Agenda van de week, Nederland en de Oorlog. BINNENLAND. 416e Staatsloterij. GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN Vnnrrlpplinp aanbieding voor Dames YUUlUGCliyc Ckapellerie, Gegarneerde Hoeden en Pelterijen. H. A. TIMMERMAN, Hofleverancier, Nieuwe-Rijn 46. Vrijdag: Schouwburg„Een dag KhalifHalf- acht. Lokaal ProtestantenbondBespreking afd. Leiden Alg. Bond van Handels- en Kantoorbedienden over loonsverhooging Kantoorbedienden en Handelsreizigers. Half negen. Loidordorp, „Irene": Openb. verg. A.-R. Kiesv. „Vrijheid en Recht". 7 uur. Haarlemmermeer: Paarden- monstering. Zondag: StadszaalConcert 'Eerste Leidsche Accorclion-Yereeniging. 8 uur. Schouwburg: „Bonardon". 8 pur. Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop", Oranjegracht, Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tol 4 en van 5 tot 7 uur Dagelijks om 8 uur. „Imperial-Theater", Stationsweg, 8 uur. „Thalia-Tkcater" Haarlemmerstraat 52, 7 u. 's Zondags alleen 8 uur (Woensdag- en Zater dagmiddag ook 2 uur): Leidsche kunstclub „De Sphinx", Rapenburg 81. Werkdagen van 1012 en van 25 uur. Des Zondags van 24 uur. Den Haag, „Scala": Tot en met 31 Dec.: Kerstmisprogramma. 8 uur. Zon- en feestdagen matinée. 2 uur. Uil ONZE STAD. Een motie van het Plaatselijk Rev. Soc. Comité- De vergadering van het Revolutionnair Socialistisch Comité, alhier gehouden, nam die volgende motie aan Met verontwaardiging kennis genomen hebbende vam de infame sohanddaad, ver richt door Duitsch© onderdanen, welke mst geweld en tegen zijn wil den revolutionnai- ren socialist Carl Minster naar de Duitsch- Hollandsche grens hebben gelokt en hem toen met bruut geweld in gemeenschap hebben overvallen en binnen het Duitsch gebied gebracht, om hem vervolgens als gevangene en "misdadiger naar Berlijn te vervoerenprotesteert met diepe verach ting tegen dezen schandelijken menschen- roof en eischt van de Ned. Regeering, al die maatregelen aan .te wenden, om Min ster door de Duitsche overheid weer naar Holland te doen opzendenstelt vervolgens het Amerikaansehe consulaat van deze wederrechtelijke ontvoering van een Ame- rikaanschen onderdaan in kennis en ver zoekt-, dat ook van de Amerikaansehe over heid elke poging worde aangewend, die Minster aan de macht van de Duitsche beulen onttrekt; roept de Nedcrlandsche arbeiders op, om overal zoo krachtig mo gelijk voor de bevrijding van Minster werk zaam te zijnen gaat over tot de erde van den dag. UIT ONS LAND. Protesten tegen den paardenuitvoer. In verband met den -voorgenomen uitvoer van 5000 paarden, van 8—12 jaar oud, ver nemen wij nogf dat-, nu thans reeds de prij zen der paarden met drie- tot vierhonderd gulden per stuk gestegen zijn, de ontevre denheid der bedrijfspaardenhouders groo- te afmetingen aanneemt. De vereeniging van bedrijfspaardenhou ders zond een tweede krachtig protest- aan den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, daarin meldende, hoe van ver schillende kanten bij wijze van protest een^staktn^ van alle goederenvervoer per as, inclusief dat van levensmiddelen, steenkool en nijverheidsproducten wordt verlangd. Commissie van advies vet-distributie. De minister van Landbouw heeft be noemd tot voorzitter van de Commissie van Advies, welke zal zijn toegevoegd aan het Vet-Distributie-burcaumr. H. Smeen- fce; tot leden: F. W. N. Hugenholtz, lid Tweede. Kamer der Sta ten-GeneraalF. H. van Wieken dr. Van der Sluis, direc teur gemeentelijk abattoir; J. Vacs; M. L. NoordijkC. W. F. P. baron Sweerts de Landcis Wyborgh. Zwendel