Pak me mee. No. 17711. LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 21 November Tweede Blad Anno 1917. PERSOVERZICHT. FEUILLETON. m Een man'^ werk. DE OORLOG, X Het eerstvolgend nummer bevat oa. als voorplaat: In de Artillerie-Inlichtingen aan de Hembrug bij Amsterdam. iVoortaDat ook in den oorlog zich de zroolijkheid niet bij de soldaten ver loochent, bewijst het achttal Scfcotsche Hooglanders. Grooto Ivindoroperetten- Tdvue in den Dierentuin te 's-Gravenhage. Baboratorjruni voor de Gezondheidsleer on voor de Tropische Hygiëne te Amster dam. Te Ouderkerk aan den Amstel is het grafmonument onthuld van de politie mannen Prins en Reyerskerk. Te Axel, ifc Zeeland, bracht een vreemde vlieger groofce consternatie teweeg, met 2 foto's. Aan het front van de Marne. Achter het Fransche front.— Artistiek bewerkte bloem vazen. Overblijfselen van een weverij en oud Klooster te Reims in Frankrijk. Aan het front van de Aisne. Prof. dr. Friedberg. Friedrich von Payer. Het offensief der Contralen in Italië, met 3 foto's. Opperbevelhebber Padorna. In de Schormzaal van Humbeek te Amster dam werd ter cere van den heer L. van Humbeek een ,,Assaut d'entramement" ge geven. Te Utrecht werd vorige week de Ohr. Hoogero Burgerschool met 5-jarigen cursus officieel geopend. In de Artillerie- Inrichtingen aan de Hembrug bij Amster dam. met 5 foto's. In liet interneerings- kamp te Harderwijk hebben zeev geani meerde wie-lerweclstrijden plaats gehad. Een pagina Caricaturen door Ton van Tast. Dienstweigering. De beschik king, door. den Minister van Oorlog dezer dagen genomen ter tegemoetkoming aan de gewetensenmren tegen den militairen dien&t, is eer een tegemoetkoming van den dienetweigecvsr aan de militaire overheid dan omgekeerd, meent „DE BLIJDE AVERjlf.D", en geen ernstige dienstweigeraar zal deze oplossing bevredigend achten. De soldaat, die bezwaren tegen den ge- wapenden dioiut heeft, begint met gehoor zaamheid. niet aan zijü geweten, maar aan zyn meerderen. Hy gaat dienen, doch doet meedeeling van zrju bezwaren aan zijn com mandant. Deze brougt daarvan een spoed- rapport uit aan den Minister. De Minister stelt de zaak in handen van een commis sie van ad'/kis en oordeelt naar dat advies, of er aan. de gewetensbezwaren tegemoet gekomen zal worden. De dienstplichtige wordt m de gelegenheid gesteM, om ©en vrijwillige verbintenis aan te gaan voor dienst, die niet bepaald gericht is op strijd met de wapenen; hg verbindt zich daarby een jaar langer onder de wape nen" te big ven, dan de werkelijke dienst duurt. De bezwaarde zal dus wel geen wapen- werk, maai* wel leger werk moeten verrich ten. Hij blijft militair, „onder de wape nen"; hij krijgt een plaats in de oorlogs machinerie, hij Kil moeten medewerken, dat anderen liet oorlogswerk kunnen ver richten; zijn bezwaard geweten zal wellicht een weinig verlicht, maar niet ontlast zijn. Een ernstige dienstweigeraar zal daarom dez8 regeling onvoldoende en onaanneme lijk achtm. Hij, die min waardige o~f deug delijke bezwaren tegen den militairen 'dienst heeft, zal er zeker ook geen gebruik van maken, afgeschrikt door do verlenging van zyn diensttijd met een jaar. Zoo is deze regeling een zeef met verstopte gaatjes, een onbruikbaar ding. Ondanks ©na bezwaar tegen het inquisitie werk, dat 'door den Centralen Raad verricht most wqrden, achten wy het voorstel uit den tVrgz.-pein. Bond veel aannemelijker. Het best vinden we nog steeds do oplossing van mr. Teding van Berkhout. Laat ieder vrij, onï te kiezen tusschen militairen en burger lijken dienst, buiten het leger. Maak den bur gerlijke:^ dienstplicht zooveol zwaarder dan de militaire, dat alleen mannen met zwaar wichtige gewetensbezwaren zich voor den burgerlijken dienst zullen opgeven. Bjj de aanstaande behandeling van Ide oorlogsbegrooting, zal deze zaak zeker in de Kamer aan 'de orde komen en het vol- Roman van SILAS K. HOCKING. Uib heb Engelsch vertaald. 