SPORT, Kunst, Letteren enz, INGEZONDEN. TWEEDE KAM. DE 00BL0G, TELEGRAFEN. LAATSTE BERICHTEN, &dver£ent5ën. Telegrafisch Weerbericht, p* Hoogste barometerstand boven 775 in Z.- Duitschland. Laagste boven 765 bij de Oost zee. Verwachting tot den avond van den 25sten dezer: Meest matige, zuidelijke tot tot zuid-oosielijken wind. Nevelig tot zwaar bewolkt Wellicht nog eenige regen. De zelfde temperatuur. VOETBAL. Nacekemcn uitslagen van H Journal. NEDERLANDSOHE VOETBALBOND. Tweede klosse B.; Olympla—Victoria 1—2, onder protest van Olyffi- pla. O. D. E.—Allen Weerbaar, A. W. niet op gekomen. LEIDSCHE VOETBALBOND. 3e klasse. Kweekschool—Tcylingcn II 3—0. Engolscbc geïnterneerden. r»e bekende Engelsche sportsman kapitein Cayc. t as geïnterneerd in ons land, heeft zich belast met het organisccrcn van voetbalwedstrijden voor Eugelsche geinterneeiden. De Engclschen zullen een voetbalterreln inrichten op do tentoostellingeterref- nen te Scbeveningen. De kosten hoopt men to dek ken met do helft van de enlróc's van do vcrecni- gingen, die de Engelschen gaan bezoeken. Het Leidsehe „Ajax" zul Zondag 10 Februari a.s. do Engelselien te gast krijgen. Een concert. 6 Februari a.s. stellen zich de heeren Th. Eniferle (piano), jhr. A. Rappard (viool) en W. Versieeg (violoncel) voor, met Die- i juffrouw Harry van der Harat (King) een Brahms-avoud te geven in de kleine zaltl van de Stadsgehoorzaal. Prof. dr. H. A. Lorentz. Men schrijft uit Haarlem Den 25en Januari a.s. is het 40 jaren ge leden, dat prof. dr. II. A. Lorentz, thans directeur van Teyler's Stichting, het hoog- leeraarsambt in de wis- en natuurkunde aan de Leidsehe hoogesehool aanvaardde, met een rede over „Moleculaire theorieën in de natuurkunde". Dit geschiedde betrek kelijk kort na zijn promotie, in 1875 ts Lei den, op proefschrift„De theorie der te rugkaatsing en breking van het licht". Hij staat bekend als een man van veel omvattende kennis, van scherp inzicht in de meest ingewikkoldo vraagstukken en de gave te bezitten om do moeilijkste zaken helder uiteen te zetten. In 1902 viel hem de Nobelprijs voor na tuurkunde ten d'eeJ. De Royal Society verleende hem haar me daille, hij is buitenlandsoh lid van de Aca démie des Sciences to Parijs en van de Aka- demio der Wissenschaften te Berlijnde universiteit te; Birmingham verleende hom hot eeredoctoraat en bij herhaling -werd hij uitgenoodigd in hot buitenland vqor.drech ten te houden, o.a. in 1904 door de Colum- bia-universiteit te New-York, in 1908 door de Société frangaise de physique, in 1910 door de Wolfskeihlstiftung te Göttingen'. In 1911 noodigdo de Belgische industrieel Ernest Solvay te Brussel 20 natuurvorschare uit verschillende landen tot een „conseil de physique", waarvan prof. Lorentz tot president werd.benoemd. Solvay stichtte daarna een fonds o. a. tot aanmoediging van natuur- en scheikundige onderzoekin gen en van het comité daarvoor werd prof. Lorentz voorzitter. In September 1917 werd hem door cura toren van do Leidsehe universiteit uitge reikt de gouden Franklin-medaille, met bij- behoorend brevet, welke den beroemden geleerde werden toegekend door het Fran klin-Institute te Philadelphia. In opdracht van den Minister van Binnenlandsehe Za ken voegden curatoren daarbij ook 's-Mi- nisters gelukwenschen. Prof. Lorentz, die don lSen Juli 1853 te Arnhem werd geboren, was na zijn promo tie van 1872 tot 1877 leeraar aan de Bur- geravondschool