J.üSDSCH DAGBLAD M&amdag 23 September. Tweede Blad Anne 10t°. Mo. 17963. Nederiand en de Oorlog, Do volkasigaïon. Tot nu too ïs do volkssigaar nog 'steeds achterwege gebleven, en naar het ,,Hbld."- verncomt zal zij nog wel een tijdje op zich laten wachten. Toch is dé kans nog niet ge heel verkeken. Het schijnt, dat de nieuwe mi nisters der bij deze zaak betrekken departe menten geheel andere, en wel meer tege moetkomende inzichten in deze aangelegen heid hebben, dan hun voorgangers, De hui dige bewindsmannen zien in. dat de onlangs gerezen geschillen t'usschen twee departe menten onderling (waarbij weer op haar beurt de sigaren-fabrikanten-órganisaties ge dupeerd werden) in zake de jegens dc ta- baksn ij verbeid te volgen financicele politiek, een voornaam deel van het Nederlandscho volk geheel of gedeeltelijk in zijn bestaan treft. Dat blijkt uit ecne plotselinge weder" opleving van den handel in eenheidssigaren, in fabrikantenkringen. Alhoewel-slechts en- kole indusürioelen zich tot nog "toe, weder met dien handel onledig gaan houden, schijnt daaraan dan toch cen,i meer hoopvolle stein- ming ten opzichte van een niet bezwarenden uitvoer ten grondslag te liggen. Vorhooging snikerrantsoen. Naar de „Ned." verneemt, is de kans groot 'dat gedurende eenigen tijd (waarschijnlijk 3 maanden) een verhoogd suiker-rantsoen zal worden verstrekt. De zoolleerschqarschto. Voor zoover -schrijft „De Ned. Leder?q- dusfcrie" door ons is kunnen worden nage gaan, zal de zoolledorprriiuctie op grond van den schorsoogst ondanks alle moeite, die dc autoriteiten zich gewen om juist van dozen tak van industrie het productievermo gen zoo groot doenlijk te maken niet meer kunnen bcnii agen dan een 21/= k 3 millioen kilo zoalileder per jaar. Wanneer nu aange nomen wordt, dat ons leger van 500.000 man toch minstens 2 K.G. zoollleer per man per jaar noodig heeft, dan blijft voor de bur gerlijke bewolking zeker niet meer dan i*/a a 2 mil'lioen K.G. zoolleer over. Dus zijn voor do overig© 6 millioen roenscken die in ons land wonen per hoofd disponibel ongeveer 0.25 h 0.3 K.G. zoolleer gedurende een jaar tijds. Dat wil dius zeggen, dat iemand in een jaar tijds slechts eons of hoogstens 2 maal zou kunnen laten verzolen, aannemende, dat 200 gram dooi eengenomen voldoende is, ter wijl dan nog niet in aanmerking genomen ïs 't feit, d!at van die l'/a h 2 miiUlioen K.G. een 'doei afval ia Daar edhter ook aan den ande ren kant menschon zijn, die klompen dra gen en kinderen die vrij wat minder dan 200 gram behoeven, kan bovenstaande maatstaf ongeveer als juist worden aangenomen, in dien hot althans waar is, dat het leger hoog stens 1 millioen K.G. zoollcder gébruikt, het geen well1 eens mec-r kt n zijn. De nielkvoorziening in nieuwe banen. Een medewerker Van „Economische Sta tistische Berichten" wijdt onder bovenge noemd hoofd' een belangwekkende beschou wing aan de vooruitzichten van nielkvoorzie ning in ons land. H$ w'qati er op, dat de boter productie in het melkj'aar 1918 sleohte SOOQ ton hooger geraamd wordt dan de uitvoer van 1917 en de kaasproductie zelfs 10.000 ton lager dan de uitvoer van 'tl vorige jaar, welke verbijsterende vermindering der pro ductie inderdaad slechts moeilijk te verklaren is. Tot nu toe was de gang van raken bij> mellcvoorziening zoo, dat ieder handelaar Zelfstandig bij1 den boer melk koopt en daar- mede zoo goed en kwaad als het gaat zijn klanten voorziet. Het vermoeden, dat het