LEIDERDORP. No. 18013. -E1DSCH DAGBLAD Zaterdag 16 November. Tweede BSad Anno 1918. Aan de Leidsclte Burgerij! Onder onze Vroede Vaderen. De woelingen in ons land. GE MEM NIEUWS- VRAGENBUBBIEK. Ondergcteekonden, io. vergadering bijeen den 'iiden November; gezien de proclamatie der Regeermg van 12 November, waarbij zij baar vasten wil uit spreekt om het gezag en de orde te handhaven in het belang van de rechten en vrijheden van het gansche volk tegenover de aankondiging, dat een minderheid naar do macht zal grijpen; van meoning, dat deze wil der Regeering den steun verdi?nt van hei Nederlandsche volk, zeggen haar disrij steun toe on besluiten, deze motie ter kennis te brengen van de Regeermg en de Volksvertegenwoordiging. BURGERIJ VAN LEIDEN! Bewaart uw kalmte in de dagen die komen en steunt de pogingen om rust en orde in ons land te handhaven. rA.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Mr. P. E. BRIëT, Voorzitter. Christ-Hist. Unie, afd. Leiden, H. VROOM, Voorzitter Econ. Bond, afd. Leiden, Mr. E. L. Ti. HOOGENSTRAATEN, Voorzitter. Kiesvereeniging „Thorbecko". Prof. Mr. J. E. HEERES, Voorzitter Vereeniging voor den Handeldrijven- 'den en Industrieel en Middens tand. W. v. ROSSÜM DU CHATTEL, Voorzitter. Vrijzinnige Kiesvereeniging. Prof. Mr. A. C. VISSER VAN IJZENDOORN, Voorzitter R.-K. Kiesvereeniging. Mr. W. J. M. BRANTJES v. RIJN, Voorzitter. Afd. Leiden van den Vrijz. Dem. Band. J. M. Vos, Voorzitter, en andere Vereenigingon. In de advertentie „Aan de Leidsche Bur gerij", in ons blad van gisteren, is de naam fan den laatsten cm-derteekemar, den heer M. A. A. Steyns, door den zelfver getrokken bjj de organisatie afd. Leiden van den Y. IX B. De heer Steyns, bfi geen enkele der 24 organisaties aangegoten, had het manifest •persoonlek onderteekend. Wij vo'dosn gaar ne aan het verzoek difc te vermeldeo. Het is, voor zoover ons heugt, nog sleohte één keer te voren gebeurd, dat de begroo- ting van inkomsten en uitgaven der ge meente vóór den daarvoor wettelijk gestel den tormijn d.i. 1 November nog niet werd vastgesteld. Tal van andere grootere gemeenten zondigen tegen dezen regel, doeh in Leiden hield men zioh getrouw aan de wet. Vooral de tegenwoordige Voorzitter voelde daar veel voor. En nu stond zij eerst gisteren o c3o agenda. .Ook al een gevolg van de bijzondere tijdsomstandigheden mis schien 1 Het sectieveralag ia ditmaal heel laat verschenen en de Voorzitter deed terloops uitkomen, dat dit niet aan B. en W? heeft gelegen. De heeren rapporteurs zijn dus vermoedelijk wat traag geweest. Toen wij cDe agenda ontvingen en IS pun ten aai de begrooting vooraf zagen gaan, konden wij die vrees al niet onderdrukken, dat men niet zou slagen, de begroeting be handeld te krijgen. En onze vrees is bewaar heid. Do overige punten hebben den geheel en namiddag in beslag genomen en toen heeft men er een speldje bij gestoken. Het is te hopen, dat in de volgende vergadering er niet zooveel belangrijke punten aan zullen voorafgaan. Na de verklaring van den Voorzitter dienaangaande zijn wij daarop nieb geheel gerust. Er schijnen ons nog ge wichtige voorstellen te wachten. De Voorzitter wilde er dadelijk spoed achter zetten. Ingekomen stukken, die an ders plegen voorgelezen te worden, werden nu naar de Leeskamer verwezen of bleven tob nader orde rusten. Zeer ongevallig scheen den Voorzitter het voorstel van den heer Sijtema te zijn, om al dadelijk de be handeling der begrooting af te voeren. Yoor- loopig won hij