LEIDSOH Ui DAGBLAD. PRIJS S>RB ADVERTENTIEN: Kföi 1—tS regals 1X>5. ÏAdor-9 rsgol meer 1 WKL Kiebin afwrMtnltta van SO woor- Ësc W Dents oontfant; sik tiental woorden meer 121/» (tent,—Incasso volgens poet recht. !F«>r ©rentueele opzending van brieven ÏO cent porto te betalen. Bewijsnummer G Cents. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. [Voor Leiden p, 3 mnd, f 1.85 p. week f 0.13 'Buxfen Eenden waar agenten ge vestigd zijn per. week ra ra ra 0.13 Franco per post o ra-"ra~"ra 2.25 Donderdag 19 September 1918. Nummer 17963. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. GELDIGE VISCHKAARTEN. i i De Dirooteur van het Distributiebedrijf voor Vleesdh en Visch brengt ter kennis van belang- fhobben, dat morgen (Vrijdag) geldig ia Serie iP 800 tot 1000. Lolden, 19 September 1918. 1 INWISSELKAARTEN VOOR BOTER ODa Burgemeester der gemccnbe Leiden Krengt ter kennis van Hotel-Restaurant- en Caféhouders dat inwisselkaarten voor het fee tijdvak der Boter en Vetkaarton, welke [op Maandag 33 September a.s. aanvangt, fean het Vetbureau, Burgateeg kunnen wor den afgehaald op Vrijdag 20 September |u.s., des namiddags tussohen 2 on 5 uur. De overgebleven inwiasolkaa.rten van het feerste tijdvak moeten ingeleverd worden op Donderdag 26 September a.s. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 September 1918. ff' VERVOER VAN AARDAPPELEN. Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden dat, personen, die aardappelen hebben geteeld, er op worden attent gemaakt, dat het .vervoer van aardappelen zonder vervoerbewijs, afgegeven door den Regeeringaoommissaris van Zuid-Holland, ook voor eigen gebruik ten strengste verbo den ia. Het is gebleken, dat nog niet algemeen Gekend is, dat de verbouwers van aard appelen zelf aansprakelijk blijven voor de opbrengst van bun land. Wanneer 'dus iemand land gehuurd heeft zonder huurcpntr^ot eu dit niet j aarlijks gewoon was te dom, wordt die hiuur als ongeldig beschouwd en blijft de ver- b o u w o r verplicht, de op dit land vor- b->uwde aardappelen ter beschikking van de Regeering te stellen. Alleen wanneer het contract naar het oor- Itteel van den Regeeringscommissaris overeen l;omstig do bepalingen is gesloten, kan door Jt, O. voor do op dit land verbouwde aard appelen en vervoerbewijs worden afgege ven, na inzending van een door do Land» bouwcommissie van de Gemeente, waar liet land gelegen ia, afgegeven bewijs van het aantal E.G., dat van het land afkomt en eon opgaaf van de groote van bet gezin, verstrekt door de afdeeling „Bevolking" van de Gemeente waar do persoon woont-, 1' I N. G DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 September 1918. INVRIEZEN WILD, KONIJNEN EN PLUIMVEE. Do Burgemeester van Leiden brengt Ter tehuis van belanghebbenden dat do Minister Van Lan-dbouw, Nijverheid en Handel, bij be schikking van 16 September 1.1. No. 48916, afd. Orisiazaken, bureau Volksvoeding, Gelet op artikel 6 der Distributiewet 191G- hoeft goedgevonden: onder intrakikiioi g der beewhilckingen van 5 November 1917, 24 November 1917 en 7 De cember 1917, resp. no. 2226, 2330b en 2662, afd. Crisiszaken, Bureau Landbouw, bet vol gende te bepalen: 1. Het is verboden, wild, bedoald in arti kel 17 der jachtwet, benevens taonme en wil de konijnen en pluimvee, ter bevriezing op te slaan of op te doen slaan in vriesinrichtin gen of daarmee gelijksta ande inrichtingen of op eenige andere wijze te verduurzamen of [te doen verduurzamen. 