te Arnhem. Onder meer is hij voorzitter van de Kon. Academie van Wetenschappen. Het jubileum zal enkel in huiselijken krino- worden herdacht. Aan wien de schuld? Mijnheer do Redacteur, Vergun ons s.v.p. onderstaande regelen in Uw geëerd blad to mogen plaatsen. Wanneer wij zoo van week tot week in het „L. D." de lijst nagaan van de levens middelen, welko te Leiden op de bons ver krijgbaar' zijn, en wij informeer en ook eens bijv. te Leiderdorp en andere gemeenten naar hetgeen daar gedistribueerd wordt, dan loopt ons, ingezetenen van Zoeter- woude. letterlijk het water over de tan den. Wij lezen en hooren daar ten eerste van aardappelen in voldoende hoeveelheid voorts van vet, zeep, groen o erwten, capu- cijners, gort en havermout. En hoe is het met dit alles hier gesteldl Wij ontvangen wekelijks per persoon twee en een linlf kilogram aardappelen. Vet is er de geheel o maand December en de eerste helft van Januari niet geweest; nu is het in geringe hoeveelheid verkrijg baar. Zeep is van af begin' December niet voorhanden, ook nu nog niet. Groene erw ten meest een kleine hoeveelheid, voor do gelukkigen, dio er direct bij zijn. Boonen en capueijners geen sprake van gort ia er doorgaans wel voorradig. Van havermout hebben wij sinds verscheidene maanden den smaak verloren. Nooit voorhanden. Terwijl rijst hier al maanden ontbrak, toen zij nog overal werd vorstrokt. Als wij nu nagaan wat iemand te eten krijgt, wiens beurs niet toelaat levensmid delen buiten de distributie om (dus buiten sporig hoog in prijs) to koop en, dan is hot toch meer dan treurig, en geen, wonder, dat e>r telkens gevraagd wordtAan wien toch jschuM van dit allee! Li«t db sdaiaJId het hoofd der distributie, of bij den leve rancier dae. artikelen, of mogelijk bij de winkeliers? Wij weten het niet, doch zeker is, dat de zaak niet in orde is, on hier door sommigen bepaald honger geleden wordt, terwijl de levensmiddelen voor Zoeter- vroude, zoowel als voor andere gemeenteD, verkrijgbaar moeten zijn. Naar men zegt, is het op het dorp iets beter gesteld dan aan den Hooge^Rijnddjk, maar daar mocht toch geen sprake van zijn. Van harte hopen wij, dat dit schrijven er toe medio zal wer ken, dat deze zaak van nu af, eens met ernst ter hand genomen wordt. Eenige ingezetenen van Zoeter- woude, bewoners vap den Hooge- Rijndijk. Opgave van Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. J. A. Ochtman, Oudc-Ycst 33D. MeJ. E. P. Lafebcr, verpleegster, Hopital Wallon. D. van Gils, sigarenmaker. Doelensteeg 9. MeJ. Buutmun- J. Elzerman en gezin. Sckutterslr. 23a. J. van Dam en gezin, kaashandelaar. Hoogewocrd 20. J. Woudstra N.-Kijn 10. G. A. v. d. Linden, dienstbode, N.-Rijn 3. M. Brouwer, student, Vree- wijkstr. 21. O. T. F. Klijn, winkeljuffrouw. ITaar- lcmmerstr. 131. A. E. II. Kouwenhoven, Broes tr. 100. B. v. cl. Burg en gozin, winkelbediende Ou.de- Vest lila. Mcj. J. F. T de Bnxuwer. Rapenburg 131. J. de Wekker, kok, EiJn-en-Schiekade 33a. M. Breuls, dlenslbode Brcestraat 155. J. F. van Ham, machinist. Volmolengracht 2a. O. Brink man en geziu. huisschilder, Doezastraat 20. J. H. Velthuis. Nieuwstecg 4a. A. A. de Viuk, Noord- einde 20. A. v. d. Broek, hulsknecht Vcrwcr- straat 35. (X A. F. Smith, hulshoudster, Plantage 14. Mcj. G. F. Oudshoorn, dienstbode, Morschstr. 