het. En toen is men aan het debatteeren ge gaan. Elk punt, dat er maar aanleiding toe gaf, werd besproken. Zoo werden bij de be noeming van een drietal onderwijzers aan een vierde-klasse-school, waarvoor ook sleohta drie benoembare sollicitanten waren, terwijl een der vacatures reeds bijna twee jaren had geduurd, B. en W.. in gebreke gesteld. Zij hadden reeds lang een betere bezoldiging moeten voorgesteld hebben.. Die regeling is in staat van wijzen*, repli ceerde wethouder Van der Lip maar daar voor is voorbereiding noodig. Bij de benoeming van onderwijzers aan de Buitengewone school voor L. O. achtte de heer Sijtsma één der sollicitanten, dlie niet op die voordracht kwam, verongelijkt. Het bleef echter bij een protest. Optornen tegen een voordracht van B. en W. ia meestal een onbegonnen werk. Een volgenden slag zouden B. en W. ech ter verliezen. Deze wilden afwijzend beschik ken op een verzoek van den directeur der Leidfeche Tapijt- en Mattenlabriek, om wij ziging te brengen in het 'uitbreidingsplan der gemeente, ten behoeve van den bouw eener nieuwe fabriek in d© Os- en Paarden- laan. De firma, die in meerdere deelen van ons land fabrieken heeft, wil haar bloeiende nijverheid geheel naar Leiden verplaatsen. Driehonderd werklieden zullen er een be hoorlijk loon kunnen verdienen en de firma schijnt het goed met haar personeel voor te hebbenreeds kooht zij een aantal flinke arbeiderswoningen. Daartegenover mocht de gemeente zich wel een kleine opoffering getroosten, meende een deel van den Raad, waarvoor vooral de heeren Fokker en Huurman en Eerd- mans de woordvoerders waren. De>ze opof fering zou"' alleen bestaan in het opheffen van het bouwverbod op een strook grond in het verlengde van een 15 M. breede Sophiar straat. Deze zou, als die fabriek er kwam te staan, ten eeuwigen dage gedoemd zijn dood te loopen, zeiden B. en W. Met uw welne men, repliceerden op het voetspoor van den directeur van gemeentewerken, de voor standers, dat zal zij toch blijven doen tegen hot emplacement van 't station H. E. S. M. Maar als dat station straks een goederen- station wordt, wat zeer waarschijnlijk is? Ook dan laat men er geen straat over loopen naar de Koodlaan, was het bescheid. Maar men zou er een voetbrug kunnen maken, zeiden weer de burgemeester en wethouder Van der Pot, welke laatste het praead/vies met talent verdedigde. Het mocht niet baten. B. en W._ werden glans rijk verslagen. Slechts twee Raadsleden stemden met die drie wethouders mee. Wij meenen, dat de meerderheid daaraan goed gedaan heeft. Met do nieuwe verordening, houdende verbod om woningen aan haar bestemming te onttrekken, een maatregel, door dan wo ningnood geboden, geeft Leiden aan geheel Nederland een voorbeeld. Slechts in Den Haag overweegt men nog maar dezen maat regel. En dan wil men ook nog wel eena zeggen, dat het college van B. en W. con servatief is. Dat de gemeente voortaan 18 opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantième- belasting zal heffen, zooals B. en W. voor stelden., vond de geheele Raad goed. Men hoopt er f 20,000 mee binnen te krijgen. Ook had niemand er tegen, dat de oude Bethle- heroskerk aan de Lammermarkt, die de ge meente in 1899 aan de Ned.