No. 17847. LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 4 Mei. Tweede Blad Anno 1918. Brieven van een Leidenaar. FEUILLETON, Andries van den Tarafjord. INGEZONDEN Nederland en de Oorlog. BUITENLAND, B OCXXXIV. r Na de sterke ontevredenieidsuitingen, welke hier en daar tot ernstige stvaatonge- tegeldbeden oversloegen, is er een tijd van kalmte ingetreden. In haast alle groote ge meenten bleef het rnstig. Ook te Leiden. Mo gelijk hebben daartoe ook medegewerkt de onrustwekkende berichten over onze buiten- tandsche betrekkingen, in 't bijzonder met onze Oostelijke naburen. Honger is eeu scherp zwaard; maar het is toch nog niet zóó scherp. bib het zwaard, dat het hoogste gezag heeft op de slagvelden. Liever ons nog maar wat meer bekrimpen dan het met een der groote mogendheden aan den stok te krijgen, zal menigeen gedacht hebben, wat trouwens ook nog mee zou brengen, dat de levensmiddelen- nood zich nader ging toespitsen. Voor een ander deel zal daarop, met name wat Leiden betreft, van invloed zijn geweest de met tal van bewijsstukken gestaafde ver zekering van onzen burgemeester, dat er van de zijde van het gemeentebestuur niets on beproefd wordt gelaten, om meerdere levens behoeften binnen de gemeente te krijgen, en ▼oor zoover dp overheid er zeggenschap over heeft, ze op billijke vrij ze te distribueeren. Eindelijk za! er ook het feit toe hebben bijgedragen, dat er geen koud1 meer ge leden behoeft te worden. Dit alles neemt echter niet weg. dat de toestonden voor hen, die uitsluitend op de distributie zjjn aangewesen, uiterst moei lijk zijn. De nieuwe oogst moet bereikt wor den, zonder, daarbij te rekenen op invoer van buiten. Komt er graau van Amerika, ■ooveel te beter, doch onze voedingspolitiek mag daarop niet gebaseerd zjjn. Het zou dan wel eens falikant kunnen .uitkomen! De hoeveelheden, welke hier meer, daar minder opgestapeld liggen, moeten er ech ter aan gelooven. Bn nu denk ik niet in de eerste plaats aan de voorraden, voor eigen gebruik bewaard; hoewel het toch ook on billijk is, dat menscheu, die nog ruim voor- siene kasten eu kelders hebben, evengoed het gedistribueerde gebruiken en deze voorraden voor den kwaden dag verborgen houden. Hot behoeft nog geen aigunst te zijn, als daar over wordt geklaagd. „Allen ongeveer gelijke hoeveelheid moet de leus zijn; wie met cake wil ontbijten, doe dit in vrede, maar hij moet dan niet daarnaast brood kunnen koo- pen; en wie vleeseh en ham en wat er ver der nog aan levensmiddelen vrij is of ge hamsterd werd, kan gebruiken, moet niet daarnaast precies evenveel levensmiddelen op kaarten en bons inslaan als do groote massa, die daar uitsluitend mee moet rond komen. Doch deze gevallen zullen niet over- heerschend rijn. Wauneor eens een algemeen Onderzoek word ingesteld, zouden de over groots hoeveelheden", bij de burgerij voor eigen gebruik bewaard, denkelijk niet mee vallen. Ik heb het oog dan ook op de veel grootore hoeveelheden, die met speculatieve doeleinden worden vastgehouden. Wanneer men eens een tochtje maakt door platte landsgemeenten en men weet het wantrou wen der bevolking te overwinnen, dan merkt men. dat daar over 't algemeen aan levens middelen nog geen gebrek heerseht. Ik wilde wel, dat de Minister bijv. in de Haarlemmer meer eens een ernstig ouderzoek naar de vas gehcuden hoeveelheden graan deed in stellen. Hn terwijl cr voorraden liggen, wel ke slechts weinig afnemen door eigen ge bruik en dat van ondergeschikten, worden kaarten en bons, waarnaar men in de ste den snakt, in ontvangst genomen en inge ruild voor levensmiddelen, welke dan voor veevoeder dienst doen. Doch ook dichter bij honk liggen er le vensmiddelen genoeg opgestapeld. In het geheim wordt er handel in gedreven. W.ie een gulden of meer voor een liter bruine- boouen wil besteden, vindt wel gelegenheid er te