DE OORLOG. INGEZONDEN. TELEGRAMMEN. Advertentiën. Telegrafisch Weerbericht. Hoogste barometerstand 766-5 te Stock holm. Laagste stA d 752.1 to Haparantia. 1 Verwachting tot den avond van den 28en Zwakke tot matige winden, aanvanke lijk uit noordelijke richtingen. Betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk nog sneeuwbuien. Temperatuur op het vriespunt. Deze uitvoering wa9 alleen toegankelijk voor de leden der patronaten en hun ouders. Op 3 Januari a.s. wordt hier de Cen trale Keuken officieel geopend cn in ge bruik gesteld. RIJNSBURG. De uitvoering van de Ckr. Zangver eniging „Excelsior' werd wegens het on gunstige weer niet in de Ned.-Herv. Kerk gegeven, maar in het veilingslokaal achter Verbree. Als altijd was ds. Van Druten de iederi. De uitvoering liet niets te wenschen over, al woont de directeur, de heer P. Fontein, tegenwoordig in 't Westland. Ook va*-» daar uit weet hij de ambitie en de liefde voor den zang levendig te houden bij de leden. De resultaten dezer uitvoering waren hiervan bewijs. Onder leiding van den heer J. van Egmond Nz. waren drie nummers voor dubbel-kwartet ingestudeerd, die uit muntend van stapel liepen, wel een bewijs, dat onder de leden flinke krachten schuilen. Ui.itekend gezongen en met stille aandacht gevolgd, werd een solo door ,mej. J. v. d. Vijver ten beste gegeven, begeleid door bromstemmen. Nog dienen bijzonder vermeld te worden „In Mei*', Kerstpsalm" en „Bede". De avond werd geopend met „Een vaste Burcht" en gesloten met „Gezang 96". De heer J. Oud water had de moeilijke taak van begeleider; een taak, die hij zser ver dienstelijk volbracht. VALKENBURG. Gekozen is tot diaken bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, de heer J. Binnendijk Ida, Wegens bedanken als zoodanig van den heer 1. Ouwersloot Jz. en herkozen als notabel is de heer A. Peet Azn. SASSENHEIM. Gisteravond heeft de Chr. zangver eniging „Looft den Heer" in de Gerefor meerde Kerk alhier een goedgeslaagde uit voering gegeven, onder leiding van haar directeur, den heer P. de Rook, van Leiden. De verschillende nummers, ook do soli, vielen zeer in den smaak van het talrrjk opgekomen publiek. VOORSCHOTEN. Hedenavond te acht uren vergadert de Raad. In het goed verwarmde kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. alhier, gaf het Chr. Zang koor „De Lofstem", een Kerst-uitvoering. Een zestal welgeslaagde, kleine, doch mooie, beschaafd gezongen liederen toonde, dat het koor onder de energieke leiding van den heer Leo Mens, aftn goeden naam weet te handhaven. Een enkele maal waren de mannenstemmen wat zwak en kwamen vooral de tenoren wat beschroomd uit. De solisten hadden ook eer van hun werk. Vooral in „Toccata" en „Fuga", van Bach, bleek prachtig over welke schoone gaven de or- ganistrdirecteur, en over welke uitstekende eigenschappen het kerkorgel beschikt. 1 Mej. Rika Hijmans, sopraan-soliste, heeft ongetwijfeld velen met haar innige Kerstlie deren geboeid. Ds. C. van Wijngaarden heeft dan ook alle aanwezigen aan zich verplicht, toen hij koor en solisten directeur en accompagnateur (den heer Joh. de Zwaan, Den Haag) dankte, voor het vele goede, dat zij gaven en het ksoor in de gunst van het publiek aanbeval. Hij opende en sloot de bijeenkomst met ge bed. WOUBRUGGEw Op last van den school opaien er is de openbare kchool alhier gesloten tot 7 Januari a.s., met het oog op de besmettelijke aiekte (typhus) ten huize van het hoofd der school. ALPHEN. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgcmoestei. Afwezig: ie heer Los. Ingekomen stukkenEen missive van Ged. Staten, inhoudende goedkeuring over de gemeenbebegrooting, dienst 1918 en de geldleening, groot f 16.500. Een dankbetui ging van den heer De Zeeuw voor de ver leende subsidie voor de studiezaal ten be hoeve van studeerende kamerbewoners. Punten ter behandeling Voorstel der Commissie van Beheer van bet gas- en electriciteitsbedrijf, tot wijzi ging van de begrooting der gasfabriek voor 1917. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Het nadee- lig saldo van deze bedrijven zal vermoede lijk f 82,628 bedragen. Benoeming van een lid der Commissie ?an Toezicht op de Ambachtsbeckenschool Met algemeeno stemmen wordt de heer J. T. 'Altona herkozen- Wijziging begrooting dienst 1917. Eenige af- en oversohrijvingen worden zonder hoof delijke stemming aangenomen. Schrijven van den gemeente-secretaris over beloo ning van door hem bewezen extra diensten, met voorstel van B. en W. om hem tijdelijk een verhooging te geven van f 200. I" e heer Coenen kan. zich met dat voorstel best ver eenigen, hetgeen ook zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Onderzoek van de geloofsbrieven der be noemde leden van den Raad der gemeente Alphen aan den Rijn. Do heeren Smit, Van Nood en Van der Meer worden uitge nodigd do geloofsbrieven na te zien. Bij monde van den heer Smit deelt de commis sie mede, dat de brieven in orde zijn en rapporteert zij tot toelating. Voorstel van de Commissie van Beheer van hot- gas- en electriciteitsbedrijf tot ver- la-ging van de gas- en elec-triciteitsprijzen, met praeadvies van B. en W. om dit voor wiel in zijn geheel aan te nemen. Alzoo wordt De prijzen worden al* volgt veranderd: voor alle doeleinden van 20 in 16 cents en van 30 in 25 cents voor mnntgas van 17 in 13 cents en van 30 in 25 centsvoor Aarlanderveen, dorp, van 21 in 17 cents en van 30 in 25 cents, voor muntgas van 18 in 14 cents, van 30 in 25 cents. De prijs voor openbare- en gemeen tegebouwen, bedrijven, hotels, enz., zal zijn 20 cents en voor kerken, ziekenhuizen en gestichten van weldadigheid 16 cents, tot 60 pCfc. van hun verbruik en 25 cents daarboven. De aangegeven stroomprijzen voor clcc- tricibeit worden veranderd van 40 in 30 ct. en van 55 in 50 cents. De nieuwe prijsregeling gaat in 1 Janu ari 1918. Reclame van J. Gesman tegen zijn aan slag in het straatgeld voor 1917. Het ver zoek van adressant, om, evenals een vorig jaar, zijn straatgeld terug t© brengen op f 5.60, wordt goedgevonden. Over reclames hoofdelijken omslag gaat men in geheime zitting. Na heropening niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de ver gadering. De aiflemeeno toestand. Do vredesonderhandelingen te Biest Litovsk zijn begonnen. Zaterdagmiddag om 4 uur zijn de vredeson derhandelingen in plechtigo zitting geopend. Hierbij waren o.a. de volgende vertegen woordigers aanwezig: Staatssecretaris 'von Kühlmann, do Oostenrijkscho minister van Bui- tonlandsche Zaken Czcrnin, do Bulgaarsche mi nister van Justitie Popow en de Turksche mi nister van Buitcnlandsche Zaken Ackmed Nes- simi Bey. Van Russische zijde: A. A. Joffe, L. B. Ka- monew, mevrouw M. A. Bizenko, M. N. Pa- krowsky, L. M. Karachan, N. N. Lubinski. M. P. Woltmann, admiraal Pouvlowitsch, W. M. AJtvater, generaal Samoilo, overste Fokke, overste Zcplit, kapitein Lipsky. Prins Leopold van Beieren begroette als op perbevelhebber in het Oosten de in zijn hoofd kwartier verschenen vertegenwoordigers van den Vierbond en van Rusland met een toe spraak, waarin hij o.a., wijzende op het gunstig verloop van do besprekingen over den wapen stilstand, zijn vertrouwen uitte, dat de ook nu begonnen onderhandelingen tot een den volke ren heil brengenden vrede mochten voeren. Vervolgens noodigdo hij den eersten Turk- schen afgevaardigde Ibrahim Hakki pasja uit als oudsto het voorzitterschap te aanva-arden. Hakki pasja nam dan plaats in den presidents zetel cm betuigde zijn