No. 1772T. LËIOSCH DAGËLAD Maandag 3 December Tweede Blad Anno I9Ï7. Nederland en de Oorlog FEUILLETON. Een man's werk. INGEZONDEN. Verhooging van gasprijzen. In den gemeenteraad van Zaandam werd besloten den gasprijs van 8 cenfc te vorhoo- gen tot 16 cent, dooh aan de inkomens van f 1500 en daar boneden en in verhouding tot de hoegrootheid dier inkomens, een re ductie te^verleenen. Deze reductie werd bepaald op 8 cents voor de inkomens van f 800 en lager, terwijl die telkens met 1 cent- stijgt bij vermeerdering van het in komen met f 100. Slroo voor veevoeder. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt het volgende ter alge meen© kennis Ten eindo aan de behoefte aan vstroo voor veevoeder tegemoet te komen, zijn door den minister in den laatsten tijd ver schillende maatJ?gelen genomen. Maxi mumprijzen zijn vastgesteld, terwijl het vervoer van voor veevoeder geschikt stroo naar car tonfab rieken verboden is. Niettemin blijken vele producenten niet genegen hun stroo voor maximumprijzen af-te geven. Daar echter het stroo juist in den voorwinter voor veevoeder beschik baar moet komen, verzoekt de minister de stroo-producenten onverwijld tot afleve ring van het overtollige stroo over te gaan on wel zooveel mogelijk door tusschen- komst van de bonafide stroohandelaren. Kan 'n etroohandelaar tegen* den maxi mumprijs geen stroo krijgen, zoo kan hij daarvan mededeeling doen aan den minis ter, onder opgave van de namen en woon plaatsen der landbouwers, die zonder re delijke gronden weigeren te verkoopen. Alsdan zal tot de inbezitneming der bij deze landbouwers aanwezige stroovoorr.v- den worden overgegaan. In beslag genomen stuivertjes. De kantonrechter te Eindhoven eischte tegen eon inwoner van Strijp, wiens voor raad van 9000 nikkelen stuivertjes in be slag was genomen, f 50 boete en verbeurd verklaring der nikkeltjes. De verdediger, mr. Passtoora, vroeg vrij spraak, daar in deze geen strafbare motie ven aanwezjg waren. In beslag genomen. Door de centrale controle op de dislributic- wet zijn heden voor de regec-ring in bezit ge nomen 105 kisten Kwatta. 25 kisten zeep, 31.000 K.G. maizena, 11000 K.G. maizetta en 90.000 K.G stijfsel, wclko voorraden reeds geruim cn tijd in verschillende veemen en pakhuizen wa ren opgeslagen. De ccmentprijzen. Het Kamerlid, do heer Do Jong, heeft dezer dagen oenige vragen tot don minister van Landbouw, enz., gericht over de prij zen, tegen welke heb cement wordt gedis tribueerd en welke te hoog worden geacht en waarom de afname van het Engelsche cement tegen die hooge prijzen verplich tend wordt gesteld. Geneesheeren en de distributie. De gezamenlijke geneesheeren te Schie dam hebben bij advertentie aan^ het pu bliek kennis gegeven, dat zij niet langer hun medewerking aan de uitvoering van distributiemaatregelon zullen verleen en. De oorzaak van deze weigering is gele gen, naar we vernemen, in den velen ar beid en tijd, die er met heb verstrekken van kaarten of attesten voor melk, gas, petroleum, kaarsen, rijst, havermout, enz. aan zieken en bejaarden gemoeid is, en waardoor hun eigenlijke praktijk in de war loopt. Om nog niet te spreken van de vele onaangenaamheden, aan dit distri butiebaantje verbonden, zooals de bijna steeds uiteenloopende meening tussohen dokter en patiënt over de kwantiteit van de fext ra-aanvulling van melk of anders zins, met als ge-volg het verlies van cliën- teele. Ata staaltje van den overlast, wordt o.a. verteld van een dokter, die 's morgens om zes uur "uit bed werd gebeld, om een petredeumkaarb door iemand, wiens gezin op het pupt stond een uitbreiding te ondergaan. Do Schiedamsohe Bestuurdersbond is voornemens om een conferentio aan te vragen mot de dokters. Zout voor