No. 18007. LEIDSCH DAGBLAD Zatérdag 9 November. Derde Blad Anrso 1918. Brieven van een Leidgnaar. SECTIEVERSLAG. PERSOVERZICHT. KUNST EN LETTEREN, RECHTZAKEN. INGEZONDEN DC XX XX VII. Men heeft, vooral gedurende cis oorlogs jaren, van overheidswege voor grooto be dragen aan de volkshuisvesting ton koste gelegd. De woningnood, did vóór den oor log al begon te nijpen, nam, mede door den 3troom van vreemdelingen, welke ons land binnenkwamen, een grocrten omvang aan. Van particuliere zijde werd er niet ge bouwd door de steeds stijgende prijzen van de bouwmaterialen en do hoogo loonon, bleek het bouwbedrijf niet meer loonend. Heb waren alleen nog maar bouwvereeni- gingen, met financieelen steun van Rijn en Gemeente, die tot woningbouw overgingen. - En waar deze niet genoeg in den eersten dringenden nood voorzagen, daar moesten gemeente en Rijk reohtstrecks ingrijpen. Dib geschiedde dan meest in den vorm van z. g. noodwoningen, geheel van hout getimmerde gebouwen, die spoedig in el- kaar gezet kunnen worden, doch ook weinig duurzaam zijn. In onze gemeente heeft men nooit veel voor de stichting van noodwoningen gevoeld. Er werd in den Raad wel eens over gespro ken, B. en W. werden een enkele maal ge polst hoe zij er over dachten en dan was het antwoordDaaraan doen wij liefst niet mee, want noodwoningen zijn duur en slecht. Alleen in do uiterste noodzakelijkheid zou den B. en W. met een voorst A tct den bouw van zulke houten woningen komen. Die noodzakelijkheid zou zich dezen zomer voordoen. In de Ddivelshoornpóort, een slop aan de Uiterste gracht, woond'en in reads vroe ger afgekeurde, doch later weer 'n gebruik genomen woningen cenige gezinnen, die met uitzetting werden bedreigd. De geheele poort was verkocht en het bloot-komend ter rein werd bestemd voor een groen-veneïro- gorij. Een tiental gezinnen zouden dus op straat komen en er was met geen mogelijk heid in de stad een onderdak voor»deze menschen te vinden. Er moest raad gesehaft worden en liefst zoo> spoedig mogelijk. Hier was dus een ge val, waarvoor men wel genooeïzaakt was zijn toevlucht tot noodwoningen te nemen. Daartoe ging men to eer over, nu het Rijk zich bereid verklaarde voor niet minder dan 90 pet. in dc. oprichtingskosten bij te dragen, wanneer de woningen althans wer den-gemaakt zooals het door hot Rijk werd voorgesohr even- Vrij onverwacht kw men B. en V/\ nu mot een voorstel' tot den bouw van tien noodwoningen aan do Schelpen-kade, in het verlengde van c3e Magdalena-Mconsstraat. De woningen zouden voor ongeveer f £000 het stuk kant en klaar cloor een Haz.gsche Maatschappij worden neergezet Do Raad steldo het gevraagde bedrag voor den bouw beschikbaar, Zoo vlot als men zich de tot-stand-koming voorstelde, is heb echter niet gegaan. Do reden daarvan is, dat de gebouwtjes eerst niet geheel voldeden aan de voorschriften, door do Rogeering gesteld, wilde cïe ge meente aanspraak maken op de Rijksbij drage. Zoo moesten zij nog weer ^^ergroot worden. Daardoor werd niet. alleen de op- levering vertraagd, clooh ook de kosten wer den aanzienlijk verhoogd. Het totaal bedrag is daardoor gestegen tot niob minder dan f 25,ü'"3. Daarvoor heeft men nu tien wo ningen zes van zoogenaamd groot type, en vier v:.:i klein type. Elke woning heeft een huiskamer van 14 vierk. M., vrij ruim dfus, een bergplaats, tevens keuken, en drié slaapvertrekken met houten ledikanten. Het verschil tusschen groot en klein type is, diat do eerste woning twee grooto