Buitengewoon Agenda van de week, 416e Staatsloterij. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN RECHTZAKEN- ■dhCM voordeelige aanbie ding van chique Chapellerie- en Dameshoeden en Pelterijen, Nieuwe Rijn 46. H. A. TIMMERMAN. Donderdags Schouwburg: „Men kan nooit weten". Half acht. .,Den Burcht"Soirée amusante. 8 uur. Nut-sgebouwOpenb. verg. Orde Dter in het Oosten. 8 uur. «adszaaJ: Derde buitengewoon Sym- phonie-Concert. 8 uur. Vrijdag: Schouwburg: „De Troubadour". 8 uur. Zaterdag: „Zomerzorg1'Feestavond afd. Leiden Ned. Ver. tot Afsch. v. Alcoholhoudende Dranken. 8 uur. Maandag: Stadszaal (kleine zaal): Ver. „Neder land-Frankrijk". 8 uur. Schouwburg: „Micheline". "Ealfacht Volkshuis: Voordracht met lichtbeelden. Halfacht. Dinsdag: Stadszaal: „Sernpre Crescendo". Kwar tier over zevenen Volkshuis: Moedercursua. 8 uur. Woensdag: Stadszaal: Openbare uitvoering van leer lingen der muziekschool Mij. voor Toonkunst 1 uur en 7 uur. Dagelijks: „Holiandia-Bioscoop", Oranjegracht, Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 en van 5 tot 7 uur. Dagelijks om 8 uur. „Imperial-Theater", Stationsweg, 8 uur „Thalia-Theater". Haarlemmerstraat 52, 7 u. ^Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zater dagmiddag ook 2 uur). Leidsche kunstclub „De Sphinx", Rapenburg 81. Werkdagen van 1012 en van 2—5 uur. i)es Zondags van 2uur. welken aard ook, met zoodanig© contracten geen rekening zal worden gehouden. Tegen het afsluiten dezer contracten wordt Öerhalve met klem gewaarschuwd. Het drogen van groenten. De Vereeniging van Groenten- en Vruch- \endrogers heeft aan de Kamerleden een boekje toegezonden met inlichtingen om trent het drogen van groenten. Aan het slot van deze memorie zegt het bestuur der vereeniging: 1. De regeering heeft ten onrechte de ont wikkeling van het groentendrogersbedrijf gestuit, dat niet alleen in deze tijden, maar jok daarna voor Nederland van zulk een overwegand belang is. 2. De consenten voor gedroogde groen ten, waartoe alleen de voor Nederland overbodige op buitenlandsche voorwaar den gekochte groenten zijn verwerkt, zijn zeer ten nadeele van de groenten drogers die daardoor zware financieele verplich tingen hebben moeten aangaan, opge schort. Zulks klemt to meer, waar aan ds groentenzouters is toegestaan, een groot gedeelte van hun product uit te roeren en de versche groenten dagelijks worden ge ëxporteerd. 3. De regeering is in gebreke gebleven, de noodige maatregelen te nemen, tin einde een kwantum aardappelen te doen drogen ten dienste van de broodbereiding. 4. Het ware in 's lands belang aan te be velen geweest om aan de groentendrogers uit eigen beweging brandstoffen toe te wijzen in plaats van hen op Duitschland aan te wijzen, dat zoodoende zeggings kracht kan gaan uitoefenen over de dooT Nederland uit te voeren producten. 5. Kan alsnog de door de groentendro- gers en -zouters \oorgestelde regeling be treffende het scheuren van grasland niet worden aanvaard, waardoor de door het rijk uitgeloofde premies zouden kunnen vervallen 6. Het is. onjuist om de meiknollen, die de groentendrogers op stoppelland als grondstof voor hun bedrijven teelden, niet te laten drogen, temeer waar deze mei knollen voor veevoedsel minder in aanmer king komen. 