krijgen; wie vcor een pond thee f10 h f15 bf meer betalen wil, behoeft zioh de weelde van een kopje thee te drinken, nog niet te ontzeggen. Spek is er lang niet meer In den h andel, doch wie den weg weet, kan er voor goeden prijs nog wel aan komen, enz., enz. Is het niet opmerkelijk, dat, zoodra de ge ruchten rondgingen,dat de Kegeering de cacao zou opvorderen, men vlug vrij groote hoeveelheden clandestien trachtte te verroe pen, omdat men ze niat meer veilig achtte, Ken. „stril" vertelling van Johan G. W. JUUHL. Uil hel Noorsch vertaald door ÏJ- A XZ Ma-a-r nu was ctat gebruik; verdwenen te gelijk met de oucte kerk. En zoowel „Va der" als Pralil vonden, dat 't zoo behoor de, Dat kussen deden se niet in de stad, en nu hadden zo een bedehuis gekregen, dat bijna even mooi wa-s als een stadskerk, en nu moesten ze cok doen als in de stad. Ze '.moesten opho-uden met alles wat heidensch '.was in handel ©n wandel. O ja, andere gewoonten zouden ze ook moeten laten varen. Do dominee en Prahl \waron over allerlei begonnen in den laa/t- iflfcen tijd. De predikant en de winkelier vonden het jgek, dat die mannen zich op den grond wier- 'pen met het hoofd in de handen onder het 'gebed tot den grooten Vader daarboven, 'opdat niet cfen duivel zijn listige valstrik ken zou spannen en het woord tegen hen ,xou gaan voeren en dan ,,'un arme zielen verloren zou doen gaan in 't 'ellevuur." Het veroorzaakte zoo'n leven, ctat val- |ïen, had de predikant gezegd. „Wel, lieve tijd, wat die groote 'eeren al I niet bedluchten i Misschien kwam het er ook wol toe, dat :in do kerkbanken mannen en vrouwen door [tókaar moesten zitten, 't Was niet goed te ftveten, waar 't nog heen ging, hot leek op iitots tegenwoordig. Maar ,,de duivel 'ale ala Erepel-Mona s'd zondigen voet tot tigd ei\ wijle zich de gelegenheid zou voordoen ze over de grenzen te krijgen of tegen woekerprijzen aan eigen landgenooten van de hand te doen? Zeker, in beslag nemen is geen aange naam werk; het is een ingrijpen in de per soonlijke vrijheid bovendien, doch hét is in den tegenwoordigen tgd een gemeenschaps- plicht. Ik geloof, dat wij, in vergelijking met an dere plaatsen, over al te groote laksheid niet te klagen hebben, en dat, voor zoover er van nalatigheid sprake kan zijn en dat kan, dunkt mij deze meer bij de Regeering gezocht moet worden dan bij de plaatselijke autoriteiten in Leiden. Onze distributie-ambtenaren zijn wakker genoeg; alleen hapert het hier aan voldoen de krachten. Ik zou zeggen, daar moet in worden voorzien. Wij behooreu een staf van eerlijke, betrouwbare en doortastende ambtenaren te hebben, die zonder aanzien des persoons, ,op groote schaal een onderzoek instellen"alles, wat niet voor eigen ge bruik dient zij het oolc in vrij ruimen zin moet voor de gemeenschap worden op gevorderd. Als dat niet alleen hier, ipaar over het geheele land geschiedde, zouden er ongetwijfeld heel wat voorraden gevonden worden, waardoor wjj met minder zorg dan op het oogenblik den nieuwen oogst konden bereiken. En wij zouden voorkomen, dat zoo veel menscheu met een ruim geweten, ge bruik makende van den nood der tijden, zich ten koste der gemeenschap verrijkten. Ook dit is een factor, waarmede rekening dient gehouden te worden. De Toodwluood on prii»op<lrijvln£, Doordrongen van den ernstige» toostend, vostig ik met aandrang de aandacht op het navolgende: Do voedselnood stijgt met den dag. De armaten trachten zich reeds met geweld van voedsel, brood, kaas, (neesteli te maken; vele raeergegoeden trachten zich levensmiddelen te verzekeren, door tegen grof geld van alles op te slaan. Leest men niet telkens in de oourant van winkels, die letterlijk leeggekooht worden Heeft niet telkens een stormloop plaats bij winkeliers, zoodra het geruoht gaat: er komt gebrek (suiker, boter)? Is dit alles bij eenig doordenkeu niet