LEIDSCH mDAGBLAD. Dinsdag 8 Januari 1918. Officieele Kennisgeving. Nederland en de Oorlog. FEUILLETON, Een man's werk. PRIJS BE* ADVERTENTIE!^ Vaa 1—5 regels f 1.05. Iedere regel m«* 1 0.20. Kleine advertentiën van 30 woor den 50 Cents contant; elk tiental woorden meer 1273 Cent.—Incasso volgens postrecht, .Voor eventueele opzending van brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. Nummer 17749. TOESLAG ICONSUMPTIEMELK. Do Burgemeester dor gemeente Leidon brengt ter kennis van belanghebbenden dat toeslag voor consumplioinelk, afgeleverd van 9 tot on met 22 December 1917 vanaf Woensdag 9 Ja nuari voor de rechthebbenden kan worden ont vangen ten kantore van de firma Lezwijn on Eigeman, Rapenburg, van 9 tot 12 1/2 uur. De bewijzen, waarop de toeslag zal worden uitbetaald, zijn "voor rechthebbenden verkrijg baar aan het Bureau Vischmarkt 18, welke voor Zaterdag 12 December moeten zijn afgehaald en ingewisseld. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 8 Januari 1918 LEIDEN. 8 JAN JARI. Door do gemeentelijke lichtbeelden- commissie alhier zijn in 1917 gekeurd 634 films met een gezamenlijke lengte van 273.854 meter. Hiervan zijn afgekeurd 109 films met een gezamenlijke lengte van 79.6S9 meter of 29 pCt. 53 films zijn toe laatbaar geacht na het aanbrengen van cou pures en 472 films zijn onvoorwaardelijk toelaatbaar geacht om aan kinderen beneden 16 jaar te worden vertoond. 100 keuringen zijn door de Commissie in dat jaar verricht. Ten bahoeve van 's Rijks schatkist is ingekomen bij den ontvanger alhier f 124.80 bedrijfsbelasting 1913:'14. De Minister van Binnenlanrlsclie Zaken heeft o.a. benoemd in do commissies voor do examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes 1918: te Rotterdam, mevr. O. J. W. Wisse, geb. Verburgt, en te Utrecht mej. P. G. van Borselen, tot plaatsvervangster mej. H. Pel, allen alhier. De heer A.Sjouw, alhier, komt voor op een voordracht voor onderwijzer aan de openb. school aan de Hoefkade in Den Haag. Hier wepden twee rijwielen ontvreemd welke onbeheerd aan den openbaren weg bij winkels stonden, terwijl de eigenaars binnen die winkels waren. „Kunst na arbeid". Deze werkiiedrT.zungvereeriging hal reeds in December een uitvoering willen geven, maar werd daarin toen verhinderd door ziekte van haar directeur, den heer Ph. Rank AJzn. Gisteravond echter kon zrj zich gelukkig doen hooren in „Zomerzorg", waarvan de groote zaal geheel wa3 bezet. Er jnoest zelfs van de serre gebruik gemaakt worden. Wel een bewijs, dat do belangstelling in deze Vereeniging nog niet is verflauwd. Wij verheugen ons hierin en ook in het feit, dat het aantal werkende leden weer omhoog gaat. Zrj vulden dan ook het podium, al konden er eenige door allerlei omstandig heden niet meezingen. Oud en nieuw kreeg men te hooren, in twee deelen, een meer ernstig deel en éen, waarop vroolijke en grappige nummers wa ren geplaatst. Voor het eerst werden uitgevoerd „Drie Koren" van Th. J. Orth en een Turksch koor. Er is weer goed, zonder begeleiding, ge zongen en met aandacht en genoegen ge luisterd. Men vroeg en gaf een paar her halingen. Voor do steeds zeer welkome muzikale afwisseling verblijdden zich do Vereeniging en alle aanwezigen in de welwillende mede werking van "den heer A. do Mol van Otter- loo, wiens viool-soli, begeleid op de piano door den zoon van den directeur, zeer wer den gewaardeerd, en met éón boven het toegezogde aantal werden vermeerderd. 