7. Verschillende teeldors in de bollen streek, die zich met hun beroep als te elder willen ter-reden stellen en niets voor het coöperatief drogen gevoelden, zijn ge dwongen zich bij de coöperatieve drogerij „Codro" aan te sluiten, terwijl hiertoe geen enkele reden bestond. Het is niet te verdedigen, dat aan deze coöperatieve drogerij een monopolie, al thans een privilege boven de andere dro gerijen is verleend. Hef mijnengevaar. De minister van marine heeft, door tusschen- konist van de commissarissen der Koningin, den burgemeevSters-strandvonder verzocht, de gemeentenaren met nadruk te wijzen op do ernstige gevaren, waarmede het aanraken of vastleggen van mijnen door onbevoegden voor den dader zoowel als voor anderen gepaard gaat. ÏJoor het feit, dat er zoovele verschillende constructies van mijnen bestaan, is het niet mo gelijk voor iemand, die niet volkomen op de hoogte van alle mijnen is, te weten, op welke wijze hij een soortgelijk verniclingswerktuig moet verankeren. Wat bij do eene mijn niet gevaarlijk is, is het bij de andere wel. Bovendien brengt het in de onmiddellijke nabijheid komen van den mijn reeds zijn gevaren mede, daar een aanraking uit louter toeval (opwaaien van een jas, glij den langs een glibberigen dijk) ernstige gevol gen kan hebben. Ontvluchte geïnterneerden teruggezonden. Acht Belgische soldaten, die de Nederland- sche ïnterneering ontvlucht en naar het front teruggekeerd waren, zijn, zoo meldt de „Tel.", in Nederland teruggekeerd. Op verzoek van cmze Regeering heeft do Belgische regeering hen uitgeleverd. In beslag genomen. Te Groningen zijn de na te noemen goederen opgeslagen in verschillende pakhuizen in be zit genomen: 64 kisten, 89 vaten en 4 doezen cacaopoeder; 28 vaten en 1 kist cichorei, 47 bemande flesschen, 25 bemande flesschen, 1 fust en 3 manden cognac; t kist draadnagels; 6 pakken dweilen; 175 stukken katoen; 9 va ten krenten; 235 vaten lijnolie; 9 kiston luci fers; 687 collies margarine; 30 kisten maca roni; 8 kisten nootmuscaat; 1 fust bakolie; 20 kisten portwijn; 10 kisten puddingpoeder; 11 kisten slaolie; 660 kisten stijfsel; 14 kisten en 10.000 stuks sigaren; 1 kist tabak; 666 kisten zeep; 257 kisten en doozen zeeppoeder en 923 bussen geconserveerde groenten; 1374 bossen boef ijzers en 134 pakken katoen. In de week van 26 November tot 3 December 1917 werden door bet distributiebureau in be zit genomen' 604 kisten gecondenseerde melk, 100 pakken cacaopoeder, 2680 kisten en 118 ba len stijfsel, 2269 kisten maïzena, 2808 K G. spijkers, 800 KG. bruine boonen, 400 K.G. groene erwten, 400 K.G. gort, 24 balen glauber zout, 375 stuks auto- en rijwielbanden, 134 bos sen, 31 doozen en 13.800 stuks rubberiingen, 1 rubberplaat, 81 bossen, 71 rollen en 2 snoeren rubberslangen, 160 1/2 M. rubberslag, 2 rijwie len, 221 stuks rijwielonderdeelen, 5579 rijwiel en autolantaarns met ondcrdeelen, 25671 huis telefonen en lichlapparaten, 8769 zaklantaarns, 1 vat salmoniak, 1 vat zinken staven, 2 kisten harde zeep, 50 liter slaolie en 1 vat vet Yan een rijwielhandelaar te Naarden zijn door den burgemeester aldaar 3000 rij wielbanden, nl. 1500 buiten- en 1500 bin nenbanden in bezit genomen en ten ge- meentehuize gedeponeerd. De banden wa ren niet van het veredsohte stempel voor zien. TWEEDE KLASSE. Trekking van 13 December. No. 48119 f 400. No. 18067 f 100. Prijzen van 130. 