LEIDSCH m DAGBLAD. Maandag 4 Maart 1918. Officieele Kennisgevingen. HUM Ml AïVYKitTKNTiöfj r» 1—6 regelt f 1.05. Iedere regel 0.20. Kleine advertentiën van 80 woor den 50 Oente oontant; elk tiental woorden meer 12l/o Oent,—Incasso volgens postrecht» Voor eventueele opzending van brieven 10 cent porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Reductie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 8 mnd. t 1.85 p. week I Ml Bulten Le'dea waar agenten ge vestigd zy'n per week u u 0.14 Ft an co per posi a m m ai 2.25 Nummer 17796. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. AFSLUITING PASSAGE YROUWENSTEEG Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat de Vrou- weristeeg, gelegen tusscken de Haarlemmer straat en den Apotkekcrsdijk, wegen9 het verrichten van werkzaamheden aan de hoofd- gasloiding, op Woensdag 6 Maart ga voor het vorkeer met ï'Ü- on voortuigen zal zijn afgesloten. N C DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden 4 Maart 1918. MAXIMUMPRIJZEN VAN RUW VET EN VET AFVAL. De burgemeester van Leiden brengt ter al- -gemeene kennis, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien zijn be schikking van 2 Maart 1018, Afd. Crisisza ken n. 82, Bureau A.Z., houdende vaststel ling van een Distributieregeling voor vet van geslachte dieren en in het oijzonder ar tikel 9 van die Distributieregeling; Heeft goedgevonden vast te stollen de vol gorde prijzen tegen welke ruw vet on vet af val van slachtingen afkomstig, ten hoogste zullen moeten worden afgeleverd overeen komstig do bepalingen van bovengenoemde distributicrogeling: Rundvet. per K.G. siagen incl. niervet beneden 15 K.G. f 0.80 .slagen incl. niervet van 15-30 K.G. L10 sl-agen incl. niervet boven 30 K.G. 1.40 vet van met zoete melk gein. kalveren 1.40 schapenvet 0,80 varkensvet 1» alle afval vet en brokken0.50 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Lei den, 4 Maart 1918. SLACHTVERBOD. Do Burgemeester van Leiden, Gelet op do circulaire van don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 2 Maart j.l. La, afd. Crisiszaken; Brengt ter algemeeno kennis dat genoomdc Minister, gelet op art 1 van do Wet van 23 Februari 1918, Staalsblau no. 133. Heeft goedgevonden vast te stellen de navol gende regeling voor het SLACHTVERBOD. I. Het slachten van runderen en van soliapeü 1 verboden. II. Hot slachten van varkens is verboden. IIL (1) Van het verbod onder I gesteld wordt bij deze, mot uitzondering van voor kennelijk dragende dioren, algemeene ontheffing verleend onder do volgende voorwaarden: a. dat ten aanzien van iedere slachting nauw keurig za» worden gehandeld overeenkomstig hetgeen te dien aanzien wordt voorgeschreven in do „Distributieregeling van vet, afkomstig van geslachte dieren1'; b. dat alle vet en vetafval, uit Iedere slach ting verkrijgbaar, op vakkundige wijze wordt afgescheiden daarmee wordt gehandeld overeen komstig hetgeen to dien aanzien wordt voorge schreven in do „Distributiercgcling van vet, af komstig van geslachte dieren". (2) Do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel behoudt zich het recht voor de al gemeen ontheffing, in het eerste lid van dit artikel verleend, in to trekken ten aanzien van f bepaaldelijk door hem aan te wijzen personen. tV. Van het. verbod onder I en II wordt bij deze algemeene ontheffing verleend voor het geval van noodslachtingen, mits do to dien aanzien bestaandio wettelijke voorschriften worden in acht genomen en voorts aan do voorwaarden onder lila en b ordt voldaan. De eigenaars van de uit nood geslachte dieren zijn