Pak me mee. No. 17756. lÈIOSCH DMBLAD Woensdag 16 Januari Tweede Blad Anno 1ÖÏ3. Nederland en de Oorlog FEUILLETON. tfeïi iiiinrw werk. BUITENLAND, ^YRAGENRUBRIEK. X Het eerstverschijnend nummer bevat o.a. als voorplaat: Twee „drinkers". "VorderDe Weldadigheidsfeesten in de zalen van den R.-K. Kring to Roosendaal. Een kijkje op het Chineescho Kamp to Batavia. Tentoonstelling van kunst werken in het Stedelijk Museum te ikm- Bterdam. Het tooncelspol „Heilig Licht" te Amsterdam opgevoerd. Do in aan bouw zijnde Tweede Jaarbeurs te Utrecht. Een felle brand van Militaire Passemen ten te Breda. Het Prinsesje bezig met sneeuwballen gooien. 100-jarig bestaan van het Etablissement „Pakhuismecste- ren", te Rotterdam. Een verplaatsbare reparatie-werkplaats voor automateriaal, met 2 foto's. De sportrevue „Ajax- Blauw-Wit", te Amsterdam opgevoerd. Het Hoofdbestuur van do „Vereerdging van Leden dfer Nederland/ach© Ridder- irdea,gevestigd te 's-Gravenhage. Onder de Oorlogsfoto's trekken de aan dacht In een front aan de Marne. Een droevig beeld van verwoesting in do kapel te Reims. Roode-Kruis-post aan het Bel gische front. Een Oostenrijksch-Hon- gaarecho Roode-Kruis-post in het Hoog gebergte. Vervoer van een Oosfcen- rijksch-Hongaarsch 30.5 c.M. mortier door de sneeuw. Ooetenrïjlcsch-Hongaarsche militaire post aan het Dolomietenfront. Een pagina Garricaturen door Ton van Tast. Concentratie waschbedrijf. Vragen van den heer Van Doorn betref fende de concentratie in het wasscherij- bedrijf te 's-Gravenhage. (Ingezonden 20 December). De ondergeteekendïe, hoewel erkentelijk voor do beantwoording zijner op 29 Novem ber 1917 ingezonden vragen, veroorlooft zich toch nader den minister te vragen of het juist is, dat reeds op 1 Januari a.s. voor Den Haag de concentratie in het wasch- bedrijf wordt ingevoerd. Acht de minister dezen maatregel te rijmen met zijn antwoord op do 2de vraag, waarin Z. Ex. verklaart dat er alleszins redenen aanwezig zijn tot proefnemingen'? Waar de minister, blijkens zijn antwoord op de 3de vraag, eorst dezer dagen ver nam, dat in het kleinbedrijf door de indus- triëelen zelve een proef wordt begonnen, ware het daar niet waar de voorgeno men maatregel ongetwijfeld den ondergang van vele klein-bedrijvers zal ten gevolge hebben gowcnseht om dien conoentratie- maatregel uit te stellen tot 1 of 15 Februari a.s. (datum, waarop de Anti-conoentratie- bond zich in staat acht het resultaat zijner proefneming aan de regeering te doen weten), ten einde dan eerst in volledige kennis van zaken een beslissing to nemen? Ligt het in do bedoeling der regiering om do kleinbedrijven, welke in de concen tratie zullen worden opgenomen, schade loos to stellen voor het ontzaglijk verlies, dat die klein-bedrijven daardoor staan te lijden Antwoord van den heer Posthuma, minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel. (Ingezonden 10 Januari). 1. Het is in zooverre jurist, dat op 1 Januari 1913 do concentrate in heb was- Bchorijbcdrijf voor Den Haag wordt inge voerd, dat op dien datum de reeds gedeel telijk in het ressort der Brandstoffen- commissie te 's-Gravenhage nl. voor de gemeenten Voorburg, Rijswijk, Loosduinen en Wassenaar in werking gebrachte con- oentratio, ook do gemeente 's-Gravenhage zal betreffen. Deze maatregel is door die Brandst-offencommissie genomen, naar aan leiding van een aanschrijving tot alle Brandstoffencommissies gericht, door de Rijkskolenoïstributi© van 3 Augustus 1917 om door concentratie van bedrijven tot kolenbesrparing te geraken, zonder dat echter de productie hierdoor zou moeten verminderen. Reed? 23 Augustus 1917 be richtte die Brancktoffencommissio aan de Rijkskolen distributie, dat een plan tot concentratie gereed was en voor de uit- Roman van SILAS T£. HOCKING. 