LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 18 November» Derde Blad PERSOVERZICHT. Nederland en de Oorlog, SPORT KUNST EN LETTEREN, UIT DE OMSTREKEN, FEUILLETON, GEKOCHT. No. 18013. Asm© 1918. Naar Veen li ui zen Het „WEEK BLAD VAN HET RECHT"' heelt met ern stige bezorgdheid kennis genomen van het plan van minister Heemskerk tot opneming van jeen duizendtal tot een korte straf Ver oordeelde personen in een gesticht to Veenhnizen. „Wij erkennen, dat buitengewone maat regelen noodig zijn, doch wij bljjven met ernstige overtuiging onze stem verheffen tegen alles, wat, om bet heden te redden, 3e toekomst bederft. Staat en maatschappij: mogen haar bescherming niet .trachten te vimden door een strafoplegging, waarvan het zedelijk verderf van velen het gevolg kan' zijn Daartoe mag zeker de tegenwoordige Regeetïng, Je tegenwoordige Minister niet medewerken. De commissie, waarvan wrj Je instelling hebben aanbevolen. zoW onder de gestraften voor langeren tijd een nauwkeurige schif ting kunnen maken en na ernstig persoonlijk onderzoek kunnen aanwijzen wie tot ge meenschappelijke opsluiting niet ongeschikt zijn. Dat zullen er misschien niet velen zón en zoo zullen er biet veie plaatsen beschik baar komen. Doch misschien kan die coni- missiê dato nog een ruimere taak hebben. Onder hen, die hun straf nog moeten onder gaan, znlien er niet weinigen zijn, aan wie die straf zender al te groot bezwaar zou! kunnen worden kwijtgescholden; anderen, wier straf in een gemakkelijk te betalen geldboete zon kunnen worden omgezet Na' nauwkeurig onderzoek van de dessiers en van de betrokken individuen, zou de com missie ook hierin den Minister kunnen voorlichten. Het advies van de bij' den gel denden Algemeenen Maatregel aangewezen autoriteit kan daarnaast worden ingewonnen. Die gratie op groote schaal is ook een blri- temmwone maatregel en zeker niet geheel zonder bedenking. Toch schjjnt zij ons min der bedenkelijk dan een gemeenschappelijke opsluiting zonder scherp doorgevoerde indi- vijnaliseering, zonder goed gefundeerde clas sificatie. En wanneer men overweegt, dat er in de laatste jaren ten' onzent eer te veel wordt gestraft dato te weinig, dat ook f ij wel hebben geleden onder waf men in iitschteid' heelt gemeend een foriinulvuur Vato strafrechtelijke voorschriften, walmeer men bedenkt, dat velen, die thans naar Ve m- huizen zouden moeten gaan. onder normale omstandigheden nooit met den strafrechter in aanraking zouden zijn gekomen, dam zal mem ons gratie-denkbeeld niet zoo ten èenen- n-"1o verwerpelijk vinden, als het anders allicht mocht schjjnen. Misschien komt spoe dig het oogenblik, waarin aam een amnestie zou kunnen worden gedacht, waarop een schoone lei zou kunnen worden genomen en veel leelïjks zou kunnen worden uitge- wischt. Ongetwijfeld zal het beter zijn die richting uit te gaan. dan thans onder den drang der tijden het beroemde woord te ver laten. eens door Modderman gesproken Straf, een leed. geen kwaad." UIT ONZE èTAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In do afgcloopen week meldden zich' om s-teun aan 27 pers. Maakt met het totaal dor vorige week 7. 