2-0. M. J. v. d. Plas-MarKs en gezin. St. .Toris- steeg 22. Mcj. C. O. v. d. Berk. dienstbode, Noordeinde 50. Th. A. Falke. winkeljuffrouw, Marienpoelstraat 11. Jhr. A. II. Gevers. Oude- Vcst 85a. MeJ. J. Looycn. dienstbode, Wittc-Sin- gel 78. J. Lecwïs en gezin, directeur v. e. grocn- tendrogerij, Witte-Singel 78. MeJ. A. Gils, lccri. kweekschool Rapenburg 131. Mcj- T. van Tuinen. Rapenburg 131. J. Batenburg cu gezin. Rapenburg 98a. J. E. Maga, Rapenburg 4. F. E. Th. Vcercn- Hölschcr. Rapenburg 110. J. M. F. Eskens, stu dent, Stille-Rijn 8. J. H. Röhrcij en gezin, dro gist Haarlemmerslr. 30. Mej. J. A. P. de Maas, naaister, Hoefstraat 4. II. Loggen, kantoorbe diende. Breeslr. 88. Mcj. S. S. L. van Don', Rijn- cn-Scliiekade 45. Zitting van heden. BINNENLANDSCHE ZAKEN. Aan de orde is de verdere beraadslaging over Hoofdstuk af deeling Middelbaar Onderwijs. Do heer BERENSTEIN bespreekt het normaal program, dat vooral voor het platte land geheel onvoldoende is; ccn ver- egijkling met de openbare gymnasia gaat niet op. Verder bepleit hij meer lesuren in Staatsinrichting en verhooging der salaris sen der leeraren, welke geheel onvoldoende zijn. Wil do Minister nu nog niet met een definitieven maatregel komen, dan is een noodregeling toch gewenscht. Ook vindt spreker hot _Qngewcm«oLé, dat leeraren aios andeto Rijksbetrekkingen ver vuil on zoo is hem een leeraar bekend, die des morgens leeraar is aan de H. B. S. on 's middags ambtenaar aan het Rijksarchief. Do heer DE SA VORSTIN LOKMAN geeft toe, dat de salarieering der ambtena ren onvoldoende is, maar gaat men thans vpor Tien een noodregeling ontwerpen, dan zullen andere ambtenaren hetzelfde kunnen eischen. Ten slotte verklaart spreker zich tegen elke uitbreiding der H. B. S. althans op dit oogenhlik. Do heer GERHARD betuigt instemming mot de instelling der inspectie, welke groo- ten invloed zal hebben op de ontwikkeling van het vakonderwijs. De algemeene toestand. Een officieel Russisch bericht heeft doen weten, (lat door de houding van do Duitschers en do Oostenrijkers van do vredesonderhande- lingon niets meer te wachten is. Voorgoed in 't zand geloopon? We weten het niet, maar de verwachtingen kunnen niet hoog gespannon zijn. Ook niet al zijn de GentraJen met de Ukrai- niërs klaar gekomen. Wat de geschillen van deze laatsten met do' Russen zuilen opleveren is ook niet te zeggen. Het ergste verwijt dor heeren uit Petrograd aan die uit Kief is, dat ze zoo weinig democratisch optraden, 't Klinkt wel mal de Russen te hooren spreken over democra tic, na het gebeurde6 met de constituante. Maar zal er dan niet meer worden onderhandeld? Dat is toch ook haast niet te verwachten. Men i9 begonnen en moet nu doorzetten tot er cenig resultaat bereikt ié', hoe dit oók moge zijn. De Duitschers willen op 't moment wel vrede, na wat er in de afgeloopen dagen in Oostenrijk is gebeurd. Ze gevoelen zich niet zoo heel veilig meer. De strijd kan er weer hevig oplaaien en zal dan de Duitsche arbeidersklasse wol zoo rustig blijven? 