6) Alles was heel duidelijk en eenvoudig en niet weinig vleiend voor Fenlovo's eigen waan. En toch ging hij voorzichtig te werk, alsof hij vreesde een andoren invloed in werking te brengen, dien de naald weer zou kunnen d©en afwijken. Hij kwam dikwijls te Stonehurtt en liet heb voorkomen alsof hij Richard Bardell over zaken of over sportaangclegenheden raoeeb spreken. Adela ontving hem met een innemende vriendelijkheid, die hom be koorde, en daar Bardcll en Jono zijn bond genoot en waren, stond men hem toe veel tijd in haar gezelschap door te brengen. .Adela sejieen er niets tegen to hebben. Niets hinderde haar of was haar lastig. Zij luis terde met heb grootste geduld naar hem, wanneer bij do eigenschappen van een ras paard opsomde of zijn stamboom beschreef, en scheen daarin het grootste belang to stollen. In waarheid echter interesseerde hot haar niet in heb minst. Zoo zij normaal was geweest, zou liet ha-ar ontzaglijk ver veeld hebbenmaar in die dagen verveelde haar niets. Heb was te veel moeite eischte te reel inspanning, om zich tob eenige aandoening op te werken. Het kwam haar altijd voor alsof dab gedeelte van haar dood was, alsof do gevoelige kant van haar natuur geheel was weggekwijndhet ver mogen om iels diep of scherp te voelen woS verdwenen. Het was een te groot© inspan- maakt Onvoldoende van de ministerieel© tegemoetkoming aangetoond en een betere regeling geëischt worden. In elk geval is de zaak thans aan de orde en in het middel punt gebracht der publieke aandacht. Het is daarvoor meer dan tijd. Ei* zijn reeds meer idan 100 dienstweigeraars als boos doeners zwaar gestraft on daaronder zijn zeker mannen, die door voor lien heilige overtuiging gedreven worden. Daarmee mor gen we geen vrede hebben. Er moet. een uitweg gevonden worden uit het dilemma: Ontrouw aan liet geweten of do cachot. De onderwijzerssalarissen Onder hot opschrift „Wat Cort wil", lezen wy in het „FRIES GH DAGBLAD": 't Blijkt ons, dat niet alle voorstanders van het Ohr. Ond., noch ook alle school besturen, volkomen begrepen hebben de kleine verademing, die 'de Minister voor stelt. Daarom zij 't hier nog eens uiteengezet. Onderscheid wordt gemaakt 'tusschon do „leerkrachten" met meer en dio met min der dan vijf dienstjaren. De laatsten krijgen zóóveel bij hun trak tement aangevuld, dat zrj op 100 gld. boven het Rijks-minimum komen. De eersten zoo veel, dat. zij op 200 gld. boven dat minimum komen. Staat dus een onderwijzer met 2 dienstjaren op f50 boven het minimum, dan krijgt hy er nog f50 bij; staat een onderwijzer met bijv. 6 dienstjaren even eens op f50 boven het minimum, dan krijgt hg er f 150 bij. Gerekend wordt naar het traktement^ zooals dat stond op 1 October. 1917. Voor onderwijzeressen en geestelijken blijft echter de verhooging stop staan, zoodra zij gekomen zijn, na 5 dienstjaren, op f200 boven het wettelijk minimum. Deze regeling wordt voorgesteld in werking te treden 1 Januari 1917, zoo dat de ajlerkarigst bezoldigden straks over dit gansche loopende jaar de verhooging nog krijgen kunnen. Nu wachto men zich vooral aan alle kanten voor overdrijving. Do onderwijzers moeten er voor waken, dat niet het deel de vijand zij van het geheel. Zjj krygen hier eenige verlichting. Niet allen individueel, maar dan toch, die 't*slechts bezoldigd werden. En zij krygen die verlichting van 1 Januari ai, zoodat bijv. zij, die zich in schulden hebben moeten steken (en zoo zijn er: diep-droeve dingen heeft meer dan één ons in vertrou wen geklaagd!) zich daarvan misschien wat bevrijden kunnen. Maar laat aan den anderen kant het publiek de besturen, die beter meeleven, zullen