om wel ke de militairen zich in clcn afgeloopen tijd als één man hebben geschaard; verder do leden van dq regelingscommis--ie, dio mij in dc plan nen, die ik wenschtc uit te voeren, zoo kracht dadig hebben gesteund. Het is mij een voor recht, tot U, militairen, een" enkel woord te mo gen richten, omdat ik gaarne uiting wensch ie gpven aan do dankbaarheid, waarmee wij bur gers zijn vervuld, voor al het goede, dat gij in de laatste jaren en vooral in do laatste weken hebt gepresteerd. Wanneer ik zoo Uw blikken op mij zio gericht, denk ik terug aan die dagen, die zoo pas zijn voorbijgegaan, wanneer oris aller blik zich naar U richtte. We twijfelden wel niet aan uw goeden wil, aan uw vaderlands liefde; we vertrouwden wel, dat ge uw plicht zoudt blijven vervullen, en dat ge U niet zoudt laten verlokken door het zoet gefluit den vogelaar, doch de toestand was kritiek en we waren bang te .moede. Ge hebt ons echter niet teleurgesteld, ge blccft op uw post, ja zelfs ve len, die reeds met verlof waren, boden zich vrijwillig aan om zoo noodig krachtdadig hulp te bieden; ge toondet gevoel voor orde te heb ben en ge bescliermdet ons vaderland en onze goederen; ge scïïaardel U om de Rcgcering en om onze geliefde Koningin, die gedurende de vier moeilijke jaren, die achter ons liggen, ge toond heeft, hoe het wel en wee van haar volk haar ter harte ging, een waardige afstammelinge van haar roemruchte voorvaderen, die altijd goed en bloed veil hebben gehad voor de vrij-! heid van het Nederïandsche Volk'. Na deze herhaaldelijk luide toegejuichte! toespraak werd! een aanvang gemaakt met de uitvoering Van het feestprogram. IDt orkest, samengesteld uit de leden van het Leidsels, Muziekkorps, bracht vooraf eenige; nationale en populaire nummers ten gehoore, welke met ingenomenheid en herhaaldelijk met applaus werden begroet. Verder traden op de heeren Helman en Van Leeuwen, die in een aantal voordrachten in het komisch! genre, welke bij de toehoorders in goede aarde vielen, medewerkten .tot verhooging der feestvreugde. Tot afwisseling t:ad mede op het; bekende echtpaar SpeenhoffPrinz, Qf-fe met eenige van hun bekende liedjes een, ditmaal niet overmatig succe3 in- oogsten, ook veroorzaakt door de ómstan- üïgheid dat deze artisten 'ditmaal minder voorbereid1 bleken voor hun medewerking; i immers, door een onwillekeurig verzuim, waarvoor de neer bp. aan net eind van zijn optreden, excuus aanbood, waren de Veireiscli "te ingrediënten liederenbundel en muziek nummers niet aanwezig en moest ditmaal", meer dan anders, bg de uitvoering 'der voor drachten, uitsluitend op het geheugen wor den afgegaan. Ken en ander was gefukkfg echter niet van storenden invloed op de vroolijke gemoedsstemming van lien, voor wfo dezjs feestavond was 'Gestemd en die; dan ook herhaaldelijk van hun feeststem ming op spontane uiting gaven. Vermelding verdient nog het optreden van de lo Leidsche Accordion-Vereenig!. „pnderiing Kunstgenot", welke door harmo nieus samenspel bij de uitvoering van eenigö pc polaire melodieën zich verdienstelijk maak te en in den bijval van een erkentelijk publiek zich mocht verheugen. Door de goede zorgen van de Commissie' wferdca de geno-odigde feestgangers op eeni ge versnaperingen en sigaren onthaald1. Nsar wij verwachten zal de hun geboden fee?ta\ond door onze soldaten in aangenaam aandenken worden gehouden. Er werd op deze bijeenkomst beslote'n, een telegram van den volgenden inhoud aan H. M. de Koningin te zenden: „De militairen in garnizoen te Leiden, bijeen op een feestbijeenkomst in dë Stads- Gei oorzaal, georganiseerd1 door een commis si! uit de Leidsche burgerij, tot huldiging d'ir Leidsche militairen, betuigen hun trouw en aanhankelijkheid aan TJwe Majesteit" L Vcor de Nederïandsche Militairen en de Leidsche politic. Nog ingekomen bij W. van R'ossuni du Chattel: K. N. G. f 25; 'd. K. en Co(. 