IP Agenda van de week. i- Maandag: Schouwburg„ltooio Sien". 8 uur. „De Graanbeurs": Openbare vergadering Rev. Soc. Uomité. 8 uur. i Dlmdag: --'p PieterskerkConcert 7 uur. Don Haag, „Zuid-Hollandtech Kof fiehuis" N. Y. v.h. G. van Bcokum, to Wassenaar. Buiteugew. alg. verg. van aan- dcelkoudcrs. 's Morgens halfelf. Woensdag: „Do Graanbours"Buitengewoon sym- phonieconcort muziekkorps Duitache geïn terneerden uit Botterdam. Rotterdam, Alg. Verkooplokaal: 'Alg. Verg. Prov. Voreeniging van .Veehouders in Zuid-Holland. 12 uur. Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop". Oranjegracht, Woens dag-, en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 en van 5 tot 7 uur. Dagelijks om 8 uur 's avonds. „Luxor-tlieater", Stationsweg 19 Woens dag- en Zaterdagnamiddag van halfdrie tot 'halfvijf. Dagelijks om 8 uur. „Thalia-Theater". Ilaarlemmerslraat 52, Woensdag- en Zaterdagnamiddag te 2 uur. Dagelijks te 7 uur 's avonds, behoudens 's Zondags; dan te S uur. „De Sphinx" Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen. Hoofdgroep J. G. Kesler. Tentoonstellingszaal „Lcidsch Dagblad": Tot SO Sepl. van 105 uur tentoonstelling van (schilderijen en teckeningen van wijlen P. J. 'Niesten. Staten-Generaal, nog niet geheel vaststaat, wenschtc zijoeerw. gisteravond toch afscheid te nemen van deze Gemeente. Tot grondslag zijner afscheidspredikatie had hij gekozen 1 Kor. 321b en 23 „Want alles is Uwe. Doch gij zijt van Christus en Christus is Gods"; de grondslag ook van zijn gamsche prediking en van zijn arbeid voor en in de Gemeente en do lei dende en drijvende gedachte bij den arbeid, 'die hem wacht. In zijn korte Voorafspraak wees gpreker even op het onrechtvaardige van het verbod inzake de onvereenigfcaarheid der vérvulling van het predikantsambt en heb Kamerlid maatschap; Het hij uitkomen, dat hij al zoo niet vrijwillig als predikant heenging; ,en gaf hij de hoop te kennen, dat nog eenmaal dienaangaar.de een andere regeling moge worden getroffen. Na de ernstige prediking richtte" de leéraaï zich meer in 't bijzonder tot zijn .ambt- genooten en ook tót den .emeritus-predikant Briët; tot ouderlingen en diakenen; tot de beide godsdienstonderwijzers der Gemeente; J do Gemeente-Commissie eö de kerkelijke bedienden; om ten slotte eenige hartelijke woorden te.spreken iot.de .Gemeente, waarbij zijneerw. de opmerking maakte, dat eon der 'redenen, welke er bij tem toe bijgedragen had zijn ambt-als predikant neer te leggen, deze was, dat hem geen tijdgenoeg over bleef om naar eïseh zich yaa zijn wijkarbetl te kwijten. Nadat als slotzang Geeaög 96 was ge zongen, hief <5e schare aan psalm 1214, voor welke bede en weosch dr. Schokking dn-nk zei. Onder de aanwezigen merkten wij op den burgemeester en den wethouder mr. Yan der" lip. Mr. dr. Schokking blijft alhier" wonen en zal de catechisaties zijner oudere leerlingen en zijn Zondagssokooleuïsua voortzetten, De plaatselijke commissie „Aanpak ken", welke, met prof. dr. jEL hl- van Nes aan het hoofd1, werkzaam js geweest tot het I inzamelen van gelden voor het fonds tot verbetering der traktementen van predikan- 1 ten bij de Ned.-Herv. Kerk m ons land, I heeft haar taak beëindigd. Het resultaat j haxer ijverige bemoeiingen is geweest, dat 1 in totaal door haar is .ontvangen £4772.21', w.o. één gift van f 1000 Van elders. Er was veel meer verwacht. Het voor 'de Ned.