In vroeger dagen No. 17789. LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 23 Februari Tweede Blad Anno 1918. Brieven van een Leidenaar. FEUILLETON Nederland en de Oorlog Kunst, Letteren enz, BUITENLAND DOXXIX. Met instemming' heb il: indertijd Itennis genomen van de oprichting der Leidsclie (vereeniging van Industrieelen en dit temeer, omdat mij was medegedeeld dat deze oprich ting verband ivield met de vraag, hoc men in dezen crisistijd het haast te wachten ver schijnsel van werkloosheid, het best zou kun nen bestrijden. Wajj hebben nog altijd het Fabricksfonds, ter gelegenheid van den gi'oo- ten brand der katoenfabriek gesticht Doch dit Fonds steunde niet op een algemeene or ganisatie. Op zichzelf staande personen droe gen er aan bij. liet bracht niet voor een geheele groep werkgevers de verplichting mee om bij een mogelijke catastrophe aan een bepaalde werkplaats bij te dragen. D^ meest welgezinden deden het indertijd mdcn het ook nu mogelijk doen, anderen onden althans zicli er aan onttrekken. Heel anders wordt het wanneer men heeft een or ganisatie met welomschreven rechten en plichten der leden. !Iel besef is ook doorgedrongen in de krin gen van eigenaren en leiders van bedrijven, dat hun verplichtingen tegenover de werk nemers niet eindigen, wanneer door omstan digheden buiten den wil der arbeiders, deze niet meer werken kunnen. Men voelt dat hebniet aangaat, hen weg te zenden, tot tjjd en wijle dat het eigenbelang aanspoort, ze weer terug te roep,en. Uit dat besef is geboren de organisatie van Leidschc industrieelen, en de eerste vrucht er van is het fonds, dat zich als fabrioksreserve heeft aangediend. Daaruit is ontstaan de wachtgeldregeling, zooals die gisteravond in dit blad uiteen gezet is. Deze gaat uit van het juiste beginsel, dat voor een behoorlijk bestaan ran de werk nemers. ook in tijden dat omstandigheden de noodzaak tot gedwongen werkloosheid op legt, de werkgevers in de eerste plaats in de bres moeten springen. Het bedrijf behoort daarop gericht te zijn. Er moet daarvoor van de winst afgeschre ven worden, zoo goed als voor elk andere zaak in het belang van het bedrijf. Daarom zullen volgens deze regeling, de gezamenlijke werkgevers voor 57 pCt. van het totaal bedrag der uitkeeringen zorgen. Dat is ruim de helft van het totaal der uitkeering. Men kan over de grootheid van dit bedrag twisten. Het zou, gewogen op 3e schaal van sociale vechtvaardigheid, iets meer of iets minder kunnen zijn, ik zal dit niet uit maken. Wel komt mij het beginsel juist voor, dat ook de gemeenschap er een deel toe bij draagt. Vooral nu het de oorlogstoestand is die de malaise teweeg brengt. Een percen- *age van 33 pCt. als bijdrage van het Kon. •Shit. Steuncomité, lijkt mij daarom ook ge rechtvaardigd, al geldt liet ook hier, zooals ran de bijdrage, van de werkgevers zelf, dat liet iets meer of i ts minder kon zijn. Dat de gemeente er ook iels tie brjJraagfc, is, van uit sociaal oogpunt bekeken, mede vol komen juist. Een bedrag van 10 pCt. is in het algemeen wel heel klein. Maar er zal hierin; wel rekening gehouden zijn, met den minder gunsligen tees'and der financiën on zer gemeente. Het eerst hulde aan onze industrieelen, dat zij dit hebben willen doen. Laten we eens voor het oogenb'.ik aanne men. dat de fabrikanten, die door geen wet daartoe kunnen worden genoodzaakt, zei den: ,.wij trekken ons liet lot der werk- loozen niet aan", dan had de gemeenschap en in de eerste plaats de burgerlijke ge meente er voor moeten optomen. De regeling, waarin Leiden mee- een der eersten is, bestaat nu gelukkig. Met min der zorg kunnen we in dit opzicht de duistere toekomst tegemoet gaan. Het dreigend spook der werkloosheid behoeft ons althans niet zóó meer met angst te vervullen, als voor het tot stand komen van de nieuw? regeling. De werklooze fabrieksarbeiders zullen niet langer aangewezen zijn op op?nbare liefda digheid. Doch, al kunnen wij met de voorloopige toetreding var. 35 inSnsirieelen tevreden zijn, voldoende is dit nog niet. Dat er nog niet meer zich hébben aanges'olen, verklaar ik echter uit onbekendheid. Menig kleine werk gever denkt misschien: behoor ik wel tot de industrieelen?" Ben ik juist ingelicht, Naar het Engclsch vim Mevr. ALFRED SIDGWICK. 