2. De verbodsbepaling sub 1 gestold. Lp niet van toepassing voor, zoover t'ot het opslaan of doen opslaan in rriesinriahtinigen of daar mede gelijkstaande inrichtingen of tot het verduurzamen of doen verduurzamen, zoo noo'dig onder 'daarbij te stellen voorwaarden, toestemming is verleend door het Rijkskan toor voor Pluimvee en Eieren. 3. Do regeling, vastgesteld in beschikking van 5 Juni 1918, No. 39076, afd. Orisiszaken, Bureau Volksvoeding, wordt door het verbod sub 1 niet opgeheven. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. NIEUWE GELEIDEBILJETTEN VOOR MANUFACTUREN De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, Gezien zijn bekendmaking van 31 Jiiïl 1918, No. 27652, betreffende nieuwe gelei» debiljetten voor Manufacturen, HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPA LEN: dat ten behoeve van behangers, stoffeer ders, meubelmakers, beddenmakers, en kleedermakers, uitsluitend voor directe bezorging en afhaling van goederen bij particulieren, vanaf 20 September 1918, vervoervergunningen kunnen worden aan gevraagd bij het Rijkskantoor voor Manu facturen, Laan CopeB van Cattenburoh 13, sGravenhage' Door dit Rijkskantoor wor den daartoe doorlooponde veryoervergun- ningen uitgereikt, terwijl voor administra tiekosten in rekening zal worden gebracht een bedrag van f 6 per 12 maanden, in gaande 20 September ïg^. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 Soptember 191§. INTREKKING VERBOD VERVOER KONIJNEN De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del bij beschikking van 16 September 1. 1. No. 49649, ad. Crisiszaken, (Bureau Volks voeding), Gelet op de beschikking van 22 Augus tus 1918, No. 29072, afdeeling Orisiszaken, Bureau Volksvoeding, houdende verbod tot vervoer en aflevering van tammen ko nijnen, HEEFT GOEDGEVONDEN: voornoemde beschikking in te trekken. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 September 1918. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Golot op de artt 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algomeene kennis, dat door M. P. D. LEK, wonende te Leiden een verzoek schrift is ingediend, om verlof- voor don ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benoden- kamer achter den winkel van hot perceel Nieuwe Beestenmarkt no. 21. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 September 1918. Wethouders van Leiden ge ven bij deze kennis aan belanghebbenden, dat op Zaterdag den 28 Sept. e.k., des namiddags to half twee uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren in te brengen tegen het verzoek-van JAN FILIPPO Hzn., na mens Mr. Egbert de Vries, om vergunning tol het maken van een mestbak van cementbelon in den tuin van perceel Rapenburg no. 122. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier- bovon genoemd, kan op da Secretarie kennis warden genomen van de stukken, zoo die om trent dit verzoek mochten zijn ingekomen. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. STADSNIEUWS. Bond van Technici. Gisteravond hield in een der zalen van „In den Vergulden Turk" de afdeeling Leiden en Omstreken van den Bond van Technici een druk bozochto vergadering, waarin als spre ker optrad do heer J. N. Kleynenberg, alg. secretaris van den Bond te Amsterdam. ZooaTs do afdeelingsvoorziltcr, de heer H. W. Nijhof, in zijn kort' openingswoord deed uitko- mon, had deze bijeenkomst een propagandis tisch karakter. De Bond is to Leiden en Om streken geen onbekende. Meer dan de helft dor technici zijn er bij aangesloten. Het is er ech ter om te doen ook de -tweede helft