69 282 31S 348 457 735 775 8G8 S82 948 1048 1323 1446 1447 1497 2286 2S87 2915 2922 3027 3106 3213 3377 3435 3640 3683 3715 3994 4334 4338 4106 4679 46S7 4803 542S 5661 5752 5783 5974 6792 7465 7483 7829 9532 9669 9S73 10016 10104 10669 10S92 10990 111S4 11238 11534 11749 12022 122S8 12394 12S72 19184 13561 14079 14256 143S7 11508 14G31 147G5 14819 15260 15406 15424 157SG 15893 15910 16283 1G320 16602 16648 16904 1G96ET 16977 17148 17247 17575 17703 17725 17964 18239 18482 1SSS9 '8961 19167 19364 19985 20176 20234 20693 20304 Tweede klasse 3de lijst: 724 ni. z. met 1 100. Te Lsiden bestaat reels sedert eenige jaren een centraal-huis voor samenkomsten en studentenkamers voor de afdeding aldaar der Ned. Chr. Studenten-Vereeniging. Te Delft gaat men een dergelijk huis oprichten. Ook is men in de gelegenheid om goed koop een daarvoor geschikt perceel, Koorn- markt 30, te koopen, dat zonder groots ver anderingen rendabel kan gorden gemaakt. De aankoop- en inrichtingskosten zullen moeten worden gedekt door een hypotheek en rentelcoze voorschotten en vrijwillige bijdragen. Het gemeentebestuur van 's-Graveuhage heefti zoo meldt „Het Vad." bij de Dinsdag gehouden veiling van onroerende goederen het landgoed „Mariëndaal" aangekocht voor £476.000, nadat bij inzet er f445.000 voor was geboden. Het landgoed, bijna 34 hectaren groot en gelegen aan den Bezui- denhoutsche-weg, bestaat nagenoeg uitslui tend uit weiland. Het wordt van bet buiten goed „Marlot", dat eveneens aan de gemeente behoort, gescheiden door den Bezuidenhout- sche-weg. De hoofdcommies bij het departement van oorlog jhr. W. E. van der Does de Bye zal eerlang den dienst met pensioen verlaten. Het voorstel van B. en \V. van Am sterdam, om daar bet aantal wethouders op zes to brengen, werd aangehouden, na dat 'e stemmen er over hadden gestaakt: twintig tegen twintig. De Ned. Handelmaatschappij heeft als blijk van belangstelling in de gestadige ont wikkeling van Rotterdam en van bewonde ring voor (le door de overheid genomen maatregelen om den toestand der gemeente gebouwen daarmede in overeenstemming te brengen, als geschenk voor het nieuwe raad huis aldaar aangeboden de wandbetimmering en marmsrbekleeding in de trouwzaal. De afkondiging der Grondwetsherziening. Evenals hier ter stede, is in alle gemeen ten van ons land gisteren op plechtige wijze de bekende proclamatie voorgelezen. Te Amsterdam bewogen zich reeds om elf uren groepjes mannen en vrouwen in de richting van het Raadhuis. Zij wer den op dê~ binnenplaats toegelaten, waar om ball'twaalf al een zeer aanzienlijke groep volk bijeen was. Men zag er tal van leden der vrouwenclub van de S. D. A. P., die getooid waren met roode linten, waarop hun eisch stond afgedrukt. Luid klonken liederen op: de Internatio nale, de Socialistenmarseh en telkens weer het Kiesrechtlied. En inmiddels stroomden nieuwe groepen aan, zoodat omstreeks het middaguur heel het ruime binnenplein vol stond met een menigte van eenige duizenden. Enkele minuten voor twaalven werd een der ramen van de Raadzaal opgeschoven en daar verschenen de burgemeester, 'die de ambtsketen had omgehangen, omgeven door de wethonders,behalve de heer Vliegen, die voor gemeentezaken naar Haarlem was ver trokken. Voor een ander raam stond een groep Raadsleden. Toen de klok twaalf slagen had laten hooren, trad de gemeente-secretaris, mr. Fal- kenbnrg, naar voren en deed voorlezing van het Koninklijk besluit, waarbij de plech tige afkondiging wordt gelast. Toen