13) Maar zij keercle minachtend haar oogen af. Ladty Tuft was in sommige opzichten dom, maar ^ij zag (üe wisseling van blikken en werd onredelijk boos op Rosalindo. ,,Had je uitnoodigingon 1" zei zij tot haar zoon. „Ja, een paar," mompelde liij, en hij begon noten te kraken en op te eten. Lady Tuft stond op van tafel. Wat or in do eet kamer gebeurde, nadat de dames weg waren, hebben mevrouw Cloudesby en Rosalindo nooit geweten. Misschien had' Sir Lucius nieuwe batterijen van overreding iu Let vuur gebracht, misschien had hij niet bemerkt, dat Tony meer port dronk dan hij kon verdragen. In ieder geval, toen do twee heeren zich bij do dames voegden, had de jonge man zijn tong terugggevondon en blijkbaar zijn plan van aanval gemaakt. Hij ging op Amy ai met een vroolijk, on vast. voorkomen, dat haar verwonderde, zei haar, dat dansen hot beste middel ter wereld voor een verkoudheid was en vroeg haar, nu dadelijk met hem te dansen, „Maar,^ beste jongen, do kamer is niet leeg geruimd." wierp Lady Tuft tegen en. iij beek angstig naar haar kleine en groots tafels, alle beladen met snuisteryen. dau wenscht de Oommissie, met de uitvoe ring der wachtgeldregeling belast, ieder ver zeker ingplichtig bedrijf er onder te doen vallen. Laat men, als er straks een verzoek tot aansluiting van de Commissie komt, niet aarzelen daaraan gevolg te geven. Solidari- teitsbesef en sociaal gevoel, schrijft naast eigenbelang de verplichting daartoe voor. Er is veel in dezen oorlogstoestand dat wij oprecht moeten betreuren en waaronder, ook door z£n gevolgen, individu en gemeenschap zuilen lijden, lange jaren hierna nog, doch daar tegeuover staat ook wel iets, dat zelfs in de komende tgden zyn nuttig effect zal hebben. Daartoe mogen we stellig rekenen de nu in het leven geroepen wachtgeldrege ling, een instituut, dat ongetwijfeld niet al leen zal gelden voor den oorlogstijd voor Leiden en Twente alleen, maar dat den oor log zal overleven en uitgebreid en verbeterd, een blijvende instelling voor de toekomstige tijden zal worden. Wussc heryen. Naar'de ..Nieuwe CV' verneemt, heeft de nationale commissie tot oplossing "van eri- siszaken in het wasscherijbedrijf zich ge wend tot het departement van landbouw, handel en nijverheid, bureau crisiszaken, teneinde invoer van soda te verkrijgen, sub sidiair van regeoringswege te bewerken, dat con zeep-mengsel wordo samengesteld, dat ter vervanging van 30da kan dienen, even tueel van het -departement van landbouw de beschikking te verkrijgen over oen hoeveel heid koolzure potasch voor distributie in het wa sschor Ijbedrijf Ongewenschto elementen on dor Belgische/ vluchtelingen. Do minister van Binnenlaudschc Zaken hèeft onder de aandacht dor burgemeesters ge-bracht, dat, voorzoover nog lastige en on- gewensehte elementen onder de Belgische vhichtL-lingdii mochten worden aangetrof fen of zich daar mochten vestigen, deze steeds voor de keuze moeten gesteld worden tusschen opneming in het vluchtoord te Nunspoet of uitleiding naar België. Daarbij, moet h<un onder het oog gebracht worden, dat zij, dn afwachting van de maal regelen, die voor hun icruglei-ding naar België noodzakelijkerwijs moeten worden ge nomen. krachlens art. 13 der vreemdelin genwet in het vluchtoord