I Nederland en de Oorlog. No* 17914. LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 24 Juif. Tweede Blad Anno 1913. Onvoldoende eonirole in Limburg. Meermalen waarschuwde ilr, zoo schrijft een medewerker van de „N. Crt.", tegen 'd© al te slappe controle 3n het zuiden des lands. Hoe noodig dit was, moge weer eens Wijken. Gisteren kwamen hier ongehinderd finnen twee hoeren met eenige kilo's 'tandrubbor en andere duro smokkelwaren, fgij het binnenkomen dor sneltrein uit Hol land, werd weder niemand» bagage onder- fcodht. En geen ambtenaar is zoo glad om van buiten te zien wat in die koffers zit, I)e aanhalingen, die dte beambten dan ook nu en dan doen, zijn meer te danken aan geluk, dan aan wijsheid. Een bo- ttinbte verklaarde mij, dat de aanhoudin gen zoo nu en dan meestal geschieden op aanwijzingen. Systeem zit er dus niet in. Zoo passeerdó dezer dagen oen rijke 43elg, die regwimrtig in Maastricht komt Biet 50 oileren en eenige ülesschen olie, ondanks het vervoerverbod der controle, rjjiibmaal zag een- der ambtenaren de con trabande... do.ch... liet de hamsteraar on gehinderd naar het Haagje gaan. In de hotels eet men hier volop eieren, yleesch on boter, Zonder andere dan zil- verbons er voor te geven. Men staat verbaasd over de groote hoe veelheden vleesch, gerookt, gezouten en geconserveerd, die men hier ziet. Wel zijn de prijzen zeer hoog, a-1- f 3.50 tot f 5.50 pen pond. Van eca beambte met de vetcontrolo aan. do grens belast, vernam ik, dat ten gevolge van de onweders in 'dien laatsten tijd, tientallon stuks hoorn vee de weiden uitliepen, en toevallig naar onze oosterburen vluchtten. Do ras was niét groot, slechts enkels tientallen me ters. Als men eens e»en eenige kilometers breede strook trok, waarbinnen geen vee aan do grens mocht grazen? Allicht zou oen <to beestjes tijdig op het goede pad kunnen terugbrengen. Ik dring nog eens aan op scherpere con trole door menscbn, die hi-ir niet in de Btreek thuis behooren, noch familie hier hebben. Het beste is ambulante controle die onaangediend komt invallen en groote bevoegdheid' aan de controle oren do beamb ten met veel tact. He bodriogcr bedrogen. Eenigon tijd geleden werd bij een firma te IJmuiden een aantal kisten met harde zeep opgespoord en door het levensmidde- lenbedrijf in beslag genoanen. Omdat zij echter niet gaarne haar beken den naam aan die-zaak verbonden zag gaf do firma als rechtmatigon eigenaar een an der op, die daarmee accoord ging. Aan dezen is nu de getaxeerde waarde uitbetaald maar met hot voor de andore heeren minder prettig govolg, dat hij het geld niet wil afdragen. Hij was de eigenaar ïóoala de heeren zelf verklaard hadden. Om hem nu tot betaling te dwingen heeft de belanghebbende firma thans het ouderweteche middel van gijseltng toege past. uit Frankrijk i Nederland. Harer Majesteits gezant te Parijs seinde aaii 'don Minister van Buitenlandscho Zaken, dat, zooals officieel ter konnis is gebracht van do 'fk&nscho exporteurs van goederen, bestemd .Voor Noderland, van 1 Augustus af als voor- waarde voor don uitvoer is gesteld het vortoo- ncn van een certificaat van garantie, geldig ge durende drie maanden, dat moot worden ver trekt in Nederland en geregistreerd door de Nederland3che intcrgeaTlieerde commissie. Corps diplomatique. Ingevolge Koninklijke machtiging is de.heer M. Knoops erkend en tosgelaten ab consul van Perzië, lo Amsterdam. Eikels. Hot Bureau voor Modcdoelingon in zake de iVoedselvoorziening moldt: Bij het Rijkskantoor voor thee pn koffie is eon regeling in voorbereiding voor do inzameling, het vervoer en do vorworking van eikels van den oogst 1918. De plattelandsbevolking, die Voornemens ia zich bezig te houden met do in zameling