4570 Hiervan werden tot 13 November ondersteuntl 3201 In de afgeloopen weck kwamen voor ondersteuning in aanmerking 15 3216 Tb an" worden door bet 'Steuncomité ondersteund 565 Verder werden door bet Crishco- mité ondersteund116 Door de wachtgeldregeling worden ondersteund 737 pers. Boter voer St. Nicolaas. In aansluiting met ons bericht van giste ren, dlat aan do Rottcrdamsehe banketbak kers een dubbel maancJelijksch rantsoen bo ter voor cis maand November /al woroten toegewezen in verband met het St-Nicolaas- feesb, vernemen wij, dat deze regeling voor het gchcele land dus ook voor onze stad geldt. UIT ONS LAND. Distributie van militaire schoenen. De Minister ~van Landbouw heeft aan de burgemeesters medegedleelcl, dat hij aan het groot aantal militaire schoenen, welke ter besohikking van de burgerlijke bevolking zijn gestelei, de bestemming heeft gegeven als werkschoen to worden Verkocht aan dat deol der bevolking, dat aan zoodanig schoei sel behoefte heeft. Het is de bedoeling, dat deze schoenen rechtstreeks door de zorg der gemeente besturen aan het publiek worden verkocht; de verkoopprijs is bepaald op f 8 per paar. Voorshands kan niet wordten overgegaan tot toewijzing van ct-n grooter aantal dan één paar per 15 inwoners der gemeente. Taplemelk. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Het groote tekort aan volle consumptie- melk zal, zooals men weet, dezen winter zooveel mogelijk worden aangevuld met een zekere hoeveelheid taptemelk ten hoogste 0.2 L. per persoon per dag en geconden seerde taptemelk met suiker, later ook met melkpoeder. Omdat menigeen niet met het gebruik dezer producten bekend is, en ook hun voedingswaardie niet kent, volge hier in het kort een nadere uiteenzetting. Taptemelk. Deze molk wordt verkregen door van de volle melk den room (heb melkr vet) af te nemen. Behalve het vet, bevinden zioh in taptemelk dezelfde voedende bestoncb- cloelen als in volle melk. De bij velen be staande meening, dat taptemelk geen voe dingswaarde heeft, omdat zij dun en blauw is, is dus absoluut onjuist. 1 liter taptemelk heeft ongeveer dezelfde voedingswaarde als 150 gram rundvleesch, doch wanneer men de prijzen dezer beide artikelen met elkan der vergelijkt, dan springt voldoende in het Oog, c5at taptemelk aanmerkelijk goeeïkoo- per is dan een in voedingswaarde evenredige hoeveelheid rundvleesch. Omdat evenwel in taptemelk vet ontbreekt, leent zij zich niet voor de voeding van zuigelingen, kinderen en zieken. Taptemelk laat zich echter zeer goed gebruiken in koffie en theeanijs, chocolade, slempmelk, en dergelijke kunnen eveneens zeer goed van taptemelk worden gemaaktook kan zij voor do bereiding van rijst-, gort, havermout en aardappelpuré enz. evengoed als vollomelk worden ge bruikt. Gecondenseerde taptemelk met suiker. Taptemelk wordt door toevoeging en uit dampen van water t-ot dit product bereid. In 1 K.G. van dit artikel zijn ruim 3 liter taptemelk verwerkt en 0.45 K.G. suiker. Door do groote hoeveelheid suiker is de smaak overheerscliond zoet. In koffie en thee kan gecondenseerde melk uitstekend worden gebruikt door con theelepeltje per kop toe te voegen. Bij wijze van jam of sbroop kan zij op dé boterham worden ge- smcord Na verdunning met 3 of 4 d Beien water kan zij zeer goed gebruikt worden bij do bereiding van meelspijzen, als gort, ha vermout en dergelijke. Tengevolge van het ontbreken van vet is ook gecondenseerde taptemelk niet ge schikt voor kindervoeding. Gecondenseerde molk mag hetzij verpakt in blikjes, hetzij onverpakt verkocht, niet zuur zijn nooli gis ting vertoonen. Is dit wel het geval, dan is het product niet. geschikt voor menschelijk gebruik. De Centrale Keukens. De Minister van Landbouw heeft ten be hoeve van de centrale keukens de volgende' bepalingen vastgesteld1: De centrale keukens worden in staat ge steld' de volgende percentages van distri butie goeder en zonder invordering van bons af te leveren, to weten: aardappelen 50 pCt; peulvruchten 