-Herv. Gem. ver kocht, togen hetzelfde bedrag plus de kosten van restauratie weer werd overgenomen. Duur is het gebouw, al is het oud, voor een prijs van f 550 niet. Als de gemeente een maal zulk een gebouw met terrein wilde koop en, zou zij er veel meer voor moeten betalen. De herstemming over het afwijzend prae- a-dvies van B. en W. op de verzoeken om toekenning van een bijslag op de gemeente lijke pensioenen en wachtgelden, waarover in de vorige zitting de stemmen hadden ge staakt, werd nu in de veel beter bezochte vergadering aangenomen, zooals wij voor speld hebben. Van de nieuwe leden ging alleen de heer R-eimeringer met de meerder heid van B. en W. mee. Deze zullen nu een ontwerpregeling aan het oordeel van den Raad onderwerpen. Wat zou het aangenaam zijn, wanneer de tijden zioh zoo spoedig normaliseerden, dat het niet meer noodig was Daarop mogen wij echter niet hopen. Het zou ons te ver voeren, wilden wij hier ingaan op het voortgezet debat over de behandeling van de verordening, rege lende dfe samenstelling van de bureaux van Gemeentewerken. Dat den adj.-directcirr van de Gemeentereiniging tijdelijk het di recteurschap zal worden opgedragen, ter wijl de functie van adjunct onvervuld in de formatie blijft bestaan, voor het geval de proef niet goed mocht uitvallen, bevredigt ons niet. En hoe de Commissi e van Fabri cage, die in de vorige zitting zoo heeft aan gedrongen op scheiding tusschen Gemeente werken en -Reiniging daartoe heeft kunnen adviseeren, blijft ons, oak nadat de heeren zich nu hebben verklaard, een raacSsel. Wij vertrouwen echter, dat da heer De Koning de proef wel glansrijk zal doorstaan. Dat men hem in stilte zou'willen tegenwerken, zooals veronderatellenderwijs werd uitge sproken, kunnen wij niet gelooven. De heer inspecteur van het Bouw- en Wo ningtoezicht is ook gepromoveerd tot direc teur. Och, wij gunnen hem dien titel, die ook elders voor deze ambtenaren schijnt te gelden. Maar of het de gemeente niet wat geld zal kosten is een ander© vraag. De i vrees daarvoor, cteor den heer De Lange j geuit, is gansch nieb ongemotiveerd, j Naar aanleiding van zijn sterk verzet te- I gen do 'uitoefening van het benoemingsrecht cteor den Raad, heeft de vrijz-dem. wethou der mir. Van dor Pot het danig aan den stok gehad met zijn partijgenoaten de heeren Fokker en Sijtsma. De eerste noemde hem zelfs reaotionnair. Ook de heer Pcra bracht hij erg uit het humeur. De Raad heeft een groot stuk van zijn benoemingsrecht opge- eischt, ondanks de taaie bestrijding van den i burgemeester en genoemden wethouder. Doch om te benoemen naar een aanbeveling waar men buiten mag gaan en niet uit een bindende voordracht van twee personen, waardoor dit recht al weer zeer wordt be perkt, dat was de meerderheid van den Raad nog te radicaal. Ook dat zal wel komen. Het op één na laatste punt liep onge dacht vlug af. B. en W. namen alle schrif telijk ingediende amendementen over en susten elko opkomende oppositie. Een nieuwe commissi© ad hoc, intusschen door den burgemeester benoemd, kan dadelijk weer aan het werk tijgen om het werk der oude Commissie te herzien, wat, nu B. en W. door hun voorstel het verbond weder hebben verbroken, ook noodig is geworden. Het veel geprezen en fel bestreden rapport, waarin de tegenwoordige Minister van Ar beid een belangrijk aandeel heeft gehad, i wordb wel vl'ug aan een revisie onderwor- j pen. Wij leven snel. In dit geval zal het de gemeente wel weer heel wat geld koeten. Heb komt zoover, dat ambtenaren in par ticulieren dienst recht jaloersch zullen wor den op hun collega's in openbaren dienst. Van de behandeling der begrooting is niets gekomen. Het voorstel tob uitstel werd herhaald en glipte ,er nu met kunst en vliegwerk door. Over een wéék