49) „Natuurlijk, mijn natuurlijk, u moet mylord niet laten wachten," stamelde sir Daniël. „Het zal niet lang duren," zei ze blo eend. „En je zoudt mij aan hem kunnen voor stellen. Ik zou gaarne kennis met lord Im- pey maken." „Ja, ja." „Hij is iemand, die van zich zal doen spreken, dab is zeker," ging sir Daniël voort „Komt, n lar ik hoor, waarschijnlijk in het volgende kabinet „Ja..... ik moet nu gauw weg." >»Gi.j zoudt hom hier kunnen, brengen of mij roepen, als gij klaar zijt.... Ge kunt hem uitleggen, wierik ben „Ja Ik zal het niet vergeten." En zij ging heen. Sir Dani'ël zette zich in postuur en volg de haar werktuiglijk naar de dour van het salon, waardoor zij was verdwenen. Hij was zeer ingenomen met zichzelf, met Jane en met cle wereld in liet algemeen. Zijn hof makerij vorderde geheel naar wcnsch. Wer kelijk, de zaak was feitelijk beklonken. Ja.no was bekoorlijk bekoorlijk! Hij voelde zich bepaald jong en voor het oogenblik uiterst gewichtig. HOOFDSTUK XX. Met welke maat gij meet. Lord Impey stond mot óver elkaar ge- Jcraisfce armen en een strenge uitdrukking I voering een commissie van waschïndüstriee- len was smengesteld, in welke commissie de bestuurders van 4 groote en 4 kleine bedrijven zitting hadden. Sedert heeft die commissie, na eenige wijziging in haar sa menstelling, onder leiding van een buiten het bedrijf staanden voorzitter, met groote zorg do concentratie voorbereid en gelei delijk in werking gebracht. 2. Het voortgaan met de concentratie in het ressort der Brandstoffoncommissie voor Den Haag is geenszins in strijd met het op 18 December 1917 ingezonden ant woord op uw tweede vraag. De concen tratie voor Den Haag stond toen reeds vast, hetgeen aan allo belanghebbenden be kend was. Een algemeene concentratie, die voor het geheele land bindend zou zijn, is inmiddels uitgesteld in afwachting van heb resultaat van proefnemingen door een anti-concentrat'ieH:ommis8ie toegezegd. 3. Alvorens tot concentratie in het res sort 's-Gravenhage over te gaan, is düoor de betrokken commissie reeds sedert begin October vey?ee£s gewacht op door organi saties in do waschindustrie in uitzicht ge stelde plannen tot brandstofbesparing. Sedert is echter bij de Rijkskolen distributie alhier een rapport over een gedëoltelijko concentratie in het ressort der Haarlem- sche Brandötoffencommissie ingekomen, welk rapport zeer gunstig luidt ten aanzien van concentratie. De nog korte werking dier concentratie te Loosdninen o. a. heeft, niettegenstaande veel verzet, nog niet bewezen, dat ze leidt tot ernstige benadeoling der kleine be drijven. Uitstel tot 1 of 15 Februari zou voor de vele bedrijven, zoo groote als kleine, die zich voor do ooncentratie hebben voorbe reid, groote nadoelen hebben opgeleverd. Hiertegenover staat, dat van de ter kennis van ondiergeteekendo gebrachte bezwaren een groot dteel reecte thans overdreven of geheel ongegrond is gebleken. Hij zou zich dan ook niet verantwoord achten om de desbetreffende Brancfetoffenoommissie in haar wel overwogen streven naar brand stofbesparing tegen te houden. Hiervoor bestaat te minder reden, waar een behoor lijke kolenvoorziening in do industrie nog steeds groote zorgen baart, en tal van nij- verheidBbedrijven wegens tekort aan brand stof niet geregeld kunnen doorwerken. 