-Hefcv. Gem. alhier geraamde "bedrag was althans veel hooger dan het erlangde. In do avondgodsdienstoefening ïn een der kerkgebouwen van de Ned.-Herv. Gem. nlhier op 3 October ais., den gedenkdag I van Leider,s Ontzet, zal voor het eerst een zangkoor eenige liederen ten gohoct-e I bTengen. Yoor het eerst kwam gisteren naar Lier, om een voorstelling in do Stacbzaal 1 to geven, een groote internationale troep, werkend als Scala-Varieté Er was te voren veel reclame voor ge- maakt. En met succesor kon geen bolang- stellende meer bij in do groote zaal, nadat er nicuwo stoelenrijen waren geformeerd 1 voor zooverro dit met het oog op do goede circulatie Icon en mocht geschieden, want er worclb in deze zaal terecht goed toezicht op (h ruimto gehouden. 't Was inderdaad een internationaal ge- zeischap. Do. namon der epecialiteitcn wezen het uit. Onderdanen van don Engelschcn koning en van der Belgen vorst, Fransdie ropubli- keinenvreemdelingen, «Se in president 1 Wilson hun democratisch hoofd zienHol- landers, een Italiaanscho schoono, enz. maakten hun buiging-metrglimlach vóór, te midden van en na hun toegejuichte presta- ties. Ti, Dio prestaties violen meerendcels to loven en to prijzen en werden dan ook zeer gewaardeerd. Er werd goed gezongen, mooi gedanst, op het koord zelfs voortreffelijk knap en handig gegoocheld, gegymnasti- eeerd en door acrobatiek in verbazing en epanning gebracht, zoodat soms menigeen „het hart vasthield" er werd bovendien I verdienstelijk geïmiteerd: een zangeres, dieren, een gramophoon, enz., enz-, en een i kleine revue gegeven. Er werd méér ge daan dan hier genoemd kan worden en dat wel zeer ten genoegen der aanschouwers, die een poos vergaten het droevige interna tionale geharrewar met den aankleve van dien in dezen tijd. Zes Loidsehc musici, tot de beste behoo- rende, werkten mede. 't Ging dezen Zondagavond den anderen inrichtingen van uitspanning en vermaak op Stationsweg, Haarlemmerstraat, Oude- Vest en Oranjegracht weer fortuinlijk. Gaat dat zoo door, dan kan een belasting op de publieke vermakelijkheden heelwat opbrengen De hier ter stede vanwege de ai- deeling Leiden van de .Vereeniging ,,Do Nederlandsobe Roode Ster" gegeven oplei dingscursus 1918, is geëindigd. Het ligt in de bedoeling de cursisten aan een prac- tasch examen to onderwerpen, waarbij zij proeven hebben af te leggen van ervaring en handigheid bij het transport- en in de verplegingshulp van zdeko en gewonde die ren. Dengenen, die aan de gestelde eischen voldoen, zal een diploma worden uitgereikt. De heer |W- C. Kramers, alhier, tot seroi-arls bevorderd, is b:-stemd tot TeserVe- officier van gezondheid bij de landmacht. Te Utrecht is geslaagd voor het po'I- tie-diploma met aantekening de heer A. P. van der Yoorfc, alhier. Bij Kon. besluit is een jaarlijksch pensioen van f 1952 verleend aan den heer J. de Josselin de Jong, als leeraar aan de H. B. S. voor Jongens alhier. De hoer N. Webbers hoeft heden onder talrijke blijken van belangstelling zijn 25-jv rige loopbaan herdacht als koek- en banket bakker bjj de Firma Stijnmnn, Burgsteeg. Hedenmorgen is bij in de sierlijk met given en bloemen en vlaggen versierde bakkerij toogcspiuken door zijn patroon in tegenwoor digheid van het personeel. Do patroon wenschio -den jubilaris geluk en-overhandig de hom een enveloppe met inhoud. Vervol gens sprak namens het personeel do heer