te Nunspcct zullen worden geïnterneerd. Huisslaclilijig. Blijkens het eindverslag over het ontwerp van wet, houdende bepalingen betreffende hot slachten van paarden runderen, schapen en varkens werd toegejuicht, dat de minis ter, als gevolg van de groole behoefte aan vet, door de indiening van dit welsontwerp oen middel heeft weten te vinden om aan het beschikbare vot to komen. De vraag rees of ook niet op andere wijze-door do regee- rkig de verkrijkhig van vet kan bovor- deid worden. Kunnen bijv. van regeer ings- wege goon maatregelen getroffen worden- om het zaaien van koolzaad, waaruit ook veel vet kan verkregen worden, te bevorde ren? Betreurd werd, dat de mededeoling van den minister, dat de wet niet van toepas sing is op vte, dat voor ei-gen gebruik ge slacht wordt, in do wet zelve niet tot uiting is gekomen in den vorm van een uitzonde ringsbepaling. Ten einde evenwel veel moei lijkheden bij de toepassing van do wot te voorkomen werd aangedrongen op een dui delijke verklaring van den minister, -dat Uuisi<T?ichtiugen wel mogen plaats hebben, indien zulks geschied voor eigen gebruik. Onjuiste cijfers van gemeen lob cstnven. Hek lid der Tweecïe Kamer de heer Duys heeft- den 22sten Januari de volgende vra gen ingezonden Bij circulaire van 2 Januari j.l. heeft de minister van landbouw, enz. cte volgende aanschrijving tot de gemeentebesturen van -ons land gericht „Ik heb de eer u mede to deelen dat blij kens van het Rijks Centraal Administratie kantoor voor do distributie vay Levons- ,,Ik zal je een van do nieuwe dansen loe ren,hield Tony vol. „Ik heb zo ingestu deerd." „Bedoel jo do Tango?" ..Die kan ik niet, maar ik kan do Bunny Hug." ..Neen, dank je. Die heb ik gezien." „Nu, dan een kalme wals. Ik zal .die tafels bij de piano zetten on tante Anna, zal voor ons spelen. Laten we vroolijk en op gewekt zijn." „Wil u spelen?" zei Rosalindo tot baar moeder. „Zoo niet-, dan kan ik het doen." ,,Ik wilde het je juist vragen," zei Lady Tuft. %,Ik moet wat wo-1 opwinden en wilde graag, dat je moeder me liiclp." Sir Lucius had het boek opgenomen, waarmede hij ie de ren dag zijn geest twintig minuten verrijkte. Hij zag niet in, waarom hij met. Kerstmis daarop een uitzondering zou maken. Zijn vrouw en haar zuster zaten samen op de eofa en wondon een chkko streng dikke witte wol. Mevrouw Clou desby hield op on was niet altijd zoo oplet tend als zij zijn moest, omdat haar oogen dwaalden naar het. andere einde van do groot-e kamer, waar Rosalinda walsen en two-stcps speeldo, terwijl Tony rondsprong met Amy Telkens was hij ontevreden over de maat. en riep Rosalindo toe. gauwer of langzamer te spelen. Toen zij ophield, zei hij haar weer te be ginnen. Toen zij aarzelde, werden hij en zijn partner beiden ongeduldig. Dc dansers waren onvermoeid en onder het dansen werden zij vroolijker. Amy vergat haar vorkoudheid. Tony vergat de huiselijke in vloeden, dve hot natuurlijke in hem onder drukten. Hij danste beter clan Amy, vlug mannetje als hij was raet gelaoor en gevoel voor maat. Zij was tamelijk stijf, m-vir middelen ontvangen inlichtingen verschil lende gemeentebesturen onjuist o cijfers verstrekken aangaande de bevolking ten hunnent aanwezig. In sommige gevallen verschillen de opgaven van het gemeente bestuur afkomstig, meer dan 10 pet. met die, welke bij navraag bij het betrokken Bevo-lkingsbureau worden verkregen. Zóó zeer ia cte verkeerde praktijk van het ver strekken van onjuiste opgaven bij gemeen tebesturen doorgedrongen, dat volgens de cl'oor hen overgelegde cijfers het totaal aan tal inwoners onzes lands op dit oogenblik zou bedragen 6,800,000. waarbij dan nog niet eens inbegrepen zijn heb leger cn de kinderen beneden het jaar. Het verstrekken van d'e onjuiste