den komenden winter op dezelfde wijz9 zal toe gaan, heeft op dit oogenblik al bij den han del eeh ware jacht op melk' doen ontstaan. Een ieder probeert zich voldoende melk te verzekeren en thans reeds biedt men den feoeren 6 7 cent per liter meer dan den maximumprijs, dien de minister „zal gelieven vast te stellen." De jgevolgtrekking is dui delijk: de handelaar, die zich aan den maxi mumprijs houdt, krijgt geen melk. Maar even zeer ligt een andere gevolgtrekking vooïi de hand, dat de handelaar, die boven maxi mumprijs kocht, ook weer boven maximum prijs verkoopen zal, en dus ook het publiek geen melk zal krijgen, tenzij het meer dan de maximumprij's wil betalen. Op deze wijze zal het een ieder, die zich aan de overheid®- bepalingen nieb stoort, mogelijk rijn, indien althans rijn beurs het toelaat, voldoende melk en dus botervet te bekomen, tob schade der uiterst critieke vetposifcie in het alge meen. Tweeërlei eisch: billijke verdeeling der Schikbare vetvoorraden en Sparen der veb voorraden moet er de overheid toe brengen op dit punt in te grijpen. En nu schijnt het niet mogelijk deze zaak te regelen langs 'den ouden weg. De overheid zal als koop ster voor de melk moeten optreden en wel in dier Voege, dat de voor consumptie be stemde melk aan de' stedelijke overheid ge leverd wordt, die de melk dan weer aan den handel verdeelt al naar gelang van ieder» klantenaantal. Uitvoerbaar zal zoo danige regeling slechts rijn, indien de over heid nauwkeurig weeb, hoeveel melk wordt langevoerd en daartoe is weer, noodig, dat do melkaanvoer gecentraliseerd' wordt tot een of meer plaatsen der sbad. Het ïs niet te ontkennen, dat zoodanïgo regeling tal van bezwaren bij de uitvoering Zal ontmoeten, maar desniettemin schijnt zjj onafwijsbaar, zoowel door de noodzakelijk heid de maximumprijzen te doen naleven» als uit een oogpunt van de billijke verdee ling van heil voedsel. De verbotering van overschietende melk zal dan ook op de meest economische wijze kunnen geschieden. Ver- Valsching zal bestreden kunnen "worden, daar t>Ü invoering van centrab'satie slechts mon gers op de aanvoerglaatsen behoeven 'te worden genomen omgemakkelijk alle vee houders te oontroleeren, terwijl bovendien 'de verbruiker zal weten dat .elke levering hoven het rantsoen Slechte door melkver- falschïng mogelijk Zou! zijn. ITevens zal de gemeente op Bead wqzd 'da KetegenhefcJ Vertajgen om| jfoj mielkj "hygiëp nïsch te doen behandelen (reinigen, koelen, pasteur iseeren). Zoodoende zou de nood der. tijden een hygiënische melkcontróle moge lijk maken, die vóór den oorlog eon onbe reikbaar ideaal was. Zonderlinge ambtenarij. Men schrijft aan de „Nederlander": „Het bericht dat de heer Beaufort, van de PluimVee-vereeniging thans opgetreden als secretaris van de Commissie, voor Advies Van het Rijksbureau voor eieren, tevens tot lid dier commissie is benoemd, doch als zoodanig geen vacantiegelden zal ontvangen; aal misschien sommigen bevreemden.. Waar om niet? zal men vragen. Het antwoord is: omdat de secretaris reeds met f2400 bezoldigd wordt Dat is Voor een goed secretaris niet zoo heel veel, maar veel zonderlinger, is het geval van hst Rijksbureau voor eieren. Aan het hoofd daar van is door ministerTosthuma, kort voor Zjjn heengaan,- geplaatst diens (secretaris, een man, die van eieren precies evenveel weet als ieder ander die wel eens een ei bij zijn ontbijt gebruikt. Salaris als directeur 5000 gulden. Maar omdat er