verplicht op 1 eerste aanvrage het vleosch dezer dieren af te leveren voor do gemeentelijke distributie tegen den prijs, vastgesteld door taxateurs welke door eten burgemeester worden be noemd. V. (1) Van Let verbod onder II gesteld wordt bij deze onder do voorwaarden ge noemd sub lila en Illb algemeene onthef fing verleend voor zoover betreft de slach ting van die varkens, welke aan of ten be hoeve van eene gemeente zijn geleverd, om in die gemeente te worden gedistribueerd. VI. Van het verbod onder II gesteld kan voorts ontheffing worden verleend door den Voorzitter van de Rijkscommissie Van Toe zicht op de Vleescliverconïgingaan zulk een ontheffing kunnen door dien Voorzitter voorwaarden worden verbonden. VII. (I) Do Voorzitter van de R. O. v. T. op de Vleeschvereeniging zal van het onder II gestelde verbod ontheffing verleenen voor het slachten van eigen gemeste var kens voor eigen gebruik (huisslachtingen) voor zoover deze in overeenstemming zijn mot de normale gebruiken, welke in dit verband bestaanaan zoodanige onthef fingen kunnen de voorwaarden worden ver bonden, welke met die gebruiken in over eenstemming zijn. Do volgende bepalingen rijn ton deze voorts van toepassing. VIIT (1) Zij die raeënon voor een onthef fing als onder VII bedoeld in aanmerking to komen, doen daarvan thans reeds op- .gave aan den Voorzitter van de R. O. v. T. *<Dp de Vleeschvereeniging onder opgave van «et aantal varkens dat zij in den loop van do eerstvolgende twaalf maanden in huM- •Uchting wenschen te dachten. (2) Do genoemde Voorzitter is bevoegd aan verzoeker nadere inlichtingen te „vra gen, welke inlichtingen nauwkeurig en in overeenstemming met de waarheid moeten worden verstrekt. IX. (1) Zoo spoedig mogelijk zendt ge noemde Voorzitter aan iedoren verzoeker bericht voor welk aantal varkens hij to zijner tijd, zeer bijzondere en than3 niet te voorziene omstandigheden voorbehouden, kan rekenen, ontheffing van het slachtver bod te zullen verkrijgen. (2) Afschrift van zoodanige mededeeling wordt door dien Voorzitter gezonden aan den Burgemeester van de plaats van inwo ning van verzoeker en aan den Directeur van het Yotdistributicbureau. X (1) Ongtacht het feit, dat een verzoe ker in het bezit is van een bericht als onder IX bedoeld, zal hij niet tot slachting van een of meer zijner varkens mogen overgaan alvorens voor ieder varken door hem een ontheffing als bedoeld onder VU on VIII aan den Voorzitter der R. O. T. op de Vleeschvereeniging is gevraagd cn van dien Voorzitter 13 verkregen. Bij de indiening van daartoe strekkende verzoeken moet verzoeker vermolden of de slachting in zijn huis dan wel elders, en zoo ja, waar zal plaats vinden. (2) Van de verleende ontheffing zendt da genoemde Voorzitter terstond afschriften aan den Burgemeester van de gemeente van inwoning van den verzoeker en aan den Directeur van het Yetdistributiebureau. DEZE BESCHIKKING TREEDT TER STOND IN WERKING. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 4 Maart 1918. DISTRIBUTIEREGELING VOOR VET VAN GESLACHTE DIEREN. De Burgemeester van Leiden, Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 2 Maart 1918, La,—afd. Crisiszaken; Brengt ter algemeene kennis, dat genoem de Minister; Gezien artikel 8 der Distribute wet 1916; Gezien zjjn beschikking van 2 Maart 1918, No. 81, Afdeeling Crisiszaken, Bureau A. Z., houdende vaststelling van een slachtverbod van runderen, schapen en varkens, en de voorwaarden waaronder daarvan algemeene ontheffing is verleend in de artt. Ill, IV en V. HEEFT GOEDGEVONDEN: A. in te trekken zjjn beschikking van 6 November 1917, -Afd. Crisiszaken, No. 891, Bureau A.Z., houdende vaststelling van een Distributieregeling voor vpt van ge slachte dieren. B. vast te stellen de volgende DISTRIBUTIEREGELING VOOR VET VAN GESLACHTE DIEREN. Artikel 1. - (1) Er wordt opgericht een Vetdistri- butiebureau (na te noemen V.D.B.) hetwelk is gevestigd te 's-Gravenhage. 