't Was de vier-en-veertigste uitvoering, welke Kunst na Arbeid" gaf. Weldra hoopt ds velen sympathieke Leid- sche Vereeniging haar jaarfeest te vieren en ook op te treden voor de bezoekers der Volksbijeenkomsten in de Stadezaal. vertooning van „Nachtwacht", een vertaling van de hand van Betsy RanucciBeekman van Sacha Guitry's „Le Veilleur de Nuit", is voon het gezelschap van Van der Lugt Melsert er een geworden om de aangei- naamste herinneringen aan te bewaren. Ëeo succes zoowel voor den schrjjver als voor de spelers. Een herhaling van deze opvoe ring zal, gelet op het resultaat van gister avond, de leider van „Het Hofstad Tooneel" hoogstwaarschijnlijk wel in overweging ne men. Het enthousiasme van deze toeschou wers zal stellig overslaan op hen, die er niet waren. In het eerste bedrijf van „Nachtwacht" maken we kennis met een lieftallig vrouwtje de beschermelinge van een ouden heer, een geleerde grijsaard, lid van de Académie, die aan die vriendschap niet voldoende heeft, en soiree's voor haar kennissen organiseert. Tot ze kennis maakt met een jong schilder, die in haar woning eenige paneelen zal schil deren. De eerste ontmoeting doet bij beiden de liefde ontwaken en het gevolg is een intieme verstandhouding tusschen de twee, zeer tot misnoegen van de dienstbode, die ook vriendschappelijke gevoelens voor den „verver" heeft opgevat. De oude heer gevoelt zich niet geheel op z'n gemak. Eigenlijk koestert hij eenig wan trouwen tegen zjjn speelpopje, zooals hij de jonge vrouw wel belieft te noemen, en dit brengt er hem toe haar doea en laten eeni- germate na te gaan. Wanneer hij haar op zoekt, komt hij er achter, dat er een ver houding bestaat tusschen de vrouw, die hij meent dat alleen voor hem is en den schilder. Het wordt hem nog duidelijker door de rol die de dienstbode speelt, uit baloorigheid voor het verliezen van liet geluk dat ze meende dat zoo voor het grijpen lag. Wel probeert „zijden ouden heer om den tuin te leiden, er aan denkend, dat breken met hem meteen beteekent, het varlies van al haar in komsten, doch 't baat niet De oude heer beproeft daarop de twee jonge menschen te scheiden, maar 't gelukt hem niet Eenige weken na deze ontmoeting volgt een tweede en daarmee do ontknooping. De oude heer heeft ten slotte rust gevonden i door de verhouding die tusschen den schilder en do jonge vrouw is ontstaan. Hij weet nu en twijfelt niet meer. Hij weet, dat zgj lief heefti hij weet, dat de schilder, een flinke kerel, over haar zal waken, hjj weet dat voor haar gezondheid geen gevaar meer dreigt door een ongeregeld leven. Hjj weet ook, dat hij, oud en aan 't eind ran zijn leven, niet meer mag eischen van een jonge vrouw en hij berust in zijn lot. Dit stuk werd voortreffelijk gespeeld. Annie van Ees heeft alle goede kwaliteiten voor de rol van de jonge vrouw. Een frisscke, jonge vrouw, waarin als eenig raadselacn- tige, dat ze ooit iets voor den ouden heer kon gevoelen. Of was 't alleen uit financieel oogpunt? Daarvoor was deze jonge vrouw te weinig geraffineerd. Annie van Ees bekoorde door haar spel, zooais door haar verschij ning in de verschillende toiletten. Hier is meteen al gezegd dat de oude heer, door Van Gasteren gespeeld, wel iets te ver in leeftijd stond van de jonge vrouw, maar dat buiten beschouwing gelaten was Van Gasteren's creatie subliem. Cor van der Lugt Melsert was de schilder. Een rol als voor hem geschreven. Treffend is hij in dat uiterlijk nonchalant?