4. Do concentratie beoogt mede om alle bedrijven, welke wegens econonrsoh kolen- verbruik, van toewijzing behoorden te worden 1 uitgesloten, door dezen moeilijken tijd heen te helpen. Volgens 't concentratieplan te 's-Graven hago krijgen, wasscherijen alleen brandstof toegewezen op voorwaarde, dat zij v.oor de stilgezette bedrijven wasschen tegen een door de Concentratieeommissie vastgesteld tarief. Het groote nadeel, dat in zoo menige industrie de kolenechaarschto meebrengt, wordt op deze wijze ondervangen Voor de kleinere nadeel en, die wellicht bestaan blijven, stelt de regeering evenmin een vergoeding in uitircht als voor de ge volgen van gebrek aan grondstoffen, steen kolen cn hulpmiddelen in andero bedrijven. Voor manschappen der zeemacht. Bij Koninklijk bes'.uit is bepaald, dat aan do korporaals en manscliappen der zee macht, die tijdens het buitengewoon onder de wapenen zjjn van de mil.tie, vrijwillig voor den duur der mobilisatie opnieuw in dienst treden of zijn getreden, of die in gevolge artikel 3)bis d.r Pens'ocnw.t voor de zeemacht 1902 weder tot werkeljjken dienst zijn of worden verplicht, ter tege moetkoming in de kosten voor 'aanvulling en vernieuwing van kledingstukken en kool- goederen een dagelïjksche toe'ago van 10 cents wordt toegekend. Bovendien wordt aan hen, die behooren tot de kwaliteiten voor wie de Minister van Marine een uitzonde ring maakt ten aanzien van do aan sche pelingen gegeven of nog te geven gelegen heid om uit den zeedienst te worden ont slagen, een dageljjksche extra-toelago van vijftien csnts toegekend. Een en ander wordt gerekend vanaf den dag waarop de totale verslrekkingswaardo van de hun gratis ver strekte kleedingstukken en kooigoederen minder zal bedragen, dan de som, welke zij zouden hebben genoten, wanneer 'hun van hun weder-inaiensttrcdlng af ware toe gekend een toelage van tien oents per dag. op zijn gezicht in het midden der kamer. Hij was zich pijnlijk bewust, (Cat de taak, die hij zichzelf had opgelegd, zeer onaan genaam was. Jano snelde mot uigostoken hand on een gretig vragende uitdrukking in haar oogen naar binnen. Zij" kwam echter niet veel verder dan de deur. Opeens bleef zij staan en de kleur verdween van haar wangen. Er was iets in den blik van lord Impey en in zijn mar nieren, dat plotseling haar hart deed ver killen. Hij trad niet op haar toe en maakte geen aanstalten haar de hand te geven. „Hot spijt me, dat ik ongelogen kom," zen. hij op st-roeven, koelen toon, „want ik hoor, dat u bezoek heeft." „O, het is slechts sir Daniël Sparrow een buurman van ons," zei ze met moeite. „Wil u niet gaan zitten, lord Impey?" „Dank u, ik prefereer te staan. Den laatston keer, dat ik lrier was, dcedt. u zekere verhalen omtrent miss Willoughby in vertrouwen die, zooals ik tot de ontdekking ben gekomen, geheel zonclor cenigen grond zijn." „O?" „Tk ben er echter zeer voor beducht, iemand onrechtvaardig te Veroorcleelen," ging hij voort. „U kan mogelijk ophelde ring geven. Zoo ja, dan wenseh ik u daar toe in staat te stellen." „Ik begrijp niet wat u bedoelt," ant woordde zij met iets uitdagends in haar stem. „Dan zal ik n mijn bedoeling duidelijk trachten te maken. U vertelde me in ter men, waarvan niemand bij mogelijkheid de bedoeling verkeerd kon begrijpen, dat de Willoughby'» aanleg., tot krankzinnigheid Geen huisbrand nicer. De brandstoffeneommissie voor het dis trict Noord- cn Zuid-Beveland heeft den minister van landbouw een adres gezon den, waarin wordt betoogd, dat bij velen binnenkort de 10 eenheden zullen verbruikt zijn, zonder dat zij in staat zullen zijn te doen, wat de groots verbruikers kunnen ■en ook inderdaad doen, n.I. heb sleohfcs ge deeltelijk gebruik maken van hun aantal sohoorstcenen en het verschaffen van brandhout. Verzocht wordt heb aantal eenheden voor de klassen I en Ia van 10 tot 