STEEDS Agenda van de week. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS, RECHTZAKEN. Kunst, Letteren'enz. UIT DE OMSTREKEN. DE OORLOG, zün de nieuwste modellen Dames- en Chapclleriehoeden ln onze Salons tentoongesteld. H. A. TIMMERMAN, N.-RIJN 46, HOFL. Donderdag: Nutsgebouw: Openb. verg. Comité van [Vrouwen voor Dnurzamen Vrede, Ned. Anti- Oorlograad, Vrede door Recht Halfacht Stadspaal: Tweede buitengew. Sympho- oie-coneert Stafmuziek 4de reg. inf. 8 uur. „Do Graanbeurs": Wijnkoop. Halfnogen. Vrijdag: Aarlaaiderveen. Zaal-Burmik: Openb. verg. Veehouders. Halfzeven. Oegstgeest, ,,Het Witte Huis": Openbare verg. Afd. Leiden Vrrjz.-Dem. Bond. Half- Beht. Nutsgebouw: Ledenvergadering a.fd. Leiden Vrijz.-Dem. Bond 9 uur. Nut-sza-alLedenvergadering Unie-Lib. iKiesvereenigmg „Thorbecke". Half negen. Tot en niet 23 Nov.: In „Prediker" Bazaar voor Gerei Zendings- bond en kerkelijke wijken 1 en 4. Van 1012, 25 en 710 uur. H. M. de Koningin, vergezeld van Hofdame freuie Six, baron Van Geen, Hr. Ms. particuller-seoretaris, en kapitein Ruys, adju dant, brachtgisterochtend een bezoek aan de Gemeentelijke Centrale Keuken aan de Cartesiusstraat, te 's-Gravenhage. Het be zoek duurde ongeveer een haifuur. Daarna reed de Koningin met haar gevolg naar een drietal distributielokalen, waar bet eten wordt uitgereikt De Koningin mengde zich in die lokalen onder'de op baar beurt wachtende vrouwen, aan wie zij allerlei vragen deed omtrent dê boedanigheid van het eten. De najaarsvergadering der Algemeene Synodale Commissie der Ned.-Herv. Kerk is tè 'a-Gravenbage geopend in het Gebouw der Algemeene Synode, De commissie is aldus samengesteld: dr. G. J. Weyland, pred. te Veere, prdsident; J. Steenbeek. pred. te .Vianen. vice-president; L. W. Bakbu'zen van den Brink, secretaris en adviseerend lid; F. Tammens, pred. te Zuidbroek; Kr. Timmers, o.-o. te Klundert; A. A. Cremer JRz., pred. te Broek ia Waterland; jhr. mr. F. K. van Len- nep, o. te 's-Gravenhage; P. J. van Melle, pred. te Njjkerk (a's secundus van mr. dr. Schokking, te Leiden, die verhinderd is); J. E. D. Visser, o. te Zwolle. Bij de herstemming voor 23 leden van het kiescollege der Ned.-Herv. Gem. te Am sterdam zjjn 2S50 geldige stemmon uitge bracht Daarvan vereenigden de candidaten der „Gezamenlijke Vriendenkringen" 1560 stemmen op zich en die van de „Vereeniging ▼oor Evenredige Vertegenwoordiging" 1290. Zoodat de confessioneele meerderheid weer met eenige stemmen versterkt is. Men meldt nit Rotterdam; Bjj de ter-aarde-bestelling van het Kamer lid H. Spiekman werd gisteren een deelne ming betoond als hier nog nooit werd aan schouwd. Niet minder dan 65 de putaties van vcreenigir.gen volgden met omfloerste banieren den stoet De lijkwagen was omhangen met kransen, terwijl nog twee volgeladen bloemenwagens vo'gden. De stoet verliet te haiftwee het sterfhuis en arriveer de eerst te kwart voor vieren aan de be graafplaats. Inngs den geheelen weg ston den de belangstellenden in dichte drommen geschaard. Op het kerkhof waren samengekomen ver schillende leden van de Kamer en Provin ciale Staten, de burgemeester, gemeente secretaris, drie wethouders en een groot aantal Raadsleden, voorts het bestuur van de gezondheidscommissie, de