^ waaronder een groote mate van gevoeligheid is ver borgen. e Van Gusta ChrispijnMulder een meid, die de aandacht trekt, 't Is niet alleen voor haar maar ook voor het tooneelminnend publiek een geluk, dat ze ander werk kreeg dan de coquette vrouweu van vroeger. Na de moeder in „Kasbloem" thans deze meid. On getwijfeld krijgen we van haar nog veel moois te zien. De kleinere rollen waren mede in goede handen en de regie van Van der Lugt Melsert komt mede een woord van lof toe. Voor Annie van Ees was er een mand 'met bloemen van het schouwburgbestuur en voor Van der Lugt Melsert een krans van de studenten. De zaal was uitstekend bezet t Is in den schouwburg zeer goed merkbaar, dat uitgaan in de hofstad zooveel moeilijker is dan vorige jaren. Amerikaansche havens liggen, worden ge lost. De Nederlandsche regeering zou gewei gerd hebben toestemming te verleenen, dat deze schepen in Amerikaansehen dienst zouden varen tusschen Amerika, Australië en Argentinië. De hooge vleeschprijzen. Een der Haagsche correspondenten van d.e „Tel." schrijft: Naar aanleiding van de nieuwe, buiten gewone stijging der vleeschprijzen, hebben wij ons heden tot. een deskundige gowend, met heb verzoek, de oorzaken daarvan aan te geven. Onze zegsman wec-9 er in zijn antwoord in do eerste plaats op, dat het vleescli- verbruik ontzaglijk toegenomen is. Deels is dit liet gevolg van de toename der bevol king, deels van de groote behoeften vooel het leger. Verder is het verbruik toegeno men naarmate do qualitcit en quantiteib van het overige voedsel, speciaal ook van het varkensvleesch, afnam. Wat b.v. Den Haag aangaat: 6 jaar geledon werden op het abattoir 1000 k 1100 stuks vee per maand geslacht^ terwijl, hetzelfde aantal thans por week wordt bereikt. Aan den anderen kant. is de hoeveelheid en do qualite.it van het slachtvee zeer afge nomen. Z.g. vet-rijp vee is er eenvoudig niet meer, aldus onze zegsman. De boeren profiteeren daarvan door fancy-p rijzen te vragen voor vee, dat anders ternauwernood verkrijgbaar was en de toestand der marlet heeft, er bovendien toe geleid, dat do spe culatie in vee een zeer winstgevend bedrijf geworden is. Opkoop ers weten thans be slag te leggen op zeer groote hoeveelheden vee en die tegen eenvoudig absurde prijzen te verkoopen. Terwijl 3 a 4 maanden ge leden de prijs van goede q-ualifceit slacht vee 55 k 60 cb per K.G. was dank zij de voeding in de weide ia- deze thans voor vee van aanzienlijk mindere hoedanighe den, 80 ct. k f 1.— per K.G. slachtgcwicht. De Slagershond heeft reeds de aandacht der regeering op deze gevolgen van de spe culatie gevestigd, maar het zal niet gemak kelijk zijn, het euvel uit te roeien. „Wanneer het zóó doorgaat" ver klaarde onze zegsman „zullen de prij zen niot alleen nog hooger worden, maar zal feitelijk bovendien binnen korten tijd do veestapel zijn afgeslacht. Een groote verbetering zou kunnen wor den verkregen, wanneer de fabrieken van krachtvoedcr ,clio vrijwel gereed zijn, in werking zouden kunnen worden gestold. Do Coöperatie van Slagers, die zich voo"r deze gespannen heeft, is overeengekomen, 10 ton krachtvoeder per etmaal aan de regeering te leveren maar.... do fabriek to Diemen kan nog niet werken, omdat de regeering tot. dusverre heeft- nagelaten, een 10-tal droogmachincs, cho zij hier te lande zou laten vervaardigen, af te leveren. Reeds drie maanden geleden kwam van regeeringswego do toezegging, dat zij de fabricage dezer machines vóór alles zou doen plaats hebbentot nu toe echter is er geen enkele afgeleverd, hoewel zij ge heel hier te lande kunnen worden vervaar digd.." De pluimvee-knoeierij. Door het bestuur der Phiimvee-vereeni- ging is Zaterdag het volgende telegram aan den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gezonden „Hot bestuur der Pluimveevereeniging, bijeen in de vergadering van heden, ver zoekt Uwo Excellentie met den* meesten