gaan de heeren weer aan den slag. De hau-dimg der studenten. De overgroote meerderheid van de leden der hieronder genoemde Nederlandsche Stu- demtenvereenigingen, doordrongen van de tragische mogelijk heid, dat haar land, juist nu het dankbaar i herdenkt voor den buitenlandschen oorlog te sjjin gespaard, op onverantwoordelijke wijae in den burgeroorlog wordt gedreven, spreekt als haar oordeel uit, dat inderdaad vergaande sociale hervorming snel en kracii- j tig moet worden doorgevoerd; verklaart daarentegen tevens met klem zich te ver- zetten tegen elk voornemen, om die heiv vorming gewelddadig te verweaenljfken. Amsterdamsch Studentencorps, Bond van Leidsche Studenten, Delftsche Studenten- bond, Delftacife Vrouwelijke Studentenver eniging. Groningsche Vrouw. Studl .Ver eeniging Magna Pete, Indologenvareaniging, Leidsche Studentencorps, Rotterd. Vrouwe- I lijke Studentenvereeniging, St.-Franciscns Xaverius, St.-Thomar Aquinas, St.-Virgilius, Unites Studiotorum Amstelcdanensium, Uni- tas Studiosorum Rbenotrajectina, Utrecht- sche Vrouwelijke .Studentenvereeniging Ve ritas, Veterinair Studentencorps Absyrtus. De corpsvergadering van het Utrechtsch Studentencorps van 14 dezer betuigt in meerderheid haar instemming met boven staande verklaring. Een formeele bepaling der oorpswet belette die verklaring als dag order aan te nemen. Het bestuur def- Vereeniging van Vrou welijke Studenten te Leiden is overtuigd van de instemming van vele zijner leden, doch kon die niet in vergadering bijeen roepen wegens sluiting der academie. De leden van den Wageningscheo Bond betuigden insgelijks instemming. De R.-K. Studentenvereen. Veritas wènsch- te aan de in lid 2 van de verklaring be deelde hervormingen toe te voegen: Zooals door de huidige regeering voorgestaan. De kantoorbedienden. De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden „Mercurius" adviseert zijn leden, om aan een eventueele algemeene werkstaking niet deel te nemen en bij een verdere ontwikkeling der gebeurtenissen, als goede orgaaisateleden niets te ondernemen zonder daarin hun afdeelingsbesturen te hebben gekend. De spoorwegambtenaren. Het hoofdbestuur van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft een strooibiljet verspreid onder het spoorwegpersoneel, waarin tot bezonnenheid ten opzichte van eventueel i te wachten ernstige gebeurtenissen wordt De 0 h r i s t e l ij k Nationale vakaotie. Van de zijde der OhrLstelijk-Nationale Vakactie is gisteravond ïn de Wilhelmskerk te 's-Gravenhage een zeer goed bezochte bijeenkomst gehouden. Met orgelspel, gezang en gebed werd zij geopend. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heeren Prof. Slotemaker de Bruine, Mr. J. A. de Wilde en Vink. De bijeenkomst v/erd met gebed besloten. Ook de Katholie ken te 's-Gravenhage hielden een protest- vergadering alwaar Mr. Kolkman het woord voerde. Burgerwachten. Te 's-Gravenhage, Amsterdam, Hoorn en Arnhem en andere plaatsen hebben zich bur gerwachten gevormd. De militairenen de Revolutie De Nat. Chr. Onderoff, ver. en de Ned. Bond van R. K, Onderoff. „St. Martinus" hebben een oproep gericht tot alle onder officieren van het Ned. leger tot rustige ge trouwheid en plichtsbetrachting. Men deelt ons mede, dat het legerbestuur heeft bepaald, dat op Zondag 17 dezer in verband met de tijdsomstandigheden aan de (militairen geen bewegerLsvrijheid gegeven kan worden. In vervanging daarvan kan, zoover de dienst dit toelaat, het eerstvolgende perio dieke verlof met één dag verlengd worden. De vrijmetselaars. De Grootmeester der Orde van Vrijmetse laars in Nederland heeft tot de Leden der Orde een manifest gericht, waarin de geest verwanten worden opgezocht, döor de kracht van hun beginselen, Orde en Recht, te steunen, mede te helpen gowe'.d te keeren, maar ook modewerking zoo noo-# dig leiding, te geven om de beginselen van gr oo te ren gemeenschapszin, die terecht huu- ver wezenlijkin g vragen meer en meer te doen doordringen. D e R.