50; Gebr. P. f 10: U D- M. 10; N. V. W. B. f 10; Gebr. v. W. en 0>>. f 25; N. V. v. E, en dot 10; T. en IK. 5 25; Wed. P. en Zn. 10; h. K. ill, f 25; W. en K>. f 10; v. d. IB.cnd.HJ 10; d. V. en S. 10; X. Z. i en Zit 110; X S. Xzrt. f 10; N. g. h. f 10; L. L. Jr. i 10; R. AI. B. en.Zn. 10. A. W. S. U. Mi. 10; m Mv 1 2; A. W. P. f 2.50; I'. S. f 10; B. S. 'f 10; Gebr. H. 10; H. M. S. 1 ,10; X X G. en Zn. i 10; D. en v. d.-VA i 10; X O. Z. en Zn., f 25; L. en Wi. SO.—; M:. B. f .10.—; Br. 0. 10.—; S. en Go. 10.—; H. en II. I 10; E. r. d. H. en Zn, 10; H. en Zn. 10; iT. en H. 10; ingezameld door Padrinders f Ig; X BI 5; ingezimeld door Padvinders 21.70; ingezameld door Padvinders f 11.25; ingezameld door Pad- vinders 15.^5; ingezameld door Padvin ders G5; IE II. V. Hl f 5: B. K. de B. £2.50; W. v. IC. 10; IE 2; nog ingekomen bij dr. Solireuder: R. K. Middenstand „de H." 72.10; G. AI. 15. f 2.50; Prof. H. K. O. 5; mej. GIi, 5. To zamaft 694.30. Vo rige opgave f 1256.65. Totaal 1950.95. Steiincomijé Leiden. Sedert onze laatste opgave ingekomen zijn: tij onzen lsten penningmeester van: AI. E, d. 'V. f 200.N. X. f 10.prof. dr. H O, f 50, Totaal met onze vorige opgave f 980. Naar het Engolsch van CHARLES GARVIOE. „Wilt. u niet binnen komen?" zei hij. Maar Mr. Brown was al lang genoeg in het kamp, om te weten, dat het niet al- »tij'd gelegen komt iaan goudgravers om binnenshuis bezoek te ontvangenom maar iets to noemen, er waren niet aUijd zit plaatsen genoeg. „Neen, dank u; het is hier buiten heel prettig, zei hij. „Dit is „Mijn zuster," zei Neville. Mr. Brown stak haar de hand toe en •Sylvia legde het bruine handje in do zijne. deed geon poging Miss Brown een hand te geven maar stond haar aan te zien vsoi onder haar.lange, donkere wimpers. Nu, Miss Brown zag er niet alleen lief uit, maar zij was heel netjes gekleed, en met haar Zondagsche japon rn netten hoed waaronder haar licht blond haar zorgvul dig en keurig was opgemaakt-, zag zij er uit als liet toonbeeld van netheid. En de arme Sylvia, denkend aan haar oudo jurk met scheuren on vlekken en met een klets- natten onderrand, haar gehavenden ouden hoed en loshangend haar, voelde het ver schil tussohen het wèlopgevoede jonge meisje en zichzelf. Zij wist, niet, want zij was in het minst niet ijdel, dat haar lief talligheid was gelijkjian die van een prach tige bloem, vergeleken Lij Mary Biown's madelief j es-achtige netheid: zooals de meeste meisjes zag zij alleen het verschil in kleeding. Miss Brown scheen een wemig bevreesd voor die schitterende schoonheid, maar eindelijk durfde zij toch fluisteren „Heeft u een wandeling gedaan met uw Neville ring dien blik op en begreep broer?" „Ja," zei Sylvia met koele beleefdheid; „met Jack," voegde zij or bij. Het deed haar even pijn dit zachte stem metje Jack haar broeder te hooren noe men. Miss Brown keek schuw naar Neville. „Het is hier zeker heel eenzaam, zoo ver van het kamp?" „Neen," zei Sylvia zóó kortaf, dat Mary ier een kleur van kreeg. „Wij voelen ons nooit eenzaam: wij houden er van." Dit klonk als een kleine, duidelijke toe- speting, dat Miss Brown's gezelschap niet langer gewensoht werd, en dat jonge meis je kroop weer in haar schulp en keek ver legen op tot haar vader. Maar Mr. Brown was in gesprek mot Neville en als een vriendelijk man oplettend op hot doen van zijn plicht, zei hij reeds„Ik hoop, dat wij u eens zien zullen in de kerktent, mijn heer Jongbaas", en hij was zoozeer inge nomen met dit prachtstuk van een jong- mensch, dat hij niet eens opmerikte hoe slecht de jonge meisjes met elkaar opscho ten. Eindelijk stond hij op en nam afscheid om heen te gaan. NeviHe, die genoten had van dit korte praatje met een heer, den eersten, dien hij in langen tijd ontmoet had liep onwillekeurig een eind met hen mee. Sylvia bleef achter en stond hen na te kijken, toen ging zij in de liut, plofto neder naast de tafel en bedekte zich het gezicht met de handen. Neville had nog niet ver geloopcn of hij miste Sylvia en bleef staan. „Ik moot mijn zuster niet alleen laten, zei hij. „Noen, neen," z&i .Mr. Brown. „Dus mogen wij hopen u en uw zuster den vol genden Zondag