dan toch iemand zou zijn die wèl verstand van eieren heeft, kreeg de directeur twee onderdirecteuren, die elk ook weer, naar ik meen, f3000 salaris ontvan gen. En ter advies voor al deze „leiding" dient dan de commissie bovengenoemd, wier secretaris f24C0 ontvangt, terwjjl de leden alleen vacantiegelden krijgen; De eieren worden duur betaald, en nog eten we ze hief De hoognoodigc turven in gevaar. In de vele en uitgestrekte veenderijen in Steenwijk en omliggende gemeenten heerscht thans een ongekende drukte. Millioenen bij millioenen turven Vaan in het) veld ter afle vering gereed en Ioopen gevaar, voor zoover Zjj nog niet verwaterd zijn, ten gevolge van den aanhoudenden zwaren regenval en den daardoor ontstaaen buitengewoon hoogen wa terstand, geheel verloren te gaan. Om nu de schade zoo gering mogelijk te doen zijn, hebben alle verveners een groot aantal ar beiders, veel meer dan in gewone omstan digheden, in hun. dienst genomen, ton einde de Jmrf naar hooger gelegenlanderijen te vervoeren of met ellen spoed aan de klan ten af te leveren. Beukenootjes. Doinzameling van boukenootjoa ia. to Baara in vollen gang; en dozo strook is een beukon- land bij uitnemendheid. Het eene jaar vor- scliilt, wat het dragon van de boomen betreft, sterk met 't andere; dit jaar zal do oogst over vloedig zijn; heel don dag, van't ochtendkrieken af, wordt er mot boemerangs in de boomen go-, gooid én geraapt' wat er afvalt; dal er ook boo men zijn met loozo vruchtjes mag bekend "hee- ten. Nu is 't- krachtig gaan waaien, alles werkt mode. Zoo komt hot, dat het ook in do bos- schem wat levendiger is dan andere; zelden ziet men er een menscli, in den mooien herfsttijd bijna nooit; menigoen vindt 't èr „eng". Het was heusch niet noodig geweest voor -die sckaarsche bezoekers grooto waschmandon tegen de boo- rr.on te zotten met bet verzoek om daarin pa pieren, schillen, eierschalen, enz. to werpen. Nota bene: eierschalen. Te souviens tu? In de Eultlaam, do Grotberglaan, aan den Speelhuissingel, allemaal namen, die aan het Soestdijker bosch van een eeuw geleden herin- neron, ziet men nu groepjes vrouwen en kinde ren aan het work, ook mannen en jongens; blijkbaar zijn or soholiercm. die vrij gekregen hebben. Er is meer systeem gokomen in hot oogsten sedert een paar dage.«l: de mannen klimmen met behulp van een ladder in deu boom, schudden do takken, beneden wordt ruwweg wat afvalt in een vierkante zeef, die alias tegenhoudt behalvo aarde on zand; dan wordt alles overgedaan in zeef nummer twee, die do beukenootjes door laat, maar blad, tak jes en de napjes het leerachtig hulsel van do driekante, glanzige vrucht- terughoudt. Tot de ethnografica, die bij deze industrie te pas komen, behoort nog een bezem of wat daar op gelijkt, ook wel van de soort, die in Rotter dam een varken heet; de kinderwagen behoort niet tot de noodzakoh'jke assossoires, maar hij vergemakkelijkt het vervoer van den buit. Intensief geoogst wordt er hier geenszins. De betrokken minister moge dit even in zijn oor knoopen en eraan donken, dat do geslachtsnaam van den Fagus sylvatica afkomstig is van het Grieksche phagein, eten. Er kon véél meer gedaan worden in do Soest dijker bosschen; den inhoud van alle scholen moest men daarheen drijven, iederen dag op nieuw dat het weer zulks toeliet; do. onderwij- zors klagen toe'), dat in dezen oogsttijd do ware aandacht ontbreekt. Er zijn paden, waar nog mudden nootjes onaangeroerd lagen en