AGENDA VAN DE WEEK, GELENGD NIEUWS WETENSCHAPPEN. UST DE OMSTREKEN. VARIA. Woensdag. SchouwburgDrama!isch-plastische dans avond. 8 uur. Donderdag. Lokaal DoolCursusverg. PI. Arbeids- Sccret Leidon. 8 uur. Stadszaal (kleine zaal): Tweede abonne mentsconcert directie Keddingius. Halfacht. Rapenburg 4: Lezing van ds- Joh. Rauws. 8 uur Vrijdag. Schouwburg: „Gekocht en Betaald". 8 uur. Zaicrdag. Kantoor N. V. Wijnkooperij, Likeursto kerij en Distilleerderij „De Globe"Bui- tengew. alg. verg. van aandeelhouders. 3 uur. Ten kantore mr. H. W. C. J. de Jong: Alg. verg. van aandcelh. N. V. Eerste Leidsehe Maatschappij van Grondbezit. Half vier. Ton kantore mr. H. W. C. J. de Jong: Alg. verg. van aandeelh. N. V. Tweede Leidsehe, Maatschappij van Grondbezit. Halfvier. „Zomerzorg": Cabaret-uitvoering. S uur. Zondag. Schouwburg: ..Twee Weezen". 8 uur. Dagelijks. „Hollandia-Bioscoop", Oranjegracht, Woens dag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 en van 5 tot 7 uur. Dagelijks om 8 uur 's avonds ,.Lu3or-theater". Stationsweg 19: Woensdag en Zaterdagnamiddag van halfdrio tot halfvijf Dagelijks om 8 ntir. „Thalia-Theater", Haarlemmerstraat 52, Woensdag- en Zaterdagnamiddag to 2 uur. Dagelijks te 2 uur 's avonds, behoudens Zon dags: dan te 8 uur ,,De Lakenhal"Tentoonstelling» van schilderijen van Rembrandt en Aart de «o elder. Naar wij vernemen, zal het a.s. Mid denstandscongres in Juli 1919 ,te Arnhem worden gehouden. De Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, de Vereeniging voor Chr. Volks onderwijs en de Vereeniging van Chr. Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland, hebben gezamenlijk een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de uitvoering der wet van 23 Febr. 191S tot verhooging van de salarissen der onderwijzers. Een groot aan tal (ongeveer 200) klachten hieromtrent wa ren bjj deze Vereenigingen ingekomen. In een tweetal adressen aan den Mimster van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heb ben zij verzocht om tegemoetkoming aan de h. i. rechtmatige bezwaren. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Stitswerd (Gron.) door dr. J. C. P. van Erkel, te Ten Boer (Gron.) „Opwaarts' bericht de oprichting der Jooze vennootschap „Vereeniging voor reli gieus en maatschappelijk werk", we'ke vol gens art. 1 der statuten is: „een gemeen schap van vrouwen en mannen, wier streven is om door persoonlijke en maatschappelijke levens-vernieuwing te komen tot een samen leving, waarin de broederschap der mensch- heid verwezenlijkt zal zijn." De vennootschap stelt zich ten doel: lo. het uitgeven van boeken, brochures, tijd schriften e.d., die aan het in art. 1 genoemde streven bevorderlijk zijn; 2o. het exploitee- ren van een drukkerij; 3o. het in-werking- stellen van andere takken van arbeid, die door de directie, onder goedkeuring van den raad van commissarissen, geacht worden tot den werkkring der vennootschap te behoo- ren. Ab raid van commissarissen zijn benoemd de heeren: J. W. Kruyfr, te Utrecht; P. H. Begeman, te Helmond; N. J. Pabon, te Kam pen; C. A. Wegelin, te Nijmegen; B. de Ligt, te Utrecht, en mej. mr. Olata Wichmann, -te 's-Gravenhage. Eet maatschappelijk kapitaal b:-draagt f 50.000, verdeeld in 1000 aandeelên op aam van f50 tegen ten hoogste 5 pCfc., «erwijl van de verdere winst 40 pCt. gestort wordt in het reservefonds en 60 pCt. beschik baar wordt gesteld voor humanitaire doel einden. Benoemd zijn tot directeur de heer J. P. ilonnef, uitgever te Rotterdam, en tot ad junct-directeur de heer L. Boar, te Zwolle. UIT NED. OCST-INDIE. Thee op Java. WELTEVREDEN, 30 October. („Hbld.")