arbeidsbeurs, de Raad van Beroep enz. In de kapel voerde het eerst het woord de burgemeester, mr. Z'mmerman. Daarna spraken de heeren dr. Dutilh na mens de gezondheidscommissie; Vliegen na mens de S. D. A. P.; J. H. Schaper, bij ver hindering van mr. Troelstra, namens de Ka merfractie; J. Oudegeest, namens de vakbe weging; De Zeeuw namens de Rotterdam- sche S. D. A. P.; Heijkoop namens de Raads fractie; Brauiigam namens den Bes uurders- bond té Rotterdam; T. Bink ais vriend; An kersmit namens de redactie'van het „Dag blad van Rotterdam", waarvan hij vroeger lid was. Namens de familie werd eerst door een broeder en daarna nog door Ter Laan be dankt. Te halfvijf werd de kist uit de kapel grafwaarts gedragen, waar de zangvereeni- ging „De Stem des Volks", eenige liederen zong, terwijl de deputaties met de banieren rondom de groeve geschaard stonden. Bij het gemeentebestuur van Goes zijn gisteren bij gelegenheid van de herden king van het 500-jarig bestaan van de ge meente telegrammen ontvangen namens H. M. de Koningin en van den Commissaris der Koningin. De Rekkensche inrichtingen voor zwak zinnigen zullen met een paviljoen, dat plaats zal bieden voor 30 verpleegden, vergroot worden. De i 'indiening bij de Tweede Kamer van de Indische Begrooting voor 1918 kan einde dezer week of begin der volgende verwacht worden, daar de Raad van State met de béliandeling er van is gereed gekomen. 5T NED. OOST-INDIE, Pestgevallen op Java. Ten vervolge op het bericht, opgenomen in de „Sts.-Crt." van 27 October j.I. wordt medegedeeld, dat bjj het Departement van Koloniën het volgende telegram van den Gou verneur-Generaal van Neil.-Indië d d. 16 de zer betreffende pestgevallen op Java gedu rende do afgeloopen maand October, is ont vanger,: Afdeeling Soerabaja 3 gevallen en 2 doo- den; Ponorogo 11, Soerakarta 1, Klaten 2, Semarang 2 en Salatiga 22 doodeljjke gevat Ien, te zamen dus 41 gevallen en 40 dooden. De motor schoener „G o r in e- lia ClasiDa", aan boord waarvan Zaterdag de earbidontploffing beeft plaats gehad, is gis termiddag door vier bokken gelicht. Gelijk- liggend met bet water, is bet scheepje naar de Keilebaven gesleept, waar bet op bet dro ge zal worden gezet. Men zal daar afwachten tot dc gasontwikkeling geheel beeft opgehou den. Een voorloopig onderzoek beeft nog niet tot bet vinden der lijken van Riedijk en Hui- zinga geleid. De mogelijkheid is dus niet uit1 gesloten dat beiden overboord zijn geslagen. Te IJ muiden vernam men van een der opvarenden van den aldaar bin- nengeloopen motorschoener „Borneo", dat, toen men eenige mijlen uit de Noorsche kust was, een „verstoppeling" in een der kooien der opvarenden werd aangetroffen. Deze, een Nederlandseh zeeman, W. genaamd, en woonachtig te Rotterdam, wilde den over tocht naar Nederland op deze wijze kosteloos maken. Reeds had hij eenige weken in Ghris- tiania rondgeloopen zonder er evenwel in te slagen een scheepsgelegenheid naar het vaderland te kunnen vinden. De kapitein van de „Borneo" keerde, nu hy toch niet ver van den wal was, terug tot ontscheping van de zen ongewenschten „passagier". Tot dit besluit ging do gezagvoerder óver, omdat hij reeds twaalf personen aan boord had, die, wanneer er onverhoopt iets tijdens den overtocht zou