brandsfof-brikeHen. Bij 'Kon. Besluit van 20 Nov. („St.bl." 65) wordt voor hel zout, honoodigd in fabrieken tot vervaardiging van briketten, dienende als brandstof, vrijdom van den accijns toegostaan op den voèt van het koninklijk besluit van 19 Augustus 1898. Broodlooze dag. 7T - ?5F Te Middelburg beeft de bakkerspatroonsverceni- ging in samenwerking met do coöperaties be sloten des Woensdags geen brood te bakken, zulks om te voldoen aan een desbetreffend ver zoek van B. en W. Duitsche vliegmachine. Te Geldrop bij Eindhoven is een Duitsch* vliegmachine gedaald. De heide inzittenden en do machino werden onder bowaking gestold. Duitsche kinderen. To Zevcnaar kwam wederom een transport Duitsche kinderen in ons land. 1900 arbeiders werkloos. Met ingang van Zaterdag j.I. staan allo tex tielfabrieken in Oldenzaal wogen* gebrek n&n steenkolen stop. Circa 1900 arbeiders zijn daar door werkloos. Beperking verbouw van gewassen. Do minister van Landbouw heeft bopaald, dat de datum tot welken verbouwers gelegen heid hebben de opgaven aan de burgemeesters te doon tot het bekomon van hot vergunnings bewijs, bedoeld iq art. 2 dor beschikking, hou dende bepalingen omtront de beperking van den verbouw van bepaalde gewassen ingevolge art. 7 der Distributie wet 1916, wordt verschoven tot 10 December. De datum, waarop do door do landbouwers ingediendo aanvraagbiljotten, vergezeld van de vergunningsbewijzen welke do burgemeesters denken af te geven, door de burgemeesters aan do Cultuur Commissie hunner provincie moe ten worden opgezonden, wordt verschoven tot 20 December. Voorloopig gécn suikerrantsoeneering. Naar het „Hbld." verneemt is onlangs in een vergadering van hot best-uur van het Rgkssuikerdislributiekantoor d® vraag be sproken of de tijd gekomen was voor hel: nemen van bijzondoro maatregelen togen de ontduiking der suikerregeling. Daarbij werd het denkbeeld geopperd het bonstclscl in te voeren als zijnde het eenigo radicale middel om, zooveel mogelijk althans, aan hot ge knoei een einde te maken. Toch meendo men nog niet tot invoering van dat stelsel tc moeten overgaan; alle ont duiking to verhinderen is bij do scherpste maatregelen niet mogelijk en voor zoover kon wordon nagedaan, betreft het z.g. krui- mclzaken. Er werd gevreesd, dat het bonsielsel zoo veel kosten zou veroorzaken, dat het verlies hetwelk door de ontduikingen wordt gele den, vele malen zou wordon overtroffen. Do f 15 per zak, thans voor de bestaande regeling van belanghebbenden verlangd, waardoor het mogelijk ta do schatkist oen niet onbelangrijk voordeel te bezorgen, zou bij invoering der rantsoenooring niot alleen verdwijnen in de kosten der regeling, doch daardoor nog worden overtroffen. Er is voldoende suikervoorraad, zoodat daarvoor geen rantsoeneering noodig ia. Om die nu wel in te voeren voor do, voor zoo ver bekend niet zeer omvangrijke ontdui kingen achtte het bestuur vooralsnog niot noodig. Den minister zou in dien geest wonden geadviseerd cn Zijn Excellentie worden aan bevolen in elk geval eerst door het Guikcr- distributiekanioor "te laten nagaan, welken omvang de ontduikingen kobben aangeno men. Inlichtingen vermiste visschersschepen. Hot ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede dat het altijd gaarne zijn tus- scheDkomst verleent voor het inwinnen van inlichtingen aangaande vermiste visschers schepen. Daaromtrent blijkt bij enkele be langhebbenden misverstand te bestaan. Zoodra, hetzij uit Groot-Britannië, hetzij uit Duitschland de tijding is ontvangen dat een visschcrssohip i3 aangehouden cn naar oen Britsche of Duitsoho haven gevoerd, geeft- het Ministerie van Buitenlandsche Za ken kennis aan de belanghebbenden, voor zoover zij bekend zijn, en het draagt den be- x mens Roman van SILAS K. HOCKING. Uit het. Engelsch vertaald. 