LEIDSCH m DAGBLAD. Dinsdag 4 Juni 1918. Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Nederland en de Oorlog BINNENLAND. FEUILLETON, De Gouden Sleutel. PBIJ8 DEB ADVERTENTIENt {fan 1—6 regels f 1.06. Ieders regel mee* I 0,20. Kleine advertentiën van 30 woor* Sden 50 Cents contant; elk tiental woorden meer 121/» Cent.—Incasso volgens postrecht. yoor oventueele opzending van brievon 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cents. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZEB COOKANT. Yoor Leiden p. S mnd. 1 1.85 p week f 0.14 Buiten Le;den waar ageuien ge vestigd zijn per week 0.14 Franco per post 2^5 Nummtr 17371, UITREIKING VAN BROODKAARTEN. De Burgemeesier det gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat a.e. "Woens dag 5 Juni een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van broodkaarten voor bet 53e, 54e, 55e en 56e tijdvak. De afgifte ge schiedt uitsluitend op vertoon van de Le vensmiddelenkaart. en wol Aan hot broodbnrcran Nieuwe Rijn, 22, van 's morgens 9lSVjuur, 's middags 25 uur «n 's avonds van 79 uur; Aan do volgende hulpposten: Stadstimmorwerf, Galgewater; Gasfabriek, Tweelingstraat; Reinigingsdienst, St. Jacobsgracbt, van 's morgens 9121/a uur en *s middags van 25 uur. De uitgifte zal geschieden voor hen wier naam begint met A.J. Woensdag 5 Juni J.Q. Donderdag 6 Juni R.Z. Vrijdag 7 Juni. Ten einde wachten te voorkomen wordt mon dringend verzocht zich aan bovenstaan de regeling te houden en de kaarten bij voor keur voor den middag in te ruilen. Een ieder is verplicht, zich onmiddellijk na in ontvangstname van. de broodkaarten te overtuigen dat hot juiste aantal ontvangen Is. Aan later inkomende reclame's kan geen gevolg worden gegeven. Gedurende de uitgifte van broodkaarten wordt de afgifte van bong voor répara tle- ledcr stopgezet. N. C. DE GIJSELAAR.Burgemoester. Leiden, 4 Juni 1918. VOEDERMIDDELEN. De Burgemeester der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van. Landbouw, Nijverheid en Handel; Gezien zijn beschikking van: 1. 18 September 1917 (Staatsblad No. 218) inhoudende een verbod van aflevering vervoer van voedermiddelen in gemeng- m toestand; 2. 29 April 1918 (Staatscourant No. 99) /O. 9245, Afd. Crisiszaken, Bureau Land- oouw, inhoudende een. verbod van vermalen Van verschillende artikelen tot .meel, als mede een verbod van aflevering en vervoer ra.ii dit meel; 1 HEEFT GOEDGEVONDEN te bepalen: Dat deze beschikkingen niet van toe- passing zijn op qacaodoppen voor zoover deze vermengd, afgeleverd of vervoerd worden, ter bereiding of aflevering van een koffiesurrogaat, waarvan de fabrikant "in gevolge beschikking van 19 Februari 1918, No. 70, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Algemeene Zaken, bij het Rijksdistributie kantoor yoor Thee en Koffie te Amsterdam! ia ingeschreven. N C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 4 Juni 1918. DISTRIBUTIE-REGELING OOSTENRIJKSCHE SMEEROLIE. De Burgemeester der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, MAAKT BEKEND; dat de uit Oostenrijk aangevoerde 2000 ton smeerolie binnenkort ter beschikking van den handel zullen worden gesteld, op de door het Rijks kantoor voor smeerolie 'onder zijn goedkeuring vastgestelde distri- butievoorwa«_den, welke door genoemd Rijkskantoor aan alle bekende handelaren in smeerolie worden toegezonden. Voor deze meeerolie is een uniforme prijs vastgesteld van f229.per 100 K.G. netto voor den consument, franco