2De Directeur van het V. D. B. wordt door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel benoemd en ontslagen. (3) Aan het V. D. B. wordt een Com missie van Advies voor vet toegevoegd, waar van de leden worden* benoemd en ontslagen door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Ark 2. Hij die gebruik maakt van de algemeene ontheffing van het slachtverbod, gegeven in de artt. Ill en IV van do beschikking van 2 Maart 1918, No. 81, Afd. Crisiszaken Bureau A. Z. is gebonden aan het nakomen van de voorschriften der volgende artikelen. Art. 3. Ieder die een rund, schaap of varken slacht of doet slachten is verplicht daarvan te voren mededeeling te doen aan den Bur gemeester van de Gemeente, waar die slach ting zal plaats vinden; die mededee iag be hoort te geschieden in overeens emming met hetgeen te dien aanzien door dien Burge meester zal worden voorgeschreven. Art. 4. (1) Al het vet en de vetafval dat uit een slachting verkrijgbaar is moet vakkun dig worden afgescheiden. (2) Vet en vetafval als in het eerste lid van dit artikel bedoeld moet zonder eenige beperking worden afgeleverd overeenkom stig de ter zake door den Burgemeester van de gemeente vao slachting te geven aanwij zingen. (3) De vcofschrif en van dt artike' zijn niet van toepassing op huissack insen voor welke door den Voorzitter der R. C. T. op de Vleeschvereeniging ontheffing van het slachtverbod is verleend. Art. 5. De aanwijzingen, door den Burgemeester Ingevolge het bepaalde in het 2de lid van het voorgaande artikel te geven, worden hem door het V. D. B. namens den Minister van. Landbouw, Nijverheid en Handel verstrekt. Art. 6. Voor zoover de aanwijzingen van het V. D. B. or toe strékken vet en vetafval te doen uitsmolten, wordt aan de produc ten dier smelting de bestemming- gegeven, wel'ke door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt bepaald. Art. 7. (1) De afgevers van liet. ruwe vet en vet afval en de daaruit verkregen producten dienen hun rekeningen in aan het adres cn op do wijze, als door het V. D. R. te b opalen. (2) Het ruwe vet en vetafval wordt bere kend op het bij afzending ten genoegen van het V. D. B. vastgestelde nette-ge- widht en geleverd franco aangewezen plaats van bestemmingd'e emballage is door ontvanger terug te zendon. Art. 8. Het uitgesmolten" eetbare vet wordt be rekend op het netto gewicht, bij aflevering ten genoegen van het V. D. B. vastgesteld het wordt door afzenders ongefrankeerd verzonden in vaten, die tijding on franco door do aangewezen ontvangers ter vulling worden geleverd. Art. 9. (1) De prijzen, waartoe het ru we vet cn het vetafval en het uitgesmolten eetbare vet te leveren zijn, worden door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel vastgestelde (2) Do prijzen van uitgesmolten eetbaar vet aan ontvangers in rekening te brengen door hot V. D. B. zuil én worden verhoogd met een bedrag ter dekking van admini stratiekosten. Art 10. Zij, aan wior adres, of voor wier reke ning vet of een daaruit verkregen product vorzonden werd, zijn verplicht tot onmid dellijke betaling van heb geleverde, mits de juistheid der vordering naar het oor deel van het V. D. B. vaststaat. Art. 11. (1) Heb V. D. B. is bevoegd, voor al dat gene wat verband houdt'met de uitvoering van deze regeling modellen en formulie ren vast te stellen. (2) Eon ieder is verplicht de door het V. D. B. vastgestelde modellen en formu lieren nauwkeurig to volgen en zioli te godragen naar de daarop voorkomende aanwijzingen. DIT BESLUIT TREEDT HEDEN IN WERKING. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 4 Maart 1918. „BRANDSTOFFENCOMMISSIE LEIDEN", De Brandstoffencommissie, district Lei don maakt bekend, dat vanaf heden bon 5 en 6 van de co up enkaart voor inwonenden geldig zijn verklaard. BON 5 voor 1 H.L. eierkolen en BON 6 voor 1 H.L. anthraciet. Op de coup ontaart voor militairen kan de coupon voor Maart worden ingewisseld tegen 1 H.L. anthraciet. 2175 Ton overvloede herinneren wij er aan, dat deze bons alleen inwisselbaar zijn bij den handel, nadat bijbetaling aan ons Bureel is geschied. Do Dir. v. h. Brandstoffenbureau. KRAMER. LEIDEN. 4 MAART. Prof. dr. E. F. van do Sando Bakliuyzen t- Op 70-jarigen leeftijd is plotseling over leden prof. dr. E. F. van de Sand Bak- huyzen, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit en directeur van de Sterrenwacht, alhier. Do hoogleeraar ging gezond van huis en zou een bezoek bren gen bij zijn collega, prof. Kuenen, aan don Witte-Singel, waar hij door een hart verlamming werd getroffen terwijl hij voor de deur-stond. Naar het Diakon essenhuis overgebracht, overleed hij daar onmiddel lijk. Ernst Frederik van de Sancle Bakliuy zen werd 8 Januari 1843 to 's-Gravenhage geboren. Na daar het gymnasium te he»b-_ ben bezocht, studeerde hij te Delft, waar zijn broeder hoogleeraar in de wis- en na tuurkunde was. Later zette hij onder prof. Kaiser en nadat dr. H. G. van de Sando Bakliuyzen dezen in 1872 te Leiden als di recteur van de Sterrenwacht had opge volgd, onder zijn broeder te Lei den zijn studies voort en werd hier vervolgens benoemd tot eerste ob servator aan den Sterrenwacht, waar hij oen belangrijk aandeel nam in do waar nemingen, neergelegd in don Catalogus va.n het Asbrologisoh Gosellschaffc. In 1879 promoveerde hij tot doctor iü de wis- en natuurkunde, met een proefschrift getiteld: „Bepaling der ecliptica uit waar nemingen, verricht aan do Sterrenwacht te Leiden", waarin voor een goed doel ïs verwerkt de som der waarnemingen, van af de oorichting der Sterrenwacht tot op dien tijd volbracht, met betrekking tot do zon en de vaste sterren. Dit werk heeft eerst in de afgoloopen maancl zijn noodzakelijk complement ge vonden in dien arbeid van den heer J. do Vos van Steenrwijk, waarop deze pro moveerde. Dr. De Vos van Steen w ijk heeft dan ook in het voorwoord van zijn dissertatie zijn h artelijken dank gebracht voor do hulp en do mede werking, hem daarbij door prof. Van de San de Bakhuyzen verleend. Na vele jaren als onvermoeid werkor, als eerste observator en onderdirecteur te zijn werkzaam geweest en als lector te zijn opgetreden, volgde hij bij diens af treden in 1908 zijn broeder als directeur der Sterrenwacht- op on werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Uni versiteit, waardoor hij eindelijk zijn groo- te verdiensten voor de Sterrenwacht zag bekroond. Dat. de leiding dezer wetenschappelijke instelling in goede handen was, bewijzen wel zijn gepubliceerde wetenschappelijke verhandelingen, bc-halvo het proefschrift, verschenen in hét Jaarbck der Kon. Aca demie van Wc ten scha ppenen de uitgaven van de Holl. Maatschappij van Weten schappen en in de verschillende vaktijd schriften. Zoodra hij zich in hek directoraat had ingewerkt, heeft hij zich weder onvermoeid aan zijn