de voorlezing geëindigd was, ging er een luid gejuich uit de menigte op. Uit een der ramen van het Stadhuis risp de heer Ed. Polak: Leve het A^emeen Kiesrecht! Voorwaarts naar het Algemeen Vrouwenkiesrecht! Op deze kreten volgde opnieuw gejuich. De menigte trok toen zingend naar den Dam, waai' men zich, op verzoek der po litie, in verschillende richtingen verwijderde. Te 's-Graveuhage had in den Dieren tuin de federatie Den Haag van de S. D. A. P. gisteravond een feestelijke bijeenkomst belegd, waarin het woord werd gevoerd door den heer Albarda en de zangvoreeni- ging „De Stem des Volles" eenige liederen zong. Naar aanleiding van het optreden van mr. Troelstra bij de afkondiging van de herziene Grondwet van de pui van het Raadhuis te '8-Gravenhaga, meldt het Ned. Oorr.-Bureau, van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat, nadat de burgemeester en de secretaris zich, ten teeken, dat de plechtigheid was afge- loopen verwjjderd hadden, het optreden van mr. Troelstra geheel bjj verrassing, dus bui ten voorkennis van het bevoegd gezag, heeft plaats gehad. Te Haarlem geschiedde de afkondiging door den waarnemenden burgemeester, den heer Joh. de Breuk, nadat de klok in den bevlagdan Raadhuistoren eenige minuten had geklept. De afkondiging geschiedde ton aanhoore eener groote menigte, waarbij zich voegden leerlingen van onderscheidene on derwijsinrichtingen, die de lessen eerder hadden geëindigd. Aan den oproep der S. D. A. P., om zooveel mogelijk op 4e Groote Markt te verschijnen, werd door velen vol- d8an. Van haar partijgebouw woei de rcode vlag. Te Maastricht ging de afkondiging gepaard met een demonstratie van circa 3000 personen. Na voorlezing door den bur gemeester, klonk een „Internationale" over Eet Marktplein, waarna een optocht van dui zenden, die bjj het „Volkshuis", na een woord van den heer Paris, ontbonden werd. Te Rotterdam stond de driekleur op den torën der Groote Kerk en was van de openbare gebouwen de vlag uitgestoken. Precies te twaalf uur trad het Voltallige college van B. en W. met den gemeente secretaris op het bordes voor den hoofd ingang van het stadhuis. Onder de kolonnade las mr. Heynsius met ontbloot hoofd de publicatie voor. Eenige bonderden belangstellenden, onder wie zicE Raadsleden, vele sociaal-demoeraten, leden van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht en van de sociaal-democratische Vrouwenclub bevonden, woonde de histori sche plechtigheid bij. Ter viering van de verovering van het algemeen kiesrecht, is gisteravond in het Verkooplokaal aldaar een buitengewoon druk bezochte openbare vergadering gehouden, belegd door de federatie Rotterdam van de S, D. A. P., waarin mr. P. J. Troelstra het woord heeft gevoerd. Hij werd met lang durig- gejuich ontvangen, waarna men de Internationale zong. Te Zaandam verkondigde de driekleur, waarboven een rooden wimpel, die van het etadhuistorentje wapperde, den Zaandanim- ra in de buurt van het stadhuis, dat er iets bijzonders gaande was. Maar overigens had alles bet gewone aanzien van eiken dag. Tegen twaalven werd het evenwel drukker op het plein voor het stadhuis en toen even vóór twaalf uren burgemeester Ter Laan, met den zilveren ambtsketen om, naar buiten trad, had zich daar een groote menigte mannen en vrouwen verzameld. Met luider stemme en verstaanbaar ook in de achterste rijen, las de burgermester