onder zijn vanen te brengen en hij boop^g, dat deze bijeen komst daartoe mocht bijdragen. Do heer Kleynenberg behandelde daarna de vraag: Waarom en hoe moeten de middelbare technici georganiseerd zijn? In een breed opgezet en forsch gebouwd be toog schetsfo.spr. eerst in het algemeen het nut van organisatie, waartoe de ontwikkeling der maatschappij had geleid, om vervolgens aan te toonen, dat ook de middelbare technici daartoe moeten overgaan, om te komen tot de erken ning van hun recht en de waardecring van hun ambt. De technici vormen in hun verschillende groe pen als Rijles- en gemoente-ambtenaren en in particulieren dienst een middenstand, die meer malcai in'het gedrang komt. De hoogere technici ontvangen hun kostbare opleiding te Deltt, voor het lager ambachtson- derwijs worden schatten besteed, de middelbare technici zijn op zich zelf aangewezen en moe- ton met gebrekkige hulpmiddelen zich oen plaats in de maatschappij veroveren. De on derscheidene groepen staan los naast elkaar, hun rechtspositie is slecht geregeld, hun sala- Organisalio is dus dringend noodig. Maar hoe? Ter beantwoording van deze vraag be streed! spr. eerst hot N. V. V., dat de vakorga nisatie dienstbaar maakt aan een politieke par tij, do S. D. A. P., en keurde vervolgens even zeer af de in kerkelijk vorband gebrachte vak organisaties, om ton slotte de waarlijk neutrale organisatie als don eonigen juisten vorm voor te stollen en te verdedigen. In de vakorganisatie moeten alleen do vak belangen behartigd worden en deze hebben noch 'met politieke nocli met godsdienstige be ginselen iets gemeen. In dat verband ontried do heer K. ook sterk de toetreding tot den Alg. Ned. AmMenaarsbomd en besloot met een krach tige opwekking tot aansluiting, bij den Neutra len Bond van Technici. De spreker werd principieel bestreden dcor don heer J. Penseel, die alleen in een vakorga nisatie, welke zich op het standpunt van den klassenstrijd, stolde, voor rlc "lielanghebbqndèn heil zag, terwijl ook nog do heer A. J. Mulder enkele opmerkingen maakte. Nadat de spreker uitvoering van repliek bad gediend, sloot do Voorzitter de vergadering, doch niet dan nadat enkele personen zich als lid hadden opgegeven. De afdeeling Leiden der Vereniging' van Chr. Onderwijzers hei ft v;r:nd:rd. Aau de orde was o.m. de benoeming van een studie-commissie, welke tot tiak sal hebben de voorstellen van het hoofdbestuur ,te 1^3- studeeren en daarna de afdeeling van voor- i lichting te dienen bij de heliamdeiing dier voorstsJlen. De afdeeling hoopt op die wij'se te voorkomen, dat belangrijke vragen, zooals nu bijv. over het .Wetsvoorstel, alleen met een „ja." of „neen" beantwoord zullen wor- den, zonder dat degelijke beschouwing aau zulk een beantwoording voorafging. Nog werd in beginsel besloten tot het houden van een Chr. Schooldag, zooals die J reeds hebben plaats gehad in het West'and, den Achterhoek, erz. Het afdelingsbestuur zal binnenkort nu met een meer concreet voorstel komen en trachten de samenwerking daartoe met de schoolbesturen .te verkrijgen. Ook werd1 een regeliugscommissie be noemd met het oog op de jaarvergadering der [V". v. Chr. O., welke 'in 1919 alhier zal worden gehouden. Hedenvoormiddag werd in het koffie huis „Den Burcht', alhier Voor rekening van de Centrale Land- en Tuinbouwbank te Leiden Ööor den architect den heer; L. Van der Laan aanbesteed de verbouwing, van het perceel Stationsweg No. 8, waarin genoem de Bank is gevestigd. Er waren tien inschrij vingen, n.l. van de heeren N. v. 