Nieuwe modellen *3£ Agenda van de week, BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN Handschoenen, Slobkousen."ïT. A. TIMMER MAN, Hofl., Nieuwe Ryn 46, Telf. 142. Zoudag: St-edszaalConcert Eerste Leidsche Accordion-Vereeniging. 8 uur. Schouwburg: „Bonardon". 8 sur. Maandag: Paardennionstering te Leiden (Hotel Rijn land) en omliggende plaatsen, van halfacht tot ruim vier uren. Dinsdag: Schouwburg: „De kleine Lord''. 2 uur. Schouwburg: „Hoe kom ik aan 't kind?" en Nicuwjaarswenseh. 8 uur. Stadszaal: Illusionisten Chevalier et Ma dame Van Kinsbergen. S uur. Vrijdag: Lokaal Protestantenbond: B:sprekiog aid. Leiden Alg. Bond van Handels- en Kantoor bedienden over loonsverhooging winkel- en ntagnsijn-bedienden. Hallnegen. Dagelijks: „Holiandia-Bioscoop", Oranjegracht, Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tol 4 en van 5 tot 7 unr. Dagelijks om 8 uur. Dinsdag twee matinées. „Imperial-Theater", Stationsweg, S uur. Dinsdag en Woensdag matinée. „Tbalia-Theater" Haarlcmmcrslraat 52, 7 u. 'e Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zater dagmiddag ook 2 uur): Dinsdag den geheelen dag van 2 uur af voorstelling. Lcidsche kunstclub „De Sphinx", Rapenburg 31. Werkdagen van 1012 en van 25 unr. Des Zondags van 24 uur. Den Haag, „Scala": Tot en met 31 Dec,: Kerstmisprogramma. 8 uur. Zon- en feestdagen matinée. 2 uur. Voorschoten: Cursus Eerste Hulp bij Ongelukken. Aanmelding van 2 tot en met 5 Jan. 11.30 en 77.30, bij dr. Duymaer van Twist, Zondag, 30 December, zijn geopend de apotheken van de heeren Markx, Haar lemmerstraat, bij de Haven pCuyster, Nieuwe- Rijn, en Du Croix, Noordeinde. H. M. de Koningin-Moeder ontving gis- temnmiddag to halfzos den eerlang naar zijn post vertrekkenden Nederlandschen gezant te ^Washington, mr. Aug. Philips, in audiëntie. De Unie van Christelijke Onderwijzers heeft gisteren to Utrecht haar algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer G. Foppen, uit Appingedam, op dep grooten "bloei der Unie, het ledental groei de van 323 tot 673. Gisteren is te Utrecht de 44sie alg. ver gadering van de Vereeniging tot bevorde ring van de vakopleiding voor handwerks lieden in Nederland gehouden, onder voor zitterschap van mr. H. Smeenge, uit Amster dam. De begrooting voor 1918 werd vastgesteld op f 2040 aan ontvangsten en f 2700 aan uit gaven, alzoo met een tekort van ruim f 600. Om dit tekort te dekken zal ten laste van ieder lid een extra-heffing van 50 cents wor den gebracht. De voordracht Ier benoeming van een hoofd der openbare school voor gewoon la ger onderwijs der 2de klasse, aan don Zwar- teweg, in Den Haag, luidt als volgt: 1. W. A. van Zant, hoofd eener school te Arnhem; 2. P. Bouma, onderwijzer te 's-Gravenhage; 3. .F. Hoogland, eveneens onderwijzer te 's-Gra- venhage. Naar men aan de ,;N. R. Ct.' meldt, heeft ds. D. J. van Aalst, pred. der Ncd.- Herv. Gem. to Rotterdam, wegens gezond heidsredenen, tegen 1 Mei 191S emeritaat aangevraagd. Door Geel. Staten van Zuicl-Holland is het wetsontwerp Lot grenswijziging voor de gemeenten Delft, Hof van Delft en Vrij enban aan de betrokken gemeentebesturen toegezonden- Het zou in het voornemen liggen de grenswijziging te doen in gaan op 1 Januari 1919, terwijl vóór 31 Maart 1918, de betrekkelijke stukken der gemeenten bij Gedep. Staten moeten zijn ingekomen. Door wijlen den heer P. M. Adier, te Loenen a. d. Vecht, is gelegateerd'aan het Ev.-Luth. Genootschap voor In- en Uit wendige Zending, te Amsterdam f 5000; aan het Lege1- der Heils, te Amsterdam, f 5000; aan de Diaconie.der Ev.-Luth. Ge meente, te Utrecht, f 5000; aan de Alge meene Armen te Loenen aan de Vecht, f 5000; alles vrij van successierechten. De laatstgenoemde twee legaten zijn belast met vruchtgebruik. Het comité voor gemeenschappelijke salaris-actie, vertegenwoordigende het Ne- derlandsch Onderwijzers-Genootschap, do Unie van Christelijke Onderwijzers en On derwijzeressen in Nederland, den R-K. On derwijzersbond in het bisdom VHertogen- bosch, den R.