W. "Schregel, meesterknecht-, den jubilaris en bood hem een gaskropn aan. Ook kwam do secretaris (de heer Peters) van de af 1. Leiden van do Banketbakker-Patroonsver ccniging hem namens deze een diploma voor zijn dienstvervulling overreiken. Do jubilaris kreeg -dezen dag vrij af en ook het personeel'. Een geldelijke bijdrage werd geschonken om den -dag genoeglijk door te brengen., In den loop-van.den dag kwamen velen den heer Webbers, dio ook veel bloemen ont ving, gelukwenschcn, Gisteravond ontstonden tusschen m'li- tairen en andere mensohen aan den Stations weg ruzie en een vechtpartij. Twee uniform dragers werden geraakt; de eea kreeg een gevceligen Map op zijn hoofd1, den anderen werd een kleine snede met «ton mes toe-, gebracht aan de halnd. Tn de Stedelijke .Werkinrichting zijn in de week van 15 tot en met 21 September opgenomen 15S volwassenen en 28 kinda ren, totaal 186 personen. Langs den Staatsspoorweg Lsiden Woerden is in den nacht weder, een groote hoeveelheid 'zwaar koperdraad van da Rijks- telegraaflijn ontvreemd. Do vermoedelijke da ders (vijf Hagenaars), zijn door de" politie alhier aangehouden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Woord-Nederlandsch Tooneelgezelschap. „Kooic Sicn". Als het scherm over het eerste der zes be drijven zakt, ligt do veelbegeerde juffrouw orut do vuurrcxxJe, hoog-opge-draaido Jor- daan-toet onder .èen gebloemd tafelkleed achterover op een canapé, en haar wettige echtgenoot, dio zij steedb als een „quantité négligsable" placht te boschouwen, en die haar om haar van hot tegendeel te overtui gen, zoooven gewurgd heeft, wordt door tweo dienders naar het govang gebracht-. Edoch la reine est morte, vive la reine! Want in het tweede bedrijf zien wij weer een „Rooio Sien" over het tooneel huppelen, dio behalve het befaamde „rooie" haar cn den niet minder vermaar- don bijnaam, bovendien nog de verschillen; de karaktereigensohapp en van haar moeder blijkt te hebben meegekregen, welke deze laatste bij haar leven zoo zeer in trek deden zijn. Wij hooren dan ook de eerwaardige opa-, die naar ons herhaaldelijk met nadruk wordt aangetoond, feitelijk do opa niet is, met een grafstem verzekeren, dat de stem van het bloed altijd spreekt, on in het derde of vierde bedrijf mompelt do vader, of om juister te zijn, <jp meneer, die voor den va der doorgaat, -dat het verleden terugkeert. Voortdurend waart do geest van Ibsen hier achter d!o schermen rond, Ibsen wel te ver staan in een homoeopatische verdunning, en vervalscht met allerlei schadelijke allopa- thische bijmengselen. Doch laten wij den naam van den grootcn Noor niet bezoedelen doch hém langer in verband met dit stuk te noemen. Het eerste bedrijf speelt in een niet nader aan te duiden gelegenheid aan do O.Z. Voorburgwal te Amsterdam, en h-et meisje van even 16 «jaar met ds aardige vlechten, dat op eenigen afstand van ons zat, keek meb groote vraag-oogen, in half begrijpen, naar cïe verheffende tooneelen die zich voor het voetlicht afspeelden. Onge twijfeld zal zij behalvo haar kennis van sommige sexueelo verhoudingen ook haar vocabulaire ten zeerste verrijkt te hebben mot tal van liefelijke epitheta, waarvan er, naar wij vermoeden, enkelen zelfs voor vol wassenen do bekoring van hot nieuwe zullen hebben gehad. Er wordt overigens in het stuk niet on aardig gedanst en gozongen, doch het ge heim van het succes