LEIDSCH JÈÉ DAGBLAD. Donderdag 20 December 1917. Officieele Kennisgevingen. Nederland en de Oorlog. BINNENLAND. r deii advl.mrvnrns. l5 regels t 1.05. Iedere regel meel t 0.20. Kleine advertentiëo van 30 woor den 60 Cents coDtant; elk tiental woorden meer 12l/> Cent.—Incasso volgens postrecht, Voor eveutueelo opzending van brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PltlJS DEZER COURANT Voor Leiden p. 3 mnd. 1.60; p. week J 0.12 Buiten Lc'den waar agenten ge vestigd zija per week ,j m 0.12 Franco per post 2.—» -Nummer 17736. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. BENZINE. De Burgemeester van Leiden: Gelet op de beschikking van Zijn Exccllcntio den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 14 December 1917, No. 3323 III, afd. Cria&zakon; Brengt ter algemeene kennis dat cloor ge noemden Minister, gezien zijn beschikking van 4 December 1917, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid, La. A, houdende een dislrihutiercge- ling voor benzine, alsmede voor vloeibare brandstoffen, geschikt tot voortbeweging van motorrij-, motorvoer- en motorvaartuigen, is goedgevonden te bepalen: dat artikel 8 van deze beschikking zal worden gelezen als volgt: Met ingang van 1 Januari 1918 is vervoer van motorbrandstof in reservoirs van motorrij-, motor voor- en motorvaartuigen, ook al werd een ontheffing als in artikel 7, 1ste lid bedoeld, verleend, verboden, tenzij aan do bij die onthef fing gestelde voorwaarden wordt voldaan, het horken ningsteeken is aangebracht overeenkom stig de voorschriften van artikel 7, 3e lid en het onlheffing^bcwijs bedoeld in artikel 7, 1ste lid, op eerste aanvraag vertoond kan worden. De reeds uitgegeven voorloopigo onthef fings- bevrijzen zullen ondanks dat daarop vermeld is éat zij gcldig'zijn tot 17 December 1917, geldig blijven tot 1 Januari 1918 N C DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden. 20 December 1917. verlichting van rijwielen, rij- en voertuigen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, go- let op do circulaire van de Gedeputeerde Sta ten dezer provincie, d.d. S December 1917, C. S. no. 67 (Prov. blad no. 95), brengen ter algc- meone kennis, dat de door den Minisfor van .Waterstaat, bij besluit van 30 November 1917, voorwaardolijk toegestane afwijking van do 'artt. 10, 11, 20 en 23 van het Motor- en Rijwiol- aegloment in zake do verlichting vait rijwielen, rij- en voertuigen, voor zooveel c\e artt 20 cn 2-3 aangaat, door hun Collego van toepassing is fevklaard op alle wegen, straten en stegen der gemeente Leiden, voor zoover het berijden van die wegen, straten en stegen niet bij. verorde ning is verboden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 December 1917. LEIDEN, 20 DECEMBER. Gisteravond gaf de afd. Leiden der Chr. Geh.-Ontli. Vereen, twee zeer goed geslaagde voorstellingen met lichtbeelden tot bestrijding van den drank, één voor kin deren en één voor volwassenen. De tosloop was zóó groot, dat niet allsn konden wor den binnengelaten. Aan het slot van ds voorstelling, die door muzikale voordrachten van den Jongelingon- Chr. G.-O.-Bond werd afgswisseld, werden de aanwezigen aangespoord, om, liefst door toetreding als lid, mede te helpen om de drankellende in deze stad te .bestrijden. Wat beteekent toch een getal van slechts 32 leden dezer afdeeling op een stad van 60,000 zielen. Alhier is opgericht een R.-K. Burger- jongelingsveveeniging, afdeeling van den E.