17) Waarom zou hij belang stellen in Lclela? Hij had haar zelfs nooit gezien en hij gaf toch zeker niot zooveel >m Fenlove om zich zelfs ook maar een paap seconden to plagen wegens do vrouw net wie die wilde trouwen. Waarom kwam hij dan te Stonehurst? Niet om haar vader te zien, want hij ver scheen gewoonlijk met zijn auto als die in Je city was. Er waren dus slechts nog twee andere personen, die hij wellicht kon wen cellen to zien zij zelf en Winifred Willoughby. Dab Winifred mogelijk een mededingster kon worden, moest zij zich", hoewel met tegenzin, bekennen. Winifred was ontegen zeglijk hoogst aantrekkelijk. Zij -was ook flink, dat viel niet te ontkennen, bovendien •ijk cn een vees. Aan den anderen kant was de hooghartige, om niet te zeggen onverschillige manier, waarop zij zijn lord schap behandelde, als zij hem ontmoette, niet geschikt om zijn bewondering op te wekken. Ook herinnerde zij zich met grooto voldoening, dat, toen zij haar bij gelegenheid van zijn eerste bezoek te Stonelrurst met zijn koffie naar binnen zond, zij er allesbehalve aantrekkelijk uit zag. Werkelijk, zij had er met hanr wan ordelijk haar, verkreukelde japon en be- sclireid gezicht uitgezien om van te schrik ken. Hot was dus heel onwaarschijnlijk, dat j Impey'a genegenheid zich op haar zou vestigen. Maar toch moest hot feit niet over het hoofd wordon gezien, dat Winifred, als zij dat verkoos, bijzonder innemend kon wezon. Het was dus voor haar zaak die beiden zooveel mogelijk van elkaar ver wijderd to houden, en tot dusver was haar dat heel goed gelukt. Op dion bewuslon dag bracht.do knecht lord Impey dadelijk naar hot salon. Jane was daar om hem to ontvangen. Zij had hem de laatste drio dagen reeds verwacht on begon te vroezen, dat hij zijn bezoeken had gestaakt. Toen de deur word opengeworpen en zijn lordschap op haar toetrad, begon haar hart gejaagd lo kloppen. Zij stond dadelijk op, waarbij haar handwerkje op den grond viel, en stak haar hand uit. „Wat vriendelijk van u om weer te komen, zei zij en glimlachte allerliefst. Een warme blos kleurde haar wangen, haar oogen schit terden, om haar lippen speelde eon glimlach, haar weelderig haar was keurig opgeraakt. Ook stond de japon, die zij droeg, haar uit stekend. Zijn manieren waren uiterst beleefd, maar ceu weinig koud. Hij was teleurgesteld, toon bij bemerkte, dat hij zich weer alleen met haar bevond. Hij had bij hot binnenkomen haastig do kamer rondgekeken, in do hoop, dat Winifrod er zou zijn om hom te begroe ten. Hij zóu wel eens willen weten waar zij zich ophield en ook of zij hem met opzet vermeed. Zoo dat het geval wais, zou hij natuurlijk zijn bezoeken staken. „Ik hoop, dat uw zuster vooruit gaat," zei hij, terwijl hij niet al te dicht bij zijn gast vrouw plaats nam. „O, dat dunkt me wel." antwoordde Jane op ietwat tolourgestelden toon.' Zijn begroeting voogden consulairen ambtenaar op te zor gen voor het welzijn der opvarenden. Van de Scheven iiigselic doggers Adria ns", „Georuuida" cn „Voorwaarts", die thans to Harwich liggen, waren eeliler aan vankelijk geen nummers bekend, zoodat de Minister van Buitenlandsche Zaken de be langhebbenden niet onmiddellijk kon inlich ten. Hef bleken tc zijn de „Seh. 347, 27 en 369." Het spreekt van zelf, dat het vaak moei lijk is inlichtingen in te winnen aangaande de veiligheid van de opvarenden van sohe- pen, dio zijn getorpedeerd of in den grófrd geschoten. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Abonnement voor den tol te Voorscho ten bruin taschje met een snoer koralen zwart taschje met rozonjcrans, enz.groen tasólije met zakdoekroeispaan2 hand doeken groen uitsokuifpotloodzilveren 'kinderarmbandje; sleutels; eenige brand- stoffenbonsstopmesportemonnaie met inhoud; goutlen militaire schouderbedek king zeemlederen l*apzilveren broche met steentjes; plooiijzer; zwart glacé handschoenschoolboek van G. van Rui ten; 2 aan elkaar geschroefde stukken oud ijzer; zwart kinderschoentje; een paar gymnastiekschoenenbruin glacé kinderihandschoen met bont; zwarte rijwiel pomp; zak waechgoed; 2 sleuteltjes aan een touwtjering met 3 sleutelseen jas en een vest; donkergroene das; gouden dameszegelring; cahier met gedichten; bruinlederen akte-taschGroninger lam; geit; hond; mondharmonica; bruine siga renkoker. Gevonden In het Postkantoor: Bruine damesportemonnaie met inhoud; 4 piakjes tabak; een ledige geldzak; oen zwart- en oen geelkafcoenen handschoen. Terng t© bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve Donderdags en Vrijdags van één tot drio uur n m. ten politlebareele alhier. Salarisregellng. Geachte Redactie! Met belangstelling las ik in uw blad van 29 Nov. een stuk van een „Ambtenaar der Lichtfabrieken." Met zijn aanvulling aan den zin uit uw slag uit het salarisrapport ben ik het eens, nam., dat elk mensch tegenover zichzelf en tegenover zgn patroon (niet te precies op gevat, zou men hier kunnen zeggen: de ver tegenwoordigers der gemeenschap, de Ge meenteraad) geacht moet worden doordron gen te zijn van het algemeen belang, bg de rechtmatige vervulling van zgn taak betrok ken. Hieronder zou ook ik zetten: „Zeer juist." Maarik stel hier de vraag, hoe" komt het, dat dit meestal niet het geval is; ja zelfs, hoe komt het, dat in de gegeven om standigheden het bijna nooit het geval lean wezen? Ten eerste, doordat de salariëering voor den minderen ambtenaar en arbeider aller treurigst is; ten tweede doordat er geen sprake is van zijn rechtsregeling. Het doet dan ook altijd eigenaardig aan, als men telkens bemerkt, dat men altijd te genover dezen lcorat, met uitdrukkingen als: „algemeeu belang dienen", e.d. Daar men, zou men het algemeen belang inderdaad willen dienen, zich niet zou moeten yenden tot de hierboven genoemde, maar tot de vertegenwoordigersder gemeenschap, die te zorgen hebben voor het algemeen belang, en dan ook daar door, dat hun dienaren in staat kunnen wor den gesteld hun plicht goed te kunnen na komen. Want ik vraag u: Hoe is het moge lijk, ja hoe durft men het verlangen, dat zoo'n overheidsdienaar zijn plicht zal doen, gedrukt door persoonlijke, zoowel als hui selijke omstandigheden, welke vaak aller treurigst zijn, door gebrek aan goede rechts positie en salarisregeling? Zou dit worden ondervangen, indien er besloten zou worden den raad op t9 vol gen van dien „Ambtenaar der Lichtfabrie ken"? Weineen. Want wat heeft ons de tgd, dio achter ons ligt, geleerd aangaande ealaris- waa niet zoo hartelijk geweest, als zij wel had gewënscht. „Dat verheugt met." „Zij is natuurlijk nog heel zwak," ging Jane voort, „maar clr. Hunter zei gisteren, dat allo symptonen gunstig waren." „En uw vader?" „Hij maakt het wel good, maar heeft toch wat vacantia hoog noodig. 't Is een heel moeilijke tijd voor hem geweest voor ons allen." „Dat moot het wel zijn geweestmaar ik hoop, dat nu het ergoto geleden is." „Dat hoop ik ook of liever ik houd het or vast voor. Het lieve meisje moet nu nog slechts weer op krachten komen." „Dat zal wel gemakkelijk gaan," zei Impey glimlachend. „Jonge menschen hor stellen spoedig." Hierop ontstond een stilte, die eenigo seconden aanhield een stilte, die cenigs- zins pijnlijk dreigde te worden. Impey dacht er over na of heb wel verstandig zou wezen als hij stoutweg naar miss Wil loughby vroeg. „Laat me een kop thee voor u besbellen," merkte Jane op. „Ik weet zeker „Dank u. Ik heb thee