gebeuren, ternauwernood een plaats in do scheepsboot zouden vinden. Een eventueele aanhouding op zee zou hem buitendien moeilijkheden hebben kunnen be zorgen, want het aantal personen was in dat geval niet in overeenstemming met dat van de monsterrol. Behalve de eigen bemanning, bestaande uit zeven koppen, waren nog vijf werkeüde pas sagiers als matroos aangemonsterd. Eén van hen was de gezagvoerder van don in Noor wegen opgelegden schoener „Agatha", uit Groningen;een tweede de bootsman van het Noorsche stoomschip „Ramfos" en de drio overigen waren zeelieden, die reeds geruimen. tijd in de Noorsche wateren hadden gevaren en nu als militieplichtigen naar huis moes ten terugkeeren. Dat de trawlvisschrij op 't oogenblik wèl loonend is, blijkt hieruit-, dat te Vlaardingen is binnengekomen de stoomtrawler „VI. 150," stm. W. Visser, met f 9300 besomming aan verscho visch. Bij een bewoner der Nas- saukade te Amsterdam, belde, eenige weken geleden, een man aan, die naar boven riep ,,de wasch!" Het dienstmeisje, meenendo dat dit de man was, die gewoonlijk de wascli kwam halen, wierp den zak met waschgoed ditmaal niet af en terecht, trok. Een half -uur later werd er weer ge scheld weer werd er om de wasch gevraagd. Ditmaal bleek het de echte waschbaas te zijn, die- behoeft het nog vermeldt er niets van wist-, dat een half uur te voren een ander het waschgoed had afgehaald. Gisteren werd er weer gebeldweer werd naar boven geroepen ,,de wasehDoor de ervaring wijzer geworden, gaf men het waschgoed naar beneden en de man ver want een half uur later kwam de bona fid'e waschbaas, die ook nu weer verklaarde niets af te weten van do ditmaal mislukte, poging, om do wasch af te halen. Een milliocnen-juffrouw, Rotterdam is in rep en Toer door een „millioenen-juffrouw" wier woekerhandel ge durende jaren naar weDsch gegaan is, totdat nu do bom is gebarsten. Hot betreft een juffrouw Valk, die in de "Westewagenslraat 14 een café heeft, eigen lijk gedreven door haar man. Zij is oen ge slepen vrpuw, dio geheel alleen bankzaken behartigde. Haar omzet liep in do honderd duizenden, totdat plotseling het gerucht ging, dat mej. Valk haar betalingen staakte. Honderden personen, meercndeels vrou wen, verzamelden zich voor het café in de Westewagenstraat, om van juffrouw Valk, het geld, dat zij belegd hadden, terug te ei- schen. Haar man kon al dezen personen evenwel slechts mededeclen, dat hij van de zaken niets afwist en dat mej. Valk afwezig was. Er be wogen zich een 6 k 700 personen voor het café op en neer in de grootste consternatie en verwarring. Namen van bekende en ge zeten burgers en hooge politie-autoriteiten werden genoemd, dio de zaak gesteund zou den hebben en er liun geld in hadden. Natuurlijk ging men zich bij do politie be klagen. Bij politie-onderzoek kwam aan het licht, welke geweldige bodragen, in het bankbedrijf van mej. Valk werden omgezet. Het kloru in de honcJVrd duizenden. Er zijn er, dio meer dan dertig duizend gul don in de zaken had- 'den. Een groot aantal van hen zijn lieden, die een café of iets dergelijks hadden en die hun zaak overgedaan hebben. Zij belegden hun geld dan tegen 4 pCt. per week bij mej. Valk, die het aan personen, dio in geldverle genheid waren, in leen gaf