IL' Agentia van tie week. p Zondag: i „Ben Buicht"r Balavond vail den Heer H. J. IPJantfeber. S" uur. Theetuin, .Witte-Singel: Concert. 8 pur. „Zomerzorg"': Cabaret-Avond. Leider Piet ;BSnk 83/j uur. T i Dagelijks: „Hollan dia-Bioscoop", Oranjegrschf, Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 en van B Hot 7 pur. Dagelijks om 8 uur. plhalia-Theater". Haarlemmerstraat 62, 7 n. 'a Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zater dagmiddag ook 2 nur): Stedelijk Museum ,,De Lakenhal": Ten toonstelling schoonschrift en calligraphische prenten tot 29 Juli. "Was de „Vaterland" Het grootste acliip Her wereld, do „Statendam" was het grootste schip der Nederlandsche han- Ideïsyloót. Voor rekening van de EFolland- 'Amerfka-Lijn werd het in 1914 op de werf van Harlamd en Wolff te Belfast gebouwd. De inhoud van het sdhip was 32,234 bruto en 19,801 netto tons. De afmetingen wa- 1 renlengte 232 M., breedte 26 M. en holte 141/6 M. Het zou met elf dekken worden ■uitgerust en had plaats kunnen bieden aan 814 eerste klas, S24 tweede klas en 1 2000 derde klas-passagiers. De beman- ning zou, wanneer het voor Nederland in do vaart gekomen was, bestaan hebben uit 760 koppen. Een zeekasteel dus, onzen roem als zeevarend volk waardig! 6etorpedeerd„ Naar wij vernemen is hedenochtend te Boek van Holland binnengekomen het INoorsdhe s,s. „Gogsjö", welk sohip vijftien mijlen ten noorden van het lichtschip Dog 1 gersbank Noord, van de „VI. 95" heeft .overgenomen de bemanning van de Noor- Bche bark „Kongew", welk vaartuig 70 naijlen zuictwesbelijk van Lindesnaes was getorpedeerd. BINNENLAND. Hef nieuwe Kabinet? Naar het persbureau Vaz Dias verneemt ■ouden de volgende personen deel uitmaken van het nieuwo kabinet: Jhr. mr. A. F. do Savomin Lobman, jhr. mr. D. J. de Geer, jhr. mr. B. O. de Jonge, prof. mr. A. A. H. Struyckon, mr. Th. Heemskerk, mr. D. A. P. N. Kooien, A. W. F. Idenburg, prof. mr. P. J. if. Aalberse «n M. C. E. Bongaerts. Volgens deze samenstelling zou da porte feuille van Binnenlandscho Zaken worden 'toegewezen aan jhr. de Savornin Lohman, Onderwijs aan jhr. De Geer, Financiën aan lor. Kooien, Justitie aan prof. Struyckon, Koloniën aan Idenburg, Landbouw aan prof. Aalborae, "Waterstaat aan Bongaort., torwijl do portefeuille van Oorlog in han den van jhr. De Jonge zou blijven. Voor Buitenlancbche Zaken komt naar wij ver nomen zeer ernstig in aanmerking mr. Th. Heemskerk, terwijl ook voor deze porte feuille clo burgemeester van Den Haag, jhr. mr. dr. A. H. van Karnc-beek wordt gonoomd. Naar ons werd medegedeeld zou dc heer Colijn ih geen geval deel van het kabinet uitmaken. De militaire verloven worden niet ingetrokken. Op het verzoek van de Vereenigjng voor Volksgezondheid, om, wegens de fjpaan- Echo Griep, de militaVe verloven voor- loopig m te trekken, heeft de opperbe velhebber het volgende geantwoord: In antwoord op uw schrijven en onder Waardeering van uw zorg voor de volks gezondheid, voor wat betreft voorkoming van uitbreiding der Spaansche ziekte door intrekking van militaire verloven, heb ik de eer u, na gehouden overleg met den Inspeeteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, mede te deelen, dat het door u aangeduidde middel niet ■al worden toegepast. Omtrent de uitbrei ding cïer bedoelde ziekte is nog zoo goed ais niets met zekerheid beleend, doch op dit oogenblik komt het niet onwaarschijn lijk voor, dat de uitbreiding plaats heeft door 'n zich in de lucht bevindende, zich snel verspreidende smetstof, meer dan door infectie van persoon op persoon. Het intrekken van allo militaire verlo ven acht ik derhalve een maatregel, die vooralsnog niet is gerechtvaardigd. Opkomsf onder de wapenen. Voor een ééndaagsche inspectie zullen in Septembr a. s. wonden opgeroepen a. de militielichtingen 1906, 1907 en 1908, der bereden wapens, pft.