DAGBLAD. Zalerdng 1 Juni 1918. Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Nederland en de Oorlog rBUtf 0GB A*bVEKTBITlE*l y«a 15 rogels f 1.05. Ieder* regel meet 0.20. Kleine advertontién van 30 woor den 60 Centa contant; elk tiental woorden meer 121/» Cent.—Incasso volgen® poatrecht, Sfoor eventueel© opzonding ran brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Koordeindspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. FBIJS DEZES COURANT. ;Voor Leiden p. 3 mud, f 1.85 p. week t 0J.4 Buiten Lo'den waar agenten ge vestigd zijn per week m 0.14 Franco per post 2.25 [-7S5raC3W.«W: TlZXiiW Nummer 1786ft. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. MAXIMUMPRIJS EENHEIDSWORST BEREID ONDER RABBINAAL TOEZICHT. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minis ter Vd-n Landbouw, Nijverheid en Handel, bij beschikking'd.d. 28 Mei j.l No. 32456;^ Gezien de artikelen 2, -3 en 8 dor Distri- butiewet 1916heeft goedgevondlen le. enz. 5te. enz. 3e. Ingevolge art. 2 der Distributiewet 1936 voor eenheidsworst, bereid onder rabbi naai toezicht, vast te stellen een manmunt- klednhandelprije van f 1.18 per K.G. enz. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 Juni l£>i8. ONTHEFFING VERBOD VERVOER EN AFLEVERING VAN KONIJNEN, HENNEN, ENZ. De Burgemeeser van Leiden brengt ter konnis van belanghebbenden, dat do Minis ter van Laftdbouw, Nijverheid en Handel bij beechikking d.d. 27 Mei j.l. No. 31943, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoe ding, bekend maakt dat verzoeken om ontheffing van het ver bod tot vervoer en aflevering van konij nen, zoomede van hennen, hanen en kui kens, door leden van de Verecniging tot Bevordering van de Pluimveehouderij en tamme konijnenteelt in Nederland (V. P. N.) en van cip Nederlandscho Pluimvee- on Konijrvtihoucfersbond (N. P. K. B.), zullen zijn te richten, tot den Socretaris der plaatselijke vereeniging, waartoe zij behoo- ren. In die verzoeken zal duidelijk zijn te vermeldon, wa /voor vervoer en aflevering wordt gc-v en.echfc en aarheen het vervoer zal moeten i 1 aats hebben. Verzoeken aan hen, die geen leden zijn van bovengenoemde or£ «nisaties, zijn te richten tot de Rijks Commissie van Toe- richt op ué Ei er- en Pluimveeverccniging, Kan?. Wt at 8, 's-Cravenhage. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden. 1 Juni 1918. VERKIEZING GEMEENTERAAD. EBurgemeester der gemeente Leiden, Gelet op'art. XII der Additionneele Ar tikelen van de Grondwet, op arfi. 53, 2de ;d der Kieswet (Wet van 7 September 1896 S. B. 154) en op; art. 10, 5de lid der Ge- u: e itewet; Brengt ter algemeene kennis, dat de ofp- gavon van de namen der' candidaten voor h:-t lidmaatschap van den Gemeenteraad, in het ec/sle kiesdistrict van do gemeente Lei den op den 3ien Mei 1918 bij hem ingeleverd er vlo Candidatenlyst met proces-verbaal <*p de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergolegd, in afschrift ajjü aangeplakt op de pers van het Raadhuis, en dat de opgaven en candidatenlijst met proces-verbaal mede in afschrift, tegen be taling der kosten, verkrijgbaar zjjo gesteld. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 Juni 1918. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente Lei&eo, iteict op art. XII der Additionneele Aj- <,ti kelen van de Grondwet en op art 55, 'laatste lid der Kieswet (Wet van 7 Septem- <6er 1896 S. B. 154); Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden, Üat de STEMMING ter benoeming van EEN *LU> VAN DEN GEMEENTERAAD van Lei den in het eerste kiesdistrict, ter vervulling van ide vacature, ontstaan door het over lijden van den neer H. W. Fïscher, zal plaats hebben op DINSDAG DEN lldea JUNI 1918, van des voormïddags acht 'tit des namiddags vijf uren. De hijst der candidaten bevat in alphabe- tfoclie volgorde de volgende namen, ais: L. BIENEN Sr. P. DU CROIX. 