LEIDSCH m DAGBLAD. Maandag 31 December 1917. Officieele Kennisgevingen. Verhooging Abonnementsprijzen. Nederland en de Oorlog. BINNENLAND P5IJS DEK ADYERTENTIEN: yaii 1---5 "regels 1 1.05. Iedere regel meer f 0.20. Kleine advertentiën van 30 woor- - Bon 50 CeDts contant; elk tiental woorden meer 12'/i Cent.—Incasso volgons postreekt, iVoor ovcntueelo opzending van brieven 10 cent porto to betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. 1'lnJS DEEEH COÜRAKT. .Voor Leiden p. 3 mnd. 1.60; p. week 0.HJ Buiten Le;den waar agcDien ge vestigd zijn per week «_s p 0.13 Franco per post L._s km kb 2,— Nummer 17743. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. Morgen, Nieuwjaarsdag, verschijnt het LEIDSCH DAGBLAD niet, ITON DEN BELA STIN O Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge art.. 2 der Verordening, re gelende de invordering der plaatselijke di recte belasting op de honden, iedere hou der van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan vóór of op den 31sten Januari a.s. bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever ondertee kend biljet en dat bedoelde insChrijvings- biljetten voor het dienstjaar 1918 kosteloos ten kantore van den Gemeente-Ontvanger verkrijgbaar zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 December 1917. De burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge me ene kennis, dat de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPA LEN, Artikel 1. Het vervoer van gezwingelde lokken (vlasafvallen) is -terboden uit eoni- .p plaats in een gemeente naar het overige deel des Rijks, hetzij in of buiten die g> meen te gelegen. Artikel 2. Het verbod, gesteld in artikel '1, geldt niet: a-. Voor heb vervoer van partijen, die ge adresseerd zijn aan do Vl'asvareeniging Parklaan 28, te Rotterdam. b. Voor hot vervoer van partijen, gedekt door oen vervoerbewijs, geteekend door den voorzitter van de sub a genoemde /ereeniging. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester der gemeente Leidon. Do Burgemeester der gemeente Leiden breii^ ter algemeene kennis, dat de Minis ter van Landbouw, Nijverheid cn Handel, gezien zijn beschikking van 6 December 1917, aid. Crisiszaken, No. 1006, Bureau A. Z., houdende vaststelling van maximum prijzen van leder, gezien art.. 8 der Distri butiekeet 1916, HEEFT GOEDGEVONDEN, in te trekken voren noem de beschikking ©n vast te stellen andere maximumprijzen voor leder. Voor bijzonderheden zie ,,Staatsblad" No. 301. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester van Leiden. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat de Minis ter van Landbouw, Nijverheid on Handel, gezien artikel 8 dor Distribut.icwet 1916 en .rtikel 5 en 7 van de Distributiere-goling van Theo en Koffie dd. 5 Ootober 1917, afdeeling Crisiszaken No. 808 B, Bureau algemeene zaken HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPA LEN: 1. gedurende het tijdvak aanvangende 1 Januari en eindigende op 15 Januari 1918, zal door Detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon No. 11 eener Thee- en Koffiekaart 0,05 KG. Thee. Bon No. 12 eener Thee- en Koffiekaart 0,1 KG. Koffie.* 2. Gedurende het tijdvak aanvaxk^endo 16 Januari en eindigende op 31 Januari 1918, zal door Detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon No. 13 eenor Thee- cn Koffiekaart 0,05 KG. Thee. Bon No. 14 eener Thee en Koffiekaart 0,1 KG. Koffie. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester der Gemeente Leiden. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden dat de Minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel, gezien artikel 8 cler Distributie wet 1916 en voor zoover het betreft heb hier onder to stellen verbod van vervoer, arti kel 1, 1 sub B. van do wet van 1 September 1917, Staatsblad No. 578, HEEFT GOEDGEVONDEN TE BEPA LEN: 1. Den verkoop, aflevering en het ver voer van drukletters, ïetterwit en 1etter- motaal (zoowel -mid als nieuw) uit. eenig deel eener Gemeente naar allo overige deelen de© Rijks, hetzij in of buiten cÜe Gemeente gelegen, is verboden. 2. Het verbod sub 1 gesteld, is niet van toepassing op verkoop, aflevering en ver- voor van drukletters, Ïetterwit en letber- metaal (zoowel crud als nieuw) bestemd voor lettergieterijen en drukkerijen in Neder land. 3. Van het verbod sub 1 gestold, kan ont- héHing worden verleend door do afdeeling Crisiszaken (Bureau Nijverheid) van zijn Departement. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester der Gemeente Leiden, BRANDSTOFFFNCOMMISSIE LEIDEN. De Brandstoffencommissie maakt bekend, overeenkomstig de door do Rijkskolendistrihutie vastgestelde bepalingen, dat de eerste 10 brandstoffeneenheden zullen worden verstrekt aan groep A tegen de op de maximumprijslijslen vastgestelde prijzen; dal voor alle eenheden, die boven de eerste 10 worden betrokken, een hoogere prijs zal moe ten worden betaald; dat dezo hoogero prijs ook zal moeien worden betaald voor allo extra verstrekkingen (zieken- kolen, dokterskolen, kolen voor ingekwarlierden enzmet dien verstande, dat alleen kamerver huurders kunnen aanspraak maken op de ver strekking van 3 eenheden per kamerbewoner te gen den prijs, zooals dezo op de maximumprijs lijst staat aangegeven. dat, voor zoover men roods thans door extra verstrekkingen boven de 10 eerste eenheden heeft ontvangen, geen navordering zal geschic- den voor die eenheden; (lat door groepen B. G. en D. voor alle nog toe te wijzen hoeveelheden de hoogere prijzen zul len moeten worden betaald; dat voor de betaling der hoogere prijzen deze regeling is getroffen: door den handel zullen allo brandstoffen aan groepen A. B. G. D. moeten worden afgeleverd tegen den ouden prijs, d.L de prijs, die op de maximumprijslijst is vermeld; degenen van groep A., dio thans brandstoffen wonschen te ontvangen boven do eerste 10 een heden, zoowel als degenen, die op extra ver strekkingen aanspraak maken, zullen alvorens zij daarover de beschikking krijgen, een bijbe taling moeten doen ten kantore der commissie; deze bijbetaling zal eveneens moeten geschie den door do groepen B. C. en D., zoodat de bons (boven 10 eerste eenheden) voor groep A zoowel als do toewijzingen voor groepen B. G. D. voortaan moeten worden af gehaald en de bons en loowijzingen niet zullen worden afgegeven, voordat de bijbetaling is ge schied. De prijzen, waarvoor do handel moet blijven leveren en do bedragen, die (behoudens goed keuring der Rijkskolondistributie) aan do com missie moeten worden bijbetaald, volgen bier onder: Antliraciet per H.L. 75 K.G. f 2.50, max.-prijs waarvoor de handel aflevert; bijbe taling f 8.10; Eierbrikelten per H.L. 75 K.G. resp f 2.10, f 2.85, Stukkolen per H.L. -= 90 K.G. resp. f 2.40, f 3, Gemengde huisbrand kolen per H.L. 90 K.G. resp. f 2.20, f 2.80, Bruinkoolbriketten per 300 st. 100 K.G. resp. f 4.50, f 1.70, Geklopte gascokes per H.L. 40 K.G. resp, f 1.80, f 1.35, Gietcokes per 100 K.G. f 7.65,-Brechcokes por 100 K.G. f 7.95, Lissesche e-teektuvf per 400 st. i: 120 K.G. f 4, Lange turf per 600 st. 240 K.G. f 9.G0. De Dir. v. h. Brandstoffenbureau. KRAMER, Leiden, 31 December 1917. x In een buitengewone vergadering van leden der drie vereenigïngen van courant-uitgevers, „De Nederlandsche Dagbladpers", „De Neder- landsche Periodieke Pers" en den „Bond van Courantiers", is eenparig uitgesproken, dat ten gevolge van de nieuwe belangrijke stijging van de prijzen der verschillende bedrijfsbenoodigd- heden, met ingang van 1 Januari a.s. een al gemeene verhooging der abonnementsprijzen van de couranten gerechtvaardigd en noodzakelijk is. Ingevolge waarvan ook wij ons genoodzaakt zien met ingang van 1 Januari a.s. de prijzen als volgt vast te stellen: Weekabonnem. 