-K. Onderwijzersbond in het Bisdom Breda, den R.-K. Onderwijzersbond in het Bisdom Roermond, de St.-Lebuines- Vereeniging en den Bond van R.-K. Open bare Onderwijzers in het Aartsbisdom Utrecht en het Bisdom Haarlem, zegt in een adres aan do Tweede Kamer, dat het voorstel, betreffende de verhooging vab de ondc-rwijzersjaarwedden naar zijn meening slechts in zeer onbeteekenende mate te ge- moet komt aan de reeds zoo herhaaldelijk geuite wenschen der onderwijzers betref fende de verbetering van hun jaarwedden dat de rtrwxl dor bezoldigde hoofden en onderwijzers echter' dermate nijpend is, dat het comité meent, er niet boe te kun nen overgaan, aan de Kamer verwerping van het voorstel te verzoekendat de voor gestelde minima echter niet geacht mogen worden een voldoende bezoldiging te zijn van hoofden en onderwijzers voor hun ar beid cn in geen geval voor de hoofden en onderwijzers met meer dan tien dienst jaren, op wie in den regel de zorgen voor het gezin juist het- zwaarst drukken en voor de onderwijzers met minder dan vijf dienst jaren, die» in die jaren de studie voor hoofd en bijakten hebben te volbrengendat het een onbillijkheid zou scheppen, indien in de Rijkswet ten aanzien van de sala riëring van de vrouwelijke leerkrachten zou worden bepaald, dat- dio lager zal we zen dan die harer manlijke collega'sdat tegemoetkoming aan deze bezwaren het ontwerp in dezer voege zou dienen ge wijzigd te worden, dat de in art. 26, zoo- als het thans luidt, aangegeven minima als volgt worden verhoogdvoor hoofden van scholen en onderwijzers van bijstand (zoo wel vrouwelijke als manlijke)mot minder d«an 5 dienstjaren met f 200, met 5 tot on met 9 dienstjaren met f 200, mot 10 t-ot en met 14 dienstjaren me f 300, met 15 tot en met 19 dienstjaren met f400, met 20 en meer dienstjaren met f 400. Het comité spreekt als zijn meening uit, dat, in afwachting van een afdoende ver betering van de salarieering, door genoem de wijziging, het ontwerp eenigermate zou kunnen strekken tot leniging van den nood der onderwijzers. Uitgebracht is hot verslag van do com missie van onderzoek in zake het spoovwegon- goval met trein -i tusschen. Houten en Schalk wijk, op 7 Juni 1917. Aan het verslag zijn toegevoegd een viertal bijlagen, t.w.: het getuigenverhoor en het ver hoor der deskundigen bij de openbare zitting; een nota over knikvasthoid van het spoor; een situatieteekening van bet gedeelte der spoor baan, waarop bet ongeval geschiedde en een teekening van trein 4 op 7 Juni 1917, op welke teekening aangegeven zijn de radstanden en as- bolastingen der voertuigen, alsmede eem'ge bij zondorheden, het ongeval betreffende. -> Daaraan beeft de Regeering toegevoegd de verslagen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en bet rapport van den dislrictsinspecteur der Spoorwegdiensten den beer J. W. H. Coencn. Do commissie, «velke bestond uit de heeren prof. dr. J. Kraus, voorzitter; prof. S. G. Everts J. A. Roessingh van Ilerson en de beer E. C. M. Hartman, secrotaris, merkt o.a. op, dat de bij bet openbaar onderzoek ontvangen antwoorden op vragen naar de bedrevenheid der treincon ducteurs in het verleenen van eerste hulp aan gekwetsten baar aanleiding geven te wijzen cp de wenschelijkheid, dat liet daarvoor vereisebte onderricht zooveel mogelijk regelmatig worde gegeven en herhaald. Aan bet verslag, nopens bet door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ter zake ingestelde onderzoek, aan welk onder zoek hebben deelgenomen voor den Dienst der Exploitatie, do beer G. Gorisscn, voor den Dienst van