tegen 6, 8 of 10 pCt per week. Thans echter worden er bijna geen nieuwe zaken meer opgericht en mej. Valk kon dus van het bij haar belegde geld niet zulk een woekerrente meer maken, dat zij 4 pCt. per week geven en er zelf nog op verdienen kon. Zij zou het geld dus moeten terugbetalen aan de inleggers en dit scheen haar bezwaarlijk te zijn voorgekomen. Zij is er althans bijtijds tusschen uit gegaan, het aan haar man overla tend do inleggers te woord te 6taan. De politie heeft order gegeven, haar £fan te houden. Door de jury voor de prijs- vraag voor een aanplakbiljet ten behoeve der Tweede Nederlandsche Jaarbeurs is de eerste prijs toegekend aan den heer W. Cor- del en de tweede prijs aan den beer P. A. H. Hofman, beiden te 's-Gravenhage. Het ligt in de bedoeling van de beste ingekomen ont werpen een tentoonstelling te organiseeren. In de te Harderwijk gehou- den aandeelhoudersvergadering werd beslo ten tot verkoop van het Speulderbosch, groot 1000 H.A., aan het Ryk voor de som van f 450,000, Hierdoor blijft dit bosch, dat op de Veluwe la gelegen, behouden. Een gehuwde m ij n werker uit Kerkrade is in de ondergrondsche wer ken van de staatsmijn „Wilhelmina" te Ter- winselen tusschen den wand van een mijn gang en een wagen doodgekneld. Vermist sedert 2o Septem- ber j.I., "Wilhelmina Theodoia Smiessing, zon der beroep, geboren 1 December 1897 te Utrecht en aldaar woonachtig, middelmatig lang, vol aangezicht, blauwe oogen, blond krullend haar en bleeke gelaatskleur. Gekleed in -donker-hlauw mantelkosluum, licht gekleurde blouse, zwart-kastoren hoed en hooge zwart-lederen rijgschoenen. Gebleken is, dat zij zich in gezelschap be vindt van Johannes van der Putten, loop knecht, geboren 2 Januari 1897 te Haarlem on aldaar woonachtig, tegen wien door de rechtbank te Haarlem, wegens verduistering in dienstbetrekking, rechtsingang met ge vangenneming, is verleend. Van der Putten draagt nu eens burgerklee- ding, dan weder do grijsgroene uniform van sergeant der Infanterie, waartoe hij niet ge rechtigd is. De Commissaris van Politie in de 2de af- deeling te Utrecht, verzoekt ieder, die omtrent éón hunner of beiden inlichtinngen kan ver schaffen, zich zoo spoedig mogelijk aan zijn bureel (Ganzenmarkt) te willen vervoegen of daarvan aldaar schriftelijk kennis te geven. HAAGSCH GERECHTSHOF. Inbraak te Botterdam. Dit Hof, uitspraak doeaide inzake de in braak in het bureau van den étappendienst te Rotterdam, bevestigde het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij werden vrijgesproken S. M.beklaagd van heling on P. B. en L. v. d. V., beklaagd van inbraak, en verzwaarde van vier tot zes jaar gev an geni sstraf de straf, door genoemde rechtbank opge legd aan J. M. K. ter zake van inbraak. Diefstal ie Noordwijk. Behandeld werden de zaken tegen J. R., 20 jaar, geboren te Keulen, zonder vaste woonplaats, was wegens diefstal uit eenige villa's to Noordwijk, door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. Hulsebosch pleitte clementie. A. M., geb. te Sebenfelder, zonder vaste woonplaats, huisknecht, os wegens diefstal van verschillende voorwerpen uit eenige villa's te Noordwijk door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. De advocaat-generaal vraagt bevesti ging