het bosch is zoo groot. Misschien is het elders ook zoo, in dit boukenland; een nu er oen wer kelijk buitonkansje den veelgcplaagden menscb te beurt valt, is 't wel zaak daarvan partij te trekken zooveel als. doenlijk blijkt. De aardappclvooiziening. B. en "W. van Vlissingen hebben mot klem geprotesteerd tegen het besluit om de aard appelvoorziening weer te doen geschieden door den Bond van Exporteurs „Ons Be lang" te Goes, omdab zij bij ondervinding weten, dat dit tot onaangenaamheden aan leiding geeft, terwijl over de veilingen do zaken zeer geregeld liepen. Do Minister heefb geantwoord, dab hij deze. bezwaren niet kan deelon. Waar do oioren zitteul Als oen bewijs hoezeer te Barneveld ook tflians nog de smokkelhandel in eieren bloeit, kan dienen, dat een bakker, die voorheen nooit aan eierhandel hooft gedaan in één week ongeveer 8000 oioren heeft op gekocht, welke, niottegens taande hot ver- voorverbod, nauurlijk alle clandestien naar do groote steden zijn verzonden. Motorsohoonor verongelukt, -Bij de vraahitvaarb-maatscliappij „Neer land!»" is bericht ontvangen, dab bij Thy- boron ia aangespoeld de reddingsboot van den moborschoener „Martha" dezer maat schappij, welk vaartuig op 20 Augustus naar Helsingfors vertrokken is met stukgoed voornamelijk g&zouten groenten, onder commando van kapitein Yan Leeuwen, te Maassluis. Vermoed wordt, dat het schip op een mijn is geloopen. De bemanning be stond uit tien man. Het 550 ton groote vaartuig is te Amster dam voor f 300.000 verzekerd, de lading, eveneens te Amsterdam, voor hetzelfde be drag. De handel in vetk&arten. De handel in vetkaartcn in de Residentie noemt mot; den d>g toe. Heden werden in verschillende deelen der stad kaarten vóór het nieuwe 'tijdvak voor tien' gulden per stuk verkocht. Het vermoeden, is gerecht vaardigd, dat anno lieden, die pa3 hun kaarten hebben gehaald, doze voor een goeden, prijs van de hand 'deden, en dan zelf zonder vet blijven zitten, Hot feit ech ter, dat op sommige plaatsen de kaarten bij hoeveelheden togoljjk werden aangebo den, wijst, er op, dat zo ook op oneerlijke wijze verkregen worden. Oerlogsrisico. De Minister van Oorlog heefb bepaald, dat het rijk niet verplicht is schade te ver goeden, geleden door enkele ingezetenen van Vlissingen door het breken van ruiten enz. bij het aanschieten van een mijn in de nabijheid der stad, door de marine op 26 Juni j.l., daar.de marine gehandeld heeft volgens de voorschriften, om mijnen, die men passeert in het belang der veiligheid van do scheepvaart te vernietigen, en er uit den aard der zaak geen tijd bot waarschu wen was. Prijzen van kunstmest. Het Rijkskantoor voor 'kunstmeststoffen maak bekend, dat een aanvang is gemaakt met de verdeeling van Thomas-slakken meel ten behoeve, van de bemesting voor 'den oogstt 1919. De prijs, door bestellers voor dezo ter beschikking komende hoeveelheden te be talen, is vastgesteld op f 10.50 per 100 IC. G-, 'bruto voor netto, geleverd vrij uit schaal aan de opslagplaatsen, in jutezak ken, welke het eigendom blijven der com missie de jutezakken moeten in goeden staat worden teruggeleverd, terwijl ter be vordering van eon behoor'ijko terugzending een statiegeld zal wórden berekend van f 3.50 voor eiken jutezak. GEMENGD NIEUWS. Het bekende gebouwtje aan 'do Groote Markt, hoek Smedestraat, te Haarlem, met zijn aardig geveltje, dat reeds in den gra ventijd en ook tijdona het beleg van Haarlem Raadhuis was, zal waarschijnlijk met 1 Jan van bestemming verandoren. Het wordt dan, behoudens goedkeuring van den Raad, de zetel van do bekende oudheidkundige vereeniging „Haorlem". Men meldt, aan het „Hbld." uit' Zeeland: De eerste helft van September heeft niets gebracht dan regen, aanhoudenden re gen, en was nu juist iets niét te gebruiken; aan was het nat, want het was tijd Van den bocmenoogst. 