uit ziehzelf wel wijzer zrjn, vertrouwen we! nu niet gaan denken, dat de onder wijzers met deze rioodregeling, die voor velen geen rooden duit verhooging meebrengt, er nu zijn. Dan doet ze meer kwaad, dan goed. Ze geeft iets, dkt erkeuinen we. Maar anderzijds, als men deze te kleine verlichting bijv. vergelijken gaat met de royale verhoogingen, die vele gemeente besturen voor kun onderwijzers hebben in 't leven geroepen, Bevestigt ze ons meer dan ooit Ge overtuiging, dat de finale regeling, en de g e lu» 31 e financieel© gelijk stelling, straks 'in onze nieuwe periode bovenaan behooren te staan op het program. Het fiasco Van „vak j." In DE SCHOOL MET DEN BIJBEL" schrijft J. S. IC. over het fiasco van vak j (vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek). De schrijver zegt, dat het aantal tegeustanders niet ver minderd, eer toegenomen is, en acht het wenschelijk, de 'oorzaken dezer mislukking op te 6poren, nu de wetgever voornemens is, de regeling der lichamelijke opvoeding opüieuw ter band te nemen. Hy gaat na, in hoeverre de opmerking, dat het stelsel kunstmatig is. gegrond moet worden ge noemd, en {merkt op, dat de schoolopvoeding, die de kinderen dwingt uren stil te zitten op de 'schoolbanken, onnatuurlijk is. Als compensatie hiervoor -en als tegenhanger van de „geestelijke vetmesterij" wilde men in tensieve, alzijdige beweging doen verrichten, langs kunstmatigen weg, en zoo ontstonden de gymnastische systemen van den nieu- weren tijd, die den natuurlijken drang naar spel en beweging moesten voldoen. Van de ning, om in iets belang te stellen. Zij bezat niet meer den wil om aan iemand of iets weorstand te bieden. Fenlovo voglde Bardclls raad op een paar punten op, ofschoon hij er eigenlijk iets be- leedigonds in vond, dat Bardell hem over heb geheel raad gaf. Hij meende, dat hij even goed zijn weg kon vinden als andere menschen. Adela is nogal een ernstig meisje," merkte Bardell op zekeren dag tegen hem op. „Ontwikkeld, weet je, en heeft neiging tot godsdienstigheid." „Wel, wat zou dat?" vroeg Fenlovo kortaf. „Ik wou je slechts een wenk geven, dat is alles," zei Bardell op nederigen toon. „Denk je, dat ik niet ernstig ben?" „O neen, in 't geheel niet. Maar jou wereld is niet bepaald do hare en als men neiging voor het godsdienstige heeft „Wel, ik ben godsdienstig," snauwde Fen- love hem toe. „Ik geloof oprecht in Christus en eerbiedig den Staat, en dat alles. Ik houd de Kerk hoog." „Ik ben volkomen overtuigd, dat je dat doet, Sir Jasper, maar do zaak is, dat je soms uitdrukkingen gebruikt, waaraan zij nu niet precies gewoon is. Zij heeft een diep geworteldcn afkeer van wat men ..platte taal" zou kunnen noemen. Je wilt haar winnen, en „Wel?" „Ik wou alleen maar aan de hand doen hoe je haar wat te gemoet kunt komen. Praten over stallen en d'e renbaan is niet in haar lijn „Waarover moet ik dan praten?" „Wel, daar heb je den godsdienst, Sir Jasper...." „Godsdienst moge... Kijk eens hier, Bar- vrije oefeningen op de plaats zegt de schryver, dat toen door zucht naar variatie en gedachtelooze uitbreiding een chaos van oefeningen gekregen heeft, zoodat het bijna een menschen leeftijd eisclit ze allemaal uit te voeren. „We noemen verder de kunst matige passen, waarbij het vernuft zooveel ingewikkelde oefeningen heeft uitgedacht, liefst nog verzwaard met huppen en draaien, dat het kind gevaar loopt zijn beenen te breken, als het ze wil uitvoeren. We her inneren aan de zoogenaamde oefeningen, die voor een groot deel zoo goed als geen hy giënische of practische waarde hebban, en waarmee heel wat kostbare, voor lichaams oefeningen bestemde tijd vermorst wordt. iWe herinneren ten slotte aan "de nog inge wikkelder reien, die we als contrabande boe eer hoo liever geheel overboord moeten werpen. En