met drogerij-vergunningen. De Haarlemscke rechtbank heeft iemand veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf, met aftrek der preventieve hech tenis, wegens oplichting met vergunningen voor het oprichten van groentendrogerijen, die doer de Rijks Groenten-Centrale wor den uitgegeven. Distributie van leder. In de „Staatscourant" No. 301 zijn de maximumprijzen voor leder hier en daar meer gepreciseerd, enkele misstellingen in de beschikking van 6 December verbeterd en in enkele prijzen nog eenige wijziging aangebracht. De Eugeische krijgegevaugenen. Te Scheveningen zijn ruim een honderdtal oppassers en bedienden, matrozen aangeko men voor de aldaar fe verwachten Engelsche geïnterneerde krijgsgevangenen, tot het in gereedheid brengen van de huisvesting en de bezorging der bagage. De vreemdelingen, die onder geleide van officieren waren, verwekten veel opzien. 'Hier on daar werden ze door Belgen toe gejuicht. 'Deze matrozen, maken deel uit van de te 'Groningen geïnterneerde manschappen van de Royal Naval Brigade. De aankomst van het eerste transport En gelsche krijgsgevangenen' in den Haag zal Zaterdagmiddag om 6 uur plaats hebbeD aan het station van de Electrisehe Spoor te Sche veningen. Daarna worden de geïnterneerden vanwege Nederlandsche en Engelsche autori tei :tn in hei Oranjc-H^tel officieel ontvan gen. Wijnkoop uitgewezen. Wijnkoop, die dezer dagen te Zwolle ver toeft-, kreeg Donderdagmorgen van den militairen commandant aanzegging, dat hij terstond, met de allereerste gelegenheid, het onder bevel van dien commandant staande gebied"— Overijsel en een groot deel van Gelderland moest verlaten. („Trib.") Mevr. WijnaendtsFramken, in Den Haag, door de Vrijzinnig-Democratische Vrouwenclub op de groslijst van vrouwe lijke Kamercandidateu geplaatst, heeft doen weten, dat zij die oandidatuur om principieel© redenen niet wenscht te aan vaarden en tevens ontslag neemt als lid van de partij- Prins Hendrik arriveerde gisteravond te 6.35 te Apeldoorn, om tot het einde der week op het Loo te verblijven. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de gemeente-ontvanger te Amsterdam, heer C. T. Knottenbelt, het voornemen, wegens gezondheidsredenen eervol ontslag uit den gemeentedienst te vragen tegen 1 Mei as. Bij Kon. besluit $ijn met- ingang van 1 Januari 1918 bij het Centraal-Stembu- reau, bedoeld bij art. 32 der Kieswet-, be noemd a. tot lid en voorzitter, mr. J. Op- pe-nheim, lid van den Raad van State; b. tot lid en plaatsvervangend voorzitter mr. dr- F. A. C. graaf van Lynden van San- denburg, Commissaris der Koningin in Utrecht; c. tot leden: mr. dr. J. van Ge- lein Vitringa, rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage; Vliegen, lid van de Eerste Kamer, wethouder van Amsterdam; mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State; d. tot plaatsvervangende leden mr. P. Rink, jhr. mr- D. J. de Geer, mr. D. A. P. N. Kooien, allen lid van de Twee de Kamer; e. tot secretaris mr. L. A. Nij- pels, advocaat en procureur, te 's-Graven hage; f. tot adjunct-secretaris mr. P. W. J. H. Oort van der Linden; en is bepaald, dat de benoemingen onder a.d. zijn ge schied voor vier jaren. „Staaisbl." No. 721 bevat eon Kon. besluit van 18 Deo. j.l. tot herziening der loonbedragen, bedoeld in art. 7 sub III, der Ongevallenwet 1901. Deze loonbedrag gen betreffen de werklieden, werkzaam in het bedrijf van vervaardigen van aard appelmeel, het bedrijf van vervaardigen van beetwort-elsuiker, het bedrijf van bak ken van. Jodenpaaschbrood en het cichoreddrogersbedrijf. Aan mevr. Van ReenenVölter is ver gunning verleend tot het bouwen van een kerk voor de R.