opgaven heeft tot gevolg, dab aan die gemeenten groot ore .hoeveelheden verschaft worden dan waarop zij ingevolge de rantsoenec- ringsbepalingcn recht hebben. Het zal u duidelijk zijn, dat dientengevolge do ge meenten welke cijfers naar waarheid over leggen, benadeeld worden zij toch ontvan gen naar evenredigheid- kleiner hoeveel heden dan de gemeenten, die het niet te nauw met de waarheid nemén. Met aandrang moge ik u in verband met heb vorenstaande verzoeken uwe opgaven betreffende het aantal inwoners in uw ge meente nog eens nauwkeurig te doen na gaan en zoo noodig een verbeterde opgave dienaangaande aan het Rijks Centraal Ad ministratiekantoor te doen toekomen Is de minister bereid aan de Kamer mede te deelen welke gemeentebesturen zich aan deze practijken hebben schuldig gemaakt-, met opgavo van de door deze besturen op gegeven cijfers en de juiste cijfers volgens de diverse Bevolkingsbureaux Is do minister bereid aan de Kamer mede te dooien, welko strafmaatregelen tegen hen genomen zijn die aldus hebben gehan deld De minister van landbouw, nijverheid on handel heeft daarop gisteren geantwoord Ondérgeteekende kan vooralsnog geen aanleiding vinden aan de Kamer medo to deelen, welke gemeentebesturen onjuiste cijfers hebben verstrekt aangaando do be volking ten hunnent aanwezig, omdat hij van oordeel is, dat de goede verhouding met de gemeentebesturen, die bestaan en waarop hij veel prijs stelt, door die medo- deeling noodeloos in gevaar zou kunnen worden gebracht. Mocht echter blijken, dat ook in 't vervolg gemeentebesturen opgaven verschaffen, welke niet overeenkomen met dr.e van cte betrokken bevolkingsbureaux^ dan stelt do ondergeteekende zic-h voor, tot publicatie over te gaan van dc namen van bedoelde gemee-ntebesl'uren alsmede van clo door lien en het bevolkingsbureau ten hunnent over gelegde cijfers. Strafmaatregelen tegen de gemeente besturen zijn niet genomen Achtergehouden oogst. In verschillende plaatsen vdti Drente is liet onderzoek, naar achtergehouden voorra den graan begonnen. Bij verschillende land bouwers zijn groote voorraden rogge en boek weit in beslag "genomen. ITet onttrekken van lijueflie aan bet seh i Jders weHk. Woensdagmiddag heeft, er in het café „Hollandais" te Den Haag een conferentie plaats gehad tusschen de hoofdbesturen van den Bond van Ncderlandsche Sckillerspa- troons; Nodeilandselie Roomseh-Kdth. Schil- dei spa troon? Bond. Ncderlandsche STiilders- giezellenbond, Ncderlandsche Chris te-lij Wc Bouwarbeidersbon d,Nederlandsehe Roomscli- Kat-li. Bouwvakarbeidersbond cn Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Neder land. welke ten doel had, maatregelen vast te stellen die geboden werden door dc werk loosheid als gevolg van de onttrekking der lijnolie aan het schildersbedrijf, noodig voor do bereiding van vet voor de volksvoeding. Over de te nomen maatregelen werd volle dige overeenstemming bereikt en aan een commissie bestaande uit de hoeren W. C. \an As en L. do Groot, voorzitter en secretaris van den Bond van Nederlandschc Schilders- patroons, en uen heer A. W. Jenscli, voor zitter van de-ri Nederla'ndschen Schihlersge- zellonbond opdracht gegeven, een particulie re audic'ptio aan den minister van Land bouw, Handel en Nijverheid te verzoeken om daar die maatregelen voor te dragen. goed onderricht, cn zij hielcl veel van dan sen. Hun gelach deed hen soms ophouden, zij hadden grapjes samen, wisten weldra, welko hoeken zij voorzichtig moesten ne men eens of tweemaal dansten zij recht door do lange kamer on kwamen vlak bij de oudere mensehen. Zij liadclcn dit gedaan en waren op liet punt terug te keeren, toen do muziek plotseling ophield. „Ga vercler," riep Tony, „wij zijn nog niet moede/-' „Ik wel," zei Rosalindo cn