en één kleine slaapkamer heeft en die laatsto twee kleine slaapvertrekken en één groote. De groote-type-'woningen zijn bestemd voor de grootste gezinnen. Bij elke woning is een stuk grond van ongeveer 40 vierk. M., dab do bewoners tob moestuin kunnen in richten. Van buiten zien do woningen er heel aardig uit. De wanden zijn aan den buitenkant geel geverfd, de ramen wit en de deur groen; het platte dak is met roodo pannen gedekt. Van binnen is de inrichting ui torst primitief en ongeverfd. Ik heb, nadat de eerste dezer woningen door dé nieuwe bewoners waren betrokken er eens een kijkje genomen en ik erken graag, dat cite bewoners er boter gehuisvest zijn dan in do voor menschelijke bewoning absoluut ongeschikte poortwoningen, Vioor hen pas verlaten. Zij hebben er licht en lucht genoegvermoedelijk is het er in don winter wel wat al te frisch. Maar heb is er toch allerminst "gezellig. En de eersto vraag aan mijn vriend'elijken geleider, die mij deze woningen liet zien, gesteld, was: Waarom zijn dc v^rf 'vkken niet een beetje vroolijk ge aiaaki '!■- - en verfje, zij het maar een rim- pelo beitskleur 2 De bewoners voelden zich er ook nog niet op hun gemak. Wat er aan mankeerde, kon den zij zoo niet zeggen, "cr was ruimte ge noeg. aan slaapgelegenheden ontbrak het niet, in dat opzicht waren zij heel wat voor- 'citgegaanmaar zij voelden er zich toch zoo vreemd, net of zij er niet thuis waren. Ik geloof, dat dit heel'wat beter zou wezen, wanneer do kale witte wanden waren over dekt met een vriendelijk frisch verfje. 'Men heeft dit nagelaten om cïe toch reeds hoogo kosten nog niet kooger te .maken. Maar zou een vroolijk aanzien, met name van cïe huiskamer, er niet toe kunnen bij dragen, dat do bewoners meer aardigheid aan do woning krijgen, een eerste voor waarde om voor een behoorlijk onderhoud te zorgen? Laat men daarom het inwendige, dat nu oen scherpe tegenstelling vormt meb heb' keurig geverfde uitwendige, daarmede in pvereonstemming brengen! Zoo heol gering is do huurprijs toch.ook niet respectievelijk 2.Ö0 en f 2.25 per week. Waarvan de ge- meonto tusschen 40 pet. en 60 pet. aan liet Rijk zal moeten afstaan, Hoe laüg deze woningen zullen duren, aou ik niet durven zeggen. Dit hangt voor pon groot deel van cöo wijze dor bewoning af on ik kan mij voorstellen, dat de bewoners mcM* zorg voor zullen hebben, als het er van binnen gezellig én vroolijk uitziet dan wanneer het zich in niets van een schuur of keet onderscheidt. Een langeron levensduur dan tien jaar zou ik deze woningen echter niet durven geven. Maar daarvoor zijn heb 'dan ook noodwoningen. Zij waren noodig en wij kunnen er ons mee helpen. Ik hoop evenwel, ook uit fi nancieel oogpunt bezien, ckb wij er niet méér noodfig zullen hebben. II. Bij volgn. 71Jaarwedden van dc wet houders word in alle af deelingen gepleit voor verhooging or van. Sommige leden bepleitten daarenboven een pensionnee- l ring van dofunctionnarissen. Yan andere zijde wei-cl opgemerkt, dab hot wethouders- ambt is oen eere-ambt. De huidige Raad breke niet met deae traditie. Bf' en W. anbwoorden, dat, als de Raad het verlangen naar een dergielijko ver heuging en naar een pensioenregeling to kennen geeft, naar hun meaning een com missie ad hoe de voorbereiding van deze aangelegenheid moet worden opgedragen. Met betrekking tot den secretaris werd de opmerking gemaakt, dat deze dikwijls niet tijdig genoeg ter Secretarie aanwe zig is. Geantwoord werd, dab de secretaris in den