van eikels, zal in liaar eigen belang wol doen niet vóór October eikels, welke dan nog onrijp zijn, af te 9laan. Zij zal haar moeite voor hot inzamelen belangrijk beter beloond krijgen, indien zij lator volgrooidc, rijpe oikels aanbrengt. Thee. Behalve de reeds genoemde hoeveelheid koffie had hot stoomschip Lombok, van de stoomvaartmaatschappij Nederland, toen het door de Engelsche regeering in beslag genomen werd, ook 10,000 kisten thee aan boord, bestemd voor Nederland. Tabakschaarschtc. Wegens het slinken van den tabaksvoorraad hebben de sigarenfabrieken te Boxmeer haar bedrijf moeten inkrimpen. De arbeiders zullen 1 a andorhalven dag por week gedwongen moe ten ruston, Huisslachtingen voor maaiers en hooiers. Het Bureau voor Modedeelingea in zake do Voedselvoorziening bericht, dat, nu do maai- en hooitijd als afgeloopon kan worden beschouwd, geen vergunningen voor huisslachtingen moer zullen worden verleend ten behoove van maaiers en hooiers. Vette kalveren. Naar wij vernomen is binnen zeer korten tijd te verwachten, dat de prijs der vette kal veren, die door het Rijkskantoor voor Vee on Paarden zullen worden ovorgenomen, niet on belangrijk zal worden verlaagd. Zaohto kaas. Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is tob de gemeentebestu ren de volgende oiroulaire gericht: Ik heb de eer u te berichten, dat in de Centrale Pakhuizen van hot Rijkskantoor voor Melk en Kaas steeds hoeveelheden kaas geleverd worden, welke door eenige beschadiging of anderszins niet geschikt zijn voor de gewone distributie. Door een be paalde bewerking bleek het mogelijk met behulp van deze kaas een product te berei den, dat aan zeer hooge eischen voldoet. Dit product zal onder den naam van zachte kaas in distributie gebracht worden en de gemeentebesturen kunnen dit artikel weke lijks bestellen bij het Rijks Centraal Admi nistratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen. De bestellingen moeten wekelijks worden ingediend; indien niet vóór Woensdag in heb bezit van genoemd kantoor worden zij die week niet meer in be handeling genomen. De eerste bestelling wordt' bij uitzondering hierop ingewacht op Zaterdag 27 Juli e.k. De zachte kaas wordt verstrekt in vaten van ongeveer 25 K.G. netto. Indien er geen voldoende bestellingen van zachte kaas inkomen, zal dit artikel voor een deel in plaats van de andere bestelde soorten geleverd worden. Voor de zaohto kaas, welke voor 50 pCt. in aftrek komt van het normaal rantsoen, bedraagt het nadeelig prijsverschil f 14 per 100 K.G., ovenals dat voer andere kaassoorten het geval is. U zij nog medegedeeld, dat de veilingen voor uitschotkaas hiermede niet komen te vervallen. Burgerlijke Stand, -Leiden. ONDERTROUWD: Chr. Montijn jm. 28 j. on M. A. v. Toen jdL 27 j. J. L. Jacobs jm. 25 j. en A. v. Rijn jd. £4 j. J. v. Venetie jm. 41 j. en M. M. la Lau jd. 34 j. J. H. Mercelia jm. 31 j. en M. W. Blom jd. 22 j. P. Brouwer jm. 29 j. en J. L. Popp jd. 30 j. W. Boor jm. 34 j. en H. v. d. Heiden jd. 25 j. A. de Hagenaar jm. 22 j. en A. Kikkert jd. 19 j. C. Stou ten jm. 27 j. en O. IJzerman jd. 27 j. J. Rietkerken jm. 19 j. en M. J. Kesseboom jd. 91 j. J. H. IJzerman jm. 22-j. en J. M. Gijaman jd. 21 j. A. ïlorisson jm. 21 j. en C. v. d. Klein jd. 21 j. B. G. Beu link jm. 30 j. en M. H- Anraad jd. 37 j. P. v. Hinte jm. 27 j. en H. G. v. Grieken jd. 26 j. J. J. v. Es jm. 30 j. en J. R. Sol- kesz jd. 25 j. N. v. Buren jm. 23 j. en A. C. v. d. Klaauw jd. 20 j. J. Th. M. Wil- lenborg w. 56 j. en A. M. J. Catto jd. 41 j. lo. 0. Vorsluya, notaris te Leiden. Zuid- Bingel 51, in bod f 825, koopev de heer J. W. P. Licht qq. voor f 875Groenestceg 86, in bod f 2100, kooper de lieer P. J. L. van NoordtKlikstraat 6, in bod f 285, kooper de heer J. W. P. Iioht qq. voor f 297 Ovorige perceelen niet gegund. 