12 te verihoogen, zoo jnogelijk tegen de oude detailprijzen. Do „Haolcn". Men herinnert zich, dat het door Duifc- schers opgebrachte relief schip „Haelen" vroeger door een Duitscdie duikboot be schoten werd, met 't gevolg, dat zeven man der equipage om het leven kwamen. Uit Vlissingen wordt vernomen, dat die gebeurtenjs nog niet afgedaan is, maar fa- milMeden van Nederlandsche dooden een eisëh tot schadevergoeding jegens de Duitschers hadden ingesteld, welke zaak nog steeds aanhangig is. In beslag genomen. Door de politie to Woubrugge zijn in be slag genomen 23 H.L. tarwe en 20 H.L. haver, wolko men per vaartuig fraudeleus wilde doen vervoeren door D. Z. uit Rijp- we tering. Do landbouwer J. Rotteveel te Lisse, had gisteren pech. Hij had namelijk een wagen met stroo gehaald in do Meer, die, toen hij midden op de brug van de Ring vaart kwam, omviel. Toen de lading in het water viel, kwamen echter twee zakken haver en 1 zak tarwe te voorschijn, die door den aldaar gestationneerde militairen in beslag werden genomen. Een hoofdcommies der invoerrechten en accijnzen heeft, geassisteerd door. een agent van politie, in een perceel in de Van Ostadestraat, te Amsterdam, 750 autobanden, 11 kisten zeep, 70 liter spiri tus en 70 kilogram rubber in beslag ge nomen. Gedurende het tijdvak van 31 December 1917 tot 7 Januari, zijn daar 339 doozen condorzeep, 5769 kisten harde zeep, 1 baal (33 kilogram) djarakpitten, 200 kilogram meel, 53 kilogram gort, 493 kilogram gr. erwten, 1 croupon wit leder, 33V2 kilogram zaohte ze>p, 1820 el diverse stoffen, 1194 el manchester Engelsoh leder moliskin, 192 el winterstof voor jassen, 1962 el fisohe, 1645 el satinets en flanel, 2168 el flanel, 8716 el wit keper, 3725 el moltons, geel katoen, gerstekorrel, 320 el half linnen, 2400 stuks poolbont en fische, 985 stuks wit katoen, 14 vaten bakkorsolie, 595 stuks rij wielbanden in beslag genomen. De politie te Barneveld nam in beslag 260 doozen met chocolade en vijf vaten lijn olie, elk wegende 175 kilogram. Deze va ten waren gedeeltelijk diep in den grond gesrravisn- Bij deze affaire was o.m. betrokken een onderwijzer aan de Christelijke school te Zwartebroek. Peulvruchtenrautsoen. Het Bureau voor Mededeolingen in zake do Voedselvoorziening meldt: Ten onrechte schijnt men in de meaning te verkeeren, dat de vermindering van het rantsoen peulvruchten tot Vfc K.G. per hoofd per 4 weken van blij ven den aard zal zijn. Dit is niet zoo. Deze vermindering is alleen bepaald "voor bet tijdvak loopende van 1—28 Januari. Zij was noodig om den achterstand te kunnen inhalen in do aflevering van peul vruchten aan de gemeenten, welke achter stand ontstaan was door de moeilijkheden bij het dorsehen ondervonden als gevolg van gebrek aan stookmateriaal voor de dorschmachines en het dichtvriezen der vaart in sommige deelon des lands. Het is echter niet de bedoeling het rant soen te laten op de thans tijdelijk vermin- dorde hoeveelheid. Deze tijdelijke vermin dering komt overigens uit. den aard der zaak ten goede aan de reserve van peul vruchten. Overigens moge bedacht worden, dat de uitvoering der distributie een zaak der ge in hun bloed haddendat kortom miss Wil loughby erfelijk belast is." „Dat heb ik nooit gezegd," siste zij hem bijna toe. „Wat! Ontkend u dat?" vroeg hij, adem loos van verbazing. „NatuuurKjk ontken ik dat. Ik heb nooit iets clerglijks gezegd." Een oogenblik stond hij daar mot stom heid geslagen. Hij vond hier een geheol onvorwachten stand van zaken. „Misschien zal u ook ontkennen," zei hij eindelijk langzaam en snijdend', „dat u heeft verteld, dat miss Willoughby was uit gegaan, terwijl