dozer melodramatische rouzenpudding schuilt verder voor een niet gering deel in de pikante citroenvla, die er bij geserveerd wordt. Meer zullen wij van het stuk maar niet zeggenwio van hot gonro houdt, krijgt volop waar voor zijn geld, en do gustibus non est ctisputandem. Mejuffrouw Dina Minko in de titelrol, eerst als do roodharige moe, later als «ie dito dochter, speelde met ccn overtuiging een betere zaak waardig. Ook de heer Syl- vain Poona als Jan Meyer en Cor Smits als Ivo Bremen mogen afzonderlijk genoemd worden.. GEMEENTEZAKEN. Benoemingen. Voor de benoeming van oen schoolarts, ter voorziening in de vacature, ontstaan door hot overlijden van dr. W. de Jong, wordt door B. on W. op advies van het Col lego van Stadsgeneesheeren, voorgedragen do heer G. Kapsenberg, arts, alhier. Voor de benoeming van een onderwijzeres met hoofdakte en akten Fransch en Nuttigo Handwerken, aan de Meisjesschool 2de kl„ luidt do voordracht: lo. mej. H. do Wilde, onderwijzeres aan do O. L. school der 2de klasse voor jongens en meisjes; 2o. mej. M. H. Tccuwen, onderwijzeres aan de O. L. scihool 3de kl. No. 6; 3o. mej. G. J. J. An tony, onderwijzeres aan de O. L. school der 4do kl. No. 2 te Leiden. En voor de benoeming van een onderwij zeres aan de school 3de kl. No. 5 worden voorgedragenlo. mej. H. H. M. Berkeljon tijd. onderwijzeres aan de Moisjesschool 2do kl.2o. mej. A. J. Bink, onderwijzeres aan do O. L. school der 3de kl. No. 5; 3o. mej. J. W. Koorenhof, onderwijzeres aan dc O. L. school der 3do kl. No. 3. Voor de benoeming van een claviger van het gymnasinm, dragen curatoren van het het gymnasium, dragen curatoren van het van het Raadhuis, te Le'den; 2. A. Ouds- hoom, schoenmaker, Kaiserstraat 32, te Leiden. Rechtsvordering tot ontruiming eencr ambtswoning. Onder overlegging van een schrijven van de Commissie van Beheer over de gestich- ten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijn- gcesl" en onder verwijzing naar het in de Leeskamer ter inzage liggend advies van den rechtsgeleerden raadsman der gemeente mr. E. A. Cosman, geven B. en W. in overweging te besluiten tegen Grietje Ja cobs, wed. van J. Kampenhout, in leven ma ahinist dezer gestichten, een rechtsvorde ring in te stellen tot ontruitaiing van do zich op het terrein der gestichten bevindendo ambtswoning van wijlen haar man. Genoem de weduwe had destijds, na den dood van haar man, verlof gekregen, do woning nog drio maanden te blijven bewonen en daarna kon zij nog korten tijd blijven tegen f 2,16 per week. Zij is echter weigerachtig de wo ning te verlaten. Verhuring perceel Oude-Singel no. 30. In do Raadsvergadering van 23 Mei j. 1., word, in verband met een door mr. 0. P. D. Papo aan onze gemeente geschonken bedrag van f 30.000 teT vergrooting van het Stede lijk Museum „Do Lakenhal" besloten tot aankoop van verschillende perceelen aan den Oude-Singel en do Korte Scheistraat. Al deze perceelen waren verhuurd, behalvo het benedenhuis aan den Oude Singel No. 3G en het bijbehoorende pakhuis, welke in gebruik waren bij den vorigen eigenaar, den heer J. J. Hasselbach. Deze heeft den wensch te kennen gegeven, deze perceelen tot 1 Mei a. s. in gebjruik te mogen houden naar een huui-prijs van f 625 per jaar. B. cn W. stellen nu voor, -daartoe te besluiten. Afsluitmuur Sled. Museum „De Lakenhal". Voorgesteld wordt ter beveiliging van ge noemd Museum achter