niettegenstaande er vooral in de laatste jaren heel wat verbeteringen in zyn aangebracht, de spelen bijv. niet alleen in naam, maar inderdaad een voorname plaats in het stelsel hebben gekregen, toch blijft het huidige systeem vatbaar voor critiek en verbetering." Toch gelooft do schryver, dat „vak j" om zyn kunstmatig zyn maar niet zoo voet stoots verworpen mag worden. Hij acht „vak j" inet al zyn fouten en gebreken als stelsel onaanvechtbaar, om dat geen natuurlyk stelsel in den korten tijd, die er op bet leerplan voor wordt uit getrokken, zoo grqoten en zoo gunstigen invloed kan oefenen op de organische ver richtingen, en de stofwisseling der "kinderen, op goede lichaamshouding en gewensebte lichaamskracht, op vlugheid en fermheid, als het systeem, waarvan „vak j" een onderdeel is. Hij zoekt de oorzaak van de mislukking groolendeels buiten het stelsel. Organisatie der Clir-Kist Unie. Het verloop der vergaderingen der Chr.- Hist. Unie, waardoor weder in twee Kamer- kringen do organisatie tot'stand kwam, te Leiden en te Tilburg, geeft „DE NEDER LANDER" twee opmerkingen in de pen. Te Leiden werd nadrukkelijk besloten geen leden van Kamer of Staten in de besturen te kiezen. Wy achten dit niet goed gezien, zegt het blad. De t^ak der Besturen, is in hoofdzaak de organisatie der Unie krachtig aan te vatten en uit te bouwen. Slechts zeer weinigen beech ikke n over het daartoe ver- eisclite orgaiiiseerend talent. Als er nu in Kamer of Staten een man is, die over dit talent wèl beschikt, moet het dan niet in het nadeel der Unie worden geacht, dien man uit het Kringbestuur te houden, alleen omdat hij Kamerlid of Statefilid is? De logica van dit besluit ontgait ons eu wy vreeaen, dat door het stellen van zoodanige 'vaste regels, misschien een goeie kracht voor de Unie kan verloren gaan. Laten overal de beste mannen worden gekozen zonder hot stellen van hekjes of muurtjes. Onzo tweede opmerking is deze: "Spoediger dan men verwacht, zal 'de nieuw© organisatie misschien moeten fungeeren. Een beknopt huishoudelijk reglement voor de Kamerkring- Vereeniging is daartoe wel noodig. Zouden de Kamerkringen, die nog moeten samen komen, niet van de organisatievergadering fevens gebrnik maken tot vaststelling van hun reglement? Het Hoofdbestuur heeft de modellen gereed en zal gaarne eenige exem plaren aan de bestoren of tijdelijke com mission toezenden. Bommen op KonstauiinopeL Zooals uit een officieel Engelsch bericht is op te maken, hebben de Eugclschen luchtaanvallen op Konstantinopel gedaan. Bij de jongste luchtaanvallen bovon Gal- iipoli en Konstantinopel zijn de Engelsche ffnarinevliegtuigen door ecu Grieksche ma- riiie-eeiüieid gesteund. Gedurende de vijf nachten, waarin de aanvallen werden on dernomen, werden eenige zeer bevredi gende resultaten bereikt. Het schiereiland Galiipoli werd dag en nacht gebombardeerd. Onder de doelpun ten bevonden zioh stapelplaatsen, vlieg- parken, de marine-vliegtuig-basis van. No- gara en bot Turksche koiup bij Bulair. Te Konstantinopel wierpen onze vlieg- 1 tuigen, ondanks heb hevige vuur van hot doll, je moet mij mijn eigen weg laten gaan. Godsdienst is een onderwerp, dat je in vijf minuten kunt afpraten „Dan is er de philanthropic," ging Bar dell voort. „De lotsverbetering van de pachters, de verbetering van de conditie© van den werkenden stand in het algemeen, het vraagstuk van de huisvesting Fenlovo toonde grimmig zijn tanden. „Hoor eens," snauwde hij hem toe. „Bedoel je, wou je zeggen wat?" „Ik wou niets zeggen. Ilc wou er alleen op wijzen, hoe je heb best Adela kunt win nen. Die- Drysdale wou haar door over dingen to praten, die ia haar smaak vielen en haar interesseerden. Je weet hoo moisjes „Maar, kerel," viel Fenlove hem in do redo, „ik kan niet spreken over boeken