50 pOt.; terwijl bovendien zal worden beschikbaar gesteld per afgeleverde portie: stamppot, 5 gram' vet, 100 gram goed koop vleesch en beenderen en 20 gram zachte kaas; soep: 100 gram goedkoop vleesch en beenderen; melkspijs, 2/3 K.G. gecondenseerde tapte melk. Ten aanzien van dit laatste artikel merkt de minister op, dat, aangezien omtrent liet verbruik hier te lande nog te weinig ge gevens bekend zyn, hij geen vaste Toezeg ging kan doen, dat deze verstrekking ge handhaafd zal kunnen blijven. Tot beschikbaarstelling van gort en ha vermout kan. met het oog op de beschik bare oogstopbrengst, niet worden overge gaan. - Moor goedkoop vleesch als vorenbedoeld moet in de eerste plaats gebezigd worden de z.g. hutspot. Yerder zullen de centrale keukens, die varkens mesten, worden vrijgesteld van do verplichting om varkens ten behoeve van de regeering te nieten. Tot vrijstelling van de verplichting tot aflevering van de van dez: varkens afkom stige reuzel bestaat evenwel geen aanlei ding. Ten slotte wordt nog vermeld, dat om trent verhooging van het .thans gesloten wordend subsidie overleg wordt gepleegd, welk overleg, naar de Minister, hoopt, tot een gunstig resultaat zal vceren. Garantieprijzen oogst 1919. Het bjijkt, dat in kringen der landbou wers in den laatsten .tijd de vrees wordt uit gesproken, dat-, indien eerlang de oorlogs toestand mocht eindigen, de Begeering niet bereid zou zijn de In uitzicht gestelde ga rantieprijzen voor den oogst 1919 gestand te doen. In verband hiermede acht de Minister van Landbouw het noodig ter kennis van belanghebbenden te brengen, dat verlaging der eenmaal vastgestelde garantieprijzen voor bovengenoemden oogst niet zal plaats hebben. Yerder wordt medegedeeld, dat de hier en daar geuite meening, a-ls zou de uitzaai Van zooveel mogelijk broodgraan, tarwe en en rogge thans minder noodig zijn, Pp een dwaling berust, omdat, door de beëindiging van den oorlogstoestand in de ons omrin gende landen, nog geenszins de zekerheid bestaat, dat regelmatig voldoende broedgraan vaia elders kan worden aangevoerd. Ten opzichte van het scheuren van gras- laad wordt bekend gemaakt, dat de mee ning, als zou de Begeering voornemens zijn bij-liet spoedig intreden van den vredestoe stand aan de Scheurwet 1918 geen uitvoe ring te geven, niet juist is. De zekerheid, dat een ruime voedselvoor ziening in den winter 19191920 voor ons land verzekerd is, bestaat geenszins. In vele landen is de productiviteit van den bodem ten zeerste achteruitgegaan; de voorraden zijn sterk verminderd, zoodat een mislukking van den oogst in de landen, die het tekort moeten aanvullen, opnieuw een schaarschte kan doen ontstaan. In verband daarmede most het streven op een zoo groot mogelijke voedee'produclie m eigen land blijven gericht Van de uitvoering der Scheurwet. zij het wellicht ook in geringen omvang dan aan vankelijk was voorgenomen, kan dan ook ■niet worden afgezien. Vrijwillig verblijf onder dc wapenen. (Officieel.) Vrijwillig verblijf bij deu troep kan ook worden toogestaan voor kortoren duur dan 1 maand. Dit geldt ook voor dienstplich tigen, die reeds met onbepaald (klein) verlof zijn vertrokken. Duurt liet vrijwillig verblijf onder de wapenen van deze teruggekeerde dienstplichtigen korter dan een maand, dan wordt kostwinnersvergoeding alleen uitgekeerd over het tijdvak van het vrijwillig verblijf onder dc wapenen. De vergoeding, dio wordt uitgekeerd 30 dagen lang na vertrek met verlof, wordt dus ten aan zien van vrijwillig teruggekeerde dienstplichti gen al'lcen dan opnieuw