ging van de piano naar hot vuur. „Het i? erg koud' in dat deel van clc ka lft er." voegdo zij er bij. „Ik zal ira spelen, en dans jij dan met je neof," zes Amy. maar zij deed het aanbod terloops. Tony stond besluiteloos en kéék naar Rosalindo. Zij wilde niet naar hem zien cn ging zitten. „Ik vind, dat er genoeg gedanst is," zei Sir Lucius. „Volgens mij is de kamer eigenlijk te warm," zei Lady Tuft, die in den hoek van do sofa dicht bij het vuur zatr „Maar als het bij de piano koel is, moet je daar niet heen gaan, lieve, als je verhit bent door het dansen en al verkouden bent. Wat clans je goed! Maar je hebt natuurlijk eerste klas lessen gehad." „Ja; ik ben gc-ed onderwezen," zei Amy, „en ik vermoed), dat ik er oolc aanleg voor heb. Voor R-osaKnde's ooren klonk in Amy's stem een graad van zelfvoldaanheid, die bijna belachelijk was; maar geen der Tufts scheen heb to hooren. De ouderen koken naar Amy met een zekere eigenaarsliefde, en To-ny, die weer brommig werd, vroeg wat ter wereld hij doen, moest om zich to amuseereD. Maric Coelingh-Vorderman» De bekende oud-actricc, Marie Coelingh Vorderman, die zoovele jaren aan het R-ofr terdarasche tconeelgezelschap verbonden was en naar het destijds heette, haar laatste levensjaren in Indië zou doorbrengen, heeft van dit voornemen afgezien en zich te Alk maar gevestigd. Enny Vrede. Enny Vrede is in zooverre hersteld, dat zij binnenkort het ziekenhuis zal kunnen ver laten. Voorloopig is het haar verboden op te treden terwijl het ook nog niet vaststaat of zry niet voorgoed haar tooneelloopbaan zal moeten vaarwel zeggen. Journalistiek. De heer P. Hoorweg, thans -verbonden aan de redactie van „Haarlem's Dagblad", is met ingang van 1 April benoemd tot re dacteur-verslaggever aan „De Telegraaf." Tweede Concert Johan N, Zandbergen. Deze pianist, die by zijn eerste optreden hier ter stede, in November j.l., zulk een groot succes behaalde, zal hier een tweede concert geven, en wel Maandag 25 Februari a.s. in de kleine Stadszaal. Het programma bevat werken van Beethoven, Schumann, De- busy, Chopin. Liszt. Dit concert is daardoor merkwaardig, omdat onze stadgenoot dan voor liet éérst zal voordragen „Les Année3 de rélerinage", van Liszt, (en Suisse), waar van de meeste nummers tot nu toe nog niet in de concertzaal gespeeld werden. Ook komt een compositie van Dirk Schafer op het programma voor. Het geheele programma zal onze stadgenoot voordragen nog dit sei zoen te Amsterdam (Goncerizial Duwaer en NaessensJ en waarschijnlijk in Den Haag en Rotterdam. Subsidie Ncderlandsche Opera. Het Amsterdamsche raadslid Boissevarn heeft het volgende voorstel ingediend: De gemeenteraad van Amsterdam, gezien het praeadvies van B. en W. rn zake subsidieering van de Nederlandsche Opera van den heer G. II. Koopman, van meening, dat het voortbestaan van deze opera van belang is voor een ge wensehte bevordering van de muzikaal-dra- matische kunst hiermede cok het belang van onze gemeeute ten zeerste gediend ach tend noodigt B. en W. uit met den heer G. H. Koopman in overleg te treden, ten einde er toe te geraken in dezen aan een rechts persoon subsidie te kunnen verleenen. Men meldt uit Rotterdam: De heeren D. de Klerk, A. W. Heykoop, E. de Korver, J. ter Laan en P. L. W. H. Verlinden hebben bij den Raad het voorstel ingediend aan de Neder'andsche Opera, vo,or- loojfig voor den tijd van één jaar, een sub sidie te verleenen van f 10.000 en voorts een commissie van raadsleden te benoemen, die vóór 1 October e.k. arm den Raad zal rapporteeren over de vraag of, op welke wpze, en onder welke voorwaarden nadien subsidie zal worden verleend aan kunstinsti tuten. Voorts ïs bij den Raad ingekomen een adres van de heeren Glir, de Vos c.s., waarin adhuesie wordt