regel, behoudens oen zeetr korte on derbreking, den goheelen dag, van des morgens ruim halftden tot' geruimen tijd na do sluiting van de Secretarie en ook meermalen per week des avonds ten Raad- huize aanwezig is, om daarna zijn werk zaamheden thuis vaak tot een zeer laat uur voort te zetten. Eenigo leden uitten in meerdere secties den wensch, dat do Raadsleden ook pre sentiegeld zouden ontvangen voor Com- mlssie^vongodeain^en, waartegenover de vrees word geuit, dab zulks de gemeente te veel zal kosten. Ook werd 3e wenschelijk- heid betoogd, om de presentiegelden voor do gewone Raadszittingen to verhoogen. B. en W. zeggen, dat art. 58 deT Ge meentewet volgens de door de Kroon in deze gehuldigde opvatting zich togen een presentiteigeld voor Uomniisaiavcrgacleiin- gen verzet. Een bedrag van f 2 por zitting achten zij voldoende, waar presentiegeld niet als een belooning voor bewezen dien sten is betaald; terwijl voortgezette ver gaderingen ton aanzien van het presentie geld als nieuwe vergaderingen worden be schouwd. Opgemerkt werd, dat de huisvesting van ch ambtenaren ten stad huize slecht is, wat een ongunsligien invloed zou kunnen hebben op liun werklust en werkkracht. B. en W. geven volkomen toe, dat do huisvesting van de ambtenaren ter Secre tarie vpel te wenschen overlaat. Hun aan dacht is, zooals de Raad weet, er op ge vestigd, om in dien toestand, voor zoover zulks uib technisch en financieel oogpunt- mogelijk is, verbetering te brengen. Naar aanleiding van do uitgesproken veronderstelling, dat do berging yan liet nieuwe archief ten Stadhuize veel te wen- schen overlaat, merken B. en W: op, dat, ondanks de minder gemakkelijke berging, dit archiof behoorlijk is gecatalogiseerd. Nog dealen zij bij dit volgnummer mee, dat hot hun voornemen is, den heer J. 'A. van der Valk Bouman, hoofdcommies tor Secretarie, met ingang van 1 Januari a.s. als hoofdambtenaar in te doelen, waarom zij voorstellen, dozen post met f 100 to ver- hcogen. Ware niet zoo werd in een dor secties gevraagd do Zondagswet' milder toe te passen, cloor ook des Zondagsmiddags pu blieke vermakelijkheden toe te staan? An derzijds word er op gewezen, dat do Zon dagswet dient gehandhaafd te worden. Bij dit laatste gevoelen sluiten B. en W. zich aan. Naar aanleiding van do opmerking, dat do gas-straatverliclitóng niet-tijdig is ver ander cl in electrÏ6che verlichting, wordt door B. en W. gezogcl, dab, naar hun mee- ning, do tijd tot electrificatie der straat verlichting nog niob gekomen is. Met heb oog op do zeer hooge kosten, als ook om andere redenen, achten zij deze verande ring vooralsnog niet gemotiveerd. In tegenstelling met de «opmerking van een der leden, dat telefoons in de scholen niet noodig zijn, achten B. en Wl het wen- schel ijk, dat op' den duur alle gemeentescho len aan het. teleohoonnet worden aangesloten. Van den ag. gas win kei aan de Hooigracht werd gezegd, dat deze te veel geld kost aan de gemeente en geen recht van bestaan heeft als verkoopplaats. Andere leden all ien het bestaan van clezen winkel als ver koopplaats nuttig. Bij deze laatsten sluiten B. en W. zich aan. Ook werd nog door £en lid opgemerkt-, dat er een te Iago loonstandaard heerscht aan de Lichtfabrieken, iuzonderheid wat be treft do Directeur. Een voorstel tot verhooging van de' be zoldiging van het geheelo werkliodenperso- neel wordt dezer, dagen bij den Raad aan hangig gemaakt. Verder, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat, by