-art. en torpe- disteii; b. de landweerplichtingen 1916a •n 1916c; c. do Iandweerpl. der lichtingen 1916b, 1916d en 1917, voor zoover zij niet reeds voor een herhalingsoefening zijn of worden opgeroepen. Een hulde aan de nagedachtenis van Johan de Witt. Gisten oormiddag werd vanwege do afd. Amsterdam van het Algemeen Neder- landsch Verbond door de leden van het bestuur, do hoeren E. Karssen en S. van Lier, een krans neergelegd aan den voet van het standbeeld van Johan dè "Witt, te 's-Gravenhago. Het gemeentebestuur was bij dezo plechtigheid vertegenwoordigd door den «{hef van het kabinet van den burgemees ter, mr. dr. Ter Pelkwijk. Een marine-krijgsschool. "Wij vernemen, dat er bij het Departement van Marine reeds voorbereidingen zijn getrof fen om wellicht al in het komend najaar een marine-krijgsraad op to richten. Het plan be staat Hiervoor een post op de begrooling 1919 te brengen. Waarschijnlijk zal de cursus met 3 officieren begonnen worden en zullen dezo colleges aansluitcp op die van de Hoogoro Krijgsschool der Landmacht. Do Algem. Staatspartij en de verkiezingen. üit een beschouwing welke „De Staats burger'' geeft over „den uitslag van cïe ver kiezingen" blijkt dat door het hoofdstem bureau te Dordrecht con candidatenlijst, in gediend door do Algemeene Staatspartij, ongeldig verklaard is, welk besluit door de Gedeputeerde Staten werd bekrachtigd. Voorts wordt opgemerkt, dat wanneer er 152 stemmen meer op do ckndidaten der Alg. Staatspartij waren uitgebracht, er ccn candidaat van deze partij, in plaats van een vertegenwoordiger van heb Verbond tot democratiseering dor Weermacht, zou zijn gekozen. Reorganisatie Kamers van Koop!:audeL Het wetsontwerp tob reorganisatie van do Kamers van Koophandel zal o.m. bevat ten het voorschrift voor het aanleggen va» een handelsregister. Verder zal stemplicht en evenredige ver tegenwoordiging voor de verkiezing der .Kamers worden ingevoerd. Geen reorganisatie vail hot post- en telegraaf-porsoneel. Naar de ,,N. Rott. Ct." verneemt, ïs er van een reorganisatie van het post- en tele graafpersoneel geen sprake meer. Do fcc- staando rangen blijven, in verband met de door do salaiiscommissie-Stcrk vastgestel de salarissen van ieder dier rangen, ge handhaafd. De conferentie, die bij het hoofdbestuur heeft plaats gehad tiisschen den direoteur-generanl, eenige hoofdambte naren on vertegenwoordigers van vakbon den heeft dan ook alleen geloopen over de voorwaarden om van een lageren in een boogeren. rang over to gaan. Het fevcnsvcrzekering'.bedrijf in Nederland. De commissie voor de monopoliseering van het levensverzekeringbedrjjf heeft bij den Minister ran 'financiën haar rapport inge diend in zake de bedrfifsrcsu'.taten ran het levensver zeker ingh ea r ijl in Nederland. Het rapport begint met een onderzoek naar de jaarcijfers voor het Koninkrijk der Nederlanden, waarop mr. W. H. A. Elinlc Schuurman en Minister Treub zich beroepen hebben voor een winstraming van het Neder- Jandsche levensverzekeringbedrrjf. Daarbij is gebleken lo. dat de totaal kolom der bedoelde tabel piet geacht mag worden de „bruto winsten" der maatschappijen weer te geven; 2o. dat geen rekening is gehouden met de omstandigheid; d3t door een wijziging te brengen in de grondslagen van do bereke ning der wiskundige reserve, of in de me thode ran do waardebepaling der activa, sterken invloed kan worden geoefend op het resultaat der winst- en verliesrekening; 3o. dat geen rekëning is gehouden met het feit, dat