dank voor do hem bewe- zijn eer. Hij begroette de gedelegeerden, opende do onderhandelingen met den wensch, dat zij voorspoedig mochten verloopen en steldo daar na voor dat staatssecretaris Von Kühlmann bij do onderhandelingen eerste voorzitter zoude zijn, wolk voorstel aan alle kanten bijval vond. Von Kühlmann nam nu het voorzitterschap over en hield een toespraak. In do zitting van 22 December heeft de Rus sische delegatie verklaard, uit te gaan van den duidelijk uitgesproken wil der Russische vol keren, om zoo spoedig mogelijk to komen tot hot sluiten van een algemeenen, rechtvaardigen, voor allen even aannomclijken vrede. Met een beroep op do besluiten van het Al-Russische congres der Soviets on het Al-Russische boe- rencongres wees de Russische delegatio erop, dat rij do voortzetting van den oorlog uitslui tend met het doel om gebied to annexeeren, als een misdaad beschouwt, en dat zij daarom plechtig het besluit te kennen gaf om onver wijld do voorwaarden to onderteekenen voor een vrede, dio aan dezen oorlog op den grond slag der gestelde, zonder uitzondering voor alle volkeren gelijkelijk rechtvaardige, voorwaarden' een eindo zou maken. Uitgaande van deze be ginselen had de Russische delegatie voorge steld, de volgende ze9 punten aan do vredeson derhandelingen ten grondslag te leggen: lo. Geen gewelddadige vereeniging van ge bieden, welke gedurende den oorlog in bezit genomen zijn, wordt toegestaan. De troepen, die deze gebieden bezet houden, worden binnen den kortst mogelijken tijd teruggetrokken. 2o. De politieke zelfstandigheid der volkeren, die deze in dezen oorlog verloren hebben, wordt in vollen omvang hersteld. 3o. Aan do nationale groepen, die voor den Oor(»g in politiekcn zin niet zelfstandig waren, wordt do mogelijkheid geopend, de quaestie, of zij tot dezen oi genen staat zullen behooren, dan wel of zij een zelfstandigen staat zullen vormen door een referendum te doen uitmaken. Dit re ferendum moet zoodanig plaats hebben, dat do volkeren onafhankelijkheid bij het uitbrengen dor stemmen voor de geheelo bevolking van hot betrokken gebied, emigranten en vluchtelingen inbareverzekerd is. 4o. Wat de gebieden met gemengde natio naliteit betreft, wordt het recht der minder heid door een speciale wet beschermd, welke hit-r zelfstandigheid van nationale cultuur gMx't, en haar, in geval dit practisch uitvoer baar is, een autonoom bestuur verleent. 5o. G<*in der oorlogvoerende landen is ver plicht a«n een ander land z.g. oorlogskosten te betalen. R*ed9 gehevon bijdragen moeten worden terugbetaald. Wat de vergoeding van verliezen van par ticuliere personen tengevolge van den oorlog betreft, deze wordt uit een speciaal fonds be taald, van hetwelk de oorlogvoerenden naar verhouding b-dragen. 6o. In koloniale vraagstukken wordt, met inachtneming der onder lo. tot 4o. aange- goven beginselen, een beslissing genomen. Als aanvullig tot deze punten stelde de Russische delegatie aan partijen, welke het verdrag onderteekenen, voor, elke vrijheids beperking van zwakke naties door sterke ontoelaatbaar te verklaren, b.v. door een eco nomische boycot, economische overheei'9ching van het eene land over het andero op grond van opgedrongen handelsverdragen door spe ciale douane-overeenkomsten, die de handels vrijheid van andere landen beperken, door zeeblokkado, die geen oorlogsdoeleinden be oogt, enz. In de Dinsdag onder voorzitterschap van den gevolmachtigden vertegenwoordiger van Oostenrijk-Hongarije, graaf Czernin, gehou den voltallige zitting legde deze namens de delegatie van het viervoudig verbond de verklaring af. dat de delegaties der verbon den mogendheden uitgaan van den duidelijk uilgesproken wensch barer ïegeeringen en volkeren om ten spoedigste