'dl Valk, £30.785; H. Korswagen f23.495; D. Al G. Barthen f23.170; J. H. v. d. Velde £22.540; H. de Graaf, Koudekerk, 22.440; J. Dietz f21.375; Jac. van Riet f21.280; A. H. A. de Vrind1 f 21.250 en CL van Valde- ren f20.747. ÏWaar de woonplaats niet iZ Vermeld, is deze Leiden. Het aantal 'tot tou toe bjj dten pedel ingeschreven candidaat-leden van het Leïdsch Studentencorps bedraagt 64. Te Utrecht zijn geslaagd voor het gewone polit-ie-diploma do boeren J. de Boer en S. Verver, alhier. Ook ten derden male, giteravond, was de Stadszaal bij de vertooning van „Knijpen Maar!" uitverkocht. Op de Staatsbegrooting voor 1919 komt, wat betreft do Rijksuniversiteit al hier, het volgende voor: Gelden worden aangevraagd o. m. voor de aanstelling van een gewoon hoogleeraar in het handelsrecht en burgerlijk proces recht van een lector in de propaedeutische wiskunde (f 2500). Wegens kosten voor aanvulling en uitbreiding" der verzamelin gen en hulpmiddelen voor het onderwijs, voor reis- en verblijfkosten, voor perso- neele hulp en sohrijfloonen, administra teur, huishoudelijke en andere uitgaven wordt een bedrag van f 5M5.320 aangevaagd of f 56,215 meer dan voor 1918 werd toe gestaan. O. m. is f 4796 meer noodig voor het nieuwe bibiotheekgebouw. Morgen, Vrijdag, zal het 25 jaar geledon' zijn, dat de heer J. Postmus, haltechef alhier, dienst trad bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij. De „Sts.-Crt." bevat do statuten van da Leidscho tonnisclub „Vitesse", Gisteravond ongeveer halfzeven reed onze stadgenoot de heer W: Pera per rijwiel langs de Haarlemmertrekvaart. Juist bij het afrijden der spoorbrug kwam hij met het rijwiel te vallen, vermoedelijk door slippen. In bewusteloozen toestand werd hij in de naastbijzijnde woning gedragen, waar hij door dr. Timmerman voorlcopig werd verbonden. Hij had eenige verwondingen aan het hoofd. Per .rijtuig werd hij naar zijn woning ge bracht, waar hij spoedig brjkwam. De dokter zag er geen gevaar in. Hedenmorgen was de toss land zeer bevre digend. Gisteren hebben de rijwieldieven, na onze gemeente oen poosje mat rust tie heb ben gelaten, hun kansen weder beproefd met betrekkelijk gelukkig gsVolg. Aan den Apo- thekersdijk en den Nieuv?e-Rijn werden fiet sen meegenomen, welke niet weder terug kwamen. De sociëteit „Musis Sacrum"'heeft nu ook een bezoek van een der 'LeidScho in- brekersbsnden gehad. Veel van waarde heb ben de dieven niet kunnen vinden. De „oude klare" was zelfs zoo goed geborgen, dat men er niet bij kon komen. Toch was er nog heel wat van hun gading in het buffet, waar aan zij zich hebben te goed gedaan, terwijl zij ook nog een en ander hebben meegeno men. Alsof dit pog niet genoeg ware, hebben zij meubelen en Voer ook nog verontreinigd. In den jaarlijkschen openbaren dank- en bedestond voor liet Chr. Onderwijs, welke ge houden wordt in de Pieterskerk dos avonds na do „Unic"-collecto langs do huizen voor de Scholen met den Bijbel alhier, zooals ook gis teren geschiedde cn waarvan wij het resultaat bereids meldden, trad als spreker ds.. J. Land- wehr, van Rotterdam, die een rede hield naar aanleiding van Jozua 5 13 en 14. Do collecte in de tamelijk bezette kerk bracht ruim f 72 op, Nederland en de Oorlog, Vervoer van herkauwende 'dieren eri varkens. De Minister van Landbouw* Nijverheid en Handel heeft met 19 September het ver boeren of dóen vervoeren van herkauwende, dieren en varkens verboden uit, naar of bin nen een kring, omvattende Bet gedeelte der gemeente Haastrecht, ten .Westen begrensd door den HoenkoopScben weg en tan Noor den door den I-Jsseï, alsmede de geheele ge-< meente Hoenkoop; en behaald, diat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub A bedoelde Verbod noodzakelijk maken, zooda nige afwijking kan worden toegestaan door, den burgemeester van Haastrecht en dien te Hoenkoop, onder de door den distriotsveearts te Leiden en dien te Utrecht aan te geven voorwaarden. n i i i. I i Smakelijk rookenl In Twente zijn heed wat handen in de weer voor het. verzamelen van varens. Op- koopers betalen 4 cent per K.G. Menigeen weet hiermede een flink dagloon te ver dienen. Maximumprijzen voor klompen. Hert; Kon. Nat. Steuncomité heeft de na volgende nieuwe maximumprijzen voor den verkoop van klompen op bons vastge steld: Mansklompen f 1.40, vrouwen- f 1,25, jeugdige personen 0,95, kinderklompen f 0.75. (Deze prijzen waren oorspronkelijk f 1,20, f 1,05, f 0,85 éh f 0.65). De bons, waarop de oude prijzen nog voorkomen, behouden hun geldigheid. In de waarde van den toeslag brengt deze wijziging geen verandering; deze blijft voor alle vier soorten dezelfde; alleen worden de bedragen hooger, die de bon-^ houders contant hebben bij te passen. Ter .vermijding van misverstand worde hier nog vermeld, wat do kooper hoogstens heeft bij te passenVoor een paar man- nenklompcn f 0.80, vrouwen- f 0.70, jeug dige 'personen 0.50, kinderklompen f 0.40 per paar. De waarde van den toeslag be draagt respectievelijk 0.60, f 0.55, f 0.4*5 en f 0.35 per paar. Invulling en (ondenteekening der bons blijft gohandhaaft gelijk voorheen. Een mijn in de Scheveningsche vlsschershaven. Voor eenige maanden dreel bij Noord westenwind een mijn de, Scheveningsche haven binnen, die kort daarop zonk. De aannemers voor heft onderhoud dezer ha ven, de firma Prins, te Sliedrecht, konden daardoor geen baggewerkzaamheden uit voeren, daar de plaats, waar de mijn ge zonken was, niet bekend was. De haven is daarop sterk verzand. Men besloot daar om de haven door duikers te laten afzoe- lcen...Gisteren is helt aan duikers der firma Dirkzwager te Maassluis na zes dagen zoeken gelukt, do mijn to vinden. Zij ïs, na boven gebracht te zijn, heden gede monteerd De baggerwerkzaamheden kun nen dus weder worden voortgezet. Het conflict tusschen N. U. M. en Sigaren-Importeurs. Naar de „Tel." van zeer bevoegde zijde verneemt, zou de Ned. Uitvoer Mij. waar schijnlijk nog deze week, aan de expor teurs van sigaren, nieuwe voorraden voor den export voorstellen. Deze voorwaarden zullen dan wel van dien aard zijn, dat de exporteurs er genoegen mede nemen kun non. Hiermede zal dan het conflict, dat momenteel bestaat tusschen de N. U. M. en de exporteurs en waardoor de geheele Ne- derlandseho sigaren-industrio met onder gang word bedreigd, tot oplossing zijn gebracht. Intusschen zal het, óók wanneer het con FEUILLETON, TyOHO BMHB. Roman uit hot laatst dor 16de oouw, naar liet Deemch. van VILHELM 0STERGAARD. ,,Hübt u wel gelet op den vreemden ke rel, vrouw Kirstine Vfluisterde meester Gemperlin. „Ik bedoel hem, die daar den anderen steeds achterna loopt en zijn dik varkenshoofd overal zoo keert cn wendt, of hij het heelo eiland met zijn gretige oogjes verslinden wil. Hij was het, dien de heer Erik noemde met dien geleerden naam: TL ai om rus Ursus Ditmarsicus U moet hem eens goed opnemen I" „Maar om welke reden toch, goede meester 1" Vrouw Kirstine moest lachen, enkel om het dwaze gezioht, dat meestor Gemperlin trok. „Om welke reden vraagt u 1 Omdat ik net