van het vonnis. Mr. van Be rekel, bekl.'s verdediger, wijst op bekl.'s levensomstandigheden, die tot het feit leidden, en verzoekt een ge neeskundig onderzoek van beklaagde. Een nieuw toon eel werk van Jo van A mm er s- Ktiller. De N.V. „Het Hofstad-Tooneel", dir. Cor v. d. Lugt Melsert, heeft aangenomen het ■nieuwste looneelstuk van Jo van Ammcrs- Küller, getiteld: „Mijn of Dijn", spel van eer zucht en ijdelheid in een Deftige Stad. ALKEMADE. Bij Kon. besluit is een jaarlijksch pensioen toegekend aan A. J. v. d-. Hoorn- wed. A. Keyzer, nachtwaker alhier, van 76 gulden. Voor de Haarlemsc-he rechtbank stond dezer dagen terecht de landbouwer-Raads lid B., beklaagd van het verkoopen van melk boven den maximum-prijs. B. deelde evenwel mede, daarvoor een schriftelijke machtiging van den burgemeester to heb ben. Deze zal nu binnenkort ook gehoord worden. Dezelfde burgemeester liet bij den gros sier B. eveneens lid van den Raad, 4 vaten cacao in beslag nemen, hoewel deze han delaar gedekt was cloor N. O. T.-overeen- komst. Naar wij vernemen, heeft dit lichaam, zoowel als de grossier, tegen de in-besTag-neming geprotesteerd. ALPHEN. Bij een huwelijksinzegening in de Ned.-Herv. Kerk alhier werd de som van f 2600 gecollecteerd. HILLEGOM. Woensdagavond heeft het „Intieme Tooneel" van Frits Bouwmeester, uit Am sterdam, hier een uitvoering gegeven. Een afwisselend programma werd gegeven voor een zaal, die tamelijk goed was be zet. Men vermaakte zich bejst. KATWIJK-AAN-ZEE. Vanaf hedenmorgen ruim tien uren tot ongeveer halftwaalf zweefde boven deze gemeente een tweedekker van Hollandsche nationaliteit. Op verschillen de plaatsen werden pijltjes uitgeworpen. De machine vloog bijzonder laag en lokte zoodoende heel wat bekijks. Door den burgemeester werd giste ren aan den badondernemer Dirk v. Duijn alhier, een bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon eei een loffelijk getuigschrift uitgereikt, welke onderschei ding hem bij Kon. besluit van 10 October 1917 was toegekend. Te IJmuiden kwaanen binnen de log gers KW 7, mot f 910; KW 144, met f 1823 en KW 160, met f2244 besomming. LEIMUIDEN. De diefstallen aan den westkant de zer gemeente nemen schrikbarend toe. Bij den landbouwer R. werd eenig ondergoed en hout, bij S. een gevulde houten melk emmer ontvreemd, terwijl do landbouwer M. zoo successievelijk al zijn landhekken verdwijnen ziet. In dit deel der gemeente is geen politietoezicht. LISSE. De Raad vergadert op Dinsdag 2T November a.s., des morgens te half tien, ter behandeling van de gemeentebegroo- ting, dienst 1918. Door de leden van het R.-K. Jongens- patronaat werd gisteravond de eerste uit voering gegeven voor de weldoeners dezer vereeniging, in het gebouw van den Volksbond, wat met deze gelegenheid ge heel gevuld was met belangstellenden. NOORD WIJKERHOUT. Woensdag had in café „Heilsbergen" de afwijzing en toeslag plaats van 27 H.A. land. Pero. I en II werden opgehouden. Perc. IILen IV zijn in massa verkocht aan de firma Filippo, te Sassenheim, voor f 57.620. ROELOFARENDSVEEN. De „„Sts.