nadruk het verbod van invriezen vaji ge vogelte, wild en konijnen ten strengste te willen handhaven. Het bestuur vestigt er de aandacht van Uwe Exoellentie op, dat aan alle vriesinrichtingen zonder toestem ming der Rijkscommissie wordt ingevroren, aangezien elko controle van overheidswege ontbreekt. Hot bestuur der Pluimveevereeniging verzoekt tot inbeslagneming over te gaan van alle gevogelte, wild en konijnen, welke zonder toestemming der Rijkscommissie aan de koolinrichtingen ter invriezing wor den aangebracht en de overtreders straf rechtelijk te vervolgen." loren. Hij dacht boven Frankrijk te dalen, daar hij nog een kwartier benzine had. Zeer verwonderd was» hij te vernemen, dat hij in Nederland was. 'Dien avond is hrj onder geleide van een officier naar 's-Gravenhage vertrokken. De machine wordt gedemonteerd. De „Amslie" getorpedeerd. Te Vlissingen is bericht- ontvangen, dat d'e „Amelie" getorpedeerd is geworden, waarbij zes man verdronken en vijf ge wond werden. De „Amelie" meet. 1135 ton, werd ge bouwd in 1883 bij G. Howaldt te Kiel, en is eigendom van Avmement Udolf Deppe, te Antwerpen- De „Kurnland" gezonken. Te Vlissingen is bericht ontvangen, dat de „Kurnland'' vah Den3 Co., Oceanlijn, in begin December onder do Fransche kust gezqnkên is, doch dat de gansche beman ning, waaronder zich ook Vlisringers be vonden, gered is. In den nacht werd d9 „Kurnland" door een Duitschen onderzeeër aangevallen. De eerste stuurman stond op de brug. Een gra naat vloog hem rakelings voorbij, en door den luchtdruk werd de officier naar de andere zijde geslingerd. Onmiddellijk was alles hens aan dek en do „Kurnland" bond den strijd tegen de duikboot aan. 't Gevecht duurde drie uur en eindigde in het voordeel van den bewa penden koopvaarder. Een trawler was genaderd en escorteerde do „Kurnland", welke echter wat later op een boot stootte, die zonder lichten voer, en begon te zinken, 't Schip ging verloren, maar al het volk en de officieren, die Bel gen zijn, konden veilig van boord komen. Uit België ontsnapt. Zaterdag zijn 19 dienstplichtige Belgen de Limburgscli-Belgïsc-he grens overgeko men. Zij hadden met., een isoleer tang den electrischen draad weten door te knippen. Vervoerverbod. De minister van Landbouw, enz., heeft bepaald, dat de verkoop on aflevering vankoolzure potaseh, kaliloog, soap stock, vetzuren en af val vetten van mar- garinefabrieken is verboden. Het verbod is niet van toepassing op azijnzuur en mierenzuur en op de vet zuren en mengsels van vetzuren, in den hande-l bekend onder do benamingen stearine, oleine en oleineproduct. „De Toekomst". „Do Toekomst" meldt, dat dr. W. C. A. baron van Vredenburch „wegens toe neming zijner bezigheden op ander gebied" het redacteurschap van het blad lieeft neergelegd. Hij blijft medewerker van het blad, dat thans staat onder leiding van prof. dr. J. G. Sleeswijk, prof. mr. S. R- Steinmetz, prof. dr. jhr. B. H. O. K. van der Wyck en dr. P. Molenbroek. Geen geld voor Russische coupons, geendominé. In de laatstgehouden vergadering van den kerkeraad der Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente te Amsterdam, werd met het oog op den slecÜffen finan- cieel'en toestand, ontstaan door het niet- betalen der Russische coupons, voorge steld in de bestaande predikants vacature voorloopig niet te voorzien. Na uitvoerige besprekingen werd het voorstel tot een volgende vergadering aangehouden. Geen pas voor Helena van der Pas. Het „N. v. d. D." meldt, dat tot de pas sagiers. die met de ,,Nieuw-Am terdam" naar Amerika zouden verlrekken, en aan wie de visa op de passen