1 J. DE LANGE. J. J. VAN STRALEN. De' HERSTEMMING, zoo die noodig mocht blaken, zal plaats hebben op DINSDAG 18 JUNI a.s. Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht luidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eon krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 Juni 1918. „Mathesis Scientiarum Genitrix". Gisteravond werd in de kleine Stadszaal, ionder voorzitterschap va.i den heer P. Hoo- genbocm, de 133ste algemeene vergadering van het genootschap „M. S. G." gehouden. Behalve het bestuur en de leeraren eo Veie belangstellenden, werd de vergadering bijgewoond dooi* den wethouder van onderWjjs, den heer J. G. van Hamel, en den jarrondissemeiiteschoolopziener, den heer J. Baak. - en kort openingswoord van den Voor zitter, waarin hjj het welkom richtte tot de aanwezigen, werd verslag uitgebracht over de rekening en verantwoording» De commissie was vol lof over de accuratesse van de penningmeesteresse, mej. A. E. Groll, die daarna onder dankbetuiging werd gedechar geerd. De ontvangsten voor de afdeeling Alge meene Vakken hebben bedragen de som van f 19.892.88V2, de uitgaven f 17.076.90y2, zoodat het batig saldo bedroeg f2816.98. Aan schoolgelden werd ontvangen een be drag van f2753.50, aan subsidies: van de gemeente f9300, van de provincie f1650 en van het Rijk f 1950. Aan salarissen werd uitbetaald de som f 14.369.951/2. De afdeeling B, Electriciteitsleer wees in ontvangst aan f 6004.101/a met een mdeelig saldo van f 1704.101/2. De schoolgelden bedroegen hier f1300, de toelage van het Rijk f2400 en van de gemeente f600. Aan de leeraren werd be taald f 3452.991/2. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren R. van Ammers w.i., P. M. J. -van Oerle en R. J. Vewuys c. 1. terwijl in de plaats van prof. dr. P. A. H. Schreinemar kers, die wegens drukke werkzaamheden niet weder voor een herbenoeming in aan merking wenschte te komen, w^rJ benoemd de heer A. M. Touw, ing. Hiermede waren de huishoudelijke werk- zaamhed n afgeloopen, de lee ling n w?rden binnengelaten en de Voorzitter nam het woord om in de gebruikelijke rede de geschiedenis van het Genootschap over het afgeioopen jaar te schetsen. Daaruit bleek o.m., dat het Genootschap thans telt C leden van verdienste, 1 eere lid, 15 buitengewone en 313 gewone leden. Door het overlijden van deri voor Leiden zoo hoogst verdienstelijken oud-inwoner prof. mr. H. L Drucker, ging het aantal - bui tengewone leden met één achteruit, wat voor het Genootschap een groot verlies is te achten. Met groote waardeering herdacht sfr. den oud-directéur den heer L. Vermaas, die tot aan zijn Laatste oogenhlikken vol toewijding voor de school i3 geweest Wat het bestuur, de school, de leerlingen en oud-leer ingen aan Vermaas wrliez.n, Werd door spr. op sympathieke wijze geschetst. In verband met verschillende oms.audig- heden, werd er voorloopig nog geen oproe ping voor directeur gedaan, wel ligt het in de bedoeling van het bestuur binnen niet langen tijd met het oog op de reorganisatie der school daartoe over te gaan. Tijdelijk is het directeurschap opgedragen aan den heer J. Verwey de Winter. Met bijzondere waardeering sprak de Voor zitter zich uit over de leeraren, die allen met groole toewijding hun taak hébben ver vuld. Voor den wintercursus melden zich aan 71 candidaten en voor den zomercursus in 1918 117. Van de 188 candidaten werden toegelaten 