-K. Middenstandsbond „Do Hanze". In do gisteravond gehouden oprichtings vergadering werden de ontwerp -statut-en en hot reglement vastgesteld. Do Vcrecniging zal geregeld bijeenkom sten houden met liet doel dc ledea onder ling op sociaal en economisch gebied te ont wikkolen en de gezelligheid te bevorderen. Het bestuur werd als volgt samengstold O. Schinck, voorzitterJ. Pollman, woarn. seer. J. Bokern, J Bik, V. Spoor, T. Heydeman en H. Döll. Mcj. Annie v. Leeuwen, alhier, behaalde öp het Kon. Conservatorium te 's-Graven- hage haar vierde diploma, solo-klasse voor piano, met do hoogste onderscheiding. Geslaagd te 's-Gravenhage als leerares in stenografie, systeem „Groole", mej. Ilannai Hangjas, alhier. Geslaagd is voor het propaedeutisch examen aan ide Theologische School te Kampen) do heer W. Moene, alhier. In de Nieuwstraat stonden voor de ineubelwinkel van perceel 9 gisteren eenige handkarren. Eén er van werd, waardoor of 'door wien is tot dasvar nog onbekend, met ©enige kracht tegen een spiegelruit aange reden, waardoor deze brak. Een zevenjarig meisje, Hendrika H., wonende aan liet Terweeparlc, had gister middag, toen zij bij het station over de tramrails liep, het ongeluk door de tram te worden aangereden. Het meisje werd door Öen baanschuivcr eenige nieters vooruitge schoven, doch kreeg gelukkig geen ernstig letsel. Door een pleegzuster werd zij naar buis gebracht, waar bleek, 'dat het kind met den schrik was vrijgekomen. De openbare les der Muziekschool. Nog even terugkomende op het uitgebreid middoggodeelte dezer openbare les, wea- eclien wij terloops aan te stippen als num mers, welke verdienen het meest naar Voren te worden gebracht: „Bourrée" voor viooi, vau Handelkoor uit „Eury- anthe", tBrzett voor viool, van Weber; Ilorccu.so do Jocelyn", voor viool, van Godard; „Oavatine", voor viool, van Raff; Serenade", voor piano-, van Verhul len; „Knopfstiofel", declamatie. Het tweede gedeelte, avondgedeelte heeft do verwachtingen, gewekt door het reeds vermelde eerste deel, niet beschaamd. 0e vele bezoekers hebben met genoegen do verschillende voordrachten aangehoord. Do leerlingen der viool-, alt- en violoncel klassen hebben met hot „Pilgerchor" uit „Tanhauser"die der instrumentaal- orkestklasso met do ouverture ,,Die Ent- fiihrung aus dem SeraiP'en die der instru mentaal- en ensemble-klasse met „Menu- etto en Allegro di molto" van Haydn, een kranig figuur gemaakt. De solo-zang nu Cimers wij noemen slechts ,,'t Pardoont" van Mortelmans en ,,Gobot dor Elisabeth" uit „Tanhauser" legden getuigenis van goede studio, en voortreffelijke leiding af, ovenals ongetwij feld ook het eersto deel uit do „Bloemen- eantate" van Gcertr. Yogol door de leer lingen der solfège- en ensemble-klasse. Voorts mochten wij o.a. nog hooren een verdioüstolijko voordracht van het lsto en 2de deel van het vierde Violoncel-concert van Goltermanneen keurige vertolking van het „Larghetto" uit het concort C-mineur, voor piano, van Mozart, en een lofwaardige van de piano-mimmei'3 „Etude cis-mineur" en „Valso As-majeur" voor piano van Qhopin. Langdurig was ook het applaus na de „Romance" voor viool van Vieuxtemps. Na de „Bloemoneantate" werden bloe menmanden aangeboden aan mej. Harry van dor Harst, leerares in den zang, en aan mej. Boekwijt, cfio ook nu weer op den vleugel begeleidde. Zeer voldaan ging mon op gepasten tijd huiswaarts 3-Oclober-Ycrconiglng. Onder voorzitterschap van den heer N. Brouwer had gisteravond in de kleine Stadszaal de najaarsvergadering plaits van do 3-October-Vereeniging. De belangstelling was gering. De Voorzitter deelde na de opening mede, dat wijlen de heer J. Hartevelt Azn. aan de Vereeniging een bedrag van f 1000 had gelegateerd. Het bestuur was over dit blijk van belangstelling van een man van een echt crud-Leidsch geslacht, zeer verheugd. Zjjn daad moge een spoorslag voor ons, levenden, zijn om de Vereeniging te blijven steunen door als lid toe te treden. Het geld zal belegd worden en de jaar- lijksche rente in de rekening worden op genomen. (Applaus). Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer W. J. P. Suringar en in de plaats van den heer W. O. Mulder, die mede aan de beurt van aftreding was on die niet weder in aanmerking wenschto te komen voor een herbenoeming, werd gekozen de heer J. O. van Hoohverff. Ook de lieer IV. Draayer bad den wensch te kennen gegeven, niet langer van het bestuur deel uit te maken. De motieven, die hem daartoe hebben geleid, moest het bestuur eerbiedigen, evenals die van den heer Mnkler. Da Voorzitter bracht onder tee kenen van instemming der aanwezigen hulde aan de aftredenden voor hetgeen zij in het beiang der Vereeniging hebben gedaan. Het bestuur bad pogingen aangewend om voor de vacature van don beer Draayer iemand te vinden uit denzelfden kring, wat tot dusver nog niet was gelukt. Het stelde daarom voor deze vacature veorloopig on vervuld te laten, waartoe het reglement zich niet verzet. Na korte besprekingen werd daartoe be sloten. Dit liet- verslag van den secretaris, den beer Felix Driessen, bleek, dat de op 3 October gehouden uitvoering van de bekende Uindercantate goed geslaagd genoemd mocht worden. Op dringend verzoek van B. en IV. werd, na ernstig overleg, door het bestuur besloten het overig gedeelte van het program niet uit te voeren. Het aantal leden, dat vóór den oorlog 2595 bedroeg, was in het begin van 1917 tot 2144 geslonken. Toen echter, de contributie dit jaar werd geïnd, hebben 1513 deze afgedragen, waaronder 51 donateurs. De rekening van den penningmeester, den heer R. de Wilde, wees als inkomsten aan: saido vorig jaar f 429.38; contributiën 11599; entrée's, verkoop tekstboekjes f 129.50; rente Spaarbank i 11.27; totaal f 2169.15. De uitgaven bedroegen: feestviering f972.65; diversen f356.27; totaal 1132S.92. Batig saldo alzoo f 840.23. Vau het gemeentelijk subsidie was dit jaar geen gebruik gemankt. Na nog enkele besprekingen bij de rond vraag, waarbij do, heeren Weyl, Den Hol lander en F. do Wilde eenige opmerkingen hadden gemaakt over het niet laten door gaan vau het feestprograiu op. 3 October, werd de vergadering gesloten. UIT ONZE STAD. Voor bet Stoiuicoiuifé. Bij dcii Icq penning races Ier van bet Steun comité i« ingekomen: van J. A. P. f 100: J. Th. K. f 5; H. D. f 3; M. S. f 10; W. v. d. W. f 23; mr. G. v. V. f 10; bij don tweeden pohningmees- tor: van v. d. B. f 40, totaal mot onzo vorige op gave i il.9S8.14. UIT ONS LAND, Verwarming van treinen. Er zal zoo spoedig mogelijk mot de verwar ming van do spoorwegrijtuigen Óen aanvang worden gemaakt. Geen concentratie in het wasscherljbedrijf. Do minister van Landbouw acht algemecno concontratio in het wasscherijbedrijf waarschijn lijk niet noodig, als op andoro wijzo een econo misch kolenverbruik wordt bereikt. Veevoeder. Men meldt ons uit Lisse:- In verband niet een in dit blad voorkomend bericht omtrent do wenschelijkheid, dat do voor raden knolrapen en peen, waarvan- dc eigenaren niot genegen zijn deze aan do N V. „Bieta" te verkoopen, zoo spoedig mogelijk onder de vee houders moeten worden gedistribueerd, kunnen wij berichten, dat,-als deze waarschuwing ernst is, de N. V. Bieta op de eerste plaats dient te zorgen, dat de groote voorraad knolrapen, die reeds langer dan twee maanden bij dc bloem bol! enk weekers op verscheping liggen te wach ten, zoo spoedig mogelijk aan de veehouders worden verstrekt. De to verwachten krijgsgevangenen. Yan Duitsche