Weg en Werken de beer H. van Berckel en Yoor den Dienst van Tractie en Ma teriaal, de beer G. van Hille, wordt het volgen de ontkend: Oorzaak van liet ongeval: onbekend; schuldig personeel: geen; voorgestelde straf fen: geen. Aan het rapport van den districts-inspccteur der spoorwegdiensten, J. W. IL Coencn ont kenen wo voorts: Noch uit het onderzoek van den bovenbouw van den spoorweg en van bet materiaal van den trein, noch uit de verklaringen van bet betrok ken personeel is met ecnige zekerheid of met een groote mate van waarschijnlijkheid de oor zaak van bet ongeval af te leiden. De veronderstelling, dat door uitzetting van de spoorslaven een steg in het spoor is geko men is, in verband met de omstandigheid, dat dergelijke slagen bij zoo booge temperaturen meer voorkomen, nog de meest aannemelijke, hoewel nadrukkelijk moet worden geconstateerd dat geen enkele feitelijke aanwijzing dezo on derstelling ondersteunt. Dat bet ongeval to wijten zou zijn aan niet- homogeno samenstel'ing van den trein, is niet aan lo nemen Vi: ris wordt de niogt-bjkneid ter sprake ge bracht dat. ten gevolge van de warmte een slag in het spoor zou zijn gekomen. De omstandig heid, dat zich in bet afgaand spoor nabij de plaate van liet ongeval open railvoegen bevon den, kan naar het den heer Goenen voorkomt, niet als bewijs gelden, dat een slag in bet spoor buil ongesloten Aan het plot van ziju verslag vestigt de heer Cocnen er dan dc aandacht op, dat in de prac- iijk op grond van verschillende overwegingen herhaaldelijk afgeweken wordt van de voor schriften voor het onderhoud van sporen cn wissels, verkort aangeduid als „Herzicnings- voorschriften t907'\ zoodat een jaarlijksche her ziening zelden plaats vindt. Ook op het baanvak, waar het ongeval plaats vond, had deze herziening, dio volgens het voor schrift begin April begonnen en einde October beëindigd beboert tc worden, dit jaar nog niet plaats gehad. Waar erkend moet worden, dat de „Herzie ning" velerlei werkzaamheden omvat, waarvan de jaarlijksclio uitvoering niet noodzakelijk en soms zelfs niet gewenscht is, is de lieer Coe ncn nochtans van meening, dat dit op het on derhoud der laschverhindingen niet toepasse lijk is, zoodat hij zou willen adviseeren, dat door de Maatschappijen de noodige stappen werden gedaan, om de jaarlijksche uitvoering van dit onderdeeld der „Herzienings-Voorschrif- ten 1917" volkomen te verzekeren. Tot nu toe onbekend gebleven personen hebben zich toegang verschaft lot den goudemidswinkol in het. Noordeinde op den hock van do Koningspoort, in Den Haag. Zij zijn blijkbaar over een muurtje in die poort ge klommen en hebben zich toen langs een ach terkamer toegang verschaft tot den winkel, waar voor ongeveer f 10.000 aan gouden en andere sieraden i9 gestolen. De bestoleno was tegen inbraak verzekerd. Do diefstal werd eerst des ochtends bemerkt, toen bet gezin van den goudsmid, dat op de ver dieping boven den winkel zijn 'slaapvertrekken heeft, beneden kwam Niemand hoof! des nachts eenig gerucht gehoord. Door verbreking van een glasruit hebben dieven zich toegang verschaft tot de beneden- werkplaats van een perceel aan het Buitenhof. Drie stukken leder ter waardo van f 50 cn eenigc stukken lood zijn ontvreemd. In do volgende week beginnen van gemeentewege te 's-Gravenhage do werk zaamheden voor de fundeering, waarop het standbeeld van Jan de Witt zal worden opge richt. Do ter plaatse gestaan hebbende electri- sche zuil is reeds weggeruimd. Op^beide Kerstdagen heeft de Zuid-Hollandscho Elcctrische Spoorweg-Maat schappij op haar lijn RotterdamDen Haag SchcYcningen 22.740 personen vervoerd. Te Rotterdam is een heer door de gladheid der straat met een gela den tweeloops jachtgeweer va^ den oprit aan den Schaardijk gevallen. Het geweer ging af en de volle lading trof hem in de linkerkaak. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis gebracht. Een krankzinnige uit het ge sticht te Gastricum had met de Kerstdagen ver lof gekregen om een bezoek aan zijn ouders, die op de Jac.-vau-Leimcp-kade te Amsterdam wo nen, te gaan brengen. Men had gemeend, dat zijn toestand wel zoo goed was, dat men moei lijk daartegen bezwaren kon inbrengen. Doch de nacht zou het tegendeel bewijzen. Omstreeks halfdrie worden de buren opge schrikt door revolverschoten en weldra bevon den zich een aantal menschen op straat. Wat was er aan do hand? De ongelukkige vuurde in een vlaag van waanzin op zijn vader. De po litie, dio inmiddels ter plaatse was gekomen, schoot met I09 kruit op den waanzinnige, om hom daardoor vrees aan te jagen en zoo te kun nen overmannen; Weldra kon zij den man .dan ook naar het Buitengasthnis vervoeren. Gistermorgen kwam men te Mui den tot dc ontdekking dat de militaire kas, on geveer f 400, was gestolen. Daar men vermoedt, dat do dader onder de bezetting schuilt, mocht niemand de kazerne vorlaten cn werd een streng onderzoek ingesteld. Tot heden nog zon der resultaat. Zooals reod.s gemeld, zijn uit een aangeteekenden brief, verzonden van Goes naar Kloosterzaude, 6 bankbiljetten van f 1000 ont vreemd. De brief werd door een firma to Goes verzonden zonder opgaaf van den juisten in houd. Van Goes ging de brief eerst naar Roo sendaal en van daar via VlakeHansweert naar* Klooslerzande. Daar haalde de heer Van B., de geadresseerde, hem af, en bij zijn thuis komst zag deze, dat een der lakken was ge schonden en dat in plaats van 10 slechts 4 bil jetten van f 1000 in den brief waTen. Yrijdagavonö wa« er een vergadering van den Ned. Bond voor "Vrou wenkiesrecht bij den heer C. Dekker, te G'iessendam. Do burgemeester van Giessen- dani is daar geen voorstander van, zoodat nooit verlof kan verkregen worden tot na tienen te vergaderen. Men was dan ook ge noodzaakt de vergadering vóór tien" uren te "sluiten. Toen nu do spreekster, mej. Staas, uit Amsterdam, met twee bestuurs leden der afdeeling de vergadering verliet, stond de veldwachter op zijn post, maar ook liep er nog iemand, die do dames toe riep ,,Je moest thuis zitten werkon, in plaats van oproer to maken". Eén der dames, die een weinig hardhoorend is, ver stond den man niet en liep naar hem toe. Het was de heer W. Laurense, burgemees ter van Giessendam. De dame vroeg hem beleefd, wat hij zedde, waarop Zijn Edel- achtb. haar toeschreeuwde: „Je moet thuis zitten werken". Te gelijk gaf hij haar een duw, zoodat zij bijna omviel. Dezelfde burgemeester heeft pas een geldboete gehad, wegens mishandeling van een soldaat. Er is van het gebeurde bericht gezonden naar den Officier van Justitie. („Dorclt. Ct.") Rivierberichten. 28 De- cember. Nijmegen, drijfijs over J4 der rivierbreedte. Dordrecht drijfijs over 3/10 der rivierbreedte. Arnhem, drijfijs over één achtste der rivierbreedte.Vrees wijk, cenig drijfijs. Schoonhoven, drijfijs over y2 der rivierbreedte. Krimpen, vol drijfijs. Westervoort, eenig drijfijs. Kampen, vol drijfijs. Hedel, drijfijs over der rivierbreedte. Moerdijk drijfijs over V4 der rivierbreedte. Hellevoet- sliris, eenig drijfijs. Men meldt uit Oorinchem: In de Merweae gaat nogal drijfijs, dat echter voor de vaart nog geen hindernis is. De binnenwateren, behalve het Merw ede kanaal, zijn geheel dichtgevroren, zoodat de binnenvaart gestremd is. Op Marken. De geheimzinni ge ontploffing tijdens de Raadsvergadering van Maandag jl. houdt de gemoederen op het eiland nog steeds bezig. Woensdag in den loop van den dag zijn de Raadsled:n, de geine nte-ambteia e?, cLe tjjdens het gebeurde op het Raadhuis waren, en eenige particulieren afzonderlijk door de politie gehoord. Beweerd wordt, dat