2o. Jhr. M. B. W. Des Tombe, notaris te Leiden. Magdalona Moonsstraat 46—48, in bod f 4360, kooper de Ireer C. J. Kromwijk alsvoren no. 50, in bod f 1960, kooper de heer P. Kalkhoven voor f 197Galsvoren no. 52, in bod f 1940, kooper de heer J. Colpa -qq. voor f 1947 alsvoren no. 54, in bod f 2250, kooper de heer A. van den Eykol, voor 2251alsvoren 56, in bod f 2020, koo per do heer J. C. Botermans qq. voor f 2040Michielstraat, in bod f 80, kooper de heer I). Schaap; Caeciliastraab 29, in bod f 600, kooper de heer A. Riel voor f 710 alsvoren 37, in bod f 600, kooper dezelfde voor f 655alsvoren 51, in bod f 1845, koo- por de hoer J. W. P. Licht qq. voor f 1846 Lijsbethsteeg 2 en 4, respoctievelijk in bod 1350 en f 1050, -kooper de heer J. F. van Sbrion, Caeciliastraat 55, in bod f 1800, koo per dezelfdeLangebrug 42, in bod f 1750, kooper de heer D. J. C. Speet. INGEZONDEN. GEVEILDE PERCEELEN. Gehóuden verkooping in het Notarishuis aan don Burcht te Leiden, op Zaterdag 20 Juli 1918, ten overstaan van: Leger des Hoils: A Woeling J. L'. werk. Geachte ingezetenen van Leiden Zooals andore jaren zal weder een col lecte worden gehouden. Het doel van deze collecte is, om ruim twee honderd der arm- Bte kinderen van Leiden, die geregeld onze Zondagesohoolsamenkomsten bezoeken een gezellig dagjo te bezorgen. Daar het arme kinderen zijn uit gezinnen waar vador en moeder heb hun niet kan geven, zoo~ zijn wij dan besloten om deze week bij u aan te kloppen om een bijdrage voor dit doel. De collectanten voorzien van een lijst en volmacht gebeekend door B. en W., zullen tot U komen om uw gaven in ontvangst to nemen. Zendt onze collectan ten niet heen alsvorons een bedrag op dlo lijst geteekend te hebben. Ook zijn de ondergetcokenden te allen tijde bereid uw gaven in ontvangst te ne men. Hoe klein ook, zij wordlon dankbaar aanvaard. E. ZANDWIJK, Adjudant©, Lammermarkt 36. N. LEGET, Prins-Hendlrikstraab 21a, Leiden. „Trein 8.28". Geacht© Redactie, Diep erkentelijk voor den finantiëelon eieun, die wij tot heden van oprechte kin dervrienden mochten ontvangen, en welke ons in staaf stelde een zoo groot aantal prae- t'uborculeuae kinderen, met zoo heerlijk re sultaat in ons Kinderherstellingsoord te ver plegen, waagt ons bestuur het nogmaals een beroep te doen op dien vriendelijke steun en medewerking. En dezen keer dringender dan ooit. Immers de tuberculoee-sterfte neem$ onrustbarend toe. En waar de Nederlandeche Staat jaarlijks voor do bestrijding der tuberculose onder ito menscheoi f 160.000 besteed, en toot de be strijding bij het vee meer dan hot dubbele uitgeeft, zijn wij in dezen geheel afhanke lijk van het particuliere initiatief. Wat betoekenen duizenden waar millioe- nen noodig zijn," zoolang een goede Volksge zondheid niet andera dan een geldkwestie is. Dank zij den heerlijken steun van onze warme kindervrienden, en geleid door de gedachte dat philantropiech Nederland méór dan 30.000 buitenlandscho kinderen opkweek te en levenskracht gaf, durfde „Trein 8,28"' na een succesvolle winterverpleging, welke haar kas had uitgeput, toch haar werk uit breiden. Onze eetzalen hebben wjj in slaapzalen veranderd. Bij mooi weer eten de kinderen nu aan lange tafels op on-s grasveld en bij minder goed weer in een tent van 6X24 Me ter, die wij voor dat doel in onzen tuin lie ten plaatsen. Van de Ver. Amsterd. Gezond heid en Vacantie Kolonie die dit jaar geen kinderen uitzendt, huurden wij haar gebouw mot inventaris, aan den Dolder, en zoo kun nen wjj thans over ruim 100 bedden, beschik ken, zonder dat we op hygiënisch gebied ook maar eenige concessie behoefden te doen