-Ort." bevat de statuten van de afd. alhier van de Dioc. R. K. Land- en Tuinbouwbond in het Diocees Haarlem. VOORSCHOTEN. De leden van de „Maatschappij tob Nut van heb Algemeen" hebben gister avond in groeten getale hum belangstel ling gébracht aan cfleoi heer A. Klaver, te Hoorn, wiens onderwerp was gewijd aan de groote mannen uit het hooge noorden, Ibsen en Björnson. In het eerste gedeelte van spr. leerzaam betoog schetste hij Ib sen als de induvidualist, die de stoot heeft gegeven aan het maatschappelijk denken. In het bijzonder bleef spr. stilstaan bij schrijver's drama „Brandt", waarin deze zijn eigen gedachten en zielestrijd gaf, symbolise erend de gedachte „alles of niets". Na de pauze wisfc de heer K. zijn aandachtig gehoor te boeien nuet d'e ana lyses van Björnson en ho© deze de directe toegang vonden tot de harten van zijn volk, voor wien hij was een leider, ziener en profeet. De moraal van den priester van het noorden, zooals zijn volk hem noemde, was, dat de sociale verzoening ligt bovon de menschelijke kracht. Beiden, Ibsen en Björnson, hebben getracht de levensraad selen op te lossen. Hierna viel spr. 'n wel verdiend applaus ten deel. De heer Ver- nède bracht hem tevens ook namens de aanwezigen, hartelijk dank voor do nut tige oogenblikken, die hedenavond aan liet dankbaar auditorium zijn verschaft. WADDINXVEEN. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, ds. P. de Looze, te Barneveld. WASSENAAR. De oudste ingezetene dezer gemeente, mej. de wed. T!h. de Bruin-—Van Pinxte- •rem, overleed in den ouderdom van 95 jaren De Raad vergadert Zaterdag a.s. te half elf. Gisteravond vergaderde de R.-K. Kiesvereeniging in heb Patronaatsgebouw De opkomst was zeer talrijk. Zelfs van de Waalsdorperlaan waren verschillende per sonen aanwezig. De voorzitter deelde me de, dat het bestuur met een lid, den heer A. Vringer, van de Waalsdorperlaan, ver meerderd is. De heer Zwetsloot, uit Leiden, deed uit slag van do verkiezing voor de Gemeente raad, volgens het stelsel der Evenredige V ertegen woordiging. Hetzelfde herhaalt de heer Zwetsloot voor een gemeente in kieskringen verdeeld en voor een Kamerverkiezing. Na afloop bracht de voorzitter spreker dank vo.o zijn uiteenzetting. Tot candidaten voor het bestuur van den kieskring Leiden worden geprocla meerd de heeren Oostdam, Brantjes, Van Rijn, Pa-ardekooper, Bader, Hoffmann en Moezel. ZOETERWOUDE. Gisteravond hield do IJsclub „Zoeter- woude" haar jaarvergadering. Do tweede voorzitter, do heer A. van Leeuwen, opende de vergadering. De heer Schouten kam wegens d'rukko bezigheden do belan gen dèr IJsclub niet langer behartigen. Daarna las de secretaris, de heer J. van Leèuwen Jzn.j de notulen en het jaarver slag voor. Uit hef verslag bleek, dat do Veroeaiiiging bestaat uit 1 donateur en 214 leden, en «it de rekening, dat de Club nog te beschikken heeft over f 98.00. Tot nieu we commissarissen zijn benoemd de heeren J. Schenkeveld, P. vain Niekerk en N. v. d. PoeL Daarna volgde verkiezing van be stuursleden. De heer M. Karens word her kozen, terwijl in de plaats van den heer J. Schouten werd gekozen de heer J. de Jong. Door den heer J. de Jong werd voorge steld, de verteeringskosten der commissie bij de harddraverijen d'oor de commissie leden te laten betalen en deze niet uit de kas te nemen. Verworpen met 23 tegen 8 stemmein. Daarna werd door den heer N. v. d. Krocht gevraagd, of hot niet mogelijk zou