eventueele toeneming Van den omvang van het bedryf, het salaris van den directeur zial dienen verhoogd te werden. Gevraagd werd naar eon rapport van de schoolartsen betreffende de mogelijke onder voeding der schoolkinderen, waarop B. en W. antwoorden, dat zy de schoolartsen zullen uitnoodigen een onderzoek in te stellen of en zoo ja, in hoeverre er bij de öchoolgaau- de kinderen van ondervoeding ten gevolge van de buitengewone omstandigheden sprake is. In een andere sectie werd Verhooging Yan de wedde der schoolartsen bepleit. Hier omtrent zal, vólgens B. en W>, den Raad spoedig een voorstel bereiken. Over de bruinebooiwnfceelt deelen B. en W. desgev'rai%4 het voorloopig resultaat mee. Van de plm. 100 II.A. beteeld land ligt er plm. 70 H.A. bij Woerden. Daar is de stand van het gewas zeer goed. Ben tweede ge deelte ligt in de omstreken Van Waddings- veen, waar de stand goed of matig is; terwijl die op een 5-tal H.A. in den Anna-Paulowiia- polder, waar de opkomende boonen zijn be vroren, slecht is te noemen. De weersgesteldheid is echter, in den na- Zomer en den herfst voor het gewas" zeer .on gunstig geweest; maar het resultaat zou al zeer moeten tegenvallen, als de gemeente spijt zou moeten hébben van deze onderne ming. Immers, er zijn een paar gunstige omstandigheden. Ten eerste, dat by ministe rieel besluit is toeg?staan het distrfmti-e- ranteoen uit te breiden met het uit; eigen teelt yerkregene tot 12 K.G. per inwoner boven een jaar. En nu zullen vry waar schijnlijk de geteelde boonen ongeveer juist kunnen strekken om de maximumaanvulling te verkrijgen. Bij de bespreking van de volgnummers, die betrekking hebben op de Inkomsten"r werd door oen der leden opgemerkt, dat de Gas fabriek oud ijzer zeer goed kan gebruiken en het dus beter is, dit niet te verkoopen. Van de zijde van B. en W» werd hierop geantwoord, dat er'geen enkel bezwaar is het van gemeentewerken afkomstige oud ijzer, tegen betaling van de waarde aan de Gas fabriek af te staan. Overleg tusschen den directeur van Gemeentewerken en de di rectie der. Lichtfabrieken zal worden be vorderd. Bij het volgn.„Ontvangsten ter Zake van de Duinwaterleiding" werd gevraagd gezien de circulaire der Duinwaterniaat- schappij van 16 September of B. en Wi. vooral niet willen meegaan met de Maatschappij, waar zij de tarieven schijnt te willen verhoogen. De Maatschappy maakt nog winst genoeg, zoodat van verhooging, naar (le meening dézer leden, vooralsnog geen aanleiding is. Het antwoord van B. en Wi. luidt: Inge volge art. 11 der concessievoorwaarden be hoeven de tarieven en de voorwaarden van levering van het duinwater de goedkeuring, van ons College. Eerst, nadat een op dat ar tikel berustend gedocumenteerd verzoek van de Leidsche Duiowatermaatscbappij, om haar tarieven ie verhoogen mocht zijn ingekomen, kunnen wy overwegen, of al dan niet tot inwilliging daarvan behoort te worden over gegaan. Bij den post: ..Hoofdelijke Omslag^ werd door een lid gevraagd of deze, vooral voor gro>>> gezinnen zoo drukkende tijd, niet als aangewezen is om den kinderaftrek in het belastingsysteem te verhoogen. In ons praeaavies van 16 Oct 1917 aldus B. en W. verklaarden wij ons tegen een .verhooging van den kinderaftrek van f 25 op f 40. Berekend naar het aantal kin deren beneden 16 jaar, over 1916, zou aan belastbaar inkomen - niet minder* dan 14457 X f 15 £216.S55 verloren gaan. In strijd met dit - advies, besloot de Raad. toch tot deze verhooging» Thans nog