LEIDSCH m DAGBLAD. Donderdag 27 December 1917. i. Officieele Kennisgeving. NIEUWJAARSWENSCHEN. Nederland en de Oorlog. PRIJS DER ADVERTENTIES Pan 1—5 regels I 1.05. Iedere regel meer 1 0.20. Kleine advertentiën van 30 woor- Hen 50 Cents contant; elk tiental woorden meer 12'/» Cent.—Incasso volgens postrecht, Poor cveulueelo opzending van brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Nummer 17740. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. H'NDEEWET. Burgemeester en Wothouders van Leiden; Gezien art. 8, le alinea, der Eindereet; Brengen bij dezen ter algemeene kennis dat 'door hen op lieden vergunning is verleend aan N. P. M. DIEBEN en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van dc stoomwascli- en strijkinrichting in het perceel Hooge-Rljndijk no. 112, Sectie M no. 2344. Leiden, 24 December 1917 N. O. DE GIJSELAAK, Burgert* VAN STRIJEN. Secretaris. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. .Voor Leiden p, 3 mnd. 1.00; p. week' f Q.lSf Buiten Lo'den waar agenten ge- yestigd zijn per week O.lfl Franco per post' 9J1 cm cc»: as Wij stellen ook dit jaar de gelegenheid open jÜeii 31 December nieuwjaarswcnschen te plaat sen evenals vorige jaren. Tegen den prijs van 50 cents van 15 regels jelke regel meer 10 cents. Deze advertenties kunnen tot en met 28 Dec. a.s. aan ons bureau aangeboden worden. LEIDEN, 27 DEGEMBER. Mej. Oh. H. van Ophuysen, alhier, is ïo Groningen geslaagd voor Fransch M. O. 'akte B. Voor het examen beginselen der han delskennis is te 's-Graverihage geslaagd de heer A. Overbosch, alhier. Als vorderingscommissaris oor het aankoopen van paarden bij mobilisatie is aangewezen dr. D. G Ubbels, veearts al hier. In de to 's-Gravenhage gehouden ver gadering van vrijzinnig-democratische or ganisaties in den kieskring Leiden, zijn tot bestuursleden van do kieskring-federatie gekozen de heeren mr. A. J. Fokker, te Leiden (voorzitter)JKort-land, te Schoon hoven (secretaris); G. v. Langen, to Wad- dinxveen (penningmeester)J. J. Schep, Je Papekop, -an dr. D. N. van Gelderen, te Lekkerkerk. - Tot afgevaardigde in den partijraad werd _ekozen mr. A. J. Fokker, te Leiden, en fcö-t plaatsver-anger J. Kortland, te Schoonhoven. Do leerlingen der 5de en -6de klasse van de school van het genootschap „Ma thesis Scientiaruan Gonitrix" bezochten Maandag het Paleis en het Rijksmuseum, fce Amsterdam, onder leiding van den heer H. van Batenburg. De uitslag der door B. en W- alhier gehouden openbare aanbesteding van be stek No. 3: liet vernieuwen van gebroken •glasruiten der gemeentegebouwen, is als [volgt Ingeschreven werd door de heeren, allen te Leiden, J. J. van Weerlee, S. Hoope, P. v. d. Wijngaard, Th. Witteman, J.- Meijer •Jr. en M. Ziege'laar, voor resp.best 'Fransch glas, 1ste soort e. d-, f 6, f 5.70, f 5,90, f 5,90, T5,20, f 5,50best Fransch glas, le soort, d. d. f 8, f 7,45, f 7.50, f 7.90, f 7.15, f 7.20; matglas 1ste soort e. 'd. f 7.90, f 7.35, f 7.50, f 7.85, f 6.85, f 7; matglas lsto soort d- d. f 9, f 8.40, f 8.50, f 8.85, f 8,20, f 8.20; hardlegglas, smal ge ribd: f 8, f 6,90, f 7, f 7.90, f6.75, f 7; hardlegglas, pijpribbenf 10, f 8.80, f 9,50, f 8,50, f 9,50; rood glas d.d-: f 9, f 8.90, f 9, f 8,85, f 8.50, f 9; groen glas d. d.f 9, f 8-90,f 9, f 8,85, f 8,50, f 8,50 h:oeiglas in lood met gekl. randen: f 18, f 16.75, f 18, f 17,35, f 15, f 16.25; mousse lineglas f 9, f 9.70, f 9.75, f 9,85, f 8.50, f 9; broeiglas voor broeiramen, f 7, f 6.25, f 6, f 7.25, f 5,95 en f 6.20. Alles per vierk. Meter. De Haagsche Tram weg-Maatschappij heeft thans do Koninklijke bewilliging ont vangen op de onlangs tot stand