— 'Vele theeplantage;-, voornamelijk die in de Laaglanden, hebben van de vijf maanden aan- oudende droogte le lijden. Op de onderneming ïjemedang (van de Assam Thee- en Rubbcrij Maatschappij, te 's-Gravenhage) is 50 pet. van 'ien jongen aanplant verdord. In de productie- ijfers over de laat-te maanden van verschillende ttieeondeirnemingeh komt de invloed van do grootë droogto z-eed- duidelijk tot uiting. Aanstaande vacatures in den Raad van Indië. BATAVIA. 15 Oct. („N. Grt.") De leden van den Raad van Indië .J? Coenen en J. H. Lief- rinek hebben tegen het begin van het vol gend jaar eervol ontslag aangevraagd. Rubber-aanvoer in de V. S. BATAVIA, 14 Oct. (,N.J>t.") De Amerikaan- sche consul heeft bekend gemaakt, dat er ver gunning tot invoer in de Ver. Stalen zal wor den verleend voor 25.000 ton rubber. Diefstal van 60.000 dollars. DATA VIA, 15 Oct. („.Hlbd.") te Soerabaja rin zeven marineschepelingen gearresteerd, 'r - huJJigd van diefstal van 00.000 dollars uit de Duit-che ambassade te Peking, in October verleden jaar. Java-suïker. De Ti '.a!regelen van den gouvernehr-gene- raal nopens den afzet en de verscheping van suiker zijn ingetrokken, zoodat momenteel vrij licenties worden verkregen. Nadat voor het betrekkelijk geringe restant oogst 1018 de minimumprijzen konden worden verhoogd, is men thans ook overgegaan tot den verkoop van oogst 1919 Uit do jongste particuliere be lichten blijkt, dat o.a. reeds 50.000 pikols mus covados ex oogst 1919 werden afgedaan legen f 10 25, terwijl over den verkoop van een aan zienlijke partij superior tegen f 12 per pikol wordt onderhandeld. Bij deze verkoopen wordt bepaald, dat do levering ongeveer Juni zal plaats vinden In suikerkringen acht men deze prijzen zeer bevredigend. („Hbld.") D e spoorbrug te Rotterdam. Volgens de met de firma Van der Tak ge sloten overeenkomst, moest het middenge deelte van de spoorbrug over de Konings haven hedenmorgen te lien uren weer op zjjn plaats staan. Dit was echter reeds gis termiddag te halfvijf het geval. Het draais tuk staat nu I8D gr. doorge draaid (zoodat het ijzerwerk verplaatst moet werden) op stoppingen. Men is begonnen, «ie st.'pp.ngen. definitief te voorzien. Zij zullen niet alleen de brug, maar ook wat er over heen rijdt moeten kunnen dragen. Tevens wordt Lei draaistuk dan op zijn juiste hoogte geplaatst, eu daar na zal de toestand van het herplaatste ge deelte zeer nauwkeurig tot in alle onder- deelcn worden nagegaan. Vervolgens zal men dan over het eene spoor, waarvan de beide hoofdliggers maar heel weinig be schadigd zijn, gaan rfjden, eerst "met dén wagen, en daarbij de spanning, de door buiging, enz. opnemen, om dit dan met meer wagens te herhalen, daarna met een loco motief, enz. Een en ander vordert natuurlijk tijd, zoo dat er nog wel eenige dagen mee heen zullen gaan, vóór het verkeer over het eene van de twee sporen hersteld kan worden. Hoelang het zal duren vóór de brug weer opengedraaid kan worden, valt nog niet te zeggen. De spil is door de kern heen geslagen en o.m. zijn drie van de vier stalen hang bouten gebroken. Hoeveel tijd er noodig is om in de tegenwoordige om standigheden het benoodigde te vernieuwen, is nog een open vraag. In elk geval zal getracht worden het spoorwegverkeer zoowel als het scheepvaart verkeer zoo spoedig mogelijk te herstellen, zegt de „N. R. Ct.'