tot verdere verhooging over te gaan, komt B. en Wi niet verantwoord voca> De juitkeering Van f 6Q€Tcloor het Rijk als bydrage in de jaarwedden van bur gemeester en secretaris werd in oen "der af- doelingen een bespotting geacht; vooral, wijl niet alleen genoemde ambtenaren, maar ook liet geheele secretariepersoneel zooveel ar beid voor het Rijk verrichten. Zouden B. en W. niet kunnen trachten zoo werd gevraagd in overleg met andere ge meenten of door tusschenkomst der Ver- eeniging Van Ned. Gemeenten verhooging van die bijdrage te bekomen? Aan den hier ge ui ten wensch is reeds on-4 geve-er een jaar geleden voldaan, Zeggen B. en W. Na herhaalde stappen bij de Re geering heeft het bestuur van de Vereeni- ging van Ned. Gemeenten zich by adres1, ook met toestemming der gemeente Leiden, tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, met het ernstig verzoek, om, zoo veel Zij vermocht, te bevorderen de zeer spoedige invoering van: lo. de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied; 2o. do opcenten op de dividend- en tantièmebe- Instmg; 3o. een wettelijke voorziening, vol gens welke het Ryk: a. de kosten van ver voer en verpleging voor zijn rekening neemt, b. de Rijksbijdrage in de wedden van bur gemeesters en Secretarissen opvoert' tot de helft dier wedden,, zonder limiet. Dit verzoek heeft, voor zooveel de opcen ten op de dividend- en tantièmebelasting be treft, bereids succes gehad Ook werd in een der afdeelingen betoogd, dat het Ryk meer subsidie voor armlastige krankzinnigen behoorde te geven. En wat de provide betreft, werd opgemerkt, dat Gelderland de helft der kosten van verple ging, verminderd met de f40 Rijksbijdrage aan de gemeenten vergoedt Uit het ant woord van B. en W. blykt, dat bij besluit van Prov. Staten van 16 Juli 1918 het pro- virciaal subsidie van 1 April 1918 tot 31 Maart 1920, tijdelijk is verhoogd met de helft van het beding, dat het verpfleéggeld moer aal bedragen dan f380, terwijl de vroegere bepaling, dat deze verhooging ten hoogste f70 per patiënt zou bedragen, is jegetrokken. Woningnood. In -„VRAGEN DES TIJDS" schrijft do H, P. J. Bloomers over wo ningnood. Hij schelst daarbij het volgende, voor belangrijke uitbreiding vatbare werkpro gram voor den Minister van 'Arbeid: Beantwoordt de Minister aan de verwach tingen, welke van hem worden gekoostord, dan zal hij in do eersto plaats door wijziging van de Gezondheidswet, een centralen dienst van 'do volkshuisvesting, welks noodzakelijkheid in den crisistijd zoo duidelijk aan het licht is go- komen, tot stand weten to brengen. Slechts dezo organisatorische daad van beteekenis zal het uitzicht op een betere toekomst kunnen openon. 'Aan do verdeoling der aangelegenheden be- troffonde don woningbouw over drie departe menten, Binnenlands oho Zaken (jra 'Arbeid) Financiën en Justitie, behoort zoo spoedig mo gelijk een einde te komen, evenals aan dc on- zekore positio van het Rijkswouingcollcge. De goedkeuring door God. Staten van: de Raads besluiten, betreffende het verleenen van voor schotten, kan zonder bezwaar worden opge- ■hoven, evenals do medewerking van do gezond heidscommissies aan alle aangelegenheden, welko met den woningbouw verband houden. Do woninginspecteuxs, die thans ondor ccnj niet-deskandig hoofd-inspecteur werkzaam zijn, behooren terstond onder den cbef van den nieu wen dienst to worden gostcld, aan wien de ge- lioelo leiding, ook die van de werkzaanihcdcoi voortvloeiendo nit do "Woningwet, moet