en kunst en microben en al dat geklets en wat meer is, ik zal 't ook niet. probeereu," en hij draaide op zijn hielen rond en verliet de kamer. Maar toch nam hij Bardell's wenk ter harte en handelde daarnaar. Hij kleedde zich minder opzichtig dan hij gewoon was, als hij een bezoelc te Stonohurst bracht, en*, droeg zijn hoed minder scheef. Hij hield streng de wacht over zijn tong en vermeed staluitdrukkingen, en ofschoon het hem on mogelijk was de paarden geheel -uit zijn gesprekken te houden, drong hij Adela heb onderwerp niet op. Hij sprak over bazaars met haar, over hospitaal-Zondagen en het kerkkoor, over den tuin van de pastorie te Wareburn zijn landgoed in Buchs en over de plichten van de geestelijkheid, en zoodoende maakte hij een veel gunstiger indruk dan hij tob dusver hacl gedaan. Maar het was niet- vóór Nieuwjaar, dat hij Adela formeel tea huwelijk vroeg. In afweergeschut, van 800 voet hoogte' bom men neer, ten einde heb Duitsohe oorlogs schip, do „Goeben," to treffen. Het eer ste bommensalvo miste 'b schip, doch trof eenige duikbooten en duikbootjagers, diq terzijde heb schip lagen gemeerd. Heb tweede salvo trof de „Goeben", oen wei nig vooraan middenscheeps en veroorzaak te een groot© ontploffing en een zwaren 'brand. Vervolgens bombardeerden onze vliegtuigen het stoomschip, waarin, naar werd gemeld, het Duitsche hoofdkwartier te Konstantiuopel is gevestigd. De bom men werden van 1300 voet hoogte neerge worpen; twee rake schoten, op den ach tersteven van liet schip werden onmiddel lijk verkregen. Het volgende doelpunt van den aanval was het departement van oor log, waar twee treffers in het centrum van het gebouw werden waargenomen. De Turksche gezant te Bern heeft, met betrekking tob deze luchtaanvallen, een verklaring afgelegd, waarin hij erkent, dat het departement- van oorlog en een torpedojager werden getroffen en dab „eenige schade werd aangericht". Ter beveiliging der llaliaansche kunstwerken. Aan alle in het Italiaansc-he gebied opereerende Duitsche en Oostenrijksche commando"s, is opgedragen, alle ounoo- dige en opzettelijke beschadiging van kunst werken in Italië en vooral in Venetië, te verhinderen. Reeds zijn vakkundigen «naar de bezette gebieden gezonden om de leger leiding ten deze van raad cn voorlichting te dienen-. Natuurlijk moet do verantwoor delijkheid voor betgeen door krijgsnootl- zaak geschiedde en wat tijdens de vlucht der Italiaansche legers geschiedde, wier houding van grooten invloed was ook op de burgerlijke bevolking beslist van de hand worden gewezen, evenals wat gebeu ren zal als de Italiaansche legerleiding in de toekomst kunstwerken opzettelijk al3 middelpunt uitkiest .voor krijgsoperaties. De „Gaz. do Laus." heeft dezer dagen een adres aan de Zwitsersche regeering ter teekening gelegd, waarin verzocht wordt, bemiddelend op te treden in het belang der bedreigde kunstschatten van Noord- ïtalië (Verona, Venetië, Padua, e. a.). Het „Journal de Genève" is nog prak tischer te werk gegaan, en heeft onmiddel lijk aan den keizer van Oostenrijk het ver zoek gericht, ondier teekend door al wie in Genève en daarbuiten voor kunst voelt. „Deze kunstschatten, heet heb in dat adres, zijn niet alleefo de roem van Italië zij zijn heb erfd-eel van heel de be schaafde mcnschheid- De vernieling, waar mede zij bedreigd worden, zou alom diepe droefheid veroorzaken en algemcene veront waardiging. De toestand te Venetic. De „Daily Mail" verneemt, volgens een telegram van Reuter uit hot Italiaansche hoofdkwartier, dat, nu het- strijdgewoel Venetië nadert, daar slechts een 20.000 in woners zijn gebleven. A-He kunstwerken, welke maar cenigszio3 vervoerbaar wa ren, zijn ïn veiligheid gebracht. Het Doge paleis is nog slechts oen zielloos geraamte, geheel dichtgespijkerd en