treurig en hoogst verkeerd? Elke eenigs- zins ruime bemaohtiging van een voedsel, dat zoo schaarsch is, maakt, dat het oogen blik van workeljjk gebrek nog eerder aan breekt of drijft de prijzen vail die dage- ljjksohe levensbehoeften door de groote vraag er naar, onrustbarend in do hoogte, waardoor zij voor mlnderkoopkraclitigen niet meer te bekomen zjjn, en gaat dus on- herroepeljjk ten koste van ande ren, ook mensohen, voor wie het honger- spook even afgrijselijk is. Is liet aangenaam, om piet een goed gevuld bord voor zioh te zitten, terwijl de overige disohgenooten niet voldoende rich kunnen bedienen? Wordt dit in 't klein aan een hóteltafel niet alge meen kwalijk genomen? Dit geldt ook bij onze dagelrjksclie voed selvoorziening. Is het niet een ellendige ge dachte, dat er in ons land reeds velen zijn, die zich niet voldoende kunnen voeden Staan wjj, arm of rjjk, tegenover het honger- spook, niet allen geljjkï Daarom: laat ieder bij zijn dagelijksohe inkoopen hiermee toch rekening houden! Laat ieder voor zioh en zijn gezin zoo krap mogelijk gebruik maken van den algemeenen voorraad. Niet meer gebruiken dan strikt noodig is voor zijn levensonderhoud. laten deskundigen, rekening houdende met hetgeen er is, aangeven de minimum voedingswaar den, die vv :j noodig hebben om niet onder voed te geraken. Laten wij toch alles, wat maar eenigszins overdadig is, afschaffen. Bij een niéuw voedingsmiddel niet meer vra gen: Is het lekker? maar: Kan ik mij en mijn gezin er voldoende mee voeden? En bij. drei gend tekort niet dadelijk denken, hoe kan ik er nog gauw zooveel mogelijk van bemach tigen, want, wanneer men, wetende, dat van een levensmiddel de voorraad beperkt is, toch tracht daarvan zooveel mogelijk op te slaan, dan handelt men onbehoorlijk ea wordt dit terecht kwalijk genomen door de ooit weer in Gods 'uis zotte, als dat ge mankt werd tot een tempel van onbe'oor- lijk'eid. Want het gebruik, dat in de kerk de geslachten gescheiden waren, en de vrouwen links zaten en de mannen rechts van 't middenpad-, was iets, dat in achting en eero geweest en bewaard was in vaders en grootvaders tijd en van 'eel 't vroege volk. 't Was een gebruik dat betamelijk' eid aanduidde. Wie weet, wat een van (tie ondeugende jongens kon uittelen! Er waron er wol, die vol dartelen lust zaten, en dronken kon er ook wel eens een zijn En 't is ook niet, zooals 't be'oort, broek en rok vlak naast elkaar to zetten. En zoo Iets zou er gebeuren in des 'ooren 'uis neen. de duivel 'ale ma 't Zou „Vadler" en Prahl met gelukken de gewoonten te veranderen. O ja, „Vader" vond, dat er veel was, dat niet deugde. Hij had een en ander al met hen besproken. Zij zochten to lang, eer ze het geld, dat ze wilden offeren, te voorschijn brachten. Ze moesten 't niet zoo diep wegstoppen, diat ze er naar moesten graven in do onder ste van hun vier of vijf broeken. Het was geen goedo gowoonte die voor het altaar te moeten losmaken, had Vader gezegd. O neen, ze moesten zeker onverschillig zijn voor hun zuur verdiende gelctje, alleen maar om den dominee geen tijd te doen verliezen en te iaat te doen komen voor het middagmaal, "ij was toch niet zoo uit- ge'ongerd! Onhebbelijk vowd Vader het van de bnd- gwns, als ze den ring, dSen ze hun bruid aan den vinger wilden steken, moesten op diepen uit den binnensten zak van de ze vende broek, terwijl ia voor bet altaar' anderen, die ook van die hoeveelheid had den moeten leven. Laten ook de minvermogenden zien aan passen bij den nieuwen toestand en niet on gezien afkeuren voedsel, waaraan "zjj niet fswend zjjn, zoo3ls het eten der Centrale euken, eenheidsworst en magere kaas. Iedereen, arm of rijk, moet ver andering brengen in zjjn dage lijksohe levenswijs en rekening houden met den ernstigen tijd, dien wij doorleven. De overheid neemt allerlei maatregelen, maar