\ Daaraan zal trouwens wel niemand twij felen, er zullen wel heel wönig leeken zijn, die het mogelijk hadden geacht,, dat het opgetilde en gekantelde ijzeren gevaarte gistermiddag alweer op zijn plaats zou staan. Overigens zij hier nog vermeld, dat de „Kandelfels" niet door den zuidelijken, maar door den noordelijken doorgang is gevaren. Dit neemt niet weg, dat de rede- r.eering ran de beide kapiteins, die het schip hebben gebracht, toch niet opgaat. De brug draaide n.l. niet anders dan één' kant uit, en op dezelfde manier terug. De helft van het^draaistuk, die aan de stadszfjde ligt, draaide als men met het gezicht naar de Nassaukade staat, naar rechts, dus nahr de zijde ran de Koninginnebrug. Kon er nu sprake zijn van te vroeg dichtdraaien, dan zou het draaistuk nooit aangevaren kunnen zijn op de plaats, waar dat het geval is ge weest. Maar nu het voorschip van de „Kan- delfels" het gedeelte van het draaistuk, dat naar de Koninginnebrug gekeerd stond, neeft aangevaren, daardoor het remmingswerk heeft vernield en het geheels draaistuk naar den verkeerden kant aan het draaien heeft gebracht, kwam de andere helft naar 't schip toe. terwijl het achterschip van de „Kan-, delfels" in tegenovergestelde richt'ng zwaai de. Toen volgde de botsing op de plaats, waar het draaistuk verbogen en gebroken is, en werd dit uit zijn steunpunten gelicht De ba rakken, die op de binnen- piaats van het Huis van Bewaring te Rotter dam worden geplaatst, zijn zoo ver gereed, dat zij half November in dienst zullen kunnen worden gesteld. Er komt plaats in voor 90 arrestanten. Uit een bakkerswinkel te A m - sterdam zijn 12.000 bruinbroodbons en plm. 500.000 gram wittebroodbons gestolen. Geen opstand bij het 9de regiment. In een schrijven uit Ede aan „Het Volk", waarin melding wordt ge maakt van het vertrek van het Harskamp- regifnent infanterie en zijn vervanging door het 9do regiment, wordt beweerd, dat het 9de regiment in opstand is en weigert naar den Harskamp te vertrekken. Het Persbureau Yaz Diaa deelt ons echter van cle meest bevoegde zijde mede, dat dit bericht onjuist is Ook het „Hbld.", dat geïnformeerd heeft naar de plaatsen, waar het 9de regiment infanterie ligt, heeft vernomen, dat daar niets bijzonders was voorgevallen. Het Persbureau Vaz Dias is van meening, dat hier het 7de regiment bedoeld is, daar dit was aangewezen om het 1ste regiment in den Harskamp te vervangen. De griep breidt zich te Tiel ver bazend sterk uit en neemt een kwaadaardig karakter aan. Tal van lijders aan die ziekte hebben ook longontsteking. Gisteren warén er zeven sterfgevallen. De openbare scholen zijn weer geopend; het verzuim is echter buitengewoon groot De bijzondere 6chclen zijn gesloten. Gisteren zijn de onderwijsinrichtingen te Almelo, na sinds 10 October gesloten te zijn geweest, weder geopend. Het verzuim van de meeste scholen was weder gelijk aan 'dat i n normale tjjden. B. en W. hebben aan de hoofden der o. 1. scholen medege deeld, dat het irun wenschelijk voorkomt, dat, met het oog op het heerschen der Spaansche griep, de leerlingen onder de schooltijden vaker gelegenheid om te spelen ontvangen dan gewoonlijk. De griep breidt zich te Maastricht meer en meer uit. Er komen vele sterfgevallen voor. De bijzondere lagere schoten der broe ders zijn gisteren voor een week gesloten. Eiscvj.i'.Tm j—LV a-mr. aaLaamcsE De gedwongen vccantie der scholen ten gevolge der Spaansche ziekte levert in menig Twentsch gezin een buiten kansje op, waar de kinderen nu in de gele genheid zijn om eikels te zoeken. Er zij a daar heel wat gezinnen,waar de kinderen we kelijks f 12 a f 15 met eikels rapen verdie*, nen. En de eikeloogst is vrij overvloedig. Toen rivier venters gistermor gen ter hoogte van de Opijnenscfae steenfa briek met hun roeiboot, waarin ongeveer 20 H.L steenkolen, huiswaarts roeiden, schepte de boot water en zonk. De twee ge broeders Schelk en K. Ekelmans verdronken. Een vierde persoon wist zich met veel moeite zwemmende te redden. De Staatsmijnen, in Lim- burg'en de directies van particuliere Lim- burgsche steenkolenmijnen zullen aan de ou der- en hovengrondsche mijnwerkers een ver hooging van het loon toeken non van f 0.50 per dagelijkschen diensttijd voor