wetenschappelijken arbeid gewijd. Zelfs op den voormiddag van "den dag," waarop hij het leven liet, zat hij nog te werken. Een van de beste bewijzen daar van is wel het werk: „Untersnchungen über die Helligkcit Gluckimgen'waarin Iiij do onderzoekingen over dat onderwerp van de stichting der Sterrenwacht af tot aoai do laatste jaren toe wetenschappe lijk hoeft onderzocht en bijeengebracht. De heer Van do Sando Bakhuyzen was behalve een hoogstaand wetenschappelijk man, een humaan en braaf mensch, die gaarao in stilte weldeed. ALLIANCE FRANCAISE. Conférence de M. E. Boulan. Ta do twee do conférence, dio dc lioor Boulan Zaterdagavond hield, stolde hij opnieuw op den voorgrond tweo vrouwen, die, naast veel overeenkomstigs!, zeer verscheiden van wezen waron. In do oorsto plaats Mmo Du Doffaud, ,.uno misanthrope qui a trouvé son ehemin de Da- mas". Geboren de Vicky Ghampond, gehuwd op 21-jailgeu leeftijd mei dou onheiluklenden mar kies du Doffaud, van. wien zij zich na enkele jaren liet scheiden, hot ongebonden leven van dien tijd verfoeiend, vol afkeer van al wat mid delmatig, zouteloos én plat wns, leerde zij in 1730 den president Hénault kennen, van wien zij bloef houden, al verbleekte die vriendschap ook in den loop der jaren. Tiaar smaak gevormd hebbende aan het kleine hof le Sceaux, toonde zij zich in haar appartement in het klooster van Saint-Joseph, to midden der schrijvers, geleer den en filosophen, een uitstekende gastvrouw, die door haar vernuft, haar smaak en kmsch- licid zoo noodig door de scherpte van haar geest, wist lo bannen al wat niet oirbaar was. Bijna 70 jaar oud, ontmoette zij Horace Wal- pope en do gevoelens lusschen haar en dezen Engolschman vulden do rest van liaar leven Maar meer dan zich op te houden bij dezo uiterlijkheden, drong dc heer B. door in het we zen van deze in den grond misslroostigo vrouw, die do monschon verdeelde in drie soorten: les tvompeurs, les trompés et les trompettes, en die toch snakte naar liefde on vriendschap, en het gemis daarvan verborg onder dikwijls schrij nende scherts, onder onrustig zoeken, zij, die zoo graag zou willen on niet kon gel00ven, on danks Massillon, ondanks haar rusteloos stre ven Door een parallel tussc.hen haar en Pascal deed de scherpzinnige spreker dit to sterker uit komen. Do blindheid voelende naderen en haar fami lie willende bezoeken, onLmoctto zij daar de vrouw, die het onderwerp zou zijn van het twee de gedeelte van do voordracht, Milo De Lespi- nasse. Met frischheid en gloed wist do heer B zijn gehoor to boeien bij het pot!rot van dezo hoogstaande vrouw, bewonderd, maar slecht gekend door haar tijdgenoot en, die, evenals Mevrouw Du Deffand, een uitstekende gastvrouw- was, het gesprek hooghoudend door haar aange boren smaak, haar oprechtheid en eenvoud, maar met laaiende hartstochten, met ongebrei delde liefde zich wijdend aan d'Alerabert, aan do markies do Mora, aan den graaf de Gui- b'ert. Men mag don heer Boulan dankbaar zijn, waar hij op zoo onderhoudende en geestige wijze in zijn frisch en vloeiend betoog den blik van zijn aandachtig gehoor wist lo vorruimen door het beeld van dete tweo vrouwen lo schetsen en om to doen zien, dal do liefde in do tweedo helft der 18do eouw niet meer is een synische pro faneering, een grilligo voldoening der zinnen en dor ijdelheid. maar van een blijvend0 gehecht heid en kiesclihoid en diep gevoelen i?. Dc muziek-uifcvocring, gisteravond in liet Leidsch Vojkshuis gegeven door de dar mes Caroline Lankhout, pianoElly Wet- sels, zang, en Marie van Eed-en, viool, was niet druk bezocht-. Hot