door het Amerikaansche consulaat-generaal geweigerd zijn, ook be hoort de bekende danseres Helena van der Pas, die in de Vereenigde Staten zou op treden. Zjj kreeg een bericht van het con sulaat, dat zij geen pas kon ontvangeri; de redenen daarvan werden niet opgegeven. Do HollandAmerika-lrjn berichtte haar voorts, dat zij het reeds genomen passage- biljet weer kon inruilen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Nachtwacht". „Het Hofdstad Tooneel" mocht hier gister avond oen welverdiend succes boeken. Del UIT ONZE STAD. Collecte dubbcltjc-cent. De collecte eon-dubboltje-of-een-ccnt heeft de vorige w<pk opgebracht f 197.32. Huurcommissie. Van 22 Juni tot en met 31 Decomber 1917 kwamen in 2073 verzoeken tot goedkeuring van een hoogeren huurprijs. Hiervan waren er 1440 van verhoogingen, welke ingegaan waren na 1 Januari 1916 en vóór 22 Juni 1917, en G33 na laatstgenoemden datura. Behandeld werden 1131 verzoeken; toege staan werden 855 verhoogingen van vóór de in stelling der Commissie cn niet toegestaan 97. Van verzoeken om verhooging na instelling der Commissie werd do goedkeuring verleend van 137, en onthouden van 42 woningen. Verzoeken voor te schatten woningen kwa men er 21 in en werden e^ behandeld 14^stuks, waarvan voor" twee do aangevraagde hoogere huurprijs niet werd toegestaan. Er weiden gehouden 27 vergaderingen waar van do eerste op 16 Juli 1917. Stopgezet. Do firma Gebr. Van Wijk en Co. heeft gister haar sajet- en dekenfabriek aan de Hoogewoerd wegens kolengebrek moeten stopzetten. Ruim 200 arbeiders zijn daardoor werkloos. De sajet- en dekenfabriek dezer firma in de Vcsteslraat wordt morgen, Woensdag, stopgezet, waardoor dan nog 300 arbeiders gedaan krijgen. In beslag genomen. Vanwege hot distrïbutielhireau is alliior een partij van ruim 25.000 K.G. afval van wol, sa jet en katoen, dat in oen pakhuis was geborgen, in beslag genomen. Vermoedelijk lag het in de bedoeling van de eigenaars'dc partij ter gelege ner tijd clandestien uit te voeren. Geknoei met brandstoffenbons. Het blijkt, dat er handel wordt gedreven in brandstoffenbons. Tegen een kastelein hier ter stede is reeds proces-verbaal opgemaakt en an dere gevallen worden onderzocht. UIT ONS LAND. De verwarring bij het Roode Kruis. Omtrent het gebeurde bij de inscheping van Engelsche invaliden te Rotterdam op 3 Januari deelt een ooggetuige aan de „Tel." het volgende mede: Bij aankomst van den trein stelden de Ncder- landsche leider van het transport geïnterneer den, de officier van gezondheid Van Hamel, en de luitenant Strater, zich op bij den uitgang van den D.-wagen. waarin een twintigtal zie ken, waaronder 17 krankzinnigen, werd ver voerd, met de bedoeling den trein op de gebrni- kelijkö wijze aan hun opvolger over te geven. Op eenigen afstand bevonden zich eenige Roode Kruis-autoriteiten, onder wie dr. Hij mans, die zich echter van dé aankomst van den trein niets schenen aan te trekken. Toen do leider van het transport geïnterneer den zich naa.r de andere zijAe van den trein afgekeerd van do „Sindoro" bc-gaf, bleeks dat men zonder eonigo nadere voorzorgen be gonnen was alle deuren te openen, ofschoon luitenant Van Hamel den stationschef in Gen nep verzocht had, alle uitgangen op éón na, te sluiten. Het gevolg was, dat de krankzinnigen, onder wie zeer gevaarlijke, reeds waren verdwe nen en zonder'eenig toezicht, zoLfs zonder eeni ge waarschuwing aan de betrokken zusters, te midden van de andere geïnterneerden over de drie schepen verdeeld waren. Miss Vulliamy, eenige geïnterneerden en luitenant van Hamel hebben toon met groote moeite