de oudere werklieden en van f 0.25 voor jongens bene den 18 jaar. De Ned. Mijn werkersben d en de Chr. Miinwerkersbond hadden in de contract commissie het dubbele van deze verhooging gevraagd, doch beide vakbonden hebben be sloten genoegen te nemen met de beslissing der directies. Aan de verhooging wordt tot 1 October jj. terugwerkende kracht ver leend. Een algeheel© loonsherzioning is te gen het a.s. voorjaar door de mijndirecties in uitzicht gesteld. Omtrent den diefstal met geweldpleging ten huize van den heer R. Postma, te Oude BildtzyT, onder Hallum, verneemt men nog: Het zal des nachts ongeveer half twee zijj geweest, dat eenige personen boven de z.g. paardendeur een ruit uitsneden, om door den stal de woning binnen te komen. Door deze opening konden zij echter den grendel van de deur niet bereiken. Daarna zijn de bandieten aan het voor huis gekomen en door een raam op te schui ven kwamen zij in de gang en vervolgens in het slaapvertrek van den bewoner. Deze, wakker geworden door het gestommel, wa9 reeds opgestaan en oogenblikkelijk ontstond een worsteling met drie personen, waarbij de 65-jarige Postma werd overmand en gekne veld. De heer Postma werd daarbij aan het hoofd verwond. Onder bedreiging met moord werd naar de sleutels der verschillende kasten gevraagd. De lieer Postma. zeide hun ten slotte, dat de ze onder zijn hoofdkussen waren te vinden. De bandieten gingen toen naar de andere vertrekken en haalden al de kasten leeg, het bankpapier en zilver bijeen zoekende. De huishoudster was inmiddels te hulp ge komen en kon den heer Postma bevrijden, van welke gelegenheid deze gebruik maakte om den in dc nabijheid woneuden herbergier Siderius om hulp te verzoeken. Deze ging1 onmiddellijk nice en waarschuwde nog een tweeden persoon, Iü het^huis van Postma aangekomen, bleek hun, dat de dieven waren gevlogen. Al het geld, eenige duizenden gul dens, was verdwenen, zoodat de heer Postma den volgenden dag/zijn arbeiders niet kon uitbetalen. De justitie uit Leeuwarden, vergezeld van den rijksveldwachter-brigadier-titulair S. Bosnia, en rechercheur Winkel, trokken er den volgenden dag op uit. Bosnia had zijn bijna afgerichten hond Jack bij zich. Het onderzoek had echter geen resultaat. Wel wees de hond den weg aan, langs welken do twee ter hulp geroepen personen waren gekomen de versche sporen, doch hier bij bleef het. Er waren reeds te veel per sonen in de woning geweest en veimoede- lijk zijn de dieven per rijwiel gekomen en vertrokken. Een merkwaardig ve rschij n- sel is het5 dat de laatste dagen telkens groot© troepen wilde ganzen en kraanvogels uit het Zuiden van Twente naar het Noorden terug- kceren. Zou de terugtoeht dezer dieren ook zijn oorzaak vinden in de hevige kanonnado aan het Westelijk front? Iets over het werk van prof. Reuven 3. Prof. HolwerJa laat in de „Tijdspiegel" de verdiensten uitkomen1 van C. J. C. Reuvens, die den 24sten October 1818 te Leiden zijn intrede deed als hoogleeraar in de archaeo- logie. Door zijn studietijd te Parijs en zijjn reizen door Frankrijk, Duitsckland en Engeland, had Reuvens kennis gemaakt met den rijkdom der klassieke kunst en de klas sieke kunst-archaeologie. Groote beleekenis voor ons land bad) vooral zijn kennismaking met de Egyptische oudheden. Reeds in 1826 weet hjj ook voor ons.land in Antwerpen een verbazende ver zameling van Egyptische monumenten te ver werven, die, met v/at hij verder nog met groote kennis van zaken heeft bijeengebracht, de voornaamste kern vormt van den grooten rijkdom op dit gebied in ons Rijksmuseum "van Oudheden, in vefe opzichten een ver zameling van cfen eersten rang in Europa. Wanneer er zich in ons vaderland' in den laststen tijd meer en meer groote belang stelling