zij al daen tijd met uw zus ter boven voor een raam zat," „Dan is u, bij slot van rekening, aan het klikken geweest," flapte zij er onbedacht uit. „Klikken," zei hij toornig. „Wat was er .te klikken, als -u mij iets hadt verteld?" Zij zag, dat zij handig gevangen was, en stelde zich te weer. „Ik stem toe, dat ik u verteld heb, dat miss Willoughby eigenaardig is en dkt is zij. Iemand, die niet gek is, zou haar geld on leven niet zoo verkwisten als zij doet." „Miss Willoughby is ongetwijfeld een zeer edel en onbaatzuchtige vrouw," her nam hij op denzelfd'cn strooven toon. „Wat u mij heeft verteld was, dat zij de kiem van krankzinnigheid in haar bloed had; dat het bericht, dat haar vader aan een zonnesteek was gestorven, slechts een ver zinsel was. Dat zij echter omtrent dat feit in' onwetendheid wefd gehouden, daar het geen u vreesde zou verhaast worden als zij do waarheid wist." „Ik ontken, dat ik ooit iets dergelijks heb verteld," beet zij hem uitdagend toe. Zij had haar zelfbeheersching nu vol- meenten is, zoodat het kan voorkomen dat voldoendo hoeveelheden van een bepaald artikel in een gemeente aanwezig zijn maar de gemeentelijke distributie redenen meent te hebben om ze nog niet ter beschikking harer ingozebenon te stellen. Ook met de peulvruchten is dit hier en daar het geval geweest en komt het wellicht nog voor. Kaarsen en schemerlichten. De Minister van Landbouw heeft den burgemeesters in herinnering gebracht zijn circulaire van 4 October, waarbij hun verzocht werd aan de Toewijzings-Commis- sie voor Kaarsen, Schemerlichten en der gelijke, verantwoording te doen van de hoeveelheden kaarsen en schemerlichten, gedurende het afgeioopen tijdvak verstrekt aan particulieren, bij geval van ziekte en dergelijke. Yoor zoover deze opgaven nog niet aan bedoelde Commissie zijn gedaan, verzoext de minister den burgemeesters, die alsnog zeer spoedig en uiterlijk vóór 20 dezer, in te zenden. Een salariskwestie van een gemobiliseerde. Te Rotterdam werd in 1914 een onderwij'zer benoemd. B. en W. bepaalden zijn indienst treding op 1 September. 1 Augustus werd hij echter onder de wapenen geroepen. Het ge meentebestuur beschouwde hem nu nie^ als één zijner onderwijzers, en weigerde zijn sala ris uit te betalen. De benoemde heeft zijn vordering than9 overgedragen op het N. O.-G. en de gemeente is gerechtelijk tot betaling aangesproken. De Botervereeniging. De minister van Landbouw heeft benoemd tot lid van de Rijkscommissie van Toezicht op de Boterverocniging den heer D. W. P. Keus kamp, oud-directeur der Stenografische In richting van de Tweede Kamer, te 's-Gra venhage, Smokkelarij. Van de varkens, in Limburg dóór par ticulieren bjj de boeren van do dorpen ge kocht en „voor eigen gebruik" geslacht, gaat nog heel wat de grenzen over. Sinds jaren gevestigde manufacturen zaken klagen er over, dat zij de grootste moeite hebben met den inslag, terwijl ge- legeniheidshandelaars (zij, die alleen ge durende den oorlog in manufacturen zijn gaan doen), soms wagonladingen manu facturen inslaan, vooral in kort aan de grens gelegen plaatsen, b.v. in Sittard. Aan commentaar ontbreekt het natuur lijk niet. Door eenige huipkommiezen werd te Bergen, in Limburg, op de heide een groo te partij smokkelwaar aangehouden, waar onder koffie, spek, vet, zeep, Kwatta, enz. te zamen een waarde van pl.m. f 3000 ver tegenwoordigende- Niettegenstaande de vele schoten der rijks-ambtenaren, wisten die 17 smokkelaars in de duisternis te ont komen. De ontevredenheid In Spanje. Er gaan geruchten dat te Valencia, zou- der voorafgaande waarschuwing, een alge meene staking is uitgebroken als protest