of de verpleging er onder moest lijden. Grif stemmen wij toe, dat we een on ander niet mochten doen, doch ons mooi werk sleep ons nog maar al te vaak mede.... on danks onze ledig© kas. Het zoudt U ook doen, indien ge, de voor het loven van haar kind rechtende moeder, die met een „dringend"' attest van don dokter komt, zóó smeekend hoorde vragen haar te helpen? Haar smeek bede brengen wij door dezen aan U over. Oh, help ons door uwe gaven haar lieveling te behouden. De dank van een moedor is ieder bedrag hoe iioog ook, dubbel waard. Het adres van „Trein 8.28'' is Heeren gr acht 259, Amsterdam. Penningmeester is de heer L. van Weoren. E. F. van REYSEN, Voorz. der Ver. tot uitzending van ziek, zwakke cn praetuberculeuse kinderen onder do kernspreuk „Troin 8.28', Amsterdam, 23 Juli 1918. Kunst, Letteren enz, A. G. C. van Duyl f Naar wij vernemen, ii te Amsterdam in dien ouderdom van jaar overleden de heer A. G. C. van Duyl, aud-hoofd!rod!acteur van het „Alg. Handels blad". Het Hofstad-Tooueel. Naar het ,,Vad." verneemt heeft het Mo dern Klein-Tooneel van Cor. v. d. Lugt Molsort tor opvoering aangenomen De Doode Man, van Frans Mijnssen. Nieuwe uitgaven. Hoe kunnen wij met de beschikbare levens- madfcfelen 'n goed voedzaam maal bereiden? door: W. A. Wyers en J. r. d. Endt, leerarsssen in koken en voedingsleer. Uitg. Algm. Uitg. Mij., Amsterdam. Duitachlands- strijd om het recht, door Cihcinnatus. Uitg. C. L. van Langenhuy- zen, Amsterdam. Doopsgezinden in Ruaiand. Do (Doopsgez.) Zondagsbede bevat een belangwekkend opstel van da. E. M. ten Cate over de Doopsgezinden in Rusland. Door bemiddeling van den oud-zendeling J. Thiesson, haddien dezen va-n den tsaar gedaan gekregen, d/at de onteigeningswet, die op alle Duitsche kolonisten zou worden toegepast, voor de Doopsgezinden word in getrokken, daar dezen hun Nederlandsche afkomst hadden bunnen bewijzen. Na het uitbreken van da revolutie dien-de heer Thiesson met een deputatie con oek van do Doopsgezinden om handha ving hunner privileges bij het kabinet- Korenski in. In den ministerraad, waarin dit verzoek word behandeld, gaven de re volutionaire partijen van Jokaterinoslav „als hun wensch te kennen, dat de Doops gezinden voortaan dienzelfden actieven mi litairen dienst zouden verrichten als andere burgers, maar da standvastige weigering van dezen en da dborbastend® houding van de regeering van Kerenski bewerkten, dat daarvan werd afgezien. Slechts kort mocht men zich echter in de verbeterde omstandigheden verheugen. Kerenski, niet opgewassen tegen do ge weldige overmacht der anarchistische ele menten, viel. Het schrikbewind dor Bo-lsje- wilri onder Lonin on Trotsky kwam. Weder om begaf zich een deputatie van $e Doops gezinden, thans naar Trotzky, om hem te vragen bevestiging van de maatregelen van den tsaar en Kerenski on om hem te ver zoeken do duizendien Doopsgezinde jonge mannen, die in d!e bosschen allerlei zwaren arbeid verrichten, thans naar hun haardt- steden te laten terugkeeren. Trotzky schijnt weinig anders geantwoord te hebben dan: „Gjj zijt do eerste vredesapostelen in ona land geweestgaat allen naar huis en maakt progagan-dli, voor den vrede". De komst der Duitsche troepen was vol gens den schrijver voor de Doopsgezinden, van wie te Haebstadt zelfs enkele leiders door de bolsjewiki als wilde beesten ge slacht zijn, een weldaad. Overal is ver ade ming. Yan allerlei strevingen en plannen is db lucht vol. De Doopsgezinden in Siberië hebben onder de broeders 'n zekeren naam om hun radicale, republikc-insche en cïemo- oratische beginselen. Zullen wij nader van hen hooren bij de vestiging van de repu- bliek Siberië? Stemmen gaan elders op voor het wekken van Doopsgezind geest-ei