verschillende maatschappijen niet telken jare de winst vaststellen, docb. sulks slechts om de 3, 4 of 5 jaren doen. Ten onrechte is nu in de jaarcijfers 'de winst van zulk een periode bij sommige maat schappijen niet bij andere de winst van één jaar opgenomen; 4o. dat geen rekening is gehouden met do mogelijkheid, dat een brutowinst is vast gesteld, nadat aan de extra-reserves bedra gen waren onttrokken. Wel bevat de tabel een kolom vermeerde ring der overige reserves, maai' negatieve bedragen zijn daarin niét opgenomen en een kolopi vermindering der overige reserves ontbreekt; v 5o. dat in de tabel voorkomen do. cijfers van 78 maatschappijen, terwijl er meer maatschappijen, zijn. Ten onrechte is echter wel medegeteld het winstcijfer der Nederhnisch-Indische Le vensverzekering- en Lijfrente-Maatschappij. Deze maatschappij is niet in Nederland ge vestigd, en de door haar behaalde winsten mogen derhalve «niet in aanmerking worden genomen, indieu meet worden vastgesteld de winst door de Nederlandsche maatschap pijen verkregen; 6o. dat geen rekening is gehouden met de door de maatschappijen gekweekte rente ran de gestorte kapitalen ea bestaande vrije reserves. Deze rents vormt een belangrijk deel van de door de maatschappijen gemaakte winst, doch is niet als bedrijfswinst te beschouwen; 7o. dat als winst, aan de maatschappijen ten goede komende, ook zijn aangemerkt die bedragen,, welke zij verplicht zijn fit te keeren aan hear verzekeringnemers, die zich het bijzonder recht daarop hebben bedongen door het betalen van een hoogere premie;. 8o. dat in de tabel ook zijn opgenomeii fle onderlinge maatschappijen en als winst van hét bedrijf derhalve ook zijn beschouwd de bedragen, welke die maatschappijen on der de bij haar aangesloten leden verdeelen. Haar voorschotien hebben eclit;r een ge heel ander karakter dan de winsten der naam looss vennootschappen. De aan de Jaarepers ontleende gegevens over 1915 zijn dus absoluut onbruikbaar als grondslag voor een raming van de winsten der Nederlandsche maatschappijen van le vensverzekering. In de tweede plaats moest do vraag be handeld worden: Bestrijken de Nederlandsche maatschap pijen sieohts ongeveer 2/3 van het geheeld terrein der levensverzekering in Nederland en wordt 1/3 of zelfs nog iels meer, bewerkt door buitenlandsche maatschappijen? Voor de naamlooze vennootschappen heeft de commissie de bedrijfswinsten of verlie zen over de jaren 19041913 berekend op een winst ran f3.797.058 of gemiddeld per jaar f379.705. Voor do onderlinge maatschappijen is de gemiddelde winst per jaar f 5671. Be verschillende gegevens doen duidelijk zien, dat de resultaten, door de Neder landsche maatschappijen in het buitenland bereikt, zich in een sterk klimmende rich ting bewegen. De commissie verklaart ten slotte: lo. dat de buitenlandsche maatschappijen hier te lande volstrekt niet 1/3 van het terrein bestrijken. In 1903 bestreken zij slechts 17.19 'pCti. van het terrein, welk percentage- geleidelijk daalde tot 12.07 pCt. in 1913. 2o. dat het Nederlandsche levensveraek'e- ringsweaen in het buitenland belangrijk gr on tere resultaten, bereikt dan het buitenland sche leyenaverzekerjngswezen hier te laude;. Overtrof in 1903 het Nederlandsche be drijf in het buitenland het buitenlandsche be drijf in Nederland reeds met 145.05 pGt.. dit percentage steeg geleidelijk en was in 1913 reeds aangegroeid .tot 232.83 pCt Mr. Troelslra naar Zwitserland. Gistermorgen passeerde mr. Troélst-ra, vergezeld door zijn echtgenoote, het grens station Zevenaar, op reis naar Zwitser land. Herstellingsoord voor spoorwegpersoneel. Naar het „Vad." verneemt-, zijn er plannen in bewefking, om over to gaan tot samenstelling van de Herstellingsoord vereeniging H. IJ. S. M. met die van S.S. N. O. S., N. B. D. S., om to komen tot oprichting van een herstellingsoord voor spoorwegpersoneel. E CL AMES h 40 CENT PER REGEL. A LA CORSETIERE RA IYIONDT. LEIDEN. Brcéstraat 34. Tel. Int. 1425 Postcheque-Girorekening 5732. Wasschen, Repareeren en Vermaken van Corsets. 