leeggehaald. De werkplaatsen zijn goslotenvan de hotels is alleen nog het beroemde Danïelihotel geopend. De enkele winkels, welke nog open zijn, verkoopen hun. voorraden. De achtergebleven Venefcianetn zijn zeer rus tig en hopen maar het beste. De burge meester, graaf Grimani, een afstamme ling van den Doge, verklaart- te zullen blijven, wat er ook n»g© gebeuren. Bijna allo gondels zijn verdwenende gonde liers brengen vele families met hun bezit tingen door do lagunen naar de verschil lende kustplaatsjes. Het Canale grande heeft met zijn gesloten paleizen een troos teloos aanzien en herinnert aan de Ro- meinsc-ho senatoren, die zwijgend op hun zetels de komst, der Gothea afwachtten. Britscke monitors nemen deel aar. de ver dediging van de Piave, en beschieten den vijand aan den riviermond. De duikbootoorlog. Havas seint, dat de resultaten van den strijd tegen de duikbooten 3teeds bevre digender worden. De totale verliezen van haaf kalme onverschilligheid was 'niet do minste verandering gekomen of het moest zijn, dat dio nog meer geprononceerd was geworden. Dr. Hunter was ernstig ongerust gewor den, ofschoon hij zijn vrees voor zich hield. Hij had nooit een dergelijk geval meer ge zien. Haar hoofd was zeer helder, maar haar gevoelige natuur was als met een ijskorst omgeven. Het was als een stroom, die door een plotselinge vorst was vast gelegd, en al zijn pogingen om die te doen ontdooien, waren vruchteloos gebleken. Hij had geprobeerd haar boos te maken, had de wonde van haar verdriet trachten open te rijten, doch zonder resultaat. Zij bleef volkomen kalm en onbewogen. Al wat zij verlangde was alleen gelaten te worden om zich ongestoord met eten snelvlietendon en gqluidloozen stroom te kunnen laten afdrijven naar de stille zee, dio buiten het gezicht lag. Haar vrienden haddon opgehouden belang in haar te stellen. Zij was vriendelijk ou Lief en meegaande, nooit tegenstrev end, altijd bereid om den wil van anderen te doen. Fenlove nam op een dag, toen hij naast haar zat, haar hand in de zijne cn hield die eenige oogenblikkcn zwijgend vast. Zij'clecd geen poging om haar weg te trekken. „Wat is uw hand koud," waagde hij eindelijk op zachten toon op te merken. „Het is koud weer," antwoordde zij". „Maar uw hart is warm," opperde hij. „Het klopt," hernam zij met een matten i glimlach. „En ik hoc-p. dat het voor mij klopt." j „Voor u? En kalm, met een vragenden blik sloeg zij haar oogen tot- hem op. de drie vloten der geallieerden bedroegen in do afgeloopen week slechts 9 schepen, waaronder een visschersschuit. Dat is ver reweg het geringste aantal sedert heb be gin van den onbeperkten duikbootoorlog. Minister Geddes heeft in het Lagerhuis Vrijdag ook gesproken over de goede re sultaten der twee laatste maanden. Maar hij waarschuwde, dat het duikbootgevaar nog niet geweken is. De natie moet niet jubelen of treuren om één goede of één slechte week of maand op het gebied der scheepsverlie- zen, zeide Geddes. De voortdurend dalen de lijn der torpe dee ringen sedert April toont, dat vrij de duikboot beet hebben en voor het ©ogenblik de baas zijn, terwijl dë toenemende aanbouw van schepen te genwicht geldt voor 's vijands inspanning. Werkdwang in België. Volgons door de Belgische regeering ont vangen inlichtingen, worden te Bruggd- thans de mannen uit alle klassen der maat schappij, maar in het bijzonder de arbei ders, gedwongen, voor de Dnitsehe over heid te werken. Zij worden verdeeld ia drie categorieën: zij die weigeren te wer ken. zij die werk aanvaarden, en zij die militairen arbeid willen verrichten. Do mannen van de eerste categorie worden onverbiddelijk met gevangenisstraf gestraft en daarna naar het front gezonden, zoo dicht achter de linies, dat velen hunner er gekwetst of gedood worden. Het is