genoten, wanneer zij ua terugkeer ten minste weder ce nmaand on der-do wapenen hebben doorgebracht. Ten aan zien van do dienstplichtigen, dio van de gelegen heid om met onbepaald 'klein) verlof te ver trokken, geen gebruik hebben gemaakt, doch vrijwillig nadienen, blijft vau kracht, dat kost winnersvergoeding wordt uitgekeerd o-ver de 30 dagen, volgende op het einde van hun vrijwillig verblijf onder de wapenen, ook al duurt dit kor ter dan een maand. VOETBAL. Wedstrijdprogramma vcor Zondag. Rotterdam Rottercfamsch elftalBest van Nederland, om den Gouden Onafhanke lijkheidsbeker. N. Y. B. IA. QuickHercules Haar lem—H. F. C.U. Y. V.-D. F. C. N. Y. B. 2A. Yiotoria—Olympia-Allen WeerbaarAjax-Sportman-Comb. Yelos— O. D. E.Amstel—Hilversum. N. Y. B.3D. Gouda-T. O. P.L. V. V Alphen. L. Y. B. 1ste kl. Ajax-Sportman-Comb. II -L. Y. V. II; Toylingen—D. L. Y.T. OVERZICHT. Of de binnenlancbcho toestanden ook in vloed zullen hebben op het verloop van de voetbalwedstrijden van morgen, wij meeuon, dab dit zeker het geval zal zijn. Veel ver- eenigingen tooh zullen nu voor hetzelfde feit staan, als toen de verloven waren in getrokken, cn er zuilen dan ook heel wat wodstrijdsn worden uitgesteld. IA geeft ditmaal een klein programma, in verband met clen wethbrijd om eten Onaf- hankelijkhcidsbeker. De animo in den lande, uitgezonderd dan in de plaatsen, waar ge speeld wordt, voorr dergelijke wedstrijden, lijkt ons niet bijstor groot; gezien ook het feit, dat er zoo weinig notitie werd genomen van de samenstelling van het N. Y. B.-elftal. Volstaan wij din ook met het memoreoren van den wedstrijd. Quick krijgt een kans van Hercules te winnen. Wellicht ook U. Y. Y. van D. F. C. De Haarlemsche derby is voor de roocToroeken. De „Ajax-Sportman-Combinatie" moet met een zeer gehavende ploeg (in verband met den binnenlandschen toestand) naar Allen Weerbaar, en wanneer het niet gelukt uitstel to krijgen, dan voorzien wij een de bacle". Overigens zullen in 2A de gasten wel van de gastheeren winnen. L. V. Y. speelt thuis tegen Alphen. Het wordt tijd, dat deze kans benut wordt om weer naar de bovenste lagen van de rang lijst te verhuizen. Yoor don L. V. B. zal het tweede elftal dor Combinatie van L. Y. V. II winnen, ter wijl D. L. Y. I haar overwinningreeks zal voortzetten door Teylingen te slaan. KORFBAL Wedslrijdprogramma voor Zondag. lste klasse: Leiden: FluksE. D. N. Den Haag: A. L. O.Vitesse (H.) Amsterdam: D. E. D.D. V. D D E. V. D. O. S. 0. Hilversum: ExcelsiorVel oei tas. 3de klasse: Den Haag: H. S. V. IIVitesse II (L.) Vitesse II (HÓ—A. L. O. II. OVERZICHT. Morgen zal Fluks in de gelegenheid zijn om zich op de eerste plaats te zetten. Het ontvangt n.I. E. D. N. (het oude O. K. K.) Dezo club is, wat spel betreft, in den laatsten tijd wel vooruit gegaan, getuige de 2-1 nederlaag tegen Vit. (L.) Vergelijken wij echter dc plaatsen dezer clubs op de ranglijst gosp. gew. gel. ver 1. pnt. doolp. gem. 2. Fluks G 5 0 1 10 38-7 1.G6 G. E. D. N. 4 1 0 3 2 6-14 0.50 dan zijn wij direct geneigd con overwinning roor Fluks te voorspellen. Veel zal echter af hangen van den vorm der Leidenaars. Spelen zij in den vorm als tegen Vitesse (L.), dan kun nen wij gerust op een overwinning van Fluks rekenen. Maar Fluks heeft kuren (getuige do 32 nederlaag tegen O. S. C. R en daar E. D. N. een zeor goede damesplocg bezit, waarmede Fluks nog wel eens sukkelt-, zou het Fluks nog wol eens kilnnen tegenloopen. Van Zimmefen c. s. hebben echter kampioensideeën, en met-dit doel voor oogen, zullen zij ons niet teleurstellen en voor een overwinning zorgen. Vitesse II (L.) gaat naar Den Haag, om het nog onverslagen H. S. V. II te bestrijden. Laten deze wakkere reserves er voor zorgen, dat de overwinningsroes der H. S. V.