zijn, dat meer houders van tenten op de nieuwe vaart een plaatsje konden krij gen. Het bestuur is gaarne bereid, deze zaak zooveel mogelijk te bevorderen. Na de vergadering werden de functies verdeeld als volgt: A. van Leeuwem, 1ste voorzitter; M. Karens, 2do voorzitter en J. de Jong, 2de secretaris. De Coöperatieve Groenfendrogerij, Inmakerij en Handel voor de Bloembollensteek ,*Codro". Hedenmorgen had de bw^ebtiging van bo- vengenoomde inrichting plaata bij het station Piet-Gij'zenbiug, onder Noordwijkerhout gele gen, door eon aantal door bet bestuur genoodig- den plaats. De H. IJ. S. M. verleende haar medewerking door een drietal sneltreinen voor dezo gelegen heid to doen stoppen aan bet station Piet-Gij- zenbrug. Toen do genoodigden zich hadden ver- eenigd in het lokaal, waar do gedroogde pro ducten waren opgeborgen, nam de beer Ernst Krelago, van Haarlem, voorzit tor, bet woord om in een korte toespraak do aanwezigen het welkom toe te roepen,, waarbij spreker naging wat de bowccgredenen waren geweest tot do op richting en dat roeds_ nu te zeggen is, dat aan doel en verwachtingen zal beantwoord worden. Spreker betreurde bet, dat den Minister van Landbouw verhinderd was om aan de uitnoodi- ging gevolg te geven, doch dankte, dat de Se cretaris-Generaal van Landbouw, de heor Hoek, hier tegenwoordig was. Verder heette bij wolkom de voorzitter yan den Tuinbouwraad en het gemeentebestuur van N oord wijkerbout Spreker verwachte verder wel, dat hetgeen deze Coöp. produceert, ook na den oorlog naar bet buitenland zal aigezet worden, waarvoor de bloembolleneigenaars er wel verdere bekend heid zullen geven aan „Godro'-producten. Met waardeerende woorden voor do heeren Warnaar en Vor duijn, dio zich in dez^ zeer ver dienstelijk hadden gemaakt, eindigde de Voor zitter, waarna do bezichtiging aanving. De verwachtingen werden verre overtroffen, daar zes maanden na do oprichtingsvergadering dezer Coöp. het bedrijft reeds in werking was. In een achttal aaneen gebouwde localiteiton, ruim en breed, zijn do groote vuringen aange bracht, die de door eleotrisohe motoren gedre ven exhausters aan gehaalde lucht verwannen en naar do droogbakken brengen, waarop ge perforeerde platen do verschillende producten, thans witte kool, wortelen, uien, rapen en sel derij drogen. Ook is er eear zoutorij aan vorbonden en za-1 gen wij reeds zuurkool in het vat ter verzen ding goreed. Voor allo doeleinden zijn de nieuw ste machines aangeschaft.. Naar men ons mededeelde is ook hot naast- bijgelegen terrein, dat een reusachtige opslag plaats is voor alles, door „Codro" aangekocht voor later uitbreiding. Voor het personeel dor inrichting, 125 man nelijke en 25 vrouwelijke personen, zijn twee speciale schaftlokalen met toiletten en ook een paar aardige woningen voor pousoneel gebouwd. Het frisscho, voorlijke administratiegebouw werd het laatst bezocht en daar nam do heer Hoek het woord om het bestuur to feliciteeren met deze inriohtmg. Hiertoo was zeker alleen een organisalio- geest in staat als hij de bloembollend zekers heerscht; en voor de zaak zelve leent zich ze ker het beste de coöperatie; en hij twijfelt dan ook met of dezo inrichting zal zeker naai haar doel beantwoorden. Opgave van Personen, die 2'oh te Leiden hebben gevestigd. P. W. T.oebcr cn gezin, steenhouwer, Morscliweg IS. Mej. H. F. M. Fano, winkeljutfrouw, Apotke* kersdijk 23. H. T. Lanting student, Gorrit-Douo straat 50. A. Strang, Stadhoudcrslaan SO. J, Colpa en gezin, tuindersknecht. Oostdwaisgr. 