Februari-concert, ditmaal in Maart verzet, brokt steeds het minste publiek Maar wat hebben do aan wezigen gemist! En het programma, èn de uitvoering daarvan maakten don avond tot een der genotrijkste muziekavonden in het Volkshuis. De Sonate van Cesar Franok vcor piano en viool gaf de vertolking niet do volg orde piano en viool van het programma terug? boeido van het begin tot het eind: het spe-1 van mejuffr. Lankhout is meesterlijk en meesterlijk word ook voor gedragen haar solo: „Andante spianato"-. cn „Polonaise brillante" van Chopin. Mej. Van Eeden liet zich nog hooren in „Ro mance" van Vieniawsky, in een „Prelu dium" en „Allegro" van Pugnani-Kreis- lev en een „Berceuse" van Tov Aulin, oogstte met haar vast, zuiver spel luiden bijval. Do zangeres had oen aria uit „Don Juan" en liederen van Jensen, Schumann en S. do Lange gekozen, geheel naar den aard barer stem, die ons nog in dc ooren lag van haar vorig concert, hier gegeven, een stem, die weer voller en gröoter ge worden bleek. Dankbaar was het publiek voor dezen geuotvoilen avond. In „Zonierzorg" vergaderde de R.-K. Kies kring Leiden, onder voorzitterschap van den heer A. J. Oostdam. De heer Van Berkel twoode secretaris (Gou da), las do. notulen, welke worden goedgekeurd. Do voorzitter deelt medo, dat do gelegenheid nog open staat om groslijsten in te leveren. Voorloopig word voorgesteld medo to gaan met het denkbeeld, om do lijsten voor Zuid-Hol-, land to verbinden cn wel zóó, dat nos. 1, 5 en 9 zullen zijn do candidate© van clon kieskring Leiden, nos. 2, <3 en 10, dio van Rotterdam, 3 en 7 dio van Don Haag, 4 en 8 dio van Dord recht. Hiertoo werd besloten. Over hel aantal candidaten, door den kieskring Leiden word be sloten,'als door don voorzitter geadviseerd was, oen vijftal to stellen. Voider werd goedgekeurd, dat do ink-vering der groslijsten zal gosloien worden tt Maart De stembiljetten zullen na 18 Maart aan d» plaatselijke kiesvereenigingen gezonden worden, welke voor 15 April moeten worden ingezon den wijl 18 April een vergadering plaats heeft den nitslag. Door oeniga sprekers werden rnog verschil lende considenten besproken, waarbij de afge vaardigde vari Hoogjnado nog een andere aan- vullendo lijst wonscht in lo leveren, wijl een der candidaten had. bedankt, n.l'. do heer Engc-la (voor Kieskring Leiden). Do heer Wernink (Gouda) merkte hierbij op, dat dezo toch in eon anderen Kieskring gekozen, werd» waardoor dit word ondervangen. Zaterdagavond gaf de geheelonthou- deiötooneelclub „D. O. S.T' weder een voor stelling in „Zomerzorg". Deze wakkere vrr- eeniging, die de kunst in dienst van de pro paganda voor gehee'cn'houding, ontwapening 'ïüug of welk humanitair doel ook stelt, mag zicli in een groote popu'ariteit bij de Leid- sche arbeiders verheugen. A's steeds waa 00c de zaa) tot achter toe dicht bezet; De voorzitter van de toonee'c'ub, de heer L. Nieuwenburg, hield een korte propa- gandaspeech voor de gehee1 onthouding. Voor den aanvang en tijdens de pauze'» werd de tijd van wachten gedood niet hel geven van eenige muz:eknu 111 mors, waar voor een drietal hoeren hun welwiTénde me dewerking verleenden. M°nig socialistisch strijdlied was hieronder en uit volle borst zongeu velen de liederen, die de muziek in zette. „D. O. S.' voerde ditmaal op een ook reeds vroeger door haar geven toonee'werk» n.l. „Offers" liet bekende toonoelspel van ds. N. J. C. Schermerhnrn. net werk van ds. Schermer hom heefl de eigenschap- goed spee'b-w te zijn voor dilettanten. Gemakkelijk wat de hoofd-figu- ren aangaat voor hen. die de in daarin be- licha^mde