111. De zomercursus ving aan met 420 leerlingen. Aan 72 leerlingen kon na gehoudenexamen een diploma worden toegekend en vier leer lingen, hl. W. Breedeveld, P. Kooreman, P. J. van Beelen en F. J. A. van Beukeriug, kwamen wegens beantwoording van een prijs vraag, voor bekroning in aanmerking. Met bijzondere waardeering maakte de Voorzitter melding van het legaat van f 20C0 van wijlen den heer J. Harteveit. Het bestuur heeft besloten dit legaat in zijn geheel te houden en ei den naam van den schenker blijvend aan te verbinden. De renten er van zullen in het belang van het Genootschap worden besteed. De Vereeniging van Oud lingen vereerde ook dit jaar het Genoot schap weder met eeu gift van f50. Ook van andere zijde ontving het bestuur geschen ken, welke zeer op prijs werden gesteld. Ten slotte wjjdae spr. eenige beschou wingen aan de naHeelen, die de school heeft geleden, doordat een deel van haar localitei- ten in beslag werd genomen door militairen, waardoor het onderwas noodwendig schade moest lijden en wees hij op de zoo hoog noodige reorganisatie, waarin ook is be grepen de inrichting schoolgebouw, uitslui tend voor de Mathesianen. In dat verband kon hij de verblijdende mededeeling doea, dat op de ontwerp-begrooling van Binnenland- sche Zaken voor 1919 een bedrag van f32.900, zijnde het bedrag, dat door het bestuur voor de reorganisatieplannen werd noodig geacht, is uitgetrokken. De begroo ting is intusschen door de Tweede Kamer aangenomen. Met medewerking ook van gemeente en provincie, kan dus in de naaste toekomst de reorganisatie der inrichting een voldon gen feit worden. Na deze toegejuichte rede werden de na men der leernngen, die een eervolle ver melding verdienden, voorgelezen, de diplo ma's uitgereikt, alsmede ae medailles voor bekroonden. Een der leerlingen. Gerrit Jan Uit den Boo- gaart, dankte ten slotte bestuur, directeur en leeraren voor het genoten onderwijs. Hierop sloot de Voorzitter de vergadering en verklaarde de tentoonstelling, die in de groote zaal is aangericht, en die ook mor gen, Zondag, ter bezichtiging Z3l worden gesteld, vcor geopend. Kcrkconcert 't Bezoek aan 't concert in de Waaleobe Kerk gisteravond viel, het vergevorderde eoizoen en het heerlijke weer dier laatste dagen in aanmerking genomen, mee. Onge- tijfeld was het de bekendheid der concert- gevers in onze stad, welke dit had bewerkt. Het waren de diames Annie van Leeu wen, mezzo-sopraan, en O. M, do Haas, organiste dor Waalsobe Kerk, benevens de heeren Jo Feitkamp, fluit, en Klaas de Rook, violoncel, die de kunstliefhebbers in deze kerk haddien samengebracht. Allen I hadden rich te voren hier reedb doen hoo- ren, Annie van Leeuwen en Klaas de Rook zelfs kort geleden nog in de kleine Stacfa- De meest omvangrijke taak had de orgar niste, wie wij onze hulde brengen voor haar schoon accompagnement en voor haar solo-nummers „Allegretto" van Julius Andró en „Festprehide" van G. W. Derx. Gaarne hadden wij, behalve deze vrij korte nummers, nog iets van haar willen beluisteren. In een volgend seizoen stelle zij haar stadgenooten vooral nogmaals in die gelegenheid haar op haar orgel te doen hooren. Annie van Leeuwen, dio elders in den lande reedb veel succes heeft mogen beha len, heeft ook hier nu weer veel goeds doen hooren: haar stem, hetzij begeleid door den fluitist, door het orgel of door den cel list, klonk vol en haar uitspraak was duide lijk. Het mooist klonk Eugen Hildach's „Wo du hingehst, da will auch ich hingehen", door haar met innigheid voor gedragen. Klaas de Rook is een gevoelvol artist. Dit bleek andermaal uit zijn begeleiding en ook uit zijn