zoo good in het 'uiterlijk van de men- eohon kan lezen, als uw geleerde man in de Bfcerren! En ik verzeker u, vrouw Kirstine, dat c5io breed-geschouderdej waggelende sinjeur een gezicht heeft, dat ons nog veel ergernis belooft. Let eons op, of meester Gemperlin nu niet een goed profeet is." HOOFDSTUK XIII. Een vriend in nood. Tyoho Brake was bozig zijn gasten rond te leiden op „Uranieborg". Zij hadden mot bewondering de kunstvaardige inrichting aanschouwd, waarmee het heele slot van wa- terleiding voorzien was die op de beneden verdieping was aangebracht, .midden in een gang, die dwars door het gebouw voerde, 't Was een kunstige figuur met beelden van vogels en andere dieren; ronddraaiende, stuurde zij die blinkende waterstralen alle kanten heen. Daarop had men de groote, gewelfde kelderruimte vlak ondcir het slot bezocht, waar het laboratorium lag en waar te gelijk een pomp was, zóó kunstig van aanleg, dat het water door onzichtbare bui zen geleid kon worden naar ieder vertrek van het gebouw. Zoo had men het nu al tot do bovenste verdieping gebracht in de grooto zomerkamer, die versierd was met praobtige, met bloemen-doorwevcn tapijten en van waar men het heerlijkste uitzicht had over de Sondl naar de kust van Seeland. Eindelijk was men nu de observatoria bin nengegaan, die zich bevonden onder tie py- ramide-vormigo daken in den noordelijken en zuidelijken toren. Hior werden een menigte astronomische instrumenten ge vonden, die keurig bewerkt waren, en som mige daarvan nog versierd met do merk waardigste voorstellingen en figuren. Tycho Brahe verklaarde de inrichting van de instrumenten en zijn gelaat straalde van vreugde cn ijver. Vele knappe uitvin dingen, om de nauwkeurigheid dor waar nemingen to verbeteren, had hij aan zijn eigen vernuft te danken en wat hij zijn gas ton meedeelde, was voor dezen eveti nieuw en interessant. Erik Lange luisterde met de grootste be langstelling op do fijne, droeve gelaats trekken zijn reisgenoot, die den vorigen avond onder den naam van Rainïaras Ursus was voorgesteld, liet hot evenmin ontbrer Icon aan oplettendheid, er was tegelijker tijd een sluwo .loerende uitdrukking in zijn kleine ocgjes, of hij er op bedacht was, t-ooh zooveel mogelijk voordeel te trekken van den uitleg, dien de slotheer bij ieder in strument gaf. Alleen het derde lid van het gezelschap de edelman, jonker van Nau- cJersberg, scheen zich geweld te moeten aan- dfoen, om een zoo geleerd onderhoud met do verschuldigde opmerkzaamheid te volgen. Er kwamen dan ook veel moeilijke, vreemde woorden voor: Pinacdcïïëh (meetvizieren), transversalen (vlakken, waardoor een ander stelsel van vlakken op de een of andere wijzo doorsneden wordt)aziinuthinstru- menten (werktuigen om den boog van den horizon te meten, begrepen tusschen het zuidpunt en het snijpunt van den verticaal cirkel van een hemellichaam met den hori zon), enz. De heer von Naudsrsberg sperde de oogen wijd open en wreef zich langs het voorhoofd „Wilt u wel gelooven, heer jonker, dat het mij te geloerd is voor mijn gewoon, be krompen menschenverstand U heeft alle maal zulke wonderlijke uitvindingen ge daan, dat er vast on zeker niets overblijft voor uw opvolgers in do astronomische kunst „Integendeel." Tyeko Braho beschouwde zijn gasten met ernstigen blik. „Ik wijs slechts cïen weg. Hoe meer het mij gelukt, d'ozo instrumenten tot volkomenheid te brengen, des te verder zal men kunnen doordringen in de wetenschap van de eeuwige, wetten, die golden voor de bewe gingen, de