5944 1 GEMENGD NIEUWS Do Spaansche ziekte. In verband met het uitbreken van de In verband met het uitbreken van do Spaansche ziekte zijn te Nijmegen alle openbare en bijzondere lagere scholen ge sloten. Wegens het uitbreken van de Spaansche ziekto in de Marinierskazerne te Amsterdam zijn do verloven stop gezet. Ook in de Oranje Nassau-kazOrna deden zich eenige gevallen voor In verband met Jiet heerschen van de Spaansche griep in de Kampen Do Pan en De Bildb bij Utrecht, is de opkomst van reserve 14 landwecr'nlanteile uitgesteld to* het tijdvak van 9 tot en niet li September en de opkomst van reserve 16 iandweerin- fanterie tot het tijdvak van 16 tot en met 21 September. Beide bataljons komen op in Jcampi De Bildt. Een treurige plechtig- heid. Gistermiddag heeft in Den Haag cte plechtige begrafenis plaats gehad van den milicien Gerritsen, die jl. Zaterdag bij do schietoefeningen aan het Wasscnaarsche slag op zulk een noodlottige wijze om het leven gokomen ie. Do begrafenis geschiedde met militaire eer. Op het kerkhof werd op gemerkt, generaal-majoor Kamper, als gouverneur der residentie, kolonel Flout, als vertegenwoordiger van-den opperbevel hebber, luitenant-kolonel Huizor, comman dant der 2do houwitser-afdeeling, als verte genwoordiger van den minister van oc-rlog, kapitein Kloosterhuis, mmens don inspec teur dor vesting-artillerie, kapitein Visser, namens don commandant van het 3iV> regi- mont vesting-artillerie, w aartoe do com pagnie van Gerritsen behoorde, kapitein Wjnys, namens den kolonel plaatselijk com mandant, de geheel© commissie van proef nemingen on een deputatie van do raitrail- leur-afdeeling, bestaande uit den comman dant, 1 officier en 3 minderen. Nadat do kiet in hot graf was neergelaten trad kapitein Wijtoma, conjpagni es-com mandant van het slachtoffer, naar voren om een laatste groet te brengen aan den krijgsmakker, die op zulk een noodlottige wijze om het leven was gekomen. Kapitein Oudendijk sprak hierna namens do commissie van proefneming. Do brutaio oplichting te Rotterdam. Bijna heb geheele bedrag, waarovor do Kottcrdamscho drukkers- patroon do heer J. C. van V., door twee Hagenaars onder voorgeving van levering van kantoorbehoeften opgelicht werd, zal terecht komen: een bedrag van flO.OGO, dat namelijk op een bank te '6-Gravenhage gedeponeerd is. Do diamanten uit de in pand gegeven koffers zijn ruim f 2000 waard de geleverde vulpenhouders f 900 en de lonibardbriefj es 465 gulden, totaal f 13,365. Waar in totaal f 13,600 door don heer Van V. verstrekt is, lijdt deze niet veel schade. Uigemaakt zal echter dienen to worden, of deze zaak strafrechterlijk of civiel behan deld zal moeten worden. Een kippendief gepakt- _2et is de Apeldbornsche politie, in verceniging met de Rijkspolitie, gelukt^ de schrik dex kippenhouders te Vaassen, een ulcere T. J., thans ,te Apeldoorn wonend, te arresteereo, toen hij van zijn rooftocht wilde huiswaarts keeren. Alle wegen van en naar Apeldoorn waren afgezet Toen een der politiemannen den verdachte psr fiets zag naderen, arresteerde Lij hem, terwijl hij vijftien kippen met zich voerde. T. J. wist echter met achterlating van zijn buit te ontsnappen, doch viel een anderen politieman in handen, die hem naar "Vaassen wilde overbrengen. By het Apel- doornsche