laten wij allen meewerken om die maat regelen zoo doeltreffend mogelijk te maken, aa. door te weigeren meer te be talen dan dc vastgestelde maxi mumprijzen. Vele leveranciers en pro ducenten maken misbruik van den augst van het publiek om te kort te komen en trachten meer te bedingen dan geoorloofd is (vleeseh, eieren). En laten wij bij de nog vrije arti kelen vaker weigeren te koopen als klaarblijkelijk woekerprijzen ge vraagd worden. Laten we liever ons wat meer ontzeggen, dan door slap te zijn de prijsopdrijving nog meer m de hand te werken, waardoor een artikel voor minder- lcoopkrachtigen weldra onbereikbaar wordt. Laten we ons als consumenten verbinden en daardoor krachtig pal slaan tegen ongeoorloofde prijsopdrijving. Alleen door samenwerking is in deze misscliien iets te bereiken. „Een Hui svrouw". Leiden. 3 Mei 1918. Stdïcergeknoei. Reeds thans, nauwelijks op de helft van het nieuwe sudkerjaar, loopen-de van October te» October, is een aantal kleine winkeliers door den ontvangen suikervoorraad heen en moeten de klanten worden teleurgesteld. De- se doen de benoodigde suiker op bij andere kleinhandelaren, die op hun beurt daardoor spoediger dan in October j.l. werd berekend hun tooh roede verminderd kwanium ult- verkoopen. Gaat de ongebreidelde suikerverkoop door op denzelfden voet, dan ia er alle kane dat einde Juli, begin Augustus, ondanks den over vloed aan suiker, dit artikel in de meeste winkels niet meer te koop zal zijn. In hoofdzaak is dat spoedig uitverkoopen dor suiker daaraan te wijlen, dat verschil lende personen zich toeleggen op het zoo- voel mogelijk opkoopen van suiker tegen den winkelprijs, om het gekochte, zoodra op dl© wijze een eenigszins belangrijk kwan tum is bijeengebracht, tegen hoogeren prijs te verkoopen aan banketbakkers. Zooals bekend, is de prijs, van de suiker, besjamd voor de industrie, voor banket- er koekbakkers e.d.g. f 15 per 100 K.G. hoo- ger dan de conaumptlesuiker,, om daardoor den kleinhandelsprijs laag te kunnen hou den. Bjj het toepassen van praetijken als boven vermeld maken de aldus knoeiende opkoo- pers een winstje en kunnen hun afnemers op hun beurt suiker krijgen vèr beneden den industrieprijs. Wanneer dan ook niet spoedig maatrege len worden genomen, door bepalingen te tref fen die den den ongelimjteerden verkoop van suiker breidelen, kan 't niet anders of ook met dit artikel komen onze huisvrouwen over enkele weken voor groote moeilijkheden te staan. Duizend thee- en broodkaarten gestolen. Eon controleur van het Lovensmiddelenhodrijf to Dordrecht is er in geslaagd met hulp der po litie een uitgebreiden handel in thee- en brood kaarten op het spoor te komen en stop te zetten Reeds geruimen tijd had hij er de lucht van, dat er iels met de koffiekaarten van sommige personen niet in orde moest zijn, zonder ech ter een punt van aanvang te vinden. Eindelijk had zijn speuren tot resultaat, dat hij vernam, dat een caféhouder, J. J. H. genaamd, op niet minder dan zestien bons koffie had ontvangen., Bij een winkelier had hij tien bij een tweeden zes bons ingewisseld. Daar do kleur dezer bous iets of wat verschilt met die van andere, dacht men aanvankelijk, dat er valsche kaar ten waren vervaardigd, doch het in die richting jstonden. Dat wil zeggen, als 't een rijke bruigom was. Met Vaders geduld was 't gauw uit, als hij daarop moest staan wachten. En dus noemde hij dat ma-ar rondweg een schandelijke gewoonte. Je moet ex me van praten, 'oe verstan- dage menschen kunnen doen En Vader vond ook, dat er niet go'uild moost worden, als ze iemand naar het graf brachten, 't Was een onwijs en 'eidensch gebruik, zei 'ij, dat de 'uilsters rondom de kist zaten in de boot en lamenteerden als f© voorbij de 'uizen van de buren voeren en de mannen 'un kerk'oeden zwa-aiden als een afscheidsgroet aan den overledene, dlien