bestemming, exclusief fust Handelaren, die de distributievoorwaar- den nog niet hebben ontvangen, kui>- nen deze alsnog schriftelijk aanvragen bij' het Rijkskantoor voor Smeerolie, Buitenhof 8, 'a-Gravenhage. N. C, DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 4 "Juni 1918. MANUFACTUREN De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat de Minister .van Landbouw, Nij verheid en Handel; Gezien zijn beschikking van 7 Februari 1918, No. 39, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid, betreffende Manufacturen, waar in onder punt b tot nadere aankondiging vrijstelling werd verleend te voldoen aan het in zijn beschikking van 1 Februari 1918, No. 21, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid, bepaalde aangaande koffers met monster-collecties manufacturen, voor zoo ver het betreft vervoer ten behoeve van handelsreizigers; HEEFT GOEDGEVONDEN te bepalen; de uitzondering in. punt b voornoemd wordt met ingang van 1 Juni 1918 ingetrokken- N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, "4 Juni 1918. CH0C0LADEREEPEN. De Burgemeester der gemeente Leiden, brengt ter algemeene kennis, dat binnenkort hier ter stede zullen worden beschikbaar gesteld; REGEERINGS-CHOCOLADEREEPEN. Winkeliers en grossiers, die gewoon, waren in choco-lad ere epen te handelen en ook dit artikel op bons wenschen te ver- koopen, worden uitgenoodigd ten spoedigste, doch UITERLIJK DONDERDAG 6 JUNI a.s., een desbetreffend verzoek SCHRIFTELIJK in te dienen aan het Bureau Vischmarkt 18, onder mededeeling van het aantal chocolade- reepen, dat zij gewoon waren per maand om te zetten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 4 Juni 1918. MAXIMUMPRIJS VAN ZILVER. De Burgemeester van Leiden, Gelet op de Ciroulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.<L 29 Mei 1918, No» 25884, afd, Crisiszaken; Brengt ter algemeene kennis: dat de maximumprijs van zilver in eiken vorm is vastgesteld op f 109,75 per K.G., fijn zilver, waaronder begrepen zijn zilveren munten, zoowel Nedeilandsche als vreemde; dat, aangezien deze prijs vrijwel overeen komt met de werkelijke zilverwaarde, van onze rijksdaalders en guldens (ook halve guldens) deze munten niet tot hoogeren prijs dan de nominale waarde kunnen worden verhandeld, zonder dat men den maximum prijs overschrijdt; dat het opkoopen van Nedorlandsche spe cie eu ook van vreemde tegen te hooge prij zen met alle gestrengheid zal worden tegen gegaan, tegen de overtreders proces-verbaal zal worden opgemaakt en de specie in beelag- of in bezit genomen; "Waarschuwt derhalve de ingezetenen In hun eigen belang legen het koopen of ver- koopen van de bovenbedoelde specie tegen hoogeren dan den maximumprijs. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 4 Juni 1918. Volkszang. In het jaarverslag 19171918 van de Nar tionale Vereeniging voor den Volkszang wordt omtrent de werkzaamheden der Leddsche afdeeling o.m. gezegd; - Het nieuwe jaar werd met een aardigen avond begomnen, waarop de z.g.n. min- etreela uit Utrecht Hollandsche liederen zongen, begeleid op oude instrumenten; zij werden afgewisseld door de liederen van een 400-tal opgekomen volkszangers en zan geressen. Op dien avond werden 14 nieuwe leden gewonnen. Ook een andere avond, waarop eenige militaire propagandisten be kende liederen zongen, slaagde uitnemend. In Juni en Juli werden openlucht-zang avonden gehouden, beide bezocht door 600 personen. Het Stedelijk Muziekkorps werk te weder welwillend medé