-reserves te niet wordt gedaan, waardoor zij een goede kans op de eerste plaats in hun afdeeling krijgen. „Sempre Crescndo". Het concert van het Leiclsch Studenten- muziekgezelschap „Sempre Crescendo", met Tilly Coenen als soliste, dat in December alhier zou plaats hebben, is uitgesteld tob Februari 1919. 2e Abonnements-Concert. Concertbureau Hans Augustin. He tweede abonnements-concert van heb Concertbureau Hans Augustin in den Leid- echen Schouwburg, op Dinsdag 19 Novera- ber, zal een Piano-Avond zijn, te geven door dsn genialen kunstenaar Josef Pem- baur. Het programma bestaat uit de Sonate op. 57 (appassionato) van Beethoven, do sonato op. 53 van Schubert, de Rhapsodic No. 12 en Mazeppa van Liszt, verder werken van Chopin. N.V. „Het Hofstad Tooneel" Zondag as. geeft het Hofstad Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Mclsert, do eerste voorstelling te Leiden van ,,Amor op 't Dak", een vroolijk kijkspel van het' huwelijk, in 3 bedrijven door Dr, Jan van Epen. Hierin tredien opM. v. Kcrcklioven^- Kling, Mien Schmidt Crans, Bets Ranuc- cin Beekman, Dora Haus, Louis Chris- j pijn Jr. Anton Roemer, C. Dommelshuizcn cn Lou van Essen. Regie Cor van der Lugt i Melsort. 'i .31 BAZERSWOUDE. T| Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig da heer J, B. Wesselingh. Behandeling en vaststelling der b-grooting 1919. Op de begrooting komt o.a. een post votoï! over de jaarwedde van den gemeente-opzich ter. Voorgesteld wordt die jaarwedde met' 100 gld. te verhoogen en te brengen ogj 400 gld., hetwelk wordt aangenomen. Voor het onderhoud' vau den teren is eoal post uitgetrokken van 250 gld. Voorbereiden-" de werkzaamheden tot onderzoek van den toren hebben plaats gehad; maar er is nog geen rapport over ingediend. Voor de dorpsstraat was een post uitge* trokken van 1400 gld. De rekening bedroeg echter 1847 gld. Besloten wordt den post te brengen op 2000 gld. De commissie van onderzoek van de oe- grooting verzoekt het pa ardenpad van den Gemeeneweg met kunststeen te bestraten. De heer D. de Bruin zegt, dat als het; vriest, die straat te glad is voor de paarden. Gebleken is, dat de weg langs /lat straat ja van kunststeen beter blijft. De Voorzitter zegt, dat, daar de kosten niet bekend zijn geen beslissing kan ge? nomen worden. De 'heer Veelenturf wil liever alleen de al lergrootste gaten van het paaxdenspoor-doen bestraten. Besloten wordt dit te laten doen.; Yoor het ophalen van de GemeenewegsH brug komt voor een post van 8 gld. i De heer C. WeZelenburg zegt, dat de schippers evengoed die brug zelf kunnen ophalen en de heer A. N. v. Exter wil daar! dan voor dat geld een lantaarn laten bran den. Niet alleen bij donkere, maar ook bg! lichte maan. Beter is een slot er op te doen, vindt de Voorzitter, en dan in plaats van Fokker, Van' der Wel voor het ophalen van de brug te laten Zorgen. Besloten wordt aan Fokker met 1 Ja nuari eervol ontslag te geven en Tan deri Wel het toezicht er over 'te laten houden. Verder wordt besproken de beschoeiing ■bij de gemeentelijke losplaats 17 M. te verlengen en de plaats te laten hardeni door het aanbrengen van afval van stee* nen, enz. Jaarwedde gemeentewerklieden. Verzoek van den heer A. Francken, om den tweeden wegwerker dezelfde voorrechten te laten' deeien als No. 1. Hij krijgt dan ook dezelfde verantwoording als onb:z:liigd ve'dwaclker. Besloten wordt dit