tegen de duurte. Uit Barcelona komen berichten over op gewonden manifestaties om dezelfde reden. Er werden steenen naar een schouwburg gegooid. De menigte drong cafó's binnen en sloeg er alles kort en kleiner haddon tal rijke arrestaties plaats; verscheidene per sonen werden gewond1. Naar verluidt, zou een algemeene staking wordon afgekondigd. Ook uit andere steden worden onlusten wegens de duurte gemeld. Do correspondent van do „Köln. Zg. te Madrid meldt, dat het telegrafisch en tele fonisch verkeer gestaakt is. De troepen werden in de kazernes geconsigneerd. Er gaan geruchten omtrent een oproerige hou ding van de onderoffioiers-vereenigingen of volgens een andere lezing van de douanebambten, die tot het leger behoo ren. Naar de te Madrid verschijnende bladen melden, is de president van den bond van komen teruggekregen en nam zich voor haar onbeschaamd spel ten einde toe door te zetten. Er kwam een oogenblik een bedroefde en t verblufte uitdrukking in lord Impey's oogen. De zedelijke verdorvenheid van deze jonge vrouw kwelde hem letterlijk, hij had nooit eer iets dergelijks aangetroffen „Het spijt mij erg, dat ik -u vanmiddag ben lastig gevallen. Ik had, dat moet ik bekennen, iets geheel anders gehoopt. Ter will© van uw zuster, die ik bijzonder hoogacht ter wille van iemands geloof in hot vrouwelijke geslacht, wenschto ik good over u te denken „Wat u van mij denkt laat mij totaal onverschillig," gaf zij gramstorig ten ant woord. „Als het or op aankomt, geloof ik, dat mijn woord evengoed als het uwe is". Hij aarzelde eenigo oogenblikkendaar op zei hij bedaard „Ik vrees, dat er niets bij de voortzettiug van dit gesprek zou te winnen zijn en maak daarom nogmaals mijn excuses, dat ik u niet gelegen kwam. Goeden middag", cn hij stapte de kamer door, opende de deur naar de hall en verliet het huis. Jane viel snakkend naar aclom in den dichtebijzijnden stoel neer. Zij was ziedend van kwaadheid. Dat zij gelogen had, kwelde haar niet in het minstmaar wel, d;at. het aan hot licht was gekomen. Zij had sir Daniël voor het oogenblik vergeten. Plotseling echter schoot het haar to binnen, dat zij hem in de oranjerie had gelaten en naar hem moest toe gaan. Welk voorwendsel kon zij bedenken voor lord Impey's haastig vertrek? Zij stond van haar stoel op en ging voor een spiegel staan, om haar gezicht weer in die gewone plooi te brengen; haar hart >Spaan3cbo metaalfabriicantcn, Josó Barret, to Barcelona vermoord. Een pastoor en een leeraar r Handels school, die hem vergezel den, rdon zwaar gewond. Op genoemd drict verd door een 'aantal individuen tal - i.utcn afgege-' ven. De „New York Herald" verneemt uit Madrid, dat do Spaanscho ministerraad1 in zijn zitting van Woensdag den staat van beleg over Spanje afgekondigd heeft. Spanje maakt op het oogenblik een bui tengewoon ernstige crisis op economisch gebied door, meldt de Madrileensche cor respondent van de „.Journal" aan zijn blad. Op bijna het geheele schiereiland ontbre-' ken brandstoffen en transportmiddelen. Te Madrid is het gebruik van gas voor ver lichting verboden. Steenkolen ziet men; bijna niet meer en op do petroleum is door do regeering beslag gelegd, terwijl de elee- trischo stroom het grootste gedeelte van den dag uitgeschakeld is. En hierbij komt dan nog, diat cr een buitengewone koude heerscht, zoodat de ellende in de Spaansche hoofdstad, mede door het tekort aan levensmiddelen, steeds grooter en grooter wordt. De politieke toestand is intusschen ook nog niet opgehelderd. De regeering zou thans besloten hebben, den koning een nieuw decreet, betreffende de ontbinding van het parlement, voor te leggen