voor Egypte begint te vertoonen, wanneer kunstenaars en geleerden van ve lerlei richting steeds meer gaan inzien, dlat' ook zij het toch onmogelijk zonder kennis dier merkwaardige oude beschaving stellen kunnen en wanneer tij Han in eigen fand aan die behoefte kunnen voldoen, door zich in te leven in een verbazend rijke omge ving van origineelen uit die Egyptische oud heid zelve, aan danken zij dit in de aller eerste plaats aan Reuvens' vooruitzienden 'blik, die voorzag wat zulk'een bezit-voor een land kan beteekenen. En ook hier re kende hjj niet alleen het verzamelen tot zjjn plicht, doch een beschrijving dier Egypti sche verzameling was een der voornaamste doeleinden welke hij zijn werkzaamheid had gesteld. Hij zorgde er ook voor, dat Nederland een papyrus-verzameling verkreeg. Te Parijs en Londen werden kostbare schatten door hem verworven. Prof. Holwcrda Schetst ten slotte de be- teekenis van Reuvens' initiatief tot de op- graving op Arentsburgh. ALKEMADE. Op grond van gebrek aan brandstoffen besloten B. en W., dat ook dezen wihber geen herhaliügsonderwjjs zal worden gege ven. Zelfs zal naar beperking der 'overige 6chooitijden worden gestreefd. BODEGRAVEN. De afd. Volksonderwijs zal vanaf Maan dag a.8. warme maaltijden verstrekken aan de leerlingen der openbare scholen, alhier. Do vereeniging „St-Vincentius" zal dit doen aan de leerlingen der R.-K. scholen. Onze vroegere plaatsgenoot A. Ver woerd is aan het Amerikaansche front in Frankrijk gesneuveld. Bij de publieke veiling, alhier, ten overstaan van notaris Krüsemann, van 52 iepeboomen en 51 Canada-populieren langs den Rijksstraatweg bij de hofstede „Paar- denburg", werden die gekocht voor £5060 door den heer C. Zaal Azn. HAARLEMMERMEER. Bij den landbouwer W., alhier, is in gebroken. De dieven' hebben zich door uit snijding van een ruit toegang tot de schuur verschaft. Vermist wordt een heerenrijwiel, merk „Victoria". Wijl andere in de schuur aerwezige voorw rp.n van waarde onaange roerd zün gebleven, is het blijkbaar alleen om rijwielen te doen geweest HAZERSWOUDE. De Chr. Jongel.-Vereen. „Eere zij God" herdacht haar 35-jarig bestaan. Na een welkomstgroet van ds. Karres schetste de heer J. Gaarkeuken Sr., de oprichter der Vereeniging, hoe in 18S3 de Vereeniging tot stand kwam met 6 leden, waarvan de heer J. F. v. d. Kodden als Voorzitter fungeer de. Thans telt de Vereeniging een 40-tal leden Ook het oud-lid, de heer J. Zwemstra, sprak een woord, waarna de bijeenkomst door den heer Gaarkeuken op de gebruike- lijke-wijze gesloten werd. Tot de beroeping van een predikant voor de Geref. Kerk werd het volgende drietal geformeerd: ds. Oosterveen, van Gaas teren en Gelselaar; ds. Van Vliet, van Oos terend, en ds. Verhoog, van Reeuwijk. KATWIJK-AAN-ZEE. Te IJmuiden kwamen binnen de log gers KW. 7, met f 1292KW. 19 met f 1566 en KW. 75, met f 4086 besomming. NOORDWIJK-BINNEN. Het clubhuis van de Noorchvijksohe Sporfcvereeniging is aangekocht door het R.-K. kerkbestuur voor f 3900 buiten de kosten en zonder de spiegelruiten. Het zal worden geplaatst bij het St-Jcroensgesticht voor een jongelingsverecniging. NOORDWIJKERHOUT. Wegens het toenemen der Spaansohe griep worden, met ingang van heden, Woensdag, alle scholen gesloten. OUDEWETERING. De landbouwer J. W. R. verloor door plotselinge sterfte een paard ter waarde ran f1200. Voor consumptie eerst goedge keurd, werd het vleesch later door den vee arts afgekeurd. Het zal nu gesteriliseerd worden. VOORSCHOTEN. Bij den heer O. Dijkman zijn konijnen ontvreemd. Bij de gistermorgen gehouden verkoo- ping, ten overstaan van notaris C. J. A. Boom, te Voorschoten, is de villa „Oaro- lirfe," gekocht voor f 13,925 en het woonhuis „Landzicht" voor f 8140, beide door eten heer A. Bruggeman) uit Rotterdam. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heeren Heusdens en Root, wegens ziekte. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Dankbetuigingen voor verhooging jaarwedde of toeslag, alsmede voor Bubsidie aan de T.b.c.vereeniging; goed gekeurde Raadsbesluiten tot af- en over schrijving en tot het aangaan van een geld- leening. De .Voorzitter deelt mede, dat de boeken eai kas van het Levensmiddelenbedrjjf zgn nagezien en de journalen van ontvangst en uitgaaf zijn vergeleken met de bescheiden op 1 November; de ontvangsten bedroegen f296.227.54i/2, de uitgaven f 295.866.87i/st, zoodat in kas was f360:67; alles werd in orde bevonden. Ingekomen is een verzoek yan den arr.- schooloprieuer, vragende om verplaatsing van het cachot op de plaats van school CL; zal bjj de begrooting behandeld worden. Een'~ verzoek van Ph. de Bruijn, om de lan taarn op: den hoek van Willemstraat en Ko ningsstraat te doen branden, wordt in han den van R. en ,W. gesteld ter afdoening. De staat van schoolgelden over het derde kwartaal wordt vastgesteld en zal ter goed keuring aan Ged. Staten worden opgezonden. Aan de orde is het voorstel van B. en iW., om een nieuwe schoolverordening vast te stellen, waarbij tevens wordt behandeld het voorstel-Heusdens. De heer Hortonsins vraagt uitstel van behandeling; omdat de heer Heusdens niet aanwezig kan zijn wegens ziekte. Verschillende leden verklaren rich hiertegen, omdat 't de derde maal zou wezen, dat de behandeling werd uitgesteld en een volgenden keer anderen riek kunnen zijn. Het voorstel-Hortensius wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen. .Voorgelezen wordt een adres van G. J. de Koogel en 37 anderen, vragende aanneming van het voorstel-Heus dens. Na eenige "discussie wordt dit voor stel verworpen en het voorstel van B. en W. aangenomen. Het adres van de Centrale Keuken, om subsidie ad f 650 voor de uitbreiding, wordt uitvoerig door den Voorzitter toegelicht en ten sterkste aanbevolen. De heeren Van de-u Marei en Veerman kunnen zich thans met het voorstel vereenigen, dat met algo- mecae stemmen wordt aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt goed gevonden den gevraagden toeslag op de weninghuren voorloopig niet toe .te staan, omdat geen gegevens Jbieromtrc-nt door de organisaties te geven zijn; voor brandstoffen zal gegeven worden 50 cents per eenheid, voor carbid 75 cents per kilo, alles voor personen met een inkomen beneden f700 be lastbaar inkomen. Wat betreft den toeslag op vleesch, zal de nieuwe regeling der vleeschdistributie afgewacht worden. Op het adres ran M. Bekker. om schade vergoeding voor gebreken ruiten, wordt met ajgemeerc stemmen afwijzend beschikt. De Voorzitter deelt mede, dat de L&nd- bouwcommissie geadviseerd heeft om geen tarwe voor de gemeente te doen verbouwen, omdat er te veel bunders land voor ge scheurd moeten worden en er geen personeel <si geen materialen aanwezig rijn. De Raad gaat over in besloten zitting tot behandeling* der reclames hoofdelijken omslag Na herope:iing worden de reclames vastgesteld. De begroeting 1919 vortft overgelegd ear in handen eener commissie geste'd. Bij de rondvraag worden eenige vragen gedaan en door den .Voorzitter beantwoord, die nog mededeelt, van de Rijhskolendistri- butie te hebben vernomen, dat in geval van verlaging van den gasprijs, door de Regee- rrng zal worden ingegrepen in het belang var. den concessionaris; maar dat hij ook bereid is te bevorderen, dat door den con cessionaris wordt overgegaan tot het 'eggen van buizen op plaatsen, waar aansluiting ge- wenscht en mogelijk is. Hierover zai dozer dagen geconfereerd worden. Niets meer te behandelen