14 ets., 3 mnd. abonncm. 1.85 in Leiden en waar agenten gevestigd zijn, 3 mnd. per post 2.25, losse nummers 6 ets. LEIDEN, 31 DECEMBER. Morgen, Nieuwjaarsdag, zal een bloempjo ten verkoop worden aangeboden ten bate van het Tubcrculose-fonds van den Ned'. Chr. Graf. Bond. Heb is voor het eerst, dat van deze zijde op deze wijze gaven worden gevraagd. Ook Leidsche typografen profiteeren er van. Stelt de jonge verkoopsters en hun, die zij diensten bewijzen door als zoodanig te wil len helpen, niet teleur! Wegens de bijzondere gladheid van de meeste wegen, vooral in do buitenwijken onzer stad, werden van gemeentewege van morgen uitgebreide maatregelen genomen, om het daardoor ontstane gevaar voor het verkeer zoo gering mogelijk te doen zijn. Do Schouwburg was gisteravond op allo rangen, behalve de loge, cLcht bezet bij de opvoering van het tooneelspel „Bonardon" door „Het Tooneel" van Wil lem Roy aards. Gisteravond gaf de eerste Leidsche Accordeon-Vereeniging „Onderling Kunst genot", in de geheel gevulde Staclszaal, met medewerking van het duo-Hellmann en Van Leeuwen, een buitengewoon mooi concert. Het corps komt een woord van lof toe voor zijn prachtig ensemblespel. Ilct duo-Van Laer cn Boode, niet onbe kend op het gebied, van accordeon-spelen, gaf een paar prachtnummers ten gehoore. Wat heb optreden van den heer Gal jaar d betreft, met zijn drie kinderen van 13, 8 en 6 jaar, wat zij ten gehoor© gaven, viel zeer in den smaak. Nico Galjaard, de 13- jarige virtuoos, muntte vooral uit door het spelen van de twee ouvertures „Leiohto Cavalerie" en „Dichter unci Bauer". Da verend applaus viel dezen jongen kunste naar daan ook ten cleel. Hulde werd mede gebracht aan den kra- nigen directeur, den heer A. Onderwater. Het duo-Hellmann en Van Leeuwen wist allen dezen avond weer te vermaken met zijn voordrachten cn tooneelstukjes. Dat „Onderling Kunstgenot" steeds voor uitgaat, is gisteravond duidelijk gebleken. ,,Thalia-th eater" on „Hollandia- bioscoop" hebben er voor gezorgd het jaar 1917 goed te eindigen en 1918 goedl to be ginnen. In eerstgenoemd theater wordt een eerste d\3cl vertoond van een film, „Uitus" die en dit zegt wat, „Vampieren" nog als sensa- biewekker overtreft; cn behalve van verdere bioscoop-nummora kan men er Nieuwj aarsdag r.a twee uren aldoor voor stelling! genieten van een revue en van het aangename optreden van de soubrette Betty van Gelder. De „Hollanclia" geeft, bij strijkmuziek, een crimineel drama en andere drama's en ook nog grappige nummers. De onder nemer heeft een goeden kijk op zijn publick. UIT ONZE STAD. Handelaren in ijzer en staal. Op do lijst van handelaren in ijzer en staal als zoodanig orkend door het uitvoerend bu reau van do Rijkscommissie voor do distributie van ijzer en staat, komt o.a. voor* de firma H. E. van der Heide en Zonen, alhier. UIT ONS LAND. Prijzen van veevoeder. Het Bureau voor Mededeelingcn in zako de voedselvoorziening meldt: In September werden de prijzen van veevoG- deraiiikelen belangrijk verlaagd, ten einde tege moet to komen aan do grief der landbouwers dat zij. in Verhouding tot do voedingswaarde, meer moesten betalen voor liet vocvooder, dat hun