worden toevertrouwd. Hem zal de titel van directeur- generaal moeten worden toegekend en een be voegdheid worden verstrekt, welke met die van (ten directeur-generaal van landbouw overeen komt, zoodat hij rechtstreeks onder den Minis- tor werkzaam zal zijn. Wordt deze reorganisatie tot stand gebracht, dan kan do oplossing van het vraagstuk iu zijn vollen omvang met kracht worden aangepakt. Noodzakelijk zal het zijn, dal ter beschikking van den dienst komen de meest volledige sta tistische gegevens over do behoefte aan wo ningen. Daartoe zal bet noodig zijn, dat de verplichting tot het houden van woningtellingen overeenkomstig algemeen geldende voorschrif ten geschieden, zoodat do noodzakelijke unifor miteit wordt verkregen, welke thans geheel ontbreekt, waardoor de nog beschikbare gege vens ongeschikt materiaal vormen voor verge lijking Daarnaast dient aan de gemeenten bo ven 10.000 zielen, evenals dit in Duilschland het geval is, do verplichting tot het instellen van een woningbeurs te worden opgelegd. Wanneer de woningbouw stelselmatig ter hand wordt genomen, zal dit moeten geschie den binnen het kader van deugdelijke uitbrei- dmgspïaimen, zoodat het tol-stand-brengen daarvan (waarbij aan de aesthetische waarde dier plannen groote aandacht zal zijn te wijden) ook voor de kleine gemeenten verplichtend zal zijn te stellen. Daarbij zullen o.a. voor verschil lende categorieën \an gemeenten algemeone bepalingen ten aanzien van de dichtheid der bebouwing moeten worden gemaakt. Voor een krachtige bevordering van den volkswoningbouw zal het noodzakelijk zijn, dat de Regeering eindelijk toegeeft aan den steeds weer tot uiting gekomen wensch, dat de crisis bijdrage tot 90 pc-t. wordt verhoogd. Vereen voudiging van de berekening dier bijdrage en Yan de Rog eerings voorachri f I on in liet algemeen is daarbij dringend go wens ebt. Belemmering van bet initiatief der gemeentebesturen door do bepaling, dat de industrie in bepaalde ge vallen. aan de tot-stand-kpming van woning bouw moet meewerken^ mag niet langer plaats hebben. De productio van bouwmaterialen in het binnenland en de aanvoer daarvan uit bet buitenland moet mot grooto kracht worden be vorderd. Zonder twijfel zal terstond na bet sluiten van den vrede in geheel Europa oen enorme vraag naar bouwmaterialen ontslaan. Roods thans zullen daarom Contracten in hot buitenland moeten worden afgesloten. Noodza kelijk is het, dat aan de gemeentebesturen zoo spoedig mogelijk zekerheid wordt verschaft ten aanzien van do wijze, waarop voorkomen zal worden, dat na afloop van de buitenge wone tijdsomstandigheden de hooge bouwkos ten dor thans gebouwde of te bouwen wonin gen erns^g nadeel zullen veroorzaken aan den toestand *"der gomeentefinahciën cn de werk zaamheid dex_ bouwvereenigingon. Tegen een omlaag drukken van de eischen der bouwver ordeningen moot stelling worden genomen, tor- wijl naar meer uniformiteit en verbetering van bestaande bepalingen behoort te worden ge streefd, o.a. door liet uitvaardigen van voor- 8omritten, waarin ten aanzien van verschil lende onderdooien, normen worden gesteld Een geregeld toezicht op de bewoning der wonin gen zal moeten worden bevorderd, bij voorkeur door aan de gemeenten de verplichting op le leggen om afzonderlijk of gemeenschappelijk (door een regeling krachtens Art. 121 der ge- gemeentewet) in dit toezicht to voorzien. De bouw van mid denstands woningen moet op ruime schaal met toepassing van de woning wet