in de kerk te zien?" „O ja," fluisterde Miss Btown; „ik hoop, dab u haar meebrengt; wat is zij mooi!" „Ja, nietwaar?" stemde Neville heel ge woon toe, precies als een broeder. „Ik zal haar meebrengen. Goeden avond, Miss Brown. Met zijn stevige hand drukte hij de hare zij bloosde cn glimlachte hem verlegen loc. „Die jonge man is een gentleman," zoi de predikant. „Welk een zonderlinge men- sehen ontmoet men in deze wildernisIk wou wel eens weten waarom hij hier was. Hij heeft zeker een geschiedenis achter rich dat denk ik stellig." Mn'rqq Mary was er ook benieuwd naar, precies evenzeer en meer dan haar vader, en den geheelen weg naar huis en een ge deelte van den nacht was haar hoofd ver vuld van dien (knappen jongen man, die daar heel alleen hoog in het ravijn woon de met zijn zuster. Neville liep hard terug naar do hut en diep naar binnen. ..Aardige menschen, hë, Syl?" zei hij vr k-lijk. „Femel, wat is het al lang gele den, dat ik een gentleman entmo^ licb. Het meisje schijnt mij ook wel aardig toe: het is een kennisje voor jou, Syl. Bepaald een aanwinst voor het kamp. En verbeeld je, Syl, ik heb beloofd, dat wij den vol genden Zondag naar de kerk zullen gaan Verbeeld je, een predikant en een kerk in „Verloren Hoop".!" Hij lachte. „Jij kunt gaan, Jack," zei zo zachtjes. „Maar ik en zij keek naar haar klee- ren. Neville ving dien blik op en begre ep het. En zijn hart kromp ineen. Kij was zoo vervuld geweest met het zoeken naar goud, dat hij zulk een kleinigheid als het toilet van Sylvia geheel had vergeten. HOOFDSTUK XV. Hij zei niets op dat oogenblik, maar den volgenden morgen begaf hij zich naar het kamp en kocht een lap wollen stof en een hoed, die zooveel mogelijk geleek op dien van Miss Brown, en nam dit mee naar huis. „Kijk eens, Syl", zei hij, terwijl hij liet pak bijna verlegen op tafel legde. „Hier is iets voor een nieuwe japon cn een hoed. Ik Kon geen gemaakte japon krijgen, weet je; maar ik verwacht, dat je wel in staat bent er een te maken je bont er knap genoeg voor". Nu zou zij het geschenk vrij stijf in ont vangst 'hebben genomen, maar het prijsje dat or mee gepaard ging, stemde liaar tot zachtheid. „O Jack", zei ze zacht en zij boog zich over de stof heen. Maar dat was ook al, wat ze zei. Zij bracht het kostbare pak naar haar eigen kamer en zette hem zijn ontbijt voor. Gedurende den geheelen maaltijd was Neville in oen toestand van bedwongen opgewondenheid. „Ik ga do heuvels over", zei hij. „Ik zal door het bosch gaan en uit het gezicht blijven: als er iemand komt, zeg dan, dat ik even uit ben en spoedig teirig. Ik kom togen donker thuis; het kan je toch niet scholen den heelen dag ati^en te zijn, wel? Die'Lavarick zal zich niet durven vertoo- nen binnen twee mijlen van het kamp, en overal is het rustiger sedert de komst van den predikant." „Ik ben niet bang", zei ze. „Geef mi] een van je revolvers: ik zal passen on Metih en op mij zelf". Hij laadde een revolver en gaf haar deze met een goedkeurend lachje over haar moed. „Je hebt meer courage in je dan .cnhe vrouw, dio ik ooit ontmoet heb, Syl, - zoi hij. „Meer dan Mary Brown, denk je?" zei ze, maar haar toon was vrij opgewekt. Hij lachte. „O dieDie heeft meer van een muis. Ik denk niet, dat zo zcu weten hoe ze met een revolver moest omgaan, als ze er een had". „Ik weL Kijk!" En zij liep naar dc deur en schoot een kogel' tegen een grootcn steen aan, clie een geschikt mikpunt vormde. „Bravo!" riep Neville. „Maar je be hoeft niet je ecne oog dicht te doen als je aanlegt. Maar ach! Je bent een vrouw en vrouwen doen dat. altijd, behalve als zij ze beide sluiten". Kort daarna ging hij op weg cn Sylvia ging liard aan het werk den heelen dag. Zij had den mooien eenvoud van Miss Brown's japon opgemerkt en zonder die precies na te maken, gehikte het- haar toch iets te maken in denzelfden stijl. Metih (hielp en uitte kleine geluidjes van -bewon dering over Sylvia's handigheid. 7 V 'i (Wordt ^ërvolgd).

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1