zijde deelt men aan d© ,,N. R. Ct." mede/dat op 28 dezer hot eer sto tramsport van 390 niet-zieko Engelscho officieren en onderofficieren, van Aken uit, over Venlo in ons land zal aankomen, om in Den Haag en de omgeving daarvan te wor den gcinterneerd. De opneming hier te lande geschiedt, gelijk men reeds weet, naar gelang van den divur der gevangen schap, zoodat zij die heb eerst gevangen genomen zijn en meer dan 18 maanden in gevangenschap hebben, doorgebracht, het eerst in aanmerking komen. Het transport, van Engelscho gewonden, niet-gewonden en burgerlijke gevangenen zal dan langs denzelfden weg geregeld worden voortgezet. Mot. zekerheid kan thans worden rneede- gedeeld, dat op 3 Januari de eerste trans portschepen van Rotterdam zullen uitvaren om Duitscho gevangenen uit Engeland af te halen. Deze transportschepen nemen tevens zwaar gewonde Engelschen en bur gerlijke .gevangenen mee. Mon rekent op een reisduur van 10 11 dagen heen en terug, zoo dat het eerste transport Duitschers (230 zwaar gewonden en een aantal burgerlijke gevan genen) op 1314 Januari hier te lande ver wacht kan worden. Generaal-majoor Onncn, de chef van den internoeringsdionst, en Hauptmann von Sche ven, do vertegenwoordiger in deze aangele genheid van het .ministerie van oorlog to Beilijn, zijn Maandag en Dinsdag naar Aken geweest om de daar gemaakte toebereidselen ie zien en over den gang-van zaken to onder handelen. Opkomst dienstplichtigen iu DuLschland eu Oostenrijk. Het ligt in het voornemen van den minis ter van oorlog, om begin Mei 1918 over te gaan tot de inlijving "en in-dicnstsielling van militie- en landstormpliehtingen, die wegens vei blijf in Duitseliland en Oostenrijk tot na- dor order buiten oproeping zijn gebleven, en alsdan deze dienstplichtigen na hun inlijving c.qi in-dienstsielling in quarantaine ie doen opnemen vermoedelijk te Mi Hingen en in Gaastorland. Dnitschc vliegmachine neergekomen. Te Heitlius'son (L.) is eergisteravond een Du'tscho vliegmachine neergekomen. De in zittende officie^ en onderofficier werden ge ïnterneerd. Groente- en Fruit-Ceajrale. T)o minister van Landbouw, heeft aan den heer mr. V. H. Rutgers, lid van dc Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Boskoop, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van dc Rijkscommissie van Toezicht op de Ver. „Groenten-Centrale" en op de Vereeni ging „Fruit-Centrale", Rijwielbanden. De Minister van Landbouw heeft nader be paald, dat de termijn, sub 2 van zijn beschik king van 22 November gesteld, gedurende weikon het nog geoorloofd zal zijn rijwiel banden, niet voorzien van een stempel aan duidende do kwaliteit, te verkoopen en ten verkoop voorradig te hebben, vorlengd wordt tot 31 December, Zeppelins boYon ons land. Te "Winschoten werden gisteren in ooste lijk richting twee luchtschepen waargeno men. Verschillende vliegmachines, alsmede een luchtschip, passeerden gisteren benoorden Ameland, zoowel oost- als westwaarts koer sende.. Hei uitvaren der stoomtrawlers naar Engeland. Dl or de Vereeniging van Rocdera van Vis- sch:rsvaartuigen, te ÏJaniiïden, ie oen algemee ne vergadering gehouden, waar een van don minister van Landbouw ontvangen schrijven behandeld" en uitvoerig besproken werd. Het bestuur wenschto onzen berichtgever nog geen inlichtingen over do genomen be sluiten te geven, met het oog op de nog met de autoriteiten te voeren onderhandelingen. Wel verneemt onze berichtgover, dat de heer R. de Boer als bestuurslid .dor vereeni ging heeft bedankt. Vermoedelijk is er tU3- sohen dit ontslag cn het feit, dat genoemde heer aan liet hoofd der combinatie staat die de trawlers