zrjnde, wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand. Omstreken. HILLEGOM. Ondertrouwd: F. E. Gal- jaard en A.C. Bohne J. H. Gerritsen en J. M. Galjaard. Getrouwd: P. A. de Jong en J. v.d. Water G. Hendriks en J. W. Mulder." Bevallen: J. Kwast-Reinalda z. J. H. E, OexemanWillem sen d. Overleden: A. P. Koop 9 ió., A. Lam- merse 7 in. NOOKDWIJK. Overreden: Gerardus Her- manus Warmenhoven, 9 j., z. van J. War ■monhoven en M. Warmerdam. Wiihelinina. Verbaan, 59 jaar, geh. met W. Plug. Wil helmus Cornells Salman, 1 jaar} z. van H. J. Salman en O. H. van Ruiten. Elizabeth Barnhoorn, 19 jaar, dochter van J. Barnhoorn cn E. Koning. Albert Vuil, 38 j.,-geh. met H. Stam te Eg mond-aan Zee. ->*- Wilhelmus Johannes Rietmeij^r, 27 j., z. van H. J. Riet-V meijer «n O- "V. Steijn, Leentj-o Duijndam, 25 j.j geh. met L. Haasnoot. Nicolaas Kromhout, 77 jaar, weanr. van B. v.d. Meij. Gerardina Adriana Clarina Koens, 46 jaar, geh. met W. F. H. Timan. Gerardus Qui- nnus van Kesteren, 3-1 jaar, z. van A. v.Ke9- teren en P. M. Hiep. Arend Smit, 2 j.» z. van W. Smit en L. van der Niet. Wil- holmina Bogaarde, 31 j,. geh. met S. de Haas. Sophia van Rhijn, 80 j., geh. met Cornelia Meeuwenoord. Cornelia Gordijn, 74 j., wed. van Willem Brood. Alida Clarina Vink, 23 j.} dochter van Jac. Vink cn Maa> tje v. Haastrecht. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Pefcro- nella Elisabeth, D. van P. Romyn en A. v. Schooten. Hendrik Adrianus, Z-. van J. Rusman en Petrouella Prins. OverledenPetrus v. d. Heyden, 33 j. (St- Bavo). Gerardus van Leeuwen, 42 j. (St- Bavo). David den Tenter 81 j. (St-Bavo). VOORSCHOTEN. Geboren: Elisabeth Jo hanna, D. ran C. P. van Wissen en JL M. van der Valk. Loendert, Z. van C. J. Kuncken en D. de Wild. Gehuwd: F. C. Peet en C. Smits. Overleden: N. M. A. Brussé, D„ 19 j. J. Zonneveld, echtg. van J. J. Wiekhart, 31 j. CL F. J. Breda van Kerokhoven. m., 17 j. E. J. van der Spruyt, D. 67 j. WASSENAAR. Geboren: Henricus Alphon- sius, Z. v. D. Brandt en M. Remmerswaal. Overleden: Cornelia Maria Johanna Win- nubst lj. Everardus Paulus Knijnen- buxg, 1 j. Maria Agatha Noordove geb. Vitscher, 75 j. Adrianus van Spronsse^ 40 j-, echtg. v. J. Noordover. Helen' Petrouella Witteman, 16 j. Johannes Adrianus Tolido, 35 j., echtg. v. M. Boe- zaart Adriana Alida Francisca van Steyn, 1 j. Andries van Wissen, 66 j. echtg. v. P. Mulder. Johanna Hendrika Krosse, 10 j. L&onardus Engelbertus Remmerewaal, 26 j., echtg. van A. H. Paardekooper. De nestels van de marechaussees W De netels, breede koorden, cfie op som mige uniformen o.a. die van de marechaus sees van den schouder afhangen c op do borst worden opgenomen, moeten dagteeke- nen uit de dagen van den opstand tegen Spanje, schrijft de „Revue v. d. Week'-. Toen Alva in het land kwam, liep een keur korps, dat in dienst etond van Filips II, j naar de opstandelingen over en ver? algde zich met de Geuzen tegen de Spaansche dwingelandij. Al va beval nu dab ieder, die tot dit korps behoorde, opgehangen zou worden zoodra hij hem in handen viel. Dit gaf het genoemde regiment aanleiding b wijze van epot, alvast een strik om den ha te dragen, ten einde den beul het werk ge makkelijk to maken. Hij was dan dadelijk klaar. Geen wonder, dat deze mannen lisn leven zoo duur mogelijk verkochten, wel wetend wat hun wachtte, wanneer rij ge vangen genomen werden. De strik werd alzoo een symbool van dapperheid. TELItRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand onder 770 la Oost-Duitschland. Laagste stand 754 te Ha- ppranda. Verwachting tot den avond yan den 7déa' Zwakke tot matige winden jrit znldeBik«i richtingen. ^Tevelig tot zwaarbewolkt, wwb nig of geen regen. Dezelfde

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 2