solonummers. Bijzonder boeiend en uitstekend aanpas send bij hot kerkorgel was Feitkamps fluitspel. Jammer, dat onder het eerste nummer, Bach's Sonate E-cfur, precies op tijd begonnen, laatkomers eenigszins stoor den. Mocht het dezen kunstenaar nog eens gelukken naar zijn hartewonsch in het bui tenland zich to kunnen doen hooren, dan zal hij ook daar zeer zeker waardeering vinden. Juist op tijd, te half tien, om nog iets van hot kostbare programma, waarvan do tekst echter verre van kostelijk verzorgd was, in het donkere kerkgebouw te kunnen lezen, eindigde do uitvoering, waarover men over het algemeen tevreden kon zijn. Uit het veertien dagen geleden samen gestelde drietal predikanten ter beroeping van een predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, ter vervulling der vacature-ds. W. Briët, bestaande uit ds. ,W. Th. Roissevain, te Wilhelminadorp, dr. J. Ch. Kromsigt, te Oostwolde, en ds. K. Olivier, te Weesp, is gisteravond ds. Boissevain beroepen. Het drietal bestond uit candidaten van de geniatigd-orthcdoxï kiesvereeniging „De I Ned.-Herv. Kerk" en de con fession eel e „Ver eeniging van Kerkeraal sleden en Gemach tigden", die nu vcor de beroepskeuze hadden aanbevolen ds. B<issev?in. De Geref. kies- vereeniging „Geloof en Belijdenis" had hier voor aanbevolen ds. Olivier. Als notabelen der Ned.-Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren B. E. Spijker Azn., P. Piket, A. M. van dc Ven, G. J. van den Berg en T. Spruitenburg, die periodiek moesten aftreden, en zijn gekozen de heeren J. G. Lamme en A. v. don Ouweelen. De anti-rev. kietvoreeniging heeft nog voor den Gemeenteraad candidaat gesteld in dis trict I (vaeature-Fischer) den heer J do Lange, oud-lid van den Raad alhier en oud-burgomees- ter van Oudshoorn cn Nijkerk, voor wien dan ook gisteren nog een lijst is ingeleverd. Do lijst van de S. D. P., die dx. J. A. N. Knut tel candidaat had gesteld, voldeed niet aan de eischen. Voor het examen voor apothekeTS-as sist ent waren hier gisteren opgeroepen 4 candidaten, van wie slaagden mej. J. G. Zwarenstein, gob. te Rotterdam en de heer J. A. M. Mangert, geb. te Delft. De heer 0. Schumacher, alhier, is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om daar te lande te worden be noemd tot administratief ambtenaar op de be zittingen buiten Java en Madoera. Bij den dienst der P. en T. is benoemd met 1 Juli tot conducteur 1ste kl. alhier (spoorweg postkantoor no. 1) de assistent C. P .Berlomön, 1 van het postkantoor alhier, en worden verplaatst mot 1 Juli de assistenten M van Nünwegen, van hier naar Dordrecht, en M. Eland, van hier naar Vlaardingen. j In do algemeene vergadering van aandeel- j houders der N.V. Constructieworkplaatsen, Ma- j chinefabriek en Grofsmederij voorheen Van Eg- l mond Go., alhier, werden de balans en ver lies- en winstrekening goedgekeurd en werd het dividend, na ruime afschrijving en storting in het reservefonds, bepaald op 6 pet. Als commis saris werd gekozen do heer M. G. E. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer, ingenieur van den Rijkswaterstaat, te VGravenhage, Bij do Leidscbe Spaarbank is in Mei inge legd f 162.288.2S en terugbetaald f 165.271.17 terwijl 71 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 53 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 14393 inleggers bedroeg einde Mei f .8.083 491.50. Hedenmorgen werd in de Langegracht het lijk van een vrouw drijvende gevonden. Hot bleek bij onderzoek te zijn de 74-jarige N v. d. W., van beroep porstor. Zij was hedenmorgen heel vroeg uitgegaan, om menschen te wekken. Ver moedelijk is zij, door de duisternis misleid, in het water gdoopen en verdronken. Do politic heeft proces-verbaal op gemaakt tegen den militair, die j.l. Dinsdag avond aanleiding gaf tot relletjes op de Doecastraat, bij de muziekuitvoering in heb Park. Tijdens zijn leven als burger stond hij bij de politie ook al niet zeer gunstig bekend. Parkconceti Dinsdag 4 Juni. 8 uur. 1. Marsch uit ..Taunhauser". Wagner. 