naar Engeland wilde uitzenden wel eenig verband. De huizen-woeker. De gemeenteraad van Leeuwarden beeft niet 14 tegen 10 stommen besloten bij de re geering aan to dringen op spoedige herzie ning en uitbreiding der Huurcomnrissiewet, Do niouwsie distributie-regeling voor kaas. Men meldt aan do „Tel" uit 's-Gravenhage: Wij vernemen, dat een nieuwe distributie- regcling voor kaas is ontworpen en vermoe delijk nog yoor hot eind© des jaars in werking treden zaL De zeer langdurige stremming der distri butie is een gevolg vau het fedt, dat de Com missie van. Bijstand oen eysteera voor de dis tributie had ontworpen, waarmede de kaas- vereeniging zich niet kon vereenigen, wijl het streed met den geest der tot dusverre gevolg de en goed voldoende regeling. Bovendien droeg het systeem de duidelijke bewijzen evenals de maximum-prijsregeling van 30 November dat het zonder overleg met des kundigen was vastgesteld. De grossiers wa ren in deze regeling geheel uitgeschakeld. De Ka as vereeniging heeft toen krachtigen aandrang geoefend op de Commissie van Bij stand, met het gevolg, dat het ontwerp weer overboord ging, met het gevolg, dat de distri butie nu geheel stop 6laat. Het optreden van d3 Commissie van Bij- stand heeft dus voor do zoovee 1ste maal stag- - neerend gewerkt. Inlussehen gaan steeds meer winkeliers er tóe over, bij de producenten te koopen, om hun clientèle zoodoende niettemin aan kaas te kunnen helpen. Hoewel nog altijd een mi- nistcrieele beschikking van kracht is, die den detaillisten verbiedt buiten de grossiers om 'e koopen, wordt dit oogluikend toegela ten. Verkooging van uitkceriiig bij zeeoerlogs- oiigevallen. Bij de besturen der afdeolingcn van den Nederlandschon Zceliedenbond en van den Algemeenen Ned. Zeemansbond te IJmuiden is van den minister van Landbouw op een desbetreffend verzoek bericht ontvangen, dat Zijne Exc: bezwaar maakt tegen inwilliging van het verzoek, omdat deze gepaard zou moe- ton gaan mot wetswijziging, waartegen over wegend bezwaar bestaat, ie meer omdat dc uitkeeringen verband moeten houden met de loonca en (leze zijn vastgesteld in overeen stemming met de- Ongevallenwet Bovendien meende de minister, dat eventucele verhoo ging niet alleen zou moeteu plaats hebben voor opvarenden van stoomtreilers, doch voor alle zecvisschcrlicden. Waar evenwel de minister van meening was, dal voor verhoo- ging der u'ikeori-ngon grondon bestonden, heeft hij zieli te tfier zake verstaan met de vereeniging „Zeerisico". Vnn den uitslag dier besprekingen zal te aijner tijd bericht gegeven worden. Wat de Q u ar a n tain eb e w one rs vertellen. Alen schrijft *uifc cl© Nederlandsehe qua rantaine aan liet „Eöbld?' Heb is heel interessant de verhalen van de ontvluchte krijgsgevangenen aan te hooren. Over het algeonecn zijn het stak kerds, die veel geleden, hebben en nog maar nauwelijks kunnen golooven, dat zo nu werkelijk vrij zijn. Velen .hebben ver scheidene malen getracht te ontsnappen, maar meestal tevcrgoöf^*-want soms nog slechts enkele meters van de Hollandschc grenzen verwijderd, werden ze gegrepen en naar hun gevangenkamp teruggevoerd, waar "zware straffen hen^ wachtten. Een Belgisch officier was veertien maal gevlucht on ook veertien maal gesnapt, maar de vijftiende maal was het hem ge lukt. Te zamen met een Fransch officier, die 'fc ook al eenige malen geprobeerd had, hadden ze 't er nog eens op gowaagd. Zo waren in hetz-elfde fort gevangen ge weest (de officieren worden messtal op streng bewaakte forten gevangen gehou den) en na een tocht van acht dagen en nachten waren ze dicht bij 't beloofde land. Doch juist toen zo de grens pas