te komen, tot het «luiten van een algemeenen, rechtvaardigen vrede. De delegaties der bondgenooten zijn, In overeenstemming met het herhaaldelijk uiteengezette standpunt harer regeeringen, van meening, dat de leidende beginselen van hef Rnssischo voorstel een voor besprekingen vatbaren grondslag voor zulk een vrede kun nen vormen. Do delegaties van het viervoudig verbond stemmen toe in oen oiuniddellijkon algemee nen vrede zonder gewelddadige gebiedsuit breiding en zonder oorlogsvergoedingen. Zij verklaren pleciig, dat zij bereid zijn on- verwijldeen vrede te teekenen, die aan dezen oorlog op den grondslag van de bovenstaan de, zonder uitzondering voor alle oorlogvoe rende mogendheden gelijkelijk geldende voor waarden een einde maakt. Er moet echter uitdrukkelijk op gewezen worden, dat alle thans aan don oorlog deelnemende mogend heden binnen afzienbare» tijd zonder uitzon dering en zonder eenig voorbehoud zich tof do meest stipte inachtoiuiiing der afle volke ren gelijkelijk bindende voorwaarden ver plichten moeten, indien de veronderstelling der Russische uiteenzetting moet worden ver wezenlijkt, want hei zou niet aangaan, dat do. mot Rusland onderhandelende mogendheden van het Viervoudig Verbond zich aan de ééne zijde aan deze voorwaarden vastleggen, zon der waarborg tc bezitten, dat Rusland's bond genooten deze voorwaarden eerlijk en»zonder voorbehoud tegenover het Viervoudig Ver bond aannemen en ton uitvoer leggen. De Contralen maken bij do Russische grond slagen voor de onderhandelingen de volgende opmerkingen. Bij lo, dat het gewelddadig toeëigenen \an gebieden, dio gedurende den oorlog zijn bezet, niet in de bedoeling dor verbonden regeeringen ligt. Omtrent de troepen in do thans bezette ge bieden wordt in bet vredesverdrag een bepa ling opgenomen, voor zoo\er niet roods omtrent het terugtrekken aan eenige punten vooraf overeenstemming wordt bereikt. Bij 2o, dat het niet in do bedoeling der bond genooten ligt, om een dor volken, die in dezen oorlog bun politieke zelfstandigheid verloren hebben, van deze zelfstandigheid te berooven. Bij 3o, dat de vraag, tot welken staat natio nale groepen, die geen politieke zelfstandigheid bezitten, zullen behooren, volgens het stand punt der bondgenooten niet internationaal kan worden geregeld. Zij moet in gegeven gevallen door eiken staat met zijn volken zelfstandig langs grondweltelijken weg worden opgelost. Bij 4o, dat eveneens volgens de verklaringen van staatslieden der bondgenooten de bescher ming van de rechten dei* minderheden een fei telijk onderdeel van het 'grondwettelijk recht der volkeren over hun eigen lot te beslissen vormt. Bij 5o, dat de verbonden mogendheden her haaldelijk hebben gewezen op de mogelijkheid, dat niet alleen van vergoeding der oorlogskos ten, maar ook van die der oorlogsschade aan beide zijden afgezien zou kunnen worden. Do door de Russische regeering voorgestelde vorming van een speciaal fonds voor deze doel einden, zou ceret dan overwogen kunnen wor den, indien de anderö oorlogvoerenden binnen afzienbaren tijd zich bij de veredesonderhan- deliiigen zouden aansluiten. Generaal Léman in Zwitserland. Generaal Léman is nu toch werkelijk te Zurich aangekomen. Men weet, dat hij in Zwitserland wordt geïnterneerd. De consuls van België, Frankrijk en Engeland hebben hem welkom geheelen en do generaal heeft geantwoord op een wijze, waaruit Havas' correspondent opmaakte, dat de lange krijgs gevangenschap zijn geestkracht noch vader landsliefde vermindert heeft. Hij moet zich te Genève vestigen. Baron de Broqueville, de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken, heeft het volgend telegram tot lüitenant-generaal Léman gericht: „Met groot© vreugd© heb ik vernomen