dit on derzoek niet de minste resultaten heeft oj>- geleverd. Gisteren heeft de burgemeester zich met de beide wethouders, de heeren K. de Waart en J. Schipper, naar Haarlem begeven om den Commissaris van de Koningin met het gebeurde in kennis te stellen. Zooals reeds is medegedeeld, had de ont ploffing plaats, kort nadat de geschorste Raadszitting heropend was. Die schorsing werd noodig geacht, omdat er in de zaal een rumoerige stemming heerschte als gevolg van het feit, dat de burgemeester geweigerd had tijdens de behandeling van de circulaire van^Ged. Slaten van Noord-Hol and, houden de het voorstel om de jaarwedde van den burgemeester met f700 te verhoogen, de zaal te verlaten en de leiding van de vergadering aan den oudsten wethouder over te laten. De heer De Groot meende, dat het pro en contra van dit voorstel zeer goed in z\jn tegenwoor digheid en onder zgn presidium kon worden behandeld. Aan een ongeval met de kachel kan niet worden gedacht. De ontploffing had aan den tegenovergestelde kant van de Raadszaal plaats, achter den zetel van den burge-« meester. Het Raadhuis en het pleintje daarvoor staan nog steeds onder militaire bewaking. De burgemeester en de ambtenaren mogen alleen het Raadhuis betreden, wanneer hen daartoe van de z\jde der militairen verlof wordt verleend. Het gerucht doet de ronde, dat de burge meester voornemens zou zjjn ontslag te vra gen, maar het is onjuist Over de Raadszitting Schrijft de Marker correspondent van het „ilbld." nog het vol gende:? Nadat de zitting voor een halfuur was ge schorst en het publiek weer toegelaten, zag men een kwartier later achter den rug van burgemeester en wethouders een vuurver- schrjnsel opkomen. Het geluid eener ontplof fing weerklinkt Daarop het gerinkel van brekende ruilen. Kruitlucht vervult de zaal. Onthutst vliegt het publiek ter zjjde. Som migen tot ver buiten de Raadszaal. Een hevig tumult ontstaat. De burgemeester, bedaard, verklaart, Jat er een aanslag op zjjn leven gepleegd wordt. Het publiek (óók de weggevluch'.en zoju weer binnen .gekomen) verwijt den burgemeester, dat hij de ontploffing veroorzaakt heeft, als middel om den Markers een slechten naam te bezorgen. Nergens, binnen noch buiten de Raadszaal wordt eenig overblijfsel van het ontplofte voorwerp gevonden. Alleen blijken de rui ten aan de binnenzijde zwart beslagen. Terwijl het tumult toeneemt en de verwij ten weerklinken, komt, na eenigen tijd, de Geref. predikant, ds. Den Houting, die tegen over het Raadhuis woont, de zaal binnen. Het publiek eischt maatregelen tegen den burgemeester. Een ernstig onderzoek door de justitie zal moeten uitmaken, waaraan de ontploffing te wijten is. Onder al het rumoer merkt de burge meester op, dat de vergadering nog niet ge sloten is en hq dit op de gewone wyze met dankgebed wenscht te doen. Tfanneer ech ter ds. Den Houting hem aanraadt dit onder deze omstandigheden maar na te laten, geeft de burgemeester dit voornemen ten slotte op. Daar het rumoer niet tot bedaren kan komen, wordt een boodschapper afgezonden om ook den, Herv. predikant, ds. Klomp, te verzoeken op het Raadhuis te komen. Onder gemeenschappelijk overleg wordt besloten, dat de beide predikanten een telegram naar den off. van justitie zullen zenden; de Raads zaal zal worden verzegeld; een wacht van burgers buiten het Raadhuis worden ge plaatst, opdat niemand vóór de komst der justitie het zonder toezicht zal kunnen be-, treden. "Zoo keert de rust in de ontstelde gemoe deren terug. Het publiek verlaat de zaal. De verzegeling vindt plaats. De wacht wordt uitgezet De burgemeester gaat, zonder over last te ondervinden, naar zijn woning. Hier en daar blijft nog een groepje het geval bespreken. Doch weldra gaat een ieder naar huis. Gelijk van de ordelievende, het ge2ag