seerden en een beek overzwommen, werd op hen geschoten. Toen waren zij elkander kwijtgeraakt- 'en waanden z<e elkaar ge dood of verdronken. De Belg kwam aan de quarantaine in zeer gedrukte stemming aan. Dat hij vrij was, drong* nog slechts gedeeltelijk tot hem door, want de -dood van zijn trouwen kameraad nam al zija denken in beslag. Maar waf een vreugde, toen den volgenden dag de Franscliman gebracht werd en de beide vrienden elkan der weer terug rondeel, en dat op neu tralen bodem, dus vrij Een ander Fransch officier vertelde, dat hij zich verhorgien had in een koffer van eon vriend, die voor straf naar een ander fort wercl getransporteerd, en dab nie mand or iets van gemarkt had. Een week later kwam er weer ean officier uit dat fort, die vortolde, dat de Duitsche waoht wel degelijk geweten had, dat de Fran- man in clen koffer ziat, doch hem had laten begaan om hem een zware straf te doen toekomen, en alleen do wa-chtors gewaar schuwd had, dat er een Fransch officier in den kofTer zat en ze daarvan bij aan komst melding moest maken." Maar deze hadden er .niet op gerekend, dat de vluch teling onderweg er uit zfóu wippcD en zoo hebben ze lang op hem kunnen wachten. Want hij zit nu veilig en wel in Parijs. Andere Fransehen hebben zich in een wa gon met. zout verstopt, weer andercu in leege komkommerma.nden en Zoo hebben ze al heel wat Duit-sclie posten verschalkt. Voor de Engelschen is 't vluchten ver bazend moeilijk, daar deze dubbel streng bewaakt worden. Toch weten ze zoo nu en dan te ontsnappen. Maar hoo weten ze nu waar do Holland- sehe grens--is 1 In hoofdzaak zegt hun dat Landkaart en kompas, ook wel een vriende lijke boer," maar vaak hoort men hierover aardige anoc(loten. Een Engelschman o. a. vertelde dat zijn vrienden hem hadden ge zegd: als gij weer veel katten ziet en als er veel honden op str aat loop en, da n zijt go in Holland. Hij had dht een goed her kenningsteeken gevonden omdat de- honden en katten in Duitschland niet. meer op straat zijn, maar in de worst! Een andere Engelschman had Holland gewonden door een bordje waarop in La- tijnscho lettors verboden toegang" atond aldus begreep hij dat daar Holland was. De Franschcn en Engelsehen zijn allen vol verlangen om naar heb front te mogen terugkeeren. Van de Belgen zijn ook velen, die dat wenschen, maar in het algemeen is er onder de laatsten niet zooveel animo. Ook de Italianen schijnen genoeg te heb ben van het vechten en onder de Russen ie geen enkele strijdlustige. Terwijl de Fran- soheh en die Engelschen vluchten om zoo spoedig mogelijk weer te kunnen helpen aari d'o verdediging van hun vaderland, doen de Russen het meestal omdat ze in Duitschland weinig eten krijgen en heel hard moeten werken. Het eersto wat ze zeggen bij het binnen treden isGermany kapoet alles niks, fressen niks, kapoet! Ze denken dan in Holland in ,,'t landjo van schep op" te zijn aangekomen, maar worden door de rant soeneering danig teleurgesteld. Toch zijn zo tamelijk tevreden, want goed brood, koffie en vet zijn voor hen onge kende weeldeartikelen en van vleesch en molk zijn ze sedert lang den smaak ver geten. Het bed met schoon© en warme dekens zonder ongedierte of ratten, wordt door alle cfuarantainebewonors op hoogen. prijs gesteld. Al9 men van de verhalen tweo derden voor overdrijving en één derde voor waar heid aanneemt, moeten de toestanden in de gevangenkampen meer dan verschrikkelijk zijn. Gevangenen vertelden, dat zij in drie en "een half jaar geen nieuw stroo hadden ge kregen om te slapen. Het ongedierbe was zoo geheel en al meester, dat er aan uit roeien niet to denken viel. Sedert drie en een