worden mogelijk gemaakt. Grooto aandacht is té wijden aan de vraag, op welke wijze de particuliere bouw het best zal zijn te bevor deren. Vorwaarloozing v a in hot Nedcr- landsche liod. Prof. Knappert schriift in „NEERLANDIA": c Naar aanleiding van mijn schrijven in „DE HERVORMING" over het verwaarloozen van het Nedorlanclsche lied in plechtige godsdien stige samenkomsten heb ik vele bewijzen van instemming ontvangen. En daarin werd schier algemeen gezegd wat ook moj. Hoog zeide in No. 42 van dat Weekblad: Het is zoo moeilijk geschikte Hollaudschc liederen to vinden. Iemand schreef mij: „Ik zou het daarom van zoo heel groot belang vindon, indien er vrij volledige opgave was to verkrijgen van al of niet vertaalde Nederlandsche liederen, geschikt om in een godsdienstig sameffzijn of bij een godsdienstige plechtigheid t-e worden gezon gen door een kleiner of grooler koor of solisten Bestaat er reeds een?" Ik breng deze wcn'schen over dit blad, op dat musici ons Algemeen Nedarlandsch- Ven- hond misschien zulk een opgave zouden kun nen doen toekomen. Stelh'g verlangen velen er naar. Be Oester. Dinsdag a. b. geeft do N. V. „Hot Too- neel", dir. W. Royaards, in den Leidschen Schouwburg do eerste opvoering alhier van „Do Ooster", blijspel in drie bedrijven van Hubert H. Davis. In de hoofdrolion Pine Bolder, Henriétte Dommink, Frits Bouwmeester en Ga rel van Hees. Een leerstoel voor Nederlandsche letter kunde aan de „Sorhonno5' De Fransche regeering heeft, naar de „Tel." meldt, besloten, aan het „Institut do Franco" een leerstoel voor Nederland- Bohe rletterkunde to stichten en heeft de Belgische regeering verzocht', dsarvooT den titularis aan te duiden, irfflfef (Reeds i^i een gedeelte der vorige ophiag opgenomen.) TJac. Urlus. Onze beroemde landgenoot Jac. Uri evenals 't vorig jaar, ook in dit een reeks gastrollen Vervullen by de De Nederlandsche Opera (dir. G. H. man) te Amsterdam, Rotterdam, en venhage. u s zal, seizoen N. V. K°0Ek 's-Gra- KANTONGERECHT TE HAARLEM. Bouillonblokjes! U Bij den b ouillonblokj oaf ah li ka n t Fib be, te Haarlem, is op-lwee verschillende tijdstippen in September Van dit jaar vlcesch in beslag ge nomen, dat vervoerd werd in een wagen met mest. Volgens den directeur van bet "Slacht- huis was daardoor hot vleescii zoodanig be- vuild, dat het niet meer voor menscheliik voed- sel geschikt was. De fabrikant had zich deswege voor den kan- tonrechter te Haarlem te verantwoorden. Ornf den ernst van het feit wensch le liet O. M. geen veroordeeling tot een geldboete, doch werd go- eischt een hechtenisslraf van C dagen. J.' ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Diefstal van brandkast van den militairen étappendienst. Ter zake van medeplichtigheid aan den dief stal van een brandkast met ruim f 54.000 aan bankbiljetten uit het bureau van den militairen J étappendienst aan den Oudodijk te Rotterdam, welke diefstal in den nacht van 5 op G Janu- j ari 1917 heeft plaats gehac3, heeft de 33-a.rigé 'artist F. S., wonende te Amsterdam, gecte- tineerd, terecht gestaan. Verleden jaar heeft er in verband met dezen diefstal een 1 zaak gediend tegen de kooplieden J. L. w. d. V., P. J. E I. B. en J. M. K., allen van Rotterdam. Laatstgenoemde ia toen tot zea jaar gevangenisstraf veroordeeld, welke straf hij thans in do gevangenis te Leeuwar- dien ondergaat. De twee anderen zijn vrij-! gesproken. Alle drio deze mannen waren thana als getuigen gedagvaard. Beklaagde ontkende. De