'Het vórige jaar heeft men een ongekend goeden oogst gehad, niet alleen wat quantitéit aangaat, maar ook wat de qiialiteit betreft ,en de -Voorzomer gaf met zgn guur weer weinig moed o'p- een ruimen oogst. Het kan verkeeren, want waar door ervaren boeren somber werd voorspeld een halven oogst in vergelijking met 'dien van '17, daar kwam half Juli kentering en alga- meen was men van oordeel, dat niet een hal- Ven oogst 1917, maar een zou verkregen worden," die den toets der vergelijking zou! kunnen doorstaan. Maar zie, 'September gooit roet in het eten; Vooraf dié' batmen, welke aan „tollen" nog stonden, maar getrokken ©pj het land, hebben veel geleden en zullen zeer afwijkend Van kleur rijn; wat zeer valt te bejammeren. En wie de beteekenis der boo nenteelt in sommige deelen der provincie; wiL leeren kennen, moet nü maar eens een tocht door de eilanden maken, waar duizenden tol len als soldaten in het gelid1 óp rijen op het land staan geschaard1. Er is. nu kentering ten goede gekomen en men is druk aan het „tollen" en eenmaal daaraan, kan er nog heel wat nat vallen, voor ze bedorvenzijn. De Raad Van Heeriep heeft aan B. en W. een krediet toegestaan Voor het in richten Van het bij de gemeente gelegen Aam- bosch als wandelplaats, onder voorwaarde, dat het natuurlijk karakter van het bosch zooVeel mogelijk behouden blijve. Do laatste maanden zijn met de Salonboot van „de Hll.-Friesl.-Gron.-lqn" bui tengewoon veel passagiers vervoerd. Het kwam de laatste weken herhaaldelijk voor, dat deze boot naar Amsterdam; vertrok met ruim 350 passagiers. Dit is mede een ge volg van de slechte aansluitingen op 'de spoorwegen en de hooge reirigers-tarieVen, terwijl de pfissagiers-tarieVen op déze stoom- bootlïjn niet noemenswaard zijn verhoogd. Strijd tegen verbastering der aardappel variëteiten. Het is in de landbouw- woreld een vrij algemeen bekeftd verschijnsel, dat aardappolvariötciton, na in een bopaaldo streek to zijn ingevoerd, binnen korte jaren minder worden in kwaliteit en in' opbrengst, ter- wijl er ton slotte in zoodanige mate dégenera- tioverscliijnselon optredon, dat men óf tot aan voer van pootgoed uit een proeftuin óf wol over gaan tot het kweeken van een andere variëteit, moet besluiten. Door deskundigen wordt er al sinds gerui- men tijd bij de telers op gewerkt, om hen te brengen tot het besteden van meer zorg bij het uitzoeken van pootgoed, daar men op heel veel plaatsen do verbastering aan ondoelmatig sor- teeren toesohrijft. Men tracht daarom do kwee kers er too to brengen, om niet langer van een geheel veld aardappelen de middelgrooten te be stemmen voor pootgoed, doch om gedurende, don grooi do beste stammen te merken en do daaraan groeiende knollen te bestommen tot in standhouding van de soort Op doze wijzo is hot in verschillende streken gelukt zoowel de grootte als de hoedanigheid van den; oogst langer op poil te houden, doch tot nu toe hield men bij de aanwijzing (lor planten te weinig rekening met hot voorkomen op vele akkers van de krulziekto. Wel bestemt men aan dio zïëkto -lijdende planten