Kanaal wierp de kippendief er zach moedwillig in. Het frissche bad deed hem echter tot bezinning komen, want wel dra weerklonk het angstgeroep „help mijl" Met veel moeite op het droge gebracht en door kunstmatige ademhaling weer tot bewustzijn gekomen, werd T. J. vervolgens eerst per rijtuig naar Vaaesen gebracht en gisteren naar Zutphen getransporteerd, waar hg reeds vier maanden, ook wegens kippen- diefstal, heeft doorgebracht. Een wilde jacht. De pt>- litie to Hoorn heeft na een wilde jacht-, waarbij heb o.m. cüoor slóoten ging, een fietsendief achterhaald), die in Grootebroek zijn slag -had geslagen. Toen de man (die behalve rijwieldief ook deserteur is) gepakt werd had hij rich in het water achter tak kenbossen verscholen. Laat berouw. Bij dc r eclit- bank te Haarlem is een echtscheidings- prooes aanhangig gemaakt door een echt paar waarvan de man 78, de vrouw 83 jar ren oud is 1 Nederlandsche reed x g e- arresteerd. Uit Kopenhagen wordt aan clo Noorsche bladen gemeld, dat aldaar een Nederlandsche reeder gearresteerd werd wegens oplichting tot groote bedragen ten nadeele van eenige groothandelaren. Plunderende vrouwen ver- baliseerd. Wegens diefstal van zeeppoe der (plunderen van een met pakjes zeep poeder beladen wagen) ten nadeele der fir ma Viruly, is door de Gouckcho politie te gen een dertiental vrouwen prooes-verbaal opgemaakt. Meerdere verbalen volgen nog. Een zonderlinge kip. Bij een landbouwer in de Haarlemmermeer heeft een kip zich aangewend dagelijks een ei te leggen op het bed van een der knechts in de schuur. Hoe men die kip ook verjaagt het bed blijft haar geliefkoosd plekje. Van do week legde ze zelfs een ei op het hoofdkussen, terwijl de man lag te sla- pon 1 Een late Nieu wjaarswensch'. Dezer dagen ontving een bewoner van de Lombokstraat te Enschede een Nieuwjaars kaart, die ruim 7% jaar heeft noödig ge had om de plaats harer "bestemming te be reiken. Ze was nl. op 31 Dec. 1910 te Hoogeveen afgezonden. De afzender der kaart is inmiddels reeds yoor eenige jaren overleden. UIT DE OMSTREKEN ALKEMADE. Van den winkelier J. v. B. zijn door do politie hedenmorgen 11 Maten harde zeop in beslag genomen, 'welke in een schuit naar buiten de gemeente werden vervoerd. Daar in dezo gemeente geen zeep ge distribueerd wordt, ware het te wonschen dat deze hoeveelheid in de gemeente bleef Hoewel het rantsoen niet heel groot zal worden, zoo zal op deze manier toch cenigszins aan de zeepnood tegemoet ge komen worden. KATWIJK AAN ZEE. Te IJmuiden kwamen binnen de log gers KW 5 met f 1677KW 79 met f 1765 en KW 142 mei f 745 besomming. LEIDERDORP. Ten nadee'e van den landbouwer A. R'., zjjn hedennacht door inbraak, uit een schuur twee rijwielen en twee kazen ontvreemd. LISSE. De uitslag van de gisteren in het Hotel „De Witte Zwaan", ten overstaan van notaris Overmeer, to Nieuw-Vennep, gehouden verkooping, is als volgt: No. 1, een dubbel woonhuis met timmermans werkplaats, benevens 2 sohuren, gelegen te Lisserbroek bij de brug, f 4440, J. Baartman, te Lisserbroek, No. 2. Vier woonhuizen onder één dak, f 4000, J. Cle mentste Lisserbroek. No. 3. Een dubbel woonhuis, gelegen als voren, f 1120, J. van der Laan, te Lisserbroek. NOORDWIJK-BINNEN. Het muziekkorps van het le bat 4c. reg. inf., directeur de heer M. Bolderdijk, dat gisteravond wederom een concert gaf op het Lindenp'ein, trok -wederom een gróote menigte, waaronder veer militairen. NOORD WIJKERHOUT. Gisternacht is ingebroken in het St.