van af de stadhuispui hst Kon. besluit der afkondiging. Toen het na enkele minuten was afgeloopen, klonk gejuich en hoera geroep. Even daarna trad wethouder Duys op hel balkon, met gejuich ontvangen. Hij hield een toespraak. UIT NED. OOST-INDIE. De pest op Java. BATAVIA, 10 Dec. C.N- Crt") Dage lijks komen te Semarang drie nieuwe ge vallen van pest voor; te Ambarawa nog mefer. Een te Leidon wonend heer beeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem in de vestiaire an den Haagschen Dierentuin een gouden horlogo met ket ting en een vulpenhouder is ontstolen, terwijl van een anderen heer f 6 werd' ont vreemd. Een hulzenv erh.uurder te Delft heeft een methode ontdekt, om de Zegelwet te ontduiken, die hem echter met den straf rechter in aanraking zal brengen. Hij haalde n.l. Ide plakze^ols van door hem ontvangen quilanties en bezigde deze opnieuw op die, waarop hij de huurpenningen omving. De politie kreeg foevafiig kennis van dit mis drijf, waarop proces-verbaal volgde. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot Bescherming van Dieren, heeft zich inzake het verbod van vervoer van runderen per spoor, tot den minister van Landbouw gericht met een dankbetui ging, omdat de afstand van 50 K.M. is teruggebracht op 30 K.M. Het hoofdbestuur vestigt evenwel de aan dacht van den Minister op de ernstige ge volgen van dit verbod, voor zoover het vee van Rotterdam naar Den Haag langs den weg moet worden gedreven. Aangezien de afriand tusschen (Se plaatsen, langs de spoorlijn gemeten, slechts 24 K.M. be draagt, wordt deze toestand dus door de verandering in de verbodsbepaling besten digd. Het spreekt voorts den wensch uit, dat de Minister aanleiding mag vinden die 80 K.M. terug te brengen op 20 K.M. Wanneer men bedenkt, dat koeien, die ter markt geleid worden niet op loepen ge traind zijn en alvorens te Rotterdam ter markt ie komen, reeds een grooten afstand achter den rug hebben, kan men oordeelen hoe wreed de maatregel is, deze dan nog van Rotterdam naar 's-Gravenhago te laten loopen. De schokker „SCH. 481" i s bij Vluchtenburg, zoo meldt men ons uit Maassluis, gestrand en zit hoog en droog. Het roer is or af gebroken. Voor de be manning is geen gevaar. HILLEGOM. In de jaarvergadering van de Hill. Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver. „On derling Belang", Woensdag gehouden, werd jneegedeeld, dat de totale omzet in het afge loopen jaar was, ruim f120.000, n.l. van de bakkerij f59.201 en van den winkel f61.996. Afgeschreven werd f 716, waarna het divi dend bepaald werd op 8 pCt. op brood en 3 pCt op winkelwaren. Na bestuursbenoe- mingen en vaststelling van gratificaties werd het loon der gezellen verhoogd met fl. Woensdagavond heeft dr. Van den Bergh van Eysinga, te Santpoort, alhier een rede gehouden voor de Vryzinnig-Godsdien- stigen. Zijn onderwerp was: „De Bijbel als gelijkenis." Mr. dr. J. Schokking, Ned.-Herv. pre dikant te Leiden, heeft op den vooravond der stemming voor den Raad een politieke rede gehouden voor de Ghr.-Hist. Kiesver- eeniging alhier. KATWIJK-AAN-ZEE. De vaartuigen, waarmee op de kust de versche vischvangst wordt uitgeoefend, zijn zonder vangst teruggekeerd Bij het aan boord halen van de netten zaten deze vol met helm en doornen in plaats van met visch Mon neemt aan, dat de visch met den storm zich meer zeewaarts verplaatst heeft. LEIDERDORP. Tot ouderling bjj de Ned.