dat ge op vrijen en bevrienden bodem zijt aangekomen. He herinner mij als gisteren ons lang onderhoud op den 30sten Juli 1914 en do kalme en vastberaden wijze, waarop ge do mogelijkheid onder de oogen zaagt van een aanval op een vesting, welke go onder uw hoede hadt. Eenige dagen later bevestigde do verdediging van Luik tegenover do wereld do. glorie onzer wape nen en de ontembare wilskracht van het land. Do vijand zelf heeft dezen heldhaf- tigen tegenstand tegenover aanzienlijk overmachtige strijdkrachten hulde go- bracht. Wij hebben met opgehouden om aan u to denken tijdens uw langdurige gevangen schap. Ik ben er zeker van dat ge daar ginds hebt gevoeld hoo trotsch wij zijn op den moed en den geest van offervaardig heid van uw troepen cn hun chefs. Als oud vriend zend ik u mijn hartelijken groet en mijn oprechte wenschen voor een volkomen herstel uwer gezondheid." KORTE BERICHTEN. Sis Rosslyn Wemyss is benoemd tot Eer sten Zeelord als opvolger van Sir John Jellicoe. De koning verleende aan Sir John Jellicoe do waardigheid van peer van het Vereenigd Koninkrijk, wegens de groo- te diensten, door hem bewezen. Gedurende den oorlog was Sir John Jel licoe twee jaar en vier maanden bevelheb ber van do groot© vloot, daarna 13 maan den Eerste Zeelord. Reuter seint uit. Melbourne, dat de laat ste cijfers van het referendum over den dienstplicht zijn: 967.000 teen en "92,000 voor dienstplicht. Politie-foczichi op het ijs. Geachte Redactie! Het was Donderdag, 20 dezer, dat ik mijn zoontje van het ijs weghaalde op den Zooterwoudsche-Singel, waarop reeds druk word gereden, omdat overal, waar vier of vijf personen bij elkaar kwamen, bet ijs kraakte en scheuren, soms ook water kreeg. Met verwondering bemerkte ik, dat politie-toezicht ontbrak. Met verwondering, omdat in Den Haag, Dordrecht en Arn hem, waar ik gewoond heb, op gezochte rij-plaatsen de controle immer te vinden was in een geposteerd agent óf in een aan geslagen, waarschuwend bord. Het ijs werd daar op zijn betrouwbaarheid onderzocht. U kunt zich voorstellen, hoe het mij trof, toen ik, van een uitstapje terugkeer end, vernam, welke zware offers het ij3 op den Zoetcrwoudsche-Singel had geëischt, vlak bij de plek, waar mijn jongen gereden had, slechts aan de andere zijde der brug. Ook Zondag heeft politie-toezicht dus ontbro- 'ken. Het is niet aan mij, te beoordeelen, in hoever dit toezicht in het waterrijke Lei den tot do mogelijkheden behoort. Maar mocht Bet doenlijk zijn, op de naastbij- zijnde en meest gezochte punten eenige meerdere controle uit te oefenen, dan zij het mij geoorloofd, hierop ten sterkste aan te dringen. Misschien is mi de droevige gebeurtenis van Zondag die zeker niet alleen op mijn Kerstdagen een schaduw heeft geworpen, dece aandrang niet meer noodig? Gaarno wil ik ho hopen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, G. J. HEERING. Leiden, 26 December 1917. [Een nadere inzender doet een beroep op het Gemeentebestuur, dat in het vervolg eenig reddingsmateriaal aanwezig zij politio met lange touwen, aan iedere brug een lange stok met haak. Red.) Aan het Italiaansche front. ROME, 26 Doe. (Ag. Sief.) De vijand con centreerde zijn pogingen op den uitersten lin kervleugel dei* Italianen tussclicn den Col Del Rosso cn do Val Frenzola, maar hij werd in bedwang gehouden en kon de buizen van Sasso niet passeeren. De Italiaansche troepen van Constalunga en den Mout Melaga hernieuwden herhaaldelijk hun aanvallen op den Col del Rosso en den Mont Valbella, die zij heroverden zonder zich evenwel te kunnen staande houden. Dos middags nam dc strijd in hevigheid af. Op den linker Brcnta-ocver werd een aanval ten westen van Osleria. di Lepre door het Ita liaansche spervuur onmiddellijk