lijk leven Mon wil een archief en biblio theek vestigen vooral ter beoefening van db geschiedenis der Doopsgezinden. Ia het niet mogelijk particuliere Doopsgezinde scholen te stichten, nu de wet daartoe de vrijheid geeft, om daar onderwijs te geven in do eigen omgangstaal of misschien in het Ne- derlandach Do Duitsche cultuur heeft er geen warme vrienden, en naar het oude stamland, naar Nederland wordt uitgezien, als naar oen brenger van beschaving en hoogor leven. Zijn van daaruit misschien onderwijskrachten te betrekken, die heb Noderlandsch weder in eoro zullen brengen als taal van omgang en van godsdienstig geloof Nog ie do gedachte aan landverhuizing niet geheel opgeheven. Maar waarheen om het beginsel van weerloosheid te handha ven? Men denkt aan Kanadia, de Vorecnig- d© Staten, Zuid-Afrika. Het aloude stam land Nederland is te „vol", maar men ver- gete toch niet, dat de inpoldering van Zui derzeegebieden die te wachten staat nieuwe landbouwstreken zal openleggen, waarop dergelijke, ijverige, gezonde boerenfami lies, als de Russische Doopsgezinden wol kom zullen zijn."- VRAGENROBRIEK. Zte Leiden. Het afvallen der vruch ten bij vruchtboomen vóór deze rijp zijn ia meestal een gevolg van insectenbeschadi ging. Daar deze meestal overwinteren in Bchoraspleten van den etam, verdient het aanbeveling, om den stam cn de zwaarste takken met kalk te. bestrijken in het na jaar. Uw Pioenroos moet gij a.s. herfst eena verplanten en dan tegen het bloeien eiken dag flink water geven bij droogte. M. D'.. te Leiden. De sterke wind, het gure weer en waarschijnlijk ook nachtvor sten zijn oorzaak van het verdorren der blaadjes uwer Jasmijn.Hiertegen is niets t© doen, doch enkele mooie dagen maken, dat or niets meer van aan de plant te zien is. P. J. de J., te Leiden. Als de zaak! zich heeft toegedragen, zooals u zegt is bij het breken van de ruit overmacht in Eet spel geweest, zoodat piet do huurder, maar de eigenaar 3e schade moet dragen. U hebt daü recht op het volk) bedrag ran te veel betaalde huur. Als de eigenaar weigerachtig blijft te betalen, puit u een' advocaat in den arm moeten nomen. 3. van D., ta Oegstgeest. ALs u den titel en den uitgever van liet boekwerk noemt, kunt u brj eiken soluien boekhande laar terecht, tenzij het werk is uitverkocht, wat wij niet vermoeden. P. J. W„ te Leiden. Als u verzuimd hebt uw aangiftebiljet in te vuSen en naar B. en W. terug {e zenden, kunt u weinig tegen den aanslag inbrengen. Gij zijt ntt ambtshalve aangeslagen. Uw inkomen L ge schat op f 650. H. H. S.! alhier. De fiefcsweg van Leiden naar Middglharnis is als volgt: Voor echtten. Veur, Voorburg, Hoornbrug, Delft, Den Hoorn, Schipluiden, Maasland, Maas sluis, Rozsnburgscheveer, Brislscheveer, Brielle, Nieuwen Hoorn, Hellevoetsluis en per stocmbootveer naar Middelharnis. Af stand 52 K.M. -Aangezien door "de "tijlsoms'andigheden de verschillende stoombootdiensten nog al eens veranderd, worden, kunnen wij u daar omtrent niet inlichten. G. Z., te Noordwijk. Van Noord wijk naar Roosendaal rijdt gij als volgt: Nocrdwijk, Leiden. Zoitarwoude.-Bcn.hui- huizen, Zegwaard, Bergschehoek, Rotter dam, Rrjsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Wil lemsdorp, daar over den Moerdijk, Zeven bergen, Standaardbuiten, Oudenbosch, Oud- Gastal, Roosendaal. Afstand ongeveer 90 kilometer. Abonné H., alhier. Zie het antwoord aan G. Z. te Noordwijk. Van Rotterdam naar 'Roosendaal is ongeveer 49 K.M. FEUILLETON. De Gondesi Sleutel. Naar het Engelscb "F door L. G. MOBELEY, i») „Dus u denkt, cEat do opvolger van die 'dames eon oude mijnheer zal zijn? En hot ïöu mij niofc verwonderen als u gelijk hadt. Maar ala hij bereid is zoo handelbaar te ïijn, wat de voorwaarden