-Herv. Gem. is gekozen de heer F. B. van Ingen Schenau; tot diaken de heer A. J. Boer. LISSE. Terwijl de werkman S. Langelaan gisteravond bezig was met het inzamelen van giften voor de Tilburgsche ingezetenen, ontstal men hem zijn rijwiel. Uit het verslag van de St.-Elizabeths- vereeniging over het boekjaar 1916—1917 blijkt, dat door de leden dezer vereeniging 49 kraamvrouwen en 39 zieken waren be zocht, aan wie waren verstrekt, 5000 Liter melk, 320 pond vleesch en 109 eieren, be novens een bedrag van f 150.47 aan manu facturen. Deze Vereeniging heeft thans 15 jaren be staan. Er is in dit tijdvak voor een bedrag van f 12025.20 waan versterkende middelen anderszins uitgereikt. RIJNSBURG. Gisteravond vergaderde de afd. Rijns- burg der Algem. Ver. v. Bloembollencultuur b\j den heer Verbree. De vergadering werd geopend en geleid door den voorzitter, den heer S. Schoneveld, die met een kort woord het doel der bijeenkomst uiteenzette. Als nieuwe leden werden aangenomen de heeren D. den Haan Ha. en Th. v. d. Merj. Als candidaten voor het Hoofdbestuur wer den, op voorstel van het bestuur, gesteld de heeren J. van Rijn, te 's-Gravenzande, en H. Zonneveld, van Sassenheim. Tot afgevaardigde voor de Algem. Verg. werd gekozen de heer G. Vos, die bedankta Vervolgens werd gekozen de heer Adr. de Mooy. REEUWIJK. Beroopen is bij de Geref. Kerk te Haastrecht do. J. A. Verhoog, alhier. SASSENHEIM. 1't Is weer eb in de kas van „Heli Groene Kruis". Verleden jaar zijn wij over dien Jagen stand heen geholpen door een mooi aangekleede pop; nu moet een collects het gevaar bezweren. Die toestand deugt niet 't Is misschien kras gezegd, maar het is: eigen schuld. Het ljjkt er veel op, of de strekking van de instelling niet wordt begrepen. De meest onmisbaie zaken ontbreken. Daarentegen wordt er dikwijls aan versterkende middelen maar raak gegeven en dan soms aan perso nen, die zich moesten schamen bij „Het Groene Kruis" aan te kloppen.' Als het zóó doorgaat* kan een déMcle niet uitblijven. VOORHOUT. Alhier vergaderde de afd. Oegstgeesfc en Omstreken van do Holl. Mij. van Land bouw. Voorzitter was de heer Mar bus, van Sas senheim. Onder de ingekomen stukken kwam voor een schrijven van „Bieta", over welke zaak men over het algemeen niet tevreden was. Door den heer J. van Noort, van Lisso, werd rapport uitgebracht over de licht voorziening, en de pogingen, die men in het werk gesteld had om petroleum te beko men, voor het Landbouwbedrijf. Voor som mige plaatsen had dit voordeel gegeven, in zooverre, dat door kaarsen-verstrekking ge deeltelijk in de behoefte was voorzien. Voorts werd nog gewezen, naar aanlei ding van een ingekomen schrijven, op het nut van de landbouw-boekhcmding, waarna do verkiezing plaate had van een lid van besturen. De heer Marbus werd met algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd besproken om haver verstrekt te krijgen voor paarden het scheuren van grasland voor teelgrond; de invoering van den zomertijd, welke althans niet vóór 1 Mei zou moeten geschie den, waarop ten slotte de landbouwver- tegenwoordiging in de Tweede Kamer ter sprake kwam. VOORSCHOTEN. Alhier komt een geval voor van rood vonk. WADDINGSVEEN. Bedankt is voor het beroep naar do Ned.-Herv. Gem. alhier door ds. P. de Looze, te Barneveld. WARMOND. Tegen 16 Januari wordt het personeel aan het Post- en Telegraafkantoor alhier uitgebreid, met een kantoorklerk, die reecïa is benoemd. De R.