te doen en hem een Naar het Engelsch van CHARLES GAR VICE. 23) v ,,Ik bewonder do juistheid van die op merking zeer, vooral, als ik mij herinner, hoe ik verleden precies acht en veertig mi nuten bij Marshal en Snel grove heb staan wachten zei hij; ,,ik herinner mij, dat je tor-u óp straat kwam, on zei, dat je niets gekocht ha cl." Audrey hield haar paard vijf minuten stil. en in dien -iijdi moest zij maar steeds bui gen en glimlachen en dat onnoemlijk aan tal groeten en vriendelijk welkom heeten beantwoordentoen begon het dier zenuw achtig te bewegen en zij liet hem langzaam voortloop en. Zij keek de winkelramen in en amuseerde zioh met een ma®, die een paar varkens clen weg af moest drijven. En zij was op heb punt terug te keeien, tocu haar oog viel op een half gescheurd aanplak biljet op oen muur. Er stond bovenaan mot groote letters Gezocht" en in hot midden van het papier stond een houtsnee-portret van een man. Do muür was naast het poli tiebureau. Andrey rood onwillekeurig naar hei- aanplakbiljet cn begon to lezen. Het was do beschrijving van een. man, dio twee misdaden volbracht had Hij was, volgens V'.A büjit, beschuldigd van valsehheid in geschrifte hetgeen al erg- genoeg was, en iiij was ontvlucht uit dc gevangenis, hetgeen do politie zoncier twijfel nog veel erger vond. Audrey las cte beschrijving en keek naar het soh'urkachtigo portret, zooals iemand naar zoo iets kijkt, wanneer hij ergens op wacht, toen een politieagent het bureau uit kwam en mot een eerbiedigen glimlach zijn pet aanraakte. Audrey sprak niet iedereen, zcoals Lord Marlow dikwijls opmerkte. Goeden morgon, mijnheer Trale." „Goeden morgen, freule" zei de agent. „Kan ik ook iebs voor u doen, freule?" Audrey lachte. ,.U kan-niets anders doen dlan mij op sluiten, en ik denk dat -u daar geen lust in hebt, mijnheer Trale." De agent lachte en schudde het hoofd, buitengewoon ingenomen met de ininzaam- lieid en vriendelijkheid van freule Hope en hij voorbaat genietend van het verslag, dat hij dien avond zou uitbrengen van zijn ont moeting onder een glas bier in het „Wapen van Lynne." „Neen, zeker niet, freule u zou te veel gemist worden. Ik dacht, dat ik uw paard misschien kon vasthoudbn. of iets van dien aard." „Neen, dank u. Ik wacht maar even op Lord Marlow, die wol dadelijk hier zal zijn, on amuseerde mij met het lezen van dit biljet." „O, dat is oud nieuws, freule", zei de agent. „Hot kon er evengoed afgenomen worden, het helpt toch niets meor." „Meent u, cTat cb man voorgoed ont snapt is?" „Dat verraood ik, freule. Ja, hij is er van door gegaan en heeft het land verlaten, clonk ik. Het was een heel handige man, freule." - Anclrey lachte. „Ge spreekt over hem alsof, jo haast trotsch op hem was." De agent glimlachte verontschuldigend. Deed ik clvt, freule? Ja, ik geloof, wij, politieagenten" hij sprak op den toon van een man, die tot een kranig regiment behoort „wij hebben een zekeren eer bied voor con man, di-o ons do baas is. Daarenboven, hij hoorde hier thuis, weet u.' ,,0 ja?" zei Andrey. „Dan is u natuur lijk trotsch op hem, nu hij zoo slim is ge weest te kunnen wegkomen. Wat een loo- lijk gezicht heeft cfio man!" „Ja freule, mooi om aan te zien was Jim Banks nietmaar hij was verstancffig en dapper ook. Wij hebben vrij wat moeite ge had om uit te maken, dat hij cJe stukken vervalseht had maar wij dachten, d'at, toen hij zeven jaar gekregen had, wij een poosje van hem af waren geweest." „En hij ontvluchtte?" vroeg Andrey. „Ja, freule; hij sloop dhor die tralies van zijn celvenster en liet zich naar beneden