gekomen [wijziging der statuten, ten gevolge waar- ,van zij ook C( neessios zal kunnen aanvra gen en aanvaarden voor intercommunale tramlijnen, naar gemeentel gelegen bin den een boog, loopende ever Hock-van Holland, Delft, Wassenaar en Leiden. De .yerleening *1 er concessie voor d* olectri- Bche traan Don HaagWassenaarLeiden kaü nu binnenktrt worden verwacht. Door de heeren H. W. Nijhof, F. J. de Ridder, J. Ouwejan, D. A. Landaat, J. O. Bulderdijk en J. P. A. van Vloodorp, fosp. voorzitters en secretarissen van do afd. Leiden van den Bond van Technici, van het Nat. Verbond van Gemeente- j Ambtenaren in Nederland en van den National on Bond van Handels- en Kantoor- bedienden „Mercrurius" is een adres ge- richt aan den Gemeenteraad, waarin zij te kennen geven, dat zij met genoegen kennis ;Eiamen van verschillende tegemoetkomende ^©palingen in liet eindrapport van de jR-aadSseommissio ad hoe voor de salaris- |regeling voor do ambtenaren in dienst dor igemeente, doch tevens als hun mcening te jkennen geven, dat in een goede salaris- /rerordening verschillendo andere bepa lingen moeten voorkomen, zooals nader in :drio bijgevoegde bijlagen zijn mede gedeeld; redenen, waarom zij verzoeken 'deze wijzigingen alsnog in de door de Com- tnissie ontworpen regeling aan te brengen. VQ. m. wordt verzocht den flpaarplicht te i^oen vervallen. Adressanten vinden dat.in stituut vernederend' voor de ambtenaren. v wenschen zij de regeling terug werkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1917. Als minimum-jaarwedde voor een ambte naar op 21-jarigen leeftijd willen zij min stens f 800 uittrekken in overeenstemming met de Sta atscammissie. Eindelijk wordt in liet adres aangedron gen op premievrij pensioen. Op den morgén van den Tweeden Kerst dag, toen vele Leidenaars nog te rusten la gen, werd het stoffelijk overschot wan den jongen held van Zondag j.l., den post-surnu- ïnerair, den heer C. Rijkers, van 't lijkenhuis naar het station vervoerd, om met den trein van 7.54 naar Den Helder te worden over gebracht. Deputaties van de I.P.S.V. (Indische Post- Surnumerairs-Vereeniging) en van de Turn- vereeniging „Thor", volgden hun makker naar a\jn vaderstad. Te ongeveer halftwaalf werd Den Helder bereikt en de stoet bij het station opgesteld, ,om den droeven tocht naar het kerkhof al daar te aanvaarden. Op den doodenakker stond reeds een groot aantal vrienden en belangstellenden te wach ten en nadat de lykkist in de groeve was neergelaten, nam de voorzitter van de LP. S.V. het woord, om hulde te brengen aan den gevallen makker en een woord van troost-te richten tot den diepgetroffen vader. Hij legde als blijk van achting en als afscheidsgroet een krans Op het graf. Vervolgens sprak de voorzitter van de Gymnastiek-Vereeniging, onder het neerleg gen vian een bloemenkrans, woorden vaii troost en opbeuring, tot de bedroefde familie fen memoreerde, dat hier een blijk van hel denmoed was gegeven van de goede soort, daar het doel niet was menschenlevens te vernietigen, maar een jong menschenleven te redden, welke redding echter, jammer ge noeg, niet mocht gelukken en zoo'n ontzet tend offer eischte. Namens directeur en leeraren van de school werd een krans neergelegd, een woord van afscheid tot den ernstigen, dapperen Rjjkers gericht en hem een „Rust in Vrede" toegewenscht. Dat den jongen Rijkers heldenmoed in het bloed zat, moge blijken uit het feit, dat een der op het kerkhof aanwezige familie leden, een oom, de algemeene bekende mén- schenredder is, wiens borst tal van eersteë- kenen sieren en die, naar men verzekerde, als schipper van de reddingboot, reeds 'een 400-tal