officier van justitie eischte het O. M. drie jaar gevangenisstraf. Mr. J. Ch. van Oordb ging de verschil- lende getuigenverklaringen na en kwaon tot het besluit, dat het bewijs niet was gele1* verd. Hij concludeerde tob vrijspraak en verzocht de rechtbank de onmiddellijke in vrijheidstelling van bekl. te gelasten. Na vergadering in de raadkamer wees de rechtbank dat verzoek af. De kwaliteit der worst. Mijnheer de-Redacteur! Vergun mij naar aanleiding van heï doof. mij gepCaatste stukje over dit onderwerp!, on de door den Directeur van het Opoitb. Slachthuis gemaakte opmerkingen, nog e eni ge plaatsruimte in Uw blad. Ten eerste doet het mij genoegen 'dat dé door mij bedoelde worst niet op heb Slacht huis werd vervaardigd, en den daar toezicht houdenden keuringsdienst dan ook geen blaam treft. Maar toch zou ik dit nog even willen' zieggen: .Waar de meer bedoelde worst ver kocht is op bons, door verschillende slagers, en ziij, hetzij vervaardigd bij de firma Ticleman en Dros, of door de .combinatie van slagera, niet geschikt was voor con sumptie, zoo' zou ik willen vragen, of deze worst dan zonden- gekeurd te zijn, maar heb publiek, en wel het meest den arbeiders, mag lorden verkocht? ^Zou het niet gewenscht zijn, 'dat liet keu ringsbureau voor levensmiddelen zich met deze zaak belaste, of dat de combinatie van slagers gedwongen werd deze worst onder, toezicht van de Dir. van het Openb. Slachfn huis, aldaar te doen vervaardigen? Na nogmaals myn sympathie to hebben uitgesproken voor den slager R'., voor 'dienal eerlijkheid^ (welke andere slagers niet zoo' nauw schynen te nemen) blijf ik. U dankend voor de plaatsruimte, Uw Dv.. j Magd.-MoonsStraai J. T,. j Een Lyceum on de trahloiuenteu vaii leeraren M. O. j Geachte Redactie. Aan het Algemeen Verslag van liet ver handelde in de secties van cfcn Gemeente raad bij het onderzoek van de ontwerp-bo- grocting onzer gemeente ontleent U o. a. „Een lid vond, dat hier moer voor het on derwijs moet wordfen gedaan. Hij wees o. a. op do stichting van een lyceumeen denk beeld, door andere leden bestreden. Op de bezwaren, door dit lid geuitt gaan B. én VU niet diep in." Inderdaad woroÜt liier ter stede veel te weinig voor het onderwijs gedaan. Wil men cït. op peil te houden, dan dient men er iets voor over te hebben. Maar alvorens verbe tering'te zoeken in de instelling van nieuwe en buitengewone inrichtingen van onderwijs, is het de onafwijsbare plicht van heb bestuur dezer gemeente te zorgen de krachten, waar op men prijs stelt, voor ons onderwijs te behouder, door lion behoorlijk te hono reer en.- Bijna overal zijn de traktementen dér leeraren bij het M. O. belangrijk ver hoogd-en in overeenstemming gebracht meb de reeds in werking gestelde voorstellen der Commissie-Stork. Hier echter doet men blijkbaar niets, zoodat heb geval zich voor doet, dat ik om een onloochenbaar voor beeld te nemen te Dordrecht werkzaam met hetzelfde aantal lesuren als ik hier te Leiden heb, volgons de aldaar sinds 1 Janu ari 1918 vigeeroDde regeling met f 1340 meer zou gehonoreerd worden dan hier. Wanneer 'n dergelijke wantoestand door 't gemeente bestuur bestendigd blijft-, is de verleiding, om zoo> spoedig mogelijk Leiden vaarwel te- zeggen niet alleen niet gering, maar door de tegenwoordige omstandigheden voor velen noodzakelijk. In de hoop, dat cfit stukje den Raad leden onder de oogen moge komen, •Hoogachtend, EF.X LEERAAR.

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 7