gehad," viel hij haar in de redo Op hetzelfde oogenblik vloog cte deur open en Winifrod trad binnen. „Pardon," zei zij, terwijl zij opeens iet wat verlegen bleef staan. „Ik wist niet „Maak als 'b u blieft geen excuses," zei Impey, dadelijk opstaande, terwijl 'een glimlach zijn gelaat verhelderde. „Ik hoop, dat 'u heb goed maakt," en hij greep naar haar hand niet een hartelijkheid, die een weinig kleur op haar wangen brachb. Jane fronste haar wenkbrauwen en beet regelingen, "zooals hij voorstelt? Dat juist het gewenschte van hem, de regelïng(?) ia handen van commissarissen, dus altijd in handen van den directeur I), moet lijden tot grove onbillijkheden, die aan het bedrijf, waaraan hij werkzaam is, sterk voor den dag gekomen zijn. Juist daarom, en daardoor is gedaan, vat overal gedaan wordt en overal gedaan moet worden, het vaststellen van re gelingen. Mijn bedoeling is niet te zeggen, dat de tegenwoordige directeur onbillijk zou zijn; dat laat ik in het midden; volgens den „Ambt. der Lichtfabr." is dit niet 'zoo. Maar bedenk dan, dat niet altijd met dezelfde maat zal worden gemeten; een andere direc teur zou andere opvattingen kunnen hebben, misschien beter, maar 'fc kan ook slechter. Eventueele willekeur moet evenwel (ook voor het dienen van het algemeen belang) worden tegengewerkt, zoo men kan weten, wetten zijn niet volmaakt, doch zij zijn te brengen tot de grootst mogelijke volmaakt heid. Ik weet evenwel niet of de Ambt. der Lichtfabr. mijn meening deelt, dat van vol maaktheid in het rapport geen sprake is, 'k geloof niet dat in ons woordenboek een woord te vinden is, dat de onvolmaaktheid uit zou kunnen drukken, van het ontwor pen salarisrapport Maar dan toch ten slotte nog liever zoo'n niet uit te drukken onvol maakte salarisregeling als in het geheel geen. Meer loon door hooger arbeidsprestatie, is ook zeer onbillijk, men maakt zenuwlij ders, overspannen menschen, die zeker niet ten voordeele van het algemeen belang ko men. Laten de vertegenwoordigers der gemeen schap hun taak goed begrijpen, laten zij sa larissen vaststellen waar fatsoenlijk mee kan worden rondgekomen, dat er geen gebrek wordt geleden, zooals thans in zoovele ge- zinnen, want het tekort wat het algemeen belang moet boeken door het ten ondergaan van lichamelijke-, zoowel als geestelijke kracht, kan den overheidsdienaar niet wor den aangerekend, doch de overheid, die hen door de te geringe salarieering in el lende bracht. Dus, ambtenaren, weg met het premies!al- sell Laat de overheid u geven een goede rechtspositie-regeling en daarbij een goede salarieering; laat de overheid zijn PLICH TEN tegenover u nakomen, want zonder dat zal het u onmogelijk zijn uw plicht ten opzichte van de gemeenschap te vervullen. G ij blijft dus niet in gebreke uw plicht te doen, doch de vertegenwoordigers dier gemeenschap. U, Mijnheer de Redacteur dankend, J. A. S. 1) Volgens de Gemeentewet is vastgesteld, dat de salarissen door den Raad moeten wor den vastgesteld En de burgemeester, die steeds waakzaam is tegen overtreding van wetten, gezien de behandeling van muziek op Zondag op straat, ten opzichte der Zon dagswet, zou dit ook, dunkt mij, niet ge makkelijk kunnen toelateu. Geachte Redactie! De „Ambtenaar der Lichtfabrieken" be gon zgn bevreemding er over uit te spreken, dat na de beschouwing in uw blad daarom trent tot heden niets meer is vernomen.Zoodra ik dit las, dacht ik: deze ambtenaar is niet georganiseerd of hij behoort niet tot "de minst gesalarieerden. Behoorde hij er toe, dan zeer zeker had hij deze uitdrukking niet gedaan, want dan had hg op vergaderingen of in werkplaatsen of kantoren het gemop per of liever het gekanker gehoord, hetwelk deze regeling met zich brengt, door