-K. Geitenhoudersvereeniging vergaderde gieteravond in „Do Stad Rome". Door den secretaris, den heer'C, v. Egmond, werd het jaarverslag uitge bracht door den penningmeester, den heep O. Stijnman, het financieel verslag. De uit gaven waren f 97.1 ö1/^de ontvangsten f 128.70batig saldo f 31.54. Bij de verkie zing van twee leden van beistuur werden herkozen de heeren O. Zwetsloot en G. Koppers. De vergoeding aan den boklio-uder werd verhoogd tot f 40. Vastgesteld werd dat deelneming aan tentoonstellingen, op straffe van boete, verplichtend is, terwijl voor deze tentoonstellingen prijzen zullen beschikbaar gesteld worden. WASSENAAR. In de vergadering van de Chr.-Hist Kiesvereeniging is voorloopig candidaat ge steld voor den Gemeenteraad dr. J. Th. de Visser; in de vergadering van de A.-R. Kiefl- vereeniging de heer J. J. Nell. In laatstgenoemde vergadering werd be sloten vóór het stellen van een definitie! candidaat overleg te plegen met de bsstureta' der R.-K. en Chr.-Hist. kiesvereenigingen. Binnenkort zal deze gemeente weder een inrichting rijker znjn. Door een consor tium is n.l. een boek- en handelsdrukkerij ingericht in een perceel aan den Schouwweg, Achterlijke feestanden. Men schrijft ons: Als er één zaak is, die ons allen ter harte gaat, of ten minste moet gaan, is het wel de be handeling onzer zieken. Wat verheugen wij ons, aan ons ziekbed een knap geneesheer te hebben. Maar wat baat soms al zijn knap heid, als de verpleging niet deugt! En daar voor is do geneesheer niet; neen. kan bij niet zijn. Daarvoor is noodig een handige, een der zake kundige verpleegster. Wij schreven: „Achterlijko toestanden". Maar hebben wij niet gelijk, waar wij daarmee bedoe len, dat de dorpen Kaag, Sassenheim, Voor hout en Warmond, in het centrum van ons land gelegen, zoon verpleegster tot op heden nog ontberen! Voor elke gemeente afzonderlijk zoo'n verpleegster aanstellen, zou niet alleen ie kostbaar zijn, maar zij zou ook geen geregeld werk vinden. Daarom samenwerking! Do ver pleegster zal geheel belangloos daar hulp kun nen bieden, waar hulp noodig is, zonder onder scheid te maken tusschen eenige politieke kleur of godsdienstige gezindheid, waar de huisarts, hoe hij mag heeten, of waar hij woont, het noodig oordeelt. 't Is in ons aller belang. Daarom de handen ineen geslagen! Gemeentebesturen, vakvereeiü- gingen en gegoede particulieren moeten do zaak steunen, liet meest financieel. Men zal ons tegenwerpen, dat dat laatste juist in dozen tijd zoo'n moeilijk punt is. Wij erkennen zulks gaarne. Maar wanneer komt er aan den toestand een einde? Kunnen wij daar op wachten? Neen, or moet iets worden gedaan. Dat lieeft ook dr. Quant, lo Sassenheim bewogen de zaak aan 't rollen te brengen. Door zijn bemoeiin gen heeft zich een commissie gevormd, die zat trachten voor do vier genoemdov plaatsen een verpleegster te verkrijgen. Dat zij slago! KANTONGERECHT TE LEIDEN. De kantonrechter alhier heeft veroordeeld: Wegens 1c loopen op verboden grond, 2o zonde* de vereischte jachtakte zich met een geladen schiet geweer in hel veld bevinden P. v. d. B. Az., te Noordwljkerhout, tot f 3 of 3 d. en tot f 5 of 3 d. Wogcns loopen op verboden grond: O. d. J. t» Lisse D. C. v. D. en J. A. S. zwervende ieder tot 1 3 of 3 d. Wegens wettelijk als