eerende bevolking van Marken te verwach ten is, gaan, niettegenstaande de doorge maakte opwinding, de Kerstdagen rustig voorbjj. Verder meldt de correspondent: "Woensdag kwam de rijksveldwachter uit Monnikendam met een lieer in burgerkle ding, om op last van den officier van justitie een onderzoek in te stellen. De burgemees ter en de Raadsleden worden gehoord. Voorts een of twee getuigen uit bet publiek. De tijd ontbroekt om anderen te hooren. Op verzoek van den rijksveldwachter wordt, na afloop, door ds. Klomp het Raad huis weer verzegeld. En de wacht, waartoe inmiddels met verlof zijnde militairen zijn opgevorderd, blijft gehandhaafd totdat nader bericht van den officier van justitie zal zijn ontvangen. Zonder dat. op het resultaat van het justi tieel onderzoek wordt vooruit gc'.oopen, kan geconstateerd worden, dat de mogelijkheid van een aanslag geheel is uitgesloten. Het geluid der ontploffing, geen knal, en het beslagen zijn der ruiten aan de binnenzijde toonen aan dat er van een schot geen sprake was. En de onbeduidende beschadiging (een viertal r uiten), gevoegd bij het feit, dat geen enkel overblufsel van het ontplofte voor werp is gevonden, wijst op de onbeduidende kracht der ontploffing. De bevolking hoopt, dat het der justitie gelukken zal volledig licht in deze zaak te doen opgaan. RECLAMES A 40 cents per regel. A LA C0RSETIERE RAM0NDT, LEIDEN Breest-aat 34. Tel. Int. 142S. pn nnrfPin alle maten en prijzen OU Tv. O L, I ös tceds toorl)nnden 6670 ALPHEN. Beroepen is bij de Nel.-Herv. Gem. te Delft ds. N. G. Veldhoen, alhier. HAZERSWOUDE. In een vergadering van de vereeni ging voor „Gereformeerd Schoolonderwijs" werd met algemeeno stemmen tesloten tot verhooging der salarissen van het onderwij zend personeel der school, te. wijl tevens werd goedgevonden over te gaan tot verhooging der schoolgelden. Uit het jaarverstag der „Hazerswoud- sche IJsclub" bleek, dat het ledental 213 bedraagt De ontvangsten waren samen f302.11, de uitgaven f294 88, zoodat een batig saldo rest van f7.23. Do heeren J. van Wieringen en J. Noordam, werden als bestuursleden gekozen in plaats van den heer L. J. Windhorst, die voor zijn lidmaatschap bedankte en den heer P. J. Kerkvliet, die tusschentijds als bestuurslid bedankte. Bjj een verloting onder de aanwezige leden wer den de heeren 1. A, Ook, F. Brouwer en H. Binnendijk Jr., respectievelijk winners vaa een paar schaatsen, 50 en 25 sigaren. Er waren 98 leden in de vergadering aanwezig. Dag aan dag zien wrj wagens met brandhout door de straten en langs de wegen rijden, dat namens het Steuncomité bjj de bs- hoeftige gezinnen tegen een Jaag prijsje, een kwartje de 60 kilo, aan huis" wordt bezorgd. Deze gelegenheid wordt aan ongeveer 150 gezinnen aangeboden. Ook minder behoefti ge n kunnen zich op goedkoope wijze van hout voorzien, terwijl de „Werkverschaffing'® heeft geioigd, dat beter bedeelden met anrd- sche goederen zich tegen de thans geldends prjjzen aan brandhout kunnen helpen, KATWIJK-AAN-BEE. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld in zake bet ven moedelijk door een ontploffing getroffen worden op 28 November van het zeilvis- schersvaartuig „Johanna Jaooba" KW. 1'. waarbij het schip verloren ging en de ge- heele bemanning omkwam. Als getuige werd gehoord schipper W, Ouwehand, van de „Maria Johanna", K.W' 125, die verklaarde op 28 November uit IJmuiden te zijn uitgevaren om bjj Dog'' gersbank-Noord de "vischvangst sit te oefenen. De „KW. 1" was ook op 28 November, 5 minuten eerder, uit IJmuiden gevaren eu bleef den ganschen dag in getuige's nabijheid, 's Nachts om 12 uur steeg p'ot- seling een rookzuil omhoog on even later hoorde men een ontploffing. Kort daarna werden allerlei stukken wrakhout gezien; lijken ontdekte men echter niet. De „KW, 1" is onmiddellijk na do ontploffing go- zonken. Hulp bieden bied: onmogelijk ten gevolge van do booge zee; ook konden geen booten worden uitgezet. De uitspraak van den Raad volgt later. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tot kerkvoogd der Ned .-Herv. Gem. werd gekozen de heer J. Raadsveld; tot notabelen de heeren A. van Klaveren on P. van der Waaij; tot ouderling dp heer H. Ravensbargen en tot diaken de heet G. J. van de Ven. LEIDERDORP. Tot penningmeester van den Kalk- polder is benoemd de heer IJ. van Oos- terliout, alhier. LISSE. Onlangs hebben wij gemeld, dat ach ter het hoofdaltaar in het hoogchoor der R.-K. Kerk prachtige kleeden waren aan gebracht; thans zijn ook dito kleeden aan gebracht achter de altaren in de Maria- en St.-Joseph-kapellen, zoodat dezo drie alta ren van marmer en caonsteen met de don kerbruine kleeden op den achtergrond een prachtig effect geven. Gisteravond hield de Harddraverijver- ceniging „Lisso en Omstreken" haar jnar- vergadering in het HStel „De Witte Zwaan", onder voorzitterschap van den heer O. Lan ger cld. Uit het verslag, van do draverijen jn het jaar 1917 bleek, dat het bezoek aan de voorjaarsdraverjj, in Moi, bevredigend was geweest, maar dat bet bezoek aan de na jaarsdraverij, in October, de verwachting verre had overtroffen. Uit het financieel overzicht van den' penningmeester bleek, dat de ontvangsten in het jaar 1917 hadden bedragen 14218.12, en de uitgaven f3713.161/-, zcodat het jaar 1917 een vcordeelig saldo opleverde van f 549.951/-. Op het einde van het jaar 1916 bedroeg het financieel bezit van de Ver eeniging fl787.37®/2 en op het eihde van dit boekjaar alzoo f2337.33. Do bescheiden van den penningmeester werden nagezien en in orde bevonden door de heeron j. Malta, M. Beelen en A. Mulder. Aan de orde was de verkiezing van vier bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de boeren W.^ van Djjk Pz., J. van der, Meij Gz„ Th. F. van Rijn en J. A. Wens- ve-n, van welke laatstgenoemde niet meer in aanmerking wenschte te komen. De drie eerstgenoemde heeren werden bij accla- matie als zoodanig herkozen, terwjjl in de vacature-Wensvecn werd gekozen de beer 3. Malta. Voorts bleek uit het jaarverslag, dat liet ledental steeds vooruitgaande is en thans 210 bedraagt, benevens enkele donateurs en eereleden. Bij de rondvraag drong de heer Barn- hoorn er op aan, om de volgende verga deringen to doen houden op do tooneel- zaal van „Do Witte Zwaan". Daarna werd de vergadering gesleten eu giug men over tot een verloting van eenige prachtige kamerplanten. NOORDWIJK. De lokalen, waarin sterke drank wordt verkocht, zullen op Oudejaarsavond na ze ven uren gesloten worden; op Nieuwjaars- don blijven zij dicht tot één uur 's middags eu worden gesloten 's avonds na achten. SASSENHEIM. Gisteravond vergaderde de IJsclub Als gewoonlijk was er wel animo. Tot be stuursleden werden bij acclamatie hor kozen de hoeren O. van Eek, J. J. v. d. Geest, H. P. Frijlink cn A. L. Verhoog. Daar eerstgenoemde de functi- van se-' cretaris niet langer wenschte te vervul len, zal het bestuur de functies onder el kaar -- c rek el en. Uit 't verslag yan den penningmeester bleek, dat de toestand van de kas niet rooskleurig is. In kas bevond zioh slechts f 59.08. Dit was ook wel de hoofdo- .-zaal dat er aan de banen niet datgene gedaan wordt, wat eigenlijk vel moest, al is hel ook waar, dat cr ziah weinig losse werk lieden hebben aangemeld. Getracht zal worden, voor rekoning on verantwoordelijkheid van de IJsclub, nij de Kooi een bewaarplaats voor rijwielen in te richtenhoewel de moeilijkheden, hieraan verbonden, lang niet gering zijn. Het bestuur zal de wenken van sommi ge leden, wat betreft kot bij de hand bei>

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2