half jaar bestond de voeding uit een heel j klein rantsoen brood zonder boter. Zwart water, dat koffie heette, en lcoolrapensoep met gekookt gras. Een Italiaan, die mot zijn vrouw en elf spruiten uit Duitschland, waar hij jaren gewoond had, gevlucht was, schreef aan het afmeldingsbureau te Aken, dat hij veilig en wei in Holland gearriveerd was ei} zich. dus afmeldde, en dat hij d'o stad Ahen geluk wenschte 13 personen minder te voeden te hebben. Een paar Hollanders die naar Duitsch land gelokt waren om tégen 'n zoogenaamd hoog loon en goeden kost te werken in do munitiefabrieken, hadden al spoedig be merkt dat het hoog loon en het goede e-tea tot do zoet© droomen zouden blijven bo- hooren. Na twee maanden daar te zijn ge weest, wilden ze naar Holland terug, doch. daar ze geen pas konden krijgon, gingen ze '9 nachts zonder papioren over en werden d'u3 naar het- quarantaine-station gebracht. Daar begonnen ze hun hart uit te stor ten 't Brood was gemalen stroo, koffie hadden ze niet gezien, molk bestond niet meer, boter nog minder, enz. Vleeschkaar- ten werden wel gegeven, maar vleesch waa niet te krijgen, enz. Beiden waren in twee maanden meer dan 9 kilo afgevallen en ze verlangdon hard naar een Hollandsch maaltje eten. Vele Hollandiers, die in Duitschland waren goweest, hebben do quarantaine doorgemaakt en dezen verteld-en ongeveer hetzelfde. Geen enkele zag er florissant uit. Wanneer men den brief leest, waarin een Franschman don generaal, die het kamp waaruit do briefschrijver ontvlucht was, had te controleeren, inlichtte over wat men hem. blijkbaar niet "had laten zien, en dan ver noemt dat de man wegens poging tob ont vluchting maanden lang opgesloten was in een hok zonder licht of lucht, waar zijn stroozak een logement was voor ratten cn hij slechts ééns in de 3 clagen iets warms te eten kreeg, terwijl voor straf die brieven van zijn familie worden achtergehouden, clan zal niemand zich er over verwdhderen, db4 ze vaak hun leven wagen om ons gast vrij Holland te bereiken, om daarna naaï hun vaderland en familie to kunnen terug keeren. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel-Troelét^a c.s., tot wijziging van het Reglement van Orde van do Kamer. Het betreft hier qen uitwerken van de motie-Van Leeuwen tot instelling eenec commissie uit de Kamer voor Buiten- landsche aangelegenheden. Het „Hbl." verneemt, dat de hoer A. G. Kröller Maison Van der Velden op den Eendrachtsweg 'te Rotterdam heeft aangekocht en ten geschenke hoeft aange boden aan het studentencorps van de Ned, Bandolshoogescliool, ten einde het al"s club gebouw te doen inrichten. Daajr gisteren iti den Amsterdamschea Raad voor de tweede maal de stemmen staakten over het voorstel tot aanstelling van een zesden wethouder, is dit voorstel verworpen. De Raacl van Hilversum besloot aan Ged. Staten te adviseeren 't salaris van den burgemeester te brengen op 6000, bij her benoeming op 7000 en dat van den secre taris op 5000. Prof. dr. S. Tahna, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit to Utrecht, herdenkt heclen zijn TOsten verjaardag. De officieele huldiging zal plaats hebben bij gelegen heid van het neerleggen van zijn ambt in Juni 1918. Reeds heeft, zic.li met. het oog daarop uit zijn vrienden en leerlingen een commissie gevormd. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal Vrijdag a.s. niet plaatd hebben. Hef personeel aan de Rijksunlversifeilen en d# Technische Hoogeschool. Verschenen is het rapport der commissie, ingesteld bij beschikkingen van den Minis ter van Binnerrlandsche Zaken, teneinde tas.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1