be^'nse'en bririd n. Me1 b me-kt dan ook steeds en zoo ook yD. O. S." een brzonder sterk zich-geven voor de ty peering der verschillende rollen. Ook ditH maal in „Offers" hebben we een paar ge slaagde typen gezien. „Offers" heeft wel eenige gebreken, die het stuk zelf schade doen, 't is soms wal oppervlakkig, maar a's anti-nri'itaristisch pro- pagandewerk 't het go°d. Mag het krachtig app'aus van do mei don schrijver ge'ijle gestemde toeschouwers voor een deel toe te schrijven zijn aan den inhoud, men waardeerde er ook het spel van verschHende led*n van „D. O. S." Voor deze fooneelclub was 't een avond om met voldoening op terug te zien. Do algemeen© ledenvergadering van de „Verecniging tot verzorging van klein© kinderen" (Crèche) werd gehouden ten liuizc van mevrouw* Siegcnbeck van Heu- kolom. Uit het jaarverslag bleek, dat m 1917 12,423 kinderen do bewaarplaats bezochten tegen 12.352 in 1910. De uitgaven bedroe gen m 1917 f 3389,50V6, de ontvangsten 2739,5SVs, zoodat dit jaar sloot met een saldo van f 649,92. H-et best-uur beveelt deze inrichting warm in de belangstelling van de ingeze tenen aan. In den schouwburg ging gisteravond wederom Sacher Guitry's „De Nacht wacht". De schouwburg was uitstekend bezet. Parterre en de rongen bovenin wa ren uitverkocht! en de. baignoire was mede goed bezet. Het spel van allen was weer goed, van de vier hoofdpersonen „Zij," Annie vaQ Ees; „Meneer", Louis van Gasteren; de meid, Gusta OhrispijnMulder Jean, Cor van der Lugfc Melsert subliem. Een krachtig applaus na elk bedrijf, de gulle lach, was een bewijs, dat ook nu weer „Dc Nachtwacht" in goede aarde ia gövallen. Sedert eenige jaren bestonden hier, zoo als men weet, tweo verecnigingen van Friezen naast elkaar: do Selskippen „StAo fries" en „Fier fen HQs". Gaf dit eenerzij dia aanleiding tefe eetege-1 animositeit, onder de landigenootert onderling, anderzijds kon er van de twèe gescheiden kampen weinig Ier acht. uitgaan. Gelukkig heeft men elkaj*- der ten slotfce weder gevonden en Zaterdag avond werd de eerste „bütengewonne gear- komste" van de nieuwe voreeniging, nu „Fryslan" geheeten, in den foyer der Stadszaa! gehouden. De .Friescho vlag hing god'rapeerd voor het tooneel en de wapens der elfsteden en diertig plattelandsgemeen ten van Friesland versierden de wanden. De opkomst was, dank zij mede een groot aantal uit. Friesland afkomstige militairen, bevredigend. Men had voor dezo bijzonder® gelegenheid een „foardrager" uit Hei te- lan" laton komen: den heer Jac. Westra, van Wier, die, na een inleidend woord van don voorzitter, den heer J. Tjalsma, en muziek van een aardig strijkje van eenige jongo Friezen, zijn zeer afwisselend pro gramma ten besto g&f. Kortswijls had de overhand en die spreker trachtte don in druk van hot komische te vorgrooten door grime en kostuum. Het een zoowel als het ander deed ons te veel aan dergelijke Hol- landsche voordrachten denken, in een Fricsch kleed gestoken. Waarom grijpt men zijn stof niet uit het Friescho volksleven zelf, dat daarvoor zoo grooten rijkdom biedt, en kruidt men ze niet met echtoa Friesckon humor? Ook hadden wij moer ernstige voordrach ten verwacht. Een Hollander, die in (Et gezelschap verzeild raakt-, zou op dezo wijze een geheel verkeerden indruk van Friesland kunnen krijgen. Overigens brengen wij gaarne hulde aan het streven van den heer Westra, om zijn hoorders van zijn onmiskenbare komische talenten te doen genieten. Het bestuur verdient hulde voor de rege ling, die nieta te wenschen overliet.

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1