schipbreukelingen aan de woedende Zee heeft ontrukt. Diep geroerd verlieten de aanwezigen den doodenakker, 'de overtuiging met zich dra gende, dat een jong, veelbelovend -dapper menschenkincl aan den schoot der aarde was toevertrouwd. Men verzoekt ons te vermelden, dat •een dergenen, die bij het droevig ijsonge- luk Zond'a-g j.l., nl. A. van der Meel, po gingen tob redding aanwendden, zijn bouf fante aan iemand tor bewaring gaf, maar deze das tot heden nog niet heeft terug gekregen. In 'den nacht van 24 op 25 December bemerkte 'n waker van den Particul. Bewa kingsdienst, waarvan directeur is de lieer Smits, dat van de fabriek der n. v. „Rem;- brandt" aan de Rijn- en Schiekade, een achterdeur open stond, welke bij Zijn vorige ronde gesloten was. Bij zijn nader onderzoek ontvluchtten twee personen, die hjj niet ver mocht te achterhalen. In den daarop volgen den njicht werd wederom een poging tot in braak gedaan door één persoon, welke ech ter ook door het actief optreden van den waker werd '.v.oorkcmen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 16 tot en met 22 December opgenomen 216 volwassenen en 105 kinde ren, te samen 321 personen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Moeder de Gans'\ Maandag, de dag voor de Kerstdagen, had in den Schouwburg de gewone jaar lij ksche matiné9 plaats. Toen konden de jeugdige Leidenaars hun schouwburggang maken. Overgroot is de belangstelling nooit. Een paar honderd kleine bezoekers is vrij wel regel. Maar niettegenstaande dat, heeft de matinée geregeld plaats. Ditmaal kwam Moeder de Gans met een sprookjes-revue, een geaelschap oudere en jongere Haagsche .dilettanten, die onder lei ding van Josephine de Winter, daarmee 300- velen hebben geamuseerd. En zoo ook weer: hier ter stede. Do kleine belangstellenden hebben zich heerlijk vermaakt en nog lang zal voor lien de herinnering aan den ge noeglijken middag blijven. „Kasbloem". -L" „Het Hofstad-Tooneel" is hier Maandag avond geweest piet „Kasbloem"', het nieuwe work van J. A. SimonsMoes. We kunnen niet zeggen, dat dit toonoelspel ons buiten gewoon heeft voldaan. In het .eerste bedrijf voert ze ons in het gezin van professor Waal. Hij is een goed moedig type, een man, die zich, naar we van zijn vrouw vernemen, heeft opgewerkt, we maken slechts heel weinig kennis met dezen man zij 13 een goedig, eenvoudig menschje. Dat echtpaar heeft een dochter, die vreeseljjk kunstzinnig is aangelegd. Deze 32-jarige schoone dicht en geeft voordrach ten van haar eigen yerzen. Da oudere ver wennen haar bovenmatig en daardoor krijgt ze allo onaangenaamheden van iemand, die; ziek verbeeldt met haar kunst de maatschap pij to moeten dienen. In dit milieu ontmoeten we nog den jongen dichter! (Van Rexteron,; een aanstellerig .wezen, dio tot over zijn Qoren verliefd ja op de ftcht j%ar .oudere Eva' Waal en haar in niet geringe mate ophemelt. En verder nog Hans Borg, den, zoon van professor Borg, een stefrekundige, die in de alpen zich aan zijn wetenschappe- lijken arbeid wijdt. Dit jongmensch is rustig en kalm, groot gebracht in de eenzaamheid van de hooge bergen. Lea extremes se touchent deze Hang raakt verliefd .op Eva en met goedvinden van haar .ouders als we 't niet goed vin den, zeide prof. Waal, gaat ze toch zal Eva met Hans naar de familie Borg ver trekken, die daar in de hooge alpen leeft om mee te genieten van rust en eenzaamheid. Maar wanneer Eva daar is, blijkt aldra, 'dat zij daar niet op haar plaats is. Het verwende meisje vindt hier niemand, die haar vleit; 't is hier alles waarheid en eenvoud, er is geen gekunsteldheid in de menschen, noch in hun