2. Ouverture „Ylva". Roidiger. 3. Toreador Wals. Roijlo. 4. Fantaisio „Hamlet" Thomas. 5a. Voorspel voor „De Zondvloed". Saint- Saëns. 5b. „Hiawatha Moret. 6. „Tosoro M10", wals. Becucci. 7. „Unter 'n Linden", marsch. Koüo. GIT ONS LAND. Engolseh-Doitsche besprekingen te VGra venhage. Het Reuterbureau verneemt dat de Brlt- eche en Duitsche regeeringen tot overeen stemming zijn gekomen over den grondslag van de besprekingen nopens de krijgsgevan genen-kwestie. De Britsche gedelegeerden zullen zich binnenkort naar Den Haag be geven. Gelijkluidende schikkingen als die, welke met Duitschland zijn getroffen, zullen naar alle waarschijnlijkheid ten opzichte van Tur kije en Bulgarije worden aanvaard. Een maandelijksch crediet van 7 mlllioen aan Oostenrijk. Uit Weenon wordt geseind: Naar gemold wordt, zal een economische overeenkomst tusschen Oostemijk-Hongarije en Nederland binnen enkele dagen worden getes- kend. Bij deze overéénkomst zal OoMenrijk-Hon- garije een maandelijksch crediet van ongeveer 7 millioen gulden ontvangen. Tarwe en meel voor West-lndi6. Reuter seint uit Washington, <T.d. 28 Mei: De „War Trade Board" der Vereenigde Staten heeft besloten vergunningen te ver- ieenen voor den uitvoer van tarwe en meel naar Nederlandsch-West-Indië ,en Curasao. Overeenkomstig de behoeften der eilanden zullen van tijd tot tijd toewijzingen geschie den. Het meel zal worden geconsigneerd aan de Nederlandsche regeerjng, ten einde eén billijke distributie .te verzekeren. In beslag genomen* Do gemeentepolitie te Haarlemmermeer heeft bij den slager Kr. te Nieuw-Vennep een varken in beslag genomen, dat hij geslacht had en recdi op een wagen geladen om het te vervoeren. Koffie. De voorraad koffie, dao voor do distributie thans nog bier to lande aanwezig is, bedraagt, naar mon aan de ,.N. R. Ct." meldt, 50.000 balen. ,Per maand worden ongeveer 10.000 balen af gegeven, zoodal de voorraad tot einde October 'zal strekken. Geen goedkoop rundvleesch meer. De minister van Landbouw heeft in een cir culaire aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, nu de distributie van varkensvleesch een eind heeft genomen er ook geen reden meer ia om aan de Israëlieten bons voor goedkoop rundvleesch te verstrekken. De boterproductle. Naar wij vernemen, wordt do boterproductie, die verleden jaar 69 millioen K.G. bedroeg, dit jaar op 40 millioen K.G. geschat. De winst van de N. U. M. Naar word gemeld bedraagt do bruto-wi'nst over 't eerste kwaartaal .1918 f 19 millioen en wordt deze voor de eerste vijf maanden op f 30 millioen geraamd. Vetd isfribu tieregellng. 'Do minister van landbouw heeft vastge steld, een vetdistributieregeling, die in de „St.-Ct." no. 125 is opgenomen. In zijn circulaire tot de burgemeesters, zegt de minister: Deze regeling sluit zich geheel aan bij de uiteenzetting der voorgenomen vetranteoe- neering als is aangegeven in mijn circulaire d.d. 19 April- j.l. lit. A, afdeeling Crisisza ken, bureau volksvoeding, en behoeft bijge volg als zoodanig over het algemeen geen afzonderlijke toelichting. Slechis moge ik op het navolgende uwe aandacht vestigen, Gelijk in mijn circulaire, d.d. 19 April j.l., reeds is uiteengezet, zullen de vetkaarten met de wisselbons a 10 gram slechts in