en het bestuur van „Musia Sacrum" verleende gastvrij heid. Op den eersten zangavond in „Zomer- zorg" bracht mevr. Van LeeuwenPaauw afwisseling met haar zeer in den smaak ge vallen zang van Hollandsche liederendo onverwachte komst van een 12-tal militaire zangera bracht evenwel een minder ge- wenschte stemming met zich mede. Op den laatsten avond hebben dezelfden echter mooie liederen gezongen, zeer tot genoegen van het talrijk opgekomen publiek. Al deze bijeenkomsten werden gedirigeerd dbor den enithusi asten volkszangleider den heer Oost veen. Mej. Heine nam ook ciit jaar telken male de pianobegeleiding op zióh. Benoemd is tot onderwijzer aan de Chr. m.u.l.o.-school in het Noordeinde alhier, de heer C. H. van Ulden, onderwijzer aan de school voor Gerei onderwas aan de Hooglandsohe Kerkgracht. De heer G. van. Katwijk, alhier, is benoemd tot ambtenaar ter Secretarie te RjjDsburg. Aangenomen is het beroep naar de Rem. Ge mi te Schoonhove n door den heer li J. van Hoik, prop. alhier. Bij beschikking van den Minister van Koloniën is de heer J. E. A. Jarman, alhier, gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, overeenkomstig het nieuwe artikel 46 van de Kieswet, gistermiddag in de openbare vergadering behandeld het beroep tegen de ongeldigverklaring van een candidatenlijst in den kieskring Leiden. De beslissing wordt nader medegedeeld. In een te Hillegom gehouden ver gadering van de R.-K. Kiesvereeniging werd, naar aanleiding van de vaststelling der offi cieel© candidateplijst in den kieskring Lei den, die men meende, dat niet reglementair is geschied, een motie aangenomen, waarin van het bestuur van den kieskring geëischt wordt binnen veerden dagen een algemeene vergadering te beleggen om de zaak in het reine te brengen, terwijl anders ten koste van alles het recht aal verkregen worden, waarop aanspraak te- maken is. Tevens werd besloten, dit aan alle kiesverenigin gen ter kennis te brengen. Op Verzoek van het plaatselijk Comité der K. S. A. heeft zich hier een commissie gevormd met het doel, gezonde stadskinderen eenigen tijd naar buiten te zenden, bij voor keur op het platteland. Iedereen kan een kind aanvragen. De opneming geschiedt gratis. UIT ONS LAND, Mijnen aangespoeld. Tusschen Katwijk en Noordwijk zijn heden middag een tweetal Engelsche mijnen aan gespoeld. Beide mijnen zijn terstond door marine-kustwacht gedemonteerd. Er drijven meerdere mijnen langs de kust. Zondagmorgen omstreeks 9 uur is op een reeds vrij druk bezocht gedeelte van het I Scheveningsche strand een mijn aangespoeld welke, nadat de 'gebruikelijke voorzorgsmaat- regelen waren getroffen, vanwege de marine werd gedemonteerd. Geen graan uit Amerika? De „N. R. Gt." verneemt dat de „Hector" en de „Zijldijk" elkaar voor ÏJmuidon zullen ont moeten om dan gezamenlijk de reis voort te zetten. Deze schepen varen uit, omdat de stoomschepen „Java" en „Stella" met graan van Amerika naar hier vertrekken. Reuter seint ons evenwel uit Washington: De Nederlandsche stoomschepen „Stella" en „Java", welke eenigen tijd geleden machtiging kregen om graan voor Nederland te-laden, heb ben nu volle lading in en zijn gereed om uit te varen. De eigenaars Hebben echter om do een of andere reden aan beide schepen order ge geven niet te vertrekken. Dit werkt ongunstig op de maatregelen van de Amerikaansche regeering om Nederland te helpen in de onmiddellijke behoefte aan levens middelen, ter voorziening waarvan de Ameri kaansche regeering broodkoren