't Broeit in het Duitsche rijk even goed. „Vorwarts" en „Bèrh Tagebl." heb ben zich over de gebeurtenissen in Oostenrijk uitgelaten op een wijze, die do Duitsche macht hebbers niet naar den zin is. Vandaar de schorsing dezer beide bladen. Er komt in Duitsche kringen wel het besef, naar te oordeelen is uit verschillende uitlatin gen, dat 't thans voor de Gontralen het gunstig ste oogenblik is vrede to sluiten. Het Duitsche volk begint zijn geduld te ver liezen, zegt de „Köln. Ztg." in een artikel, dat als een ultimatum aan de bolsjcwiki klinkt. Het blad herbaalt daarin, dat de bolsjewiki het alleen aan de rako slagen van het zwaard der centraion te danken hebben, dat het tsaris tische absolutisme do kracht- begaf en hun do mogelijkheid geopend werd om het heft in han den to nemen. Hun eigen macht zou hen daartoe niet in süyi.t hebben gestold. - Het vertelt dan verder, dat thans ongovecr 200 K.M. der Russische linie geheel van troepen zijn ontbloot en dat do Engclscho en Fransche officieren, zich het leven niet meer zeker voe lend, naar de Roemeniërs vluchtten, die op ver schillende punten mol do Russen zijn slaags go- weest. Do „Köln. Ztg wijst vervolgens op den be perkten invloed der bolsjewiki, die vermindert naar mate. men zich verder van Petrograd ver wijdert on zegt, dat, mislukt het vredeswerk te Breöt Litovsk, de bolsjewiki het doeltreffendste propagandamiddel -moeten missen, zonder dat iemand anders- clan zijzelf daaraan schuld heb- iüeaa, hobboa ziek een onjuiste voorstelling van den toestand in Duitschland en Oostcnrijk- Hongarijo gemaakt. Hun vertegenwoordigers dienen dus te Brest-Litovsk uit een heel ander vaatje te gaan tappen. Willen do bolsjewiki zich nietdaarvan overtuigen, dat feitelijke arbeid bun het meest baat, dan moeten zij do gevolgen dragen. Wat Oostenrijk de afgeloopen dagen te zien gaf is misschien nog maar een voorspel. Men wil er voor alles vrede. De arbeidersleiders heb ben zelfs niet mcor do geheele macht over do massa, wat tot nu toe steeds 't geval was. De mededeeling, dat de stakingen geëindigd waren, is slechts ten deelc juist. In de groote bedrij ven te Favorfiten, Simmering en Floridsdorf ligt het werk nog stil. Men vreest in Duitschland. Oostenrijk, men uit dit door aanvallen op do regeering te Wcenen. De „Tagl. Rundschau" schrijft o.a.: „In Oostenrijk heeft, onder verregaande oog luiking van de regeering, het democratische in ternationalisme do bovenhand gekregen, het ont ketent staking op slaking en maakt zich gereed, op de wijze van een Trotzky voor een demoera- tischen vrede te gaan werken. „Daar onze sociaal-democratie, minder door Scheidemann dan de onaflvankelijkon geleid, steeds weer laat uitkomen ,dat zij .slechts zou lang meedoet, als de zaken naar haar zin loo- pen, ontstaat bier een nieuwe crisis, die niet ernstig genoeg kan worden opgevat, maar die ook niet door struisvogelpolitiek te overwinnen is, doch slechts door een vaste en weloverwo gen houding van de regeering, die haar verant woordelijkheid niet voor de wenschen van een partij kan opofferen. Centrum en vrijzinnigen zullen spoedig voor de vraag worden gesteld, of zij ook dan nog in het gareel van do socialisten willen blijven loopen, als deze eenvoudig dikta- tutuur over de regeering verlangt, en of zij niet beter zouden doen, de meerderheid van. 19 Juli le ontbinden en in aansluiting met nalionaal- libjöralen en conservatieven de regeering dc vrij heid van handelen te verzekeren." Iu. de sub-commissie van den Rijksdag is over de censuur menig hartig woordje gespro ken en zelfs do meerderheids-socialisten waren scherper in hun uitlatingen dan in den laalsten tijd hun gewoonte was. En onderwijl ageert de Vaterlan-dspailei. Die houdt overal vergaderingen, wat evenwel slecht in den geest valt. Dat typeert de oorlogsmoe heid. In Frankfort kon de spreker slechts vijf woorden zeggen, toen 't als een lawine los kwam: Vrede'! Wij willen