onderlinge afstanden en de ba nen van hemellichamen. Zelf kan ik nog voortdurend veranderingen en verbeterin gen aan nnjn gesohriften toevoegen, naar mate mijn werktuigen mij in staat stellen tot fijner en nauwkeuriger waarnemen." Zij traden nu een vertrek binnen, waar van do wanden met goudleer bekleed waren. Evenals in de andere kamers viel het licht binnen door gekleurde glasruitjes, wat een eigenaardig, mystiek schijnsel wierp op alle voorwerpen. Tusscnen vele andere schilde rijen hing er ook een voorstelling van een hond, die zat te blaffen tegen do volle maan en waaronder da volgende inscriptie stond: „Nil morer uugas". (Ik geef niet om praatjeG). Do OostonrijlcEckc edelman was nieuws gierig blijven staan. „U heeft veel van dergelijke allegorische voorstollingen met wijzo spreuken er onder, welgeboren heer Tyoho Braheen ik denk, dat die niet alleen betrekking hebben op de geleerde kunsten en wetenschappen, maar ook op eigenaardige gebeurtenissen in uw loven." „Dat hebt u niet verkeerd gezien. Ik ben voortdurend blootgesteld aan lasteren wat dit betreft, lijk ik dus op-den hond. Maar zelf heb ik er niet veel meer schade bij geleden dan de volle maan, die maar on verstoord blijft neerstralen op het dier.". Tycho Brahe wilde zijn gasten verder rondleiden, maar, terwijl hij hot aangren zend verteek met hon binnen trad, kwam vrouw Kirstine hem al te gemoet. Zij scheen iota op bet hart te hebben, wat zij hem vol strekt zeggen wildfealthans zij gaf hem toraluiks een wenk, en, terwijl Erik Lange en de vreemde edelman zich verdiepten in .da Latijnscho verzen on inscriptios, die overal waren aangebracht boven deuren en nissen, en boven do open schouw, fluisterdo zij hem in hot oor „Pecter Femlose wacht in do kamer hier naast. Kan je hem cio gasten niet een uurtje laten bozig houden 1" „Waarom, liefste?" Tycho Brahe keek zijn vrouw verwonderd aan. „"Word nu maar niet boos, baste man!" En liofkoozend streek zij met do, hand over zijn arm. „Maar er is een Iieele troep boe ren 5dio maar steeds aandringen om je te spreken te krijgen, daar jo toch hun wet tige heer en overheid zijb on zij niet langer konden waohten, met jo hun geval voor to dragen." Tycho Brahe haalde vol ergernis do schouders op „Waarom gaan zij niet naar mijn rent meester? Tot hem konden zij zioh wenden als zij iets te klageii hebben. Dat heb ik hun vroeger ook al gezegd." „Maar do rentmeester kan hen toch niet helpen zooals jij?"- pleitte vrouw Kirstine. „Toe, luister nu maar eens naar wat die arme mensehen c«p het hart hebben." Tycho Brahe schudde misnoegd het hoofd. Maar de vriendielijk-kalmeerende" woorden, dfie zij nu weer, als zoo dikwijls, tot hom sprak, misten hun uitwerking niet. Hij ver ontschuldigde zich tegenover zijn gasten, terwijl hij zei, dat een van zijn assistenten hun cle overige inrichting van het slot zou laten zien, tot hij terugkeerde. Bij den hoofdingang van „Uranieborg" had zich een schare vermazeld, die voor het gtootste deel met recht gebogen ging onder den last dea levens. Zij droegen grof-wollen kielen en de half-hooge, spits toeloopcndo hoeden hielden zij in de hand. Zij waren luide aan het spreken, maar, niet zoodra vertoonde de slotheer zich op de trap, of zij hielden op, en éón van hen trad naar voren op den jonker toe. Het was een oudo man en do lange, witte haarlokken vielen hem tot op de schouderstoch scheen hij eenige meerdere Waardigheid te bezitten dan do rest. (Wordt vervolgd.)]

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1