beschikbaar heeft gesteld in een gunstig gelegen haven, zoo dat zonder oponthoud geladen kon worden. Behalve de lading van de „Stella" en de „Java" liggen nog 15.000 ton al tien dagen op vervoer naar Nederland te wachten in een Ame rikaansche haven en er zijn maatregelen getrof fen, dat nog evenveel gereed zal zijn, wanneer een schip komt om dit in te nemen. Levensmiddelen voor Oost- on West-lndië. Reuter seint uit Washington: De War Trade Board heeft heden het Neder landsche stoomschip „Ceylon" gemachtigd op den basis van de overeenkomst uit een Oost- Indische haven naar do Vereenigde Staten te gaan en een reis te maken van Java naar Sai gon met een lading rijst voor Java, vóór de verplichting na te komen. Deze concessie is ge daan op verzoek van den Nederlandschen zaak gelastigde met het oog op het tekort aan le vensmiddelen op Java. De War Trade Board heeft eveneens facili teiten verleendvoor de verscheping van een lading meel uit Argentinië naar NederlancLch j Guinea, zulks boven de ladingen meel, welke reeds zijn toegestaan uit de Vereenig de Staten voor Nederlandsch Guyana en Curacao. Economische onderhandelingen mot Oostenrijk-Hongarije. De berichten betreffende een economische overeenkomst met Oostenrijk-Hongarije, die binnen enkele dagen zou worden afgesloten, zijn, zegt het „HblcL", zachtst uitgedrukt, voorbarig. Er is eer reden gelooven, dat de in het midden van Mei te 's-Gravenhage begonnen onderhandelingen over aanvul ling en uitbreiding der bestaande economi sche relaties niet dan dat zij wel tot een re sultaat zullen leiden, in den zin, als men ons zou willen doen gelooven. De. cijfers betreffende een te verïeenen crediet, in de berichten genoemd, hebben in ieder geval niet de minste waarde, Duiteche schepen naar Nederland. Thans is bekend geworden, welke Duitsuhe schepen, nu nog in Indië liggende, de Rotter- damsche Lloyd zal krijgen ter vervanging van dé op 22 Februari 1917 door torpcdce- ring verloren „Bandoeng'', bruto 5851 ton, gebouwd in 1910, en „Jacatra"' 5373 ten, ge bouwd in 1912. Het zijn de ,Uhenfels", bruto 5577 ton, welke schip in April 1907 te water werd ge- faten voor de Duitsche Stoomvaart-Mij pHansa"' en de „Westmark'', 5870 ton, in 1914 gebouwd voor de „Hamburg-Amerika-lijn", Het vertrek van de „Frisia". Naar de „Tel/ verneemt, zal het ver trek van het s.s. „Frisia'', van den Kon. Hol. Lloyd, wegens verschillende- formaliteiten, die nog vervuld moeten worden, vertraging ondervinden. Den passagiers werd gemeld, dat, indien hun passen Zaterdag 8 Juni a.a., voor *s mid dags 12 uur, niet behoorlijk door den Arne- rikaanschen consul geviseerd en ten kanto re der maatschappij getoond zijn, hun recht op passage vervalt. De passagiers van de „Nieuw-Amsterdam" dio achtergebleven zijn en wior pas thans in orde is, zullen de open gekomen plaatsen be zetten. Het vertrek zal nog nader bekend gemaakt worden. Militaire missie naar Duitschland. De officieren die op uitnoodiging in mis sie naar Duitschland zijn vertrokken, zyn: majoor J. H. Borel van het regiment jagers, kapitein P. J. van Munnekrede van den Ge- ncralen srtaf en ritmeester W. J. van Hoyte- ma, van het le regiment huzaren. Het N. O. T.