vrede.' Iovo do vrij heid! En duizenden trokken, de Marseillaise zingend, de straten door, waarbij aan de redac tie van het groote liberale dagblad de Frankf. Ztg." ec-n ovatie werd gebraebf. Uit de huizen werden de demonstranten nog aangevuurd. I)at is tot nu toe in DiiïtjjchlancL iifqt mogelijk ge weest In een brief van den Berlijnschen oorres pondent in de „N. R. Ct." \an gisteravond, die blijk geeft van een zeer gedrukte stemming en spreekt van. veel leed' èu. "ontbering, wordt on- 'onrwïvndcu uiting gegeven aan de gedrukte stemming in Duitschland. Daarin lezen we o.m „Maai- toch grijpt de vrcugdeJöoshcid om zich heen, boe dapper men zich ook te weer zet. Men draagt dit echter met-een gelatenheid., die iu de gewoonte haar verklaring vindt. Men raakt im mer-s steeds beter aan dit alles gewend. Een goed ding is ook, dat men, met den besten wil, geen vergelijkingen meer kan maken met vroe gere-, gelukkige dagen, omdat' men zich dien goeden tijd niet helder meer voor den geest kan halen. Bij ons te lande jammert men veel meer dan hier, waarschijnlijk, omdat de veel gerin ger ontberingen nog zoo jong zijn. Hier is het rijke verleden uit het geheugen verdwcncD, en een rijke toekomst, daaraan denkt men niet, om dat men al te wel beseft, dat na den vrede, van welken aard deze ook zij, de lange naweeën van de algemeene uitpuiling in Europa in geduldi- gen, taaien strijd gedragen en overwonnen zul len moeten worden. Men maakt zich geen illu sies, omdat men het minst van alles gesteld zou zijn op nieuwe teleurstellingen." Drie Duitsche onderzeeërs vernield? MADRID, 24 Jan. (R. O.) De gouverneur van de Kanarische eilanden, meldt d.d. 17 Januari: Twee Duitsche duikbooten en een Engelsch oorlogsschip leverden sag voor de kust van het eiland Hierro. Gendarmen vonden twee Duitschers, die verklaarden te behooren tot de „U 295" en „U 294"', wel ker lot hun onbekend is. Een niet-officieel telegram ze^t, dat de Engelsche torpedo- bootjager drie Duitsche du.kbooen aanviel. Twee gelande Duitschers ve klaarden te be boeren tot de „U 126", die door Brhsch vuur zonk, zg waren niet in staat inlichtingen te geven over de beide andere duikbooten. De Belgische regeering over dou vrede. HAVRE, 23 Jan. (Havas.) In antwoord op de Pauselijke vredesboodschap richtte de koning van België den 24sten December jd. oen schrijven tot den Paus, waarin hij zijn wenschen aangaande een rechtvaardigen duur zamen vrede met die van den Heilgen Stoel vereenigde. Tevens bracht de koning den Paus een nota van zijn regeering over, waar in wordt gezegd, dat de Belgische regeering na bestudeering van de boodschap, tot do verblijdende conclusie is gekomen, dat de hoogste christelijke autoriteit het onrecht er kent, waarvan België het slachtoffer werd en ook de noodzakelijkheid inziet; dat dit on recht hersteld worde. De Belgische regeering heeft de mogelijk heid onder de oogen gezien om, voor zoo ver daartoe in aiaat is, er toe mede te wer ken om den dubbelen wensch, welke in de nota wordt geuit, te verwezenlijken; namelijk den oorlog tot een zoo spoedig mogelijk einde te brengen en een soortgelijke catastrophe no- mogelijk to maken. De Belgische regeering wensoht niets lie ver dan dat zoo spoedig mogelijk een einde worde gemaakt aan het lijden der Belgische bevolking, maar zij wenscht alleen een vrede te aanvaarden, die haar schadeloos stelt voor de geleden verliezen en haar tegen herhaling van