-Bavo-Gesticht. Door uitsnijden van een ruit had men zich toegang versohaft tot^do kleedkamer. Allerlei bovenkleeren zijn gestoleD. In een sloot vond men weg geworpen ondergoed terug. WARMOND. Door de rijkspolitie is alhier in ver- zekorde bewaring gesteld een man, die in bet Stations-Koffiehuis de lade gelidht en daarbij een bedrag van elf gulden ont vreemd had. De gearresteerde is naar 's-Gravenhage overgebracht. Verder werd door de gemeentc-politio een man in arrest gesteld, die er van ver dacht wordt, zidh ten nadeelo van den heer De W., alhier, een bedrag van f 70 te hebben toegeëigend. De gemeente-politie heeft gisteroch tend ook nog een Leidsoh slager aange houden, die oirca 25 pond vlcesoh ver voerde. Het in beslag genomen vleosch zal in distributie worden gebracht. Bij den slager Van der V. werd voorts een var ken in beslag genomen, terwijl bij een ton huize van den slager Van M. ingesteld onderzoek, eveneens een varkentje werd gevonden. Do beide beestjes zullen wor den gedistribueerd. KATWIJK. GemeenieraSd. De. Raad dezer gemeente waa gistermor gen in openbare vergadering bijeen. Na mededeeling van eenige ingekomen etukken wordt benoemd tot plaatsvervangend Voor zitter dor Levensmiddelencommiseie de heer N. Parlevliet. Woa-dt vastgesteld de In structie voor den Controleur dor Bevol king en Gemeentebelastingen en diens sala ris bepaald op f 1000 per jaar. De jaar wedde van het Hoofd der Bewaarschool Katwijk-aan-Zco wordt verhoogd met f100 en dio van het Hoofd to Katwijk a. d. Rijn met f 50ook de toelage voor de helpsters wordt f 50 .liooger gebracht. Hot kohier der straatbelasting wordt vastgesteld met een eindcijfer f 12,799.16^6- Tot leden der commissie belast met herti naaien der gomeenterekening worden aan gewezen do heeren De Ruiter Zijlker, N. Parlevliet en A. van Paridon. Vervolgens wordt besloten tot het bou wen van twee woningen ten behoeve der po litic, waarvan de kosten worden begroot o» f 7000 a f SOOO. Aan den 'heer N. Parlevliet wordt voor dien bouw om een bollenhuis met woning dispensatie verleend van het bepaalde bij art-, 2 IV. De diiopensatie wordt verleend onder voorwaarde, dat do stichting niet plaats heeft op gronden, die blijkens hm uitbreidingsplan bestemd zijn voor den aan leg van wegen. Op een verzoek van de firma K. Haasnoo: Cz. tot het bouwen van een houten loods op eteeneri voet voor rekening van G. Docts aan den Achterweg wordt gunstig beschikt. Ten slotte komt in behandeling liet rap port dor Raadscommissie in zake den bouw van een nieuw gemeentehuis en aanwijzing der plaats, waar (Kt gebouw behoort to worden gesticht. Voorlozing wordt gedaan van; een adres van reeders te Katwijk-aan-Zce.- om het nieuwe stadhuis in de kom van Katwijk- aan-Zee, zijnde het centrum van het ver keer, te bouwen. Eon adres van de Vcreeniging tot bevor dering" van Vreemdel. Verk. waarbij als plaats voor Jiet nieuwe stadhuis de omge ving van cïe tol aangewezen wordt. Een verzoekschrift van ongeveer 130 ïngc- zetonon van Katwijk-aan-de-n-Rijn, waarbij er op gewezen wooalt dat het bouwen van een nieuw stadhuis te Katwijk zeer onbillijk zou zijn, en dc bloei van Katwijk a. d. Ryu zou tegenhouden. Verschillende leden krijgen nu het woord. De heer Meerburg kan zich met do rappor ten der verschillende commisaies en met het prae-advies van B. en V. niet vereenigen en bepleit, vooral met het oog op het feit dat Katwijk-aanrZee 6/p deel der gemeente vormt, tot bouwen in Kat-wijk-aan-Zee. De heer N. Parlevliet zag ook het nieuwe Btadhuis liefst in Kafcwijk-aan-Zee gesticht was vroeger Katwijk-aan-den-Rijn de hoofdlplaats, nu is dit verandertook acht hij het hoogst wenechelijk, dat de water schout te Katwijk-aan-Zee zetelt. De heer v. A Perk vindt de plaats.bij de Tol het meeat geschikt (eigen belangen moe ten zijns inzien op zij gezet worden, waar het hier om het belang