betuigd aan de aanvraag v.oor subsidie door den directeur der Opera. Nieuwe uitgaven. „Stalmest en Kunstmest', door A. N. Zwiers, directeur van liet land- en tuinbouw kundig instituut te Deventer. Üitg.:? A. E. E. Kluvver, te Dei enter. Prijs f0.65. ..Het Nieuwsjel", Catalogus der Wereld- Bibliotheek 1905191S. Üitg.: Mij voor goede en goedkoope lectuur, te Amsterdam. „Duizend en "één nacht', Arabische ver tellingen', uitgave voor volwassen:» Uitg.: Meuienhotf-editie, Amsterdam Verschenen zijn: „Vaar Schuiven Wij heen?" open brief aan Ouders en Opvoeders betreffende. Kin- dervernjaak en de Moderne Dansen, door dr. A. de Vletter. Uitg. Hollandia-Drukkerij te Banrn. Prijs 45 cent. Derdigste jaargang van den Prov. Al- mauak voor Zuid-Holland 1918. üitg. N. dam son te Alphen aan den Rijn. „Kan je niet gaan zitten lezen?" zei zijn va eter. ..Niet voor mijn plezier," zei To-ny, „Daarenboven is het Kerstmis. We_moesten vroolijk zijn. Als ik zelf een huis heb, wil ik een echte, ouder wctsclie Kerstmis heb ben dat zal je zien." „Maar Amy houdt van een stille Kerst mis," zei Lady Tuft( die door de hitte van bet v uur en do 'uitgebreidheid van haar diner een beetje slaperig was en haar ge dachten luid uitsprak. Een oogenblik van stilte volgde, afge broken door Tony, die lachte, alsof zijn moeder den aardigste® zet gedaan had, dien hij ooit gehoord had. Hij zat naast Aruy, die wat bloosde en glimlachte. „Nu kijkt do kat uit den zak," riep hij; „je ziet, wat hun plannen zijn." „De best gemaakte plannen van muizen en menschen ga an dikwijls mis," zei Amy. ,,Ik weet niet-, waarom (lib hiermede het geval zou zijn. Het hangt van ons af, niet waar?" zei Tony. Amy antwoordde niet. Sir Lucius wierp 'ïiog een blok op het vuur cn leidde do aan dacht af door het leven, dat hij maakte, en de vonken, die hij in alle richtingen deed vliegen. Mevrouw Cloudesby zei. dat zij niet te vermoeid was om nog een streng wol op te houden, en Rosalindo bordururdo ha-ar gedachten in haar viooltjes. Gauw daarna stond Amy op, zei iets over haar verkoud heid, wenschto goeden nacht en ging naar bed. Tony opende de deur voor haar, maar deed geen poging om haar in de hal to vol gen. Hij kwam in don familiekring terug en zag- er vrij schaapachtig, maar niet onge lukkig of landerig, uit. .,U heeft u daar leuk versproken, moe der," zei hij. „Aan onze Jonge Mannen", bestaande uit drie brochures: lo. Toespraak van dr. D. Snoeck Henkemans over „Moraal contra. Ge zondheid; 2o. Toespraak van dr. J. Schoe- maker over „Had ik dat maar geweten"; po. Toespraak van dr. A. de Vletter over „Wees een flinke kerel". Drie toespraken, gehou- den tot de leerlingen der hoogste klassen' van Gymnasium. H. B. School en Ambachts school te Den Haag. Uitg. Wolters te Gro ningen. „VerliOGging van den Stormvloed, toestan den op de Friesche kust, ten gevolge van d® afsluiting der. Zuiderzee", door O. W. L-ely, ingen. Rgkswaterstaat, met een Nota be- treffende den te verwachten invloed van, de afsluiting van de Zuiderzee op de water hoogten langs de Friesche en Groninger kusten, door J. Koopen, hoofdingenieur bij den Rpswaterstaat. Uitg. E. J. Brill te Leiden. „Wetsontwerp tot instelling van een Han delsregister" ingediend bij Koninkl. Bood schap van 16 November 1917. Uitg. Ajgera. Uitg.-Mij. Amsterdam. „Als het einde nadert", door dr. Robert W. Mackenna, vertaald door Lt van Son, met een voorrede van dr. G. J. Huët Uitg.