-K. Gem- te Bergen-aan- Zee. Bij den Raad van Deventer is een voorstel van B. en "W. ingekomen, om, nu door de gemeente 7n perceel aan de Stroo- markfc is aangekocht, over te gaan tot op richting van een gemeentelijke koopmans beurs, voor welk doel de aankoop is ge schied. Te Urecht is overleden ds- O. Plug, emeritus-predika-nt bij de Ned.-Herv. Kerk. Ds. Plug werd in December 18S7 predikant t-e Oost-Kapelle, in 1890 te Kat-wijk-aan- Zee. In Februari 1911 nam hij zijn emeri taat en "vestigde hij zich metterwoon te Utrecht. Ds. Plug bereikte den leeftijd van 65 jaar. Te Alkmaar is in den hoogen ouder dom van 88 jaren overleden ds. J. "W. P. Feith, emeritus-predikant der Ned.-Her vormde Kerk. De overledene is geduren de ruim 40 jaar predikant'te Beemster ge weest, daarna nam hij zijd emeritaat en woonde van dien tijd af in Alkmaar. In den ouderdom van 75 jaar is in Don Haag overleden dr. S. Baart de la Faille, emeritus-predikant. Aangenomen 19 het beroep naar de Geref. Kerk te Scheveningen door ds. W. H. Gispen, te Zwolle. In de Rijkspostspaarbank werd in November van (li* 'jaar meer ingelegd dan terugbetaald f 1.008.231.76^. Donderdagavond is te Utrecht de al- gemeene vergadering begonnen van den Bond van Ned. Onderwijzers- De heer F. L. Ossendorp, uit Amsterdam, hield als voorzitter van den Bond do openingsrede, ■waarin hij allereerst het salaris vraagstuk behandelde. Hij besprak het voorstel-Mar- chant en dat van de Regeering en ken schetste daarna hot standpunt van den Bond. De heer J. J. Lamers, uit Amsterdam, algemeen secretaris van den Bond, deed eenige korte mededeelingen. Het aantal afdeelingen van den Bond zal op 1 Januari 1918 191 bedragen, tegen 189 op 1 Januari 1917. Op 1 Januari 1917 bedroeg het aantal manlijke .leden 4596 en zal op 1 Januari 1918 4705 bedragen; op 1 Januari 1917 wa ren er 2438 vrouwelijke leden en dit getal zal'op 1 Januari 1918 2587 zijn. In totaal zal dus het ledental op 1 Januari 1918 7292 bedragen, tegen 7034 op 1 Januari 1917, zoodat het aantel leden in 1917 met 258 is toegenomen. Vertegenwoordigd waren ter vergadering 149 afdeelingen door 247 afgevaardigden. Naar aanleiding van de verkiezing van den heer De Zeeuw tot lid van de Tweede Kamer Voor Rotterdam II, sprak de voor zitter Jiet vertrouwen uit, da-t deze de wenschen van den Bond in de Kamer trouw naar voren zal brengen. Het voorstel tót aansluiting van de» Bond bij het N. V. V. werd, evenals op de vorige jaarlijfejhé vergadering, uitvoerig ver^fidigd; ja "bestreden, op de bekende grónden, engten slotte verworpen met 122 tegen 107 stemmen. De gewone audiënties van de Minis ters van Binnenlandsebe Zaken, Marine, Justitie en Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. Pestgevallcn op Java. Ten vervolge op het bericht, opgenomen in de „Staatscourant" van 24 November j.l., wordt- medegedeeld, dat bij het Dep. van Koloniën het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, d.d. 15 dezer, betreffende pestgeval- len op Java-, gedurende de afgeloopen maand November is ontvangen Afdeelingen Salatiga 32 gevallen en 31 dooden, Semarang 18, Kediri 1, Blitar 1, Madioen 2, Ponorogo 21, Soerahaja 4, Soe- rakarta 5, Klaten 1, Magelang 1, allen met cïoodelijken afloop. De Japanners en de Ned.