werd gedistribueerd, dan zij ontvingen voor de granen en peulvruchten, bij hen in bezit ge nomen. Intusschen weiden in do laatste maanden aan do landbouwers slechts lijnkoeken gedistri bueerd. Het gevolg was, dat het grootendcels de houders van bedrijfspaarden en niet-land- bouwers waren, dio van dc lago prijzen profi teerden, en voor hen gold niet dc overweging, dio tot de prijsverlaging in September had ge leid. Bovendien zijn sinds de prijzen, waarvoor granen cn peulvruchten in bezit zijn genomen, met f 1 per 100 K.G. verhoogd. De Regecringscommissarisscn hadden der- halvo iedere maand aanzienlijke verliezen te boeken, terwijl het motief voor de lagere vee- vocderprïjzen was vervallen. Daarom zijn de prijzen van veevoeder thans weer verhoogd en gebracht op f 20 pev 100 K G. voor mais, haver erwten- en boon cup ikel cn voergerst, op f 25 voor kanariczaad, voerböoncn en vocrerwten cn op f 2S voor Amerikaansche lijnkoeken; -\oorts rögëèrihgsmecl f 18, zemelen, grind en gries, zoowel gemengd als ongemengd, f 15, gerst- afval f 14 en haverafvol f 12. Zaad-voorziening. Het Bureau voor Mededeelingcn in zake de Voedselvoorziening meldt: Do voorbereiding van dc regelingen voor liet nieuwe seizoen bleef ook ia de laatste weken voornamelijk de zorg der Rijkscom missie van Toezicht op de Vereeniging „Zaad-Centrale'' vragen, Zij hield, zich o.m. bezig met de vraag in hoeverre er van sommige zaden meer aan wezig was dan de hinnenlandscho behoefte eischt, en welk quantum van het in gecon troleerde centractteclt gewonnen zaad even tueel ten uitvoer zou kunnen worden toege laten. Hieromtrent werden den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bereids voorstellen aangeboden. In verband met het in-werking-treden der Ned. Ui tvoerraaatschappij heeft dc Rijkscom missie van Toezicht echter gemeend van een op den uitvoer gebaseerde beschikbaarstel ling tegen matige prijzen en verdere daar mede samenhangende maatregelen ten aan zien der binnenlaudsehe zaadvcorziehing te moéten afzien. Alleen liet spinnaziezaad, waarvan de aflevering- door bemiddeling dor Vereeniging Zaad-Centrale reeds was aan gevangen, vormt in deze een uitzondering, daar een wijziging in den gang van zaken op dat tijdstip den betrokken bedrijven groot ongerief hebben bezorgd. Ook bleef dc Rijkscommissie werkzaam ter bev ordering van den aanvoer van zaden, waaraan hier te lande een tekort bestaal, in zonderheid van hei rood klaverzaad,- zonder echter nog op definitieve resultaten van ha re bemoeiingen te kunnen wijzen. Voorts is de R kseommissie begonnen de exporicurslijst opnieuw aan een onderzoek en een herziening te onderwerpen. Mangelworlel- en vocderbieicnzaad. De hoogé prijzen voor mantelwortel" en voederbietenzaad schijnen in landbouwkringei hier en daar aanleiding le geven tot de vrees, dat er te weinig van dit zaad zoude zijn. Daarom wordt er vanwege het. ministerie van Landbouw, Nijverheid c-n Handel de aan dacht óp gevestigd, dat blijkens de Land- bouwyerslagen in 1915 en 1916 respectieve lijk 24.795 en 26.282 H.A. met voederbie ten waren bezet. -Verder geven de voorloo- pige cijfers over 1917 voor dit gewas een oppervlakte van 30.9S4 II.A., terwijl de al gemeene toestand alleszins het vermoeden wettigt, dat in 1918 de verbouw opnieuw uitbreiding zial ondergaan. Naar de Rijkscommissie van Toezicht op (1e Zaad-Contróle aan- de hand van haar ten dienste staande gegevens omtrent de teelt van zaden op contract bericht, zal de in 1918 gewonnen hoeveelheid mangelworlel- en voederbietenzaad plm. 300.000 K.G. bedra gen. Bij een zaudverbruik vau 10 K.G. per H.A. is deze vooraad dus