afgeslagen. WEENEN, 25 Dec. (Korr. Bur.) Officieel: Een vijandelijko tegenaanval tegen onze nieu we stellingen tussclicn Asiago en do Brenta werd met succes afgeslagen. Het aantal ge vangenen is sedert 23 Dcc toegenomen lot 9000 man, onder wie 270 officieren. BERLIJN, 27 Dcc. (W. B.) Het hoofdkwar tier meldt van het Italiaansche front: De artillerie-actie tusschen Asiago en Brenta is gistermiddag in kracht afgenomen. Leven dig vernieligingsvuur. hield overdag in eDkcle sectoren zoowel tusschen Brenta en Piave aan. Een Italiaanscho aanval op de Mont Tomba werd afgeslagen. De strijd In het Oosten. BERLIJN, 27 Dec. W.BHet hoofdkwar tier meldt van het oostelijk front: Niets nieuws. Do toesiand in Rusland. PETROGRAD, 2-3 Dcc. (R. O.) Kornilofa afdccling der doodsbataljons, ter sterkte van 6000 mau met 600 mitrailleurs, 'is volkomen verslagen in het gouvernement Charkof. Zij wordt vervolgd door Zeelieden der Zwarte Zcevloot en de Poolsche legioenen. Do maxi- malistische verliezen zijn 10 dooden en 92 gewonden. PETROGRAD, 23 Dec. (R. 0.) Trotzky gaf aan den Russischcn bevelhebber tc Char- bin last aan de buitcnlandsche vertegenwoor digers t© verzoeken de vreemde troepen te trekken uit do' stad. Dt maximalisten en do sociaal-revolutionnairen kwamen overeen een coalitieregcering te vormen, waarin dc laai- sten zeven vertegenwoordigers zullen heb- bon. PETROGRAD, 24 Dec. (P. T. A.) Te Charkof is do aanval der bolsjewiki begon nen. Zij maakten zich meester van den zui derspoorweg, post en telefoon naar Moskou, enz. Mon'verwacht de aankomst van regi menten bolsjewiki. Aan het Macedonlseh front. BERLIJN, 27 Dec. (W.B.) Het hoofdkwar tier meldt van het Macedonisch front: Geen groot© gevechtsaotie. De vliegeraanvallen op Sas van Gent. De burgemeester van Sas-van-Gent hoeft in verband met de nu driemaal in korten tijd op of nabij Sas van Gent gevallen bommen, aan de ingezetenen eenige wenken gegeven en wel om bij herhaling als meD zich buiten bevindt zonder overhaasting dekking te zoe ken of in het open veld zijnde op den grond te gaan liggen: verboden is het samenscholin gen op straten of pleinen te houden of om op de daken of balcons to gaan staan, terwijl bet gevaarlijk is zich aan de vensters op to houden. Indien des nachts of des avonds een luchtaanval plaats heeft, moet zooveel mo gelijk lichtujtstraling naar buiten vermeden worden. Verder wordt gewaarschuwd niet- gesprongen bommen of dcelen van projectie len, voornamelijk buizen, op te rapen, ter wijl scherven van bommen direct bij den plaatsclijken militairen commandant moeten worden ingeleverd. Kolcngebrek in Zeeuwsch-Vlaandcrcn. Te Schoondijke is een vergadering gehou den van de verschillende brandstoffen-oom missies uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin de heer L. J. den Hollander, burge meester van Axel verklaarde, gezien de vele moeilijkheden hem aangedaan in zijn functie van hoofd der brandstoffenvoorziening in Zeeuwsch Vlaandoren, als zoodanig te zullen ontslag nemen, daar hij juist alles gedaan heeft, om de verschillonde gemeenten van brandstoffen te voorzien. Het bleek, dat de klachten door den heer Den Hollander steeds zijn doorgezonden. Op aandrang der verga dering zegde de heer Der. Hollander dan ook toe zijn ontslag in beraad te zullen houden# terwijl besloten werd zich tot het rijkskolen* bureau te wenden, om toch kolen naar Zee* land to zenden, vooral met 't oog op moge* lijken ijsgang, wanneer Zeeuwsch Vlaanderen! geheel geïsoleerd zou kunnen worden. Aardappelen In beslag genomen. Dezer dagen verscheen in de plaatselijke pers te Velsen een mededeeling, dat een groentenhandelaar, die zich thans in mili tairen dienst bevindt, eenigen tijd geleden een partij aardappelen