-contract en de Twentsche spinners. Naar men meldt, heeft de N.O.T. in een con ferentie met de Twentsche spinners aan hun bezwaren tegen de teekening van het bekende contract, hetwelk hun door de N.O.T. was voor gelegd, kunnen tegemoet komen, zoodat binnen kort een definitieve bevredigende regeling te dezer zake mag worden tegemoet gezien. Ruina naar Duitschland. Do eerste aflevering van tweejarige paar den (ruins)-zal van Tiel uit heden. Dinsdag, plaats hebben. Yervoerverbod van varkens. De minister van landbouw heeft afwijzend beschikt op het verzoek der afd. Tlel van de Geld.Overijsselsche Maatschappij van Land bouw en van den algemoenen voorzitter dier maatschappij, mr. A. J. A. ridder van Rap- pard, om het vervoerverbod op varkens op te heffen. De nieuwe auikoroogsL De vermoedelijke opbrengst van de nieu we sulkeroogst bedraagt. 1,600,000 zak. De consumptie van 1914 werd geschat op 20 K.G. dat is op een bevolking van 6.500.000 zielen 1,300,000 zak. Nuchtere kalveren. De minister van landbouw heeft de gemeen tebesturen bericht, dat nuchtere kalveren niet meer in voldoende mate beschikbaar komen, om ze te verstrekken aan de gemeenten, welke daar voor in de allereerste plaats in aanmerking komen; nl. de g-roote gemeenten, alsmede fa- brieks- en arbeiderscentra, In verband hiermede zal de distributie van nuchtere kalveren in het algemeen stop wor den gezet. De dieren, die thans nog door het Rijkskantoor voor Vee en Paarden ontvangen worden, zullen beschikbaar worden gesteld ten behoeve van centrale keukens, waardoor dan in de eerste plaats in aanmerking komen de cen trale keukens, gevestigd in die gemeenten welke een groot arbeiders contingent bezitten. Boter. De Minister vab Landbouw heeft inge trokken zfjn beschikking van 2 Januari '17, waarbij krachtens art. 1 der Distributie we* 1916, werd aangewezen het artikel normaal- bak- en braadvet; toegevoegd aan de lijst van goederen, krachtens art. 6 der Dis.ribu- tiowei 1916, margarine-melange A., houden-* de 25 pOt natuurboter, eu margarine-melan ge houdende 50 pCt. natuurboter; en vast gespeld, ingevolge art. 3 der Distributie wet 1916, de navolgende maximum-inkoopprij zen, door de gemeenten te besteden: 1. voor normaal-margarine f 1.27 per K.G.; 2. voor margarine-mélange A. f 1.71 per K.G, 3. voor margarine-melange B. f 2.16 per K.G, 4. voor boter f 2.821/s per K.G.; en, rngevo:ire art. 2 en 8 der Distributiewet 1916, de na volgende maximumprijzen: L voor normaal-margarine: a. in den groot handel f 0.85 per K.G.; b, in den lusschen- h au del f 0.87 Vs por K.G.; c. in den klein handel f 0.50 per 1/s K.G.; of f 0.25 p. V* H.G« 2. voor margarine-melange A. per K.G.i a. in. don groothandel f 1.20; b. in den ua- schenhandel f 1221/c; c. in den kleiubandol f 1.40; 3. voor margarine-melange B. per K.G.- cl in den groothandel f 1.95; b. in den tusschen* handel 1.97Vb; c. in den kleinhandel f 2.20. 4. voor boter: per E.G.: a. in den groot handel 2.8272; b. in den tusschenhandel f 2.90; c. in den kleinhandel f 3.20. Aan de gemeentebesturen is in overwe ging gegeven, normaal-margaiine, marga rine-melange A., margarine-melange B.. en boter te verstrekken aan grossiers en aan detaillisten, resp. tegen de sub IV vermeide maximUm-groot- en maximum-tusscbenhan- delprijzen; eu is bepaald, dat maxi mum-inkoopprijzen, bedoeld in sub III en IV, worden verhoogd met f 0J.0 per K.G^ voor wat betreft normaal-margarine, mar garine-melange A., margarine-melange B« en boter, bereid onder rabbinaal toezicht Onder de in sub III vastgestelde maximum prijzen, wordt verstaan franco-3tation van bestemming, spoor, boot of laatste veer. Smokkelend treinpersoneel. In een le klas-coupé van een èpoorwegwagon, wolke geregeld op de lijn Enschedé-Gronau vice versa