uitingen. Ze verfoeien 't, dat in verzen wordt uitgegalmd, wat ieder als een mooj, dierbaar geheim zou bewaren. Ze willen niets weten van het onware in zulke varzen, waar de waarheid geweld wordt aangedaan, 0111 hét effect van het ge dicht te verho.ogen. Mevrouw Borg gevoelt onmiddellijk, dat Eva niet de vrouw voor Hans is. Er is te veel buiten haar liefde, waar ze aan denkt. Ze interesseert zich te veel voor zichzelf en ti weinig voor-Hans. Hans' moeder weet uit ervaring, wat 't zeggen wil uit de levendige stad in de eenzaamheid te gaan. Kwam ook zij niet uit Leiden met haar man mee, zooals thans Eva met haar zoon? De breuk tusschèn do twee blijft niet ach terwege. Alle opofferingen van Hans zijn niet in staat Eva haar vroegere omgeving te doen vergeten. Reeds denkt ze over een nieuw dichtwerk, reeds heeft ze aangenomen lezingen to Amsterdam te houden. De kas bloem aardt niet in de vrije natuur van Borg's omgeving. En wanneer dan de oude professor Borg naar Holland gaat, vertrekt Eva met hem. De schrijfster heeft óp eigenaardige wijze sommige aangelegenheden behandeld. Zoo moeten we de liefdesverklaring aanhooren in de huiskamer van de familie Waal, waar behalve de beide jonge menschen, de pro fessor en zijn vrouw tegenwoordig zijn. Een intiem gesprek tusschen Borg en zijn vrouw wordt naderhand gevoerd in het bijzijn van de dienstbode. Een beetje weinig kiesch ideze gevallen. Het vierde bedrijf was 't mooiste en vergoedde veel voor wat we in de voorgaande hebben gemist. Else Mauhs speelde de- titelrol. Naar onze smaak legde ze 'ter soms wel wat te dik op; maar heel veel kunnen we er niet van zeggen, want 't ineerendeel van den tijd was z? onver-» staanbaar en gedurende het grootste deel van het derde bedrijf voor ,een aanzienlijk aantal toeschouwers onzichtbaar. Er waren wel twee personen -op 't toönecl, maar we zagen er slechts één. Haar vader was bij Anton Roemer In goede haiiden en Mien Schmidt-Grans was uitnemend als do eenvoudige moeder. Hans Borg werd gespeeld door Cor van der Lugt Melsort. Een prachtig doorvoelde creatie, waarvoor we licui dankbaar mogen zijn. Hans' mooder was aan Gusta Ghrispijn-Muldcr toe vertrouwd. Nooit hebben zoo van baar spel ge noten. Ko Arnoldi was professor Borg. Wat zijn aandeel in deze rol aanging, dat was su bliem, maar do schrijfster hoeft hem met z'n vergeetachtigheid te veel gemaakt naar het „Flicgcndo Blatter'-recept. Louis ^an Gasteren was als do dichter van Roxteren voortreffelijk. Hot decor van de huiskamer der familie Borg trok do aandacht doo& sobere eeuvoud. Poutsma en M. A van der Lugt Mclsert hebben eer van hun werk gehad. „Op Hoop van Zegen". 't Is nu al bijna eén dri'etal jaren geledeu dat hier ter slede twee jubileum-voorstellin gen van „Op1 Hoop yan Zegen" zijn gege ven. Nadien kwam het niet meer. En nu heb ben we gisteravond van dit meesterwerk van onzen eersten tooneelschrijver kunnen genieten. Wat bljjft dit spel-van-de-Zee een groote bekoorlijkheid behouden. De bezetting was ditmaal hijzonder goed. Het zou een be- leediging voor Esther de BoerVan Rijk zijn, nogmaals den lof te zingen vim haar schept ping van Kniertje. We hebben Willi, v. d. Horstv. d. Lugt Meiserb weer als Jo mo gen bewonderen. Wat geeft zij deze levens lustige deern toch nog veel fijner dan haar andere' kunstzusters, die we hierin zagen, hoeveel meer treft vooral haar stil spel. Adriaan van der Horst was Kobus. Knier tjes broer en met J. de Wind, als Daantje, vormde hij een kostelijk tweetal. Geert was ditmaal toevertrouwd aan D. J. Lobo. Hij heeft ons Van-der Veer niet kun nen doen vergeten, die bruter was, hartstoch telijker