de meesten kunnen terugvinden on ge zamenlijk op de „Sindoro" kunnen isolecren. Ongelukken zijn er toevallig niet gebeurd. Ook lper was de verwarring in de leiding wecler de schuld. Men wist niet wie de leiding had, Roode Kruis of afdceling Interneering. De ondervinding van den vorigen dag had dus blijkbaar niet uitgewerkt. Uitgewisselde gewonde gevangenen. Het Nederl. Correspondentie-bureau in Den Haag meldt, dat van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat -het bericht van het „Hbld.", volgens hetwelk het bes-tuur van cl'o Rotte-rdamsche Roodo Kruis-afdeeling Vrijdag naar Den Haag werd ontboden om zich te verantwoorden omtrent het gebeur de bij de inscheping van de Engelsche inva liden te Rotterdam, onjuist is. Wel heeft er Vrijdag een bespreking te 's-Gravenhage plaat-s gehad tusschen het Rotterdamsche comité en h$t hoofdbestuur, maar van. een verantwoording was geen sprake, omdat het Rotterdamsche comité niets te verantwoorden had. Nederlandsche schepen in Amerikaansche havens. Volgens een telegram uit New^-York aan de „Matin", zou cle Nederlandsche regee ring er in hebben toegestemd, dab de la dingen levensmiddelen uit haar schepen, die als gevolg van het embargo in de Engelsche tweedekker gedaald. Zondagmiddag is bij Brielle een twee dekker gedaald, gemerkt B 4S85," met de kleuren der geallieerden en bewapend met twee machine-geweren. Inzittende was een tweede-luitenant Canadees, dien morgen te Popelinge bij Yperen opgestegen en met eenige Duitsche vliegers in gevecht geraakt Schietende had hij de vlucht genomen boven zee en "boven de wolken en den weg ver- PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. f 1.85 p. week f 0.14 Buiten Lriden waar agenten ge vestigd zijn per week 0.14 Franco per post ..4 c..; 2.25 Het scheuren van grasland. Men moldt- onsTot voorlichting van hen, die tot het scheuren van grasland wenschcn over t-e gaan, stelt do regeering thans sprekers beschikbaar. Waar hot welslagen van den oogst voor een zeer groot gedeelte afhankelijk is van verschillende zaken, waarmede de boeren uit deze streek niot voldoende op de hoogte zijn, verheugt ons deze regeeringsmaa-t- Roman van SILAS K. HOCKING. 43) Drystfelo kul zijn ontslag in gediend; maar dat weigerden do autori teiten to accepteeron. Die waren er zoo 'op gesteld zich van zijn diensten te ver zekeren, dat zij zich bereid verklaarden lederen redelijken tijd op hem te wachten. Drysdale had dien nacht gedroomd, dat hij rijn jonge vrouw zou meenemen, als hij zijn nieuwe betrekking ging aanvaarden. Hij voelde zich te gelukkig om te slapen. Hij stolde het voliao vertrouwen in Adela's trouw on toewijding; Zij bezat een even sterken wil als haai* vader en baai^stand vastigheid was oven onwrikbaar als de storren. Hij steldo een kleino speech op, dio hij tot haar vader wil do richten, wanneer zij elkaar zouden ontmoetc-n, cn met het zelf- yertrouwen van ecu minnaar was LJJ er zeker van, dat hij eindelijk zou triomfeeren. Hij steldo zich zijn ontmoeting met Adel a voor als hij den volgenden dag werd aan gekondigd; hoorde b^Lar blijden welkomst- kreet, zag den glans der liefde uit haar oogen stralen, voelde haar warme armen om zijn hals, haar kussen op zijn lippen. Wakend had hij dezen heerlijken droom. Bardiell zou natuurlijk in de city wezen en er zou niots zijn, dat hun verrukking kon verstoren, ten minste niets van eenige be- teekenis, niets, dlat niet gemakkelijk uit den weg kon worden geruimd. Hoo deze droom eindigde weet den lezer. Hij kwam juist van het station te Stone- hurst aanwandelen, toen hij de menigte voor de