de lage minimumloonen; dan had hg kennis kunnen maken met den geest van onvoldaanheid, welke onder het personeel heerscht, en in geen geval bevorderlijk is aan de richtige functioneering van de bedrijven. Hier zal ik echter slechts bestrijden, waar het om gaat, en wel over de laatste clausule, waarin de ambtenaar zegt: „De slotsom van mgn betoog is, dat de oommercieele gemeente-inrichtingen geheel onafhankelijk van andere gemeente-instellin gen dienen te worden bezien." Ik vind, dat de Ambtenaar zeer zwak in de aanvoering van argumenten sfciaji. Nemen wij aan, dat zijn betoog juist is, waarom geldt dit dan enkel voor de coramorcieele bedrij op haar lip, maar geen van beiden sloeg acht op haar. „Ik ben heel goed, dank u." antwoordde Winifred met een ondeugende tinteling in haar oogen; maar ik wil niet storen „Je stoort volstrekt niet," zei Jane ernstig. „Ga zitten, Winifred. Lord Impey ta gekomen om naar Adela te informeeren. Ik heb hem gevraagd of hij ook thee wilde gebruiken." „/Misschien geeft hij de voorkeur aan iets krachtigere dan thee," zei Winifrod lachend. „Ik hoop, lord Impey," voegde zij er bij, terwijl zij een paar ondeugende oogen op hem vestigde, „dat u niet met whiskey is groot gebracht." „Wekt de kleur van mijn neus dat ver moeden op?" vroeg hij vroolijk. „Ik geloof werkelijk, dat ik uw neus niet zoo aandachtig heb bestudeerd als hij ver dient," beweerde zij lachend. „U kan hem nu nog besfcudeerenwierp hij haar tegen op denzei Eden vroolijken toon. „Ik heb daar geen tijd voor, lord Impey. Bovendien vrees ik, dat het de moeite niet zou loonen." Jane trok weer haar wenkbrauwen samen en vondi, dat Winifred allesbehalve eer biedig was jegens iemand van lord Impey's stand en positie. Maar als zij zich onaan genaam wenschte te maken, des te beter. „U heeft gelijk, zeer zeker," zei Impey lachend. „Maar toch is het geloof algemeen bekend, dat neuzen eenigo aanwijzing van iemands karakter geven. Er wordt van Napoleon gezegd, dat hij bij de keuze van zijn generaals door hun neuzen word ge- feid." ,,Heel waarschijnlijk," zei ze, ..want er zijn sommige neuzen, waarvoor ik altijcl op ven? Waarom kan bijv. een directeur van G.-Wof Reiniging het recht niet toege kend worden een extra-werkkracht extra ta bezoldigen Maar heeft de schrijver zich wel eens af gevraagd. als dit systeem steeds in toepas sing werd gebracht, dit dan aanleiding geefti tot de grootst mogelgke willekeur? Het hoofdmotief van zijn betoog ia dit echter niet; daar zit meer achter, daar ademt een andere geest uit. een geest van inspira tie, welke ingewijden aan de LichtfabriekJn bekend kan zijn, en welke ik in verband breng met 'hetgeen zich dezer dagem aan de Lichtfabrieken dreigt af te spelen. Had hg liever recht op het doel afgegaan en gezegd: Door de salarisregeling, welke door de Com missie ad hoe werd voorgesteld, ziet de Direc tie wel Commissarissen der Lichtfabrieken een steek van hun macht ontnemen, n.l. het baas-spelen in eigen huis, en dit nu kunnen wij behouden, door de loonregeling voor de Lichtfabrieken uit de geheele regeling te lichten. Dat is het. En kat ik na maar direct zeggen, dat dit door bgna het gehéele perso neel van ambtenaren en werklieden niet ge- we nscht wordt. Jarenlang hebben zg gewerkt onder één willekeurig stelsel, bedoeld als loonregeling, maar hetwelk voor de ambte naren niet eens een periodieke verhooging inhield. Het diende slechts om de geschool de arbeiders en verschillende hoogere amb tenaren en zg, die het meeste in aanraking kwamen met de Directie, een flink salaris to geven. Juist den laatsten tijd was dit duidelgk merkbaar. Door de nieuwe salarisregeling werd dit nu voortaan onmogelgk gemaakt^ hetwelk wg toejuichen. Hiermede ia even wel niet gezegd, dat wg daarom de loonrege ling goedkeuren; in geenen deel, want dit is slechts het eenige, dat ons een verho ring Igkt, Een werkman, der Lichtfabrieken. Leiden, 1 Dec. 1917. St.