Het ageeren der Noorsche social is'en De „Tidens Tegn" deelt mede, dat allo leiders van vakvereenigingen en socialis tische partijgroepen te Christian:a een vergadering hebben gehouden, waarop be sloten werd: dat allo beschikbare voorra den levensmiddelen in beslag genomen moeten wordendat allo militaire oefe ningen opgeschort moeten wordendat in alle steden en districten van Noorwegen arbeidersraden opgericht moeten wordon. Hierbij valt op te merken dat het do offi cieel© sociaal-democraten zijn (die de meer derheid o.a. in den gemeenteraad van Christiania vormen en een gróót gedeelte van het Storthing uitmaken), die deze be sluiten hebben aangenomen. Hot werkelijk doel van hetaangenomen besluit is, revolutionnair tegen do regee ring op te treden en volgens Russisch voor beeld in Noorwegen een arboidsdictatuur in te voeren. De pest in Cliica De correspondent van de „North China Daily News" meldt uit het centrum van het postgebied, dat de pest zich reeds over een afstand van drie honderd mijlen uit breidt. Reeds bereikte hij Tangoeanfoe en den Peking-Hankcn-snoorwog. Volgens den correspondent weigert de gouverneur var Sorigocan om preventieve rr.n.z' r, --n te nemen. To ltoseheorty, in Abordeei. is een ernstig ongeluk gebeurd. Do ven horigen storm sloeg een .mijn tegen do nier aan en ontplofte. Viif personen werden on middellijk gedood, twee stierven later aan hun wondon, terwijl er tien gewond wer den en to Aberdeen tor verpleging opge nomen. Abonné, te L?iden. De algemeene regel is, dat: een hirir.ier, indien hem het vermogen daartoe niet is toegestaan,, het goed niet aan een ander mag afstaan en alzoo feitelijk den verhuur le: een anderen huurder te bezorgen. De wet stolt als straf hierop vernietiging van de huurovereen komst. Het is dus de vraag hoe groot het deel van het onderverhuurde is. Dat de verhuurder u tot dusver liet begaan, en juist thans er mede komt, doet het vermoeden rijzen, dat hij het huis duur der wil verhuren of tegen hoogen prgs ver-, koopen. De eerstdaags in behandeling komen de Huurwet wil tegen zulke iris ruiken waken. O. B., te Abbenes. Wij hebben niet gewaar kunnen word n hoeveel gas een liter benzine kan ontwi ksl.n. Meg dij c weet een onzer lezers het In dat geval houden wij ons voor mededeeling aanbevolen. bonsde onaangenaam snel, haar bloed scheen in haar aderen te koken. Zij moest haar vindingrijken geest* weer aan het werk stellen. Sir Daniël zou vree- solijk teleur gesteld wezen. Zij hoopte maar, dat hij niet al te nieuwsgierig zou zijn. Het was niet altijd gemakkelijk met succes te liegen. Zij vermande zich met moeite en begaf zich minzaam glimlachend naar de oranje rie. En toch was zij zoozeer met zichzelf bezig, dat zij sir Daniels ontdaan voorko men niet opmerkte. Hij liep aan het andero eindo der oranjerie op en neer, met zijn handen in zijn broekzakken en een brandend rood'o plek op iedere wang Op dat oogenblik voelde sir Daniël zich do meest schuldige van hen beiden. Hij was haar gevolgd naar de deur van he-t salon, eenvoudig om eens even naar lord Impey te gluren. Hij was niet in do verste verte van plan den luistervink te spelen. Hij hoorde toevallig alles, wat er gezegd werd, bijne tegen zijn wil. Jane had vergeten de deur te sluiten. Lor Impey sprak op lui den, duidelijken toon en Jano s antwoor- don' waren niet minder duidelijk en door dringend. Bovendien was de inhoud van hun ge sprek zoo boeiend en met heb oog op zijn aanstaande verhouding tot Jane van zoo veel boteekenis .voor hem zelf, dat hij een gevoel had alsof bij aan den vloer was vastgelijmd. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 5