liet gebouw een muur aan tc brengen, voorzien van ijzeren staven met prikkeldraad. In den muur kaD dan oen deur worden gemaakt, ten einde, zoo noodig, de schilderijen ook door den tuin in veiligheid to brengen. Do kosten van dezen muur worden op f 1000 geraamd. Overneming van grond. Door B. en W. worclt den Raad in over weging gegeven te besluiten, strooken gronds en gedeelten water, gelegen aan en bij «Jen Zijlsingol, zonder eenigo kosten voor de gomeento in eigendom en onderhoud over te nemen, onder voorwaarde, dat 'do kosten van het volledig in orde maken van de straten ten laste van de woningbouwver- eeniging „Eensgezindheid" zullen komen. Benoemen van nieuwe stralen. In aansluiting aan het voorstel tot over neming van den voor straat hestemden grond aan en nabij d«sn Zijlsingel, geven B. en W. in overweging over tc. gaan lot het geven van namen aan- de vijf nieuwe straten daar tor plaatse. Historische namén treden hier, volgens den archivaris, niet op den voorgrond. Tweo dezer straten liggen in het verlengde van do Munnikensraat en de Oosterstraat en zouden dus voorloopig Verlengde Munniken straat cn Verlengde Oosterstraat kunnen heeten. De derde straat willen de directeur van gemeentewerken en de archivaris Min- rebroersstraat noemen, aangezien zij dicht bij het voormalige klooster der Minnebroe ders gelegen i3. Mot de Commissie van Fa- bricago vreezen B. en W. daardoor ver warring met de roeds bestaande Minnc- broorsgracht. Toch kunnen B. cn W. zich ook niet vereeni gen mol dc Commissie.van Fabricage, die deze stralen naar een drietal oud-wethouders dezer gomeento wil laten noemen. Zij zouden er daar om' do voorkeur aan geven overeenkomstig het verzoek van do woningbouwvereeniging Eens gezindheid", om dezo straten naar onze zee- hcldon to noemen en aan to duiden als Dc- Ruytcr-straat, Tromp-straat en Everlson-slraat. Bclooning aan do opgenomenen in de Sted. Werkinrichting. Tot dusverre ontvingen de in de Sted. Werk inrichting opgenomen behoeftigen voor de door hen verrichten arbeid, behalvo voeding een bc looning in geld ten bedrage van do helft van het verdiende loon. Het bestnur der inrichting acht hot gowonscht, dat do verzorgden een hoo- gero bolooning ontvangen, en het heeft zich daarom 'allereerst tot de werkgevers gewend, met het verzoek, voor den ten hunnen behoovo verrichten arbeid cori hooger loon uit te koe ren, aan welk verzoek' door. do werkgevers over het algemeen is voldaan. Het bestuur is van meening', dat bovendien in do plaats van do helft van bet loon 3/4 ge deelte aan'do verzorgden moet worden uitge keerd en dat tevens aan het bestuur do vrij heid wordt gelaten bol gcheele loon ten voor- deelo der verzorgden to doen komen. B. en W. kunnen zich met deze voorstellen volkomen vcreenigen en geven daarom in overweging do desbetreffende verordening in dezen geest to wijzigen. Subsidie Steuncomité. Door het Steuncomité Leiden, Oorlogstoestand 1914 is een subsidie, ineens ten bedrage van f 14.553.77 aangevraagd tot dekking van zijn te kort op 1 Aug. 1918 cn van dien datum af 'n crcdiet van f 5000 per maand, ten eindo met het verleenen van steun to kunnen doorgaan. Het geheelo bedrag, per maand uitgegeven, bo- - draagt ongeveer f 10.000. B. en- W. stellen nu voor aan dit verzoek to voldoen en hel Steuncomité het gevraagde be drag ineens en bet verlangde cfediel to ver- Iconen. Ook in