-lndische suiker-industrie- BATAVIA, 18 Deo. („Tel.") Een Japan- sche combinatie heeft de Chineesche sui kerfabriek „Sceomengko te Modjokerto, gekocht voor den prijs van f 1,400.OOQ. De gouverneur-generaal. Officieel wc vdt tegengesproken, dat de gouverneur generaal het voornemen zou hebben in Mei een bezoek te brengen aan Scerakarta- Resident van Djambl. De heer Quasfc, resident van Djambi, heeft ontslag genomen. Tot zijn opvolger is "benoemd de heer Petri, assist ent-resident ter beschikking. Brand te Pontianak. Een groot e brand heeft de Ohineesche wijk te Porti a Dak verwoest- Meer dan 200 huizen zijn verbrand. De schade wordt be groot op 12 ton. Velen zijn dakloos. Overstrooming. Door een overstrooming van de Serang is aanmerkelijke sohado toegebracht aan den weg BataviaSerang, over een afstand van eenige honderden meters. De weg tus- schen Kasa-bilan en Tan ara is over een lengte van drie mijl weggeslagen. Aanval. In den nacht van 19 op 20 December is een aanval gedaan op de woning van den heer en mevrouw Vaü Andel, nabij den Plantentuin te Weltevreden- De heer Van Andel is onderchef bij de Staatsspoor. Toen mevrouw Van Andel ogi politie tele foneerde, werd zij door een bandiet, die op haar schoot, licht aan de hand gewond. Drie aanvoerders zijn gevangen genomen zij hadden gestolen goederen bij zich. DERDE KLASSE. Trekking van 28 December. Nó. 6767 f 400. Kg. 20S75 f 100. Prijzen van f45. 464 382 710 903 956 966 1408 1696 1729 1749 199i 2000 2080 2216 2612 2756 2962 3132 3852 40S6 4S25 4S83 4907 5417 5458 5567 5854 5933 63-9 6378 6. 63 7065 7109 7206 7212 7587 7727 7757 7895 8129 8S28 8918 8269 9109 9791 10023 10125 10357 10817 10839 10871 10377 11001 11092 11210 11539 11666 12010 12317 12351 12749 12S54 13625 13761 13853 14511 14562 14812 15013 15070 15127 15585 15614 1622S 16286 16338 16533 16669 16715 16809 16S84 17622 17694 17702 16363 18390 18501 18536 18763 19118 19476 19515 19520 19317 19850 20266 20313 20912 3e Klas 2e lijst 3576 moet zijn 5376. Men meldt uit Wasse- naar Op grondgebied onder deze gemeente spoelde een groote Engelsche roeiboot aan, alsmede een aantal zwemvesten en red dingsboeien. Langs de geheel© kust spoel den kisten boter aan. Hare Majesteiten de Ko nengin en de Koningin-Moeder maakten giste rn&middag mit H. K. H. de Prinsee een sledetocht door het Haagsche Bosch. In een perceel aan het Spui in Den Haag is ingebroken. Er wordt vermist een ijzeren geldkistje, inhoudende ongeveer f700, en een doosje, inhoudende postzegels. Hot onderzoek naar de daders had tot nu toe geen gunstig resultaat. Ook is in den nacht van 23 op 24 December 1.1. ingebroken in een verffabriek aan de 3de Yarb-der-Kun-straat. De daders hebben zich blijkbaar toegang verschaft door over- klimming en verbreking van een ruit. Ver mist worden een schrijfmachine, twee rij wielen, vier kistjes sigaren, een aantal kaarsen en eenige koperen gewichten. Men herinnert zich de brutale inbraak op 17 November bij den heer Langendijk, Frcderiksplein t-o Amster dam, waar, terwijl de heele familie naar do synagoge was, inbrekers zijn binnen gedrongen, die de dienstbode vastbonden en er met de brandkast, een aantal siera den en tafelzilver van door zijn gegaan. Aanvankelijk is de dienstbode, Jeanne geheeten, verdacht geweest het geheele ver haal verzonnen to hebbenmaar zij wist zóó goed de onschuldige te spelen, dat zij op vrije voeten werd gelaten. Sinds Woensdag is het meisje evenwel opnieuw in hechtenis genomen, en thans hielp haar geen ontkennon meer, want het is gebleken, dat zij niet minder dan een vijftal medeplichtigen heeft gehad die op het oogenblik ook al in handen van do politie zijn en die