-K. Middenstanders. De Ned R. K. Middenstandsbond heeft een motio aangenomen, waarin deze met de ge zamenlijke Christelijke arbeiders protesteert tegen den op geenerlei rechtsgrond te mo-tl- veeren eisch der minderheden, om tot iede- ren prijs het bewind in handen te nemen. Deze motie is telegrafisch ter kennig ge bracht van den Ministerraad. Keïi Haagsch geval. Er was ee'os.het klinkt wel als een 3prookje, een heel onprettig sprookje d&n wat wij nu gaan mededeeien, maar het is tocli geen verdichtsel. Het is integendeel een- stukje werkelijkheid, even zonderlingals de realiteit soms zijn kan. Er was dan in Den Haag een Regeerings- mstituut, dat gaarne de beschikbare bureau- ruimte wat uitgebreid zag, omdat^ de be moeiingen van de instelling gestadig groei den. Men zocht dus naar een geschikt pand, om den bezwaren van de klein-behuisdheïd te boven te komen. Men vond er een, dat heel geschikt was, aan een der Haagsche lanen. De eigenaar vroeg als koopsom f24,000. Maar dat was te duur, meenden.de beheerders van het Regeeringslic-haam, en de koop sprong af. Twee maanden later men had mfcus- schen blikbaar niets beters kunnen vinden kwam men opnieuw bij den eigenaar van het huis aan de Laan zus-en-zoo. Het pand was nog altijd zéér bruikbaar, maar nu vroeg de eigenaar f26,000. Maar dat was te duur, vonden de beheerders, enz., enz., enz. Twee maanden later -enfin, om kort te gaan, twee maanden later werd de koop nóg niet gesloten, want toen moest het pand) f28,000 kosten. Maar, nadat het inmiddels in andere handen overgegaan was, heeft men het ten slotte voor f32,000 gekocht Om dat er nu eenmaal geen ander geschikt pand te vinden was, blijkbaar. Ln het huis was een pension gevestigd. De leiders van het Regeeringsinstituut ver zochten de Huurcommissie, toen de pension houder weigerde zijn medewerking te ver- leenen, den huurder te verwijderen en als handige negocianten, die deh Staat geen „strop" wilden bezorgen, subsidiair ten minste den huurprijs van f1400 op f1900 te brengen, in verband met de waardever meerdering: men bad er toch f32,000 voor mceten betalen. Hef is alleen wat zonder ling, dat een officieel lichaam als de Huur- ccmmdssie, een gedragslijn laat verdedigen, (Re in strijd is met de wet, want deze be paalt, dat bij de huuxbepaling slechts reke ning mag worden gehouden jnei de waarde op 1 Jan. 1916. En t09n kostte het nuis nog geen £32,000. Het slot van het drama is geweest, dat de pensionhouder zijn huur gebracht ziet op f1600 (de geoorloofde en gebruikelijke ver- koogimg met pl.m. 15 pöt.) en voorloopig nog 6 maanden in het huis kan blijven. Er volgt waarschijnlijk nog een naspel voor den kantonrechter. Het zal de moeite waard zijit te vernemen, of men dan vanwege een Re- geeringslichaam opnieuw een huur-verhoo- ging zal doen bepleiten, die in strijd is met de wetl („Hblö.") Men meldt uit Loohem: In deze omgeving ondervindt de landbouw veel schade van het wild. Een boer, op een der landgoederen, die op de aangiftebiljetten