glijden op het cxcercitievold, langs een touw of reep, gemaakt van zijn deken!" .Precies als Jack Sheppard zei Andlrey. „Precies freule," steindle de agent toe, zeer ingenomen met de blijkbare bekendheid van freule Hope met crimincele letterkun de. „En daar nog niet mee tevredfen, heeft hij nog de onbeschaamdheid hier terug to komen." „Hier, waar hij bekend was?" „Hier, waar hij bekend was, freule." „Arme vent! Ofschoon ik hem, gelcof ik, nret moest beklagen maar soms beklaagt men den vos aan het eind van een jacht, nietwaar? Hij kwam zeker terug om zijn familie te bezoeken?" Waarschijnlijk wel, freule. Er was nog maar te én dochter en dio is de stad uitge gaan. Hij heeft dab zeker gehoord, want hij is niet in do buurt van zijn hut geweest. Wo zouden hem gehad' hebben, als hij daar naar toe gegaan was, want wij hielden de wooht." „Waar ging hij dan naar toe?'.' vroeg Andlrey. „Ja, freule, dat is moeilijk te zeggen. Hij werd gezien binnen liet gebied van do Court „Van Lynne Court?" riep Andrey voor die eerste maal met belangstelling. „Ja, freule; een van de pachtboeren zag hem maar even en was te verschrikt, om al arm te maken, voordht hij thuis was en thee gedronken had. In dien tijd was do man schoon verdwenen on na dien tijd hebben we niets meer van hem gehoord." „Misschien was het de man niet," zei Andrey. „O, daar is geen twijfel aan, freule. De man, clie hem gezien heeft, kendo hem heel goed. Het was Jim Banks, stellig en zeker." „En verdweon hij op Lynne Court?" zei' Andrey. „Wanneer was cüat?" Zij had geen reden om dio vraag te doen en toen de agent aar zelde en over zijn kin streek, pogende het zich te herinneren, zei ze: ,,0, het doet er ook niet toe geef jo geen moeite." Maar Trale liep naar het aanplakbiljet en ging het met zijn vinger na. „Hm! Ik ben den datum vergeten en het is weggescheurd, zie ik. O ja, freule, nu herinner ik het mij. Het was in den nacht dat Sir Groville gestorven is". Andlrey kromp even ineen. Het scheen of heb dien dag haar noodflofc was aan den dood van Sir Greville herinnerd te worden. „Het was in dien nacht, freule. Daar is de graaf. Ik hoop, dat het li goed gaat, mijnheer V Lord Marlow wou even stilstaan, om een praatje met den man te maken, maar An drey raakte haar paard met de zweep aan. „Kom mee!" riep zij met voorgewend ongeduld. „Een volgencLn keer ^aat u mij niet weer „een paar minuten" wachten» terwijl u boodschappen doet, oom. Waar lijk, als u eenig schaamtegevoel had, dan zou u een kleur krijgen tot achter uw ooren." „Heelemaal niet, lieve. Ik weet maar al te goed, dat je liet alleraardigst vondb een praatje to maken met Trale. Waar heeft hij met jo over gesproken?" Andrey deed haar mond reeds open, om hem de geschiedenis van Jim Banks te ver tellen, maai* hield dadelijk op. .„Ik vertel u geen woord," zei ze. „En nn ga ik met u om het hardst rijden voor dat stel bont, waar u mij verleden in Regent Street naar tog kijken." „En wat krijg ik, als ik het win?" 7?0, als u het wint, dan zal ik u een lief, een heel lief kusje geven," was het ondeu gende antwoord) en lachende galoppeerde zij weg. HOOFDSTUK XI. Sir Jordan kwam met den avondt);ein aan het station Stoneleigh aan do stations chef kwam vooruit met de hand aan de pet en de portiers en de knechts van Lynna Court begaven zich haastig naar den goe derenwagen voor de bagage, maar ofschoon er eerbied genoeg was, niemand groette hem met den harte lijken glimlach, waar mee men Lord Marlow en Andrej1" welkom geheeten had. - - (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 7