t^ee soorten verkrijgbaar worden gesteld, te weien voor normaalmargarine cn voor boter, Zulks geschiedt op grond der omstandigheid, dat in het algemeen hotels en daarmede gelijk te stellen inrichtingen voor het bereiden van spijzen uitsluitend van boter gebruik mogen maken; immers alleen aan volkslogementen, volksgaarkeukens e.d. is het toegestaan, ook andere vetten dun bo ter te bezigen. In verband hiermede, zou zich nu de moei lijkheid kunnen voordoen, dat de houder van een margarinekaart of van een der soor ten melangekaarten in een hotel of restau rant zijn vetbon 250 gram niet kan inwis selen voor eerte kaart met wisselbons, door dien de soorten vet waarop hij recht heeft door het hotel niet mogen gebruikt) worden en bijgevolg ook niet door het hotel ver strekt kunnen worden. Met het oog daarop is door mij in art. 4 bepaald, dat de houders van kaarten voor norraaal-margariine of voor margarine-me lange in hotels een vetbon 250 gram zul len kunnen inwisselen voor een boterkaart met wiselbons a 10 gram; bij inlevering der losse bons 5 250 gram van nonuaal-marga- rinekaarten en melange-kaarten zal de ho telhouder geen normaal-margarine of mar garine-melange, doch uitsluitend boter terugontvangen. Geeft de houder van een melange-kaart in volkslogomenben of daarmee gelijkgestelde inrichtingen een vetbon 250 gram af, dan ontvangt hij een normaal-margarinekaart met wisselbons a 10 gram; bij inlevering der bons k 250 gram ontvangt de houder van het logement naar verkiezing margarine-me lange of normaal-margarine terug. Deze regeling levert naar miju meening voor den houder der melangekaarten weinig bezwaar op, aangezien de wisselbons geldig zijn gedurende de geheel© periode van het eerste tijdvak (13 wekon)} zoodat daarop tij dens deze geheele periode in hotels, respec tievelijk voikSiogemënten en de daarmede gelijkgestelde inrichtingen, boter, respectie velijk normaalmargarinc kan worden ver kregen. Vleesch voor zieken. Op do vragen van den heer Rutgers betref fende de beschikbaarstelling van vleesch voor zioken en zwakken ten platteland© heeft d© Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel hel volgende geantwoord: Dg mcening, dat ten plattelande voor zieken en daarmede gelijk te stellen zwakken geen vleesch beschikbaar zoude zijn, is niet juist. Reeds 12 April j.l. hegft het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen aan de burgemeesters bericht, dat in zake de vleeschvoorziening voor zieken een regeling was getroffen. Volgens deze re geling wordt vanwege gemeld kantoor aan ge meenten, welke minstens een hoeveelheid van 200 K.G. vleesch „uit do been" per week noodig hebben, het daartoe bcnoodigde aantal runderen '(vette kalveren daarbij inbegrepen) toegezon den. Gemeenten, welke een kleinere hoeveel heid vleesch behoeven uiteraard de meeste plattelandsgemeenten ontvangen het benoo- digde rund- en/of kalf3vleesch „in do been" uit daarvoor aangewezen gemeentelijke slacht huizen. Graan voor branderijen. Op de vragen van den heer Rutgers in zake 't aanwezig zijn van te veel graan bij een bran derij te Schiedam, antwoordde min. Posthuma: Het is juist, dat bij een der branderijen te Schiedam bij controle te veel graan aanwezig bleek te zijn. Deze meerdere voorraad be draagt GO OOO K.G. Dat zulks niet vroeger is ontdekt, vindt zijn verklaring in het volgende: Do branderijen te Schiedam moesten iedere week haar in de afgeioopen» week ontvangen en verworkto hoeveelheden graan verantwoor den Teil gevolge van een onjuiste verantwoor ding van de verwerkte hoeveelheden, alsmede waarschijnlijk door het verzwijgen van voor raden reeds