hiervan melding maakte, moest zrjn boerderij verlaten. Onder huize Dorth zijn door 7. geweren 150 stuks gesóhoten. Ook daar is oe wildschade aanzienlijk. In Doorn werd voor f5250 aah eikels, f6250 aan beukenoten en f100 aan kastanjes ingezameld, te zamien voor een' bedrag van f11,600. Schipper Van der H a m, een der gewonden ten gevolge van de mijn-i' ontploffing aan boord van de „Hellevoet-' sluis', is gisteren aan de gevolgen overledent 'A. M., to Leiden. De eene uitgave is al even goed als de andere. De prijs zal ook niet veel uireenloopen. In for-, meer maar eena bij een boekhandelaar^' Misschien kunt U ook in den tweede-hands' boekhandel wel terecht voor een min de v ren prijs. Abonné, te Leidon. Wie hier agent: is van de Brandverzokeringssociëteit „De Amstel" mogen wij U hie- niet vertellen.' Dergelijke adressen moot men zoeken inJ de advertentie rubriek. Vrijdagavond werd in „Irene" een vergadering gehouden van de Anti-Revol., de Chr, Historische, de Roomsch-Katholieke Kiesvereeniglngen, de Chr. Werklieden Vereeniging „Patrimonium" en de Chr. Bouwvak Vereeniging. De zaa! was flink bezet. De leiding der vergadering was opgedragen aan den Voorzitter der Kiesvereeniging, den Heer L. W. VAN G1ESSEN. Na 't zingen van Ps. 6816 en het lezen van den 2den Psalm, werd de vergadering met gebed geopend en sprak de Voorzitter een kort woord naar aanleiding van de tijdsomstandigheden, wees op het doel der samenkomst en stelde de volgende Motie voor: De Vergadering van de Leden der Antirévolutionnaire Kiesver. „Vrijheid en Recht"; van het Ned. Werklieden Verbond „Patrimonium"; van de Chr. Vakver. van Bouwarbeidersvan de Chr. Historische Kiesver. en van de R.-K. Kiesver, alle te Leiderdorp saamgekomen op 15 Nov. in „Irene", gelet op den revolut. toestand, die zich alom openbaart, spreekt uit; dat zi] in deze zorgvolle en ernstige dagen onwrikbaar staat aan de zijde van het wettig gezag; dat zij dit gezag met woord en daad wenechi te steunen tegenover révoiutöonrcair gemid; dat zij met «raardeering van hetgeen reeds in dezen is geschied, der Regeering krasht en beleid toewenssht om betreffende de sociale hervormingen op den ingeslagen weg voort te gaan; en spreekt het vertrouwen uit, dat de hechte band tusschen Nederiand en Oranje niet door révofutionnaïr geweld zai worden verbroken, opdat het aan onze geëerbiedigde Koningin moge gegeven zijn neg Bang te regeeren over een ïoik, dat in'zijn meerderheid tegen de Revolutie gekeerd, zich buigt voor God en. Zijn ordinantieën, Na luid applaus en het zingen van het Wilhelmus kwam de Motie in bespreking en werd, na eenige aanvulling, aangenomen. Op voorstel van den Pleer LOS werd besloten een telegram te zenden naar H. Maj. de Koningin, Menig goed woord werd nog gesproken, o.a. door de H.H. W. SAMSON, VAN DER BEEK en Ds. NIERSTRASZ. Plet bekende lied: „Zij zullen het niet hebben ons oud Nederland", werd met geestdrift gezongen. De-Heer C. A. DE BRUIJN stelde voor uit de aanwezigen te doen formeeren een Burgerwacht als reserve voor de „regeeringgetrouwe" troepen. Een commissie door-het Bestuur aan te wijzen, zal trachten deze zaak voortgang te doen hebben. Ds. NIERSTRASZ dankte den Voorzitter voor de leiding dezer vergadering, verzocht staande te zingen Ps. 89:7 en eindigde met dankzeg Vergadering, waarin .we ons, als zonen van 't geliefde Vaderland, zoo geheel één bevonden. en gebed deze aangename en"opgewekte 1195

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5