vele andero gomeenten wordt dezo weg gevolgd. Aankoop terreinen nabij de Heerensfraat. Eenigen tijd geleden ontvingen B. en W. be richt, dat do eigenaren van perceelen nabij do Heerenstraat, ter oppervlakte van ruim 2 H.A., genegen waron deze aan do gemeente te ver- koopen tegen f 0.90 por vierk. Meter. Volgens het uitbreidingsplan der gcmccnto is pl.in. 40 pet. van het terrein voor straat be stemd, voornamelijk in verband met den go- traceerden 30 M. brceden boulevard. Zoowel do Commissio van Fabricage, als dc Commissïo van Beheer over het Grondbedrijf, in welk bedrijf het ierroin bij aankoop zal moeten worden ingebracht, achten aankoop ge wens ebt, mode omdat het van belang is', dat de gemeento ook aan dio zijde van do stad eenigen grond in handen heeft. Bovendien vormt het terrein den toegang tot de terreinen, waar de nionwe eloc- trisclic tram Leidon-Voorburg's-Gravenhago dcor zal loopen. Daar do gevraagdo koopprijs ook niet bijzonder hoog is, geven ook B. cn W. in overweging dezo terreinen aan tc koopen voor een totaal bedrag van f 18.664.25. Verlaging van den gasprïjs. Door Commissaaïsson der Sted. Fabrieken van Gas en Electricitcit werd B. en W. in over-» weging gegeven, om, met bet oog op de stij ging van liet moest noodzakelïjko verbruik van gas in do wintermaanden, wanneer juist bet le ven 'duurder wordt en do inkomsten voor ve len verminderen, bet aantal kubieke meters gas, waarop een rabat van resp. 16 en 8 cis. per kub. Meter wordt verleend, eenigszins te ver- grooton, in dien zin, dat met ingang van 1 Oc tober 1918 de eerste 25 kub. M. ga9 per maand met een rabat van 16 ets. per kub. M. en do volgende 35 kub. M. met een rabat van 8 els. per kub. M. zal worden berekend. Tot dusver waren dezo cijfers 20 en 30. De kosten van dit voorstel worden geraamd op f 120.000 'a f 140.000. B. en W. stellen voor op het voorstel van Commissarissen in to gaan Verhooging van den prijs der EfcclriciteiL Commissarissen der Sted. Fabrieken van Gas en Electricitcit geven mede in overweging, om, niet bet oog op do hoogo exploitatiekosten, andermaal tot do verhooging van de eleclri- scho tarieven over To gaan. Het enkel tarief willen commissarissen bepaald zien op 30 ets., hel dubbel tarief op 30, resp. IC ets. per een heid voor allo verbruik, zoodat dus dc aanvan kelijk ter aanmoediging van'het olectriciteitsvcr- bruik loegeslano reductie voor verbruikers van meer dan 1000 eenheden vervalt. B. cn W. kunnen zich ook met dezo tariefs wijzigingen vereenigen en stellen daarom den Raad voor daartoe te besluiten. Nederland en de Oorlel UIT ONZE STAD. Verkoop van vetkaarten. Tegen eein persoon, die alhier een Vefc- kaart wilde verkoopen, hetgeen verboden is, werd door de politie proces-verhaal op gemaakt. - UIT ONS LAND. Do zeovisseherij. Uit IJmui«Jen wordt aan het „Iibld." ge meld, dat «Je hseren Veltkamp, onderdirec teur dér N. U M., mr. Andhreae, rechtskun dig adviseur der Voreeniging yan Feeders van Yisschersvaarl'uigen te IJmuiden, en do heer Hendlry, directeur van liet Britsch Vischburcau in Den ITaag, naar Engeland zullen vertrekken tot het voeren van onder handelingen, waardoor het mogelijk zou zijn dat onze stoomtrcilervl<x>t ongehinderd het bedrijf op da Noordzee zou. kunnen uit oefenen. Wegens do verhooging ter beurze van de verzekering van stoomkusttrcilers voor mo lest van procent tot 2 procent en voor molest