dienst doet, is gistermorgen 25 K.G. rub ber ontdekt, dat achter de kussens verstopt was. Toen de ambtenaren een onderzoek instelden op do locomotief van den trein, welke te onge- voer halfacht voormiddags te Enschedé aan komt en vervolgens naar Gronau vertrekt, ont dekten zij in do ruimte, waar de buffers beves tigd zijn, een groot aantal klosjes naaigaren. Het handgranatengeyaar. Naar gemeld wordt is in verband met bet veelvuldig voorkomen van ongelukken bij de oefeningen met scherpe handgranaten be paald, dat aan de han dgran atenscholen voor- loopig geen oefeningen met scherpe handgrana ten mogen worden gehouden. H. M. de Koningin en Z. K. H. <te Prins waron Zondagvoormiddag in do ZalÏ- derkerk in Den Haag onder bet geboor van da. De Bie Do onthulling van het standbeeld van Johan de Witt in Den Haag is nader be paald op Woensdag 12 Juni des nomiddagB. De Raad van Den Haag heeft de winkelsluiting-voorstallen van de oommissie 1 voor de strafverordeningen aangenomen. Daarmede is besloten, dat, ingaande drie maanden na de afkondiging ran deze ver ordening, de winkels van 's avonds 9 nreo tot 's morgens 6 uren moeten zijn gesloten en het verboden is, daarin publiek of win- bedienden aanwezig te hebben. In den afgeloopen nacht is ki Den Haag op 71-jarigen leeftijd overleden, de oud-Raadsheer in den Hoogen Raad mr. 0. Krabbe. Hr. Krabbe werd in 1847 te Leiden^ geboren, waar bij in 1870 promoveerde tot' doctor in de rechten. Hij was daarna grif fier bij bet kantongerecht te Naaldwijk en vervolgens kantonrechter te Naaldwijk^, Alphen en Amsterdam. Daarna rechter en raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravem- hage. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Volendamt den. weleerw. heer W. 0. Dessing, die kar peiaan was te Voorschoten; voorts tot kape laan te Oudorp, den weleerw. heer B. U Hosman, en tot kapelaan .te Nootdorp, den weleerw. heer CL J. Hess. Naar het Engolsch door L. G. MOBELEY. 17) Ik had) nooit gedacht-, diat ik van kledao kindleren hield:, maar dit kind! Over maat van aandoening verhinderde het vrouwtje weder haar volzin ten einde te brengen, en een glimlach verhelderde Ralph Garc&ners vermoeid) gelaat. ,,Ik heb een gevoel of ik alles niet goed! begrijp," zei hij. „Wat mij hindert is, dat u zoo weinig van mij weet. U denkt mis schien, dat ik u met het kind wil opschepen en mij dan uit de voeten maken." „Wij zijn niet gewoon iemand kwade be- wéegredeneh ten laste te leggen," ant woordde Tonyj „en het is volkomen duide lijk, dat het met in uw hoofd is gekomen, dat wij u dit voorstel zouden doen. En wat geloofsbrieven betreft, u weet niet meer van ons dan wij van u, en voordfat go toe stemt in ons voorstel, moeten, wij u bewij- i zen geschikte menschen te zijn om de zorg voor een kind! op ons te nemen." „Daar zijp niet veel bewijzen voor noo- dig," zed Gardiner glimlachend, terwijl hij orpzag naar Tony's vriendelijk, maar leelijk gelaat, „Ik begin te d/enken, dat het mis drijf van de kindemeid ten slotte een ver momde zegen blijkt te wezen. Ik zal met 'n onbezwaard) gemoed kunnen vertrekken, als mijn kleine Babs hier blijft, en indien," hij aarzelde en zuchtte „indien u het schikken kon, diat zij haar arme moeder nu en dan ging opzoeken?" En zoo geschiedde, dat toen vroeg op den middag drie auto's logés van het Klooster afzetten voor de deur van het huis op het Kruispunt, het eerste, wat de elegante da mes zagen, die het atelier binnenstroom den met Mr. Redburn en