-Mïj. F. van Rossen, te Amsterdam. Het kiesrecht in Pruisen. In dc zitting van de kiesrechte om miesno van liet Huis van Afgevaardigden, ia het voorstel der- conservatieven en vrije con servatieven nopens het meervoudig kies recht met 20 tegen 15 stemmen aangeno men en daarmede art. 3 van het regeerings- ontwor.p, dat in het gelijke kiesrecht voor ziet, voor afgehandeld verklaard. Vóór het voorstel nopens loet meervoudig kiesrecht stemden: 12 conservatieven, 4 vrij-conserva- •ticven, 4 nationaal-liberalen; tegen: 8 cen trum a fgevaardigden3 vrijzinnigen, 1 so- ciaal-dernoeraat, 1 Pool en 2 nationaal-li- beraleiL Dc „Vorwarts'' noemt het gisteren geno men besluit van de kiesrechtcommissie een slag met de rijzweep der jonkers in het aan gezicht van hot volk. Het blad zegt: De hoe ren voLkssteramers zijn tot volksprovoca- teurs geworden. De arbeiders zullen echter von Oldenburg zijn zin niet geven en het niet zoover laten komen.dat do kanselier op het volk moet laten schieten; zij zuLlen hun rechten veroveren. De „Vossi-sche Zeitung'' maakt uit de beslistheid, waarmede Frièdberg zich tegen iedere verwatering van het kiesrechtont- werp heeft verklaard, de gevolgtrekking, dat dezo Pj'rrküs-overwLnning niet zonder be- teckcnis voor den afloop der kwestie zal zyn- Het „Berl. Tagebl." schrijft: ..De conservatieven hébben niet slechts het gelijke kiesrecht zonder- gewetensbezwaar verworpen, maar bedeedigden ook nog het volk. dat in een bijzondere boodschap van den koning de belofte ontvangen had, dit kiesrecht te 'zullen krijgen: Het antwoord zal den consexwalieven cn de met hen ver bonden nationaal-liberalen uit het volk worden gegeven. Eerst echter is het woord aan de regeering." De „Voss. Ztg.'' qualificeen de stemming in de commissie als een Pyrrhais-overwin- ning voor de 'tegenstanders van het kies recht. Ile-t Wad zegt: „Wij zien in deze stemming niet het ein de, maar het begin van oen beslissen den kiesrechtsiTijd. die in dea vorm van een steÜiugcjorlog- nog maandenlang kan voort duren. De „Post" laat zich aldus uit: „Dc mogelijkheid van "een conflict tus schen de aan haar woord gebonden regee- ïing cn het Huis van Afgevaardigden is niet uitgesloten/' De „Lok. Anz." wijst er op, dat het ont werp nog in tweede lezing in dc commissie moet worden behandeld cn dat dc besluiten van de zitting in pleno met die va-n dc commissie niet behoeven overeen to stom men. Tot scherpe maatregelen van de zijde dor regeeriug beslaat geen aanleiding, aange zien door het Huis dc-finiticve besluiten zijn genomen.'" „Leuk is geen uitiïtrukking, die ooit be schrijft wat ik doe," zei Lady Tuft.. „Ik sprak zonder er bij te denken misschien ra aar ik hoop, dat ik geen kwaad aan richtte Soms verhaast een onbeduidend toeval do gebeurtenissen en wordt het ijs gebroken." „Soms wordt-'het spel er door bedorven," zei Tony wijs „Laten wij do gebeurtenissen verhaas ten," zei Resalinde, van haar borduurwerk opziende en tot haar moeder sprekende. „Laten wij oom Lucius en tanto Henrietta vertellen, wat onzo plannen zijn." „Je plannen?" zei Sir Lucius, die nu zijn geest lang genacg verrijkt had en iuisb wilde gaan rocken. „Heb je plannen?" Mevrouw Cloudesby keek haar dochter onrustig aan. Do sprong vcrcischte meer moed dan zij bezat. „Er is geen haast," mompelde zij. „Jawel," zei Rosalinde, „als we lang treuzelen, zullen wij het optrekje verlie zen, en er is geen ander te krijgen." „Verklaar jo nader," beval haar oom. „Ik begrijp werkelijk niet hoo je sekse do onbeschaamdheid heeft kiesrecht to ver wachten, als zij zelfs een eenvoudige zaak niet in een samenhangenden vorm kan klceden. „Moeder ën ik willen.een optrekjo in jMenwinion, in Cornwallis, huren cn daar samen gaan wonen, zei Rosalinde, bleek, maar beslist. „Ik sta er paf van." zei Tony. Sir Lucius en Lady Tuft stonden er blijk baar ook paf van, zelfs nog meer dan Tony, maar zij wilden natuurlijk zijn ruwe uit drukking niet gebruiken. Sir Lucius keek Rosalinde aan, alsof hij haar door elkander wilde schudden. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5