voldoende om 30.000 H.A. te betelen. Naast bovenbedoelde zaden, op contract geteeld, is er ongetwijfeld nog wel eenig zaad van anderen oorsprong (zaad uit vrije teelt, zaad van het vorige jaar), zoodat bij een zui nig gebruik er voldoende zaad aanwezig is. Mochten houders van dit zaad door vast houding ongemotiveerde opdrijving der prij zen veroorzaken, dan zal tot vaststelling van maximumprijzen eventueel tot inbeslagname "en distributie der vastgehouden partijen wor den overgegaan. Distributie-puzzle. Het antwoord op dé distribiitiepuzzle, of een veilingmeester mag toewijzen óp een be drag boven den maximumprijs schijnt nog niet te zijn gevonden. Onlangs een paar maanden geleden kreeg een veilingmees ter van de Tuinbouwveiling aan de Fabrieks tad© te Rotterdam een proces-verbaal om dat h\j peen had toegew ezen aan een koo- per, die meer dan de maximumprijs wilde be talen en thans weer heeft de Rotterdamschc distributiedienst proces-verbaal opgemaakt tegen den directeur der pierenveiling van de V. P. N. aan de Raampoortstraat aldaar voor een zelfde overtreding. Het verschil ligt alleen hierin, dat aan ae Fabriekskade bij afslag verkocht werd, aan de Raampoort straat bij opbod. Aan de eierenveiling zet men b.v. op f 14.50 in, gaat. óver den maxi mumprijs, die op 't oogenblik 151/! is, heen, terwijl op f17 f IS gemijnd wordt. Blijk baar weten de koopers dan altijd nog wel een gaatje voor de dure eieren. Behalve dat de distributiedienst proces verbaal opmaakte, nam hij nog 3500 eieren in bezit» die reeds het veilingsgebouw ver laten hadden en in de winkels der koopers waren opgeslagen. Aan den veilingmeester dey Tuinbouwvei ling is door de politie een onderzoek toege legd. Van de resultaten van het onderzoek is echter nog niets bekend. Ook rijkscommissie en groentencentrale gaven geen uitsluitsel. Inmiddels is het systeem van veilen men zou ook niet weten, hoe het veranderd zou moeten worden nog niet gewijzigd. Kunstmest. De Kunslmest-Commissiö maakt bekend, dat. in verband met het feit, dat tal van be stellers op do door hen ingezonden beslclkaar- len niet hebben vermeld het aantal bij hen in gebruik zijnde hectaren land, aan ie deren besteller van kunstmeststoffen voor den oogst 3917-1918 (met uitzondering van hen, die bij den „Kleinverkoop" hebben besteld cn de be stellers van Kali-meststoffen) een briefkaart zal worden toegezonden, welke voorzien is van een antwoordbrief kaart, waarop door den besteller het aantal bij hem in gebruik zijnde hectaren land moet worden opgegeven. Niot-inzending of onjuiste invulling der anl- woord-briefkaart kan ten gevolge hebben, dat do bestelling geheel of gc-deéltcU'k niet wordt uitgevoerd. Opgepast met mijnen! Te Dreischor, op Schouwen, is een treurig ongeluk gebeurd, dat aan de twee gebroeders De W. bet leven kostte, to treuriger, wijl het geheel aan eigen schuld is te wijten. Eenigen tijd goleden was een mijn aangespoeld en teen hadden de brooders de afvuurinriehting en de lading uit de mijn gehaald, voordat deze door de militairen werd bewaakt. Thans hébben de mannen getracht in hun schuur op Eersten KorstÖlag deze inrichting te dernontec-rcn. waar op eon hevige ontploffing volgde, wat beiden het leven koslie. Dc lijken waren deerlijk ver minkt en de schuur was zeer beschadigd. Te veel O. TV. Dc „"Wescr Ztg." meldt, dat cèn Nedcr- landscïi koopman te Straatsburg tot 10,000 mark boete veroordeeld is, wijl hij. bij den verkoop van drijfriemen al tc veel winst ge rekend had. De krijgsgevangenen uit Engeland. Men schrijft uit Rotterdam: Den Sen Januari zullen de scliepon, die naar Engeland gaan om daar do ongelukkige