in beslag zag ne men, die met. de harde vorst van thans ge vaar loopt te bevriezen en voor bet men* soheJijk gebruik ongeschikt te worden. Heti eigenaardige van het geval was, dat de handelaar nog burger was, toen de hoe veelheid in beslag genomen werd, doch nu onder militaire rechtspraak staat. De wethouder Handgraaf, belast met 't leven smiddelenb edrijfis thans aan de raadsleden in verband hiermede medege deeld, dat de beslaglegging geschiedde, omdat de betreffende handelaar op één consent meerderehoeveelheden vervoerde. De militaire rechter nam de zaak over en ging niet in op een aanbod van de gemeen te, om de aardappelen togen regeerings- prijzen over te nemen, d. i. 4% ct-, doch verlangde daarentegen 7 cent per kilo. De zer dagen heeft het Iovensiniddclenbedrijf nog zelfs zakken cn stroo geleend aan de militairen, om do aardappelen tegen bederf te vrijwaren, al was het dan ook niet in voldoende hoeveelheid, omdat men niet meer zakken ter beschikking had. De wethouder toonde aan, dat de schuld van liet bevriezen niet lag bij het gemeen telijk levensmiddelenbedrijf, doch bij den officier-commissaris, die over do aardap pelen de vrije beschikking had en dus kon beslissen wat c mede moest gebeuren. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 27 Dec. Kaas. Aangcv. 10 partijen, han del kalm. lc kw. 1 G6 a 67, 2e kw. I G3 a 65, ge stempelde f 71. Boter weinig aan v.. handel kalm. Gocboter f 1.40 a 1.65, Weiboter f 1.50 a 1.55. Melkvee red. auuv. handel en prijzen zeer stug. v. varkens weinig aanvoer handel kalm p. pond 50 a 55 ets., biggen voor Engeland minder aanvoer, prijzen gewoon, p. pond 42 a 48 ets., magere biggen ■weinig aanv., handel vlug p. week f 1 a 1.05, v. schdpen weinig aanv., handel vlug f 40 a 48, lam* meren goede aanvoer handel vlug t 25 a 32, nucht, kalveren red. aanvoer, handel vlug t 14 a 25, lok* kalveren I 13 a 29. Eieren weinig oanv. handel kalm I 16. AMSTERDAM. 27 Dcc. Ve.. 93 r. kalveren le kW. f 1.90, 2e kw. I 1.80 ,3e kw. I 1.60, 57 nuchtere kalve* ron f IS a 24, 6 varkens geen handel. ROTTERDAM, 24 Dee. Graanmarkt. Handel on beduidend. Zaden vaster. KarwJjzaad f 82 a 88 pec 50 K.G., geel mosterdzaad t 47 a 53 por 100 K.Q, netto gewicht Inclusiel baal. CHRETIEN THÉOOORE. Met blijdschap en dank aan den Heere, geven w\j U kennia van de geboorte van onzen Zoon. 14301 N. VAN DER HORST. J. C. VAN DER HORST— Brekbaart. Katwijk a/Zee, 23 Dec. 1917. Badstraat 5. De Heer en Mevrouw DEVEERVroom geven ken. nis van de geboorte van hun Zoon 3871» HERMAN Leiden, 26 December 1917. Heden overleed onze lieve zorgzame Dochter en Zus ter, GLAZINA BRGEKHOIZEN. Namens de Familie: Wed. D. BROEKHUIZEN. Leiden, 27 Dec. 1917. (Maredijk 3). Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Geen kaarten. AlgemeeDe kennisgeving. 14294 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na eeir langdurige ongesteldheid, i nog geheel onverwachts, j onze gelielde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Zuster, Behuwd zuster en Tante, 14283 JOHANNA BUSEENS Geb. VAN DER LELIE, in den ouderdom van ruim 66 jaren. Uit aller naam L. BUSKENS. Leiden, 25 Dec. 1917. 1-sto Gortestraat 27. Algemeeno kennisgeving. Geen kaarten Heden overleed in het Diaconessenhuis, nog on verwacht, onzo geliefde Vader, Broeder en Schoon broeder, G9RKELIS PLDG, Emeritus Predikant der NederlaDdseh-Hervormde Kerk, op den leeltyd van 66 jaar. Uit aller naam: J. C. PLUG. Utrecht, 24 Dec. 1917. (Burgstraat No. 46). Bezoek kan niet worden afgewacht. Volstrekt eenige en al- gemeene keDnisgeviDg. De begrafenis zal plaats hebben te Katwyk-a.-Zee, Vrjjdag 28 December a.s., des middags omstreeks 12 uur. 14306

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 3