in zijn uitingen. Jaap van de Poll zagen we reeds eeraer in de moeilijke rol van Barend, die hij goed weergeeft. G. Loge man als de reeder Bos, doet in veel denken aan Buderman. tuaar als zijn echtgenoote was Betsy de VriesVan Berkel. scherper, bitser dan E. Wiliebeek Lemair, wat hier 't juist goed doet. Annie Jurgens is Henr. van Kuyk als Cle mentine opgevolgd. Zie is minder dweepend, maar dezé opvatting doet 't evengoed. De boekhouder van Bos werd gegeven door A. Verhagen, en niet onverdienstelijk. (Verder nog J. A. de Haas als do schcep- makersk'necht". Gret-a Lobo als zijn dochter, Perin als lmr aanstaande. Willi. Duymaer van Twist als Truus,. J. Herman als Jelle cn Hesje Rijken in de door haar met zeer veel talent gespeelde Saarf. Een prachtig geheel naast vee! voortref felijk individueel wevlc. De schouwburg was, uitgezonderd de loge, uitverkocht. En Zeer velen moesten teleur gesteld terugkeeron. Voor Ileyermans cn z'u werk ea voor do „Tooneelvereeniging". wel 't meest voor Knier, een schitterende waardeering pa eeni- ge tientallen opvoeringen. l UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopon weck meldden zich aan om steun 75 pers. Maakt mot het totaal der vorige week a3523 ,f 3598 Hiervan worden direct atgew. 851 Tot 22 Dec. waren behandeld 2722 In de afgeloopen week kwamen in behandeling i25 2747 pers. Thans worden ondersteund 441 portonen. UIT ONS LAND. V De paardenuitvoer. De „Nieuwe Ort." zegt naar aanleiding hiervan het volgende „De berichten over den in het begin van 1918 te verwachten, uitvoer van vijfduizend paarden naar Duitschland zijn wel geschikt verbazing te wekken bij hen, die iet-s heb ben vernomen over den inhoud van het „Lebensmittelabkommen", 19 October gesloten mot Duitschland. .„Onder de door Nederland als tegen- praestatie voor de geleverde steenkolen te zenden goederen komen, als onze infor matie over deze overeenkomst juist is, die paarden niet voor. „Is die paardenuitvoer dan gevolg van een nieuwe overeenkomst er bleven eeni- .ge „scliwebende Fragen" te regelen en wat is de Duitscke tegen-praestatïe daar voor? Of worden wij hierbij de dupe van een eenzijdige interpretatie „Hoe dan ook, eenige opheldering over deze kwestie zal niet mogen uitblijven." Anierikaansclie scliecpvaartregeling en dwangmaatregelen tegen neutralen. Reuter seint uit Londen: De „Morning Post" verneemt uit Washington: Er is alle hoop, dat de scheepsaanbouw zeer wordt bespoedigd en het- groote vraagstuk van de Gceaan-scheepvaarfc op bevredigende wijziy zal worden opgelost. De Engelsche en Ame- rikaansche regeeringen zijn vast besloten in volkomen samenwerking te bandelen, ten ein de den iegenwoordigen druk op te heffen 'door de neutrale scheepvaart te noodzaken' haar plicht te doen. Tot nog toe weigerde Nederland eemgö overeenkomst aan te gaan met de Vereenigde Staten en laat een honderdtal schepen nut teloos liggen in de havens der Vereenigdes Staten, liever dan toe te geven aan de eischen der Yereenigde Staten. Ér zijn nu verschijn selen, dat de oeconomisehe druk merkbaar wordt en Nederland zal daardoor tot reden worden gebracht en gedwongen de geëischte waarborgen te geven, dat de Nederlandsche schepen niet op* eenige wyze, direct of in direct, zullen worden gebi-uikt ten dienste van Duitschland. Dei andere geallieerden zijn in dezelfde positie en zioo zullen de Nederlandsche sche pen gedwongen worden diensten ts bewijzen aan de Yereenigde Staten, indien Neder land Amerikaansche voorraden wil krijgen. Op het oogenblik is er gebrek aan suiker in dit land, doch Java heeft een groot en. voorraad voor export; maar dit kan hier niet worden gebracht, daar er geen Amerikaan sche schepen beschikbaar zijn en neutrale schepen weigeren te varen, hopende dat de noodzaak voor de Vereenigde Staten, om sui ker te krijgen, kan worden gebruikt als mid del om een algemeene regeling te maken. De Yereenigde Staten stellen nu voor, dat mid del te gebruiken, doch tegen de landen, die het in iianden hadden, en. een regeling tot stand te brengen, die „fair" is voor de neu tralen. maar hun zal beletten zelfs indireo- ten steun 'ie geven .aan Duitschland. Het afslachten van pluimvee. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Do pluimveestapel onderging ook in de maand November een belangrijke vermin dering door afslachting, waarmee moest worden voortgegaan als gevolg van het bestaande gebrek aan pluimveevoeder. Het afgeslachte pluimvee werd met be stemming \oor uitvoer in vries-inrichtin gen opgeslagen. Met uitvoer van het reeds ingevroren pluimvee werd voortgegaan. Hoewel in voorgaande jaren uitvoer van wild plaat-s had, werd thans ook in verband met cL\sohaarschte aan wild voor dien uit voer geen toestemming verloend, ten einde liet voorradige wild beschikbaar te houden voor de binnenktndsche behoefte- In ver band daarmede werd een verbod uitgevaar digd tot het invriezen van wild, ten einde te voorkomen, dat wild in koelhuizen werd opgeslagen met specuilaticve doeleinden, in afwachting een er openstelling der gren zen voor uitvoer. Met bijzondere machtiging van de Rijks commissie voor Toezicht op de Eierenver- eeniging en Pluimveevereeniging kan edi tor tot liet doen invriezen van wild worden j overgegaan. Bovenbedoeld verbod geldt niet- voor wa terwild, terwijl voor het wild, dat reeds was ingevroren, alsnog vergunning tot uit voer werd verleend. Zoolang in de behoefte van pluimveevoe der niet zal zijn voorzien, is het te ver wachten, dat met. het afslachten van pluim vee moet worden voortgegaan. MeHiranlsoeneering. Hot Bureau voor Mededeclingon inzake do Yoedselvoorziening meldt In verschillendo bladen worden klachten gouit over de melkrantsoeneoring en -distributie. Voor zooverre zij do distri butie betreffen, moge er op gewezen wor« den, dat deze aan do gemeentebesturen in overgelaten. De sterk uiteenloopende' plaatselijke omstandigheden en behoeften maakten een algemeene distributierege ling onmogelijk. AVat de rantsoeneering betreft, zij opge merkt, dat de melkproductie over het ge heel lager is da-n in normale tijden, mede dn verband met het gebrek aan veevoeder. Het gevolg daarvan is, dab uit de onmid dellijke omgeving der steden minder wordt aangevoerd dan in gewone tijdon. Yer- wacht wordt, dat in do eerstvolgende maanden de melkproductie nog zal afne men. Het is dus noodig groote hoeveelheden melk aan te voeren van elders, met name uit het noorden des lancls. Dat dit bij een zoo snel bedervend artikel als melk groote moeilijkheden oplevert, is duidelijk. Die bezwaren zijn nu nog grooter dan anders, in de eerste plaats wegens de verkeers moeilijkheden in het algemeen, maar bo vendien. door het gebrek aan voldoende» materiaal voor heb vernieuwen en aanvul len van de hoeveelheid blikken bussen, dio voor ceri zoo uigebreid mei kt ra risp ort noo dig zijn. Door deze twee factoren is men sterk be perkt in de mogelijkheid melk aan te voe ren. Yandaar dat do ransoeneering niet hooge»* kan zijn dan zij thans is. Yolmaakt onjuist is de voorstellin.g dat do Regeering op het laatste oogenblik met haar regeling en haar eischen ten deze vooi den dag is gekomen. Reeds begin October is medegedeeld dat het melkverbruik op 0.3 L. per hoofd en per dag zou worden gerantsoeneerd. Er is dus ruime