zelf niet om voor voortteling in aanmerking te komen, maar men ziet er nog vrijwel nergens bezwaar in om in dc buurt daarvan groeiende, op het oog volmaakt gezonde stammon, voor het leveren van poot goed aan to wijzen. Nu is het wel nog niet bekend wat precies de oorzaak is van het optreden der krulziekte, doch uit gedane onderzoekingen (vooral prof, Quonjer te Wageningen, heeft zich op dit terrein vor- dienstelijk gemaakt)'is gebleken, dat de smet stof, waardoor die ziekto wordt veroorzaakt, zich niet door de lucht, maar wel door den bo dem kan verplaatsen, waarom de ziektekiemen zich ook kunnen bevinden op Knollen, gegroeid aan een stam staande op geruimen afstand van 'een zieko plant. Daar in vele Limburgsche aardappelvelden do krulziekte in dezen voorzomer van dit jaar ernstig is opgetreden, zoodat op vele velden een belangrijk pcreentago ;van het aantal zich daarop ontwikkelende stammen was aangetast, hebben thans in sommige streken de meer voor- uitstrevenden onder de landbouwers, zich rich tende naar wat wetenschappelijk werd vastge steld, besloten om van de perceelen, waarin de krul zich vertoonde, maar in 't geheel geen poters af te zonderen, doch om hun pootgoed al moeten ze het daai ook extra duur betalen, te betrekken van perceelen, waarop enkel ge zonde stammen zijn gegroeid. Langs dezen weg hopen zo het gevaar te ontloopen om het vol gend voorjaar met hun poters ook do kicmeD van de krulziekte in den bodem te brengen, waardoor, naar, ze vertrouwen, de kans op mis lukking van den oogst in 1919 minder, groot zal zijn. I n „L angs de atraa t", i n „De Tel.", schrijft Leo „van de keuken" Voor 'n distributielokaal. 'n Juffrouw met kwade oogen iB zooeven daar binnen verdwenen, eh 'n oogenblik .later vernomen de wachtenden haar sdhello kijfstem Mottik die smurrie meo 1 Nou maar, 't smakent naar vergift! Dat lus me man niet, -liaur! Lus u 'tl Betaal ik daarvaur me goeje cinte 'n Andere stem schijnt sussend te be weren 'n Ongelukje 't is anders toch. zoo goed 'n kleine nalatigheid kom mama, 't is zoo erg mot. Wel heerejesis iB 't niet èrrig? Nee, ik zou zegge dattet lékker isMot je nog boontjes 1 'n Hond lust 'f niet De juffrouw trèedit naar buiten, woest, vinnig rondkijkend. Ze lpopt 't scheldend 'door, en stevent ineens recht naar 'n boom toe, alwaar ze het Centrale Eten neorkletst, met 'n har- tïgen, zelf genaakten vloek, waarin onder moer de beheerders van de "C. K. oen groote rol vervullen. 'n Meneer heeft, van cien overkant en voor z'n huis staande, het tafereel gactege- elagon. Mot 'n diabolisahen glimlach op het ge laat fluit hij z'n hond en zendt het dier op het bergjó eten af. Aanotontb plokken do nieuwsgierigen om hond en eten samen. Men volgt vol spanning den afloop dezer proefneming. De hond, argwanend, nadert eerst met martiale passen, tempert, echter zijn vaart aanmerkelijk bij bet naderen van het voecbel, en etaat ten elotte stil, in aandacht verzortkon, met gespitste ooren. Hij rekt z'n hala en snuffelt wantrouwig nan het gelige bergjo. Dan buigt hij langzaam z'n kop en neemt mst 'n héél bedachtzaam gebaar, met lange tanden 'n aardappel in den bek. Maar aanstonds laat hij deze knolvruoht weer vallen, bromt eenige onverstaanbare klanken on schijnt ten zeerste geërgerd. Hij draait een paar malen, met den staart tuaschen die pao 1>en, om boom en eten, hu meurig en ontdaan. Dan houdt hij opnieuw stil. En nu tilt hij, met een gelaat, waarop niets dan minachting te lezen 6taat, een poot op, en zet zijn afkeer in een echte hon dendaad om. Waarop hij 6poorlooa naar huis draaft. Do juffrouw plaatst nog cenige opmer kingen, die gelukkig in het straatrumoer verloren gaan. INGEZONDEN. 