ge makkelijk te begrijpen, dat er mannen zijn, die, -door dit vooruitzicht, cn dat van de gevangenis metalecht voedsel,benauwd, zwak door ontbering, toegeven aan de smeekbeden van hun gezinnen. De werk willigen. krijgen drie mark, zij, die mili tairen arbeid willen verrichten, krijgen zes tot tien mark per dag. Ook de vrouwen worden sedert korten tijd gedwongen voor de Duitschcr3 te wer ken. Zij herstellen militaire kleeren en maken patronen. De kogel voor Scheidemann. Het to Frankfurt a. M. verschijnende „Deuteches Blafcfc" bevat de volgende ont boezeming aan het adres van Scheidemaan „Het optreden van den aan hoogmoeds waanzin lijdéhden, helaas in de pers onzin nig vaak vermelden Scheidemann neemt steeds meer het karakter van hoogverraad aan. Wij, en met ons veel Duitsch voelende mannen, verlangen, dat deze praatjes maker, die gaarne van zich hoort spreken, eindelijk voor een krijgsraad zal verschij nen. Het. beste voor dezen heer zou een goed- gerichte kogel zijn". Oc stemming in Engeland. Na heft-igo redevoeringen van eenige werklieden-afgevaardigden tijdens een groot© meeting in Finsbury-park, bij eengeroepen door do British Wor kers Leatjüó werd cöii motie aan genomen van proteèt, dat aan pacifistische agitato ra was toegestaan gebruik t-e makea van openbar© parken voor hun deloyale propaganda en strenge maatregelen worden geeischt om te voorkomen dat publiek© eigendom in en aldus worden misbruikt. Os buil der Centraler» aan iialiaansch geschut. Heb bureau van Wolft geeft cog eenige beschouwingen ten beste over -den omvang van den buit in Italië. Hefc getal van 2590 kanonnen die buitgemaakt zijn, is meer, dan wat Italië in vredestijd aan axtiMerio bezat20.000 paarden zijn noodig, om deze stukken te bespannen, ruim 30.000 man schappen vereischt de bediening. Dit ge schut is te zamen op zijn minst een vierde milliard waard. Daarbij komen cle som men voor de munitie, die Cadorna voor zijn twaalfde offensief had opgestapeld en die verloren is gegaan en al het andere verloren materiaal. Geen (Dhineesche troepen naar Europa, D© „Fraukf. Ztg." ontleent via Ba zel, aan de Pekingsch© couranten, dat de Chineesche regeering aan de andere geallieerden een aanbieding had gedaan, i om troepen naar Europa te sturen. „Ja, voor mij. Waarom zou dat iu©fc, Adela? Ik heb u al jarenlang aangebeden. En liefde vraagt liefde, beweert men. Het een© vuur steek het andere aan. Mijn liefdo is als een oven." „Wat een vreemde beeldspraak." „Maar mijn liefde is geen beeldspraak, doch werkelijkheid wondervolle werke lijkheid. Liefde is het heerlijkst© in do wereld." „En het meest tragische." Hij liet haar hand plotseling van schrik vallen. Dit was niet. het antwoord, dat hij verwacht of verlangd had. Yoor een oogen blik waë hij uit heb veld geslagen. Haar woorden schenen een toestand aan te dui den, dien hij gehoopt had, dat zij te boven was gekomen. „Neen, neen, liefde is niet tragisch," zei hij eindelijk. „Er zijn .tragisch© dingen in het leven, natuurlijkniemand kan daar aan naar mijn oordeel ontkomen, maar liefd© o, liefde is iets wonderlijks en bestendigs evenals de sterren hij hield op en glimlachte, waarbij hij al zijn tanden lieb zien. Hij vond (hen zin nogal mooi. Die klonk poëtisch en hij hield zich gewoonlijk niet op met poëzie of beeldspraak. „Maar de sterren zijn zoo ver weg. Sir Jasper, cn zoo heel, heel, koud. Weer voelde hij zich uit het veld geslagen en hij had nog wel gemeend, dat hij zoo goed o-p gang was. „Ik haalde haar slechts aan om haar bestendigheid," stamelde kij, „niet om haar afstand. Mijn liefde is dichtbij cn warm als de zon. O, u weet niet, hoe warm dio is! Zij verwarmt mij dag en nacht en ik zou wenschon, dat zij u ook verwarrad©." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5