gelegen heid geweest zich op de melkdistributb voor te bereiden. Dc distributie van varkensvleeschi Het Bureau voor Mededeelingen in za-ko do Yoecïselvoorziening meldt Door gebrek aan voeder werd de var- kensmesterij do laatste maanden inge krompen, zoodat ten gevolge daarvan, als mede ten gevolge van hc-t ophoop en van varkens voor eigen slachting, de beschik bare voorraad vette varkens dermate vor- minderdc, dat zelfs bij een verlaging van het slachtgewicht tot 50 K.G. niet vol doende varkens voor de distributie be schikbaar waren. Dientengevolge werd het aantal varkens aa.11 de gemeenten te leveren, tot de helft- verminderd, zooclat de distributie van var- kensv leesch tot ongeveer van het vroe gere kwantum werd teruggebracht' Op 16 November nam do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het be sluit, waarbij het vervoeren van geslachte varkens en onderdseelen daarvan, benevens de aflevering varn voorraden bereide vleeschwaren uit exportslagerijen en vleeseËwarenfabriekcn werd verboden. De Rijkscommissie van Toezicht op de Vleescli- vereeniging die gemachtigd werd van deze ^rvoerverboden ontheffing to verleenen trof verschillende maatregelen om, zooveel mogelijk met instandhouding der bestaande bedrijven, do bedoeling van het- besluit tot haar recht to doen komen, n.l. het beschik baar houden van d'o nog aanwezige var kens voor de distributie. Do doeltreffendheid van do boven genoemde maatregelen blijkt reeds uit een eenigszins ruimer aanbod" van distributie- varkens. Zachte groenten. Het veilen van zoogenaamde zachte groen ten voor oxporl, bloemkool uitgezonderd, is gedurende de Kerstweek verboden. Dc bomaanval op Goes. De burgemeester van Goes ontving een te legram. van de Koningin met betuiging van. deelneming in dc ramp, welke de stad heeft getroffen. H. M. verzocht haar met den toe stand der gewonden op de hoogte te stellen en hun de hartelijke deelneming over te bren gen. Men meldt uit Middelburg, dat de heer Vis ser, die bij den luchtaanval op Goes Zater dagavond werd gewond, in den nacht vaa Dinsdag op "Woensdag in het Gasthuis al daar overleden is. Hel verdwijnen van Carl Minster. De correspondent van de „Tel."' te Heerlen meldt: Het blijkt thana, dat Carl Minster het slacht offer geworden is van een complot, dat reeds maanden gcledoa op touw gezet werd. Duit- scho agenten, die voorgaven deserteurs ie zijn; hadden zich tot Minster gewend met 4e medodecling, dat hun familielodon in Duitschland gevangen genomen waren. Zij verzochten Minster daarom zich in verbin ding te willen stellen met den Duil'schen af gevaardigde Haasc, opdat deze openlijk Ln den Rijksdag tegen dergelijke practijken zou waarschuwen. Het waren deze Duitsche agenten, die Min ster in verbinding brachten met een Holland- sche smokkel aarster, zekere W. F., die, zoo als thans gebleken is, ook voor de Duitsche spionnagc werkzaam was. Deze vrouw, die beloofde Minster.aan do Limburgsche grens in aanraking te zullen brongen met een lid van de Duitsche socialistische minderheids partij, lokte hem in den val. Men kan als zeker aannemen, dat Minster op NederlauAsch grondgebied door de Duit sche agenten gevangen genomen werd. Aankomst van krijgsgevangenen. Naar wij vernemen, zal dc eerste groep vaa oGO Duitsche krijgsgevangenen uit Engeland die in Nederland geïnterneerd worden, Vrij dag den 2Sen December, des namiddags 5 uur, aan het station van de Staatsspoor (e VGravcnhagc aankomen, De ïwontsclio kaloenfabrieken. De spinnerijen in Twente hebben nog slechts voor een paar da gei), katoen en rol len worden stopgezet

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1