grootendecls reeds be kend hebben, dat zij in vereeniging en op aansporen van Jeanne de „inbraak" ge pleegd hebben. In het geheel zijn thans elf personen ge arresteerd in verband met dezen diefstal. Nader wordt bericht, dat ook de dienst bode een volledige bekentenis heeft afge legd. Bij de firma Ho e t i' n g, op het Koningsplein te Amsterdam, kwam Maandag een vreemdeling, die een ring met een edelgesteente van een waarde van pl.m. 700 gulden uitkoos. De vreemdeling, die beweerde, „markies Mandciri" te heeten en van Spaansche afkomst te zijn. zeide later donriag te komen koopen. Na hot vertrek van don Spanjaard ontdekte men, dat de ring toch meegenomen was. De politie werd in de zaak gemengd, en al gauw was de markies Nawasal Mandiri gearresteerd. Hij logeerde in een hotel en had den steen uit den ring willen verkoo- pen, om zijn logies te betalen. Het eiüd van de historie is, dat de firma Hoeting thans de edelgesteente weer terug heeft, dat de hotelhouder a f 400 onbetaald is gebleven, en dat de Spaansche markies met den mooien naam in arrest zit en ter be schikking is gesteld van den officier van justitie. („N. v. d. D.") Terwijl de bewoners a f- wezig waren, is ingebroken bij den werk man J. K., te Bussum. Men heeft zich toe gang verschaft door opschuiving van een raam en een bedrag van bijna f 100 aan opgespaarde gelden ontvreemd. De dader is nog zoek. L Men meldt ons uit Laren: De on geveer 20-jarigo Dina Isbers, uit Hilversum, i9 gisteravond door de tram overreden en gedood. Zij kwam, toen do tram aankwam, uit een zij laantje, wilde de trambaan oversteken om aan do tegenovergestelde zijdo in te stappen, maar gleed uit en werd toen door de trara gegrepen. Het lijk is naar Hilversum overgebracht. Te Haarlem is den Eer- sten Kerstdag een proef, een welgeslaagde, genonjen in de strafgevangenis. Een klein" gemengd koor heeft déiir gedurende de godlsdienstoefening in de gevangenis zich laten hooren. Groot was de voldoening; een succes voor de liberale opvatting van regent-en. Door de reoherche van IJmuiden is te Haarlem die met verlof zijnde milicien gearresteerd, van wio.i werd medegdëelcï, dat hij een mitrailleur had gestolen. De man bekende schuldig te zijh aan den diefstal van den mitrailleur. Te beginnen 29 December zal to Amsterdam een Engelech dagblad verschijnen. Gisternacht zijn te M i d- dolharnis vier landbouwsohuren afgebrand, van do he er en Peeman, Looij, Driese en Verolmen. Kwaadwilligheid is zoo" goed als zeker. Yan de daders geen 6poor. Terwijl J. Yerhoeff en zijn vrouw, op hot eiland Urk, een familielid bezochten, is Iran 3-jarig pleegkind, tegen de koude in een verwarmde deken gewik keld, verbrand. De dokter moest den dood vaststellen. Te Z a a n d a nT^ is, ter w ij 1 de bewoners naar de kerk waren, inge broken bij den heer H. J. "Reijnders, aan het Halersbroek. Vermist worden een be drag van f 13,000 -aan effecten en ongeveer f 300 aan geld. In Oostelijk Groningen ie zooveel sneeuw gevallen, dat het gewone verkeer geheel belemmerd is. Met moeite konden de stoomtrams don dienst waar nemen en gaande houden. Ontploffing op Marke n. Een zonderling verhaal komt van Marken. Dit Maandagmiddag werd het ^iland in rep en roer gebracht door een ontploffing tijdens een Raadsvergadering. De- Raad had in behandeling een voorstel van B. en W. in zake de drooglegging van de Gouw zee en Marken aan h t vasteland te verbin den, toen een knal zelfs op. verren afstand word gehoord en in do Raadszaal boven-* dien glasgerinkel. Zeer ontsteld sprongen