getuige opgeroepen weder rechtelijk wegblijven: L. v. A. tot f 10 of 10 d. Wegens straatschenderij: O. v. D. Gz.. te Eijns- burg, tot f 15 of 30 d. Wegens door het bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd, een valschen naam opgeven: L. d. H. en F. O., ieder tot f 20 of 20 d. Wegens strooperij: P. D. cn O. II. huisvr. I D., beiden te JCoordv. ïjkcrhout. ieder tot f 8 of 8 d. Wegens overtreding der Arbeidswet: F. G. L. t© Zoeterwoudc, tot f 10 of 10 d. Wegens rookon In een spoorwegafdeellng, die daarvoor niet is aangewezen: O. S., te '-Graven- hago. tot '1 3 of 3 d. Wegens overtreding der Ongevallenwet: N. v. D. tot f'10 of 5 d. t t, w Wegens schoolverzuim: H. B. J. ic.. J. k.. w. V. d. Z.. O. W.. 11. v. D. to Ocgstgeest. J. v R. te Ocgstgeest; N. D. te Rfjnsburp: N. B. te Rijns- burg; M. M. vr. J. n te Katwijk-aan-zce; A. v. D. huisvr. W. G. to KatwiJk-aan-Zee; O. Z. te- Noordwljkerhout; N. G. v. d. B. te Noordwijk; G B. te Noord wijk Ieder tot f2 of 2d; J. f- tol f 3 of 3 d.; S. A. B. huisvr. J. d. P. tot f 1 of 1 d.: J. Z. te Ocgstgeest tot f 3 of ^1 d.; B. H. te Rijns burg tot f 3 ~of 3 d.; W. v. E. te Rljnsburg tot Wegens overtreding der ÏJkwet: A. S. tot f 0.50 °*Wegens overtreding der Jachtwet: J. W. te Noordwijk-aan-Zeo tot f 3 of 5 d.; P. v. I. te Rijns burg tot tweemaal f 20 of tweemaal 20 d. Wegens zirh in liet veld bevinden met klem men: J. K. to Zandvoort tot tweemaal f 3 of twee- ^Wegens zich in 't veld bevinden met wildstrik ken: N. v. D. te KatwiJk-aan-Zeo tot f 8 of 8 fl. Wegens overtreding der Trckhondenwet: W. S. tot f 3 of 8 d.; J. D. tot tweemaal f 8 ot twee maal 3 d.; T. d. 11. tot tweemaal f 3 of tweemaal 3 d.; J. D. tot f 3 of 8 d. Wegens to snel varen: M. Z. enP .J. D. te Bot terdam. ieder tot f 3 of 3 d.; P. B. te Monster, J. de J. te Woerden, ieder tot f3 of S a. Wegens varen zonder vergunning: J. K. te Hrj zerswoude, J. S. to Nieuwkoop, ieasr tot^ f 8 of 3 Wegens rijden met con rijwiel zonder licht: P. J4 0 tot f 1 of 1 (1.; M. P. B.. tot f 1 of 1 maand tucht school; A. J. G. J. J. v. d B.: O. v. SO. N.; P V. H. P.; G. A. S.; M. G. M. G.; W. F. R.; M. P. B.: J. d. K.; D. Z. 211 H. O. R., teder tot f 3 of 3 d.; P. T. tot Pf 1 of 1 d; L P. tot f 2 of 2 d,; A. v. d, E. cn G. V. to Katwijk aan den Rijn Ieder tot f 3 of 8 d.: J. v. O. te Voorsoho.- tPii; E. v. V. to Koudekerk; W d. W. te Loos-, duinen en C. Z. te Ocgstgeest tot f 3 of 3 d.; J, V. to Warmond (tweemaal gepleegd) tot Wegens lo. rijden zonder licht; 2o. eon valschen naam opgeven: L. P. tot f 2 of 2 fl. cn tot f 6 of 3 d P. J. d. II. tot f 2 of 2 d. en tot f 10 of 2 d, Wegens lo. rijden mot een rijwiel zonder licht; 2o. to Lelden als bestuurder van een één-persoons-rij- wlel daarop nog een persoon vervoeren: J. O. L. tot teruggave aan de ouders. Wegens rijden met oen rijwiel zonder bel: A. Kt tot f 0.50 of 1 m. tuchtschool; M .Z. te Oegstgeesl tot f 8 of 3 d.: P. E.; F. R. N. tot f 2 of 2d. Wegens rijden met een voertuig zonder licht: N A. tot f 2 of 2 d.: O. G.; A. v. E. tot f 0.50 ot 1 m. tuchtschool; P. O. B. tot f 1 of 1 d.; T. N.. tweemaal gepl., tot tweemaal f 0.50 of tweemaal 1 d.; W. S. en F. v. E te Rijnsburg tot f 8 of 3 d.: H. V. to KatwfJk-ann-Zoe en A. H. H. te Hazerswoudë, teder tot f f 9 ë.i M. ff. te Woortf- «Uk tot 10.60 «f H

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2