oor logsslachtoffers, die jaar en dag het demora- liscercndo leven achter de prikkeldraadomhei ning hebben geleid en voor wie weer wat le vensvreugd iu het gastvrije Nederland is weg gelegd, af tc halen, uitvaren. Men verwacht zo een weck later ongeveer terug met hun triesten Jast. Het eerste échelon zal-, naar men ons ten burcele van hel gebiedseommando Rotterdam van den dienst der krijgsgevangenen mededecl- •fle oen S00 man sterk zijn. Er zullen cenige „auslausch" krijgsgevangenen bij zijn, die di rect naar het vaderland door kunnen, maar voor 't overige zullen liet officieren en onder officieren ziju, die hier in Rotterdam onder dak zullen vinden. Trouwens, voorloopig blij ven allo uitgewisselde Duilschers, die niet „kricgsuntauglich' zijn; hier.in de stad. Eerst later worden de barakken in TVolfhczo en Hat- lem enz. betrokken. 3-Iet spreekt vanzelf, dat men in bet Oude Zendingsluiis aan do Linker Rottckadc, waar in hel bureau van het gebiedseommando ge vestigd is, druk aan 't werk is met het tref fen van voorzorgsmaatregelen om onze gas ten onder te brengen Zuo vernamen we, dat in hel Zcndmgshüis zelf plaats gemaakt wordt voor een 400 minderen, in "t gebouw de Ver eeniging aan de Schiekade voor 250, in een complex huizen aan do Burgemeester Meincsz- laan voor 250, in een complex aan do Hudson- straa-t ook voor een 400, terwijl Schiedam en Dordrecht eveneens een contingent kunnen herbergen. Schiedam b.v. krijgt waarschijnlijk een zesliondérdtal gastrin. Met verschillende hotels in Rotterdam, zoowel als in dio twee an dere steden is contract gemaakt voor het her bergen van offióioron. Men noemde ons hier hotel Continental. l'Europe» Maashotel, in Dordt Bcllevue en Oranjeliotcl. Van de 8000 Duilschers, die uit het vijan delijk land naar ons neutrale hoekje grond oversteken zijn 600 officieren, 1800 onderoffi cieren en 1000 minderen, de overigen zijn bur gers, die meer dan 18 maanden het geestdo»- dendo kampleven hebben geleid. Elke acht a lien dagen zal een nieuw convooi aankomen, tot do 8000 maai" compleet zijn. Wat geheel „kriegsimtauglich" is, gaat door naar do Hei mat; do daardoor openkomende plaatsen -wor den steeds aangevuld. De ervaring in Zwitserland heeft geleerd, dat 30 a 35 pet. der 'invalieden voorzion moet worden van kunstledematen. Van de 4000 mi litairen zullen er dus een 1300 kunsthanden en -beenen moeten hebben. De ateliers tot ver vaardiging dier kunstledematen zullen in Rot terdam worden geplaatst. Men is met de ge meente in besprek over een stuk grond om die fabriek te plaatsen aan den Schicdamschen weg. De barakken om de werkplaatsen in onder to brengen, liggen reeds opgeslagen bij Pak huis rnceslej cn. Do klecding der krijgsgevangenen blijft de uniform. Voor 3000 man zijn dan ook reeds uniformen gearriveerd. De voedselvoorziening zal niet als in den Haag voor de Engelscho krijgsgevangenen cen traal geregeld zijn. Do. pensionhouder krijgt Jo verantwoordelijkheid ervoor. Wel zorgt het cen trale bureau aan de Rollekade voor de distri butie. Het gemeentelijk distributiekantoor zal in ouzo stad moeten bijspringen. Voedsel heeft men uit Duitschland nog niet overgezonden. De ko len voor de verwarming liggen echter reeds op geslagen. Het hospitaal voor den kiijgsgevan- gencndicnst komt te Schiedam waarschijnlijk. Er worden een viertal Rotterdamscbo doctoren aan verbonden, terwijl men zich van do hulp van specialisten verzekeren zal. Heel wat na- operaties zullen moeten plaats hebben, heel wat zorgvuldige behandeling zal worden ver- eisoht van de ongeliikkigen, die het leven er hebben afgebracht, maar verminkt, half blind, met