ze begroeven i Was dat- nu iets om kwaad van te zog gen? Als die vrouwen er voor betaald werden, dan mochten ze 'uilen en zooveel misbaar maken als ma-ar kon. Dat be'oef den ze toch „Vader" niet eerst- te vragen. En zouden de buren te weten komen, hoe goed de overletEe.no geweest was en hoe zijn gemis betreurd werd door de achtergeble venen, als ze geen geween en geklaag hoorden en geen huilstors zagen rondom de kist? Was dat dan een mooie begrafenis? Ach, al cÈe drukte van den. predikant) wan maar dwaas'eid en onzin." Doch tegen woordig is er niet anders dan dwaas'eid, onzin en dwaasheid. En waar lag' de schuld? Enkel bij al dat 'elscbe nieuwe, dat 25© uitvonden Zoo echt een aanmati ging voor God den 'eer en duivelswerk. De Zondige schegosei en hier beneden dachten, dat ze knappe kerels waren. Ze dachten den grooten Vader daarboven in al Zijn macht en wijsheid te kunnen overtreffen. Ja, ja, ja, we zullen wed den waar 't op trftioopt, De 'eer laat met mei zich spot- in gestelde onderzoek wees uit, dat dit niet het geval was. De kaarten. waren afkomstig, dit stond vast, van do N.V. Drukkerij Geuze Go., waar ook broodkaarten vervaardigd worden. Toen dit gebleken was, moesten noodzakelijk de dief of de dieven opgespoord worden en werd do caféhouder Zatermórgen aan het politiebureau ontboden en verhoord. Hij ont kende op minder eerlijke wijze aan de bons gekomen te zijn en had zo gewoon ontvangen. Dit laatste kon niet waar zijn, daar het hem door het Levensmiddelen!)ureau verstrekte ge tal kaarten kleiner is, dan hei door hem inge wisselde aantal bons. Hij bleef dus aan liet hoofdbureau in bewaring tot Zondagavond, toen hij ten slotte bekende 25 thcekaarton a f 1 per stuk te hebben gekocht van den winkelier J. P. D. Deze, alsmede do barbier G. B. werden ver volgens aan het bureau ontboden en bleven in bewaring tot Dinsdagavond ,tocn ook zij be kenden. Inmiddels was zooveel gebleken, dat een der gezellen van do drukkerij, do 17-jarige D. G., Maandag door de politio aan een ver hoor onderworpen, doch daarna weer op vrije voeten gesteld werd. Niet lang echter, want gistermorgen is hij overgebracht naar het huis van bewaring, nadat tegen hem en J. P. D. proc€6-verbaal i6 opgemaakt. Do quaestio zit als volgt in elkaar: G. elal de kaarten (op welke wijze hij de zeer stxeaige controle heeft weten te ontduiken is nog niet bokend) en verkocht zo aan D., die ze met behulp van B. en andere personen (o.a. een melkboer, R. genaamd) aan den man bracht. In het geheel zijn, voor zoover tot nu toe bo kend, 800 brood- en 200 koffie- en theekaarton ontvreemd. Enkele der genoemde personen stenden reeds langen tijd in verdenking oneerlijk met broodkaarten te werken, doch afdoende bewij zen tegen hen ontrbaken. Het onderzoek wordt nog voortgezet, daar er vele personen bij deze handelsaffaire betrokken schijnen te zijn. Vsnroer en aflevering van lood en tin. De jmimster van Landbouw heeft verbo den den verkoop en de aflevering van nieuw lood, oud lood en lood en artikelen, zoomede het vervoer daarvan uit -eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des rijks, hetzg jn of buiten die gemeente gelegen. Deze verbodsbepalingen zijn niet van toe passing op den verkoop, de aflevering eu het vervoer van nieuwe looden artikelen voor zoover de verkoop, aflevering en ver voer daarvan geschiedt door fab ikanten van en door handelaren in deze artikelen aan handelaren in en aan verbruikers van deze artikelen. De verbodsbepalingen zijn ook niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 50 K.G. Ook is verboden de verkoop en de afle vering van tin, zoomede het vervoer daar van. Onder tin wordt in 's minister beschik king verstaan zoowel maagdelijk bloktin, overgesmolteai tin, als langs electrolyiaschen weg bereid tin. De verbodsbepalingen zijn niet van toe passing op hoeveelheden van niet meer dan 5 Kilogram. De verkiezingen in Denemarken. Bij de Woensdag gehouden verkiezingen van kiesmannen voor het Landesthing werden 1309 .sociaal-democraten en radicalen gekozen tegen 1577 conservatieven, kerkelijke en „Erwerb-?