aangaat, dan hob Ik wol lust kennis met hem to maken." „Ja natuurlijk, dat spreekt vanzelf," was juffrouw Dunbar's levendig antwoord. „Zijn opdracht kan immers weer tot andero bestellingen leiden jo kunt nooit weten! En door hem en mr. Redburn gerecomman deerd, kan je misschien fortuin maken." „Wio weet," antwoordde Tony mot zeke- 3® noraehheid „He moet nu een portret gaan maken van Redburn zelf als' pendant Tftp dat van zijn vrouw, en ik wou er ook ten maken van do kleine Baba, om aan haar rfuJor te zenden, die zich wel in Indië ge- vostigd schijnt te hebben." hoop het," riep juffrouw Dunbar 'Pu eon dveri die haar neef deed glim- gohen. ,,Ik kan er niet aan denken het rJtind te moeten afstaan, Tonyhet ia zulk ®öh lief dièrtje „Èn zij heeft zich genesteld in de diepste •Qüuilhoüken van uw hart, nietwaar?" ri .aJ keek vol liefde in het kleine, gerim- jP®l®e gericht), dat in de laatste maanden van zijn oude, harde uitdrukking 'HX.ea had, en ook zijn knorrige trekkoa. heeft iete hardigfl, dat_ kleine aapje, db.t moet ik toegeven. Ik verwaóht, dat haar vader maar al te blij zal wezen ala u haar voorgoed bij u wilt houden. Dat maak te ik ten minste op uit zijn laatsten brief. Ik hoop, dat ik hem met de volgende mail het portret kan sturen." „Het porbret met begon juffrouw Dunbar, toen hield zij plotseling stil, daar Tony's gericht ineens betrok. Hij keek boos. „Het portret van Babs alleen," zei hij kortaf, en hij etondi op en ging naar de tfcjui*; „het kleine portretje van Babs alleen." Maar de woorden van zijn tante hadden horinneringen wakker geroepen, dio zoo maar niet tor zijde gezet konden worden, en toon h ijeen oogenblik later naar hot atelier ging, liep hij rogolrocht naar den vorsten hoek en draaide zonder aarzelen een doek naar rich toe, dat met hot gericht naar den muur had gostaan. Het getemper de licht van den winterdag viel er ton volle op on vertoonde iederon trek van Hilary's gezicht ,hoar heldere, levendige oogen, haar fijn besneden mond en de glanzende pracht van haar haar alles in zulk een scherp contrast met het kleine meisje, dat zich tegen haar aangon.esteld had, het landje met die bruine gelaatskleur, dé dbn- kore oogen,; oogen, do zoo zwart waren als pruimen. Tony keek niet naar het portret van de kleine Babs; zijn oogen rustten op Hilary's gezicht en toen hij haar aanzo v, kwanten de woorden van Redburn hem in de gedachten. „Vergiffenis ia niet moeilijk voor die soort van liefdlo." Welke soort van liefde bedoelde dö oude man? En had hij Hilary met d5e liefde liefgehad? Had hij Hilary lief? Hij verbeterde zijn eigen gedachten, terwijl rijn oogen bleven rusten op het ge- schildorde gericht. Zijn liefde voor haar was dezelfde als te voren, maar zij hadl hem misleid; en zij was een rijke vrouw 1" Weder klcraken die woorden en de etem van don millionnair in rijn ooren. Nu, mis schien had de oude man gelijk. Het moest geen moeite bosten vergiffenis te schenken aan den persoon, die men liefheeft; en eigenlijk was het ook minder de misleiding van Hilary, als haar rijkdom, die een on- overkomelijken slagboom tusschen hen op- wiepEerbied voor zichzelf en do gewone welvoeglijkheid) van een onafhankelijk man voreonigden zich om een onoverkomelijken slagboom te vormen tusschen hem en het meisje, dat hij liefhadll Natuurlijk had hij haar liefToon hij alleen was, geheel alleen in zijn atelier, lachte hij, een klein kort laohje. Hij had haar lief, zooals hij haar had lief gehad van het eerste oogenblik af aan, toen hij de frisscho lieflijkheid: van haar gezioht had opgemerkt en de pracht van haar haren. Hij diacht niet, dat hij ooit zo»u ophouden haar lief te hebbenmaar het bracht geen verandering in zijn onher roepelijk