13a. A. A. Gaijmans, Lange-Maro Mej. J. M. van Schaik, dlonstbodo, Aalmarkt 27-28. A. J. van Lubeck, kapelaan, llaarlemmcrstr. 106. J. F. Hoogstegcr, Pieterskerk gr. 8a. Mej. H. HoogoveeA Zoeter-woudsche-Slngel 88. P. Smit, horlogemaker, Haarlemmcrstr. 81. J. A. M. tan Oorschot, stu dent Morsclistr. 58. E. J. A. B. Hermkcs, student Maredijk 20. B. J. Bruljnso, bedrijfsleider. Dlef- 6teeg ba. J. A. Meeman, timmerman Glai'asteef 7. N. A. Taylor Kroay, Blocmmarkt 2. J. W{ J. Zwol. Aloëlaan 49. Mevr. A. C. T. de Boer-< Blankstein, Grooneveldstichting 5. G. IT. Vloon, bloemist, Kraalorstraat 2a. L. van der Hout en gezin, boekbinder, Haarlemmcrstr. 02. J. O. Groep, winkelbediende Langcbrug 32. ?<IeJ. "Wareraan. Mej. L. do Troye. dionstbode, Morsen- weg 38. H. do Vroede en gezin, arbeider B. IJ. S, Hermanstr. IC. R. D. Storm Buijsing, Hotel du Commerce. Mei. J. Kraan, dienstbode, Ileercn- graclit 13. Mej. O. Reeuwijk, dienstbode, Vei- guldo Turk. Mej. H. Wicrsma. dienctbode, Ra penburg 65. Mej. J. Gcense, dienstbode, Ooster straat 12. —Mei. U. Brugman-Van Naarden, Wlel- makersteeg 15. Mej. E. van Dantzig, verpleegster. Hopital Wallon. H. Bouthoorn en gezin, los wer^. man. Musscbonbroekstr. 15. F. de Vries en gezin, los werkman, Oudc-Vest 153. Mej. A. O. Sernê, Stationsweg 18. H. M. L. H. Sark. P.loemmarkt 20. E. H. Rap en gezio, kellner, Hooigracht 73. J. J. Mijs Oudc-Singel 44. Mej. O. W. van Tol. dienstbode, Witte-Singel 19. J. Schipaanboord melkventer. Vestcstr. 4. L. van Altena cn gezin, banketbakker, JTooge-RijiidiJk 40. W. T. Zand vliet, meesterknecht houtwcrl, Maredijk 167a. De algemeene toestand. Er zijn thans Uvee zaken, die in nieerderei mate onze aandacht vragen, nl. het Engel- Bche offensief bij Kamerjjk en de gebeurte nissen in Rusland. We willen dus maar met een paar woorden even meedeelen, dat het offensief in Italië tot staan schijnt te zjjn gekomen. Maar toch wordt in de t o e - komst'nog een ontruiming van de Piava-linie verwacht. Het „Journal de Genève" zegt, dat een bewijs hiervoor wordt gezien in de verhuizing van banken en dagbladen uit Venetië en het overbren gen van daar van de kunstschatten naar Milaan. Ook de Italiaansche „.Tribuna" be reidt Jiaar landgenooten hierop voor. Verder vernemen we nog, dat in Mace donië nieuwe Grieksche divisies hun plaats hebben ingenomen en dat in Pa lestina deEngelschen nog maar op e e n achttal kilometers van Jerusalem af staan. Van de gebeurtenissen ter zee wordt door de Engelsche admiraliteit gemeld, dat den .18den dezer een Engoisoh patrouil leschip in de Middellandsohe Zee getorpedeerd is, waarbij negen der opj- varenden om het leven kwamen en het Ame- rikaansche departement van marine meldt, dat de Amerikaansche torpedoja ger „Chauncey" Dinsdagmorgen ton ge volge van een botsing in het oorlogsgebied gezonken is. Hierbij zijn 21 man omgeko men. De „chauncey" is oen «ode schuit-, dis si van 1901 dagteekent

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2