kerkdeur zag. Nieuwsgierigheid dreef hem te onderzoeken wat cr aan de hand was cn in een paar oogonblikken was hij de waarheid te weten gekomen. In hot eerst weigerde hij liet to gelooven. Het was onmogelijk, ondenkbaar. Hij wachtte tusschen de menschen als iemand, die in steen is veranderd, en toen Hij ontmoette haar oogen mot een vas ten, verwijtenden, langen blik, zag den glimlach van haar jjolaat verdwijnen, die uitdrukking van schrik, die haar oogen aan namen zag, dat zij haar handen ophief als in protest. Toen keerde hij zich om en snelde weg. Wat er daarna gebeurde wist hij niet <?n dat kon hom ook n£et schelen. Dicnzelfden avond bevond hij zich bij zijn vader en moeder in een eenzame boeren woning in Wiltshire. Hij was van plan ge- weest_bij het hoofdkwartier van de Parker- exp editie verslag uit te brengen, maar hij had dat niet gedaan en zou dat nu ook niet d'oen. Niemand wist van zijn terugkomst af, behalve zijn vader en mooder en mrs. Duggau. Adela telde niet langer mee. Zij was dood voor licm. Op dat oogenblik had zij Londen verlaten en bevond zich op de huwelijksreis. Naar allo waarschijnlijkheid zou zij zijn naam niet- noemen. Zij zou even zeer wenschen to vergeten als hij. Hij voelde zich bitterder gestemd jegens haar dan hij zich ooit jegens iemand in zijn leven had gevoeld. Indien hij-haar niet zoo had geïdealiseerd, zou hij haar ontrouw mis schien minder scherp gevoeld hebben. Hij kon "geen excuus voor haar vinden. Nog geen negen maanden geleden had zij hem I eeuwige.trouw beloofd en hij had gemeend, dat «zij nooit zou veranderen, clat zij haar eens gegeven woord zou behouden, dat evenmin bedreigingen als beloften haar van haar voornemen zouden afbrengen. „O, onstandvastigheid, uw naam is vrouw," herhaalde hij telkens bij zichzelf; een variatie makend op het- gezegde van den dichter. Het scheen zijn hart wat ver lichting to geven, als hij dat met het oog op de sekse declameerde. Dien nacht sliep hij in het geheel niot. Hij had Adlela zoo oprecht en zoo harts tochtelijk bemind, had zoo voortdurend van haar gediroomd, had zoo menige mooie fantasie om haar naam geweven, dat do gedachte, dat zij een ander toebehoorde, hem zoozcor kwelde, dat hij er bijna gek van word. Toen hij den volgenden morgen opstond, voelde hij rich ontdaan on ziek. Gram schap, verdriet en teleurstelling woedden in rijn hart als een storm opgezweepte zee. Een week lang zag hij niemand andere dan zijn vader en moeder en die goede men schen meeneten', dat hij leed aan de gevol gen van zijn wederwaardigheden in Afrika. Op Lono-Ridgefarm viel het gemakkelijk do menschen t-o vermijden. Zij waren vijf mijlen van het nnastbijzijndo spoorweg station af en twee mijlen van liet dichtstbij zijnde dorp. Aldus kwam en ging hij zonder dat iemand er iets van bemerkte. In het laatst van Mei was hij goed en wèl in rijn nieuwe betrekking geïnstal leerd cn vond in werk, voornamelijk in onderzoekingen, hc-t beste geneesmiddel voor zijn verdriet. Hij schreef aan den secretaris van de Pnrker-expectit.ie, deelde hem zijn terugkomst in Europa mee en de redenen, dio hetm geleid hadden tot het iu den steek laten van zijn werk in Afrika. Op dien brief kreeg hij een kort, waardeerend schrijven, maar er werd geen bericht naar de jfere gezonden om het vroegere bericht, dat hij door inboorlingen was gedood, tegen te spreken. Hij was alles wel beschouwd niet een persoon van bijzonder gewicht en nieuwsbladen zijn er zeer karig mee om iets, dat in hun kolommen opge nomen is, terug te nemen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1918 | | pagina 1