het gebeurde waarborgt. De Belgische regeering eisclit integriteit van haar grondgebied hier en in de kolo niën, zij wenscht ten opzichte van haar mili taire en economische politiek volkomen vrij te staan. Deze voorwaarden zijn voorhaar onaf scheidelijk aan een rechtvaardigen vrede ver bonden. Hoew 1 de centrale mogendheden die voor waarden sinds een jaar kennen, hebben zij nimmer, zooals de Paus dat voortdurend heeff gedaan, het goed recht ervan erkend. Het Engelsche arbeiderscongres. LONDEN, 24 Jan. (R. O.) In een rede voor het arbeiderscongres te Nottingham, besprak Purdy Amerika's, deelneming aan den oorlog in heb belang van do beschaving en democratie, herinnerend aan Wilsons duidelijke verklaring, dat Amerika er niet aan deelnam,, voor verovering of voordeel, maar om mede te helpen aan de bevrijding van de wereld van dc militaire autocratie, onverschillig waar die heerscht. Wij juich ten toe de deelneming aan den strijd tus- schen autocratie en democratie, waardee- ren de loffelijke beweegredenen van on baatzuchtigheid, welke hen er toe brachten onze bondgenooten to worden, waardoor meer dan door iets anders de eenheid van het Enge'sch sprekende ras bewezen werd. Do arbeiderspartij steunt van ganscher harte Wilsons verklaring. In betrekking tot de vredesonderhande lingen verklaarde Purdy dat deze niet aan toonden, dat Duitschland instemt met do formulegeen annexaties, geen oorlogs schattingen. In werkelijkheid schijnt de mi litaire partij het overwicht te hebben. De Labourpartij heeft indertijd in een resolutie de wensch uitgesproken, dat de oorlog tot een zegevierend einde zon wor den gebracht, nu onze regeering en die der Vereenigde Staten de principes bekend hebben gemaakt, waarop zij bereid zijn te onderhandelen, blijven de centrale mo gendheden voor het voortduren van den oorlog alleen verantwoordelijk. In Henderson's motie, die het congres met enkele stemmen tegen zich aannam, wordt ook een beroep gedaan op dc orga nisaties der arbeidersklasse in de centrale landen, om haar oorlogsdoel bekend te maken en invloed uit te oefenen op haar regeeringen, om hetzelfde te doen, zoodat de wereld zal kunnen nagaan, in hoeverre de verklaringen der verschillende mo gendheden de basis kunnen vormen voor een duurzame vrede. LONDEN, 24 Jan. (R. O.) De News" zegt: De land is^ in vroeger dagen vaak verweten, dat zij geen voldoenden kijk had op buitenlandscho politiek. In dit opzicht heeft, de Labour partij zich opmerkelijk weten te onderschei den in de laatste zes maanden. Haar ver garing over den .oorlog is tegelijkertijd vast, verzoenend en staalkundig en haar verklaringen over de oorlogsdoeleinden kunnen worden beschouwd als de meest be sliste en meest recleliik© vredevoorstel'len, die aan de geallieerde landep voorgesteld. De conferentie heeft gisteren, door de aanvaarding van Purdy's zeer handige pre- sideale redevoering en door de aanneming van de vrodesresolutie, door den raad van bestuur ingediend, de eenheid der partij getoond door de aanvaarding der beginse len, die hij voor d© wereld heeft uitge sproken. Dc handslsocrlcg. LONDEN, 23 Jan. (R. O.) Het Lagerhuis nam de drie lezing van de non ferrous metals bill aan. (Dit wetsontwerp b doolt den over- heerschenden invloed van Duitsche onder nemingen op den handel in verschillende metalen tegen te gaan). De loyautei? der Engelsche koloniën. LONDEN, 21 Jan. (R. O Aan een lunch ter eere van