- parteien", Eerstgenoemde groep vormt de re- geerings-partij. De kiesmannen zullen de volgende week samenkomen voor de verkiezing van 54 leden van het Landesthing. Het Landesthing bestaat uit 72 loden, waar van 54 door de kiesmannen worden gekozen en 18 door de leden van het aftredend Landesthing op de grondslag van evonredige vertegenwoor diging. De rijkskanselier staat of valt met het Pruisisch kiesrecht- De „Nordd. Ztg<" deelt mede, dat de rijks kanselier bij -zijn staatssecretaris voor econo mische aangelegenheden de sedert lang voor genomen bijeenkomst heeft gehad met een aantal vertegenwoordigers van vakvereenigin gen van verschillende richtingen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen uitdrukking te ten, al is 'ij geduldig ©n ziet toegevend de dwaas'eden der menschen aan. Er is iets, dat de dag des oordeels 'eet. Wacht maar wacht maar Erepel-Mons kreeg een schok. Hij stootte zijn neus tegen den rug van de bank vódr hem. Hij ging rechtop zitten, droogde zijn oogen af en gluurd-e verlegen om zich heen. Deksels j Had hij niet zoolang zitten denken aan al ctio gekheid, dat hij moe was geworden van al die gedachten en ingedut was? O, slechte tijden, d"at was toch te gek! Maar 't was gelukkig, dat niemand 'fe had gezien. En Mens keek nog eens ondier zoekend rond, en begon in zijn verlegenheid1 aan zijn gezangboek te wriemelen. Maar nu was het gekke, dat hij geeuwen moest. En dat deed hij meestal hoorbaar. En toen fluisterde Andries aan zijn oor „Sliep je, Mons?" Toen boog Mons zijn hoofd diep voorover, wreef zijn oogen en geeuwde nog eens weer. En toen antwoordde hij „Bijna was ik weg geweest, 'ij is zop warm 1" „O ja, 'tra raar er mee," zei Andries, „bet bier van Niels was zoo sterk van daag. Ik geloof, dat er brandewijn in was." „Dat was er in," bekende Mons, „maar ik 'oor na goed wat Vader zegt, 'ij ia net begonnen." „Mjji Mor», voor vandaag is de preek uit. Vader ging juist van don preekstoel af. 't Is gezang nommer vier 'onderd zeven en tachtig, dat je op moet zoeken." Aardappel-Mona begon te bladeren in zij» gezangboek. Sommige bladen zaten vaat c*> elkaar, en rijn banden wareo geven aan wat er in de Duitsche arbeidere klasse omgaat. Een der deelnemers deelde aan de „Nordd. Ztg." mede, dat de rijkskanselier zich bij die gelegenheid tegen do christelijk-nationale ar- beidersvertegenwoordigere in dezen geest uit liet, dat hij met de Pruisische kiesrecht-kwes tie zou staan of vallen. Nog voor weinige da gen zou de keizer togen hem hebben gezegd, dat hij nog geheel op den grondslag stond van hot kiesrechtontwerp en dat allo andere ge ruchten onwaar waren. De arbeideravertegenwoordigers verzeker den den kanselier, dat er in de Duitsche arbei dersklasse) geen do minste neiging te bespeu ren valt, om te gaan staken. Alle andero be richten zijn in strijd met de waarheid. Het vrouwenkiesrecht in Zweden. Het voorstel tot invoering van vrouw«h kiesrecht in Zweden is in de Tweede Kamer' met 120 tegen 50 stemmen aangenomen, maar door do Eerste Kamer met 62 tegen 36 stem men verworpen. Het voorstel is hierdoor ver vallen Volgens een bericht uit een haven, van den Atlantischon Oceaan, d.d. 25 April, is het Amerikaanscho stoomschip „St.-Paul", na het dok verlaten te hebben, waar het eenige her stellingen had ondergaan, gekapsijsd, terwijl het langs do pier werd gebracht. Allo personen (500 in getal) die zich aan boord bevonden', worden gered Het ia nog niet bekend of hot ongeluk veroorzaakt is door het verschuiven V3U den ballast dan wei door het verkeerde lijk; openen van kranen Nader moldt een telegram, dat do autori teiten het mogelijk achten, dat eenige arbeiders in hot schip werden opgesloten en zijn ver dronken. Volgena de geredden zijn er minstena zes verdronken en worden enkelen vermist. Vol gens anderen heeft men gaten in het schip ge hakt om dc menschen, die zich daarbinnen be vonden, te verlossen Men is reeds begonnen met de „St.