en casco (gecombineerd) van 2 pro cent tot 3>/i procent per maand van de ge- assureerda waarde, doen do reedlers van stoomkusfctreilera to IJmuiden stappen tot oprichting van een ondcrlingo molest- en cascoverzekering. Rantvecneeruig van schoenen cn repcrjatlcs. Het Bureau Voor Mededeelingen inzake do voedselvoorziening meldt: Sinds langen tijd1 worden nib het buiten land geen looistoffen meer aangevoerd, ter wijl de inlandsche productie allerminst in de behoefte kan voorzien. Ook van andere grondstoffen, noodig Voor de vervaardiging ran schoenwerk, namen de voorraden, die niet konden worden aangevuld, steeds .af. Daardoor is reeds meer dan een maatregel noodzakelijk geworden, ten einde het beschik bare leder zoo billijk mogelijk te verdeelen en de, ook door stijging der productiekos ten, steeds oplcopende prijzen binnen rede lijke grenzen te houden. Laatstelijk werden daartoe de standaardschoenen ingevoerd, waardoor tegen niet te hooge prijzsn goedé schoenen ter beschikking konden komen. Aan den anderen kant werd bij Voortdu ring aangedrongen op het betrachten van spaarzaamheid bij het ycrrichten van repa ratie/; 'daarvoor werd niet meer zoolleder v ter beschikking gesteld, dan noodzakelijk; scheen. Terwijl dus groote zuinigheid gebieden de eisch is, bleek juist in den laatsben tijd een zoo abnormaal groote vraag naar schoe nen te ontstaan, dat de regcering heeft moe-i ten besluiten ook voor dat artikel tob rante soeneering over te gaan. Voortaan sollen derhalve alleen schoenen verkrijgbaar zijn' tegen afgifte van een 'door hef gemeeutebe- stuur te verstrekken bon. Ju afwachting van het totstandkomen der daarvoor nocdige regelingen is intussohei de aflevering van schoenos zoowel door den grossier als den winkeliei^ls dooi' dezen aan het publiek verboden. Opt het oogenblik kunnen dus geen schoenen worden gekocht. .Wat de winkeliers betreft, deze zullen in het vervolg hun voorraden alleen aangevuld kunnen krijgen tegen inlevering van bons. aan de grossiers, die op gelijke wijze weder, Schoenen van de fabrikanten zullen mogen ontvangen. De aflevering van schoenen dcor de fa brikanten aan de grossiers is reeds gebon- dgn aan een door het Rïjkskantoor voor, Utuden en Leder te verleenen ontheffing ran heb verbod van aflevering. Dat het in het belang der winkeliers zelf is, wanneer zij stipt de hand houden aan het' aiieveringsyerbod, spreekt van ze!f. Immers, wanneer zij, in strijd met dat verbod, toch verkoopen, zullen zij later ook naar evenre digheid minder bons kunnen inleveren eiï zal dus de aanvulling hunner voorraden in dezelfde mate daaronder lijden, ook wat de. voor hun handel onmisbare juiste verhou ding van soorten en maten betreft. Aan de gemeentebesturen is overgelaten do regeling zóó te treffen, dat de beperkte hoeveelheid schceneu, die reeds gemaakt zijip of nog vervaardigd zullen kunnen worden^ in de eerste plaats ten goede komt aay hen, die het meest behoefte hebben aan schoenwerk. Clandestine drukkerij van brood- en vel- kaartcn ontdekt. Eenigo dagen geleden werden door do Amsterdarnsche politie eonige porsonen in verhoor gonoanen, die betrapt waren op het verkoopen van broodkaarten op zeer. uitgebreide schaal. Do gearresteerde personen verklaarden niet te weten, hoo de broodkaarten in hun bozit waren gekomen, doch de politie ver moedde, dat er meer achter deze zaak moest ziten, cn stelde