1 Geachte Redactie! Gaarne aag ik plaatsing van het volgende. Bij; voorbaat mijn dank. Belasting op Openbare vermakelijkheden en de verouderde Zondagswet. Binnenkort aal weer den Gemeenteraad een ontwerp bereiken tot heffing van eon. belasting op de publieke vermakelijkheden. Het lijkt ons nieü ondienstig, ook oase mee ning hieromtrent te laten hooren. "Uit den aard der aaak is tegen de voor gestelde belasting uit billijkheidsoverwegin gen wel ieta in het midden te brengen. Want het gaat toch niet aan, over het hoofd te zien, dat het bezoek aan vermakelijkhe den evengoed een ontspanning is, een be hoefte, als het lezen van een dagbiad, week blad, het bezoeken van musea, enz. Zulks natuurlijk geheel ter beoordeeling van het maatschappelijk standpunt dat men inneemt Maar in Verband met de tijdsomstandigheden, met de noodzakelijke. Vermeerdering van Ge meentelijke inkomsten, kunnen wij er ona mede verzoenen, indien men naast die ver plichtingen ook eenige rechten aan do hou ders van inrichtingen voor ontspanning wil toekennen. Uit het ontwerp met toelichting krijgen wij den indruk, dat men deze verordening in elkaar wil zetten in navolging van dergelijke Verordeningen in andere steden. Nu is het misschien bekend, dat in andere plaateen de'toegangsbewijzen gratis worden verstrekt door de gemeente. Het gaat dus nieiil aan ona als belastingkantoor te gebruiken en ons nog zelf de belastingbiljetten to laten betalen- Hierop wcnschen wij gaarne' evca de aandacht te Vestigen. 2 Maar van meer overwagendbelang is, 'dat te gelijk met de invoering van die e'.o- delijke belasting op de openbare vem?.>.e- Iqkheden, in pa volging van andere steden; men ooft die andere plaatsen zal navolgen, welke reeds geruimen tijd' de bepalingen, van 's Zondags overdag niet Spelen, als oud© plunje overboord hebben gewo. pen. Want wil deze verordening werke'ijk beantwoorden aan haar doel, stijving van de -Gemeentekas, dan kan het niet anders of een zoo belang-, 'rijke dag als de Zondag moet geheel geëx ploiteerd kunnen worden. Naar een ruwe schatting kan dat de Gemeente een bedrag van pl.m. f 5000 oer jaar meer opbrengen. Maar afgezien van dat financieel voordeel, is het een eerste vereischte, dat, wil men werkelijk in Leiden iets kostbaars brengen, wil men het publiek in Leiden houden, men den Zondagmiddag niuet kunnen exploiteeren. Immers, de Zondag moet het grootste ge- deelfce van de orkesten dekken. Men moed eens gadeslaan, wat Op zulk een Zondagmid dag naar Den Haag' gaat, omdat Leiden rich nog niet heeft kunnen plaatsen op het standpunt van grootere en kléinere slctsden. Het is toch klein, om| in dezan tijd van .politieke verdraagzaamheid (art. 192, enz.), de meening van nog geen 10 pCt. der bevol king als maatstaf te nemen voor de hand- having der Zondagswet. Vooral daar er in den laatsten tijd een streven merkbaar is, om de vermakelijkhe den- zooveel mogelijk te veredelen en deze dus geen aanstoot behoeven te zijn voor, menschel), die streng hun Zondagsdienst wil len dooivoeren. Mogen deze regelen er toe bijdragen de aandacht hierop te vestigen van hen, die over, het ontwerp-publieke vermakelijkheden heb ben te beslissen. Dat rij naast die nieuwe verplichting, die ons brj de vele andere wor den opgelegd; ook rekening zullen houden met de bestaanszekerheid van de openbare vermakelijkheden, waarvoor opheffing van toepassing der oude Zondagswet een eer-1 sto vereischte is. ANDRË DE JONG. t! Bir.