nog niet genezen wonden, naar Holland komen. Ce onderhandelingen te Londen, Men meldt ons uit 's-Graye-nhage Naar aanleiding van een in de nieuws bladen gepubliceerd telegram uit Londen van 26 dezer aan de „Morning Post" uit Washington verzonden, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat de voorstelling als zou Nederland elke overeenkomst ge weigerd en er de voorkeur aan gegeven liebben, ongeveer 100 schepen werkloos in Amerikaansche havens te laten liggen, volkomen onjuist is. Integendeel was Ne derland sinds maanden tevergeefs trach tende tot overeenstemming te geraken, ten einde het 70-tal Nederlandsche sche» pen, thans in Amerika liggende, in bewe ging e brengen. Te Londen wordt nu met Amerikaansche gedelegeerden onderhan deld, zoowel over een definitieve als over oen voorloopig© schikking. Van het geven van waarborgen, dat geen schepen recht streeks of indirect ten bate van Duitsch land zullen worden gebezigd, is nimmer sprake geweest. Ook van een weigering, om suiker van Java naar Amerikaansche havens te verroeren, is hier niets bekend; integendeel, een belangr'"k aantal sche pen onzer Inclische lijnen vaart thans tussclicn Indie en Noord-Amerika. Van de heeren, die te Londen cle Neder landsche belangen bij de Britsche en de tijdelijk in Engeland vertoevende Ameri kaansche autoriteiten zijn ga-a-n bepleiten, worden jlir. mr. Snouck Hurgronje, refe rendaris bij het Dep. van Buïtenlandsche Zaken, en d? heer Broekema, directeur van het Landbouw Export-Bureau, eerst daags hier te lande terugverwacht. De heer Valst ar, secretaris van de N. O. T„ die ook deelnam aan de bespreking-en, en de heer Joost van Volle.nhoven, die na zijn terugkeer uk Amerika naar Londen vertrok in verband met bovenbedoelde be sprekingen, zouden nog eenigen tijd in Engeland blijven. De Minister van Financiën hoeft Ter- gunning verleend om de knnioren van de ad ministratie der registratie 's Zaterdags te één uur 's middags voor het publiek te sluiten. Hiervan zijn uitgezonderd de hypotheek- kantoren welke ingevolge het Kon. besluit van 1 Aug. 182S tot vijl uren 's middags ook 's Zaterdags, geopend moeten blijven. Ter noodzakelijke besparing van vuur en licht (waartoe het aanbeveling verdient over al, v.aar dit mogelijk is, het personeel, dat thans over meerdere loralen verdeeld is, bijeen te plaatsen) moeten de werkuren, zéé worden geregeld, dat zoo weinig mogelijk bij kunstlicht behoeft te worden gewerkt. Daar om zal deze maatregel eerst definitie! ingaan op 1 Maart 1918 en zal op alle kantoren, waar door weinig licht geen acht uren per dag kan worden gewerkt, ook 's Zaterdag- middags moeten worden gearbeid, zulks toe Leoordeeling van den behoerJer van het kan toor. De tijd, voor liet gebruiken van het noen- o£ middagmaal benoodigd, mag niet bij de acht werkuren worden geteld. Bij Kon. besluit is het tarief der On gevallenwet 1901 vastgesteld bij besluit van IS Juni 1909, met ingang van 1 Januari 1918 vervangen door het volgende tarief: „De premie bedraagt per één gulden loon zooveel maal 0.00085 gulden als het ge- varencijfer eenheden b.vat." Uit Amsterdam meldt men: Het besluit der algemeene vergadering, gehouden op 4 November j.l. om den Algem. Zeemansbond op 31 December 1917 te ont binden en zich met 1 Januari 191S aan te sluiten bij de Nederl. Federatie van Tran sportarbeiders, is bij referendum met 403 stemmen vóór, 11 tegen en 20 blanco, be krachtigd. Meft meldt uit Rotterdam: Door mr. P. J. van Wijngaarden zijn voor het nieuwe stadhuis aangeboden de marme ren bustes van de Koningin en den Prins,

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1