terstond een uitge breid onderzoek in, waarbij zij een com plete regeeringsdrukkerij in onbevoegdo handen op 't spoor is gekomen. Eenigo zëüters en drukkers, dio werk zaam zijn aan een drukkerij te Haarlem, dio voor de regeoring o.a. brood- en boter- kaarten drukt, hadden in een particuliere woning to Haarlem een eigen drukkerij in gericht, waarin zij ongeveer 14 dagen lang duizon«len en nog oen3 duizenden brood kaarten hebben gediukt. die tob in de klein ste bijzonderheden op de officiecle brood kaarten gelijken. Daar zij toevallig op een afdeeling werkzaam waren, waarin de "offi- cioelo broodkaarten worden gedrukt', kon don zij gomakkolijk ia het bezit komen van do origineele cliché's enz. Uit den in besteg genomen inv ntarls blijkt, dat zij in het bezit waren van een echte perforeer-inriohting, om dc bons van do wittebroodkaarten to perforecreubo vendien hadden zij flinke voorraden van heb officiecle voor do wittebroodkaarten be stemde papier uit de drukkerij van hun pa troon gestolen met het regeeringswapen, inktsoorten enz. Op dezo wijzo hebben zij in hun vrijen tijd ongeveer 100Ö broodkaarten per dag kunnen drukken, die tegen een prijs, vari!- ecrend tusschen f 0.47^ cn f 1 in Amster dam tloor een paar handlangers van de hand werden gedaan. Dezo laatsten had den met den vorkoop mot de minsto moeite daar hun kaarten precies dezelfde als dio van de regeoring waren. In deze 14 dagen hebben zij, zoover voor de hand ligt, een enorme winst gemaakt. Uit do in beslag genomen cliché's is ge bleken, dat zij ook boterkaarten hebben ge-' drukt op dezoifdo origineele wijze als do wittebroodkaarten. Hiernaar wordt nog een nader onderzoeik ingesteld. Eveneens heb ben zij kaarten voor distributie ven kinder meel van de gemeente Haarlem, voor oigen rekening gedrukt en tegen hooge prij zen aan den man gebracht. Een achttal personen, waaronder de bo vengenoemde zetters cn drukkers mot do Amsterdamsche handlangers zijn gearres teerd. Een nieuw distributie-systeem. Van bevoegde zijde verneemt de „Tel.", dat Minister van Yssefstein voornemens is do distributie volgens het Engclsche sy steem tc organiseeren. In elko provincie zal een commissaris c distributie regelen en daarvoor oén cen traal bureau hebben in te richten. Dit heeft het grootevoordeel, dat meer dan tob dusver «jen zuiverder verdeelings-sy- stecm kan worden gevolgd. Iedere cata- gorio van mensehen heeft ook haar bijzon dcre eischen, zooals mijnwerkers, dl zwaarder moeten worden gevoed dan kan toorbeambten. De beoordeeling van zulk' govallcn kan gemakkelijker geschieden doo-- cen provincialen commissai's dan vanuit Den Haag. Natuurlijk blijft er een nauw contact met het centrale bureau in Den Hang Iedere provincie heeft in haar be hoeften te voorzien uit de eigen voort brcngselen. Wat daarna overblijft wordt overgedaan aan de provincie, die dezo ar tikelen noodig Heeft. Daardoor wordt voor komen, dat onnoodig heen- en woer-zenden moet plaats hebben. Dezo zaken worden dus vanuit één povinciaal bureau geregeld, zoodat inplaats van de zeer vele rijkskan toren c.cl dan in het geheel slechts elf centraio (provinciale) kantoren komen. Ook aan administatiekosten spaart dit zeer, veel uit, daar nu elke commissaris de bur gemeesters in zijn provincie kan danschrij» ven, desnoods over meerdere zaken t«» gelijk.

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 2