der geheele gemeen te gaat); daar dit terrein gelegen te mid den dor gemeentegronden ook van alle zij den het gemakkelijkst' te bereiken ia. Do heer Rouwehand wil niet te veel waar de hechten aan do adressen en kan zich niet voorstellen, dat de badgasten er veel voor deel van zullen hebben, als het stadhuis to Katwijk-aan-Zee wordt gebouwd. Ook hij bepleit de plaats "bij de Tol. Nog wenscht sproker aan to stippen, dbt cBo reeders aaD zich zelf te wijten hebbei^ dat de watier- Echout niet in Katwijk-aan-Zee zetelt, ge zien hun verklaring 4 jaar geleden, dat zij er niet op tegen hadden, dat de nieuwe Burgem. waterschout word. Spreker ves tigt er den nadruk op, dat er te veel ge sproken wordt over Kafcwijk-aan-Zee en Katwijk-aan-den-Rijn, terwijl "hot gemeen tehuis in Katwijk behoort-. De Voorzitter verdedigt, bet bouwen bij den Tol op finanrieelo grondencïe gemeen te bezit daar een prachtig complex gron den; cïe waarde dier gronden zal bij het stichten van hot gemeentehuis daar ter plaatse, beduidend stijgen, ja zelfs ie bet mogelijk, dat de meerdere waarde de stich- tingsko6teu zouden kunnen dekken. De ontwerper van het uitbreidingsplan, db heer Joeac, verdedigt ook nog cte door_B. en W. voorgestelde plaats. Nadat eenige bceron nog replioccren, wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel wordt aangenomen met 9 stemmentegen waren cïe heeren Den Duik, Meerburg, D. W. Ouwehand, N. Parlevliet en Van Walsem. Geen der leden verlangde meer bet woord, cïe vergadering werd dos na deze belang rijke beslissing gesloten. KUNST LETTEREN, ENZ. De opvoering van Bach's Maltbeüs Passion gelaakt! Dc heer J. N. Voorhoeve, hoofdredacteur van „Timotheüs", acht. naar hij in dat hl ad uiteenzet, dc opvoering van Bach's Matthefls Passion niet wenschelijk. Stuitende profana tie Is wel het voornaamste bezwaar, dat te gen een dergelijke zanguitvoering moet wor den ingebracht, zegt, hij. .Al zingend of voordragend moet men den schijn geven in een toestand te zijn, als waarin de persoon die dezen toestand -doormaakte, zleh bevond. En wie zal ooit ook maar iets van de wer kelijkheid kunnen voelen, laat 6taan weer geven, van hetgeen Christus leed om onzent- wil? En denken we ons daarbij in, dai zulke woorden veelal uitgesproken worden door hen, die nog ver van God zijn! Het heilige wordt aldus onteerd. De schijn wordt als waarheid voorgesteld. Er wordt onwaarach tig voorgedragen. En dan, wat men meent, dat de vrucht ie: een diepe indruk, dien hot publiek ontvangt, is juist misleidend in plaats van verblijdend. Immers liet gevoel wordt opgewekt, maar geenszins, het gewe ten geraakt. Als de Heere Jezus eens de vrouwen ziet wcenen. zegt Hij: „Weent niet over Mij, maar over uzelvc!" In plaats fan 'tranen op te wekken van medelijden, moeten we trachten te bewerken een droefheid naar God, die ©en onbcrouwelijke bekeering tot zaligheid werkt. En zie. dit doel wordt door zullke opvoeringen eer tegenwerken dan na gestreefd.*' S. Warendorf Jr. f Gistermiddag is vrjj plotseling, de lieer S. Warendorf Jr., lid Van de uitgeversfirma iVan Holkema Warendorf, een bekend in gezetene van Amsterdam, overleden. SPORT WANDELEN. Leidsche Sportvereniging L. S. V. Zondag 28 J.uli zal bovengenoemde ver- eeniging een 25 K.M. prppaganda-wa&deV toebt houden. Ieder, die dezen tocht vo.- brengt, ontvangt het officieele L. S. V- diploma. Duur der wandeling met inbegrip van rust o'/'s uur. Ek zal geloopen worden met een ïnarsu'ftempo van 5Va K.M. per uur. De route is als volgt: Leiden, De Yink, Voor schoten/ Papelaan, Den Deyl, Wasacna&ï (achterweg), waar rust genomen zST wcr'

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 2