de burgemeester en de Raadsleden op en eenigen tijd daarna heerschte in do. zaal de grootste verwarring. Het publiek was ook do zaal binnengekomen. De burgemeester vermoedde, dat de aanslag tegen het ge meentehuis was ferichtweer anderen, ook eenige Raadsleden dachten aan een grap van jongens, terwijl de eilandbewoners beweerden, dat de ontploffing in de zaal had plaats gehad. Toen de rust was teruggekeerd, werd door den burgemeester een onderzoek inge steld, doch niets bijzonders werd geconsta teerd. Drie ruiten waren vernield, waarvan de scherven op den vloer en buiten op den weg verspreid lagen. Het eenige, dat was gezien, was een vuurstraal, terwijl enkele Raadsleden een schok' hadden gevoeld en kruitdamp waargenomen. Ds. Klomp had de ramen van de raads zaal en do deur van dit vertrek verzegeld en het vernielde raam werd met een zeil afgedekt, terwijl op verzoek van den bur gemeester eenige onderofficieren en man schappen, op het eiland met verlof ver blijvende, de bewaking van het gemeente huis hadden op zich genomen. Woensdag stelde do rijkspolitie uit Mon nikendam een onderzdek in. Do Raadsvergadering was vóór het ge beurde geschorst, toen van de zijde van het publick eenige instemming was betuigd met een besluit van den Raad, waarbij een cir culaire van Ged. Staten van Noord-Hol land, om do jaarwedde van den burge meester met f 700 te verboogen en het traktement van den ontvanger met f 350, voor kennisgeving aangenomen. De burgemeester beweert nu, dat een aanslag op zijn leven is gedaan. Het pu bliek verwijt den burgemeester de ontplof fing te hebben veroorzaakt als middel om Marken een slechten naam te bezorgen. Het publiek haalt, de predikanten er bij, ddo zich tusschen partijen stellen en kalmte teweegbrengen. CORRESPONDENTIE. W. P V. to L. Uw stuk kunnen we niet plaatsen. Do berekening is aardig opgezet doch geheel onjuist. De anthraciet-verbruikers krij gen niet zooveel toe als u meent. Ze krijgen Limburgsche kolen, waarvan de kostprijs veel m'nder is dan f 6. Maar ze moeten bijbetalen voor de duurdere Engelsche en nog veel duur dere Duitsche kolen en die door industrie en voor transportmiddelen worden gebezigd. ALKEMADE. De Raad zal spoedeischend vergaderen morgenochtend te halftien. BODEGRAVEN. De afdeeling- van de echippersvereea'b ging „Schuttevaer" heeft een commissie benoomd, die in opdracht heeft, met ando re afdeelingen in de Rijnstreek te gerake* tot de oprichting ran een schipperebeu*» alhier. De „Sts.-Crt." bevat de statuten ra* de StremBelfabrick, voorheen Gebis» Mak;1 alhier. NIEU W-VENNEP. In de jaarvergadering der UseluS „Nieuw-Vennep en Omstreken" werden de aftredende bestuursleden, de heeren Jongejans, TJi. Bisschop, P. Bakker en P„ de Jong, herkozen. Het ledental bleek ge stegen te zijn van 60 op 92. De jaarreke ning sloot met een batig saldo ran f k>.02ö^ OEGSTGEEST. De heer J. Bijkerk, onderwijzer tiaü de Herv. school te IJmuiden, is toegelaten tot de Zendingsschool, om opgeleid te wot- den tot zendeling. RIJNSBURG. Ook do Geref- zangvereeniging „De Lof stem" gaf een uitvoering in de Geref, Kerk, die goed geslaagd is. De directeur, de heer D. Schoneveld W.zn., heeft eer van zijn leiding. Het velo nummers bevat tende programma is zeer goed afgewerkt. De dames Schoneveld en Broeketra vertolk ten de solo-partijen op uitstekendo wijze. De heer N. Broekstra begeleidde op ver dienstelijke wijze den zang. Door B. en W. is belast met de vac cinatie en doodsehouw dr. H. J. de Wolff, arts, alhier. Gisteravond vergaderde de vereeni ging „Ziekenhulp" voor Rijnsburg en Om streken in het zaaltje- achter het Weeshuis. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer S, Schoneveld, bleek, dat het leden tal met 39 was vooruitgegaan en nu Be draagt 319. In het bestuur is verandering gekomenals voorzitter is gekozen dr. H. G. Jonkers. Verder gaf het verslag nog eenige mededeelingen over den arbeid van de zuster. Do penningmeester, de heer D» van Egimond N.zn., deed rekening en ver antwoording de inkomsten bedroegen f 2400.62Vfjde uitgaven f 1222.76; een batig saldo aldus van f 1177.S6V6- Het rapport van de Commissie van Inspectie, uitgev bracht bij monde van den heer Jac. Krom hout, was nogal gunstig. Als bestuurslid werd herkozen de heer D- v. Egmond N.z De Commissie van Inspectie, bestaande uit de heoren H. J. Grimbergen, P. Kort Sr en Jae- Kromhout, werd eveneens her kozen. STOMPWIJK. Op 79-jarigen leeftijd is alhier ovorfedetf de heer G. F. D. Bekker, sedert 31 jaar pastoof der R -K. parochie alhier. VOORSCHOTEN. Door de stoomtram uit Den Haag bad van morgen om haJfacht een aanrijding plaats m«t een wagen van den groentenbandelaar Timmers waardoor de wagen godeellelijk werd vernield, Voor een gocÜ bezette zaal trad gister-, avond dr. J. Th. de Visser, lid dor Tweede Ka-' mer voor het district Katwijk, in openbare ver gadering, door do Chr.-Hist Kiesverceniging uitgeschreven om te spreken over „De nieuwe toestand in de politiek". De voorzitter der afdeeling, de heer Th. J. Broers, opendo de bijeenkomst met geb?d cn gaf daarna bet woord aan den heer De Visser,. Deze begon met te wijzen op bet vele nieuwe, dat in dezen belangrijken tijd óp allerlei ge bied ontstaat of reeds ontstaan is, onder in vloed van de nieuwe wetgeving voor onderwijs en kiesrecht en van bet wereldgebeuren over onze grenzen. Spr. gaf aan, hoe in de linkep- partijen do veranderingen zich reeds beginnon af te teekenen en hoe deze onder den dran^ van radicalisme en socialisme een weg worden opgedreven, dien do Chr.-Hist. moeten trachten te versperren.Spr. deed daarna uitkomen op welke punten hij en de zijnen scherp stelling zullen blijven nemen tegen links Van do gelegenheid tot gedachtenwisseling vercL-door een tweetal aanwezigen gebruik ge maakt, die door den spreker uitvoerig worden beantwoord. Daarna werd de vergadering met gebed gesloten. WASSENAAR. Door mevr. H H. van DooVn-Van der Salm is eervol ont-lag gevraagd als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school aan de Waaidorperlaan. De heer G. van der Kooij, alhier, is '-c* noemd tot onderwijzer aan een ChristaLa40 school te Dedcmsvaart. ZWAMMERDAM Voor (je vacature voor onderwijzeres aan de openbare school no. 1 albieT, hebben zich 15 sollicitanten aangegeven. Aan mej G. A. L. is met ingang van 1 E a.s. eervol ontslag verleend als ondorwijzoiee aan de openbare school no. 1, nlhior. Aan onzen plaatsgenoot M Siaal is nitge- rcikt het diploma na gehouden cursus in melk- onderzoek van 1 Oct. i917 to» 31 Dec. 1917, zoomede het getuigschrift van bekwaamheid m het molken vanwege de afd. Leiden e. 0. van de HoLlandache Maatschappij van Landbouw. KERKELIJKE BERICHTEN. Oogs.tgeost. Ned.-Horv. Gem. Zondags morgen ie tien uren, dr J. Riomens, van Lei den, in „Irene", en ds. J. Rauws in de Be waarschool aan den Morsch. Woubrugge Ned. Protestantenbond, Zondagavond to zeven uren, ds. Y. B. Ka\ma> van Oudshoorn Zwaromerdam. Rem. Geref. Gem. Zc dagmorgen te tien uren, ds G. W. Goedhart.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2