besluit. Hij had altijd beweerd, hij zou altijd be weren, dat een man in rijn positie niet het recht had to trouwen met een rijke vrouw; on hij was niet van plan in dit besluit ver- andoring te brengen. Toen deze gedachten opkwamen in zijn geest en w:;r verdwenen, ns-m zij a gezicht cIïq uitdrukking van stijf hoofdigheid aan. welke juffrouw Dunbar eens f.ekarakte:--eerd had als „huichel achtig," en niet die uitdrukking op rijn ge richt draaide liij het portret van Hilary met het kind weer naar don muur. Toen ging hij ritten voor een portret van de kiene Babs, dab bijna af was, en begon er met een no rack gezicht de laatste hand aan te leg gen. Maar Redburn's woorden vervolgden hom nogde bepaalde pogingen van rijn tante, om met hem over Hilary te spreken, en zijn eigen opzettelijke besohouwing van het portret van het jonge meisje, dat alles te zomen gaf hom een gevoel van rusteloos heid en ellende en ofschoon hij hard genoeg werkte, hij schilderde niet meer met zijn oud/o geestdrift. Hij had iets van zijn levens kracht, zijn ijver, verlorende betoovering van het werk was er af. En dat schilderen van het uitricht uit het huis op de duinen, zei hij later tot juffrouw Dunbar, „ik go- loof niet, dat ik lust hob dio opdracht ap mij te nomen. Ik geef mij niet uit voor lancbohapachildler „Waar geef je dan voor uit?" antwoord de zijn tante kalmpjes. „Je schildert land schappen met buitengewoon succes on zoo als ik reeds zeidie, het zou dtoodljammer we zen een mooie kans weg te werpen, want 'n mooie kans kan 't wezen. In ieder geval, kan het geen kwaad te gaan kennis maken met dien cliënt van do heeren Brent. Als hij niet in j e smaak valt, of hij biedt je te weinig honorarium, of als do opdracht niet aan je verwachting beantwoordt, (Jan bun je immers weigeren. Maar ga den man eerst opzoeken. Hot zou zeker een groote dwaas heid zij 1, het aanbod! af te slaan zonder "hem zelfs gezien te hebben." Evenals andere geslachte genooten brom de Tony eerst zooveel hij maar brommen kon en verklaarde, dab wilde paardten hem die duinen niet konden optrekken om eon ouden heer to gaan bezoeken, excentriek, of iets andera voorzekermaar hij eindigde toch een briefje te schrijven en dag en uur te bepalen, wanneer hij dén kooper van „Duinzijde" een bezoek kon brengen. En juffrouw Dunbar liet hem in do veroncfer- stclling, dat hij geheel vrijwillig van besluit veranderd was, en diab hij eigenlijk van hët eerste oogenblik af aan van plan was ge weest den cliënt van de heeren Brent ta gaan bezoeken. „Maar ik ben nog volstrekt niet zeker, dlat ik het schilderstuk op mij neem," zei hij tot rijn tante op den namiddag, toen hij rich gereed maakte naar het huis op de dui nen te vertrekken. „Ik kon zoo dom niet rijn om geen kennis te gaan maken mot den man. Men kan nooit weten wat er van zulk eon afspraak kan komen. Ik zou een dwaaa zijn als ik niet ging zien wat die excen trieke man te zeggon heeft. Juffrouw Dunbar lachte inwendig, maar haar gericht bleef onverstoorbaar en rij gaf geen antwoord op do wijze woorden van haar neef. Tony ging weer voort, en wel met Mem „Maar "ik zal dat stulc stellig niet schilde ren, tenzij do oude baas mij een verbazend goede som biedt. De bedank cr voor, zoo'n ouden verzamelaar misschien steeds achter mij te hebben, om over mijn schouder te kijken en iedere streek van mijn kwast na te gaan." In deze strijdlustige stemming vertrok da schilder, en toen hij weg was, ging het in wendige pleirier van juffrouw Dunbar over in een zacht lachje. „God zegeno hem!" zei ze. „God zegeno hem!" En baby Bala, dezen uitroep hoorende, praatte haar na i» haar kindertaaltje. (Wordt vervolg T V

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5