den Canadeeschen oorlogsmi nister betoogde lord Derby, minister van oorlog, dat net einde nog niet in zicht is. doch Canada's aanneming van den dienst plicht schonk het moederland nieuwe kracht. Long. minister van koloniën, verklaarde, dat het rijk nimmer mier vastbesloten was vol te houden. Wij gingen in den oorlog, wetende, dat het ging om de hoogste beginselen en zouden erger dan lafaards zijn, indien wijs thans den weg van den plicht verlieten. Tal- loozeD gaven reeds hun leven. Het minste wat men hun verplicht is, is wel, dat het tjjk het zwaard niet nederlegt, voordat de eeuwige beginselen 'z^jn vastgesteld- op altijd durende grondslagen. De minister van munit'e, Churchill, wees op het feit, dat uit de verste uithoeken de voor de juistheid der beginselen, waarvoor strijders opdaagden. Dit is het beste bewijs wij strijden. De voor ons liggende weg zal ongetwijfeld worden afgelegd. Indien wij den last gevoelen, vergeten wij dan niet, dat die den vijand nog zwaarder drukt Nog een uiterste inspanning en wij hebben "het doel bereikt. Do strijd In het Westen. LONDEN, 23 Jan. (R.O.) Officieel: Een kleine afdeeling, die hedenmorgen vroeg onze stellingen ten westen van Vilérs Guis- Iain trachtte te naderen, is door ons vuur verjaagd. Een andere afdeeling drong onze loopgraven ten noord-westen van La Bassée binnen en werd dadelijk teruggeworpen met achterlating van gevangenen. Later voerde de vjjand nog een aanval uit ten westen van La Bassée. Drie onzer mannen worden ver mist Ar tiller iebedrrjvigheid heerscht op ver schillende punten tusschen St. Quentin en de Scarpe, alsook ten zuid-oosten van Messi- nes en nabij Zonnekeke. Luchtactie. LONDEN, 23 Jan. (R. O.) Haig meldt: Gisteren na den regen is het weder veel beter geworden voor waarneming Ve.'e vijande lijke batterijen zijn door ons onder vuur^ge nomen met behulp van aanwijzing door vlieg tuigen; talrijke photo's zijn genomen. Onge veer 400 bommen werden geworpen op vij andelijke kanlonuemen'en te Rousse.aere en Meenen, op groote munitieopslagplaats bij Kortrqk en andere doelen in de eerste linie. Verder mareheerende troepen werden niet mitrailleurvuur bestookt. 'Zeven vjjandelgkd machines ztfn in luchtgevechten neergescho ten, twee in onbestuurbaren toestand tot dalen gedwongen, een kabe ballon werd bran dend neergehaald. Twee onzer machines ont breken. ■Nieuwe arrestaties iu Rusland. PETROGRAD, 24 Jan. (P.T.A.) Derecht- sohe sociaal-revolutionnaire leden van de Constituante werden in de kazerne gearres teerd. Bij alle g- vangen genomen leden der so ciaal-revolutionnaire organisatie werden wa pens, bommen en compromitteerende docu menten in beslag genomen. Begrafenis van slachtoffers. PETROGRAD, 22 Jan. (R. O.) Acht van- de slachtoffers van de straatgevechten op 18 Januari, den dag van de opening van de Con stituante, zijn hedo.n met eenige plechtigheid begraven. Deze slachtoffers waren Logornof, lid van het uitvoerend comité van bóeren- afgevaardigden, drie soldaten, ©en meisje, een student, een ambtenaar en een machine- zofter. Zij werden begraven op het Prevbro- genski-kerkhof, vijftien mijlen van Petro grad, en duizenden volgden den lijkstoet op den langen weg door de natte sneeuw. Te elf uur verliet men liet Marie-hospitaal en te 5 uur 30 bereikte men het kerkhof. In den stoet werden banieren meegedragen, waarvan één het opschrift droeg: „Aan hen, die vie len in den strijd voor dc