-Nicolaas en Kerstmis. Geachte Redactie Mogen wij U beleefd verzoeken, cle aan dacht Uwer vele lezers te vestigen op do nooden der armen in onze stad, door heb opnemen van onderstaande regelen? Weer is de St.-Nicolaas-avond, die vroo- lijko feestavond aangebroken. De huizen weerklinken van vroolijk gelach en de kin deren vooral zijn. uitgelaten van vreugde. Dagen lang zijn de straten vol kijk- en kooplustigen geweest on tallooze pakken en pakjes zijn aan de huizen bezorgd ge worden. Men zou geneigd zijn te denken, dat voor éénmaal althans al'e verdriet en zorg verdreven was uit onze stad en dab allen nu gelukkig waren. Maar dit is, he laas, het geval niet! Wij kunnen niet ver geten, dat er een groot aantaJ huizen is, dat even vol leed en gebrek is ata andere vol blijdschap en overvloed. Het Leger des Heils zou gaarne iets doen om in de nooden van die arnjen te voorzien en wij zijn er zeker van, dat die genen onzer stadgenooten, die zoo geluk kig zijn en overvloed hebben, ongetwijfeld zullen willen medewerken, dat er ook voor de armen wordt gezorgd. Wij doen een verzoek om bijdragen, om ons in staat te stellen, die nooden eeniga- zins te lenigen. Wij stellen ons gaarne beschikbaar voor het uitdeelen van de ga ven, die u wilt schenken voor de behoef- tigen en arrnenen, voor zoover do ge schonken bijdragen liet veroorloven, zal het ons blijdschap zijn, Kerstvreugde te verbreiden onder menschen en kinderen in deze stad, die het zoo hard lïoodig heb ben. Ook wiilen wij de kinderen van onze kindorsamenkomsten (Zondagsscholen) een Kerstfeest bereiden. Wij zijn zeer dankbaar voor uw hulp in het verleden, maar mogen wij dit jaar we der in Uw naam een Kerstgave aan de armen uitreiken? Daardoor zal vreugde gebracht worden in menige armoedige wo ning en het Kerstvuur in uw eigen haard zal er des te vroolijker om branden. Een collectant, voorzien van een off' cieele collecte-Iij9t, zal rond gaan om ven TOor dit. doel in ontvangst te nemen. Bij voorbaat onzen vrienclelijken dank A. J. VAN DEN BERG, Officier v. h. L. d- H. Dtatrieb Leiden. dien loop ga, als ik ze orn een hoek zie pie pen. Zij doen mij denkon aan een signaal van goraar op cle spoorlijn." „Maar, Winifred," protesteerde Jane. ,,'t Is de waarheid," ging Winifred' vol komen schaamteloos voort. „Ik twijfel er niet aan of Napoleon werd goïfluenceerd zoowel cïoor de kleur ata door de grootte.'J „Wel mogelijk," stemde Impey lachend toe. En nu werd cle deur weer opengeduwd on Richard Bardoll trad binnen. ,,'t Verheugt mij zeer u te zien, mylord," zoi Barcïoll meer dan voorkomend, terwijl hij met- uitgest-okon hand op hem toetrad. „Ik ben verrukt. Deze jonge meisjes heb ben ii toch, hoop ik, niet verveeld?" „Neen, zeker niet," antwoordde Impey lachend. „Zij hebben mij uitstekend ge amuscerd." ,,Hoe ia het mogelijk, dat u zoo iets heeft, durven zeggen, mr. Bardell," prote» teerde Winifred. ,,.Jan© en ik kunnoi toch onmogelijk iemand vervelen. De waarheid is, ctat lord Impey ons een verhandeling over neuzen heeft, gegeven en ons uitgenoo- digd heeft in het bijzonder een studio van zijn neus te maken. Wij hebben hem geamu seerd door aandachtig naar hem te luL? teren. U weet hoe graag mannen aan heb woord zijn. Ik vrees, dat wij hem eenigszina teleurgesteld hebben, wijl onze belangstel ling niet- nog grooter wasmaar ziet u, heil onderwerp of liever het bewuste voor werp „Werkelijk, Winifred," viel Jano haar op een streng afkeurenden toon in dt redo. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5