van het tijdstip, waarop de distri butie van graau een aanvang nam af, werd deze branderij in staat gesteld om een groo- teren voorraad te houden, dan uit de door baar ingezonden staten bleek. In Augustus 1917 is ten opzichte van do juistheid harcr opgaven twijfel gerezen. Een accountantsonderzoek heeft toen echter niet tot resultaten geleid. In April j.l. heeft een nieuw onderzoek plaats gevonden, waarbij de bovenbedoelde fei ten zijn geconstateerd. Uit de textielindustrie. Wegens totaal gebrek aan grondstoffen zijn thans alle fabrieken der firma H. P. Gelderman cn Zonen te Oldenzaal stopge zet. Circa 1400 arbeiders zijn daarbij betrok ken, waarvan sommigen nu grondwerk voor die firma verrichten. Aan de firma J. ten Bos, te Almelo, bij wie evenals bij meer textielfabrikanten te Al melo alle kettinggarens in bezit werden ge^ nomen, zijn de wollen kettinggarens weder vrijgegeven. Werkloosheid en militairen. Volgens „De Tijd'* moet het aantal mili tairen, die uit klein verlof vrijwillig naar den troep zijn teruggekeerd, bij de verschil lend© corpsen, reeds ongeveer 16.000 man bedragen. De groote werkloosheid en bij ve len zelfs de groote moeilijkheid om behoor lijk aan woning, voeding en kleeding te ko men, zijn zoovele oorzaken, dat men de ka zerne of het knn'onnement prefereert boven het eigen tehuis. Belgische geïnterneerden. Naar do „Avondp.verneemt, zullen ook bij de spoorwegen Belgische geïnterneerden worden werkzaam gesteld Broodkaarten gestolen. Uit do drukkerij van Nobels Uitgeversmaate schappij te Haarlem, zijn 1200 broodkaarten ont vreemd. Buiienlandsche effecten. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Twcode Kamer blijft do regeering voorzienin gen, ten aanzien van buitenlandsche effecten, ondanks de bezwaren, wenschelijk achten. Zij heeft in de eerste plaats geen openbar© I lichamen willen raadplegen, omdat dan het plan van de indiening in wijdon kring bekend zou worden, en in de tweede plaats dit ontwerp slechts eon machtiging is om in te grijpen. Betwijfeld mag niet worden, dat het buiten land, door het plaatsen van effecten hier t© lande, zich groote credieten wist te verschaffen. De regeering ontkent, dat het verbod in hei buitenland op gooden grond tot ontstemming aanleiding zou kunnen geven. Gelet op de maatregelen van belangrijk verdere strekking, welke op dit gebied door het buitenland zelf zijn genomen, valt veeleer te verwachten, dat het verbod alleszins verklaarbaar geacht zal worden. Over het hoofd is gezien, dat Neder landsche fondsen ten allen tijd weder in ons kond kunnen worden ingevoerd. Dat het bui tenland in het verbod aanleiding zou vinden den invoer van zijn eigen fondsen onmogelijk te maken, is niet aan te nemen. Het ontwerp biedt de gelegenheid met de be langen van den effectenhandel zooveel mogelijk rekening to houden. Verzekerd moet worden, dat ons nationale kapitaal in de eerste plaats beschikbaar zij voor de binenlandsche behoefte. De voorge dragen regeling sluit echter belegging in bui tenlandsche fondsen niet uit. Smokkelende machinisten. Toen Donderdag de .rein naar Gronau ui< Enschedé zou vertrekken, sprongen rijksamb tenaren op de machine, ten einde te onder zoeken of- daarop misschien smokkelwaar aanwezig was. Do machinist zette echter in allerijl verschilende kraantjes open, zoodajj alles iu damp was gehuld, en maakte van. deze gelegenheid, gebruik om waren in hett vuur te werpen. Een der 3tukken verloor den koers, kwam op den grond terecht en toen bleek dat rubber zou worden gesmokkeld^ zelfs zooveel, dat het verbrande door mm-

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1