-Paul*5 te lichten. Een aaa de kust bij Bridlington, in York shire, aangespoelde mijn sprong met gewel dig ekracht uit elkaar. De schok werd door de goheeïe stad geveeld. Alle aan de zeezijde ge legen huizen werden verwoest, terwijl van hon derdon huizen do ruiten sprongen. Er hadden geen ernstige persoonlijke ongelukken plaats. Overleden ia het ouclsto lid van het En- gelscho Lagerhuis, Samuel Young, die den leeftijd van 98 jaar bereikt heeft. Hij behoorde, hoewol uit Ulster geboortig en een protestant, tot do lersche nationalistische partij. Tot ir het laatst van züa leven was Young friseh van geest gebleven. Wie kan men nog vertrouwen? vraagt de ,.KöIn. Volks ztg.". naar aanleiding van het volgendo voorval: Eenigen tijd geledeQ vond te Keulen eon In braak plaats, waarbij voor 120.000 mark zijde werd gestolen. Men vond een wachter met een prop in den ovwiil op don grond. 5000 mark be- looning worden uitgeloofd. Spoedig echter bleek hol, dat do wachtor met de spitsboeven gemeene zaak had gemaakt. Him aanvoerden was de rechercheur Hartmann. In do woning van den rechercheur vond men bijna den ge- heelen buit aanwezig. Een muzikant te Berlijn, Ciesielsky, dreef een broodkaartenhaadef, waarmede bij 20 lot 30,000 mark per week verdiende. Hij betrok de kaarten gedoeltelijk door bemiddeling van een bediende uit een dnikkerij, waar brood kaarten voor do regeoriog vervaardigd werdes en liet er overigens, door middel van speciaal vervaardigde" clichés voor eigen rekening drukken. Ten slotte word hij door een mede* plichtïgo bij" een twist over do verdeelmg der winst doodgeschoten Hot bestuur dor sociaal-democratische partij in Frankrijk heeft besloten om den 5d<® Mei, ter herinnering aan den honderdsten ge boortedag van Kari Mo-rr, een manifest open baar te maken. Tor hoogte vam de kusb van Dela ware is een kruiser mot do kuststoomboob „City of Athens" in aanvaring geweest: 74 mensohen hebben cfaar het leven bij verloren en sloepen van (hen kruiser heb ben er 61 gored. Do stoomboot is na zeven minuten gezonken. De kruiser bleef on verlet. van het maaién, dat hij den vorigen dag had gedaan. Hij 3loeg naar achteren, sloeg weer terug naar voroa, maar nommer vier honderd zeven on tachtig kon hij* vandaag in zijn boek niet vinden Na de godsdienstoefening verspreidden de menschen zich en vormden groepjes om en bij de kerk. Kennissen ontmoetten elkaar en praatten over do viachvangst en den hooioogst, vroegen elkaar uit en wa ren prat op nieuws als op een beurs. Sommigen vonden een plaatsje in de schaduw van don kerkhofmuur en gingen daar zitten. De provianddbozem werden opengemaakt, en men begon aan den maal tijd. Andries had een mooi plekje opgezocht in een hoek van hot kerkhof. Daar maakte hij het zich gemakkelijk met Gnri en Olien- tje naast zich en begon te eten van het mee gebrachte. Mot zijn grooten zwarten nagel schilde hij do gekookte aardappelen. En het eene gedroogde vischje voor, het andere na, verdween in zijn maag. Hij smakte en had het goed. De plaats, die Andries voor zich had uit gekozen, lag eerst in de schaduw, maar nu was do zon zoo ver in het westen gekomen, dat haar glans scherp in Andries' oogen stak. Hij knipte tegen het Hcht. Waa dat niet de dominee, die daar liep? Ja, zoowaar, dat was zijn lange rug in de zwarte toga met den witten plooikraag. En het boek met den gouden kelk en het krois op den omslag droog hij in de hand. (Wordt vervolgd). t

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5