enkele ancfcre heer en, was een klein kindje in een nestje van kussens gezeten, met een pop in den eenen arm en den anderen om Raps zwart en-witten kop geslagen. „Wat! Ik geloof, diat dit het kindje Is, dat ik op de duinen gevonden heb," riep mevrouw Stanley'; de dame met het lieve gezicht, cBe het kind het eerst naar Tony'a huis gebracht had. „Heeft u haar familie niet gevonden?" Zij richtte het woord tot Tony, (fie zijn gasten met zijn gewone hartelijkheid ver welkomde, terwijl zijn tante stijf naast hem stond en zoo koel was als zij durfde in tegenwoordigheid van haar neef. „Ja, -wij hebben haar familie wel gevon den of liever een familielid zij heeft een vader, cfie vandaag voor den dag geko men is. Maar we blijven voorloopig aan cms zwervertje getrouw." „U wilt toch niet zeggen, dat u den va der zijn kind! aan u hebt laten opdraaien," zei de heer Redburn lachend. Hij felioiteert zichzelf waa-rschijnlijk, dat hij u zoo mooi heeft beetgenomen en met zulk een goed succes." „O! wij hebben elkaar onze geloofsbrie ven overhandigd volkomen zooals het hoort," antwoordde Tony haastig. ^Mijn heer GarcKner wou alles als 'n echt zaken man beredderen." „Nu, ik begrijp niet hoe iemand zich wil belasten met een andersmans kind," ant woordde Hildla Redburn schouderopho- lend; „het ia al erg genoeg belast te zij» met de zorg voor zijn eigen kind, als je zoo ongelukkig bent er een te hebben," en zij I lachte, een zacht muzikaal lachje, diat, zooals Tony grimmig opmerkte, slecht pas te bij haar woordfen. Haar man stond naast haar, terwijl zij sprak, en weder bespeurde Tcwiy dien som beren blik' in dé oogen van den millionair, dien hij dhar dén vorigen avond ook had opgemerkt. Maar de schaduw verdween spoedig. In Jo Redburns eenvoudige, goed»- hartdge natuur was geen plaats voor onte vredenheid of zelfzucht. Zijn liefde voor zijn vrouw was zoo innig en zoo echt, diat. hij onmiddellijk de geringste gediachte ver wierp, dat zij iets zo«u kunnen zeggen of doen om hem teleur te stellen. „Het is een aardig klein dier," zei hij *mep kan zich geen aardiger schilderijtje voorstellen dian dat kindje op dtie roode kussens met de pop en dén hond. Maar als wij u niet te veel last veroorzaken, mijnheer Dunbar, wij wilden vanmiddag -zoo graag eenige portretten van u zien. Ik heb er mijn hart op gezet het portret te laten schilderen van mevrouw Redburnik wou haar het liefst laten nemen in haar eigen boudoir in het Klooster, als wij bet samen eens kunnen worden." „Ik hoop, dat dit het geval zal zijn," ant woordde Tony met zijn gullen lach „het zou een buitenkansje voor mij zijn." De millionair beantwoordde zijn lach. Die openhartige jonge schilder viel in zijn einoakdo man had, zooals hij zich uit drukte, niets te verbergen en schaamde zich niet te bekennen, dat hij een bestelling op prijs stelde. Do eenvoudige oprechtheid van den ouderen man begreep en verstond den niet minder oprechten eenvoud van den jongere; zij hadden wederzijds met el kaar op. „Ik ben volkomen bereid eenige keeren voor den heer Dunbar te poseeren," viel Hilda Redburn het gemeenzame gesprek in de rede, toen zij eerst het atelier had rond gewandeld en zich toen weder bij dé twea heeren voegde. „Uw werk bevalt mij." Zij keek Tony aan met den glimlach, dien zij gewoon was on weerstaanbaar te noemen. „Ik kan het wel "zoo schikken, dat ik morgen een poosje po seer, als u het met mijn man kunt eena worden.'' (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1