maoht des volks". De stoet was hoofdzakelijk samengesteld uit lieden van den gezeten arbeidersstand. Aan het hoofd gingen leden van dc Constituante en vertegenwoordigers van verschillende or ganisaties, van den Bond tot verdediging der Constituante en boerenafgevaardigden. Dc dooden werden in één graf gelegd. Er wer den vele redevoeringen gehouden, waarin dc autocratic van de bolsjewiki wérd veroor deeld en vergeleken met die van hot tsaris me. Er kwamen geen onangename incidenten voor. Een rede van Gompers. INDIANAPOLIS, 24 Jan. (R. O.) Gompers, de voorzitter van den Amerikaanschen ar beidersbond hield een rede op de vergade ring der vereenigde mijnwerkers, wa^r^^^JJ voorstelde een ofgemee^ ^een inter? aoe stopzetting van de indu t.ie öpj last ier brandstoffen-administratie ter be- sjaring van steenkool en ontlas;ing spoor wegen. Gompers verdedigde verder de re- geeringsactie in zake oorlog én zei, dat bet onmogelijk ie te eischen dat de groote over gang van vrede tot oorlog zonder fonten zou gebeuren. Ten slotte zei Gompers: In dezen oorlog is neutraliteit onbestaanbaar; men ie oï vóór of tegen de autocratie. De arbeiders moeten de overwinning voor de democratie verzekeren. Dc brnudstoffendistributte. 1 Men meldt ons uit Oudewetering Werd dezer dagen van uit De Kaag ge klaagd over de slechte brandstofffendistri- butie, ook hier is men niet bijster ingeno men met de betreffonde commissie. Zoo vernamen we van een inwoonster, die in 10 weken niets gekregen had en van het kastje naar den muur gezonden werd. Dit is cén staaltje. Zoo zijn er meer! Duitsche krögsgerau genen aangekomen. Men seint ons uit Hoek van Holland De „Koningin Regentes", do „Sindoro" en do „Zeeland" zijn voorgaats. Postcheque- oil girodienst. Op 1 dezer hadden zich ruim 4700 reke ninghouders aangemeld. Daartoe behoo ren: 629 industrieelen, 921 kooplieden, 26& winkeliers, 343 banken en bijkantoren, ban kiers en commissionnairs in e'eten, 59 ad vocaten, 81 notarissen en candidaat-nota- rissen, 35 vereenigingen en bonden, 41 ge meente-ontvangers, gemeentebedrijven en distributie-commissies, 552 rijksontvangers, en rijksbureaus, 236 ambtenaren, officie ren en gepenaonneevden. Voorts hebben de directeuren der postkantoren allen een dienstrekening. Sedert hebben zich nog 1500 personen aangemeld. ACADEMIËN IEUWS. Leiden: Dr. J. Droste, privaat-docent in de faculteit van wis- en natuurkunde aan. do universiteit alhier, om onderwqs te ge ven in de wiskunde, Zal zijn colleges aanvane gen met het geven eener openbare lee, op Woensdag 30 Januari, te halfvier. in het klein-auditorium der Academie. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen rechten, de dames B. J. M. de Niet en J. O. van Verre. Amsterdam: Bevorderd 2ijn tot doctor iü dc rechtswetenschap op Stellingen de heeren H. M. Peltenburg, geb. te Haarlem, en J. A. H. Coops, geb. te Den Helder. Delft: Aan de Technische Hoogesehool zijn geslaagd voor het candidaatsexamen voor scheikundig-ingenieur de heeren H. H. Buss, J. Coops (met- lof), C. W. van Dis, P. P. P. van Groningen, Ph. J. de Kadt, H. L, Mattjjseu, Th. P. L. Petit, J. J. Rinkes, mej. C. E. Rouffaer, J. H. Vermeulen, Th. Wem- mers, E. L. Wermuth, C. J. de Wolff. INPLAATS VAN KAARTEN. Ondertrouwd KAREI, PIETER "W1EKHART Wdn. EN CATHARINA JOHANNA VILDERS. Magdalena Moonstraat 37. Leiden 24 Januari 1918. 6078a

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 3