-ct.ur „Luxor-Thea'eifi Leiden, 23 September 1918. - WINSTENLETTEREN, 1 Vereenïgiiig van vrienden dor Aziatische Kunst. Opgericht is te 's-Gravenhage de bovengen D.oomlde vereeniging, dde ziüh ten doel stolt? (hét beronderen van de waarcleoring, sluddef en kennis der Oost-Aziatische, Voor- en Ach ter-Indische, en Indonesische kunst; (het tot elk9ar. brengen van hen, die b'e lang stollenin bovengenoemde Aziatische kunst; lret bestudecren van ac museum-vraagstuk" kon hier te lande en in de koloniën, die in verband stéan met Aziatisdbe kunst; en" het verfeenen van steun om ten deze tot bevxo-i digenide oplossingen te gereken; 'het bevorderen van het behoud of van aan winning voor Nederland' en koloniën van' voorworpen van Aziatische kunst. Do vereeniging tracüil dit deel te bere"- ken o.a. door: het houden van tentoonstel», langen, het doen uitgeven van gesohri fteo, het doen houden van voordrachten, het hou den van bijeenkomsten cn excursies, eii het inventarièeoren der in Nederland en zijne. koloniën aanweaige vcorwerpen van Aria - tisdhe kunst, benevens het vormen van eea. archief van afbeeldingen en geschriften. Het algemeen bestuur der vereeniging fori etaat uit dc hih.: Mr. H. K. "Westendorp; voorzitter; Mr. G. J. Verburgt, onder-vonrzite ter en waarnemend penningmeester; T. B. Roorda, archivaris; Herman F. E. Visser, eecretaris (Bankastraat 54, Den Haag); Dr N. J. Krom, gedelegeerd lid; te zamen uit makend het huishoudelijk bestuur. Voorts uit de lub,: Mr. M. I. Duparc, T< van* Erp, Dr. H. H. Juynbolil, Mr. F. C. Koch, Jlir. H. Loudon, R. May, Wouter Nijkoff, L W. van Noukuys, Nannc Ottorna, Dr. E. van Rijokevorsel, G. P. Rouffaer, Reinier, D. Ver- boek, Mr. G. Vissering, Prof. Dr. M. W. dv. Viassr, Pref. Dr. Ph. Vogel en J. W. IJzer man. Te Auuteffdaim zal het volgend najaar een eerste „Tentoonstelling van Oost-Aziatische. Kunst" worden gehoudenwaarvoor de be langstelling en medewerking van alle be zitters van Oost-Aziatische kunst in Neder land bij afzonderlijke medocLeeling zal wor den ingeroepen. Niauwe uilgaven. La Belgigue cnvaliio et lo Socialisme inter nationale paT L mil e Vaudervelde preface do Marcel Sembal Uiig. BergcT-Leviault,Paris. „Verwaarloosde Jeugd". Sen schets van bel reddingswerk onder '.erwaarloosde stumpers, door Jan' Feitli, met een voorwoord door Ghr, Nuys. Omslagteekening van Albert Hahn FAILLISSEMENTEN. H. Bergers, koopman on behanger, to Schiedam. B. A. van Cittort, oud-uitgever, Rotter dam. P. J. Bosman, koopman, Rotterdam. D. C. van Boven, kleermaker, to Vlio- sïngen. J. W. Struikama, bakker, -te Tj ummaruni. J. Lindeman, winkelier, to Almelo. Anoona. fabrikant van lijsten en spiegels, Amsterdam. E. M. Hamel* Jr., koopman, Amsterdam. J. G. SpoVry, meubelmaker, Den Haag. A'. W. Haubenm-aer, Den Haag. O. H. de NeuVe, oopman, Den Haag. i F. 'A. M. Daalmeijer, koopm., Den Haag. C. J. Arendse, Pen Haag. J. A.. Ij. Rijksen, Den Haag. i .N V. Stoom- Vasch- en Strijkinrichting „ie Lelie", Don Haag. P. J. Ingenhoes, van' Schalk, zonder be roep, te Driebergen. F. Straling, werkman, vroeger winkelier te Ter-Apelkanaal. J. 'A. van don Biesjsen, barbie.rs Amsterdam!,

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5